1868. Vrijdag, 30 October. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLBER-BELANGEN GEWIJD. ^egeiiAe Jaargang. Provinciale Staten. Haarlemmermeer. Landbouw. September 1868 ^EMIDDELDE Maandelijksche Water stand enWater-ontlastingen en werkin der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. Itijnlaml. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Over het voederen van het Vee en het voort- brengen van Vleescli. weerbTad RAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ARONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAK.TIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TTiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTiePf van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. ne tijdruimte uitgedrukt in nren en minuten. He lengte-afmeting in nederl. ellen. De inhouds-afineting in kub. ellen. Waarnemingen. Vloed op het Y id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het Y id. i/ den IJssel id. i/ de Noordzee Boezemstanden Boezemstanden O 1 Verval in de Sluizen. o van l°zing P I Hoeveelheid geloosd De meest heerschende Wind •A Gewerkt gedurende 1 Opbrengst S Uitgemalen O 130 I Gestopt voor Hoogwater. W id. u Sluisgang lVaar genomen te SPAARNDAM. HALFWEG 0.184 A.P. 0.188 A.P. 0.67 A.P. Noord. 0.135 A.P. 0.204 A.P. 0.669 A.P. Noord-Oost. GOUDA. 0.915 A.P. 0.416—A.P. 0.599 A.P. 0.627 A.P. 0.013 A.P. 6.- 74.258 Noord-Oost. KATWIJK. 0.844 A.P. 0.702—A.P. 0.691 A.P. Zuid. Aanteekcnlngen. LEIDSCHENDAM. Kijnland0.704 -A.P. Deliland0.038 A.P. BODEGRAYEN. Rijnland0.704 A.P. Woerden0.438 A.P. Van Woerden op Rijnland gedu rende 62£ uren afgevloeid. Te Spaarndam op de zoogen. Wachters geloosd gedur. 2£ uren 175,053 kub. ellen. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijn- land, te Louden op Maandag den 2 November 1868, des namiddags ten 12/2 ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden. 1. Mededeelingen. 2. Voorstel van de Kanaal-Maatschappij tot gedeeltelijke nfdamming van Let Y. 3. Beslissing namens den Koning in zake den Oost-Einder- poel en daarmede in verband staand voorstel. Ingevolge de bepalingen van de provinciale wet, zal de herfst- vergadering van de Staten der onderscheidene provincien in de hoofdplaatsen der gewesten worden geopend op Dingsdag den Sden November aanstaande. Door de Provinciale Stateu van Zuid-Holland zal o.a. worden behandeld: het rapport van de Commissie, benoemd bij be- sluit van 5 November 1867 tot onderzoek van een nieuw ontwerp-besluit lot opbeffing der ambachten in Rijnland, ge- meenschappelijk door de staten der provincien Zuid- en Noord- Holland vast te stellen. Die Commissie zegt in liaar rapport, dat zij kennis heeft genomen van dat ontwerp en de daarte- gen zoowel_ voor hare benoeming als daarna bij hceren Gede- puteerden ingekomen bezwaren; dat die kennisneming hnar beeft doen inzien, dat ter rigtige beoordeeling van dit ontwerp, noodig was een loeaal onderzoek in elk ambacht, naar de om- slagpiigtige grondennaar de werkelijke onderbouds-kosten van de door bet ambacht onderhouden werken en naar het al of met bestaan van zulke plaatselijke behoeften, waarin bij op beffing der ambachten niet wel anders dan door eenig auder te scheppen plaatselijk bestuur mogt kunnen worden voorzien en dat de vergadering ligt beseffen zal, dat zulk veel omvat- tend plaatselijk onderzoek eenigen tijd vordert. Ten einde de daartoe noodige tijd worde verscbaft, stelt de commissie aan de Staten voor: 1°. door aanneming van een ontwerp-besluit den termijn, zoo als die voor de opbeffing der ambachten werd gesteld in bet besluit van 8 November 1866, te verlen- gen tot 1 Januarij 1871, en 2°. de commissie diligent te ver- klaren. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgave ontving ik Faor de Evangelisatie-lokalen Van Jhr. J. R, T. O. te H. 1.— fr. L. te H. 2.50; L. en A. fr. v. Z. te 's Gr 2.— H. R. 2.50; v. L. 2.50; v. L. 2.50; J. v. L. 2.50; N. N. 1.Cr. van B. 5.—. Voor de dir. VolksbibliothelcenYan den Boekliandelaar H. J. Gerritsen te 5s Ilage eenige boeken. Er zijn er nu 280. 't Ware wel te wenschen dat de Gemeenie in haar eigen welbegrepen belang meerdere blijken van leven en Chr. be- langstelling gaf! Haarlemmermeer, E. J. van Wisselingh J. l'z. 24 October 1868. Predikani. t 00RSCHRIFTE1V omlrent het Geneeskundig toezigt op de Scholen in de gemeente Haarlemmermeer. Art. 1. De scholen worden in de eerste helft van elke maand bezocht door een geneeskundige, die alsdan een onderzoek zal instellen naar den gezondheidstoestand der leerlingen. In het bijzonder zal daarbij worden gelet op de ziekten vermeld in art. 31 en 32 van het reglement voor de openbare scholen in Haarlemmermeer. De geneesheer zal tevens nazien of het drinkwater der kinderen goed is, en of in de privaten de noodige zuiveringsmiddelen aanwezig zijn. Art. 2. Van den uitslag van dat onderzoek wordt telkens eene sehrifte- lijke verklaring afgegeven aan den hoofdonderwijzer. De hoofdonderwijzer zendt die verklaring onmiddellijk aan den voorzitter der Plaatselijke School commissie. Is een geneeskundige in gebreke gebleven het onderzoek te verrigten, dan geeft de hoofdonderwijzer daarvan eveneens kennis aan den voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie. Art. 3. Ingeval nit de geneeskundige verklaringen blijkt dat er kinderen zijn die door huid-, klier- en andere ziekten zijn aangetast, en daaruit nadeel zou kunnen ontstaan voor andere kinderen, worden zij onmiddellijk door den hoofdonderwijzer van de school verwijderd en verder gehandeld, zoo als is voorgeschreven bij art. 32 van het school-reglement. Art. 4. Indien de Schoolcommissie het noodzakelijk mogt achten om tusschentijds eenig kind geneeskundig te onderzoeken, wordt daarvan kennis gegeven aan den geneesheer aan wien het geneeskundig toezigt over de school is opgedragen._ Die geneesheer zal het kind alsdan, steeds zoo spoedig doenlijk, hetzij op de school, hetzij aan huis, onderzoeken, en van den uitslag de vereischte verklaring afgeven, waarmede wordt gehandeld als in art. 2 is bepaald. Hangende dat onderzoek, bij twijfel of een kind aan eene besmettelijke huid- of andere ziekte lijdende is, zal zoodanig kind voorloopig van de school verwijderd worden. Art. 5. Voor de werkzaamheden ingevolge deze verordening aan de ge- neesheeren opgedragen, kan worden in rekening gebragt aan de gemeente voor het onderzoek, bedoeld in art. 1, voor elke school, telkens 1. voor het onderzoek van een afeonderlijk kind, volgens art. 4, telkens n 0.3o'. Vastgesteld door den Gemeenieraad van Haarlemmermeer den 17 September 1868. Amersfookdt, Voorzitter. Eggink, Sccretaris. van 21 October tot en met 27 October 1868. GEBORENJohanna, dochter van H. Elorijn en J. Regteling. Wil- cm Adrianus, zoon van IV. Bijl en J. Sonneveld. Neeltje, dochter van U Keijzer en P. Houtzager. Baafje Margarctha, dochter van J. J. Sehulte en C. Schoo. Petrus, zoon van B. de Mooij en C. Westerho- ven. Comelis, zoon van D. M. Onkenhont en M. Ket. Geertrui, dochter van T. Visser en A. Blidderswijk. Antje, dochter van G. van Lint en G. van der Ham. -Maria, dochter van A. van den Enden en S. Clement. Adrianus, zoon van W. Berkhout en C. Meulekes. Cornelia, dochter van G. W. Teunisse en H. Kist. -Wilhelmus, zoon van C. Spijker en M. de Boer. Anna Maria, dochter van J. van Peper- straten en C. Mulder. Gerard, zoon van Geertruida Klomp. - Dieu- wertje, dochter van J. Appelman en G. Weel. Margaretha Cornelia, dochter van C. van der Meer en J. van Egmond. Leentje, dochter van K. Tanis cn A. Kenvers. Karel Philippus, zoon van W. F. Hartman en E. Eijkhof. Jacob, zoon van T. Groeneveld en G. Sepers. Wil- lem, zoon van C. de Jong en J. Asjes. OVERLEDEN: Grietje, ond 7 maanden, dochter van J. de Reus en H. van der Wal. .Jacob de Winter, oud 62 jaren, gehuwd met A. de Jong. Maarten, oud 6 maanden, zoon van P. Verkuijl en H. van Baren. - Maartje Johanna, oud 9 weken, dochter van B. Labrijn en J. Visser. - Johanna Aletta, oud 4 jaren, dochter van L. Scholtz en M. Franke. - Stijntje Hoofd, oud 70 jaren, weduwe van J. Stam. Maehiel, oud 20 maanden, zoon van T. Verboom en J. Markus. Machteltje van den Ban, oud 68 jaren, gehuwd met P. Mculdijk. Gerrit, oud 19 dagen, zoon van E. C. Schnitger en G. van Schoorl. Adriana, oud bijna 4 maanden, dochter van Neeltje van Eibergen. Jan, oud 3 jaren, zoon van J. ten Hagen en A. van Andel. Peter, oud bijna 2 maanden, zoon van H. Koekkoek en T. Breedijk. Arie WUlem de Jong, oud 42 jaren, ge huwd met J. Schalk. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van H. van Wijk en M. van der Moorcn. 1 Kind van H. van den Essenberg en J. Zwanink. ONDERTROUWDC. Vermeulen met L. L. Vaessen. -L. A. de Weers met C. van den Bogaard (wed.). P. Smit met C. van Liempt. GEHUWDG. H. Osterkamp met J. Peeters. Volgens een berigt van den nederlandschen konsul te Leip zig, zal op bet einde van Mei 1869 aldaar eene tentoonstel- ling gehouden worden van werktuigenvoortbrengselen en benoodigdheden van molens, bakkerijen, alsmede van land- bouwvoor zooverre deze met de eerstgenoemde takken van nijverbeid in regtstreeksch verband staat. Cappelle (Langstraat)27 October. Even als in vorige jaren zijn ook thans door de langstraatsche veehouders de vee- markten te Bensdorp, Montfoort en Woerden druk bezocht, en ofschoon de prijzen zeer hoog warenzijn de aankoopen ecbter zeer aanzienlijk geweest. De hooge prijs der boter en de gunstige stand der groenten op de roggevelden bebben daar toe niet weinig bijgedragen. AVas de verwachting van het uitgezaaide knollengroen op de roggeakkersdoor de felle droogte, bijna geheel verloren thans echter is de stand van dit najaarsprodukt zoo buitenge- woon goed als men het maar zou kunnen wenscben. Yele boeren uit bet zuiden der provincie komen dan ook herwaarts om gebeele akkers te pachten, en betalen 10 a f 12 per 100 rijnl. roeden. Haarlem, 29 October. Op verzoek van bet bestuur der vereeniging voor bloembollen-c'ultuur zijn de twee gouden medailles, door de stedelijke regering vroeger toegezegd voor de in December 1867 te houden tentoonstellingnu voor de in February 1869 beraamde tentoonstelling beschikbaar gesteld. Voorburg, 28 October. De longziekte begint zich bier in den omtrek uit te breiden. De afloop is wel niet altijd doodelijk, naar reeds heeft een boer in deze gemeente van zijne 10 koeijen 9 aan die gevreesde ziekte verloren. Wijhe, 27 October. De vette varkens zijn zeer hoog in prijs. Men spreekt vail 50 tot 54 c. per ned. p. Intusschen laat de kwnliteit dit jaar veel te wenschen over. Het knol lengroen stond bij menschenheugen niet zoo scboon te velde als dit jaar. Er is dan ook overvloed van dit zoo onont- beerlijk voedingsmiddel voor bet vee, waardoor de prijzen van bet vee steeds vooruitgaan. Het vervoer van granen uit Hongarije en Oostenrijk naar den Rijn en Frankrijk neemt weder aanzienlijk toezoo- dat de spoorweg-maatschappijen buitengewone maatregelen moe- ten nemen om in de dienst te voorzien. Aan de koninklijke veeartsenijschool in Engeland wor den thans proeven genomen, om koeijen en ander vee, zon- der dat zij pijn lijdente doodenen wel door het persen van lucht in de oogen, hetwelk den dood in een of twee se- conden ten gevolge beeft. De bewerking laat geen sporen van geweld na. De publieke geest heeft zich in den laatsten tijd zeer ver- ontrust over den prijs van het vleescb. Onze pligt is dus

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1