126 - '■PS HHHHHNHl Holl. Maatscliappij v. Jjantllboiiw. landltouw. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Agenda voor de Vergadering op Dingsdag 11 Augus tus 1868 des avonds ten 7 urein bet lokaal de Korenbeurs", te Haarlem. 1. Voorstel tot onbepaalde verdaging der Tentoonstelling. 2. Bespreking der Punten van Bescbrijving en benoeming van Afgevaardigdeu voor de Algemeene Vergadering der Maatschappij. Benoeming eener" Commissie, ora verslag uit te brengen over den toestand der te veld staande of reeds ingeoog- ste gewassen. Verloting om, niet van voorwerpen. H. Ii. Leden worden verzoeht zooveel mogelijk mededeelin- gen of berigten den Land- en Tuinbouw betreifende mede te brengen. 8. 4. Bij besluit van 15 Julij jl.n°. 57, heeft Z. M. aan den beer J. I. de Beucker, eersten leeraar nan de school der i" Koninklijke Nederlandsche Tuinbouw-maatschappij Linnaeus in de Watergraafsmeernabij Amsterdam, bevoegdheid verleend 1 tot bet geven van middelbaar onderwijs hier te lande in de planten-, tuinbouw- en landbouwkunde. Steenwijk. De verwachtingen van den in deze omstre ken te velde staanden oogst zijn in bet algemeen niet gunslig. Alleen de Rogge maakt hierop eene uitzonderingzoowel wat bet zaad als wat liet stroo betreftvoor het grootste gedeelte is deze ook reeds binnen gehaald. De Tarwe staat zeer goed en doet eene behoorlijke opbrengst verwachten. Ha ver staat daarentegen zeer ongunstig. Van verreweg de meeste akkers zal naauwelijks bet uitgezaaide koren worden terug verkregen. Mogt binnen korten tijd de aanhoudende droogte door regen worden vervangen, dan zijn er nog enkele groen gebleven akkersdie uitzigt op eenen beteren oogst geven. Garst, die, even als de haver, veel van de droogte heeft ge- leden, is kort van stroo en klein van korrel, door te spoe- dig rijp worden. Boekioeit doet eene zeer gunstige opbrengst te gemoet zien. Erwten en Boonen staan zoo ongunstig dat daarvan nagenoeg niets zal worden geoogst. De vroege Aardappelen leverden vrij goed en zijn best van smaakdoch bijzonder klein. De late soorten die nog niet te veel van de droogte bebben geleden, zooals met vele akkers reeds bet ge- val isstaan goed en kunnen bij eene verandering van' weersgesteldheid nog opbrengst geven. Over het geheel is echter het uitzigt daarop niet gunstig. Van de aardappel- ziekte is tot heden geen spoor vernomen. Worielen zijn door de droogte geheel acbterlijk geblevenen doen slechts eene ver beneden bet middelmatige opbrengst verwachten. Kool staat zeer ongunstig en is als geheel raislukt te beschou- wen wanneer daarin niet spoedig verandering komt. De VrucMloomen beloven, wat peeren aangaat, weinig: appelen worden daarentegen in behoorlijke hoeveelheid aangetroffen. Gras was aanvankelijk ruim voorbanden en van de hooilanden is eene groote hoeveelheid hooi en van uitmuntende hoedanig- heid gewonnen. De toestand der Graslanden is tegenwoor- dig hoogst ongunstig, daar zij het noodige voeder voor het vee niet opleverenen ook voor de tweede snede van het hooi weinig of geen opbrengst doen verwachten. Zutphen80 Julij. Ondanks de aanhoudende hitte is de rogge-oogst aan de overzijde van den IJssel zeer gunstig uitgevallen; slechts op eenige hoogesehrale gronden, treft men hierop eene uitzondering aan. Ambt-IIardenberg 31 Julij, De langdurige droogte heeft op de hooge landen in deze streken veel schade toege- bragt aan de te veld staande zomervruchten en graslanden. Intusschen zijn er altijd tussehen hooge streken tevens laagten, en deze hebben door de droogte veel gewonnen in verhou- ding van overvloedige vochtigbeid. De grasstreken hebben cen tamelijk goeden hooibouw opgeleverd; de naweiden van ■dergelijke gronden leverden met eenigzins natte tijden geen gras voor het vee op, en werden zij al beweid, de gronden werden zoodanig verlreden dat het zelfs schade was voor een volgend jaar. De boekweit op de lage veenendie doorgaans de beste zijnzal ruimer oogst opleveren dan bij een natten zomer. De aardappelendie meest op de booge zaudgronden ■worden geteeldzijn nog zeer ten achterenechter i3 het nog wel te zien welke het best de droogte kunnen verduren, enkel die, welke gepoot zijn, daar de grond twee spit diep is omgezet en zij niet achter den ploeg zijn bedolvendat zij door deze bearbeiding tevens beter bestand zijn tegen over vloedige vochtigheid hebben wij vroeger reeds medegedeeld. In geen jaren is de rogge zoo voortreffelijk tot gebruik ge- wee9t als de oogst van dit jaar. De zwaarte is ook uitmun- tend als men weet, dat ze van 155 tot 160 halve ned. pon- den per mud weegt. De kwantiteit kan ruim een ned. mud per vim (104 bossen) bedragen. Land-van-Altena 31 Julij. Bij voortduring hebben wij hier eene nooit gekende droogte op onze landerijen. Niettegenstaande is de tarwe- en roggeoogst buitengewoon vocrdeelig door zeldzaam zwaar koren. Overigens zijn de ge wassen minder voordeelig en sommige van bijua geene waar- de. De weilanden zijn grootendeels reeds dor en de veehou- ders zien zich genoodzaakt het vee in de weide toe te voe- gen. De prijzen zijn: booi 11.50 a 13 aardappelen 8.20 a 3.70; boter 1.45 per ned. pond. Uddel, 31 Julij. De roggeoogst is in deze buurtschap afgeloopen en mogt over het algemeen naar wensch uitvallen. Van de boekweit en de aardappelen kan tot heden zulk een gunstige getuigenis niet worden afgelegd. Wegens de aanhon- dende droogte blijft de boekweit kort en draagt weinig zaad terwijl de vroege aardappelen, hoewel aangenaam van smaak bijzonder klein van stuk zijn. De hoop des landbouwers is nu op de late aardappelen gevestigd. Wij gelooven dat voch- tig weder op dit verbouw nog zeer veel ten goede kari uit- werken. Sedert een paar dagen verheugt men zich hier in het neervallen van frissche regenbuijen mogen ze ons niet spoedig begeven! Na den Goeden Yrijdag dezes jaars is hier geen noemenswaarde regen gevallen. Dat alles dus van droog te vvegkwijnde, zal wel geen bewijs behoeven. Grootegast, 30 Julij. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat bij den veerschipper G. Visser, albier, eene vierjarige abrikozenboom staat, die meer dan 2000 stuks van die vrucht draagt. Hij beslaat thans eene uitgebreidkeid van 5 nederl. ellen breedtebij eene hoogte van omstreeks 4 nederl. ellenen er zijn reeds 1000 stuks van besteld te gen 4 cents per stuk. Assen, 31 Julij. Op verschillende plaatsen heeft het gisteren aanhoudend geregend, waardoor de vrees voor veen- branden grootendeels is verminderd. In de gemeente Hoogeveen is de pokziekte onder de schapen uitgebroken. Harlingen, 3 Augustus. Trots de groote droogte, moet een landbouwer in onze nabijheid erkennendat hij gedurende zijn geheele leven slechts nog edn jaar gekend heeft dat het koolzaad zoo zwaar was uitgevallen als dit jaar. Ook met de granen is het best, maar de melkerij lijdt er onder; er wordt een-derde minder gemaakt dan anders. LANDBOUWSCIIOOL VAN MICHIGAN. Elf jaar geleden, in Mei 1857, is reeds de landbouw- school van den staat Michigan in de Vereenigde Staten ge- openden telde in 1 866 niet minder dan 108 leerlingen meestal tussehen 18 en 22 jaar oud. Het onderwijzend per- soneel bestaat uit een directeur, een secretaris, vijf hooglee- rareneen bestuurder van de boerderij en een bestuurder van de tuinen. Tot de school behooren 270 bunders land, op een nur afstands van Lansing, de hoofdstad van den Staat, gele- gen. In 1857 was dit land geheel bedekt met zwaar ge- boomte, doch thans zijn daarvan 110 bunders uitmuntend goed ontgonnen en in vollen staat van opbrengst32 bunders daarvan behooren tot den tuin. De leerlingen uit Michigan hebben kosteloos onderwijs en betalen slechts kostgeldmaar die uit andere staten betalen eene som voor kost- en leer- geld 's jaars. De school wordt dus onderhouden ten koste van den Staat, maar hoopt later zich zelve te bedruipen uit de opbrengsten van het aan haar behoorend land. De gebou- wen bestaan nit een ruim schoolgebouw en een kosthuis, met elk twee verdiepingenuit vier woningen voor booglee- raren en een dergelijke voor den opzigter der boerderij. De inrigtingen voor het onderwijslaboratoriumsboekverzame- ling, verzameling van werktuigen enz.zijn alien in den besten staat. Het scheikundig laboratorium is het beste dat er in de Vereenigde Staten gevonden wordt. De staat Michigan heeft, buiten de landbouwschool, nog eene ruim bezochte hoogeschool, terwijl er mede in het lager onderwijs, gelijk overal in de Vereenigde Staten, uitmuntend voorzien is. MIDDEL TEGEN HET NIET AANSLAAN DER BOOMEN. Het gebeurt dikwijlsbij drooge lentendat boomen hoewel met behoorlijke zorg geplant, niet uitloopenterwijl de bast evenwel nog groen en levend blijft. Wanneer men zulk een' boom uit den grond neemt, zal men de einden der wortels verdroogd vinden. Veelal zijn zij dan nog te redden door in Junij of Julij die verdroogde worteleinden tot aan het levende hout af te snijdenden boom op nieuw te plan- ten en daarbij het watertot ir.spoelen der wortelsniet te sparen. Zeer dikwijls zal men daardoor eenen boom redden. Het groote voordeel van overvloedig begieten bij het ver- planten van hout kent men te Parijs, daar mogelijkheid om, midden in den zomer, boomen die in het voile blad staan te verplaatsenvoornamelijk op de groote hoeveelheid water berust, dat hierbij verbruikt wordt. Ook het planten van de vele duizende boomen, van een duizendtal groote coniferen onder anderen, om bet tentoonstellingsgebouw in het maart- veld, is voornamelijk zoo goed geslaagd, omdat men daarbij over eene onbepaalde hoeveelheid water beschikken kon. Het Chineescbe gras schijnt als grondstof voor de we- verij allengs van grooter aanbelang te worden. Deze vezels, van een parelwitte kleur, en even stevig en buigzaam als die van zijde, laten zich met bnitengemeen voordeel bewerken en zijn inzonderheid voor gemengde weefselsnamelijk om met zijde en wol vereenigd te worden, zeer dienstig. Het Chineesche gras is een in Indie en China groeijende netel. Reeds eeuwen geleden leverde de gewone groote brandnetel die in het noorden van Europa veel voorkomt, insgelijks de vezelstof voor een fijn weefsel, waarvan de naam van netel- doek afkomstig is, ofschoon de industrie zelve reeds voor lang heeft opgehouden. De uitheemsche netelvezels zullen waarschijnlijk op den duur in Europa als nijverheidsartikel in verbruik blijven, ofschoon in meer beperkte mate en in ver- houding tot haar bijzondere eigenschappen. Toen voor eenige jaren op de verongelukte zijdeteelt ook de katoenkrisis volg- de, scheen men aan het chineesche gras (of Chinagras) een grootere beteekenis te hechten. Men geloofde zelfs dat het de katoen wel geheel en al zou kunnen vervangen, en hoe wel de ondervinding leerde dat men daaraan niet behoefde te denken, bewezen de uitkomsten nogtans, dat het Chineesche gras een goede spinstof, ja, de beste van alle tot nog toe beproefde surrogaten is. Sedert heeft men zich in het zui- den van Erankrijk op den aanbouw van dat gras vlijtig toe- gelegd en thans heeft men het in de behandeling en verwer- king daarvan reeds zoover gebragt, dat er een industrie uit ontstaat, die voor de toekomst zeer veel goeds belooft. De plant groeit uitmuntend, waar zij een geschikten bodem vindt, en overwintert bijna zonder verpleging, draagt rijkelijk zaad en laat zieh daardoor, alsmede door het verdeelen der wor tels, in menigte voortplanten. De oogst, die twee of drie- maal 's jaars plaats heeft, verschaft een ruime opbrengst. Be- halve, uit de vezels, kan ook nit het zetmeel van de wortels nog voordeel worden getrokken. Zou men met dat chineesche gras op onze dninen en liei- degronden niet eens proeven kunnen nemen? De grootste veemarkt der wereld. vindt men niet meer te Londen, maar aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan. Uit Nieuw-Torksche bladen blijkt, dat deze markt te Chicago be staat. Hare inrigting is zoo voortreffelijkdat eenige bijzon- derheden dienaangaande zeker niet onwelkom zullen zijn. Zij is aangelegd op de vlakte of prairie, 4 mijlen zuidwaarts van de stad, twee voet onder het watervlak der rivier. De aanleg van deze beroemde Stock-Yards van Chicago heeft twee millioen dollars gekost. De veestallen beslaan eene op- pervlakte van 215 acres (ca. 126 bunders), van welke meer dan 300 met bout bevloerd. In Maart 1867 was er stalling voor 20,000 stuks rundvee, 75,000 varkens en 20,000 scha pen, en sedert de openstelling dezer stallen ging er geen Donderdag voorbijdat zij niet alien bezet waren, want het grootste gedeelte van het vee uit de prairien wordt naar Chi cago gebragt, om van daar naar de westelijke Staten te wor den gevoerd. Deze veestad heeft regthoekige straten en ste- gen. De hoofdstraat, Broadway genaamd, is eene mijl lang, 75 voeten breed en door houten afschuttingen in drie wegen verdeeldzoodat de kudden elkander gemakkelijk kunnen voorbijgaan. Naar de verschillende voornaamste punten zijn spoorwegen aangelegd en een kanaal verbindt die met de ri vier van Chicago. Wanneer een met vee geladen spoortrein bij de stallen aankomt, wordt de eene zijde van den veewa- gen weggenomen en door middel van eene zacht alhellende brug wordt de levende vracht gelost en naar eene afgesloten ruimte gevoerd waar zich aan de eene zijde eene lange trog bevindt, welke aanhoudend met frisch water kan gevuld wor den, en aan de andere zijde kribben en ruiven met hooi aan- wezig zijn. Terwijl het vee bier van de vermoeijenissen van den togt uitrust, vinden de eigenaars of geleiders een bij uitstek goed onderkomen in een hotel, dat 200 slaapkamers bevat. Dit hotel heet Hogh-house. Eenige schreden verder staat de vee- beurs, waar koopers en verkoopers bijeenkomenin dit groote prachtige gebouw vindt men ook de bank, welke dagelijks 100,000 a 500,000 dollars ontvangt en uitbetaalt; voorts een telegraaf-bureaudat van tijd tot tijd opgave ontvangt van den prijs van het vee op de hoofdmarkten der beide wereld- deelen en van waar de stand van deze grootste veemarkt der wereld wordt teruggeseind. Zijn koopers en verkoopers bet nopens den prijs eens geworden, dan wordt het vee in de stallen door hen met hetzelfde gemak bezigtigd als eene dame het eene uitstalling in eene winkelkast doet. Het verkochte vee wordt bij 30 stuks te gelijk gewogen en behoeft daartoe, naar de nieuwe landingsplaats vervoerd wordendeslechts een oogenblik te blijven staan in eene daartoe bestemde afgeslo ten ruimte. Van daar wordt het gekochte vee weggevoerd en de kooper betaalt den prijs door tusschenkomst der bank. Deze verbazende ontwikkeling van een kolossaal verkeer is het werk van weinige jaren. Chicago heeft slechts 40 jaren noodig gehadom tot dezen hoogen trap van ontwikkeling te geraken, want in het jaar 1830 telde het, op de drassi- ge en aan menigvuldige overstroomingen blootgestelde prairie slechts 70 bewoners in blokhuizen; terwijl, blijkens de tel ling, in het vorige jaar gehouden, Chicago eene bevolking had van 270,000 inwoners en groote prachtige steenen hui- zen bezat. MELK TE LONDEN. De melk voor de behoefte der inwoners van Londen wordt geleverd, naar men berekent, door omstreeks 30,000 koeijen. Wanneer die niet eenigzins gewasschen wierd, zou men 45,000 koeijen noodig hebben om de thans verbruikte hoe veelheid te leveren; want ten minste met 30 tot 40 ten honderd wordt die aangelengd. De melkerijen leveren die evenwel zuiver en onvermengd; maar de slijters betalen ze daar met denzelfden prijs dien zij van de koopers vragen. Zelfs haalt men een voorbeeld aan van een slijter die de melk met 22 cent de kan aan een boer betaalde, en ze dan tegen 20 cent leverde aan een winkelhuis. Menschlievendheid is waarschijnlijk hier niet de eenige drijfveer om beter koop te leveren dan in te koopenof't moest de vrees zijn dat de inwoners van het werkhuis te veel vet in de melk zouden vinden om daarbij gezond te blijven. Tegenwoordig schijnt bet te Londen beter te gaan, ook door de mededeelingen van een genootschap dat zich ten doel gesteld heeft om goedkooper en beter melk aan de burgers te verschaffen. Het beschikt thans reeds over 300 koeijen en breidt de zaak langzamerhand uit. Aan de armen wordt, desverkiezende, ook tegen verminderden prijs, afgeroomda melk geleverd. LVfjrrrYr

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2