W15 E KB LAD 1868. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Vrijdag, 4 September. Xegende Saavgang. (Uiterlijk Woensdag.) Haarlemm ermeer. Yoor de Evang'elisatie-lOCalen beb ik sedert de vorige opgave ontvangen Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: GEMEENTE-RAAD. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENHEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. Uii de gemeente: van K. f 22. Van elders: Door Ds. B. d. 1. F. uit de zendingkas der gemeente Hantum f 5; H. K. f 0.50; F. 1W. K. te Hiaure 0.50; N. N. te Zaandam 2.50 door Ds. Lamers te 's Hage van S. H. 10; gecollecteerd na eene Evange- lie-prediking in het Evangelisatie-locaal te Woubrugge op 80 Augustus 8.30. Voor de Chr. leesbibliotheken.- Yan den Boekhandelaar H. Melder te Utrecht de toezegging van boeken. Eeeds ontvan gen 112 boekdeelen. Voor de drie op ie riglen Chr. naai- en IreischolenVan een meisje f 0.25. Biervoor kom ik nog 1400 te kort. Zouden de huismoeders der gemeente zulks niet in het belang harer meisjes bij elkander kunnen brengen? Tot he-planting van het terrein rondom de localenYan M. T. de toezegging van eenig houtgewas. Spoedig zal de eerste steen van het eerste, en naar ik vervvacht van het tweede gelegd worden; voor het derde heb ik de vereischte som nog niet bij elkander. De belangstelling der gemeente bespoedige zulks. Haarlemmermeer, E. J. van Wisselingh J. l'z. 2 Sept. 1868. Predikant. NB. In de vorige opgave stond f 18.40, dit moest zijn 12.40. KERKSTICHTING te ABBENES. Bij den ondergeteekende zijn in dank ontvangen van Z.K.H. Prins Frederik der Nederlanden, ten behoeve der Kerkstich- ting te Abbenes, de som van vijflig gulden; benevens het be- drag van de inteekening op vier exemplaren vanP. Boekel's Geschiedenis van het Haarlemmermeerin Schetsen en Tafereelen uitgegeven ten voordeele dier kerkstichting. HaarlemmermeerP. Boekel (Abbenes), 31 Aug. 1868. Secret.-Kerhv. van 26 Augustus tot en met 1 September 1868. GEBOREN Maria, docliter van H. Raaphorst en P. Zaal. Lourens, zoon van A. Huigen en G. Palenstein. Johannes Cornelis, zoon van J. Lodewijks en M. Belt. Hermina Femmietje, docliter van L. II. Eller- man en M. P. van den Berg. Gerardus, zoon van J. Stekelenburg en A. van Blokland. Pieter, zoon van S. de Boer en D. Beets. Geer- truida, docliter van A. Keijzer en D. Spaanderman. OVERLEDEN: Zwaantje, oud 1 maand, dochter van C. Slikker en N. Tauber. Trijntje, oud 20 maanden, docliter van AY. Clay en T. Kok. Bastiaantje, oud 9 maanden, docbter van C. den Braber en A. Frankfort. Josephus, oud 20 dagen, zoon van C. Pater en E. Quax. Neeltje, oud 81 jaar, docbter van G. Appelman en P. Muis. Trijntje, oud 5 maan den, docbter van C. Kooij en A. Zuidland. Cornelis van der Weele, oud 23 jaren (ongehuwd). Dingena, oud 41 jaar, docbter van A. Hinke en L. Polak. Albert, oud ruim 1 jaar, zoon van AY. Heeren en II. Slingerland. Antonius Adrianus, oud If jaar, zoon van J. Beutels en A. G. van A'ugt, Trijntje, oud bijna 5 jaar, dochter van A. Borst en N. van Laar. LEVENLOOS AANGEGEAT5N1 Kind van F. van de Pol en E. P. van AYeerdenburg. ONDERTROUAYDK. Hooghiem met 1. Middelkoop. J. van Aalst met K. Kool. A. Jonker met M. C. Mesman. GEHUAVD C. F. Stemler met C. van der Pligt. De oogst is grootendeels afgeloopen. De ploeg doorsnijdt den grond; op enkele plaatsen waar de droogte andere bewerking verhiuderde door den extirpator vervangen. De kneppel beukt reeds het pas gewonnen graan, en wedijvert met de dorschraachine van groote landbouwers. De verplaats- bare stoomdorschmachine van den heer van de Blocquery vindt werk in overvloed. De gewassen stonden goed te veld. Tarwerogge en win ter gar at beloven eene groote opbrengst; het Jcoolzaad gaf tot 85 mud per bunder; alleen de zomergeicassen laten nog al wat te wenschen over. In het voorjaar hadden koperen wor- men, met emelt en slakkengetvedijverd in het werk der ver- nieling; de droogte van den zomer scheen hun taak te wil- len vervolgen. De aardappelenbieten en wortelen misten de noodige vochtigheid voor eene buitengewone ontwikkeling. Het gewas van viae was dooreen genomen niet boven het middelmatige. De iooz-opbrengst was tamelijk, doch de wei den verschroeiden en de opbrengst van zuivel zal gering zijn. De prijzen van het woltee zijn laag; het hoornvee blijft wel op de hoogte, doch over het geheel zal de vetweider minder goede rekening maken dan de teelboer. De boomgaarden ge- ven overvloedig vruchten en komen menig landbouwer ten goedewiens tuingewassen mislukt zijn. Over het algemeen bleven hoornvee en paarden gezondde varkens-ziekte woedt hevig, en onder de schopen was nu en dan ook nog al man- keering. De waterstand in den Polder was voldoende. Wel klagen sommige gebruikers van hooggelegene landen over gebrek aan water in hunne slotenmaar volmaakt zal het nooit worden. Toch is de voorziening van dit gebrek een punt van ernstige overweging bij het Polderbestuur, hetwelk immer „onvermoeid voorusaarts" in zijn vaandel schrijft. Zitting van Donderdag den 30 Julij 1868. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des middags ten twaalf ure. Tegenwoordig negen ledenzijnde de heerenKlapwijk SclioneVer- ploegh, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, Lanser, van Riessen en 't Hooft. Afwezig de heeren: Knaap, Timmermans, Buijs en Tensen. De Secretaris leest de notulen van den 2 Julij 1868 voor, welke met algemeene (8) stemmen worden goedgekeurd, hehbende de heer van Riessen zich buiten stemming gehoudenals zijnde in de vorige vergadering niet tegenwoordig geweest. 1. Aan tie Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. Brief van Gedeputeerde Staten, dd. 9 Julij 11., n°. 36, geleidende het goedgekeurde Raadsbesluit tot het onderhands aanbesteden van eenig werk aan het Raadhuis. b. Het Procesverbaal der op 21 Julij 1868 gedane opneming van de boeken en kas van den Gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelt daarbij mede, dat het mogelijk is dat zich, ofschoon tijdelijk, de hehoefte zal doen gevoelen aan kasgeld, omdat de inkomsten waarop bij de Begrooting is gerekendeerst later zullen inkomen. Mogt dat geval zich voordoendan zal later een voorstel worden gedaan om daarin te voorzien. c. De Staatshladen van 1868, n°. 73 tot 108, en de Provinciate hladen n°. 31 tot 38. 2. Komt in behandeling het reeds in de vorige notulen vermelde be- zwaarschrift van W. F. Loose tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslagdienst 1868 hetwelk door Gedeputeerde Staten om berigt en ad vies in handen dezer Vergadering is gesteld. De Voorzitter meent, dat het onnoodig is om te rapporteren omtrent de beschouwingen van den reclamant nopens het vermoedelijk inkomen van den heer van Riessen; zulks doet hier niets ter zake. De ingewonnen in formatien omtrent het inkomen van den reclamant komen geenszins overeen met de opgaven in het adres daar toch wordt gesproken van f 500. maarblijkens missive van den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdamheeft dat inkomen in 1867 bedragen f 800.Deze opga ven zijn van den heer Directeur gevraagd, omdat de inlichtingen aan hee ren Gedeputeerde Staten hehooren waarheid te hehelzenen de reclamant als deurwaarder, in de eerste plaats juistheid en naauwkeurigheid in zijne opgaven bij het adres gedaan, had hehooren in acht te nemen. Uit de opgaven van den heer Directeur hlijkt, dat de gedane schatting van het inkomen van den reclamant vrij juist overeenstemt met het wer- kelijk hedrag, en stelt de Voorzitter voor om te adviseren, dat de aan slag worde hehouden wordende eene in dien geest opgemaakte Concept- missive voorgelezen. Nadat de heer van Riessen de onjuistheid der ten zijnen opzigte gedane mededeelingen nog had betoogd, wordt overeenkomstig het advies van den Voorzitter besloten. 3. Ingevolge Art. 218 der Gemeentewet, wordt door Burgemeester en Wethouders aangehoden de Rekening der Gemeente over 1867, met de daarbij behoorende bescheiden. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, die Rekening te stellen in handen van eene Commissie van drie Ledentot onderzoekzullende de leden dier Commissie, op verzoek van den Voorzitter, door den Raad zelven worden henoemd. De Voorzitter henoemt tot stem-opnemers de heeren Schone en van Riessen. Benoeming eerste Lid. Eerste stemming. (Bij deze en de volgende stemmingen zijn telkens in de bus bevonden 9 brieves). Uitgebragt op den heer Kuiper 3 en op de heeren Lanser en Schone elk 2 stemmen, op de heeren 't Hooft en van Riessen elk 1 stem. Tweede vrije stemming. Uitgebragt op den heer Kuiper 6 en op den heer Lanser 2 stemmende heer Schone 1 stem zoodat de heer Kuiper henoemd is. Benoeming tweede Lid. Eerste stemmingUitgebragt op den heer Schone 3 stemmende heeren Lanser en 5t Hooft elk 2 stemmende heeren van Riessen en Dorbeck elk 1 stem. Tweede vrije stemming: Uitgebragt op den heer Schone 6 stemmen, den heer Lanser 2 stemmen, en den heer 't Hooft 1 stem. De heer Schone is dus henoemd. Benoeming derde IAd. Eerste stemmingUitgebragt op de heeren Lanser en Dorbeck elk 4 stemmen, den heer van Riessen 1 stem. Tweede vrije stemming: Uitgebragt op den heer Dorbeck 6 stemmen, den heer Lanser 3 stemmen. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. De heer Dorbeck is dus henoemd. Al de benoemden verklaren zich bereid deze Commissie op zich te nemen. 4. Wordt aangehoden de rekening van het burgerlijk armhestuur over het jaar 1867. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten die rekening te stellen in handen der zoo even henoemde Commissie tot onderzoek. 5. Wordt gelezen een schrijven van den heer A. J. Klarenbeek, dd. 22 dezer, daarbij te kennen gevende dat de hem aangehoden betrekking an gemeente-veearts hem op de hem gezondene instructie niet aannemelijk voorkomt, en tevens aangevende de wijzigingen, die, naar hij meent, m die instructie zouden hehooren te worden gemaakt. De heer Klapwijk zou aan die bedenkingen wel willen toegeven, doch op het punt der reiskosten niet. De heer Kuiper vraagt, of voor zoo kleinen afstand als de heer Klaren beek opgeeft, nog reiskosten moeten betaald worden, waarvoor dan nog eene belooning in eene zoo groote gemeente moet betaald worden? De heer Schone is er tegen om te regelen de belooning door de clientcn aan den veearts te betalendoch vcrklaart er zich tegen om op het punt der reiskosten toe te geven. De Voorzitter meent dat, daar de heer Klarenbeek zoo vele bedenkingen maakt, het misschien beter is geene vaste benoeming te doen, en stelt voor om hem te berigten dat de Raad, overwegende de bestaande bezwaren, niet aandringt op de aanneming der benoeming, en voorts om den Burgemeester te magtigen, om den veearts telkens dienst te laten bewijzen als zal ver- eischt worden, telkens tegen vergoeding van belooning cn reiskosten, die alsdan in billijkheid kunnen worden herekend. Overeenkomstig dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 6. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een adres van ds. E. J. van Wisselingh alhier, omtrent het gebruik van extincteurs bij brand. Aan- gezien dat schrijven op ongezegeld papier is, wordt overgegaan tot de ordc van den dag. De Voorzitter deelt omtrent het gebruik van extincteurs eenige bijzonder- heden mede, en legt over eenige prospectussen van dergelijke extincteurs. In hoeverre die extincteurs voldoen weet hij (Voorzitter) niet, maar hij gelooft dat ze eigenlijk het meest nuttig zijn, wanneer elk er een in zijn huis heeft, ten einde bij begin van brand dadelijk hij de hand te zijn. Spreker raadt echter niet aan voor rekening der gemeente ze te koopen. 7. Wordt gelezen eene missive van het bestuur der Teekensehool alhier, om daarbij vermelde redenen voorstellende om het schoolgeld, te heflfen van de leerlingen der Teekensehool, van af 1 October 1868 te verminderen met f 5 per jaar, en dus te bepalen op 5 per jaar, of/1.25 per kwartaal, met vrijlating aan het bestuur der school om de onvermogenden kosteloos onderwijs te geven. De Voorzitter, dit schrijven nog nader toelichtcnde, zegt dat hij ver- wachtte dat zich meer zoons van landlieden voor het teeken-onderwijs zouden aanmelden; de ondervinding leert evenwel het tegendeel, en voor hen, die nu de Teekensehool hezoeken, is het schoolgeld wel wat hoog, vooral wanneer er meer uit een gezin komen. De heer Verploegh zou er dan voor zijn om alleen het schoolgeld te verminderen voor hen, die met hun tweeen of drieen uit een gezin komen. Na korte deliberatie wordt echter, overeenkomstig het voorstel van het bestuur der Teekensehool besloten, met 7 tegen 2 stemmen. Tegen: de heeren Dorbeck en Verploegh. Voorde heeren van Vuuren, Lanser, 't Hooft, Klapwijk, Schone, van Riessen en Kuiper. 8. De Voorzitter deelt mede dat het teeken-onderrigt, hetwelk door den hulponderwijzer Verhage des Zaturdags in de school in het Kruisdorp wordt gegeven, zeer goed gaat en vele kinderen de lessen bijwonen; terwijl het bestuur der Teekensehool onlangs de school heeft bezocht en wel tevreden was. Dat ook thans de hoofdonderwijzer Spruitenburg in eenige teekeningen (die de Voorzitter ter bezigtiging geeft) heeft getoond dergelijk onderwijs te kunnen gevenzoodat hij (Voorzitter) voorstelt om aan den heer Sprui tenburg toe te kennen eene toelage van 50 per jaar, indien hij in da school in het Venneperdorp des Zaturdags gratis onderwijs in het teekenen geeft aan de kinderen, die zich zullen aanmelden, even als dit in het Kruisdorp geschiedt. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 1 De Voorzitter zegt, dat eene voordragt tot regeling der toelage nader zal worden gedaan. 9. De Voorzitter zegt, dat voor eenigen tijd aan Burgemeester en Wet houders is opgedragen, tot nader onderzoek, de zaak betreffende het stichten van eene school in wijk 8. Dat dientengevolge door Burgemeester en Wet houders aan den heer Buis is opgedragen het maken van een planter wijl door hem, Voorzitter, aan den heer Baron van Verschaur en aan mevrouw Diemont is gevraagd om grond voor die schooldat mevrouw Diemont ditmaal niet genegen was tot afstand van grondmaar dat Baron van Verschuur bereid is een vierde bunder te verkoopen van een der Kavels 17, 18 of 19 van Sectie J. Dientengevolge zou de Voorzitter wenschen dat hepaald wierde de plaats, waar de school zal worden gebouwd. Op voorstel van den heer Schone wordt evenwel besloten, deze zaak aan te houden tot eene nadere vergadering. 10. De Voorzitter deelt mededat onlangs beslag is gelegd, door den deurwaarder van 's Rijks Belastingenop de goederen van den concierge Legel, en dat daarbij ook beslag is gelegd op het fournuis en enkele klei- nigheden, die gemeente-eigendom zijn. Hij, Voorzitter, is daartegen in verzet gekomen bij den Commissaris des Konings. Dientengevolge zijn de kleinigheden ontslagen, maar niet het fournuis, hetwelk dus zou verkocht worden. Burgemeester en Wethouders hebben gemeend in deze geen proces te moeten voerenen een nader ingewonnen advies, bij een procureur te Haarlem, strekte mede daartoe om niet te procedeeren. Toen echter het fournuis zou worden verkochtis gebleken dat het vast stondhetgeen niemand wistwel wilde men toen de deksels enz. van het fournuis ver koopen, maar dat heeft hij, Voorzitter, toen belet. Deze mededeeling is aangenomen voor notificatie. 11. Wordt gelezen een bezwaarschrift tegen zijnen aanslag in den Hoof delijken Omslag, dienst 1868, van J. H. Boeland, tenhedrage van/* 1,50.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1