WEEKBLA D 1868. Vrijdag, 6 November. VAN A AN LANBBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. ^egende Jaargang. Haarlcmmermeer. Landbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Het Ylas-Zwingelwerktuig- Voorzigtigheidaangeraden in het onigaan met Guano. SCHAAPSPOKKEN, IIAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) PRIJS BER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 /,t Cent. Zegeleeqt bij elke plaatsing 35 Cent. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgaaf ontving ik: Voor de Evangelisatie-gebouwenVan een Ingeland/ 10. van Ds. Kooij voor zijn vertrek 10.— door Ds. Cramer van G. Jr. 10.L. G. 2.50; door Ds. Posthumus Meyjes, van enkele cathechisanten 5.50; M. H. 25.— J. 10. E. 5,j Collecte in het Evangelisatie-locaal te Woubrugge op 1 Nov. 4. Voor de Chr. WeesinrigtingBus in de kerk 25 October 2.25; 1 November 2.5 5. Voor de Chr. VolksbibliothehenVan Dr. v. W. gerestitueerde reiskosten op 29 October 5.B. 2. Veeeniging tot bijbelverspreiding in den Haarlemmermeerpol- der: Collecte op den Hervormingsdag 16.95. Die zich bij deze vereeniging wenscht aan te sluitenzende mij eene dui- delijke opgave van zijn naambenevens de contributie voor het eerste jaar, zijnde 1.waarvoor men twee N. Tes- tamenten terug ontvangt. ^D(^'en de huismoeders der gemeente geene meerdere blijken van belangstelling gevenin de oprigting van Chr. Naai- en Breischolenzal ik genoodzaakt zijn mijn voornemen hieromtrent op te geven. HaarlemmermeerE. J. van Wisselingh J. Pz. 4 November 1S68. Predicant. van 28 October tot en met 3 November 1868. GEBORENWillem, zoon van A. Glas en L. Roelofa. Pieter, zoon van C. Rus en J. Boot. Cornelis, zoon van C. Rits en W. van der Nieuwegiessen. Hendrik, zoon van J. A. Welage en E. Nouwen IJtje, dochter van P. Mantel en A. ter Hofstede. Petrus, zoon van J. Stolwijk en C. Zuidervliet. Gerrit, zoon van J. Noorloos en E. van Wijk. Comelis, zoon van J. Grisnigt en J. M. Jongeneel. Martha, dochter van J. Baars en M. G. Kortekaas. Johanna Catharina, dochter van J Bouwman en E. F. van der Heijden. Geertruida en Johanna, (tweel.) dochters van D. Zwietering en M. Braak. OVERLEDENPeter, oud bijna 24 jaren, zoon vjhi J. de Gans en J. de Koster. Maria, oud ruim 2 maanden, dochter van' H. Raaphorst en P. Zaal. Frans Terpoorte, oud ruim 75 jaren, weduwenaar van A. Hot- j n T G"etie Eorver, oud 36 jaren, gehuwd met J. Sluis. Antje oud 9 dagen, dochter van G. van Lint en G. van der Ham. Comelis Petne, ond 66 jaren, gehuwd met A. Boelens. Comelis, oud ruim 6 jaren, zoon van H. Hofinan en J. de Vos. Johannes, oud ruim 9 jaren, zoon van K. Versteeg en M. van Anrooij. Jannetje Peeters, oud 57 jarengehuwd met J. G. van Asperen. Hendrikus, oud 3i maand zoon van C. de Wit en M. de Groot. -- Lijsebet Jans Fokker, oud 83 jaren, weduwe van J. Leegwater. Willem, oud ruim 4 maanden, zoon van J. Hendriks en J. van de Nieuwegiessen. Alderl!eEsteL°°S A4NGEGEVEN1 Killd van W- van Rijswijk en H. ONDERTROUWDgeene. GEHUWDP. Mooij met C. Lewis. Zltphen den 2 November. Bij een' landbouwer te Win- terswijk heeft een mispelboom dit jaar voor de tweede maal vrucht gedragen. Wat deze bijzonderheid zeer merkwaardig maaktis, dat op dezen oogenblik die boom weder in vollen bloei staat. Bij de verpachting van weiland op de Marsch alhier, zijn 50 perceelen verpacht voor/10,148. In de laatste zes ja ren bragten de 46 eerste perceelen 5948 op; van 1868 84 zal de pachtsom 9335 zijn. Gemiddeld hebben tbans de perceelen p. m./72 per bunder opgebragt: enkelen golden J 120, Onder Keppel verloor onlangs een boer twee paarden, vier koeijen en tien varkens aan eene vreemdsoortige ziekte, waar- van de veeartsen niets begrepen. Daarop nam de boer zijne toevlugt tot een kunstenaar te Lunterendie, naar hij meende, zijn vee zou onttooveren. Tot beden heeft de duivelsverban- ner niet aan de verwachting beantwoord, want ander vee op dien stal is en blijft ziek. Het vooroordeel wordt bij de land- lieden niet gemakkelijk verdreven. Dalfsen, 2 November. Wij zijn in staat van de ver- schillende veldvruchten de volgende berigten te geven. Aard- appelen en boekweit, als het ware de noodzakelijkste voort- brengselen zijn slecht gelukt; eerstgenoemde zijn voor een groot gedeelte wegens het erge doorwassen ten eenenmale on- bruikbaarzoodat hierin de aanvoer hoofdzakelijk nit Fries- land bestaat en tegen /3a 3.25 per mud geleverd worden. Boekweit, boonen en peulvruehten zijn zeer weinig verbouwd hetwelk aan de erge droogte gedurende den zomer toe te schrij- ven is. ltogge, haver, garst en tarwe hebben voor zoover het eerste betreft een ruim beschot opgeleverdterwijl de an- dere als middelmatig moeten beschouwd worden. Hooi was er overvloedig en is veel voor engelsche rekening opgekocht en verscheept; mangelwortels zijn best gelukt, en van kool is wei nig ingekomen. Zwolle, 29 Oct. Heden werd alhier de allerheiligen- paardenmarkt gehouden, die zich door bijzonder lage prijzen kenmerkte, zoodat er paarden in de betere soort /3 en in de mindere zelfs onder den prijs, die op de markten van Augustus en September bedongen werd, verkocht zijn. Er waren ruim 400 paarden aangevoerd. De buitenlandsche koop- lieden hebben van de flaauwe stemming der markt niet weinig partij getrokken. De oorzaak der buitengewoon lage prijzen is gelegen in het gure najaarsweder, waardoor de paarden moeten worden gestald wegens de schaarschte van hooi, het- geen menigeen te kostbaar is. Uit Sliedrecht schrijft men van den 26 October: Door den hevigen storm, die in den nacht lusschen Zaturdag en Zon- dag heeft gewoed, bereikte het rivierwater een vrij hoogen stand. Dientengevolge vloeiden bijna al de buitenpolders° in en moest men liet vee, dat zich ctaarin bevond, onmiddellijk weglialen hetgeen door de duisternis en bet ruwe weer niet zonder gevaar is geschied. Men verneemt dat de Belgische regering, die tengevol- ge van het heerschen eener besmettelijke ziekte onder de scha- pen had gelast een onderzoek naar de schapen die uit ons land in Belgie ingevoerd worden, thans dezen maatregel op- geheven heeft. Uit Munchen wordt gemeld, dat ten gevolge der berigten bij de Beijersche regering ontvangendat de runderpest thans in HongarijeGallicie, Zevenbergen, Neder-Oostenrijk en de Bukowina in groote uitgebreidheid heerscht, en dat vermits het gevaar voor het invoeren der ziekte in verhoogde mate be staatde Beijersche regering de autoriteiten aan de plaatsen van invoer met het toezigt belast, heeft aangeschreven tot naauwgezette toepassing der uitgevaardigde verbodsbepalingen tegen den invoer van vee uit bovengenoemde staten. UITGEDACHT DOOE DEN MAJOOR W. F. DEL CAMPO, GEN. CAMP. De Aieuwe Rolt. Courant behelst het volgende berigt uit Hendrik-Ido-Ambacht dd. 21 October: Het vlas-zwingelwerktuiguitgedaeht door den heer Majoor W. F. del Campo genaamd Camp, te Anna Jacoba Polder, dat op de tentoonstelling te Arnhem was geplaatst, doch daar evenmin als andere tentoongestelde werktuigen in werking kon worden gebragtwerd door den uitvinder ter beproeving afge- staan aan het bestuur der Nederlandsche Maatschappij ter be- vordering der Vlas-industrie. De vergelijkende proeven tusschen het zwingelen met dit werktuig en het handzwingelen werden heden in het openbaar genomen in de werkplaats en door middel van een stoomwerk- tuig van den heer II. Maaskantin tegenwoordigheid van een aanzienlijk getal belangstellenden. Daaruit bleek, dat het uitmunt boven de bekende buiten- en binnenlandsche zwingel-werktuigenen de uitkomsten van het daarop bewerkte vlas zeer nabij komen aan die met het handzwingelen in deze streken verkregenwaar de handbe- werking op zoodanige hoogte staatdat zij noch binnen- noch buitenslands wordt overtroffen. De invoering van dit zwingelvverktuig zou een allergunstig- sten invloed uitoefenen op den gezondheidstoestand der vlas- arbeiders, daar het stof en de vezelen worden verwijderd zon der ben te hinderen. De Landboutc-Courant deelt onder hare gemengde berigten het volgende mede aangaande: Eeeds meermalen is eene vergiftiging met peru-guano voor- gekomen. Als van deze in omzetting verkeerende zelfstandig- heid iets in eene opene wonde en op die wijs in het bloed geraakt, kan ligtelijk eene bloedontsteking ontstaan, die den dood ten gevolge kan hebben. Het is dan ook dringend ge- raden en hij die guano gebruikt moet dit zijnen arbeiders mededeelen in guano niet te werken dan met volkomen ge- zonde handen of goedsluitende lederen handschoenen. Nog beter is het er voor te zorgendat de guano de huid in het geheel niet aanraken kanen de meststof dus slechts met ge- reedschappen te verwerken. DOOE G. J. HENGEVELD, TE UTRECHT. Enkele jaren geledenik meen omsfreeks 1862, heersch- ten de schaapspokken onder twee kudden schapen in de ge meente Schalkwijk. Eene derde kudde van den heer B. W. Wttewaal, op den huize „Wikkenburg", scbeen nog bevrijd te zijn en verzocht de genoemde heer mij om, zoo dit mo- gelijk was, zijne kudde van 130 stuks door inenting te be- veiligen. Daar in de onmiddellijke nabijheid dezer kudde zich eene besmette bevond, waarvan reeds eenige schapen aan de gevolgen der pokken waren bezwekenen eene menigte an dere aan de pokken in meer of mindere mate ledenzoo werd er van een der zieken stof genomenam daarmede eene vddr- inenting te doen ten doel hebbendeom de uitwerking der inenting te zien en dan van een der sehoonste pokken stof te nemen, waaruit de overige schapen zouden worden inge- ent. Aan deze voorinenting werden zes schapen onderworpen. Op den llden dag werd er uit eene der schapen, die af- gezonderdwaren gehouden, stof genomen, bestaande uit de heldere lymphe van een grooten goed opgekomen en ontwik- kelden pok en daarmede de overige schapen der kudde in- geent. De hoeveelheid lymphe, die deze pok opleverde, was evenwel niet voldoende voor de geheele kudde, zoodat er eenigen ook met meer bloedige lymphe en anderen zelfs met bloed uit denzelfden pok werden ingeent. Even als bij de natuurlijke pokken bleek het, dat er slecht3 weinig pokken aan het ligchaamhetzij aan den kop of aan de binnendijen of schenkels, gevonden werden, die geschikte stof opleveren om mede in te enten. Inmiddels waren er enkele schapen van de pokken aangetastzoodat men de kudde reeds van den beginne af voor besmet kon kouden doch daar de pok ken zich niet zoo snel over eene kudde verspreiden, als zij gedreven of geweid worden, of weinig bij elkander inhokken of schuren besloten zitten, en er op den dag der voorinen ting slechts twijfel voor het reeds bestaan der pokken bestond zoo was er tijd genoeg om deze te verrigten. De inenting die op den llden dag geschiedde, was nu geen vodrbehoe- dingsinenting meermaar wel eene wezenlijke noodinenting. Na deze nood-inenting werden de schapen op eene afgezon- derde weide gehouden bij goed weder en, bij ongunstig we der en des nachts, in eene ruime schuur, waar voor eene behoorlijke ventilatie gezorgd was, terwijl degenen die, hetzij door de inenting, hetzij door de natuurlijke pokken het he- vigste door de pokken werden bezocht, ziek en koortsig wa ren in dezelfde loods afgezonderd werden gekonden. Deze hevige zieken waren een dertigtal; daarvan bezweken er drie, terwijl de anderen met degenen, bij welke de uitwerking der operatie niet zoo hevig was, genazen, en alien van verdere pokken bevrijd zijn gebleven. De plaats waar de dieren waren ingeent, was de onder- vlakte of onbehaarde plaats van den staart, meer naar de punt dan naar den anus gelegen. Eenigen werden aan de punten der ooren aan de binnenvlakte er van ingeent, doch daarvan verloren enkelen het oor geheel of gedeeltelijk of bekwamen ouoogelijke lidteekens, hetgeen door het zacht beloop bij de gezond ingeente schapen, die aan den staart waren ingeent, over het algemeen weinig beteekenend was. Waar de schaapspokken eenige uitbreiding dreigen te ver- krijgen in eene kudde, ga men oogenblikkelijk tot eene nood inenting over, terwijl voorbeboedingsinenting slechts te pas komt voor naburige kudden, die in de nabijheid of op klei- nen afstand gehouden wordendoch die men alien moet af- zonderen, tot zoolaDg de uitwerking er van is geeindigd, omdat de groote vlugtjgheid der smetstof, de besmetting op betrekkelijk groote afstanden kan overbrengen. Brengt de schapenhouderij bet mededat de schapen bij groote kudden gedreven of geweid wordendan kan die afzon- deriDg gemakkelijk geschiedendoor ze te beperken in het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1