Advertentien. Bekendmaking. DE KERKERAAD ZALF EN FILLEN VAN HOLLOVAY. - 7 - Haarlemmermeer-Polder. 15000 Elzen Takkebossen^ 100 Bossen Wilgen Leggarden, LAMDBOUWERS in HAARLEMMERMEER Verkiezing yan Drie Leden Kiezers der Herv. Gemeente MET JAAR 1868. Jttgcsottbc u. De Concept-Verordening op <le inpolderin<r en nf- zonderlijke bemalingdoor AViinlmolens of Stoom- kraclit, van Lage Landen in den Ilaarlemiuer- meerpolder De Notnlen van de Vergaderingen der Commissie tot onderzoek der afzonderlijke Inpoldering en Bemaling'. Badiioeve ix Haarlemmermeer. T E KOOP: Tegen zeer billijke Prijzen zijn te bekomen: SSAJrS-STEENEN voor EegenbakkenBESS- en Si i v tm:i;f vetss rr ahi: nen itoi /i vif i v. G. APPELMAN, Metselaar tier Ned. Herv. Gemeente van Haarlemmermeer Voor het Collegie van Notabelen: J. BOLKESTEIX, J. EBKELEN3, P. KNAAP, N. MAASKANT, J. BOODENBU1G, VOOR HET KIES-COLLEGIE, door Stemg-eregtigde leden der Gemeente, op 14 Jan. van HAARLEMMERMEER {Hoofddorp), tot Leden voor het Kies-Collegie de Heeren i P. BUS. Verouderde wondenwonden en ettergezwellen. gras gemaaid van de nieuwe draviksoort Bromus Schraderi) Het was vijf nederlandsche palmen lang, zeer malschen werd met veel graagte gegeten door een paardhetwelk herstel Iende was van eene gevatte koude, voor welk dier versch voedsel door den veearts Ilufnagel was voorgeschreven. Men ziet hieruit, dat de vroegtijdige groei dezer grassoort, indertijd bij de invoering beloofd, niet geheel verzonnen was, ofscboon bet buitengewoon zachte winterweder op den groei ook wel zijnen invloed zal hebben uitgeoefend. In 1868 zijn te Purmerende aan de waag gewogen 6991 ■stapels kaas, wegende 1727104 ned. ponden. In 1807 6672 stapels, wegende 1757602 ned. ponden. Alzoo in 1868 werden 319 stapels meer en 30498 ned. ponden minder gewogen. Het heden eindigende jaar, het achtste van bet zesde decennium der zoo hoog geroemde, maar tevens in sommige opzigten zoo zeer beruchte negentiende eeuw, is geweest een jaar niet van oorlog, maar van onbehagelijken vrede, een jaar waarin onrust en bekom- mering over den loop der politieke gebeurtenissen veel goeds en nuttigs belemmerden, en aan bandel, zeevaart en nijverheid een grooten kinderpaal in den weg legden, orn tot die ontwikkeling en dien bloei te geraken, welke zij zoo zeer beboeven ter vermeer- dering van de algemeene welvaart. Wantrouwen tusseben de groote mogendheden van Enropa, wantrouwen van kapitalisten en indus- trielen in de eerlijkbeid der bedoelingen en in de opregtbeid der ver- zekeringen van menigen souverein, was overal en in alles merkbaar; tallooze geruckten, vaak uit de lucbt gegrepen en slechts met dolus malus verspreid, lieten niet na ongunstig op den gang der zaken te werken; menigmalen was eene beurs-paniek dan ook bet - hoewel kortstondig -gevolg van het verschijnen van zwarte stippen", die of werkelijk zieb vertoonden of in de verbcelding bestonden, en zoo verliep bet jaar 1868 in zekere malaise, in een voortdurend besef van een toestand, die, boewel niet oorlog, dan toeb een ge- wapende en om menige andere reden vreemdsoortige vrede was. Werpen wij een zeer vlugtigen terugblik op ons werelddeel, dan komen ons de volgende hoofdpunten voor den geest Erankrijk, waarop steeds aller oog gevestigd is, verkeerde in denzelfden toestand van het jaar te voren, namelijk: vorst en regering verklaarden den vrede en niets dan don vrede te willen, en lieten desniettemin geen enkelen maatregel tot versterking der legermagt en tot verbooging der kracht van 's lands weerbaarbeid varen. Frankrijks argwaan tegen Pruissen verminderde, altbans in schijn, en Napoleon met zijue eerste staatsdienaren betuigden te •berusten in Duitscblands transformatie. De keizerlijke regering kon •uit menig feit de overtniging putten, dat hare populariteit eerder af- dan toeneemt, en de gestrengheid, waarmede bet bewind ten nanzien van de drukpers te werk ging, was voorzeker geen gesehikt middel om de gemoederen tot een andere stemming te brengen. De oppositie in het Wetgevend Ligchaam won aan kracht, de anti- napoleontische partij trad stoutmoediger op en republiekeinsche manifestation bleven niet achter. Ernstige rustverstoring kwatn er eohter niet, en de kabinetswijziging, waartoe tegen bet laatst van het jaar werd overgegaan, vond algemeen bijval,' en men verwaeht er goede gevolgen van met betrekking tot de buitenlandsche staat- kunde zoowel als tot de binnenlandsehe vrijheden. In het vereenigde koningrijk Groot-Brittannie en lerland kwam Disraeli aan het bewind en viel Disraeli. Nog geen negen maanden mogt deze uitstekende staatsman eerste minister blijven een kabinet Gladstone-Clarendon beeft thans het roer van staat in handen. De uitslag der verkiezingen voor het nieuwe parlement maakte de •aftreding van Disraeli en zijne ambtgenooten noodzakelijk, en de reform-bill benevens de iersche kerkkwestie waren de hoofdoorzaken van den binnenlandsehen politieken partijstrijd. De fenians lieten nu en dan weder iets van zich hooren. Grooten roem behaalde Engeland met den veldtogt in Abyssinie, waar de Europesche ge- vangenen in vrijheid gesteld werden en de overwonnen koning Theodorus zieb het leven benam. Oostenrijk deed een belangrijken stap voorwaarts door de volledige verzoening met Ilongarije, en onderseheidde zich door verscheidene liberale maatregelen met betrekking tot de scheiding van Kerk en Staat. De zoogenaamde konfessionnele wetten strekken keizer Erans Jozef en zijn cisleithaansch ministerie t.ot eer. Op financieel gebied ging Oostenrijk tot bandelingen over, die van heinde en ver aan- leiding gaven tot protesten en bezwaarschriftendoch het weener kabinet stoorde zich er niet aan en volbragt de taak welke het op zich genomen had, ter uniflkatie van de staatssckuld. De tijd zal leeren of de keizerstaat werkelijk met de thans aanvangende kon- versie voor goed uit den finanoielen nood gered zal zijn. Twijfel bieraan is geoorloofd. Dat Pruissen, voortging met het plukken der vruchten van den oorlog in 1866, kan voorzeker geen bevreemding wekken. Deze mogendheid heeft haar doel bereikt, en naar bet zich laat aanzien, zal vroeg of laat aan hare zucht naar uitbreiding nog meet voldaan worden reeds wordt Pruissens invloed - om niet te zeggen over- mgt - in Zuid-Duitschland van lieverlede grooter. De onttroonde noord-duitsche vorsten, die den moed hebben gehad zich weerbarstig te toonen (de ex-koning van Hannover en de ex-keurvorst van Hessen) werden door den meester gekastijd. Aan de naleving van de bepaling, die betreffende een gedeelte van Sleeswijk in het vredes- traktaat van Praag voorkomt, is door Pruissen nog al geen gevolg gegeven de mogendheden mengen zich niet kracbtdadig in de zaak, en Denemarken maakt, naar het scbijnt, geen haast om tot de oplossing van bet reeds te lang durende konflikt te geraken. {Wordt vervolgd). EENE TEREGTWIJZING. De ondergeteekenden hebben met een gemengd gevoel van belangstelling en verontwaardiging den strijd gadeslagen, die in dit Weekblad voor eenigen tijd is gevoerd tusschen de heeren Amersfoordt, burgemee3ter, en van Wisselingh, predikant in de gemeente Haarlemmermeer. Met belangstelling, zeggen wij, omdat wij ons verheugen over iedere ver- betering in deze opkomende gemeente aangebragt, door wien ook, al zijn wij met ten alien deele overtuigd van het nut der velerlei bemoeijingen, welke de heer v. W. te dezer zake aanwendt. Om de dingen waarvoor hij ijvert, in navolging van anderen, eene onvoorwaardelijke geldverspilling te noemen, hiertoe achten wij ons niet geregtigdwel zou, naar onze bescheiden meenmg, met het oog op de Evangelisatie-localen, de stichting van eene protestantsche kerk, aan den hoek van den Spaarnwouder dwarsweg en het Hoofdkanaal b. v., na voorafgaande kerkelijke scheiding zijner gemeente doelmatiger geweest zijn. Evenwel achten wij het gelukkig, dat de heer v. W. een map schijnt te wezen, die zoo flink den vooruitgang is toegedaan en zijn licht niet onder een korenmaat bedekt. Met verlangen zien wij de theorien tegemoet, welke Z. W. E. zal leveren in dit Weekblad over kunst- jnatige stroomingen in polders, over het boren van putten, enz. Wij hopen zeer, dat Z. W. E. eerlang lid van het polderbestuur zijn zal, om ook dnar, gelijk in het godsdienstige, de zon zijner wijsheid te laten opgaan Tot onze mart evenwel moeten wij erkennen, dat wij tevens met diepe verontwaardiging den strijd, vooral van de zijde des heeren van Wisselingh op wiens beleefdheid en menschlievende hulpvaardigheid niet te roemen valtl hebben gadegeslagenen niet alleen wij, maar bijna de geheele ge meente met ons. Het stuk van Z. W. E. /,over Naaischolen", geplaatst in het Wlekblad van 27 Nov.11., zou men kunnen noemen een n broeinest" van hatelijkheden door een christen- (ook christelijk leeraar ontworpen. Vorm en inhoud beide staan nog verre beneden het zeer verdachte stuk in den Heraut van 31 Julij 1868, opgesteld door den straatprediker J. E. Wel waren wij eenigzins door vroegere advertentien bekend geworden, dat de heer v. W. het zoo naauw met de waarheid niet meent. Zijne gemeente b. v. is alle'en zoo groot als het geheele eiland Walcherenzijne gemeente vermeerdert jaarlijks met eenige honderden bij eene vlottende bevolking van eenige duizende zielen; hij alleen schijnt de predikant in Haarlemmermeer te zijn, met verheven onverschilligheid omtrent zijne ambtsbroeders in deze zelfde gemeente; maar dit in het voorbijgaan; waarvan een schoolkind de onwaarheid kan aantoonen. Nooit hadden wij knnnen denken, dat de eerwaarde v. W. zoo oKchristelijk over ehristelijke naaischolen had kunnen schrijven. Mogt het zijn dat v. W. in het vervolg wat meer de eerwaar- digheid, aan zijn ambt verschuldigd, in het oog hield 1 Om zijn zelfs wille zou zulks zoo wenschelijk zijn, en niet minder voor de stichting van alien, die prijs stellen op echte christelijkheid. Doch onaangenaam is het ons verder over deze zaak uit te wijden, alleen dit nog: wij teekenen ten strengste protest aan tegen de beschuldiging van Z. W. E., als zou de heer A. voor goede zaken weinig of niets over hebben. Hij pnderzoeke daar- omtrent slechts bij zijne lcerkeraadsleden zelf. Maar wat wij bovendien ter kennisse van den heer v. W. willen brengen, is dit: op den tweeden Paasehdag van het jaar 1868 is door de edele bemoeijingen van den heer en mevrouw Amersfoordt voor de kerkstichting te Abbenes eene som van /1471 bijeengebragt, waartoe door hen uit eigen middelen verscheidene honderden guldens werden aangewend, om deze aanzienlijke som voor onze kerkstichting te verkrijgen. Wij hebben ons verpligt geacht tegenover de onknnde van den predikant v. W., ter verdediging van den goeden naam en eer van onzen hooggeachten burgemeester en zijne zeer gewaardeerde echtgenoote, dit te schrijven. Har- telijk hopen wij, dat, in het waar belang der gemeente Haarlemmermeer, de heer A. nog vele jaren haar Burgemeester zal blijven! De Commissie voor de kerkstichting te Abbenes, J. Klapwijic, President, P. Boekel Secrelaris. K. IIeiiixga Predikant. Op hedenden SO December 1868 beviel voorspoedig van een welgescbapen (Zevenden) ZOON, juist op den dag onzer Y ij f-en-T w i n t i trja rige Huwelijksvereeniging, mijue geliefde Echtgenoote DLNGENA VAN EETEN. Niemc-Fennep. J. A. 1IEEIDIANS. DIJKGRAAE en IIEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder Brengen bij deze ter kennis van Belanghebbendendat van af den 6 Januarij 1869 gedurende veertien dagenaan de Secretarie van den Polder, in het Lokaal van Staats te Haarlem, alsmede aan de Stoomtuigen den LeeghwaterCru- quius en Lijnden ter visie liggen: benevens Van welke beide Stukken gcdrukte Exemplaren te verkrij gen zijn aan de Secretarie des Polders, tegen betaling der kosten. .Haarlem, 4 Januarij 1869. Dijkgraaf en ITeemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. ALAN DE BLOCQUERY, Secret. waarin zeer zwaar Ilout; voor Bietdekkerszeer zwaar. IS EN voor vierkante en ronde Schoorsteenpijpen, bij aan het Hoofddorpte Haarlemmermeer. Een Jong SSensch, P. G.uit den Burger Stand oud 21 Jaar, tsoekt geplaatst te worden, liefst 1° Mei of anders half Maart, op een BOEBDEBIJ van grooten omvang; hij is bekwaam met de Bouwehij en Melkerij, waarvan hij de beste Getuigschriften kan versehaffen, daar hij ruim 6 jaar bij genoemde Vakken werkzaam is geweest. Brieven franco te adresseren bij den Boekhandelaar E. E. VON MUNCHEN, te Haarlem, Letter E B. heeft in zijne Vergadering van 5 Januarij jl. besloten om bij de a. s. Verkiezingen tot MiANBIBATEN te stellen Voor liet Kies-Collegie N. MAASKANT, C. KAMEB en P. BUS. P. BUS, J. G. SCHONE, M. TANIS, A. J. G. TIMMERMAN3, B. THOMAS. Namens den Kerkeraad, E. J. VAN WISSELINGH J.Pz. e. k., 102 ure in de Consistoriekamer. Namens den Kerkeraad E. J. VAN WISSELINGH J.Pz. NB. Stembilletten zijn verkrijgbaar bij den Koster en aan het Stembureau a 25 Cts., te betalen bij de stemming. toont Uw aller belang, om op de aanstaande Stemming Uwe Stemmen eenparig uit te brengen op Manncn, die God vreezen boven de menschen, en in de Kerk onzer Vaderen belang stellen, C. KAMER. C. BIKAART. tot Notabelen: J. BOLKESTEIN. C. BAKKER {Hoofddorp). J. G. SCHONE. C. KAMEB (iSloterweg). P. KNAAP. M. TANIS {Aalsmeerdenceg). A. J. G. TIMMERMANS. B. THOMAS {IJweg). P. KISTEMAKER {Spieringvseg). J. ERKELENS {Vtldweg). Met nandrang roepen wij U toe, Stemgeregtigdengebraik te maken van Uw Christenpligt, om op den 14 Januarij 1 8 6 9 getrouw ter Stembus op te komen, en helpt dan de bovenstaande KANDIDATEN ondersteunen. (get.) WJARHPIDSFPIENDEN. Het is wezenlijk verrassend te zien met welken spocd eene opene wond, eene etterbuil of eene wond de krachten van het ligchaam uiiput en het ongcschikt maakt om de levenspligton te vervulien maar hot is niet min der verrassend to vertoonen hoe die piaatselijkc aandoeningen spoedig betcrcn door hot gebruik van do heelendc Zalf van Hollowoy. Zij heeft do zekerste en rocmrijksle zegepraal behaald op de kwadc beenende meest ontslokene veretteringen, der krampadersdie de facultcit radeloos maak- ten, ea de lijdcrs er aan bijkans doodden. Zij doet een nieuw vlccsch geboron worden, en voltooit nidus de genezing. Wannecr die Zalf be- hoorlijk wordt aangewend en bijgestaan door eene toereikende dosis der Pilien, verdwijnen alras de pijn, de ontsteking en de andere ziekelijko verschijnselen van het aangetaste deel, en de gezondheid en de krachten komen tcrug. Doosjes Pilien a/0.80,/ 1.85,/3.—6.75,/13.50,/20.50, Potjes Zalf... a 0.80, 1.85,,, 3.—, 7.05,,, 13.85, 20.90. zijn op franko aanvrage 5 contant te bekomen hij J. P. VERL1NDEN, la Bergen-op-Zoomden heer J. STRAATMAN Hoofddepolhoude'r le's Bosch alsmede te Londen, 533 Oxfordslrect ci-devant 244 Strand (Temple Bar). Bij iedereDoos is een in alle talen gedrukte teregtwijzingom da zieken in alle mogelijke omstandigheden de benoodigde inlichlingen te geven. Londen, 4 Januarij 1869. MARKTBERIGT. Het Jaar 1868. Terwijl in een ander gedeelte van dit blad een overzigt der belang- rijkste gebeurtenissen gegeven wordt, die het afgeloopen jaar heeft opge- leverd, willen wij te dezer plaatse in breede trekken nagaan hoe het met den landbouw buiten 's lands gesteld ia geweest. In Engeland, voor ons zeker een der meest gewigtigste landenwat landbouw eu handel in landbouw-voortbrengselen betreft, en alwaar nu op het eindo des jaars duizende vruchtbare akkers door de aanhoudende stortregens geheel zijn doorweekt en overstroomdin Engeland, zeggen wij, heeft zich do afgeloopen zomer, even als op het vasteland, door een zeldzaam lang- durige droogte en gloeijende hitte gekenmerkt. De hooibouw en alio artikelen van dagelijksche consumtie begonnen belangrijk in kwantiteit en kwaliteit te verminderen. Alle voorjaars-granen leden veel, ten opzigta van verminderde opbrengstvooral Haver. De ligtere grondenwaar Koren stondbragten maar een schralen oogst open men vreesde aan- vankelijk dat alle soorten van gronden en producten er bij lijden zouden. Spoedig echter week die vrees bij een nader onderzoek der te veld staande gewassen, en men hevond weldra dat de hoeveelheid graan, dit jaar ingezameldgrooter en betcr zonde zijn dan eenig jaar van het Iaatste vijftigtal nog opgeleverd had, Vele landen in Europa hebhea

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 3