WEEKB L AD 1868. Vrijdag, If December. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. ^egendc Saatgang. Haarlemmermeer. Berigten omtrent den jongst geheerscht liebbenden storm. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, PR US VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Cent, elke regel meer 12/A Cent. Zegelregt bij elke plaat9ing 35 Cent. Door den storm van 6 op 7 dezer zijn in Haarlemmermeer de volgende belangrijke schaden veroorzaakt De in aaubouw zijnde woning van Johannes Sindorf, sectie G, aan den Ringdijk, is omgewaaid. Van de woning van Frederik Groot, aan den IJweg, sectie H 27, is de gevel ingewaaid. Van de woning van N. Voer- man, sectie I, aan den IJweg, is de kap voor een gedeelte en de schoor- steen geheel afgewaaid. De nieuw gebouwde schuur van Gt. v. d. Beek, sectie E 15, is omgewaaid. De Evangelisatie-lokalen te Vijfhuizen, aan den Lijnden (deze waren reeds bijna klaar) en aan den Vijfhuizerweg en den Aalsmeerderwegzijn omgewaaid. Van de woning van Albs, Reeu- wijk, sectie RR 16, is de kap af- en de voorgevel ingewaaid. Het huisje van Jan Meijer, sectie J J 1 is uit zijn verband gewaaid, en den man is een balk op zijn hoofd gevallen, waardoor hij eene wond bekomen heeft. Het-huis van A. van Kerkwijk, aan den Ringdijk bij Oude-Wetering is omgewaaid. De boerderij van L. H. Ellerman is zwaar beschadigd. De ramen van den winkel van de heeren Buijn Cie. zijn ingewaaid waardoor nog al eenige schade in den winkel is veroorzaakt. Van de in aanbouw zijnde woning op sectie KK 3 (Sloterweg) zijn de muren om gewaaid. Voorts nog andere, minder belangrijke schade, welke de storm heeft veroorzaakt. Te IFeesp heeft de storm eene in aanbouw zijnde azijnmakerij, die reeds geheel onder dak was gebragttotaal nedergeslagen. Te Zaandam is aan het Kolf een pakhuis ingestortbenevens een ge deelte van de lijnbaan. Ook te Oostzaan zijn twee boerenplaatsen in gestort. Te Texel woedde de storm eerst hevig uit het zuid-westen later werd de wind eensklaps noord-west, ten gevolge waarvan iu die haven verschei- dene schuiten op drift geraakten. Gelukkig was de equipage der stoomboot vAda van Holland" vlug bij de hand, die de zelfvoldoening mogt smaken, na vele inspanning zes schuiten, aan behoeftige visscherlieden behoorende in veiligheid te brengen, welke anders gewisselijk verloren waren geweest. Te Nieuwediep heeft de storm aan huizen, schuttingen en boomen meer of min belangrijke schade toegebragt. In de haven werden de meeste schepen driftig en geraakten van hunne uithouwers. Het russische schip //Hoffnung" sloeg op de ree voor zijne ankers weg en werd op den Zuid- wal geworpenwaar het aan den grond zit. Het noordsche schip //Le- ontine" raakte mede van zijne trossen los on liep met zooveel geweld op een ligtertjalk, dat deze in een oogenblik vol water liepeene vrouw met haar kind daar aan boord, kon zich ter naauwernood op het noordsche schip redden. In het Noord-Holl. kanaal is het barkschip //Johanna en Willem" insgelijks losgeraakt en op de brik //Johanna Hermina" gestormd, die daardoor zware schade heeft bekomen. Te Vlissingen kan niemand zich zulk een hevigen storm herinneren als deze laatste is geweesteen orkaan uit het noord-westenwelke den ge- heelen nacht met klimmende woede aanhieldde huizen deed schudden en sommigen van daken en schoorsteenen beroofde. Maar het grootste tooneel van verwoesting was de Schelde, onder felle donderslagen en met vreeselijk opgezweepte golven. Drie groote schepen zwierven daar masteloos rond de groote pruissische brik //Koningsbergen" sloeg masteloos op de gevaar- lijke bank de Callootde 42 passagiers italiaansche landverhuizersheeft men gelukkig nog kunnen redden. De kotters konden niet naar buiten en ook de engelsche stoombooten zijn niet naar Antwerpen gepassfcerd. Van de beide andere groote schepen wist men nog niets naders; maar men ge- looft algemeen dat de zeeramp ook op onze kusten ontzettend zal zijn. Te Bommel heeft de gierpont door den storm zooveel schade geleden dat zij niet kon varenen de overtogt met groot gevaar door een zeilboot moest geschieden. Ook daar zijn schepen gezonken; doch mcnschenlevens heeft men niet te betreuren. Te jDalfsen heeft men in den avond van den 7 dezer in de lucht uit het oost-noord-oosten naar het westen een vuurbol waargenomen die zich later in verschillende staarten van elkander scheidde. Even daarna werden tw ee molensde eene van JLantinckaan het Kanaalen de andere te Rechteren, door een rukwind omver geworpen. Een soortgelijk verschijnsel in de lucht als te Dalfsen, heeft men ook te Blokzijl opgemerkt. Uit Scheyeningen meldt men dat de storm aanvankelijk uit het zuid- westen woeilater met nog meer hevigheid naar het noord-westen over- sloeg. Aan verschillende daken en vensters en aan eene menigte schoorstee nen in en om Scheveningen is een aanmerkelijke schade toegebragt. Ook is een pas van steen gebouwd huisje door den sterken wind ingestort. Het houten gebouwtje van den kastelein Ledeboerstaande aan den zeekant bij het Paviljoen, is stuk geslagen, en het waakhuisje van de reederij, staande bij de Naald, is van het Duin naar beneden gewaaid* Rotterdam zijn gedurende den storm alle gaslantaams uitgewaaid. Vele boomenvooral in de oude plantagezijn ontworteld en bijna geen ■•j is onbeschadigd geblevenzelfs zijn er twee verdiepingen van een huis m de Kortenaarsstraat afgewaaid, zonder evenwel persoonlijke ongelukken te veroorzaken. In de Kil te Dordrecht zijn twee tjalkschepen gezonken en een rijnschip, met kolen geladenaan het veer naar Meerdervoort verongeluktterwijl tusschen Dordrecht en Nijmegen nog twaalf schepen zijn te gronde gegaan. Tz Apeldoorn heeft de storm op het landgoed //Hohenheim" een gedeelte van den veestapel omgewaaidwaardoor eenige schapen zijn omgekomen. Bij eene papicrfabriek is de hangschuur ingestortmaar de drie arbeiders die er in werkten, zijn gelukkig ongedeerd gebleven. Te Zwolle wordt van verschillende zijden beweerddat bij de hevigste wmdstooten ook aardschuddingen gevoeld zijn. Voorts heeft men aldaar opgemerkt, dat, toen de wind op het hevigst was, hij geen bepaalde rig- tmg had want boomtakken en dakpannen werden naar verschillende kan- ten voortgezweept. TzHardenberg heeft de storm een calicotfabriek letterlijk verbrijzeld terwjjl een gedeelte van den toren aldaar is afgewaaid waarvan de stuk- hen op de naburige huizen zijn neergekomen. Ook zijn in die omstreek drie boerenhmzen met hunne inboedels afgebrand Te Tilburg zijn twee in aanbouw zijnde huizen en een dat eerst sedert eenige maanden bewoond wasdoor den storm geheel ingestortin het laatstgenoemde gebouw heeft een kindje van acht jaren daarbij het leven verloren. Ook op Nederlandsch Mettrayte Rijssel bij Zutphenheeft de storm veel schade aangerigt. Zondag morgeu ten 7 ure, juist toen de godsdienst- oefening beginnen zou, stortte het dak van de werkplaats, waarin de tim- mermanswinkel enz. naar benedencn een oogenblik later viel met een allervreeselijksten slag de geheele gymnastiekplaats in elkander. De schrik en ontsteltenis waren grootwant was dit vijf minuten vroeger gcbeurd het zou treuriger gevolgen gehad hebben. Verscheidene gebouwen hebben insgelijks door den storm schade geleden en de som beloopt duizenden maar niemand heeft eenig letsel bekomendaar alien op dat oogenblik in de school waren. Te Zutphen is bij den jongsten Storm eene dienstmeid op eene merk- waardige wijze aan een bijna wissen dood ontkomen. De oudste zoon des huizes moest op reis en de meid stond een uur vroeger op dan gewoonlijk, om het ontbijt in orde te brengen. Naauwelijks vijf minuten was zij in de keuken, toen de zware hooge schoorsteen van het huis voor het geweld van den storm zwichtte en nederstortteeen groot gat in het dak boorde en vervolgens door de zoldering van het meidenkamertje op het hoofdeinde van het bed teregt kwam, waaruit de meid zoo even was opgestaan. Te Ruurlo is gedurende den jongsten storm cen man, die bezig was met uit een put water te scheppen, door den hevigen wind opgeligt en in den put geworpen. Ofschoon de buren hem wel spoedig uit dit vochtige ver- blijf verlostenis hij toch weinige uren daarna aan de gevolgen van het ingekregen water overleden. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgaaf ontving ik ran elders: Voor de Evangelisatie-gebouwendoor Ds. Verhoeff: van N. N. te Utrecht/60; Collecte in het Evangelisatie-lokaal te Zeven- hoven op 6 Dec. 10.45. Voor de Chr. Naai- en Breischolenvan C. C. /2.50. Voor de Chr. Volksbibliotheken: van de heeren boekhandela- ren: Melder te Utrecht 75 boeken, en van Dijk te Zwolle 33 boeken. Welk een verkwikkend bewijs van Chr. belang9telling en leven zoude het zijnindien nuna de verwoestingen door den storm, van de Gemeente gezegd kon worden wat wij le- zenExodus 36, vs. 5; waarbij moet nagezien worden H. 35, vs. 4, 5, 21, 22 en 29, waar wij vermeld vinden dat de har- ten der mannen en vrouwen vrijwillig werden bewogen. Kruisdorp, E. J. van Wisselingh J. Pz. 9 December 1868. Predikant. Naar men verneemt heeft zich aan het Hoofddorp te Haar lemmermeer eene Dames-Vereeniging gevestigd, welke zich ten doel heeft gesteld omdoor naaijen breijen en het vervaar- digen van kleedingstukken, de behoeften van arme kraam- vrouwen te helpen lenigen. Deze vereeniging bestaat uit werkende en contribuerende leden, welke laatsten tegen beta- ling van 2.50 per jaar worden aangenomen. Mag het verblijdend heeten dat zoodanige liefde-instelling tot stand kwam, zoo zal het ook aan ondersteuning en ruime deelneming wel niet ontbreken. van 2 Deeember tot en met 6 December 1868. GEBORENCornells, zoon van M. Smal en K. P. Smit. Adrianns, zoon van C. Officier en J. Polak. Geertruida, dochter van J. Groot en W. K. Goester. Cornelis, zoon van P. de Breuk en E. Garritsen. Aartzoon van K. Zwart en P. Kniper. Gezina Agatha dochter van G. Stout en J. van "Wijngaarden. Cornelia, dochter van 1. van Balen en H. Mulders. Catharina Johanna, dochter van K. Jansen en G. Lamboo. Jacob, zoon van L. van der Elst en M. AVijnhoff. Arie, zoon van J. J. van den Broek en P. Zantman. Antje, dochter vanW. van 't Hof en A. Jongkind. "Willemijntje, dochter van H. Koos en C. Oosterbeek. Eldert, zoon van J. van der Spek en C. Bree. OVEKLEDENMaria, oud 15 maanden, dochter van H. J. Nieuwen- hoven en W. de Bruin. Antonie, ond 11 dagen, zoon van A. Piek en K. van Gameren. Neeltje, oud ruini 16 maanden, dochter van D. van Wieringen en M. van Geme. Cornelis van Looijen, oud 59 jaren, gehuwd met J. E. Cranenburg. ONDEKTROUWD: geene. GEHUWDgeene. Op Dingsdag avond, 1 December, liield de heer J. I. de Beucker zijne vroeger aangekondigde lezing voor de vereeni ging: „Nut en gezellig verkeer" en voor het departement van het „Nut van 't Algemeenbeiden aan bet Venneperdorp, en voor deze lezing in broederlijke eendragt verbonden. De beer de Beucker behandelde de voortbrengselen der schepping, en toonde het verband aan tusschen het dieren-, planten- en delfstoifenrijk. Hij wees den aandachtigen hoorder op de groote wijsheid welke tot grondslag lag aan de daarstelling van alle levende voorwerpen, aan het bestaan van planten en mineralien en boeide daardoor op nuttige en aangename wijzo zijn talrijk gehoor, hetwelk dan ook op duidelijke wijze de hulde, door den waarnemenden Voorzitter aan den spreker gebragt, ondersteunde. Na den heer de Beucker trad de heer Mr. J. P. Amers- foordt opom te betoogen dat men bij het planten en snoeijen van boomen volgens vaste beginselen moest te werk gaanen dat daarbij niet heden deze, morgen die meeniug mogt gevolgd worden. Vervolgens werden eenige schoone dichlproeven voorgedragen van bekende dichters; terwijl de heer Boekel eene dichtproeve, door hem vervaardigd ten beste gaf. Een en ander droeg de algemeene goedkeuring weg, en het was eene aangename, eene leerzame bijeenkomst. Op de Badhoeve vereenigdeu zich Woensdag, 2 December, vele landbouwers en tuinlieden. De heer J. I. de Beucker had gevolg gegeven aan het verzoek der Afd. Haarlemmermeer van de Uollandsche Maatschappij van Landbouwom in haar midden eene voordragt te houden over boomteelt. In een voor deze bijeenkomst ingerigt lokaal, wees de spreker de fouten aan, welke zoo dikwerf door kweekers en landbouwers werden begaan, door dat men zich niet genoeg reden gaf van hetgeen men deed; op zijne gewonc heldere wijze 1o0nde hij aan waarom zoo en niet anders gehandeld moest worden, indien men geen gevaar wilde loopen van allerlei misvormingen en verminkingen aan den onschuldigen boom te berokkenen. Na eene pauze werd de voordragt in de open lucht voort- gezet, en vele vorm- en andere boomen waren of werden ge- schikte voorbeeldenwaarmede de bekwame leidsman zijn weetgierig gehoor konde voorlichten. Den heer de Beucker komt de dank toe der Afdeeling, voor de heusche wijze waarop hij op nieuw aan haar ver zoek beeft voldaan hij vinde zijne beloouing in de wetenschap dat zijne woorden niet verspild zullen zijn, dat het door hem gezaaide zal ontkiemen en ontwikkelen. De heer Amersfoordt had even bereidwillig voldaan aan het verzoek, om de Badhoeve voor deze voordragt beschikbaar te stellen. Het zal overbodig zijn om te zeggen dat de ontvangst fikscb en gul was. Na de voordragt vertoefde nog menigeenom de gebouwen en machinerien alsmede de in werking zijnde ploegen en daarbij vooral de stoomploeg te bezigtigen. De afloop van de op 8 December 1. 1. aan het Kruisdorp alhier gehoudene veiling, was als volgt: De drie eerste Perceelen van het billet, te zamen uitma- kende eene Hofstede, bestaande in woonhuis en boerderij, koets- en wagenhuis, bouwmans-woning, koorn-bergten en verdere timmeringen, plantsoen, boomgaard, moestuin en eenige akkers wei- en bouivland, staande en gelegen aan de Hoofdvaart en den Vijfhuizerweg, op de Polderkaart voor- komende in Sectie P, met N°. 30 geheel en N°. 29 ge- deeltelijk, werden in bod gebragt op 40,950.en gemijnd op f 350.door den heer Mr. H. J. Tenseling, te Haar lem. Ilierbij moeten overgenomen worden de beplantingen ad 1500.zoodat dit perceelmet de onkosten (10 pet.), op 1627.per bunder komt te staan. De twee daarop volgende Perceelen van het billet, te zamen uitmakende een gedeelte land, groot 10 bunders, 1 roede en 20 ellen, van de Polderkavel Sectie P, N°. 23, gelegen aan de Hoofdvaart tusschen den Vijfhuizer- en Spaarnwouder- weg, strekkende van de Hoofdvaart tot den Nieuwerkerkertogt, met de drie daarop staande weningen, werden in bod gebragt op f 14,610.en gemijnd op 300.door denzelfden heer Mr. H. J. Tenseling; dat is 1640.per bunder. En de tier laatste Perceelen van het billet, te zamen uit- makende de Polderkavel Sectie AAN°. 12, groot 21 bun ders, 93 roeden met de daarop staande boeren-en arbeiders- woning, hooiberg en verdere timmeringen, gelegen aan den Spaarnwouderweg, tusschen de Hoofdvaart en den Sloterweg, werden in bod gebragt op 23,500.en gemijnd op 10 door den heer Hendrikus Meijerte Haarlemmermeer, Hierbij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1