A (1 v e r t e n 1 i e 11. SLUIS en GROOT, - 15 - Foliiiclie Mronijk, CSesiteiig-tfe Ifcragteii- Degcnen, welke iets te vordercn hebben van, Haarlem mermeer-Polder. Haarlemmermeer. Vee en Boerengereedscliappen, De Notaris C. J. G. DE BOOIJ, TWEE BOEBENWONINGEN ZALF EN FILLEN VAN HOLLOWAY. 33 u i t jc ti I a n b* AANBESTEDINGEN. of versclml(li«'(l zijn aan wijlen JAW VA1V DER SLIJIJS, Zaadteelers te Andijh Landbouwwerkiuigen worden vcrbeterd en nieuwe ingevoerd als; ploegen, eggenhoot- en mestvorken, hakselsnijders grcrndwoelderstvanmolens, enz. Mest is er alleen in den Polder ruim 6000 kub. el op het land gebragt; men legt er zicb in deze Afdeeling sterk op toe om de mest te verbeteren en te vermeerderen en de gier niet meer nutteloos te laten wegvloeijeu. Kunstmest niet gebruikt. Landbewerking wordt meer en meer verbeterd, door de oude Bleur te verlaten en meer en dieper te ploegen en te eggen. Ilet draineren wordt steeds voortgezet. Proef iteming en zijn niet gedaan. Opmerkingen zijn genomen op drie verscliillende stukken tarwe, welke was gezaaid op klaver- en lucorn-land (1 867). Op al deze drie stukken had roode klaver en lucern-klaver gestaanop een stuk sclieidde klaver en lucern op den halven akker af, lietw.elk zeer goed zigtbaar was. Gedurende den groeitijd 186S) is gebleken dat de tarwe op de lucern klaver geen last bad van de ritnaald, doch de tarwe op de roode leaver werd zeer gedund en plekkig gemaakt door de rit- naaldwormzoo zelfs dat nog enkele akkers tarweop de roode klaver gezaaid, mocsten worden uitgeploegd. lie opbrengst per bunder was op de lucern klaver bet dubbele van die op de roode klaver. Zijn er ook landbouwers die ondervonden "hebben dat de tarwe of andere graansoorten beter op lucern slaagden dan op klaverland? Wat kan de oorzaak daarvan wezen Zoa de wetenschap ons op bet spoor daarvan kun- nen brengen? Wieringen. E. A. d. L. Keizer Napoleon III en Koning Karel XV bebben Maandag 18 January troonredenen uitgesproken. De eerste te Parijs en gebeel Europa liing aan zijne lippendo tweede te Stock holm, zonder dat in eenig land van Europa, Denernarken (de nabuurstaat) alleen uitgezonderder aan gedackt werd. En geen wonder, terwijl de souverein van Zweden en Noorwegen zich bepaalde tot het bespreken van lokale. belangen, moest de keizer der Franscken europesche vraagstukken behandelcn, en verbeidde men uit zyneu mond het vernemen van de mare dat de parijsche konferentiebijeengeroepen om bet turksch- griekscbe konflikt uit de wereld te makenin hare pogingen was geslaagd. Doch groot was de teleurstellingtoen de keizer der Eranschen betreiTende deze zaak niets anders en niets meer vertelde dan wat ieder wist. De konferentie was Maandag nog niet afgeloopen en is zelfs Woensdag nog ver- gaderd geweest. Het reeds door haar genoraen besluit be- teekent eigenlijk niet veelzij heeft n 1. eene verklaring op- gesteld, houdende dat een Staat, welke handelingen verrigt gelijk die waarvoor Griekenland niet is teruggedeinsd tegen- over Turkije, de beginselen van het volkenregt schendt. On- derteekent Griekenland deze verklaringen daartoe is het uitgenoodigd dan is de zaak in orde, ofsclioon het „vrienden kijven vrienden blijven" liier niet van toepassing kan gemaakt worden; want gesteld dat de helleensche regering haar eigen vonnis bekracluigtdan nog blijft de wrok tusschen Turkije cn Griekenland bestaan, en dreigt de oosterscbe kwestie, die met genoemd konflikt in naauw verband staat, altoos ons werelddeel met oorlog. Het is te hopen dat de raogendheden, die zich bij elke gelegenbeid beijveren in de krachtigste be- woordingen van hare vredelievendheid getuigenis af te leggen opregtelijk mogen werkzaam zijn en blijven om het uitbarsten van den krijg te voorkomen. De zweedsche troonrede heeft voor ons Nederlnnders iets bijzonder belangrijks, daar zij officieel aankondigt dat de kleindochter van Z. K. II. prins Frederik, de doehter van koning Karel, beslemd is om koningin van Denernarken en misschien eens koningin van de drie skandinavische koning- rijken te wordendoor haar aanstaand liuwelijk met den deenseben kroonprins. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsontwerp tot intrekking der wetten van 29 Floreal jaar X en 7 Ventose jaarXII, houdende voorsebriften nopens het vervoer van vrachten op de Iandwegen, in verband met de breedte van de vellingen der wielen van voertnigen. Blij- kens de memorie van toelichting tot dat ontwerp beboorende, is de minister van binnenlandscbe zaken tot bet besluit ge- komen, dat het vervoer op de wegen in beheer en ondcrhoud bij bet Itijkbehoort te worden vrijgelatenbehnlve in ge- val van dooiiveder, en dat voor de overige wegen de moge- lijkbeid tot bet invoeren van beperkende bepalingenbebou- denis de noodige voorzorgen tegen inisbruik, niet mag wor den afgesneden. Bij besluit van 12 Dec. 186S, no. 29, heeft Z. M.be- scbikkende op een verzoekschrift van Lambert Tinbolt, pre- dikant bij de llervormde gemeente, en vijf anderen alien wonende te Koudum, gemeente Uemelumer Oldephaert en Noordwolde, proviucie Friesland, de statuten der voor min der dan dertig jaren aangegane vereeniginggenaamd Koudumer Schoolvereeniging voor Chrislelijk onderwijste Koudum, ge meente Uemelumer Oldephaert en Noordwolde, provincie Friesland, goedgekeurd en deze vereeniging als regtspersoon erkend. Voor ecr.ige dagcn ovcrleed te Beckbcrgeri eene bej.iarde vrouw,Janna van Essen genaamd; zij woonde aldaar alleen in een cllendig hutje cn was gedurende meer dan Iwinlig jaren door de diakonio ondcrhouden, op wier koslen zij ook gedurende hare laatste ziekte werd verpleegd. Na haar overlijden echtcr werden op onderscheidene plaatscn in bare hut verborgen gevonden eene som van ruim 200 aan geld, eenig zilver en andere voorwerpen benevens linnen cn klcedingslukken die zij scdert jaren bij de bcdeclingen van de diakonie had weton magtig to worden, docli ongebruikt bad opgeborgon. Op de dcensche kust is bij een ligten scbok van aardbeving ceo rots van 100 voet liooglo in zee gcslort. Deze rots droog den naam van den Koninginnc-stoel en was bckend om bet vergczigt, dat men op den top had. Er is niets overgclileven dan vlak bij de kust oenigo stukken kalkstccn, die boven bet water uilsteken. Er zijn bij bet geval geen menscbcn omgekomen; de bewoners der nabu- rige dorpen kwainen vrij met den schrik van bet gewclddat de val maakte en dat verschoidene sckonden aanbreld. In zekore gemocnto in ons land kwam een bruidspaar op lict gemeentebuisom zich te laten Irouwen. De Burgcmeesler was afwezig cn de plcgtighcid zeu dus door een der wellioudcrs verrigt worden. Deze, een taken- en manufakturen- winkel hebbendezag dat bruid cn hruidcgom in een gelieel nicuw pak gestoken warcn nu was zijne vraag: »waar het goed gckoclit was." Do bruidegom, door de vraag vorrast, sprak de waarbeid, cn noemde den voornaarnslcn konkurrcnt van den wctbouder-manufakluricr. De man word danrop zoo verstoord dat hij zijnen lioed nam en yerlrok ondcr hctzeg- gen »dan geef ik er ook de lirui van om je le Irouwen." Hot jaar- boekje voor statistic!; in Parijs geeft, ondcr meer kurieuse cijferseen opgaaf van hctgeen in 1867, tijdens de wcreldtenloonstellingle Parijs is vcrorbcrdaan wijn op bet vat zijn gedronken 355,358,100 kan, aan wijn op de flesch 2,177,900 kan, aan alkohol cn likeuren 12,206,200 kan, aan appelwijn 0,160,600 kan, aan gci'mporleerd bier 29,921,400 kan, en aan fransch bier 6,162,900 kan. Er zijn gegetcn aan duiven 7,031,678 pond, aan vleeseli 15,545,524- pond, aan wild en gevogellc voor 40,000,000 fr.aan kaas voor 4,245,704 fr.aan botcr voor 24,790,856 fr.aan eijoren voor 87,128,994 fr.aan zeevisch voor 16,427,826 fr., aan ocslers voor 1,887,799 fr. en aan rivierviseh voor 2,925,906 fr. In do r Queen-pit" der Ilaydock-kolenmijn, gelegen in de nabijhoid van St.-Helens, in Lancashire (Engcland)en toebclioorende aan de iirma Richard Evans en C°., is eene hevigc ontploffing ontstaan. Twee- en-twinlig personen zijn daarbij omgekomen en versclieidcne andere hebben crnstig letsel gekregen. Do licer Iligson, de van regeringswege aange- stclde inspeklcur der mijnen, verklaart dat de mijn in uitstckenden toe- stand vcrkcerdo. De oorzaak der ontploffing is onbekend, ofsclioon dien- aangaando vcrschillcndo geruchlen in omloop zijn. De scbok was zoo bevig, dat zelfs de spoorstaven ei; door versplinlcrd werden. Sbang en Eng, de siaiucsclie tweelingen, zijn scdert eenige dagen le Edimburgli (in Engeland). Dadclijk na liunne aaukomst zijn zij naar prof. Symc gcgaan, om hem te vragen of het eene gevaarlijko operatic zou zijn, zoo zij den hand, die hen aaneen snoert, lieten doorsnijden. De professor lieelt hen riaauwkeurig onderzocht en vcrklaarddat de operatie naar alle waar- schijnlijklieid beider dood ten gcvolge zou hebben wcshalvo iiij liun het plan om daartoe over to gaan ten sterkste heeft afgeraden. Iletzelfdc advies heeft sir James Simpson gegeven. Ongetwijfeld zullen de beido brooders diontengevoige nog meer dan vroeger aan elkaar gehecht zijn. Nietlemin hebben zij do rcis naar Parijs voortgezet, om ook het gevecien van dr. Nelalon in te winnen. Het is voor hen te hopen, dat de parij sche fakultcit het ten minste met die van Edimburg eens zal zijn. In een kotfijhuis in de Kaivorstraat te Amsterdam, vrocg iemand den knecht om de Independence Beige. - In handen, mijnheer. Ik zal haar voor u bespreken. Het duurde nog een half uur en nog altijd hleef de courant in handen. - Wei drommels! - zeido de wachtende ongcduldig. - Nu wordt het wet wat ongopast. Leert die beer hot blad van buitcn of spelt hij het? - Geen van beido, mijnheer - nntwoordde de kriecht - maar u heht niet opgemerkt dat die hecr maar een oog heeft. Nu moet hij natuurlijk alias hvecmaal iezen. Door heeren Burgemeester en Wetbouders van Haarlem is aanbesteed bij enkele inschrijving: het dempen van de Acb- ter Nieuwegracht, te Haarlem, met duinzand, lang p. m. 650 ellen, hoofdzakelijk bestaande in het slopen der walmu- ren en bruggenbet maken van riolen, het leveren en leg gen van een ijzeren tvaterbuis enz. De minste insckrijver was de beer D. van Krevelen, te Rotterdam voor 38,489. in leven Landbouieer, gewoond hebbende: vroeger in den Sckermeeronder Ursemlater te Haarlemmermeeren aldaar op den 6 January 1869 overledenwordeti vertsovht daarvan Opgave of Relating te doen ten Kan tore van den Notaris J. L. VAN DER MOER, te Haarlemmer- meerin bet Hoofddorp (vroeger Kruisdorp), voor of op den 8 February 1869. DIJKGRAAF en ILEEMRADEN van den Uaarlemmermeer- Polder Brengen ter kennis van de Belangbebbendendat het door Iloofd-Ingelanden in hunne Veraadering van den 20 dezer, vastgestelde KOIIIER van OMSLAG, Dienst 1S69, voor de Ingelanden ter image, zal liggen aan de Secretarie van den Bolder, in het Lokaal van Staats, te Haarlem, van den 21 January tot en met den 4 February aan- staande, van des morgens 10 tot des nnmiddags 2 ure. De TERMIJNEN VAN BETAKING zijn bij dat ICohier bepaaldvoor of op den 15 February 1869. 19 April 21 January 4 October Haarlem, 20 January 1869. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. G. VAN DE BLOCQUERY, Secret. berigten, dat hunne in 't klein, van TM\7.AI)E\ enz.op franco aanvrage verkrijgbaar is. op Donderdag den 28 Januarij 1869, 's voormiddags 9 ure, op de llofstcde Vredeveld"aan den IJtcegbij den Vgfhuizertcegten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, van: bestaande in: 9 PAARDEN van verscliillende jaren en baren waaronder 1 zeer sclioone bruine 11ENGST (Friesch ras)oud 4 jaar; 14 stuks ltUNDVEE (Vaakzen en Schotten) 70 stuks SCHAPEN (Overhouders)2 LANDWAGENS, 1 SPEELWAGEN, 2 driewielder KARREN, 1 Zeeuwsche PLOEG2 SPAN-EGGEN, 1 WANMOLENKOORN-, HOOI-, MEST- en SLOOT-GEREEDSC1IAPPENenz. De Verkooping geschiedt tegen gereede belalirtg. gevestigd te Haarlem, zal op Zaturdag 13 February 1869, in het gevvezen Logementtlen Couden heeutv," in de Zijlstraatte Haarlemdadelijk na nfloop der op dien Dag aldaar te houden Verkooping der in den Ilaarlemm.ermeer-Polder gelegen BOERDERIJ en BOCJWERIJ: „DE BEETJFORTELill liet openbaar, voor den tijd van 6 jaren, in 2 Perceelen, verliuren: ieder met 10 BLXDERS LAND, liggende aan den Spiering- xccgto Haarlemmermeer, zijade Sectie L, No. 13 van de Polderkaart. Nndere Informatien bij den Notaris DE BOOIJ, in de Groote ILoutstraat, over de Nieuwsteeg, te Haarlem. Vliegende Jicht en Zenuwsmart. Ilet is dikwijls moeijelijk te bepalcn welke dier zickelijke aandoeninj; het mccst doet lijdcn; maar zulks kamt er niet op aan, indien men zijne loovlugt necmt tot de gcnccsmiddelen van Holioway. Zij verligten en gc- nczen al do aandoeningen der zenuwen en spieren. In de erfelijke vlie gende jicht, zal men, na alvorens de aangedane deelen met laauw zout water geliaad le liehhen, die deelen degelijk moeten inwrijven met de Zalf van Holioway, zoodat zij or in kunne doordringen en hare verzachtende en heelende eigenschappen uitoefenen op de dieper liggende vat.cn en zenuwen die gewoonlijk zijn onlstokcn en dus te gclijkerlijd pijn veroorzaken en opzwellen. De Leliandeling van Holioway heeft da verdienste van de zicktc te vcrdrijven zonder het geslcl te verzwakken hetgeen het onvermijdelijk gcvolg was van de aderlatingenhet kwik en de lijlooseene hehandelingdie ecrtijds vour die ziekten was aangenomen. Doosjes Pillen a0.S0,/ 1.85,/ 3.—,/ 6.75,/ 13.50,/ 20.50, Potjes Zalf... a 0.80, 1.85,,, 3.—7.05,„ 13.85, 20.90, zijn op franko aanvrage a contant te bekomen hij J. P. VERL1NDEN, la Bergen-op-Zoomden hecr J. STRAATMAN Hoofddcpdlliouder le's Bosch alsmedc te Londen533 Oxfordslrcct ci-devant 244 Strand (Temple Bar). Bij iedcre Doos is een in aile lalen gcdrukte teregtwijzing, om de zieken in alle mogclijkc omstandiglieden de benoodigde inlichtingen te geven. Londen, 18 Jannarij. Graanmaukt. De zeer gewensehte veran- dering in de gesteldheid van het weder, die gedurende de verloopen week plaats grcep, zal zonder twijfel buitengemeen voordeelig voor het land zijn. Ilierdoor is de gelegenheid vcrschaft aan de met water opge- loopene landerijen, zich van haar overtollig vocht te ontdoer, en de terugkecr tot een matige vorst zal geen geringc dienst bewijzen door het tempercn van een al te weelderigen groeidie een zeer gevaarlijken sprong gemaakt heeft gedurende den warmen en vochtigen toesland von den atmosfecr. Lentebloemen waren alreeds vrij algemeenen men ont- waarde reeds boe de knoppen der bloemen liier en daar zwollenmet eene bepaalde zekerheid dat zij bijna even spoedig weder afvalkn zouden. De gedurig hevige reger.s liadden de stevige gronden ineen ge- drongen lot eene nog vastere zeifslandigheid en daarom zal een weinig vriezend weer zeer geschikt zijn om de aardviakte lot baren normalen toestand tcrng te brengen. Met meer konde kunnen wij gerust Eebruarij van hare gewone taak, de sloten te vulleu, wet verschoonen. Van liever- lede hebben wij nu de gelegenheid vrij, na te gaan welke sehade het aankomende gewas gelcden heeftdie wij vreczen dat reeds aanmerkelijk is. Als naar gewoonte gingen de prijzen, na eene rijzcnde stemming, weder ecnigzins lager. Tary's heeft hare noteringen niet verhoogd; maar de binnenlandsche" markten in Frankrijk zijn iets hooger, terwijl BelgiS ferm en eenige plaatseD in Holland een weinig gcrezen zijn; daarentegen was Duitsehland kalm en williger. New-York bleef onveranderd. Veemaekt. De gchceie nanvoer uit het buitenland gedurenda da vorige week bedroeg 4,694 stuks. Eunderen. Schapen en Lammeren. Kalvcren. Varkena. Amsterdam 20 141 Rotterdam 327 1884 117 Ilarlingcn 443 700 7 Antwerpcn 132 Hamburg 29 139 Boulogne 259 Gibraltar 30 Gottenburg 23 Oporto 483 1706 2864 124

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 3