WEEKBLAD 1868. Vrijdag, 27 November. VAN A AN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. ^egcude Saargang. Haarlemm ermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: GEMEENTE-RAAD. HAARLEMMEKMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMEIVT ia het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgaaf ontving ik: Voor de Evangelisatie-gebouioenvan Jonkvr. W. f 10. A. M. 0. 20.— T. v. B. 2.50. Voor de C/ir. naai- en breischolen: van E. te A. f 10. B. te A. 6.—. Voor de Chr. Volksbibliothekenvan Da. v. TV. eenige boe- ken en 0.80; van H. f 2.50; van den heer van Peursum een pak met 75 boeken. Tot beplaniing van het terreinvan M. de toezegging van eenig houtgewas. Kruisdorp, E. J. van Wisselingh J. Pz. 23 November 1868. Predikant. Den 16 November jl. werd door het oudste dochtertje van den predikant der Herv. gemeente van Haarlemmermeer de eerste steen gelegd van het Evangelisatie-gebouw „Geloof en Liefde"aan de Iloofdvaart, hoek Kromme Togt, en dat niet alleen bcstemd ia voor Evangelie-prediking, maar ook voor de opname van een beperkt aantal weezen. Toepaaselijke aanspra- ken werden gehonden door den predikant en den heer L. Kievit. De chrislelijke belangatelling van den hoog-welgeboren heer Jhr. Mr. J. C. v. L. te Amsterdam heeft den predikant in staat gesteld dit, gebouw te stichten, otn het in vervolg van tijd onbelemmerd te mogen gebruikeni Naar wij vernemen zal dit ook vergund worden aan de opvolgers van den pre dikant, indien zij in denzelfden geest werkzaam zijn en het gebouw aan zijne bestemming blijft beantwoorden. Volgens de verklaring van den aannemer zal het gebouw een zeer be- vallig uiterlijk verkrijgen. De heer J. I. de Beucker zalnaar wij vernemenDings- dag avond den 2 December, aan het Venneperdorp eene voor- dragt houden in de Yereeniging „Nut en Gezelligheid", en alsdan tot onderwerp kiezende natuurkundein verband met de tuinbouwkundeen op Woensdag ochtend ten tlen ure, op de Badhoevevoor de afd. Haarlemmermeerhandelen over de praktische tuinbouw- en boomteeltkunde. van 18 tot en met 2-1 November 1868. GEBORENG'erhardus Lambertus, zoon van R. Goris en J. Meijer. Jannetje, dochter van J. Krijgsman en O. Kooij. Jan Hendrik, zoon van J. H. Walbrink en E. Guiteneau. Johannes, zoon vanL. van Hof- wegen en Jvan der Groef. Elisabeth Quinera, dochter van J. Yer- voom en N. Vos. Hermanus, zoon van J. Yerbeek en J. Koningen. Johannes, zoon van C. de Ruijter en P. M. de Haan. Hendrik Jacob, zoon van M. Verkuijl en J. Streefkerk. Wijntje, dochter van A. Slin- gerland en A. van den Berg. Geertje, dochter van Y7. P. van Eiber- gen en M. Stans. OVERLEDEN: Alida, oud 13 maanden, dochter van J. Burggraaf en J. Wijthoop. Lijzebeth Nierop, oud 40 jaren, gehuwd met A. Lange- reis. Cornelia, oud 14 maanden, en Jan, oud bijna 6 jaren, dochter en zoon van K. Tanis en A. Reuvers. Abraham, oud 4 maanden, zoon van \an ^averen en A. Bouman. Arie, oud 1 maand, zoon van J. Boon en M. Hoosbeek. Gradus Kampkes, oud 49 jaren, gehuwd met J. Artsen. Cornelia, oud 81 jaar, dochter van P. Schrama en M. v. d. Berg. Pieter, oud 9 jaren, zoon van N. van der Meer en M. Sebil. Helena Hendrika, ond bijna 1 jaar, dochter van C. W. Burger en AY. Resting. Johannes, oud 2 maanden, zoon van T. de Reus en M. bles sing. Juriaan, oud 9 maanden, zoon van J. van Gerven en M. Yree- Gerard,ls. oud 7 maanden, zoon van E. de Ruig en E. Parlevliet. XEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van A. Langereis en L. Nierop. ONDERTROUWD geene. 1 GEHUWD C. Vreugdenhil met M. Buis. Op de vee- en paardenmarkt te Haarlemmermeer zijn den 19 November 1868 aangevoerd: 70 runderen en 45 paarden. Zitting van Donderdag 8 October 1868. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des middags ten twaalf ure. Tegenwoordig ell leden, zijnde de heeren Timmermans, Knaap, 't Hooft, Lanser, Klapwijk, van Riessen, Sfbone, Verploegh, Kuiper, Dorbeck en van Vuuren. Afwezig-. de heeren Tensen en Buijs. De notulen van den 17 September 1868 worden gelezen en goedgekeurd met algemeene (8) stemmen; bebbende de heeren Kuiper, Lanser en't Hooft zich buiten stemming gehonden, als zijnde in de vorige Vergadering niet tegenwoordig geweest. ALLE TOEZEXDINGEN, KEDAK.TIE EN TJ IT GAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) 1. Aan de Vergadering wordt medegedeeld a. de Staatsbladen van 1868, n°. 124 en 127 6. de Provinciale bladen,, n°. 50 tot 72; c. brief van de Plaatselijke Schoolcommissie dd. 29 September 1868 meldende de benoeming van den beer A. van Riessen tot Voorzitter dier Commissie d. besluit van Gedeputeerde Staten, dd. 30 September 1868, n°. 61, hou- dende goedkeuring van de gemeenterekening over 1867; e. eene kaart van den Haarlemmermeerpolder, aanwijzende de boogten der landen, volgens eene opneming gedaan in 1866, welke kaart is tengescbenke ontvangen van bet Polderbestuur. Wordt besloten, vorengemelde stukken aan te nemen voor notificatie, en het Polderbestuur dank te zeggen voor de ontvangene kaartwelke kaart, overeenkomstig bet door den Voorzitter gedaan voorstel, zal worden gezet in eene lijst acbter gla3. 2. Komt in bebandeling een concept-besluit tot aankoop van grond van Mevrouw van Outeren, voor eene school te bouwen in scboolwijk 8. Gemeld Conceptbesluit luidt als volgt //De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, //Overwegende dat bet, tot het bouwen van eene school en onderwijzers- woning in scboolwijk 8 dezer Gemeente, noodzakelijk is daartoe den be- noddigden grond aan te koopendat Mevrouw van Outeren. geb. van Bergen, zicb bereid beeft verklaard, om van sectie K, kavel 30, een vierde- bnnder grond aftestaan, tegen den prijs van f 300 vrij van alle kosten; dat dit aanbod aannemelijk is //Gezien art. 137 en art. 194 c der Gemeentewet; i/ Heeft besloten //Beboudens goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten, in koop aan te nemen van Mevrouw van Outeren, geboren van Bergen, een vierde- bunder grond van sectie K, kavel 30, voor de som van drie bonderd gul den, en verder onder zoodanige voorwaarden, als door Burgemeester en Wetbouders met de verkoopster zal worden overeengekomen //Gedaan, enz." De Voorzitter zegt, dat omtrent dqze zaak nog een adres isingekomen van J. ten Hagen en 17 andere onderteekenarenverzoekende dat de te bouwen school moge worden geplaatst aan den Spieringweg, bij den Benne- broekerweg. Van dat adres wordt voorlezing gedaan. De \oorzitter zegt, dat de in het adres aangevoerde argumenten niet nieuw zijn; alleen is dat bet geval met de brandspuit; daarentegen zijn er ook die vroeger reeds bebben verzocht om de School te bouwen aan den IJweg. De beer 't Hooft zou wenscben, dat teruggekomen werd op bet vroegere besluitde onderwijzer zal op de aangewezen plaats zeer eenzaam wonen en veel ongerief ondervinden de brandspuit zal er staanverwij- derd van alle gebouwen. Spreker zou dus wenschen dat de school, hetzij meer naar den Spieringweg, hetzij meer naar den IJweg werd geplaatst. De Voorzitter erkent, dat bet wonen voor den onderwijzer eenzaam zijn zalmaar meent tocb, dat mentegenover Mevrouw van Outeren, bij bet genomen besluit beboort te blijven. De beer Kuiper vraagt en erlangt inlicbting boever de scboolwijk 8 zicb uitstrekt, en gelooft dat"de Spiering weg en de Veldweg met den Ringdijk bet meest bevolkt zijn. De beer Knaap acht het moeijelijk om een ieder zijn zin te geven. Spreker meent, dat 4000 el voor de kinderen niet te ver en de afstand op andere plaatsen nog grooter is; aan den IJweg is nog geene school, en Spreker meent dat de IJweg dat voorregt ook wel eens mag bebben. De heer 't Hooft doet bet voorstel om terug te komen op het genomen besluit en de school te plaatsen aan den Spieringweg. Het voorstel van den beer 't Hooft wordt in stemming gebragt en ver worpen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren: Lanser en t Hooft. Tegen de heerenScbone, Verploegh, KuiperDorbeck, van Vuuren, Timmermans, Knaap, Klapwijk en van Riessen). Het Concept-besluit tot aankoop van grond wordt alsnu zonder hoofde- lijke stemming goedgekeurd. Hiermede is tevens afwijzend beschikt op bet adres van J. ten Hagen en verdere adressanten. orde is de benoeming van een bulp-onderwijzer voor de 3. Aan de school n°. 5. Op de voordragt, reeds in de vorige Vergadering medegedeeld, komen voor 1°. Gen-it Hendrikus Zieleman, 2°. Johannes Hendrikus Hiltberg en 3°. H. Kikke Kzn. 5' De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren Kuiper en Verploegh. In de bus zijn bevonden 11 geldige stembriefjes. Bij de opening is gebleken dat zijn uitgebragt op G. H. Zieleman 10 stemmen, en op J. H. Iiiltberg 1 stemzoodat tot hulp-onderwijzcr is benoemdGerrit Hendrikus Zieleman. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dat deze benoeming zal gerekend worden te zijn ingegaan 1 October 1868. 4. Gelezen een door Heeren Gedeputeerde Staten om berigt, consideratie en advies in handen dezer Vergadering gesteld adres van M. Sleggers, zicb beklagende over zijnen, naar bij meent, te boogen aanslag in den hoofde- lijken omslag, dienst 1868. De 1 oorzitter licht deze zaak toe en deelt mede, dat Sleggers winkelier is in manufacturen en tevens inlandscb kramer; dat bij aandeel heeft in eene veenderijdat hij beeft een eigen buis en aandeel in een ander buis dat daarom de aanslag niet te boog is; dat bovendien de tijd tot bet in- dienen van bezwaren reeds lang is verstreken, zoodat de Voorzitter advi see rt om aan Heeren Gedeputeerde Staten in overweging te geventot de afwijzing van bet bezwaarschrift te besluiten. Zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. 5. Komt in behandeling de Begrooting der Inkomsten en Uitgaven voor bet jaar 1869, van welke Begrooting, met de daarbij beboorende Memorie van Toelicbting, aan elk der leden een exemplaar is uitgereikt. De Voorzitter opent de discussie over de algemeene strekking der Be grooting. De heer Schone voert aan, dat de Uitgaven voor bet onderwijs hem zeer hoog zijn voorgekomen de gewone Uitgaven voor bet onderwijs bedragen PRIJS DER ADVERTEIVTieN I van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent, Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. drie-acbtsten der Uitgaven en de gewone en buitengewone Uitgaven meer dan de belft der Begrootingdat is zeer boogen spreker zou wenscben dat daarop eenigzins kon worden bezuinigd. De Voorzitter yerzoekt den heer Scbone te willen opgeven welke uitgaven voor vermindering vat- baar zijn. De beer Schone meent, dat de som voor bet bouwen van scbolen kan verminderd worden maar tevens dat zulks beter kan worden besproken bij de articulate bebandelingde gewone Uitgavenmeent spre ker, zullen wel moeten blijven. De Voorzitter meent dat, indien men zicb streng aan de wet hield, men bier dan middelbaar onderwijs zou moe- ten bebben; spreker meent dat, als nu bet lager onderwijs wat ruim wordt genomen, bet middelbaar onderwijs dan welligt nog achterwege kan blijven. Tegen de algemeene strekking zijn verder geene bedenkingen, en wordt overgegaan tot de articulate behandelingen begonnen met de Uitgaven. Volgnr. 21 en 22 worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Volgnr. 23. Jaarwedde van den Secretaris. Dc Voorzitter doet voor- lezen een adres van den Secretaris der Gemeentewaarbij met aanvoering van redenen wordt verzocht dat zijne jaarwedde moge worden verhoogd, in evenredigbeid der jaarwedden van secretarissen van andere gemeenten met gelijk zielental in deze provincie, of wel dat hem vrije woning moge worden verleend in bet Raadhuis. De Voorzitter zegtdat de Wethouders de huur van de woning van den Secretaris op f 100 dus lager bebben ge- raamd dan in het vorige jearbij, Voorzitter, zou er echter voor zijn om den Secretaris vrije woning te gevenen zegt dat bij nu gedurende vijf jaren trouwe dienst van den Secretaris heeft genoten dat de titularis is een kundig en eerlijk man, dienhij gaarne voor de Gemeente zou behouden ziendaarom zou spreker hem vrije woning willen geven en het tractement laten zoo als het is; komt dan later een andere Secretaris, dan kan men altijd weer zien wat men doet. Spreker zegt nog, dat bij dit getuigenis van den Secretaris in bet openbaar heeft willen geven, als zijnde bij zulks aan hem, als zijn medehelper, verscbuldigd. De beer Verploegh is er niet voor om den Secretaris vrije woning te gevenmaar stelt voor om bet tractement van den Secretaris te verhoogen met 100. De beer Schone apprecieert zeer de trouwe pligtsvervulling van den Secretaris en zou niet ongenegen zijn om |iens tractement te vcrhoogcji, ware bet fiiet -^.1 hij nog andere betrekkingen bekleeddezoolang dat bet ge.vai is, komt hem het tractement boog genoeg voor. De beer Klapwijk zegt, dat door hem in der tijd is voorgesteld bet bouwen van een Raadhuis voor f 20,000 zulks werd aangenomenen bepaald dat de Secretaris daarin zou bebben vrije woning. Toen spreker verleden jaar weder in den Raad kvvam, ver- nam hij dat de Secretaris 150 huur moest betalen, en dat was niet zoo als besloten is; bet Raadhuis kost wel meer dan 20,000, maar dat heeft de Secretaris niet belast en is dus zijne schuld niet. De heer van Ries sen acbt de belooning van den Secretaris niet te boog; de Gemeente i» groot en er zijn vele werkzaamheden. Spreker is dus voor bet geven van vrije woning. De beer Knaap zegtdat er in der tijd alleen belofte is gedaan van vrije woningen f 1200 tractement is gegeven zoolang de Secretaris geen vrije woning beeftmaar kreeg bij diedan werd bet weder f 1000. Spreker zegt, dat bet dus niet is zoo als Klapwijk zegt. Hij is tegen bet voorstel van Verploegh; als bet tractement f 1300 werd, dan zou de huur f 200 behooren te worden, want dan was het nog f 100 meer dan vroeger omtrent vrije woning is er geen besluitalleen is be lofte gedaan. De Voorzitter herinnert, dat de bevolking zeer vermeer- dert en men de werkzaamheden moet beoordeelen naar den tegenwoordigen toestand. Spreker wil daarom geven betgeen de Secretaris vraagt, namelijk vrije woningzulks is dan tegelijk een bewijs van tevredenheid. De beer Knaap vraagt of bet voor een jaar is, of voor altijd. Dc Voorzitter zegt, dat de Begrooting voor een jaar wordt opgemaakt. De beer Knaap zegt, dat de Raad niet verantwoord is voor de kosten die bet Raadhuis ge- kost beeften wil dus de woning niet zonder huurof onder de waarde geven zulks is vervreemding. De beer Klapwijk gelooft juist het te- gendecl. De Voorzitter befcoogt nog, dat bet van belang is dat een Secretaris in het Raadhuis blijft wonen. De heer 't Hooft wenscbt met bet oog op bet aangevoerde door den beer Scboneeenige inlicbting te vragen van den Secretaris omtrent zijne andere betrekkingenwelke iij- lichtiDgen door den Secretaris worden gegeven. Daarop komt in stemming bet voorstel van den beer Verploegh, tot vcr- hooging der jaarwedde van den Secretaris met f 100 welk voorstel wordt verworpen met 10 stemmen tegen 1. Voor stemde de beer Verploegh, -i— Tegen al de overige leden.) Volgnr. 23 wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 24, 25 en 26 worden goedgekeurd. Volgnr. 27. Jaarwedde van den Concierge. De heer van Riessen meent dat, met al de andere voordeelen, de Concierge genoegzaam is beloond, en wil dus de post laten zoo als die vroeger was. De Voorzitter zegt, dat er in bet Raadhuis nog al veel schoon te houden is; de Conciergo moet f 1 in de week voor een scboonmaakster gevendaarom was eene verbooging van f 50 voorgesteld. De heer Verploegh wil die verboo- ging dan maar voor een jaar gevenof in den vorm van gratificatie. De heer van Riessen meentdat de toestand van den Concierge beter ia dan die van de veldwachters. De heer Kuiper wil aan den Concierge het gewone tractement van f 300 gevenen voor 1869 eene persoonlijke toelage van f 50. Overeenkomstig bet voorstel van den heer Kuiper wordt zonder hoofde lijke stemming besloten. Volgnr. 28. Schrijfloonen. De beer Dorbeck wil dezen post brengen op 50. De Voorzitter zegt, dat daarait moeten betaald worden de kos ten van schrijven der Kohieren van den Hoofdelijken Omslag voor elk der Raadsleden, evenzoo de Begrootingen en Memorie van Toelichting voor do leden. Dat alles wenschen dc Raadsleden te hebbenwordt dus de post overschredendan zal men tocb moeten betalen betgeen benoodigd is. De beer Dorbeck meent, dat zulks op de Secretarie wel kan gedaan wor den. De Voorzitter zegt, dat zulks onmogelijk is. De beer Schone heeft tegen dezen post geen bezwaar; bedroeg die f 250 of f 300, dan zou hij liever nog een klerk er bij bebbenmaar tbans acbt spreker beter do post te behouden- - Het voorstel van den heer Dorbeck, tot vermindering, wordt verworpen met 10 stemmen, tegen 1, zijnde die van den Voorsteller.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1