£jamlI>omv. Gcmengde Bcrigten. De VerorJening in hear geheel, zoo als die thans is luidende, woi'dt aogmaals gelezen, en zonder lioofdelijke stemming goedgekeurd. 7. De Voorzitter deelt mede, dat in de Gemeente thans is gevestigd de heer A. J. Klarenbeek, Eijks-vearts, thans en tot 15 Julij a.s. nog in dienst der Provincie. De Vookzitter vraagt, of men den heer Klarenbeek alsnu zal aanstellen als Gemeentelijk-Veearts, op een tractement van f 250.voorloopig voor den tijd van een jaar, en op eene instructie, later door den llaad vast te stellen.Spreker stelt voor daartoe te besluiten. De heer van Eiessen vraagt, wat het gevoclen van den Bnrgemeester omtrent den heer Klarenbeek is. De Voorzitter antwoordt gunstig. De heer Verploegh vraagt, of de Maatschappij van Landbouw ook nog iets geeft. De Voorzitter weet dat niet, maar meent dat de Veearts dat zelf moet vragen. De heer Dorbeck vraagt, of nog reiskosten zoitden moeten betaald worden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zulks in de instructie moet bepaald worden. Het voorstel van den Voorzitter wordt daarop zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Vervolg en slot in het volgend nummer.) \ele bezoekers van den llortus Botanicus te Amsterdam, die de bloem van Victoria Regia in linar tweede tijdperk gezien hebbenwaren verlangend ook de eerste ontwikkeling te zien. De derde knop ontplooide zich den 17 dezer, tus- schen 4 en 5 ure 'snamiddags. Toen werd hij herschapen in eene reusachtige witte roos, waarvan men niet weet wat meer te bewonderen, de kolossale afmetingen, de onverge- lijkelijk reine kleur of den beerlijken geur. Den tweeden dag werd het witte kleed met een rooden gloed overtogenop nieuw weken de bloembladen uiteen, en waar de blikken den vorigen avond op eene witte roos rusttenontmoetten zij toen eene roode ster, wier buitenste slippen door den waterspie- gel als gedragen werden. De bloem had alstoen hare voile ontplooijing bereikt. Den 16 Julij werden te Wijhe de eerste appelen, peren en pruimen ter markt gebragt. Zij vonden echter tragen af- trek, wijl deze vruchten niet rijp, doch door de hitte ver- zengd zijn. Daar de graslanden bijna niets opleveren was de nanvoer van boter aan de markt aldaur gering. De landerijen in dien omtrek staan door de steeds aanhoudende droogte zoo ongustig, dat, als er niet spoedig regen valt, het vee op de weiden geen genoegzaam voedsel kan vinden en men tot nndere voedingsmiddelen zal moeten overgaan. Met het et- groen is het vooruitzigt treurig. Ook in de omstreken van Sneek staan de weilanden zeer treurig, vooral de hoogere beste kleigronden; er zijn reeds veehouders die eenig vee op stal hebben moeten zettenande- ren geven als bijvoeder lijnkoeken in de weiden. De berei- ding van boter en kaas is meer dan 1/3 verminderd en daalt nog dagelijks. f - De tiendevruchtenaan de gemeente Zierikzee behoo- rendehebben bij openbare veiling opgebragt de som van 4640.58, met inbegrip van kosten en blokgeld, zijnde 356.69 meer dan ten vorigen jare. Van Ambt Hardenberg meldt men dd. 14 Julij: „Of- schoon het volgens gewone jaren nog vroegtijdig is, is toch de korenoogst al aangevangenomdat het graan met de droogte volkomen rijp is. De kwaliteit zal niet zoo ruim worden als men eerst vermoedde, doch de kwaliteit is zeer bevredigend." Door het op 15 en 16 dezer te Arnhem gehouden Nij- verheidskongres werden onder meer de volgende besluiten ge- nomen, die in de tweede zitting der op de gelijktijdig gehou den 91e algemeene vergadering der Maatschappij tot bevorde ring van nijverheid zijn aangenomen: 1°. aan het gemeentebe- stuur van 'sGravenhage een adzes te zenden over het riool- stelsel van den heer Liernur, in verband met het gebruik der fekale stoffen voor het landbouwbedrijf; 2°. het hoofdbe- stuur der Maatschappij uit te noodigen aan de vergadering voor te dragen de benoeming eener kommissie, belast met het nagaan van de wijze, waarop de verzamelde fekale stoffen ten meesten nutte van den landbouw dienstbaar kunnen wor den gemaakt; 3°. het hoofdbestuur te verzoeken aan de de- partementen eene aanschrijving te rigten om na te gaan wat er is van de belemmering van den waterstaatstoestand voor den landbouw; 4°. gelijk verzoek tot het hoofdbestuur te rig- ten om de bijzondere aandacht der departementen te vesti- gen op de vruchtboomenteelt; 5°. eveneens het hoofdbestuur te verzoeken de departementen uit te noodigen in hunnen kring na te gaan, wat voor de turf-industrie is verrigt en welke vcrbeteringen daarin reeds zijn of kunnen worden ge bragt, en verder direkteuren te verzoeken uit de hierover in te komen verslagen en te bekomen iulichtingen een geheel te maken en daarover in de volgende algemeene vergadering rap port uit te brengen. In de tweede zitting werd namens de kommissie voor landbouw door den heer J. W. de Kaad rap port uitgebragt. Op voorstel dier kommissie is besloten niet meer uit te schrijven de prijsvragen tot het schrijven van een handboek voor de beteeling van nieuw ingedijkte of droog- gemaakte polders. Voorts is besloten op nieuw uit te loven de tweede gouden medaille der Maatschappij en f 100 voor eene naauwkeurige landhuishoudkundige beschrijving van eene provincie van Nederlandof van een genoegzaam belangrijk gedeelte van deze. Ten slotte deelde de heer de Raad mede, dat een twintjgtal afgevaardigden het Invalidengesticht te Bronbeek hebben bezocht; dat zij daar bewonderd hebben de nelheid van de landbouw-inrigting en hem opgedragen hebben hieraan thans openlijke hulde te brengen. Er wordt maar al te dikwijls veel geklaagd over de ge- ringa opbrengst der aardappelen die ua het graan zeker het meest onontbeerlijk voedingsmiddel ziju. Een laudbouwer dee'it dienaangaande een opmerking mede, die hij reeds eenige jaren geledcn gemaakt heeft, namelijk dat menom meer aard appelen, meer kuollen aan een stronk te krijgen zoodra de struiken in bloei staan, de bloesems er moet afknippen, op- dat er niet van de kleine groene appeltjes aan komen. De kracht toch, die deze appeltjes opslurpen is buitengewoon groot en verspreidt zich natuurlijk, zoo de bloesems worden afgesnedenover de geheelo plant. Zelfs is het goed om ook een gedeelte van den Stengel, waarop de bloesem zit, ter lengte van drie of vier duimaf te snijden. Hij heeft reeds jaren achtereen de proef genomen of werkelijk het afsnijden der bloesems een zoo gunstigen invloed op de hoeveelheid en de hoegrootheid der aardappelknollen uitoefende, en telken jare heeft hij bevonden dat van die stronkenwaarvan hij de bloesems had afgesneden, een wel vijfmaal talrijker en grooter vrucht werd gerooid dan van die, waarvan hij de bloesems had laten zitten. Bij de eerste vond hij bovendien nooit van die kleine, niet tot volkomen wasdom gekoraen aardappeltjes, welke hij bij de laatste zoo veelvuldig aantrof. 't Waren alien v^chten van bijzondere gaafheid en rijpheid. Het is te hopen dat dit ook de aandacht van andere landbouwers zal opwekken en dat zij het volgend jaar daaraan eens zullen denken als hun gewas in bloei staat. De proef is in ieder geval gemakkelijk te nemenzij het ook slechts op een paar struiken. De droogte te Leidcrdorp en verder langs den Bijn werkt zeer nadeelig, zoo zelfs, dat de boeren reeds brood in het land aan hunne koeijen geven. Appelen en peren blij- ven klein van stuk, maar zullen daardoor sterker en krachti- ger van inhoud ziju dan verle3en jaar. De minister van binnenl. zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee met ingang van 1 Aug. e. k. opgeheven voor de provincien Zuid-Ilolland en Utrecht; voor zoo ver dit niet reeds bij vroegere beschikkingen is geschied. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat onlangs van een boom in een kersenboomgaard te Jaarsveld zijn ge- plukt 5 50 pond kersen. Als een bewijs dat gronden in Drenthe, bij eene goede behandeling ook goede vruchten kunnen voortbrengenwordt be- rigt, dat door Jan Pieters Bos, wonende te Kloosterveen gemeente Assenhet roggewas van twee bunders en 5 roe- den land is verkocht aan den bakker Kniphuizen aldaar voor 490, terwijl het stroo het eigendom van Bos blijft. Aan de beurs te Groningen werden den 21 Julij niet minder dan 1400 last koolzaad ten verkoop aangeboden; over het algemeen van zeer uilmuntende kwaliteit. Aangenomen dat ieder mud slechts eene waarde heeft van 10, dan nog vertegenwoordigt dit artikelop dien dag aan de beurs ge bragt, eene waarde van bijna een half milioeu gulden. VERBKUIK VAN M A A I W F.R KT U I G E N. Mac Cormick, te Chicago, in de Yereenigde Staten,debe- kende fabriekant van maaiwerktuigen, leverde in 1862 op de tcntoonstelling te Londen 40,000 nommers der door hem vervaardigde werktuigen; in 1863 te Hamburg verschijnende, had hij er 48,000 gefabriceerden op de tentoonstelling te Parijs 78,000. Hij maakte er alzoo omstreeks 1866 8,000 jaarlijks, eene waarde vertegenwoordigende van 2,900,000. De ook bier te lande welbekende Wood, uit Illinois, heeft in drie jaar tijds 12,000 zulke werktuigen vervaardigd. De Commissaris des Konings in de Provincie N.-Holland beeft ter kennis gebragt van belanghebbenden, dat de opening der jagt op waterwild in Noord-Holland voor dit jaar zal plants hebben op 1 Aug. a. s.en dat de kooilieden hunne kooi- eenden opgesloten of gehokt moeten houden van 1 Aug. tot I Sept. a. s. Te Gen6vc is dezer dagen in lieclitenis genomen zekere juffer, die vcr- moedelijk een zvvare misdaad begaan heeft. Mej. X., onlangs in die stad gekomcn, was daar als pleegzuster of ziekenoppassler werkzaam. Als zoodanig was zij in cen gaslliuis onder de lciding van achtenswaarde lie- den opgenomen geworden, en geen het minsle kcnieokcn deed zich voor dat argwaan legeu liaar zou hebben kunnen verwekken. Haar gedrag was onberispelijkde wijze waarop zij de zicken behandelde gaf geen re- den tot klagen en zij scheon eene roeping te hebben voor hare liefdeiijkc laak. Maar wat gebeurde? Versclieidene lijders en lijdcressen, aan hare zorg toeverlrouwd, in het gaslliuis zoowel als in partikulicre woningen, stierven plolseling onder dezclfde verschijnsclcn: zenuwachtige prikkeling, ijlTioofdighcid, buitcngewone uitzelting der oogappcls, met een woord, de dood verschecn ten ecncnmale als bij eene vergifiiging inet alropin. Indien de overlcdcn zieken alle door dcnzelfden genecshcer waren hehan- deld geworden, zou men reeds lang tot cen gcreglelijk onderzoek zijn overgegaan, maar thans viel hieraan niet le denken, en dus ging mej. X. ongemoeid voort met hare ziekenverpleging die zulke treurige gcvol- gen opleverde) nog lang had zij kunnen blijven voort arbeiden, indien niet een gelukkig toeval er een einde aan had komen maken. Bij een gczin, nabij Geneve, was mej. X. als plecgzusler aangenomen. De lijdc- rcsaan hare zorgen toeverlrouwd, was een bejaarde dame, van zeer teer ligchaamsgeslelen wier loesland niet zorgwekkend was; plotseling echter verergerdo do loesland zeer hevig. De ijlhoofdigheid en het uit- zetten der oogappcls deden bij den geneesheer der dame zeker vcrmoe- den onlstaan met betrckking tot de oorzaak van die krisis, en dit ver- moeden werd verslerkt na do aankomst van dr. D, die mej. X. uit Be- vcy kendo, dewijl zij zich door hem had laten bchandelen toen zij voor- gaf aan eon oogziekte te lijden, die evcnwclgeluk later bleek, slechts in hare vcrbeclding bestaan had. Gelijktijdig hadden zich bij eene jonge dame te Dcvey, die door mej. X. als pleegzustcr werd opgepast, de kentcekencn van atropin-vergif voorgedaanen ofschoon de lijdercs den dood ontkwam, was de publieke meening zeer ongnnstig gestemd ten aanzien van de pleegzusler, welke dan ook gcnoodzaakl was Bevey te verlaten en to Geneve zich kwam vestigen. Na deze mededeelingen van dr. D. werd bij mej. X. een ger"glelijke huiszoeking gedaan, en de ze leidde tot de ontdekking van een aantal fleschjes, die met atropin gevuld waren gewoest. Over den oorrsprong daarvan ondervraagd, fceweer- de mej. X., dat zij bedoeld vocht als ntiddel tegen hare oogziekte ge- nbruikt had; en met betrekking tot de vergifiiging zeide zij, dat de ver- giftiging mogelijk zou kunnen zijn daar zij er niet voor kon instaan dat zij niet, ten gevolge van haar slecht gezigt, een alropin-flesehje met een ander medicijn-fleschjc verwisscld kon hebben. Het onderzoek zal leercn hoe veel waarde aan deze wijze van verdediging te hechten is. Voor het oogenblik kan men alleen zeggen, dat de beschuldigde cen koel- bloedigheid aan den dag legt, die door niets gestoord wordt. Naar men zegt zijn acht slagtoffers gevallen ten gevolge van deze ijselijke zieken verpleging, welke men tot dusverrc aan geen andere oorzaak dan aan manie van menschenmoord kan toeschrijven. Twee veldwachlers der gemeente Zwollerkerspel hebben een jagldief betrapt, doch toen zij hem bij het schemerachtige ochtendlicht goed bekeken, bleek hij een hunner kollegaas, de te Zwolle gestationeerde rijksvcldwachter v. B. le zijn, die, terwijl hij uit den aard zijner betrekking op do slroopers moest passen, de rollen nu eens verwisseld had. De vcldvvachters hebben den kame- raad niet gespaard en het gewone proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Op de markt to 'sGravenhage, hebben een paar onbekende jongens eene dame, die in eene dunne stof gekleed was, achlervolgd, eenige lucifers acltler haar aangestoken en die in hare klecderen geworpenwelke in een oogenblik op verscheideno plaatsen in brand stonden. Door eenige omslan- dcrs, die de tegenwoordigheid van geest haddenomdaar er geen wa ter in de nabijheid was, eene aan een kraantpjo staande kan met koude koffij over de brandende kleederen uit te slorton en verder met de han- den de kleederen uit te dooven, werd waarscbijnlijk een groot onheil voorkomcn. De beide onbekende ondeugden hadden intusscben de vlugt genomen. In het dorp Wamelheeft een belangrijke brand gewocd waardoor 5 huizen zijn vernield. Zoo de tielsche brandwecr niet bij tijds ware aangekomen, was zeer waarse.hijnlijk eon groot deel van dit aanzienlijk dorp cen prooi dor vlantmen geworden.Te Zi'euwent, graafschap Zut- plten, is verleden week eene vrouw ovcrlcden, die op den 15 Mei ha- ron lOOstcn verjaardag had mogen vieren. Zij was toen nog zoo vlug, dat zij zich naar de kerk kon begeven, ofschoon deze drie kwarlicr uur gaans van hare wotting verwijderd was. Tot op den laatstcn dag van haar le- ven bleef zij in het voile genot barer verstandelijke vermogens. Te Pa rijs ontvangen berigten uit Jeruzalem van 12 Junij meldendat het kruis weldra op den nicuwen koepcl van de kerk van het 11. Graf zou worden geplaatst, en dat de pleglige onlhulling van dien koepel den 15 Augus tus, het feest van Maria-Heinelvaart, zou gcsehicden.In Amcrika zul len den 1 Januarij 1869 nog slechts 17,159 man onder de wapenen zijn. Dat is alios wat er zal overblijven van de anderhalf millioen krijgers die in 1865 om de vaan der Unie waren geschaard. Wat moeten de europesche mogendheden daarvan wel zeggen die voorlgaan zich uit te putten door onophoudclijke wapening en krijgstoerustingen Te Amster dam is een stcenenzetster, bezig zijnde bij het inladcn van stecnen aan boord van een schip, van eene sidling in het ruim gevallen, en korten tijd daarna overleden. Te Iloog-Kcppel zijn drie jeugdige vcroordeel- den uit de gevangenis op den Kruisbcrg ontvlugt. Nadat de politie den geheelen nacht op de been was gewecst, zijn zij in den veormiddag van den 16 Julij door den onbezoldigden rijks-veldwacbtcr D. Kok, achter Laag-Kcppelaangehouden en naar de strafgevangenis lerug gebragt, waar zij hun uilstapje met eenige dagen cellulaire gevangenisstraf zullen moeten boeten.Te Alkmaar is den 17 Julij hot volgende gebcurd dat wel als eene bijzonderheid in de gcmcenle-administratie mag gclden. Van do 15 ledenwaaruit de gemeenlcraad aldaar bestaat, zijn 4 aange- wczen als ambtenaren van den Burgelijken stand. Een zeetnan uit zee gckomen en na weinige dagen weder derwaarts gaande, wcnschte to trouwen; alios was klaar, doch toevallig waren al de vier hecren amb tenaren van den burgelijken stand afwezig. In allerijl werd nu de raad bijcengerocpen en, daar de hecren trouw opkwamen, kon do raad cen vijfde lid tot ambtenaar benocmen on het gewensehte huwelijk geslolen worden.Als een bewijs, dat ook in de provincie Groningen eene enor- me kwantileit sterken drank wordt gebruiki, deelt rnen mede, dat in de konlrole Hoogezand over bet diensljaar 1867 meer dan 200 ,000 aau accijns van sterken drank is betaald, - eene som, die, zonder de inkoop- waarde van dien drank, de winsten van tapper of slijtcr, lijdvcrlies, enz. in berekening te brengen, ongeveer overeenstemt met do hoofdsom van de grondbelasling (gebouwd en ortgeltouwd)die van het personeel en van de patenl-bclastingen. Uit Lceuwardcn meldt mendat thans voor 1 emmer regenvvater 30 cent en voor dczelfde kwantileit pompwaler 5 cent wordt betaald. Te Zaandam is men bezig met hot boren van cen artelischen put, ten einde in het gebrek aan drinkwatcr le voorzien. Als een bewijs hoe hevig de plasrcgcn geweest is, die II. Vtijdag te Roo- sendaal viel, kan dicnen, dat cen volwasscn persoon aldaar, die bezig was cen dam bij zijne wotting te maken, door het plotseling van de huogte afkomende water werd omgeworpen en cen eind weegs mcdege- voerd, zoodat hij bijna vcrdronken was. Do bui had veel overeenkomst met eene wolkbreuk. In eene tcrp nabij de stad Franeker, heeft men bij het afgraven, op nagenoeg 5 voet dicpte, een kistje gevonden, be- vattendo ruim 400 kleine zilvcren munljes, benevens andere kleinigho- den. De geldstukjes, van zeer oude dagleekening, dragen verschillende wapenmerken. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat eene vrouw te Rotterdam na ten vorigen jare in Oklober bevallcn te zijn van tweelingen, verleden week weder tweelingcn heeft ter wercld gebragt, in de zevende maand barer zwangerschap. In ticn maanden tijd becfl dus deze vrouw aau lnircn gclukkigen echtgenuot vier kinderon gcschonkcn. Amsterdam sc he Kanaal-Maatschappij. Aangaande de werken der Amterdamsche Kanaalmaaischappij wordt ons het volgende medegedeeld: Het werk werd in Junij voortgezet met 260 tot 280 arbeiders, 7 of 8 paarden, 2 tot 4 stoombagger-vaartuigen, 5 grondschouwen, eene centrifugualpomp, den stoomzaagwerktuig en twee stoomwerk- tuigen tot het ophalen van grond. Bovendien eene afzonderlijke ploeg van 20 tot 29 werklieden bij nacht op de stoombaggervaartuigen, die in den regel zoowel bij nacht als bij dag met hunne zelflossende toeslellen in werking zijn geweest. Noordzeehoofden. Op het eind van Junij waren 19 jukken van de nieuwe noordelijke zeestelling geplaatst, waarvan 6 in Junij. Het eerste juk staat op 125 el, hetl9e op ruim 260 el buiten den duinvoet. In het geheel waren in het Noorderhoofd gesteld 1199 buiten- blokken (111 in Junij), bevattende 2755 kub. el, en 306 binnen- blokken (45 in Junij), bevattende 904 kub. el beton. De lagen van het landeind werden opgeleverd tot de volgende lengten buiten den duinvoet. Grondlaag 209 el; tweede laag zuidzijde 195, noordzijde 209 el; derde laag zuidzijde 194, noordzijde 209 el; vierde laag 191 elvijfde laag 190 el; zesde of bovenlaag zuidzijde 177, noordzijde 174 el. Van deze lengten werden in Junij gesteld: Grondlaag 16 el; tweede laag zuidzijde 4, noordzijde 29 el; derde laag zuidzijde 6, noordzijde 29 elvierde laag zuidzijde 8, noordzijde 13 el; vijfde laag zuidzijde 13, noordzijde 27 el; zesde of bovenlaag zuidzijde 0, noordzijde 11 el. In het gebeel waren gestort 1539 kub. el betonvulling, waarvan 105 kub. el in Junij. Eoofdkar.aal. In het Wijkermeer waren met 1 Julij gebaggerd 681,265 kub. el, waarvan 47,123 kub. in Junij. Kistdam voor de Zuiderzeeshiizen. De ruimto binnen den kist- dam werd de gebeele maand droog gehouden, zoodat de ontgraving,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2