Advertentien. iMMimiMism i 157 Polltleke Mronljk. 331 tt n c u I a tt b. 33 uit cit I an i>. Ocmcnffde SESerigten. Badhoeve in Haarlemmermeer. RAMMEN en RAM-LAftMEREN, DE PLOEGWEDSTRIJD, Vruchtboomen. Hillegom. Diverse vcrplantbare fijne VRUCHTBOOMEN, Iii de landstreken van Gelderland MSTERDAMSCHE LANDBOUW- EN MESTCOMPAGNIE. TE KOOP: wordt a 500.'s jaars Te Iluur aangeboden AGENT voor Haarlemmermeer en Omstrelcen de Heer J. C. VAN DE BLOCQUERY JK., te Haarlemmermeer. Tr«y*,' -,'-* :v>i'-. C^X^X"KwX^^X<''V-X'ivX'v^ 1"Y.-.■•»i*X:-•--- '^^*i!?,'';'^iVi'..'AJfL-'jaej* B8S ra De komkommertijd is uit. De kamer-debatten zijn op het punt hervat le worden of zijn reeds hervat, en,naar 't kleine begin te oordeelen, is de kamplust door den heeten zomer niet verdoofd. Zaturdag 11. werd de oude zitting door den minister van binnenlandsclie zaken z«Ygeluid. Hij had bitter weinig te zeg- gen. Trouwens er was niet veel te verwachten. Met optellen wat er gedaan was had hij gaauw gedaan; de optelling van 'tgeen niet gedaan was en toch gedaan had kunnen, ja moeten worden, zou meer rnimte hebben gevorderd, maar niemand ziet zich graag zijne tekortkomingen herinnerd. Maandag daarop volgende werd de nieuwe zitting zwgeluid, op de gebruikelijke wijze. De dusgenaamde Troonrede, altijd het werk der ministers, lnidde als volgt „Mijne heeren „Het verheugt mij, uwe zitting te mogen openen met dankbare erkenning van het vele goede, dat het vaderland te beurt viel. „Onze betrekkingen met de andere mogendheden laten niets te wenschen over. „De middelen van internationaal verkeer worden aanhoudend uit- gebreid en verbeterd. „De belangen van handel, scheepvaart en nijverheid worden door mijne gezantscbappen en konsulaten voortdnrend met zorg bebartigd. „Zee- en landmagt, zoowel hier te lande als in de overzeesehe bezittingen, kwijten zich voortdurend loffelijk van hare taak. ;/Wat in uwe vorige zitting onafgedaan bleef ter verbetering van het regtswezen, zal, voor zooveel noodig gewijzigd, andermaal aan uwe beraadslaging onderworpen worden. Ook zullen u voorstellen worden gedaan, ten einde in gewigtige leemten van de bestaande regterlijke organisatie te voorzien. Om dat doel te bereiken, mag gedeeltelijke invoering van de wethoudende de nieuwe regterlijke inrigting, wenschelijk geacht worden. De wet, houdende afschaffing van de tienden, zal weder worden ingediend. Bij het toenemen van de bevolking des rijks vordert artikel 77 der grondwet vermeerdering van het getal leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. „Van mijne bijzondere zorg voor het onderwijs zal u blijken uit de voordragt eener wet tot regeling van het hooger onderwijs. „Met den aanleg van de werken voor de Staatsspoorwegen zijn groote vorderingen gemaakt. De verbinding langs de spoorwegen met de noordelijke gewesten is tot stand gekomen. „De aanleg van een aantal andere groote werken van openbaar nut wordt regelmatig voortgezet. ;/De landbouw mag zich over het algemeen in eenen ruimen oogst verheugen. ,/Dankbaar erken ik, dat de ziekte onder het rundvee geheel is geweken. i/ Toen men onlangs eenige zorg koesterde dat zij zieh op nieuw zou vertoonen, zijn terstond de strengste maatregelen genomen. De uitkomst der visscherijen was niet zeer bevredigend. Nieuwe ondernemiugen beloven meer uitbreiding aan de zeevisscherijen in het bijzonder. Nieuwe wettelijke verordeningen op het krankzinnigen-wezen zullen u worden voorgelegd. Onze nijverheid blijft vooruitgaan. De ontwerpen van wet op den ijk der maten en gewigten, op de begraafplaatsen en op de banken van leening zullen u op nieuw worden aangeboden. „Het uitzigt bestaat, dat in het volgend dienstjaar alle staatsuit- gaven, ook die voor de spoorwegen, zonder buitengewone hulpmid- delen bestreden zullen kunnen worden. „Bij de raming der uitgaven is naauwkeurig gelet op de wen- schelykheid om in alle eisehen van de dienst te voorzien, met inachtneming van die matiging, welke door de omstandigbeden ge- boden wordt. z, Onder de wets-ontwerpen met het financieel beheer in verband staande, die U voorgelegd zullen worden, behoort het voorstel tot afschaffing van het zegelregt op drukwerken en zijne vervanging door andere middelen. „De toestand van ons uitgebreid Overzeeseh gebied is niet met woord aan te duiden. »Door gewijzigde inrigting van het door de grondwet voorge- sehreven verslag, dat u binnen weinige dagen zal worden toege- zonden, zullen de bijzbnderheden aangaande elk gebied, ook die volgens de laatst ontvangen tijdingen, beter ter uwer kennis komen. ,/Voor de regeling van vele groote belangen onzer voornaamste bezitting is uwe ijverige medewerking onmisbaar. Ik reken daarop voor de zoo tijdig mogelijke vaststelling der begrooting voor Neder- landseh Indie voor 1869. Heeft zoodanige vaststelling plaats, dan kunnen in de aanstaande lente wetsontwerpen gereed zijn betreffende de suikerkultuur en de uitgifte van gronden in Indie. „Voor de vervulling der omvangrijke taak die u waoht, maak ik met vertrouwen staat op uwe vaderlandsliefde en op eendragtig zamenwerken. Mogen uwe werkzaamheden, onder hoogeren zegen, tot krachtige bevordering van 's lands belangen strekken. „Ik verklaar de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend." Men ziet, de rede is niet uitstekend in belangrijkheid veel wordt er niet in toegezegd, maar wel veel gemistomtrent de departementen van oorlog en marine bevat zij niets, ook van de schutlerij" niets. Van de Oost kan men niets zeggen ofschoon er veel van te zeggen zou zijn. Het punt is echter wat hakerigrooskleurig durfde men althans niet spreken dat laat genoeg te denken. Toegezegd wordt weder eene wet op de tienden een nieuwe abortusafschaffing van het zegel op drukwerken, maar tegen een (onvindbaar?) equiva lent, enz. Dan nog wat nieuws in menig opzigt. Precies tus- schen de visscherijen" en de nijverheid" we dachten dat de eerste eene specie waren der laatste? komt de belofte eener organisatie of reorgauisatie van bet krankzinnigen- wezen." We zien dus daaruit dat de lcranlezinnigheideven als b. v. het postoeze»het defensie-werera", eene maatschap- pelijke instelling is (of dat wezen moet hier voor een boven- dien verfonfaaid germanisme zijn te houden)en dat zijeven als de visscherij deel of verwant van de nijverheid zal zijn, kan uit de plaatsing worden afgeleid. Consequent doorgaande, zal 't niet behoeven te verwonderen dat, gelijk bij't.postwezen en het defensie-wezen de plaatsing aan examineriug en ver- gelijkende examinering onderworpen is, op de kandidatuur bij het krankzinnigen-wezen hetzelfde stelsel zal worden toegepast. De Eerste Kamer is reeds klaar met haar adres van ant- woord een weerklank. De Tweede Kamer begon met de presidents-nominatie. Die gaf wat nieuws te zien. 65 leden waren aanwezig. Yroeger werd de heer van Reenen altijd zonder slag of stoot bijna le kandidaat. Nu werd bij het eerstna vier stemmingen bij het lot. Dat geeft een voorsmaak, een bewijs dat de partijstrijd nog geenszins is geconcilieerd. Deze Kamer heeft in de commissie van redactie voor haar adres van antwoord benoemd 4 liberalen en 1 conservatief. In Spanje is een opstand uitgebroken, en wel van zeer ern- stigen aard, daar de Koningin gevaar loopt kroon en schep- ter te verliezen. Men weet dat reeds tallooze pogingen zijn gedaan om het regerende vorstenhuis (de Bourbons) van den troon te verjagen; doch nog nooit was de opsland, met dit doel ondernomenzoo goed voorbereid als dezewelke zich thans in onderscheidene punten van het rijk openbaart. De onlangs verbannen generaals zijn teruggekeerd, vijf oorlog- schepen der vloot en een gedeelte van het leger maken ge- meene zaak met de tegenstanders van Isabella II, en de ei- gen zuster dezer vorstinde gemalin van den hertog van Montpensier, keurt de beweging goed, en geen wonder, want ook de hertog en de hertogin werden onlangs gedwongen Spanje te verlaten, omdat zij bet zoo in alle opzigten afkeu- renswaardig bewind van het kabinet van Madrid in bet openbaar bestreden, en bet aan hunne zuster niet konden vergeven dat zij zich de speelbal maakt van de klerikale en reaklionaire partij. Verscheidene namen uit vroegere oproerbewegingen bekend staan ook r.u weder op den voorgrond b. v. EsparteroPrim CabreraOlozaga enz. Jammer maar datnaar bet scbijntde leiders van den opstand bet nog niet eens zijn over hetgeen ge daan zal worden na de verwijdering der Koningin. Zal de her tog van Montpensier tot koning, of liever zijne echtgenoot tot koningin worden uitgeroepen? Zal de prins van Asturie, tbans elf jaar oudtot souverein worden geproclameerd onder bet re- gentschap van een man van den vooruitgang? Zal Spanje met Portugal tot een monarchie worden vereenigdonder koning don Lodewijk II? Zal de republiek worden afgekondigd Het eerste ware het gewenschte, dewijl Napoleon III den zoon van Lodewijk Eilips niet zal erkennen als souverein van een nabuurstaat, en die weigering al ligt een Europeschen oorlog zou kunnen ten gevolge hebben. Eene landbouwersdocliter te Brouwershaven, gcnaamd G. v. d. S. ,was onlangs naar de weide gegaan om koeijen te melken. Haar minnaar J. v. S.bragt haar aldaar met een scherp werktuig een slag op het hoofd toe, zoodat zij eene gevaarlijke wond bekwam. Men hoopt haar echter in het leven le hehouden. Zij was zeer waarschijnlijk een kind des doods geweest, indien niet hare zuster, die zich in hare nabijlieid bevond haar ware ter hulp gesneld, en met een melkemmer meer verwondingen had afgeweerd. Op hare noodkreten ijlden eenige meedelvers, die op een nabij zijnd stuk land zich bevonden, ter hulp, waarop de daderzich op de vlugt begaf. Eenige dagen geleden heeft men in de Vlaamsche zceplaats Panne een haai gevangen, die met hoog water tusschen de ban- ken van het slrand was geraakt. Hij is door een stoulmoedigen bader, bijgestaan door eenige vissehers, hemagtigd en op het drooge gebragt, waar hij zich nog tot het laatste oogenblik tegen zijne met roeispancn gewapende aanvallers verdedigd heeft. Het zeemonsler heeft eene lengte van negen voet en weegt 500 pond. In den nacht van 16 op 17 Sept. zijn in de Spuistraat te 's Gravenhage twee heeren, zonder eenige aan- leiding, door koetsiers, die in ligt beschonken toestand verkeerden, aan- gerand. Een van de koetsiers wierp den heer S. tegen den grondwaar- door die heer eene wond aan het achterhoofd bekwamhleef ruim tien minuten op zijn ligchaam liggen en beroofde hem in dien tusschentijd van zijn gouden horologie en gouden ketting. Den anderen heer was het gelukt zich van zijn aanvaller los le rukken, die daarop ijlings de vlugt nam, doch op het gerucht, door een en ander ontstaanin de Wagenstraat door de poiitie werd achlerhaald. Hoewel de naam van den anderen dader aanvankelijk onbekend bleef, mogt het aan de ijverige na- sporingen der polilie toch gelukken den hoofddader aan te houden, in wiens bezit de ontvreemde voorwerpen zijn gevonden, die hij onder stroo in een stal verborgen had. Te Havana is de cholera uitgebroken; men telt er dagelijks honderd slerfgevallen aan die ziekte. Te Melz is den 18 September eene werkplaats tot vervaardiging van patronen in delucht gesprongen. Zestien werkstcrs zijn daarbij omgekomen en 80 zwaar ge- kwetst, terwijl een dertigtal mannen of gedood 6f gewond zijn. Verleden week Maandag, kreeg de balletmeesterde heer Paul, toen hij bezig was met dansen in een divertissement der Pillules du Viable, die men toen gaf in het Theatre Franijais te Rouaan, onverwachts het be- rigtdat cr in de rue Saint-Vivien, waarin hij woonde, brand was ont staan. Zijn eenig kind, een meisje van 4 jaar, was t'huis. Zonder den tijd te nemen zich te ontkleeden werpt de heer Paul een paletot om zijne schouders en loopt (hij was in het kostuum van een neger) naar huis. Daar komende, zag hij dat de brand veel verder was. Door vader- Iijk gevoel gedreven, wilde hij zijn kind toch omhelzen; hij liep naar boven, deed de deur open, nam zijn kind in de armen en overlaadde het met kussen. Het meisje, ziende dat een neger haar omvatte herkende in hem haar vader niet en begon hevig le schreeuwen. De buren kwamen opzetten en namen hem in hechtenis. Bij tijds zag de balletmeester de redcn der dwaling in Hij maakte zijn gezigt schoon en toen herkende men hem. Had hij het niet gedaan dan had men hem spoedig aardig genegerd. Onze eenigste Lieveling, ruim drie maanden oud, werd ons heden door den dood ontrukt. C. DE VLAMING, Aalsmeer, J. J. DE VL VMING 17 September 1868. YAN BONGA. LINCOLNSHIRE RAS. uitgeschreven door de Afdeeling Haarlemmermeer der Holland- sche Maatschappij van Landbouwzaldoor bijzondere omstan digbeden op IHitf/strftifj G October, in plaats vnn op Donderdag 1 October aanstaandegehouden worden op de LANDERIJEN van den Heer J. C. VAN DE BLOCQUEEY Jr. te Haarlemmermeer. Namens bet Besluur: HERMAN F. BULTMAN, Voorzitter. Op Dingsdag 6 October 1868,'smorgens 10 ure, zullen op EWjHJMHOKK, onder de Gemeente Stillei/oinpubliek worden verkocht: als: APPELEN, PEREN PERZIKENABltlCOZEN WIJN- GAARDEN, fijne PRUIMEN, YIJGEN en anderen. Voorts verplantbare fijne en zilver-Sparreneiken- en andere Ifeesters en Struikgewassen. Oranjerie, Broei- en Stookkasten met Verwarmingstoestel, IJzeren Kistinjr met Lessenaars en It amen, ScliuttingenSchuitenliuis, en meer. Alles geschikt tot verplaatsing eii zeer gemakkclijk zoo te water als te land te vervoeren. Te bezigtigen Zaturdag en Maandag voor de Veiling. Informatien bij den Notaris SCHELTUS, te Hillegom. Brieven franco. TT) bestaande in eene gescbikte WONING met daaraan verbonden STALLING voor 12 Koeijen en 2 Paardentevens BERG- PLAATS voor Ilooi of Ongedorschle Granenen afzonder- lijken SCHAAPSTAL, omgeven van TUIN met Vruchtboomen 20 Blinders zoo BOEW- als NVLILAM) en ruim 30 Blin ders IIEIDE, alles aan elkander gelegen; te aanvaarden met 22 February 1869. Adres met franlco brieven onder Lett. P.bij den Boekbandelaar T. D. H. PULL te Apeldoorn. De Prijs van de AMSTERDAMSCHE VUILNIS MET PAARDENMEST EN BEER is iijdelijk de Cub. El/I.—. Zie, over de werking van dezen MEST, de Land- bouic-Couranten van 23 Aug., 6 Sept., 13 Sept., 18 Oct., 8 Nov. en 15 Nov. 1866. London21 September. Graanmarkt. De drooge weersgesteld- heid hield tot gepasseerden Vrijdag aanwaardoor eenige ongerusthcid in dit land, als ook op andere plaatsen, opgewekt werd, daar de droogtc zoo hinderlijk was voor de bearbeiding van den grond, en er eene ver- ontrustende schaarschte van Groenten en levensmiddelen begon ontwaard te worden. De donderbuijen bragten echter gelukkig verligting aan, daar de nedervallende regens weldra het noodige voedsel aan het smachtend aardrijk gavenen zoo nu de maand October slcchts gunstig iszullen wij waarschijnlijk de zegen des overvloeds ondervinden. De prijzen van Tarwe zijn tegenwoordig matig. Voor goede kwaliteit Meet betaalt men 43 shillings; maar dit jaar is de hoedanigheid der Tarwe zoo voor- treffelijk, dat slecht brood niet anders bestaan kan dan door knoeijerij of onverstandige behandeling. Over het algemeen zijn de prijzen op het vasteland weinig veranderd. Te Dantzig zijn eenige fluctuation geweest, die echter fermsloten. Tc Hamburg en in Hongarije was eenige, hoe wel niet aanmerkelijke, daling in de noteringen; maar tc Odessa en ill de Vorstendommen bleven de prijzen vrij hoog. Te New-York vond eene geringe redactie plaats in de Meel-prijzendie natuurlijk dienten- gevolge tot vrij aanzieniijke verschepingen van eenige duizendtallen vaten aanleiding gaf. Veemabkt. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige w^ek bedroeg 8,890 stuks. Eunderen. Schapen en Lammeren. Kalreren. Varkens. Amsterdam 4 1189 Eotterdam 74 2460 224 45 Harlingen. 125 1799 74 580 Antwerpen 22 8 Hamburg 94 142 Bremen204 Boulogne 117 Gottenburg 45 30 Tonning 1604 i Gibraltar 50 2339 6448 336 767 Heden was de markt goed van vrcemd Vee voorzien en in goede con- ditie, doch afdoeningen vonden traag plaats. De voorraad goede vette Schapen was vrij schaarsch, ten gevolge van gebrek aan natuurlijk voedsel op de verdroogde weilanden, waardoor kunstmatig voedsel te baat moet genomen worden.'Kalveren traag. Varken3 vrij verbeterd. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 5S60 Rnnderen, 29,820 Scha pen en Lammeren 176 Kalveren en 420 Varkens.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 3