WEERBLAD ;v VAN 1868. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJB. XXXAiiZ/' Vrijdag, 14 Augustus. Xegende laatgang. Haarlcmm ermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. DE AARDAPPELEN. mm J HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONREME1VT in het Jaar. 6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETEEFFEN'BE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTien: van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12 /2 Cent. Zegelreot bij elke plaatsing 35 Cent. Ten behoeve der Evailgelisatie in de gemeente van Haar- lemmermeer, werd door mij sedert de laatste opgave ontvangen: Hit de Gemeente: gecollecteerd op 9 Augustus in het armen- zakje 2,50. Van elders: collecte op 9 Augustus in de Herv. Kerk te Bloemendaai 88,30; voor Christelijke toespraken van Ds. E.J. v. W.verkocht ten voordeele der Evangelisatie, 1,50; bij Ds. Lamers door den heer W. van mej. N.200; door J. J. *t H. 88,50; van D. te X. een kwarto- en een folio bijbel, beide in juchtlederen band met koperen slotenbe- nevens twee coupons, te zamen 6.93. Haarlemmermeer, E. J. v.tN Wisselingh J. Pz. 12 Aug. 1868. Predikant. De 6 Augustus zal den kindereu van de zondagsckool te Kruisdorp alkier lang in aangename herinnering blijven ais een ware vreugdedag, daar zij het verjavingsfeest van hunnen nlom geachten hoofdondenvijzer, den heer K. E. Roosdorp mogten vieren, in vreugde en gejubel; des namiddags, na den gewonen schooltijd tochgingen die verblijde kleinen in geregelden optogt met groen en bloemen, onder het aanheffen van kinderlijke gezangen (voor die gelegenheid vervaardigd) en onder geleide van den heer L. Klaassen, hun feestgeschenk aanbiedenen werden zij daar met guile hartelijkheid ont- hanld op verschillende ververschingen en bragten zij eenige uren door in kinderlijke pret en vreugde. Genoegelijk was het, te zien hoe ordelijk en lief dit kinderfeestje afliep. Den 7 Augustus 1868 is in de Kruisvaart alhier, nabij Aalsmeer, in den ouderdom van 3 jaren en 10 maanden verdronken een zoontje van Pieter Klaaren, wagenmaker, en van Maria Schroder, wonende alhier, sectie HII, kavel 30. De dag van heden (10 Augustus) was voor de Roomsch Catholieke gemeente der parochie van den H. Johannes den Dooper, te Haarlemmermeer, een ware dag van vreugde; die vreugde uitte zieh in den morgen alreeds door het uitsteken onzer nederlandsche driekleur van veler woningenmen vierde het 25-jarig jubile van haren geachten voorganger als priester, den wel-eerw. heer W. Boerkamp en de inwijding van een prachtig orgel, door onderlinge giften bijeengebragt. Prachtig waren de geschenkendoor zijne parochianen den jubilaris aangeboden. Schoon was de kerk voor dat doel gedekoreerd in een woord, het was een ware en verheffende vreugdedag voor de feestvierenden. Deze feestdag werd besloten met lie- felijk gezang en muziek door de koorzangers der parochie, ten huize van hunnen geachten pastoor uitgevoerd. van 5 tot en met 11 Augustus 1868. GEBORENJakobus Gerrit, zoon van T. Klaare enM. Sepers. Trijn- trje, docbter van W. Spaans en L. Klomp. -Brigettha, dochter van C. Pater en E. Quax. KlaasJrzoon van G. Gorter en K. Wortel. Teun- tje, dochter van C. van Beem en S. van den Boogaard. Maartje, docb ter van C. E. Benjamin en A. Olij. Arie, zoon van C. Leeflang en C. Terpstra. Dirkje, docbter van If. van Marsbergen en P. Buizer. Ja- coba en Cornelia (tweel.), docbters van J. van der Laan en J. Knor. Jan Ernst, zoon van A. Zwart en C. M. J. Onkenhout. Hendrika, docbter van F. de Geus van den Heuvel en G. de Kraaij. Klaas, zoon van J. Westbroek en M. van Klaveren. Geertrnida, dochter van M. J. Kroon en A. Holla. OVERLEDENWillem, oud ruim 3 maandenzoon van H. Huizingct en C. de Jonge. Christiaan, oud 19 maanden, zoon van J. Uijthoven en G. Houter. Mcolaas, oud 6 weken, zoon van G. Bakker en A. Mole naar. Jan, ond 4 maanden, zoon van P. Kistemaker en N. Jonker. Elisabeth, oud bijna 3 maanden, dochter van G. Houtman en M. Porte- Jakobus, oud bijna 3 maanden, zoon van N. van Dam en M. Schuts. Adrianus Mattbeus, oud 1,4 dagen, zoon van L. Melissen en M. van Bruggen. Jakoba, oud 16 maanden, dochter van J. M. de Yries en H. A. Postma. Maria Lievaart, oud 42 jaren, laatst weduwe van Bas- tiaan Vis. Adrianus Hendrikus, oud bijna 2 maanden, zoon van G. van Leenwen en C. RijkelijkhuizenPieter, oud 3 jaar en 10 maanden, zoon van P. Klaaren en M. Schroder, Willem, oud 5 maanden, zoon van C. van Wieringen en M. Yreeken. Karel Wilhelm Eduard Kleijst, ond 63 jaren, gehuwd met Jannetje Havelaar. Henriette, oud 3 jaar en 4 maan den, docbter van C. de Holl en J. J. Folpmers. Pieter, ond bijna 4 maanden, zoon van J. de Jeu en L. Speelmans. IJtje, oud 9 maanden, docbter van P. Mantel en A. ter Hofstede. Trijntje, oud 4^ jaar, docb ter van H. van Leeuwen en C. den Ouden. ONDERTROUWD JWientjes met W. Leenslag (weduwe van J. Schou- ten). A. T. van den Berg (wednr. van H. Verhaar) met A. Vermeij (wed. van M. P. Stouten.) (GEHUWDJ. Krijgsman met O. Kooij. Hahlingen den 6 Augustus. De uitvoer gaat tegemvoor- dig buitengewoon sterk, wat sommige artikelen betreft. Zoo werden jl. Zatnrdag niet minder dan 4000 schapen uitgevoerd, en ziet men heden ook aan de haven niets anders dan scha pen. Er komen treinen met 40, ja met meer dan 50 wagens aan,soms getrokken door twee lokomotieven. Dezen morgeu ziju 250 ganzen, uit de omstreken van Osnabruck afkomstig, getransporteerd. Ook begint er eene afzending van aardappe- len naar Holland die allerbelangrijkst schijnt te zullen wor- den. Gisteren en bcden was het dek der Harlinger boot bij na gevuld met balen aardappelen. Terwijl in de maand Junij van dit jaar van hier naar En- geland zijn uitgevoerd 30 739 kwart vaten boter, tegen 28, 695 vaten in Junij 1867 en dus dit jaar 1044 kwart vaten meer, heeft Julij 1868 slechts 32,408 kwart vaten op- geleverd tegen Julij 1867 35,408 dus juist 3000 kwart vaten minder in die Tnaand van dit jaar. Wijhe, 7 Augustus. Een zachte en warms regen ver- kwikt heden het aardrijk. Indien de regen nog eenige dagen blijft aarihouden, alsdan zullen zich nog vele gewassen kunnen herstellen, en de landbouwers nog knollengroen en spurrie kunnen zaaijen. Ook het grasgewas kan nog zoodanig her stellen, dat er binnen veertien dagen weder overvloed van voeder voor het vee is. De opbreugst der appelboomen is zoo grootdat deze reeds nu tegen 1.25 a 1.50 per mud verkocht worden. De peeren gelden /2a/ 2.50 per mud en de pruimen worden tegen 2 a 3 cent bet pond van de hand gezet. Deze pro- ducten worden sedert eenige dagen bij tal van mudden door vreemde schippers opgekocht. Ziekikzee, 8 Augustus. Betrekkelijk den oogst, die op het eiland Schouwen nagenoeg geheel is binnengehaald kan gemeld worden dat die van tarweroggegarst en haver buitengewoon rijk mag heeten, en de kwaliteit zoo uitmuntend is dat het jaar 1868 als een der beste graanjaren mag be- schouwd worden. Het vlas en de blaauwe erwten zijn op menige plaatsen ongunstig uitgevallen. Ook de paardenboo- nen zijn, even als in het vorige jaar, slecht. Van de mee- krap belooft men zich een goede teeltde jonge meede groeit zeer langzaam; de aanhoudende droogte oefent een blijkbaar nadeeligen invloed op dat gewas. De aardappelen staan gun- stig; de opbrengst zal vermoedelijk gering zijn. Met de wei- landen is het treurig gesteld. De kwaliteit van bet hooi is wel goed, maar de hoeveelheid is zeer gering, zoodat de voe- dering van het vee in den aanstaanden winter veel overleg zal vorderen. Het gebrek aan goed drinkwater voor het vee door d'e langdurige droogte, bijna overal op het eiland heer- schendeverwekt veel zorg en is kostbaar tevens het kan niet anders of dit is zeer schadelijk voor den veestapel en doet elk verlangend naar regen uitzien. Ommen 9 Augustus. Als eene zeldzaamheid kan dienendat door den molenaar J. G. Nickel alhier, reeds nieuwe boek- weit, in deze gemeente verbouwd, is gemalen uitmuntend van kwaliteit. Krabbendijke, 10 Augustus. De molenaar Nieuwenhuyse alhier heeft een varken gemest, hetwelk thans ruim 460 Ned. pond weegt, eene breedte van 2.36 el en lengte van 2.53 el heeft. Dit zeldzaam exemplaar van voorspoedigen groei en krachtige ontwikkeling, beweegt zich, ondanks deze buitenge- wone zwaarte, zeer gemakkelijk en is hagelwit van huid. In Engeland levert de oogst een gelukkig tegenbeeld op met de oogsten der twee voorgaande jaren. Het graan en het stroo zijn uitstekendzoowel van hoeveelheid als van hoedanigheiden de tarwe is zoo geheel en al rijp geworden dat vermenging met oude of vreemde tarwe geheel overbodig is. In het Zuiden van Ensland begint de staat der gewas sen te verbeteren, ten gevolge van den weldadigen.regen, die aldaar gevallen is. In de gouvernementen Simbirsk, Saratoff en Penza zal de oogst overvlocdig zijn. - Volgens een dezer dagen opgemaakte opgave van het Hongaarsche minisferie voor handelszaken, heeft Hongarije dit jaar een gemiddelden oogst van wintergranenmaar een min der goeden oogst van zomergranen. Volgens voorloopige opgaven aangaande den oogst van granen en aardappelen in het koningrijk Pruissen bij de rege- ring ontvangen en in haar officieel orgaan medegecleeld is de opbrengst zeer verschillend in eenige oorden gunstig en in andere ongunstig, in sommige opzigten nog onzeker; maar be- staat er, alles te zamen genomen, geen grond om gebrek aan levensmiddelen te duclitenvooral daar de kwaliteit van het graan algemeen wordt geroemd. Met 1 October e. k. zal te Proskau in Opper-Silezie eene groote inrigting voor wetenschappelijk en praktiscli on- derrigt in de ooi'tboomteelt worden geopend. Zij is gesticht met mime ondcrsteuning uit de Pruisische schatkist. Er be- stond in Duitschland nog geene inrigting van dien aard al- tbans niet op eene zoo groote schaal. In de vorige week werd eene geheele lading schapen van Rotterdam naar Londen gezondenop de plaats van ont- scheping op last der autoriteit onmiddellijk geslagt, met be vel om de huiden dier schapen te desiufekteren. Deze maat- regel is genomen alleen omdat bij het onderzoek dier scha pen bevonden werd dat een daarvan hevig door de pokken was aangetast. Ilieruit blijkt op nieuw welke gevaren den veehandel van hier op Engeland bedreigenwanneer men niet naauwkeurig zorg draagt dat slechts gezond vee, en niets an ders, daarkeen verscheept wordt. Buitendien zou men in Engeland alligt tot maatregelen tegen het vee uit Holland kunnen overgaan, die den handel nog oneindig meer treffen. De berigten omtrent de veeziekte op Sumatra's West- kust luiden bij voortduring ongunstig. Zij heeft zich nu ook vertoond in het distrikt Bondjol, dat tot dus ver vrij geble- ven was. De officieele opgave van het aantal gestorven kar- bouwen en runderen tot ultimo April noemt de cijfers van 79,270 en 53,258. Men weet dat de telling eerst geruimen tijd na het uitbreken der ziekte begon, zoodat die cijfers be- neden de werkelijkbeid zullen zijn. SPAANSCHE LANDBOUWSCHOLEN. Zelfs Spanje schijnt ons Nederlanders de loef te willen af- steken in het landbouw-onderwijs. Er is aldaar thans eene wet uitgevaardigd, waarbij dat onderwijs op eene onbekrom- pen wijze geregeld is, en bepaald dat er op 's Rijks kosten eene algemeene landbouwschool zal worden opgerigt voor het onderwijs in alle vakken die tot den landbouw behooren, tot het vormen van zoogenoemde landbouw-ingenieurs en be- stuurders van landgoederen. Door de provincien zullen daar- enboven worden bekostigd vijf scholen van den tweeden rang voor pachters en bestuurders van boerderijen; terwijl er in elke provincie eene school-boerderij zal zijn, waar kweekelingen in de praktijk opgeleid zullen worden, en die later welliclit tot modellioeven zullen verstrekken. De beide eerstgenoemde seholen komen klaarblijkelijk overeen met de scholen die in onze wet op het middelbaar onderwijs zijn opgenomen. VOOBUITGANG VAN DEN LANDBOTJW IN DUITSCHLAND. Een krachtig bewijs voor dien vooruitgang is zeker het toenemende gebmik van werktuigen. Als zoodanig is het wel waard om de hoeveelheid werktuigen op te merken die door tusschenkomst van het zoogenoemde Machinen-depot te Erfurt door twee firma's, eene te Leipzig en eene te Halle, in 1866 naar Thuringen afgeleverd zijn, dat is, zonder de stoom- en paardendorschwerktuigen, de ploegenpaardenliak- ken, eggenrijenzaaijers en rijenschoffels te rekenen, die an dere firma's en bijzondere personen bezorgd liebben. De be- doelde werktuigen bestaan in 210 dorschwerktuigen245 ros- molens, 167 bakselsnijders225 rijenzaaiers, 31 guanosprei- ders, 46 paardenbakken22 hooischudders en hooiharken 53 wanmolens, 37 wortelsnijders48 maaiwerktuigen7 breek- en maalmolensenz. enz. In £en jaar tijds zijn alzoo omtrent zooveel van deze werk tuigen in Thuringen ingevoerd, als er in geheel Nederland aanwezig zijn. DOOR EDM. VAN HERENDAEL. (Ontleend aan het Tijdschri/t over Land- en Tuinlouwkunde.) Het vaderiand der aardappelen is Zuid-Amerika van daar werden zij in de 16e eeuw naar Europa overgebragt. Geloof

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1