*Jtm' 1868. Vrijdag, 25 October. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. I ^egenle laargang. Haarlemm ermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: GEMEENTE-RAAD. w i: e u it l d HAARLEMMRRMEER. PRIJS VAN HEX ABONNEMENT ill het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAK.TIE EN UITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieif van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. De lezers van ket Weekhlud van Haarlemmermeer zullen zich waarschijnlijk herinneren, dat onlangs door den Hoofdonder- wijzer Boekee ten voordeele van den Kerkbouw van Abbenes bij den boekverkooper Funke te Amsterdam, in het licbt werd gegeven eene „Gesc7iiedenis van het Haarlemmermeerin schet- sen en tafereelen." Dit boekwerk werd, na daartoe bekomen verlof, opgedra- gen aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Ilet heeft Hare Majesteit onlangs behaagdter kennis van den heer Boekel te doen brengen, dat zij met veel belang- stelling heeft kennis genomen van dit haar aangeboden werkje. Hare Majesteit heeft daarbij aan den Schrijver haren bijzon- deren dank doen betuigen voor de toezending, en daarbij aan hem, als blijk van Hoogstderzelver tevredeuheiddoen toe- komen eene zeer fraaije albasten Pendule met verguld beelden twee daarbij behoorende vazenmede met verguld gemonteerd. Door dit Vorstelijk geschenk zal alweder veel worden bij- gedragen tot de vervulling van den vvensch waarmede de op- dragt van het boekje wordt besloten, luidende: „Werd de nienwe Gemeente bij herhaling vereerd door Uwe „tegenwoordigheido doorluchtige Vrouvve, zoo moge ook „deze opdracht, gunstig door U aanvaard, haren bewoners „een nieuw teeken Uvver Vorstelijke belangstelling zijnen „bij 't verhoogen der erkentenis jegens het Huis vanOranje, „dat aan het Nederlandsche volk zoo vele weldaden schonk, „boven al ook Uvver Majesteits geliefde naam in aller zielen dan- kend en duurzaam doen leven van 14 October tot en met 20 October 1868. GEBORENJakobus, zoon van K. Talen en D. Wijnands. Arie, zoon van T. Snaterse en E. Verheul. Aaltje, dochter van M. Verbeek en A. Wegman. Johannes, zoon van J. Huigen en C. Korf. Maria, docbter van A. Moeijes en G. Dekker. Jakob, zoon van J. van Zijver- den en A. A. van Vuuren. Anna Catbarina, docbter van J. van der Linden en A. M. Mulders. Trijntje, docbter van C. Struijk en T. Brouwer. Cornelis, zoon van A. Borst en N. van Laar. Arie, zoon van J. Boon en M. Hoosbeek. OVERLEDEN Jannetje, oud bijna 6 jaar, docbter van J. Braak en C. van Tiel. Teuntje, oud 2 maanden, docbter van C. van Beein en S. van den Boogaard. Johanna Meijer, oud 31 jaren, gehuwd met M. de Jong. Aagje, oud ruim 14 jaren, docbter van C. van der Spruit en W. van Oosten. Egbert, oud ruim 2 jaar, zoon van R. Vos en T. van der Kemp. Alida, oud bijna 2 jaar, dochter van J. Scbippers en T. Dol. Elisabeth, oud 17 jaren, docbter van C. Slikker en N. Tauber. Dirk, oud ruim 2 jaren, zoon van J. van der Blom en N. de Graauw. ONDERTROUWDPieter Mooij met C. Lewis. GEHUWD: C. vdn Pijpen met G. Papen (wed. J. van Pijpen). A. Colijn met A. Verkuijl. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgave ontving ik: Voor de Evangelisatie-gebouwenVan C. D. f 2.50collecte in de Hervormde Kerk te Soetermeer 21.50; van de Haar- lemsche Bankvereeniging 3 maanden intrest 23.75N, N. te Breda f 1.98; door Ds. Hoog van Mej. K. f 14.85. Voor de Chr. TVeesinrigtinguit den spaarpot van Dirk en Antoinette 2.Kerkbus 1.39J. Voor de Chr. VolksbiblioihekenN. N. 1.85. HaarlemmermeerE. J. van Wisselingh J. Pz. 16 October 1868. Predikant. Zitting van Donderdag 17 September 1868. Voorzilter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des morgens ten tien ure. Tegenwoordig acht ledcn, zijnde bij den aanvang der Zitting de heeren Klapwijk, Schone, Verploegh, van Vuuren, Timmermans, Dorbeck en van Riessen, en later nog de heer Knaap. Afwezig: de heeren Buis, Tensen, 'tHooft, Lanser en Kuiper. 1. De notulen van 27 Augustus 1868 worden gelezen en met alge- meene (7) stemmen goedgekeurd. 2. Wordt aan de Vergadering medegedeeld het navolgende: a. Staatshladen van 1868, N°. 119 tot 122, en Provinciale Bladen van 1868, N°. 48 en 49; b. brief van den heer AT. Tanis, waarbij hij aanneemt de benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie c. brief van C. Bos, waarbij hij bedankt als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen voor notificatie. 3. Aan de orde is de behandeling der Gemeente-Rekening over 1867. Het daaromtrent door de Commissie van Onderzoek uitgebragt verslag hehelst, dat de rekening met de bijlagen door haar is nagezien en onder- zocht, en in goede orde bevonden, weshalve de Commissie voorstelt om die rekening goed te keuren en vast te stellen in ontvangst opf 59,284.781 in uitgaaf opu 50,116.27 batig saldof 9,168.511 Tevens worden nog onder de aandacht van den Raad gebragt enkele bemerkingen, die de Commissie heeft gemeend te moeten maken. De Voorzitter, nadat het verslag gelezen was, wil eerst de conclusie van het rapport behandelen. en daarna de bemerkingen. Over de conclusie vTaagt niemand het woord, en wordt dienovereenkom- stig de rekening in ontvang en uitgaaf tot de vorengemelde cijfers vast- gesteld met algemeene (5) stemmen, hebbende de beide Wethouders zich buiten stemming gehouden. Alsnu worden behandeld de bemerkingen der Commissie, en wel: 1°. voor het in beleening geven en terug ontvangen van kasgelden is f 14.30 voor reiskosten betaald; de Commissie meent dat die uitgaven kunnen vermeden worden door met den geldnemer te conditionneren, dat de gelden ten kantore van den gemeente-ontvanger zullen afgehaald en terugbezorgd worden. De Voorzitter deelt mede dat onder deze post is begrepen /2.80 voor bet weder in ontvang nemen van bet aan den polder geleende geldte dien opzigte is de aanmerking juist, want men bad met bet Polderbestuur kunnen overeenkomen om bet geld te bezorgen; de overige uitgaven van deze post konden niet vermeden worden, omdat zij strekken om te betalen de reiskosten van den gemeente-ontvanger voor bet gaan voldoen te Am sterdam van de renten der geldleen^vr In bet vervolg geschiedt die betaling door tusscbenkomst van een makelaar, maar daarmede worden geene gelden bespaardomdat ook den makelaar courtage moet betaald worden. De heer Schone zegt dat de Secretaris dezelfde inlicbtingen reeds heeft gegeven aan de Commissie; de Commissie meende er ecbtcr melding van te moeten maken in bet verslag. 2°. de post van f 2 voor onkosten en vertering bij eene kasopneming en f 3.25 bij de opname van bet Raadbuis; wellce gelden de Commissie meent dat niet ten laste der gemeente moeten komen. De Voohzittek zegt dat bij gelegonbeid van die kasopneming ook nog andere opnemingen zijn gedaan, en bet billijk is dat de meest noodzakelijke kosten bij die opneming en die van het Raadbuis ten laste der gemeente kwamenin dergelijke gevallen is dit altijd gebeurd. De beer Schone maakt vooral aanmerking op de kosten bij eene kas opneming. De Vooezittee herinnert dat bet eene opneming was, toen bet Raadbuis nog niet aan bet Kruisdorp wasbet was stormweer, en er waren nog andere zaken te doen. Tbans, nu bet Raadbuis aan bet dorp is, komen geene kosten bij kas-opneming meer voor. 3. Der Commissie kwam bet voor, dat sommige rekeningen van leveran- tien en arbeidsloonen hoog berekend zijn, en geeft in overweging zoodanige rekeningen vooraf door een deskundige, b. v. den gemeente-opzigter, te doen nazien en beoordeelen. De Burgemeester zegt, dat Burgemeester en Wethouders van de gegrond- beid dier aanmerkingen overtuigd zijn, en erkennen dat er soms misbruik plaats vindt. Men wil de ingezetenen bevoordeelen, en krijgt dan slecbt werk en booge rekeningen. Sommigen der rekeningen zijn door den beer Buijn nagezien, maar dat heeft tot niets geleid. De Burgemeester heeft ook, namens de Wethouders, er met de belangbebbenden over gesproken, maar zonder gevolg. Men zal tracbten zooveel mogelijk aan bet bezwaar der Commissie tegemoet te komen, maar bet is zeer moeijelijk. Omtrent deze zaak niets meer te behandelen zijnde, wordt 4. in behandeling gebragt de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1867. Uit het rapport der Commissie van onderzoek (welk rapport wordt ge lezen) blijkt, dat tegen die rekening geene bedenkingen zijn gerezen, en die in goede orde is bevonden. De Commissie stelt voor de rekening goed te keuren in ontvang opf 4,685.261 in uitgaaf op4.344.29 Batig saldof 340,971 Overeenkomstig de conclusie der Commissie wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Dc beer Dorbeck zegt dat uit die rekening blijkt, dat door den beer van Nierop f 99 aan bet armbestuur is gescbonken, waarvan geen melding is gemaakt in de courant. De Voorzitter zegt, dat die gelden herkomstig zijn van een door den heer van Nierop niet ingelost aandeel in de spoorweg-leening van Haar lemmermeer, betwelk ten gevolge daarvan aan bet armbestuur verviel. Er is geen melding van gemaakt in de couranten, omdat de beer van Nierop zelf niet wenscbte dat daaraan publiciteit werd gegeven. Den beer van Nierop is ecbter schriftelijk dank gezegd. 5. In de vorige vergadering besloten zijnde tot bet instellen van een geneeskundig toezigt op de sebolen, zoo zijn daartoe ontworpen de noodige Voorschriften. Van die voorschriften wordt voorlezing gedaan. De Voorzitter deelt mede, dat de plaatselijke geneeskundigen, daarop gehoord, verklaard hebben er geene bedenkingen tegen te hebben. Niemand hieromtrent het woord verlangende, worden die voorschriften vastgesteld. De heer Knaap komt ter vergadering, zoodat die nu uit 8 leden bestaat. 6. Wordt gelezen een adres van den beer A. C. van Dorsten, plaatselijk geneeskundige, verzoekende, om daarbij vermelde redenen, dat het genees kundig toezigt op de sebolen moge opgedragen worden alleen aan de plaat selijke geneeskundigen. De Voorzitter merkt aan, dat dit verzoek strekt tot uitsluiting van den geneesheer Wielandt. De beer Verploegh vindt bet verzoek billijk, en wil dan later school 8 aan den beer Wielandt geven. De heer Schone meent ook, dat bet toezigt aan de plaatselijke genees kundigen zou behooren opgedragen te worden, tenzij ook de derde genees kundige als zoodanig werd benoemd. De Voorzitter is daartegen; het is nu eenmaal besloten. De heer Klapwijk vraagt of de plaatselijke geneeskundigen gratis diensten aan de gemeente bewezen hebben. De Voorzitter antwoordt neen; ook bet vaccineren wordt betaald. De heer Knaap meent dat er niet op kan worden teruggekomen. De Voorzitter stelt voor om aan den adressant te melden, dat geene redenen zijn gevonden om van het eenmaal genomen beslnit terug te komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. 7. Aan de goedkeuring der vergadering wordt onderworpen bet bestek voor de te bouden aanbesteding van steenkolen voor de sebolen en bet Raadhnis, gedurende den aanstaanden winter. Gemeld bestek wordt zonder diskussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd* 8. De Voorzitter zegt dat de tijd nadert, waarop weder zou moeten plaats hebben de aanbesteding der schoolbehoeften voor 1869, en deelt mede dat de boofdonderwijzer Rijnenberg heeft verzocbt, dat, daar de aanbeste ding naar zijn oordeeel meer kostbaar is, de bestelling der schoolbehoeften weder, even als vroeger, door den onderwijzer moge gescbieden, en wel bij wijze van proefheming. De Voorzitter wenscbt daaromtrent bet oordeel van den Raad te ver- nemen, en gelooft ook dat aanbesteding. niet goedkooper is, de kwaliteitd.r- schoolbehoeften minder, en de aanbesteding zeer lastig is en vele rnoeije- lijkbeden oplevert. De heer Klapwijk is er voor, om in bet volgende jaar eene proef te nemen met eene andere wijze van bestelling. De beer van Riessen stelt voor, om de aanschaffing voor 1869 niet te doen bij aanbestediug, maar bij gewone bestelling, met dien vcrstande echter dat de bestelling zal gescbieden door Burgemeester en Wethouders, en niet door de onderwijzers. De Voorzitter zegt, dat de bestelling voor de aanbesteding ook zoo gescbiedde. De heeren Verploegh, Knaap en Dorbeck ondersteunen bet voorstel van den heer van Riessen. De beer Schone vraagt wat de opinie is der andere onderwijzers. De Voorzitter zegt dat die er niet op gehoord zijn. Daarop wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, om voor 1869 de schoolbehoeften aan te schaffen op de wijze als door den beer van Riessen is voorgesteld, 9. Gelezen een bezwaarschrift van A. Bax tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1868, ad f 10 en n®. 100 van het kohier. Overwegende dat de termijn bepaald bij art. 258 der gemeentewet, tot het indienen van bezwaren, reeds lang is verstreken Wordt besloten, op bet bezwaarschrift afwijzend te bescbikken. 10. Komt aan de orde het kohier der Hondenbelasting dienst 1868. Geen der leden vraagt het woord, en zijn geene bezwaarschriften inge- komen. De Voorzitter stelt voor om het kohier vast te stellen op een bedrag van f 621.25 en de termijn van invordering te hepalen op 7 November 1868. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 11. Aan de vergaderiDg wordt medegedeeld een schrijven van Mevrouw M. C. van Bergen, wed. van Outeren, waarbij wordt berigt dat zij bereid is bet gevraagde stuk grond, aan de IJtogt, tot bet bouwen van eene school, aan de gemeente af te staan onder voorwaarde dat het kwartbunder door den landmeter worde afgemeten en afgepaald, en door de eigenaresse daarvoor zal ontvangen wordeu f 300 vrij van alle kosten. De beer Knaap verklaart zich daarmede te kunnen vereenigen, ook de beer van Riessen. Wordt besloten het gedaan aanbod aan te nemenzullende in de vol gende Vergadering een concept-besluit daaromtrent worden voorgedragen. 12. Wordt overgelegd de voordragt van drie personen voor de betrek- king van bulponderwijzer aan de school N°. 5, opgemaakt door Burge meester en Wethoudersin overleg met den boofdonderwijzer en den schoolopziener. Wordt besloten die voordragt ter visie te leggen van de leden, en de benoeming te doen in de volgende Vergadering. 13. Gelezen een bezwaarschrift van Joost Intveld, tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1868 ad ^12, N°. 348 van het kohier. Overwegende dat de termijn tot het indienen van reclames, bepaald bij Art. 258 der Gemeentewet, reeds lang is verstreken, Is besloten, op bet bezwaarschrift afwijzend te bescbikken. 14. Wordt gelezen een adres van Jhr. H. A. van Foreest, gemeente- ontvanger van Haarlemmermeer, verzoekende dat hem schadeloosstelling moge worden verleend voor de kosten verbonden aan bet uitreiken der billetten van hoofdelijken omslag en hondenbelasting, en voor de noodza kelijke kosten voor bet bouden der zitdagen. De Voorzitter deelt mede dat dergelijk verzoek van den ontvanger reeds is behandeld bij Burgemeester en Wethoudersdat ecbter dat collegie geen vrijbeid heeft gevonden om aan het verzoek van den ontvanger gunstig gevolg te geven, omdat de bedoelde kosten, volgens de instruetie van den ontvanger, te zijnen laste komen. Bovendien herinnert Spreker dat bet tractement van den ontvanger betzelfde is gebleven, ofscboon de belasting op bet gedistilleerd is afgeschaft en daarmede de werkzaambeden veel zijn verminderd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1