22 Haarlemmermeer. Landbonw. Holl. Haatschappij v. Lanclliouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 27 Januarij tot 2 Februarij 1869. Ook"* tool' den Lijnden is ecn kilgemaal denkbaar, dat dan bij den Spaarnwcuderdwarsweg zoude moeten geplaatst wor- den-jeh de hooge landen in het noorden van den polder zoude kunnen bevloeijen. Dat ook bij den Cruquius landen liggen die bevloeijing vragen, is onder anderen gebleken uit de adressen der inge- landen Crommelin en van Stralen, die herhaaldelijk zich daarom bij rekwesten aan het polderbestuur hebben gemeld, zooals voor den laatsten reeds boven door mij is gemeld. Vooreerst echter acht ik dat den kilgemaal bij den Leegh water voor den polder ruim voldoende zal zijn, vooral ook omdat bij verlaging van het peil tot 5.50 A. P. de water- berging uit den aard der zaak van zelve zal verbeteren, daar zeer vele eigenaars alsdan hunne slooten zullen moeten ver- diepen, zoo om het vee te drenken en te keeren als anderzins. De Cruquius zal bij den heerschenden Zuidwestcnwind wel zelden gebrek aan water hebben, de Lijnden welligt nimmer, hetgeen bij den Leeghwater zoo dikwijls gebeurt. Dit gebrek zal zieh echter voortaan aldaar ook daarom te minder doen gevoelenomdat de tusschenboezem en de be- vloeijingslooten des winters al het kwelwater en het zakwater van den lingdijk waarlangs zij liggen zullen opvangen om dit als het voor bevloeijing onnoodig is, naar den Leeghwater te voeren, hetgeen op zoo eene groote nitgestrektheid zeker een groot voordeel zal opleveren, daar het water nu op 3 el -5- A. P. blijft hangendat anders tot 5 el -J- A, P. zoude ziju gevallen. Er is eindelijk nog een voordeel rerbonden aan het maken van een tusschenboezem bij den Leeghwater, namelijk dat daardoor het eventueel maken van eene schutsluis voor den polder gemakkelijk worden gemaakt. Immers eene schutsluis te maken die in eens van A. P. tot 6 el -5- A. P. kan schutten is niet wel mogelijkindien deze hoogte in twee boezems verdeeld kan wordenis de zaak minder moeijelijk en zoude een der beide voorgestelde verlaten des noods reeds dadelijk als benedenste sluis kunnen worden in- gerigt. Ik herhaal thans duidelijkheidshalve kortelijk het door mij gewenschte, in de volgende punten: a. llandhaving van het verbod van het oprigten van afzon- derlijke bemalingen door partikulieren. b. Daarstelling op kosten des polders van een groot kilge maal, dat het water der laagste landen maalt in eenen tus schenboezem. c. Gebruik van dien tusschenboezem I0". tot bevloeijing der hooge landen op kosten des polders bij droogte. 2°, tot betere voeding van den Leeghwater bij zeer vele regenshetgeen hem in staat zal stellen weder met elf pom- pen te werken, hetwelk zijne kracht ongeveer zal verdubbelen. Ik neem de vrijheid hierbij te herinneren dat deze conclusie dezelfde isals die van de allereerste Commissie van 13 Mei 1856 bovengemeld, maar die tot hiertoe niet volkomen is uitgevoerd De drie stoommachines zooveel te verbeteren en te ver- sterken als maar eenigzins mogelijk isen dezelve steeds „laten werken totdat de waterstand tot 5.00 el beneden A. P. zal zijn gedaald, en zoo noodig nog lagermoetende hier- OMTRENT GEENE NUTTIGE DITGAVE ALS BEZWAHEND WORDEN BESCHOUWD. Aldu3 voorgesteld. Haarlemmermeer17 December 1868. AMERSFOORDT. Bij Koninklijk besluit van 27 dezer n°. 8is aan Dr. Az. Gastmann, op zijn verzoek, ontslag verleend uit zijne betrek- kingen van Directeur der Eijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem en van Bchoolopziener in het vijfde schooldistrict van Noord-Holland. De Minister van Binnenlandsche Zaken lieeft bij beschikking van 27 Januarij bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofdkiesdistrikt Haarlem noodzakelijk geworden door het overlijden van den lieer Mr. D. Koorderszal plaats hebben op Dingsdag 16 Februarij aanstaande, en dat, zoo eene herstemming noodig is deze zal geschieden op Dingsdag 2 Maart daaraanvolgende. De heer J. Tensen heefl zijn ontslag genomen als Lid van den 'Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Ds. de Holl, te Nieuw-V-ennep, heeft het beroep naar de bedijkte Schermer aangenomen. Bij de ierstemming op 29 Januarij j.l.tot benoeming van zes notabelen bij de Hervormde Gemeeirte Haarlemmermeer zijn doer 241 stemgeregtigden uitgebragt 1442 stemmen. Gekozen zijn: J. G.Schone met 152, R. Thomas met 151, A. J. G. Timmermans en M. Tanis ieder met 149, P. Eus met 148 en J. Bolkestein met 146 stemmen; zoodat het Collegie van Notabelen thans bestaat uit de heerenP. Bier, D. Eggink, P. Kistemaker, N. Maaskant, J. G. Schone, E. Thomas, A. J. G. Timmermans, M. Tanis, P. Eus en J. Bol kestein en te Nieuw-Vennep de heerenP. Wervers, C. Lok, L. Hout- kooper ea A. Wagenaar; terwijl er voor de andere 4 leden her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jb. Ycalburg, C. van de Kraals, J. de Graaf, A. van der MaarlM. Spaans, J. van Wijk, L. II. Ellerman en C. G. Veefkiud. C1IRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgaaf ontving ik: Van Mevr. de Wed. Meesters te Steenwijk 10 F. A. te Breda 10; door Ds. Molenaar van H. J. X. 20; D. en B. 2.50; van een lid der Leidsche Jongelingsvereeni- ging 2.50; M. E. 5door Ds. Zigeler te Amsterdam 138.20; door Ds. Vos uit het zendingzakje van Edens en Spannum 5en van den Chr. broederkring te Amsterdam een pakje brochuren. 1 Februarij 1869. E. J. van Wisselingh J. Pz. Predikant. GEBORENArien, zoon van J. Doets en A. de Boer. Petronella Bertha, dochter van K. van Tiel en W. van Bavel. Dirk, zoon van A. van den Bosch en G. Oudshoorn. Hendrikus Gerardus, zoon van J. van Egmond en E. Dobbe. Cornelia Jan, zoon van P. G. Versluijs en C. J. Verkuijl. Maria, dochter van A. Kuiper en M. Dekker. Bartel, zoon van A. Konings en J. T. M. Schreuders. Lourens, zoon van J. Ligtenberg en P. Berendonk. Petrus, zoon van J. Kijke en H. Klaassen. Adriaan, zoon van J. van Gerven en M. Vreeburg. Leen- dert, zoon van C. Siegers en A. van den Berg. OVERLEDENAbraham, oud 20 maanden, zoon van J. van Tol en K. Jansen. Jasper van Teulingen, oud 34 jaren, gebuwd met M. Strijder. Gerritje Bernhard, oud 24 jaren, gebuwd met G. van Tol. Matthijs, oud ruim 5 jaren, zoon van F. van Straaten en W. van Deurzen. Comelis, oud 14 maanden, zoon van A. Terlouw en P. den Toom. Antonia, oud 17 maanden, dochter van P. van de Reep en L. van den Berg. Jacoba Teenstra, oud 35 jaren, gehuwd met J. Mantel. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van C. den Braber en A. Frank fort. 1 kind van K. Bankes en M. van Tricht. ONDERTRODWDgeene. GEHUWDA. den Haan (weduwnaar) met B. Boterman. P. Eilan- der met J. van den Heuvel. Zondag 31 Januarij jl. werd de Hervormde Gemeente Haar lemmermeer zeer verrastdoordien de predikbeurt werd waarge- nomen door haar geachten vroegeren leeraar, Ds. L. Tinholt. Assen, 29 Januarij. De berigten betreffende de winter- rogge in dit gewest zijn zeer bevredigend. Buitengewoon zwaar Mest-Varken. De Landbouw-Courant deelt mede, dat dezer dagen bij den heer Veltman te Oosterhoogeburggemeente Noorddijk, een varken is geslagt, van gekruist ras, geboren in Maart 1867 en dat binnen het jaar oudlien biggen ter wereld bragtbij de slagtiug 22 maanden oud; woog: 744 halve Ned. ponden, waarvan 74 pond reusel. Yolgens deze mededeeling zoude men de rekening aldus kunnen stellen: Uitgaaf: 1867 aankoop of waarde 16; 365 dagen voe ding ad 20 cts. per dag 78; 10 biggen extra voeding 6 weken lang ad ieder 10 cts. per dag 42; de oude, nog per m. 9 maanden voeding, vetmesten, 40 cts. per dag 108; 22 maanden verzorging en voeding en kosten van ver- koop (jongen en oude) 25; de waarde aan mest, te verre- kenen met de kosten van strooisel, memorie. Totaal/264. Ontvangsl: 10 biggen 6 Weken oud, gerekend per stuk 12, 120; 744 ponden spek ad 30 centen per pond (H. N. p). 223.20. Totaal 343.20. Af de uitgaaf 264. Zuivere winst/79.20. Yoorwaar wel eene zoldzaamheid 16 grondkapitaal tot eene werkelijke waarde van/343.20 op te voeren, in 22 maanden tijds! Bovendien zijn die uit- gaven in het zelfde bedrijf, onder een ander hoofd, bronnen van inkomsten. Dat nu de Effectenman de rente-berekening mededeele 1 Gorinchem, 28 Januarij. De besmettelijke longziekte onder bet vee is wederom te Polsbroek uitgebarstenop twee stallen zijn vier runderen aangetast, waarvan een gestorven. Ook in de omliggende gemeenten van de provincie Utrecht vertoont zij zich. Uit Aberdeenshire in Schotland wordt berigt dat, ten gevolge der zachte luchtgesteldheidin een der dorpen eene menigte heesters, planten en ook boomen bloeijenzoo als de appelboom, het sneeuwklokje, de primula verisde anemone, de gele jasmijn, de maandrozen, viooltjes enz. Volgens berigt van den nederlandschen konsul-generaal te Hamburg, zal aldaar van den 2 tot den 12 September dezes jaars, bij gelegenbeid dat aldaar het kongres van duitsche tuinbouwersbloemkweekers en plantkundigen zal vergaderen ook eene internationale tentoonstelling van tuinbouw worden gehouden. Yan hoeveel belang de aardappelen-verbouw in de pro vincie Groningen is, blijkt uit het volgende: In 1867 werden met aardappelen bepoot in de gemeenten: Hoogezand1014 bunders; Sappemeer, 318; Yeendam, 1038; Wildervank, 906; Oude-Pekela378; Nieuwe-Pekela611; Muntendam, 345; totaal 4610 bunders. In het Hoogezand leverde de bunder gemiddeld 240, in Sappemeer 210in Yeendam 180 in Wildervank 190, in Oude-Pekela 220 in Nieuwe-Pekela 210 en in Muntendam 200 mud aardappelen. Neemt men 200 mud per buuder, dan vertegenwoordigt dit product on geveer een kapitaal van 1 /2 mill, gulden. De totale opbrengst van de aardappel-productie in Groningen kan men wel op drie millioen gulden rekenen. Een groot gedeelte daarvan wordt door de fabrieken verbruikt, die in het voorjaar voor een bepaalden prijs de aardappelen koopenwelke op zekere boeveelheid gronds groeijen. HET YERBETE11EN YAN OUDE WEIDEN door J. I. de Beucker, te Watergraaf ameer Menigmaal ziet men oude of versletene weiden scheuren en ontginnen er tarwe, rogge, haver of gerst op bouwen om den grond voor het weiland te verbeterenen daarna weide op het laud terug te brengeu. Door die handelwijze begaat men eenen groven misslag, want de grond, door het gras reeds uitgeput wordt nu door de graangewassen, die familieplanten zijn van het gras, nog meer uitgeput, zoodanig dat het gras weer on- middelijk en veel meer dan vroeger begint te treuren; door de bouwing dier graangewassen, kan dan het weiland niet worden verbeterd, noch de grond voor het gras rusten of de noodige voedingstoffen terug krijgen. Wij hebben niets tegen het scheu ren van oude weiden, als men maar met verstand de opvolging der gewassen en den wisselbouw in acht neemt, en dit zoo over- legt, dat de grond, na twee of drie oogsten geleverd te hebben, weer rijk in voedingstoffen is gewordenom gras te dragen en te voeden. Ten dien einde wint men het eerste jaar na de scheu- ring koolzaad, waartusschen later wortelenhet tweede jaar, aardappelenna de aardappelenrapenhet derde jaar wan- neer de grond niet al te nat isvlas en in het vlas klaverde helft steen- en beemdklaver onder elkaar. Zoodra het vlas geplukt is, zal men de noodige en verschillen- de graszaden tusschen den klaver zaaijenom die als weiden te laten liggen. Wanneer men ieder jaar den grond met stalmest, kalk, pleisterpuiu, straatmest, enz. duchtig gemest heeftdan zal de grond het derde jaar in staat zijn om tot goed weiland hervormd te worden. De twee eerste jaren na de scheuringte weten voor koolzaad en aardappelen zal men den grond in bed- den of gewenten verdeelen, ten einde totde grondvlakte meer lucht te laten naderen; voor het vlas zal men echter den grond plat en gelijk leggen, dan zal de klaver en later het weiland ook ge- lijk liggen. Indien de klaver soms door haren sterken groei het gras voor een gedeelte versmachttedan zal men in de volgende lente de klaverplek eens eggenom tusschen den lossen grond op nieuw graszaden te strooijen; op gronden die ruim droog en zandachtig van aard ziju, is het goed jaarlijks eene bestrooijing van houtasch te doen. Weidelanden, die men verpligt is te scheuren, zijn het bewijs van eeue slechte behandeling; die lan den getuigen dat ze dikwijls werden vergeten te rnestendat men er veel heeft willen afhalen zonder zoo veel in voedingstof of mest terug te geven. Als eene weide goed is onderhouden, moet ze nooit gescheurd of ontgind worden; daarom zet de ijverige landbouwer jaarlijks eenen goeden hoop zamengestel- den mest bij elkanderom dien in't voorjaar over het land te strooijen. Yoor die mestmengeling neemt bij bagger, alle krui- den en watergewassen, stalmest, oude run, hout- en turfasch y pleister, kalkpuin, enz.; dit alles of een deel dezer stoffen keert hij wel en dikwijls om en mengt ze goed dooreen. Het is ook zeer voordeelig er van tijd tot tijd wat stalgier, beer of zoo iets. tusschen te gieten jaarlijks zal men op natte gronden in het voorjaar, en op drooge landen in het najaar, die meststoffen over de weide verspreiden. In den zomer, bij het geoeijen der grassen en kruidenkan men waarnemen of er in het weiland geene nuttige grassoorten, klaversoorten of andere goede krui den ontbreken, en zoo ja zal men zich van die soorten zaden aanschaffen en deze, voor de mestbestrooijing, over de weide- zaaijen. Met zoo te handelen zal men al de goede en deugdelijke grassen in stand en de weide in goede groeikracht behouden. In sommige plaatsen zijn de weiden zoo zeer verslecbt, dat zij eerder aan een mosveld, dan aan een jeugdig weiland gelijken, In dit geval moet, na de afmaaijing van het gras, het land been en weder dwars over elkander gereden wordenmet eene egge van ijzeren tanden voorzien, om daardoor de bovenvilt duchtig te breken. Na die bewerkiag zal men al de losse deelen bij elkan der harken en van afstand tot afstand in boopen zetten: tusschen die hoopen brengt menvolgens de grootte van het weiland, eene goede hoeveelheid ongebluschte kalk; is het weiland van grach- ten of slooten omringddan voegt men den bagger en de krui den insgelijks bij de boopen. Om de maand moeten die hoopen gekeerd worden en zoo mogelijk, moet men er stalmest, straat mest, duiven- en kippenmestschoorsteenroet, asch, tuingrond kaf, moutkiemen, enz, bijbrengen, ten einde de hoopen zoo vet te maken en de stoffen goed te doen verteeren, zal men er stal gier beer, gaswater of andere vloeimesten tusschen mengen. Op een tamelijk droog gelegen land zal men in't begin van September, en als het nat gelegen is, in Maart of April de noo dige soorten en de noodige hoeveelheid gras- en klaverzaden wel gemengd er tusschen zaaijenen daarna de hoopen er over heen strooijen. Men moet niet vreezen van de zaden te dik te overdekkenzij zullen er wel doorkomen en het weiland zal eene buitengewone groeikracht hernemen; onderhoudt men als nu de jaarlijksche mestbestrooijingdan zal er zeer veel en gezond gras of liooi afkomen en de paardende runderen en de schapen die op dit weiland loopenzullen er tot voordeel van den eigenaar des te beter om tieren. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Agenda voor de Algemeene Yergadering op Dings dag 9 Februarij 1869, des avonds ten 7 uur in „De Korenbeurs," te Haarlem. 1. Uitreiking der prijzen, behaald op de Algemeene Tentoonstelling in 1868. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester over 1868, en. benoeming eener Commissie tot bet nazien daarvan. 3. Yerslag van de Commissie omtrent de uitkomsten van denoogst in 1868. 4. Yoorstel van bet Bestuur tot bet houden eener verloting van paarden aan te koopen op. en ter gelegenbeid van de Haarlemscbe paardenmarkt op 26 Julij 1869. 5. Yaststelling van bet Programma voor de Afdeelings-Tentoonstelling in 1869. 6. Ingekomen missives van bet Hoofdbestuur, omtrent bet uitloven van prijzen op de Algemeene Tentoonstellingen bet berzien der "Wet (Art. 34 der Wet.) 7. Voorstel van het Bestuur omtrent de bibliotheek der Afdeeling. 8. Mededeelingen en berigten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2