W EERBLA 1868. Vrijdag, 15 November. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. ^egende Jaar gang. Maarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. ftansllboiiw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouwschool voor Vrouwen. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN IIET ABONNEMENT in het Jaarf 6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAK.TJE EN TJITGAYE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) REGELEN voor het Snoeijen en Onderlwuden der Boomen tangs de Wegen. 1. De Boomen langs de grindwegen in den Haarlemmer- meer-polder zullen moeten worden opgesnoeid als volgt: Ter boogte van vijf el boven den grond, zoodra ze daar- voor vatbaar zijn, geheel kaal. Boven deze vijf el, zullen de boomen zoo weinig mogelijk van bunne levende takken beroofd en in geen geval geheel kaal gesnoeid worden. 2. De snoeijing zal moeten plaats hebben in de wintermaan- dentusschen 1° October en 15 Maart van elk jaar, of op zoodanige andere tijden als door Dijkgraaf en Heemraden, telkens bij sehriftelijke kennisgevingzal worden aangezegd. Op den 15 Maart van elk jaar, moeten alle gestorven boo men zijn uitgeroeid en door nieuwe vervangen, de overige boomen gezuiverd van dood bout en al het gehakte of uitge- roeide bout van de wegen of uit de sloolen zijn weggevoerd. Na 15 Maart van elk jaar, zal hierover telken jare, door Dijkgraaf en Heemraden scbouw worden gedreven. Boomen die alsdan nog ongesnoeid worden bevondenzul len van wege Dijkgraaf en Heemraden en ten koste der ei- genaars worden opgesnoeiden al bet snoeisel ten behoeve van den polder verbeurd zijn. 3. Bij het ontbreken van boomen, maken Dijkgraaf en Heem raden den betrokken eigenaar daarop opmerkzaam, bij sehrif telijke kennisgeving. Indien de betrokken eigenaar binnan het jaar niet voldoet aan de bepalingen in die kennisgeving vervat, zal de vergunning worden ingetrokken, volgens Art. 2 der voorwaarden. 4. Alle gevelde of omgewaaide boomen, takken, uitgerooide "nortelsmoeten steeds onmiddellijk van de wegen worden weg gevoerd of zoodanig opgeruimd, dat de doortogt nimmer be- lemmerd worde. Bij onwilligheid of nalatigbeidzal de wegruiming daarvan door de zorg van het Polderbestuur ten koste van de daartoe verpligten geschieden, zonder dat daartoe eene voorafgaande waarschnwing vereisclit wordt. 5. Ingeval de betrokken eigenaren de regelen gesteld in art. I, II, III, en IV niet mogten nakomen, zal de vergun ning onmiddellijk worden ingetrokken, ingevolge- art. 2 der ge- melde voorwaarden. Gedaan in de Vergadering van den 26 September 1866, No. 8. J. W. M. van de Poll, Vuorziltcr. J. C. van de Blocquery, Secrelaris. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgaaf ontving ik Voor de Bvangelisatie-gebouwenCollecte in de Hery. kerk te Driebergen 16.02 Collecte in de Herv. kerken te Haarlem 147.40; door Ds. Loeff van L. L. 1.— van L. V. te Zwijndreeht 10.15; door Ds. Hoog van een werk- man(?); Collecte in bet Evangelisatie-lokaal te Woubru«ge op 9 November 5.05; van W. L. 3.—. Voor de Chr. Baai- en BreischolenUit de gemeentevan N. N. 0.10; uit Amsterdam van II. D. 30.—. Voor de Chr. IVeesinrigiingGecollecteerd in bet armen- zakje op 8 November f 1. HaarlemmermeerE. J. van Wisselingh J. Pz. 10 November 1868. Predikant. van 4 tot en met 10 November 1868. GEBORENHendrilra, dochter van J. Eijgenbrood en P. Groenewegen. Eva Geertruida, dochter van P. B. F. Prins en E. Wallbrink. Corne lia dochter van D. Roodeuburg en C. Treur. Trijntje, dochter van L. Hontkooper en E. de Jong. Willem, zoon van H. Boellaard en P. L)aane. Ane, zoon van M. Pellekaan en C. van Krimpen. Johanna, dochter van W. Men-mans en C. G. Breedijk. Geertruida Jacoba, doch- J.; ^an en J. Neuteboom. Joseph, Z6011 van M. Smit en J. Schonhage Bouwdewina, dochter van W. Kok en H. van der tteyden. Heltjje, dochter van G. van Tol en M, Jvos. Hermanus zoon van H. Grauneman en C. Yerheem. Jeannette Louise Christine dochter van J. G. Schone en J. van Blaaderen. Geertje, dochter van C. van Dort en M. Visser. OVERLEDENGijsbert Scboonen, ond ruim 69 jaren, gebuwd met J. van de Water. Cornells, oud bijna 61 jaar, zoon van C. Langeveld en M. Zwetsloot. Adrianus oud 5 maanden, zoon van C. van Noorloos en M. lloenson. Cornelia Scboo, oud bijna 40 jaren, gehuwd met J. J. Scbnlte. Maria, oud 2 maanden, dochter van J. Lankhaar en G. Verbeek. Johanna, oud 17 dagen docbter vau H. Florijn en J. Reg- tering. Geertruida, oud 7 dagen, docbter van D. Zwietering en M. Braak. Eeonardus oud 57 jaren, gebuwd met A. Kooiman. Rein- dert, oud ruim 4J jaar, zoon van P. van der Hoek en H. de Blok. Trijntjeoud 4 dagendochter van L. Houtkooper en E. de Jong. Dirk oud 13 jaren, zoon van R. Thomas en A. Moonen. ONDERTROUWD P. den Haan met K. van der Vlugt. C. Vreug- denbil met M. Buis. GEHUWD: P. Smit met C. van Eieinpt. L. A. de Weers met C. van den Bogaard (weduwe). C. Arermeulen met L. L. Vaessen. KERKSTICHTING te ABBENES. Door den ondergeteekende is berigt ontvangeu van Prof. J. J. van Oosterzee, te Utrecht, dat door bem, ten voor- deele dezer Kerkstichting24 exemplaren zijn geplaatst van bet onlangs uitgegeven werkjeOver de Geschiedenis van Haarlemmermeer in Schelsen en Tafereelenuitgegeven bij G. L. Funke, te Amsterdam; en dat bovendien 9 gulden aan extra- giften bij hem zijn ingekomen. AbbenesP. Boekel 5 November 1868. Secret.-Kerkvoogd. Op de vee- en paardenmarkt te Haarlemmermeer zijn den 5 November 1868 aangevoerd274 runderen99 paarden en 7 schapen. Hoorn 9 November. Op de groote najaars-koemarkt van beden werden ongeveer 8000 stuks vee aangevoerd, over bet algemeen beste kwaliteit, waarvoor dan ook hooge prijzen wer den besteed. De handel in het beste vee was vlugdoch in de mindere soort was de handel matig en de prijzen laag. Aangaande den oogst in Rusland verneemt men nader, dat die in sommige gouvernementenals Simbirsk en in het westelijk gedeelte van Koerland, buitengewoon voordeelig uit- gevallen is, doch dat in Esthland de staat van zaken nog ongunstiger is dan in bet vorige jaar, zoodat de Commissie van bijstand aldaar besloten beeft zicb niet te ontbinden. Ongeveer zes jaren geleden werd te Hamburg eene groote internationale landbouw-tentoonstelling gehouden, van welker opbrengst men, na aftrek van alle kosten, een aanzien- lijk batig saldo overhield. Thans is aldaar bet plan opgevat tot de opening eener internationale tuinbouw-tentoonstelling in September 1869. Naar men verneemt, is ter bevordering daarvan reeds een waarborgfonds van 50,000 thaler bijeenge- bragt, terwijl er vooruitzigt bestaat op het verkrijgen van een zeer ruim en doelmatig terrein. Aan het Tijdschrift Be Volksvlijt ontleenen vvij het volgende: Staatszorg- voor den Landbouw in de Vereenigde Staten. Merkwaardig is het na te gaan hoe in het land der vrij- beid, waar gouvernementszorgen niet, dan bij de onroogelijk- beid ora dnarbuiten te blijven, geduld worden, evenwel bet toezigt voor Eijksrekening op den landbouw zeer ontwikkeld is. De patent officebet ministerie van binnenlandscbe zaken zouden wij zeggen, heeft eene afdeeling voor den landbouw, waaraan, vo'o'r den oorlog, 132,000 gulden jaarlijks toege- kend werden, en waartoe beboorden een inspecteur, een direc- teur en vier commiezenbenevens, voor bet verzorgen van den proeftuin te Washington een tuinman en de noodige ar- beiders. De toegestane som was ruim wanneer men nagaat dat daaruit niet anders bekostigd werden dan bezoldigingen onkosten van administratie, drukkosten en onderhoud van den proeftuin. De zaken waarmede die afdeeling belast is, be- slaan in het navolgende Eene geregelde briefwisseling met de meer dan 900 land- bourv-vereenigingen, die er in de Vereenigde Staten bestaan en met geleerde genootschnppen in de geheele beschaafde wereld. De uitgaaf van een jaarlijksch Verslag van den toestand van PRIJS DER ADVERTENTieN.* van 16 regels 7 5 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegelreot bij elke plaatsing 35 Cent. den landbouw in de Eepubliek een lijvig boekdeelwaaraan zeer veel zorg besteed wordt. Het bestudeeren der Noord-Amerikaansche planten die voor den landbouw van eenig belang kunnen zijn waartoe de proef tuin vooral ingerigt is. De studie der schadelijke insekten, een voornaam deel van het Verslag, veelvuldig door afbeeldingen opgebelderd. Het scheikuudig onderzoek van de vragen van den dag in't laboratorium en in verband met den proeftuin. De kunst-vischteelt en 't bevolken met visch der hiervoor vatbare wateren. Het inrigten van model-vloeiweiden en model-ontwaterin- genop verschillende punten. Bebalve de in 1853 aanwezige 799 landbouw-, de 43 tuin- en landbouw- en de 70 tuinbouw-vereenigingenwaaronder er voor elken staat een is die van den staat geldelijk ondersteund wordt voor het houden eener tentoonstelling en het uitgeven van berigten en mededeelingenbestaat er eene, reeds door Washington ontworpen, algemeene Maatschappij van landbouw, die echter eerst in 1852 regt levendig isbeginnente werken, door bet houden van een landbouw-congres telken jare in een' verschillenden staat. Met dat congres zijn tentoonstellingen en wedstrijden verbonden overeenkoinstig degenen welke door de Koninklijke Landbouw-Maatsch*ppij van Engelaud gehouden worden. De handelingen dier Maatschappij vormen reeds eene zeer achtenswaardige reeks lijvige boekdeelen. Onder de inrigtingen voor landbouw-onderwijs telt men er een aantal overeenkomende met die van Michiganvermeld op biz. 249 van den vorigen jaargang van dit Tijdschrift. In 1854 heeft de staat New-York eene nijverheids- en landbouw- school opgerigt te Havana, in het graafschap Schuyler, jop eene lioeve van 81 bunder. Het graafschap Seneca, in dien- zelfden staat, verbond in 1 855 eene lanclbouwsehool met eene boerderij van 275 bunder. In datzelfde jaar ontstond de boogere landbouwschool der Pennsylvaniscbe landbouwers in bet Middengraafschap bij Bellevonte, op eene boerderij van 162 bunder, waarvan 80 bunder een geschenk waren van den Generaal James Irvin; terwijl door den staat, en uit giften van bijzondere personen. een kapitaal van 250,000 gulden bijeengebragt is om de jaarlijksche kosten te dekken. In 1856 beeft de staat Maryland eene jaarlijksche toelage van 15,000 gulden toegekend aan de landbouw-akademie in het graafschap Prins Georgeterwijl daarvoor uit bijdragen van bijzondere personen 125,000 gulden te zamen gebragt en eene boeve van 173 bunder aangekocht is geworden. De landbouw-akademie van Michigan is in 1855 opgerigt. S. Het Tijdschrift de Volksvlijt bevat mede het volgende om* trent eene Voor zoover bekend is, beeft Frankrijk thans het aller- eerste voorbeeld gegeven van eene inrigting, waar meisjes voor den landbouw worden opgeleid. De inrigting der land- bouwzusters van Martiilac, bij Bordeaux, is een landgoed van 90 bunders grootte, waarop akkerbouw en veehouderij ge dreven worden. Men vindt daar eene melkerij met 20 schoone koeijen eene groote varkenmesterij en fokkerij, en eene in* rigting voor pluiravee, waarin de beste soorten vertegenwoor* digd zijn. Al de verrigte arbeid wordt bestuurd en uitge* voerd door vrouwen, zoowel de verzorging van de huishou* ding en van bet vee als de werkzaamheden op den akker. Thans vindt men daar reeds dertig meisjes, waarvan sommi* gen boerenmeiden wenschen te worden anderen het niet ver- der zullen brengen dan tot huisvrouw van een' arbeider, maar weder anderen de dochters zijn van vermogende landliedeft die aan hare kinderen eene degelijke opvoeding wenschen te geven, maar dnarbij haar bedrijf niet willen verzaken. Alle bijzonderheden van bet buisbouden, zoowel die van de keuken als van de kleeding en vooral van de melkerijworden bier met zorg onderwezen. Deze inrigting telt reeds vier hulp* gestichten in bet Departement der Gironde. Hier scbijnt alzoo reeds tot stand gebragt waarover wij in Nederland reeds zoo dikwijls gehandeld hebben, en rede- voeringen in menigte zijn uitgesproken. B.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1