Advertentien. 155 Gemeng-de ESerigten. Hoogheemraadschap Rijnland. OPENBARE BESTEBING. Het Bestiiur der Afdeeling Haarlem en Omstrcken Haarlemmermeer. OPENBARE VERKOOPIIVG Terwijl de tijding van het Feest, MEN VRAAGT TE K00P: rcrfpg Pianino te koop voor ^100, onbepaald nit te stellen. wij het ons ten pligt, eenige stoffen op te geven, die lieel goed ills mest kunnen gebezigd worden. Hout- en steenkool- nsschen breken den grond, maken liem ligt en sponsaclitig en Louden eenige noodzakelijke stoffen in: kalkpuinen en mer- gel kunnen insgelijks goede diensten doensiroopaardegoe- de guano, phosphor-guano, phosphor-kalk met stalmest en eenige der voornoemde sponsachtige stoffen dooreen gewerkt, kunnen doelmatig aangewend worden en zullen eenen goeden oogst doen inzamelen. De straatmest wordt ook gebruikt om den grond te bemes- ten. In den straatmest vindt men veel aschgips, been- ders, uitwerpsels van paarden, honden, enz.enz.die on- betwistbare hoedanigheden bezitten om den grond te verrijken. In Holland, meer dan in elke andere streek, bijzonderlijk te Amsterdam, en dit misschien ten gevolge zijner ligging, bekomt men den voordeeligsten mest, dien men bedenken kan. Alles, huishoudelijke afval, beer, schommelwateras- sohe, zand, kalk, beenders, bladeren enz., worden er in de grachten verzameld. Die rijke stapelplaatsen voor den land- bouw worden door eene maatschappij 2 of 3 maal 's jaars uitgebaggerd en die goede stoffen worden ten verkoop be- stemd. Die maatschappij is overtuigd dat de landbouw de levensader is van den handel en van de nijverheiden dat het geluk, de welvaart, in een woord, de vrede van het eigen volk uit den bloei van den landbouw moet voortsprui- ten. Mogten in alle steden maatschappijen tot stand komen die, in overeenstemming met de stedelijke overheden, al de meststoffentot nut van den landbouw en de gezondheid der stedelingenverzameldenen welke nu maar al te nutteloos door de riolen in de vlieten wegspoelen en door hunne vuile verdamping de lucht komen verpesten. In een ander artikel zullen wij hoofdzakelijk spreken over de ziekten der aardappelenen onderzoeken wat er te doen staat om ze te bestrijden. Leecwakden 18 Augustus. Was men in de laatste maan- den gewoon geraakt aan groote hittegisteren was het hier letterlijk smoorheet. Een gloeijende oostewind belette bijna het ademhalen; de thermometer bereikte 96 graden en stoud in de schaduw op 92j!-°; het was de hoogste stand die in de jongstverloopen 25 jaren is bereikt; een paar menschen vielen op de straat in flaauwte; geen wonder dat men met smachtend verlangen naar den „koperen hemelopzietdie tot heden nog steeds voor ons gesloten blijft. Als een merkwaardig bewijs van den heilzamen invloeddien het zee- water op eenige ziekten uiloefent, kan met genoegen worden medege- deeld, dat dezer dagen eene dame, die stom geworden was, en de zee- baden te Scheveningen gebruikte, zoo gelukkig geweest is, dat, toen zij het bad verlietzij hare stem had leruggekregen. Te Meppcl heeft den 15 Augustus mejufvrouw A. Evers—Til haar lOtsten vorjaardag gevierd. Uit Witcbsk (in Pruisen) wordt gemeld, dat in de stad Weiisch een he- vige brand heeft gevvoed, waardoor 800 gebouwen, waarondcr 4 kerken en het raadhuis zijn in de asch gelegd. In de vorige week reisde een groninger jufvrouw per spoor van Groningen naar Leeuwarden. Zij had in een waggon plaats genomen, waarin twee haar onbekende perso- nen zaten. Onderweg, hij een halte, vroeg haar een van hen, of zij niet een kop koftij wenschen zou te gebruiken. Zij nam het vriendelijk aanbod gretig aan, ging met hem naar de wachlkamer, en liet haar bagage, waaronder een armbeugel, waarin zij een baukbiljet van 25 had geborgenin den waggon liggenterwijl de andere heer, die zieli hield alsof hij sliep, in den waggon bleef. Te Leeuwarden aangekomenwilde zij het bankbiljet wisselen, doch bemerkto tot harcn schrik, dat het uit den beugel was verdwenen en de beide onbekende personen evenzoo. Een 19jarig meisje, uit de gemeente Rhoon afkomstig, is in den Blei- dorpschen polder, onder Overschie, door een onbekend perspon aange- rand geworden, dien zij op de Schiekade te Rotterdam ontmoet had en den weg naar het spoorweg-station had gevraagd. De bedoelde persoon had zicli aangeboden het meisje daarhccn te geleiden voorwendende dat hij ook naar het station moest. In plaats van daarheen bragt hij haar naar genoemden polder, waar hij haar op eene gruwelijke wij^e mishan- delde en toen zij om hulp riep, een doek in den mond slople. Zekere W. Klapwijk vond het meisje in eene sloot liggen, waar zij zonderdiens hulp zeker zou geslikt zijn. Eenig geld, dat het meisje hij zicli had, benevens eenige klecdingstukkenwaren verdwenen. Dezer dagen werd de direkteur eener kermistent te Francker per deurwaarder gesommeerd tot betaling van een weekloon van f 1.50 aan een gepensioncerd oost- indisch soldaat, die, zijn ledigen tijd nuttig wenschende te besteden, zich met twee kinderen geengageerd had tot het vervullen van de rol van Mooren en Afrikanen. Behoorlijk zwart gemaakt en Maleisch spre- kende, had hij die rol met groot succes en geheel ten genoegen der fra- neker kermisgangers vervuld en dus regtmatige aanspraak op promple betaling. Nog is de vreeselijke indruk niet weggenomen, veroorzaakt door den afschuvvelijken moord en zelfmoord, dezer dagen te Berlijn be- gaan (drama Melchior), of een soortgelijke rnisdaad is te Florisdorf bij Weenen gepleegd. Een bakker, Thcodor Riess genaamd, heeft den 30 of 31 Julij jl. zijne twee kinderen, een jongen van negen en een meisje van zeven jaarmet een scheermes den hals afgesncden. Sedert dien dag tot 6 Augustus bragt hij do nachten door in de kamer waar de reeds half tot onthinding overgegane iijken iagen. Toen men eindelijk de lijk- lucht waarnam, die hij met zicli droeg, oordeeldc men het noodig naar de reden te vragen van zijne verpestende uitdampingendoch in plaats van te antwoorden verwijderde Riess zicli plcrtseling ten zes ure's avonds werd hij nog gezien. 's Avonds tusschen 8 en 9 ure wekle zijn uitblij- ven de bcvrecmding op van de lieden, die met hem in lielzelfde logc- ment woonden; op verzoek van de waardin begaven twee der Iogeerg.ns- tcn zich naar het achlerhuis, waar Riess verblijf hield, doch te vergeefs vroegen zij in zijne kamer toegclaten te worden. Een der gasten sclioof toen ecu plaat weg, die voor eon der vensters stond, en wierp een hlik in het vertrek, waar hij het iijk van Riess bemerkte hangende aan een kapsiok. De politie werd nu ontbuden en de justitie, kort daarna ter plaatse verschenen, vond, na de deur opengebroken te hehhen, hehaive het ontzielde ligchaam des vaders, ook do iijken der kinderen, die met beddelakcns hedekt in bed lagen. Ongunstige financiele omstandigheden worden ook hier als de beweegredenen der misdaad aangemerkt. Te Oudega (in Hemelumer Oldepliaertjvond dezer dagen een dienstmeid aan wier zorg een kind van 2 a 3 jaren was toevertrouwd geworden in den stal een kleine pistooldie zij, om er mede te spelen aan het kind gaf. Welligt heeft zij het voor speelgoed aangezien. Gelrouw aan den haar opgedrageo last, hleef zij het kind steeds ter zijde; althans moet men dit opmaken uit de mededeelingen van het kind en de wond welke door het afgaan van de pistool terstond haren dood heeft veroor zaakt. Onvoorzigiigheid van een volwassene deed alzoo een klein kind een manslag begaan. Van dit geval wordt echlcr ook eene andere lezing gegevenvolgens welke aan misdaad van een derde zou to denken zijn. Te Londen kwamen in de vorige week twee gevallen voor van echtgenooten die hunne wederhelflen het venster uilwierpen. Een der vrouwen overleed en de man zal teregt staan als schuldig aan voor- hedachten moordde andere is siechts bezeerd en haar echtgenoot zal aangeklaagd worden van poging tot moord. »Hoc wonderlijk kinderen in Let leven behouden hlijven, hlijkt uit het volgcnde: Zaturdag jl. ruim 10 ure des voormiddags zeidc het djarige dochterlje van den landbouwcr van Oers, op het gehucht Selissen to Boxtelaan de meid, die bij haar was, dat zij eenige bloempjes ging plukken, terwijl de dienstmeid hij de koeijen in de wcide hleef. Weldra was het kind uit het gczigt der meid verdwenen. De ouders kregen hiervan berigt, en dadelijk gingen zij met een 15tal burcn aan liet zoeken. Sommigon viscliten tot in den nacht in de nabij stroomende rivier de Dommelmaar ailes te vergeefs. De troostelooze ouders gaven hunne pogingen echler niet op, totdat men de lieve kleine Maandag tegen den middag scliier bewuslcloos in de nabijheid der opderlijke woning terug vond, liggendc met het geziglje in het zand en do beide liandjes onder het lioofd. VVie beschrijft de onuitsprekelijke vreugde van de ouders dat hunne lievelinge zoo wonderdadig was behouden. Twee dagen en twee gcheele nachten, zegge 4-8 uren, had het wichljfl, scliier niet geklced, onder den hlooten hemel doorgehragt. Tusschen Zondag en Maandag had liet een afgrijse- lijk onweder, vergezeld van aanhoudende regenvlagcn, doorgestaan, en van schrik, van koude en afmaltingvan liongcr cn dorst uitgeput, werd liet door den vader zelven weder ievend op een grasheuvehje gevonden. Het had niets gcgelen of gedronken in die 2 dagen cn 2 nachten en zag cr verwilderd in de oogen uit, toen men het wedervond. Het was siechts verdwaald, cn kon haar huis niet meer vinden, hoe digt liet ook daarbij was. Eerst liet men het drinken want eten wilde het aanvankelijk niet, en praten deed het toen evenmin. Weldra echter kwam het lot bewusl- zijn, en na in bed verwarmd te zijn, begon het te ctcn en te praten en stak hare schuldelooze handjes aan vader en mocdcr toe, die beide van aandoening als in tranen van vreugde wcgsmollen. Hot kind is thans weder even welvarend alsof cr niets gebeurd was." Gedurende liet onweder van Dingsdag avorid den 11 dezer werd de heer William Ed ward Heap te Rochdale (in Engeland) terwijl hij in zijn kantoor zat, door den bliksem getroffen. Hij werd op den vloer geworpen en men bevond dat een zijner heenen alsmedc zijn linkerarm en rug zeer gezengd waren. Hij is thans aan de betere hand. Zijn stroohoed was half verbrand; zijne kleederen waren gcscheurd en de kaplaarzcn in snippers vcranderd. Zaturdag jl. ten 6 ure's namiddags word opdeheide, aan het zoogenaamde verliodcn Pad, behoorende tot de goederen van 11. K. H. de groother- togin van Saksen-Weimar-Eiscnach ter zijde van den Scheveningschen weg, een lieibrand ontdekt, die alio kenmerken droeg van baldadig ont- stoken te zijn, zonder dat men echter de daders heeft kunnen ontdek- ken. De brand is evenwel onmiddellijk door den boscliwacbter van II. K. H. gebluscht geworden. De prins van Hohenzollern-Sigmaringen heer van het voormalige -graafschap Berg, getroffen door liet verlies dat vele behoeflige gezinnen hij den jongsten brand te 's lleerenberg hehhen gele- den, heeft, op voordragt van zijne administrate, eene waarlijk vorsle- lijke gift van duizend gulden geschonken tot leniging van de ramp, welke som reeds aan den burgcmcesler is uitgekeerd. DIJKGRAAF en IIOOGHEEMRADEN van Rijnland zul len op Vrijdag den 28 Augustus 1868, des middags ten 12 ure, op het Gemeenlandshuis te Leiden, bij ENKELE IN- SCHRIJVING besteden, overeenkomstig het Bestek en de Algemeene Yoorwaarden 1°. het verplanten van 95000 bos HELMGEWAS onder Bloemendaal, Zandvoort en Noordwijk; 2°. van 65000 bos onder Noordwijk Katwijk en Wassenaar3°. van 102000 bos onder Wassenaar; 4°. het bekrammen van 15000 vierk el DIJKSGLOOIJING met RIETMAT; 5°. idem van 11000 el; 6°. idem van 12000 el; 7°. leverin°- van PETROLEUM; 8°. idem van GALLIPOLI-OLIE—9°. van Petersburgsche TALK naar monster; 10°. liet leveren van GEREEDSCHAP; 11°. idem van RIJSHOUT en LLADRILT; en 12°. bet BAGGERWERK ter wederzijde van de Kees-Jan-Koenen-brug onder Stompicijk. De aanwijzing geschiedt des morgens ten 9 ure, van Per- ceel 1 op den 22 en 24 Augustus, beginnende den lsten dag aan den voorkant op de scbeiding van Rijnland en de Hondsbos, en den tweeden dag acbter de woning het Fogelen- veld; an Perceel 2, op den 25 en 26sten, den eersten dag te Noordwijk en den tweeden dag aan het begin van het Wassenaarsche Schulpslagvan Perceel 3, op den 27sten, aau de woning in Maijendelvan de Perceelen 45 en 6 op den 25 en 26sten, beginnende den eersten dag aau de Kolksluis te Spaarndam en den tweeden dag aan het Schuiholc nabij Halfweg; en voor Perceel 12, op den 25 Augustus ten 10 ure aan de Kees-Jan-Koenen-brug onder Stompicijk. Het Bestek zal van den 17 Augustus af voor 20 Centen, de Algemeene Voorwaarden voor 25 Centen en de gezegelde Inschrijvings-billetten voor 21 Centen verkrijgbaar zijn ter Secretarie van Rijnland te Leidenbij den Opzigter te Spaarn dam, de Onder-Opzigters te Halfweg, Katwijk en Gouda en den Bode te Ilaarlem. De Inschrijvings-Biljetten zullen ten 11 ure van den Beste- dingsdag in de Bus op het Gemeenlandshuis gestoken olfranko aldaar bezorgd moeten zijn, volgens 72 der algemeene voorwaarden. Nadere inlichting is te verkrijgen bij den Hoofdopzigter J. KROS te Leiden bij de Opzigters G. A. DE GEUS aldaar en P. VAN KAMPEN te Spaarndam, bij de Onder-Opzigters te Balfweg en Katwijk, en bij de Toezieners over de Helmbe- planting te Katwijk, Wassenaar en Zandvoort, voor zooveel de HelmplantiDg aangaat. Leiden, 8 Augustus 1868. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland H. C. J. HOOGDijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPSSecrelaris. der HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ FAN LANDBOUW brengt ter kennis van belanghebbendendnt de Afdeeling, in bare Vergadering van den 11 Augustus 186S, beslofen heeft, de door haar uitgeschreven TENTOOX'STELLIN'G van M'aarden, fees I'laiingedierte Bnnnf- en Tuinlnnuv-foorlbrenrjselen welke gehouden zou wor den te Haarlem, in het begin der maand September e. k. Het Bestuur voornoemd S. DE CLERCQ Wzs.Foorzitier. T. L. L. PRINSIjoco-Secrelaris. op Dingsdag, den 1 September 1868, nan bet GEBOUW in den Ilaarlemmermeer-Poldernabij de Pont onder Ilillegom, Polrler-Sectie N, Kavel 12, van: 14 PAARDEN en VEE- LENS, 8 jarise EDgelsche RAMMEN, eenige Engelsche RAM-LAMMEREN en Vette SCHAPEN; Voorls PLOE- GEN, WAGENS, STORTKARREN, EGGEN een TILBURI, pa ike GIERKAR EXTIRPATOR, BERGHEEFT en andere BOERE\(.EREERS( HAPPEN. OM KONTANT GELD. Te bezigtigen 's morgens voor de Verkooping. Te beginnen 's morgens 10 ure met de Gekeedschappen 's na middags een ure met het Vee. gevierd door de R. C. Gemeente van Kruisdorp, in de kolom- men van dit Weekblad werd vermeld met de inwijding van bet prachtige Orgel, door onderlinge giften bijeengebragt, stierf in die Gemeente eene hulpbehoevende WEDUWE,die zes onverzorgde Weezen naliet. Alle deze Weezen zijn ten lasle van het Burgerlijk Armbestuur gekomen, na gegeven Verkla- ring van den R. C. Kerkelijken Armmeester. dat de Kerk lliets voor de Weezen doet. Er zijn er in de Gemeente die deze wijze van handelen niet kunnen prijzen. EEN OPMERKER. een gebruikten Enselsclien of Amerikaanschen KAFMOLEN met zeeven, en ZAADIACHINE. Reflecterenden adresseren zicli, franco, aan den Heer K. KLAY, Mr. Timmerman enz., te Wlnltel (provincie Noord-Holland.) zijnde een ees-oclaafs, van Engelseh fabriekaat en vormuitmuntend van toon. Franco te bevragen bij den Boekhandelaar J. J. VAN BREDERODE, te Haarlem. Londen, 17 Augustus. Gkaanmaekt. Gedurende den loop der verleden week hadden wij weder een paar druppelen regendiehoe ge- ring dan ook, het te veld staande gewas verkwikten, maar toch geen genoegzame lafenis verschaften. In Schotland is veel regen gevallen; maar overigens is de algemeene droogte ook tevens het onderwerp van den dag en geeft aanleiding tot veel bezorgdheid en klagen. Het land zelf heeft, in plaats van een levendig groen voorkomen, een treurig bruin aanzien, en vervult den landman met een mismoedig gevoel voor de toekomst. De reaktic ten gunste van nicnw Koren bleef steeds aan- houden en vreeinde oude Tarwc werd bij voorkeur voor het vermengen boven oude engelsche gebezigd. De prijzen van nieuwe Tarive zijn door- gaans gestegen en insgelijks in somm.ige gedeelten van Frankrijk en Belgie, alwaar belangrijke fluctuation hebben plaats geliad. Berigten uit Amerika zijn ook verschillend omtrent hetgeen men vervvacht had, daar er een avans op Tarwe en Meel was. Zelfs in Ilongarijc was eene rijzende stemming merkbaar, terwijl Spanje erg door de droogte geteisterd was. Garst heeft ook veel geleden. Aardappelen en alle soorten van Groenten zijn enorm hoog in prijs, waardoor natuurlijk eene zware reactie op de graanprijzen uitgeoefend wordt. Bij wijze van uitzondering heeft Portugal, na lang dralcns, overvloedig regen gekregen, waardoor in die streken de hoop verlevendigd werd dat de oogst een voorspocdig resultaat zoude opieveren. Veemakkt. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 11,398 sinks. Kunderen. Schapen en Lammeren. Kalveren. Varkens. Amsterdam 12 771 Rotterdam 17 49 331 Harlingen 159 2006 155 759 Nieuwediep 2183 Hamburg 25 Bremen 92 46 i Oporto 60 Randers. 141 28 Tonning 1620 967 Husum 1870 107 3996 6157 486 759 Van vreemd Vee was alhier een tamelijke voorraad voorbanden. De aanvoer van Schapen was zeer gering, maar cr was toch eene aanmerkc- lijke verbetering in hunne conditie. Lammeren met matigen voorraad en loom. Kalveren met vrij goede afdoeningen tot voile noleriogen. Varkens waren zeer bcpcrkt tot vorige limites. Het aantal ter markt was zeer gering. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 3710 Runderen, 21,530 Scha pen en Lammeren 248 Kalveren en 260 Varkens. Prijs iD cents per ned. U?schoon aan den haak: Rnnderen: 1°. kwal. 85/8S; - 2°. kwal. 58/63; - 3°. kwal. 52/55. Schapen: 1°. 85/88; - 2°. u 66/72; - 3°. 55/63. Lammeren74/91. Kalveren: fijne. 74/83; - grove zware 58/72. Varkens: kleine fijne 63/69; - id. id. 55/61. Amsterdam 17 Augustus. Vee. Vette Runderen golden: le. kwal. 200 a 220; 2e kwal. ISO a 200 3e kwal. 150 a ISO; Melk- en Kalfkoeijen f 80 a 180.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 3