WEEKBLA D 1868. Vrijdag, 25 September. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. 39. Negende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlcmmermecr. Landbonw. ji itfVJ GEMEENTE-RAAD. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, v/.4 PRIJS VAU HET AB01VNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Uitslag der op Maandag 21 September jl. gehouden aan- besteding van het verdiepen van gedeelten der Ringvaart bij den Cruquius en bij het Niemoemeer. Ingescbreven werd door C. Liefhebber, te Amsterdam, voor 261 5. J. van den Heuvel Az., Haarlemmermeer, a 1939. A. Kuijk Haarlem M it 2800. G. Bos a 2900.— A. YVillemse 2260. W, van den Berg idem it it 2587. W. Langeveld, Krommenie,. it it 3185. De prijzen, bij den Ploegicedslrijd op 6 October aanstaande, zullen be9taan in: 1°. een zilveren savonet-horologie met zilve- ven halsketting; 2°. een zilveren savonet-horologie met zil veren vestketting; 3°. een zilveren savonet-horologie, en 4°. een zilveren horologieketting met signetten. Ten negen ure des voormiddags, zal de wedstrijd aanvangen. Zitting van Donderdag 27 Augustus 1868. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des middags ten twaalf ure. Tcgenwoordig 10 Bedenzijnde de heerenKnaap, Timmermans, 't Hooft, Banser, Klapwijk, van Riessen, Schone, Verploegh, Dorbeck en van Vuuren. Afwezig de beeren: Tensen, Kuiper en Buis. 1. De Secretaris leest de Notulen van den 30 Julij 1868, welke met algemeene 8stemmen worden goedgekenrd de heeren Timmermans en Knaap hebben zicb buiten stemming geboudenomdat zij in de vorige Vergadering niet zijn tegenwoordig geweest. 2. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van de volgende in- gekomen stukken a. Staatsblad van 1868, N°. 109 tot 118 i. Provinciaalblad van 1868, N°. 39 tot 47 c. Brief van Gedeputeerde Staten, dd. 12 Augustus 1868, N°. 5, ten geleide van bet goedgekeurde Kohier van den Hoofdelijken OmslagDienst 1868, en ter uitreiking eener afwijzende bescbikking op bet bezwaarscbrift tegen dien omslag, van W. F. Boose; d. Brief van J. Spaarman, hulp-onderwijzer in School n°. 5 boudende dankbetuiging voor bet beboud van zijn traktement gedurende bet onlangs door hem genoten verlof. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, gelet op het verzoek van den beer J. Spaarman, hulp-onderwijzer aan de School 11°. 5, in deze gemeente, om ontslag nit deze zijne betrekking, en zulks ten gevolge van voortdurende ongesteldheidwaardoor hij niet in staat is zijne werkzaam- heden te verrigten, heeft besloten, aan den heer J. Spaarman het door hem gevraagde ontslag eervol te verleenenen zulks te rekenen met ulti mo Augustus 1868. Het gevoelen der Vergadering omtrent de vervulling dierbetrekking in- gewonnen zijndewordt als zoodanig kenbaar gemaaktdat de betrekking tijdelijk zal worden waargenomen en eene oproeping van sollicitanten zal worden gedaan. 4. Wordt nader gelezen bet adres van G. Nieuwveen en anderen ver- zoekende dat met het Gemeentebestuur van Alkemade eene overeenkomst moge worden geslotenomtrent bet scboolgaan van hnnne kindercn op de sebolen in die gemeenteen voorts gelezen een dergelijk adres van G. van der Wolf en anderen, waarvan de onderteekenaren, op een na, dezelf- den zijn als die van bet eerste adres. Tevens wordt gelezen het daarop ingewonnen advies van de Plaatselijke Sehoolcommissie, dd. 30 Julij 1868. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, in overeenstemming met bet advies der Sehoolcommissiebeslotenaan de adressanten te kennen te geven dataangezien bunne kinderen op nog geen uur afstand wonen van de school te Abbenesop welke school nog overvloedige ruimte isbet door hen gedaan verzoek wordt afgewezen. 5. De Voorzitter stelt nu aan de orde bet bepalen der plaatswaar eene School in Wijk 8 zal gebouwd wordende bebandeling van welke zaak in de vorige Vergadering is aangebouden. De Voorzitter deelt mede, dat te dien opzigte is ingekomen een adres van eenige ingezetenendat adres is ongezegeld en moet dus ter zijde worden gelegd. De Voorzitter deelt er ecbter de hoofdstrekking van mede, en verzoekt de Beden hun gevoelen over de te bepalen plaats te zeggen. De beer Schone vraagt of bet gevoelen der Sehoolcommissie is gevraagd. De Voorzitter antwoordtneenwant daartoe was niet beslotenan- ders zou hijVoorzitter, bet zeker gaarne hebben gedaan. De heer Klapwijk stelt voor, om de School te bouwen in de nabijbeid van den Ytogt, in seetie K, en wel op kavel 15 of 30op het land van den beer van der Hoeff of op dat van mevr. van Outeren. De Voorzitter heeft tegen dat voorstel geene bezwaren, en wil dan be- proeven om bij een van beide eigenaren een-vierde bunder land aan te vra- ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN EITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) gen, met opgaaf tevens der voorwaarden, waaronder zij den grond zouden willen aistaan, en wel aan den Ytogt. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 0. Wordt gelezen eene missive van de Plaatselijke Sehoolcommissie dd. 30 Julij 1868 waarbij wordt verzocht dat aan de geneesbeeren Bol- kestein en van Dorsten moge worden opgedragen om eenmaal per maand of, indien noodig, meermalen, de sebolen te bezoeken, en zicb van de ge- zondheid der kinderen te overtuigenen zulks tegen genot van belooning uit de Gemeentekas. Tot aanprijzing van dezen maatregel wordt door de Sehoolcommissie gewezen op betgeen nog onlangs op de School N°. 1 is voorgekomen. De Voorzitter vindt den voorgestelden maatregel goed, en stelt voor om aan de geneesbeeren op te dragen de sebolen eenmaal per maand te onder- zoeken, tot weder-opzeggens toeen wil dat onderzoek ook overeenkom- 'g bet advies van den beer Klapwijk, opdragen aan de drie alhier geves- tigde geneeskundigen. Zonder verdere beraadslaging wordt dienovereenkomstig besloten. 7. Aan de orde is de benoeming van een Bid der Plaatselijke Sehool commissie in plaats van den heer J. G. Schone als zoodanig op verzoek eervol ontslagenen wordt aan de Vergadering voorlezing gedaan van de aanbeveling van twee personen, ingezonden door de Plaatselijke Sehoolcom missie en waarop voorkomen de beeren Herman F. Bultman en Mozes Tanis. De heer Schone alvorens tot de benoeming over te gaanhet woord gevraagd en verkregen hebbendezegt zicb te herinnerendat bij eene vorige benoeming van een lid voor de Plaatselijke Sehoolcommissie in deze Vergadering de noodzakelijkheid betoogd werd, dat die leden digt bij de scholen wonen moestenopdat zij kunnen toezien of de onderwijzers de school op den bepaalden tijd aan en uit lieten gaan, of zij onder de school- uren in bunnen tuin werkten, enz. Het is daarom dat Spreker bij deze benoeming hieromtrent iets in het midden meent te moeten brengen. Spre ker gelooft dat de Sehoolcommissie in de eerste plaats moet toezien op bet onderwijs dat gegeven wordt, en dat de kverordeningen op het lager onder- wijs goed worden nageleefd. En volgens sprekers ondervindingin den tijd dat hij de eer had lid dier Commissie te zijn, staat het personeel der onderwijzers bij hem niet zoo aangeschreven, dat het als het ware dagelijk- sche opzigters noodig heeftintegendeel gelooft Spreker dat de Gemeente zich in het algemeen over de vlijt en bekwaamheid der onderwijzers geens- zins te beklagen heeltmaar redenen heeft om tevreden te zijn. Spreker wenscht dat men bij de benoeming vooral toezie iemand te verlciezen die bij geschiktheid ook kennis van het onderwijs in het algemeen heeften men niet uitga van de stellingdeze persoon woont bij de schoolmaar wel dat hij zaakkennis heeft. Woont hij tevens digt bij de school; zoo veel te beter. Spreker zegt dit niet met het oog op de voorgedragen kandidaten van de Sehoolcommissiemaar hij wenscht dat bij de benoeming geene ver- keerde opvattingen presideren, want wij hebben voor lid der Sehoolcom missie niet noodig een dwarskijker of spionmaar iemand met de noodige wetenschap toegerustom deze betrekking naar eisch te vervullen. De heer Knaap zegt het wenschelijk te achten, dat niet alleen menschen van kennis tot leden der Sehoolcommissie worden benoemd maar ook die de werkzaamheden er aan verbonden willen doen en een goed toezigt houden. Alsnu gaat men over tot de stemming ter benoeming van een Bid der Sehoolcommissie. De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren Knaap en Tim mermans. In de bus zijn bevonden 10 briefjesen blijkt bij de opening dat zijn uitgebragt op M. Tanis 6 en op H. F. Bultman 2 stemmen op Mr. J. P. Amersfoordt en W. D. Meijer elk 1 stem. De heer M. Tanis is alzoo benoemd. 8. Komt ter tafel het navolgende Conceptbesluit De Raad der Gemeente Haarlemmermeer, Gelet op Art. 215 der Gemeentewet, Heeft besloten Op de Begrooting voor de Dienst van 1868 te doen de navolgende af- en overschrijvingen Afschrijving Onvoorziene Uitgavenf 154.17 Overschrijving Kosten van de Teekenschool54.17 Onderhoud en aankoop van meubelen voor het Rand oms 100.— 154.17 BeweegredenenDe som van f 54.17 strekt om te betalen de belooningtoegezegd aan den hulp-onderwijzer Verhage en den hoofd- onderwijzer Spruitenburgvoor het kosteloos geven van onderrigt in de eerste beginselen van het regtlijnig teekenenen wel de heer Verhage, 8 maanden f 33.331 h v Spruitenburg, 5 maanden 20.831 54.17 Voor de anderc postongenoegzaamlieid der op de Begrooting uit- getrokken som. Nadat van dit beslnit was voorlezing gedaan wordt hetna door den Voorzitter te zijn toegelichtzonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 9- Is aan de orde de behandeling der Gemeente-Rekening over 1867. De Voorzitter verzoekt de Leden der Commissiein wier handen die rekening tot onderzoek is gesteld verslag uit te brengen. De heer Dorbeck geeft daarop eenige posten opwaaromtrent de Com missie inlichtingen wenscht te ontvangen terwijl door de Commissie geen conclusie of besluit wordt voorgesteld. De Voorzitter zegtdat hij de inlichtingen moeijelijk nu reeds kon PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12'A Cent. Zf.gelregt bij elke plaatsing 35 Cent. gevenwant hij hoort het rapport nu voor het eerstook dient het rap port geschreven te zijn. De heer Schone mede lid der Commissieerkent dat het rapport wel wat onvolledig is en daar het derde lid (de heer Kuiper) niet tegenwoor dig is verzoekt hij dat de Commissie diligent zal worden verklaard. De heer van Riessen merkt aan, dat de opgegeven posten kleinigheden betreffen, en wenschte wel dat de zaak nu kon worden afgedaan. Ook de heer Knaap spreekt in denzelfden geest. De Voorzitter zegtdat er een schriftelijk rapport met eene conclusie dient te zijndat ontbrcekt. Gewoonlijk #orden zoodanige rapporten vooral als er inlichtingen worden verlangd, eenige dagen te voren aan den Voorzitter ter hand gesteld de Voorzitter had dat ook thans vcrwacht doch als men met zoodanig rapport als 't ware overvallen wordtdan i« het moeijelijk om dadelijk de verlangde inlichtingen te geven. Indien dus de Commissie diligent wenscht verklaard te worden, zal daar- van aan de Staten berigt worden gedaan, omdat de Rekening den 31 Au gustus bij de Staten moet zijn. De behandeling dezer zaak wordt daarop tot de volgende Vergadering uitgesteld. 10. Is aan de orde de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1867. Aangezien de Commissie van Onderzoek ook daaromtrent geen rapport gei-eed heeft, wordt ook deze zaak ter nadere behandeling aangehonden. 11'. Wordt door Burgemeester en Wethouders aangeboden de door hen ontworpen Begrooting voor 1869 waarvan de hoofdstrekking door den Voorzitter wordt medegedeeld. 12. De heer Knaap zegt, vernomen te hebben dat het lekken in de School No. 2 wordt veroorzaakt doordien het lood te kort iszoodat het beter ware geweest dat te verhelpendan den gevel te bepleisteren met Portland cement. De Voorzitter zal daaromtrent met den Architekt spreken. 13. De heer Dorbeck zegtdat er naar zijne mcening een inventaris moet zijn van het meubilair. De Voorzitter antwoordt dat die er is de Commissie had die kunnen zien als men er slechts om had gevraagd. De Vergadering is daarop gesloten. van 16 tot en met 22 September 1868. GEBORENDirk, zoon van H. van Alphen en C. Kok. Maria, dochter van P. Peters en P. Biesheuvel. Adriaanfje, dochter van P. Bart en B. de Winter. -Franciscus, zoon van M. Vlegels en M. van As. Wilhelmina Maria, dochter van A. Haster en B. Kuilman. Willem Jakobus Diderich, zoon van W. J. D. Maas en J. C. A. Wassink. Geertje, dochter van D. Ruiter en N. Tulp. Truitje, dochter van H. de Jager en G. Salentijn. OVERBEDENCornelis Johannes, oud 3 maanden, zoon van J. C. Kempenaar en A. Vis. Bijsje, oud 8 maanden, dochter van G. Roest en A. Bex. Bertus, oud 31 maand, zoon van D. Boeve en T. van Raffen. -Jan, oud 22 jaren, zoon van J. van der Sluijs en T. Bakker. Abraham Visbeen, oud 62 jaren, gehuwd met Guurtje Oenen. BEVENBOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van II. J. Flipsen en II. vau Opzeeland. ONDERTROTJWDC. Kats, Weduwnaar van W. Schaap, met N. Mo- lenaar. J. van Herwijnen met E. Versteeg. GEHUWD: J. van Aalst met K. Kool. B. van Giesbergen met C. Grootenhoer (weduwe). J. Servaas met M. C. Ackerman. Het aan den Minister van Binnenlandsche Zaken irige- diende verslag van den raad van den waterstaat in zake de droogmaking van de Zuiderzee, volgens bet ontwerp van den heer J. A. Beijerinck, is thans publiek verkrijgbaar gesteld. Aan het slot van het verslag, trekt de raad den tegenwoordi- gen stand der zaak kortelijk zamen en formuleert eindelijk zijne kouklusie, waarvan de inhoud in korte woorden hierop nederkomt: dat het raadzaam is zich te bepalen tot eene droogmaking van het zuidelijk deel der Zuiderzee, zonder uit- sluiting van koncessien van kleineren omvang, zoo zich daar- voor ondernemers mogten opdoen voor dat koncessie is ver- leend voor eene droogmaking van het geheele zuidelijke deel dat de uitvoering van het ontwerp" Beijerinck mogelijk is, doch dat het nog belatigrijke wijzigingin behoeft, om uitvoer- baar te zijn zonder krenking van vele belangen; dat het plan met het oog op de thans bekende benaderende begrooting van kosten, geen geldelijke voordeelen kan opleverendat de raad de onderneming, om het te wachten aanzienlijk verlies, niet aan den Staat mag aanraden en evenmin aan partikulieren dat nogtans de onderneming, onder behoorlijke waarborgen, kan worden opgedragen aan de Nederlandsche Maatschappij voor grond- krediet, zoo deze een ontwerp levert, waardoor al de nog be- staande bezwaren opgeheven worden. Bij het verslag zijn als bijlagende berigten gevoegd van de besturenwelke met de droogmaking der Zuiderzee in aanraking komen en daar- over door de Gedeputeerde Staten der betrokken provincien zijn gehoord.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1