Advertentien. ?!M;DDMT!t ?MTBUM 25 Hoogheemraadschap Rijnland. ZALF EN FILLEN TAN HOLLOWAY. Haarlemmermeer-Polder. Polderwezen. Gcmen^de Herigten. 9. Verloting om niet van voorwerpen, wnaronder een Amerikaansche Tuinladder. H. H. Leden worden verzocht zooveel mogelijk mededeelingen of berigtcn, den land- en tuinbouw betreffende, mede te brengen. In N°. 1 en 2 van de Nieuwe Boeren-Qoudtnijn van Dr. L. Mulder, jaargang 1869 komt voor een zeer lezenswaardig artikel van den in polderzaken gunstig bekenden heer Bosker van Zuilen, over het plan van den heer Teding van Berk- hout, tot landaanwinning en bedijking van de friessche wad- den. Hij zegt daarin, dat onder de vele plannen in de laatste jaren in ons land besproken of op touw gezet, dat tot bedijking der friessche wadden voorzeker een der belang- rijkate is, zoo wel om de aanzienlijke oppervlakte lands, als om de zoo goed als zekere kans van bij de uitvoeriDg wel te slagen. Hij grondt die goede verwachting op de doelma- tigheid der middelendoor den ontwerper in zijn project op den voorgrond gesteld, om door middel van vangdammen of rijsdammen eene slibnederzetting te verkrijgenvoldoende om alle op het terrein voorkomende zandbanken, welke als zoo- danig ongeschikt zouden zijn voor bouwland, met uitmuntende klei te bedekken. Als een bewijs, hoe dergelijke werken verbazende uitwerking kunnen hebben, haalt hij aan het voorbeeld van den Dollard. In Augustus 1846 werden daar de rijswerken tot slibaanwinning aangelegd, en tegelij- kertijd naauwkeurige peilingen gedaan. In April 1847 wer den die peilingen herhaald op dezelfde plaatsen, te weten in vijf rigtingen over de geheele oppervlakte geregeld op den- zelfden afstand onderling evenvvijdig loopende. En het resul- taat van 113 peilingen, gedaan op eene wijze, en door per- sonen op wier goede trouw de heer B. staat meent te kun nen maken, is dat van Augustus 46 tot April 47 de geheele polder, ruim 900 bunders groot, circa 3 palm verhoogd was terwijl de heer B. verder schat, dat toen hij in Augustus 47 den polder weder bezocht, deze sedert April nog gemiddeld 1 palm verhoogd was, De heer Bosker zegt, dat de hoek van den Dollard, waar dit alzoo plaats vond, door zijne natuurlijke ligging gelijk stond met de waddenna voltooijing van den eersten vang- of verbindingsdam. Hij meent, dat wanneer het werk geluk- kig wordt uitgevoerd, dan de slibnederzetting op de wadden weinig of niet minder zal zijn dan in den Bollard en in dit geval zoude de geheele voltooijing van het werk zeer moge lijk binnen de helft van den door den heer Teding van Berk- hout voorgestelden tijd bereikt kunnen worden. Dingsdag den 9den February a. s. zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werkzaamheden weder hervatten. Hoever in de provincie Friesland de neiging tot schaatsenrijden gaat, bewees in de vorige week zekere vrouw te Balk. Ofschoon in hoogst belangwekkenden toestand verkeerende en niettegenstaande haar man liaar streng verboden had zich op bet ijs te begeven, greep zij de schaatsen en reed haren echtgenoot achterop. Ilet echtpaar keerde te zamen naar huis terug en een uur later was de familie met een lid vermcerderd. In de Heerenstraat te 'sGravenhagc woonde sedert eenige jaren op eene kamer, een hoogbejaarde jufvrouw, E. van B. genaamd. Geruimen tijd leed zij aan een kwaal, die haar niet toeliet zich zelf te helpen. Zij wilde evenwel niemand in dienst nemen om haar bij te staanvoorge- vende dat zij de kosten daarvan onmogelijk kon bestrijden. De buren stoegen daaraan geloof, omdat hun het bovenmatig sober leven van hunne buurvrouw niet onbekend was. Daaraan is het ook toe te schrijven dat deze haar verpleegden telkcns wanneer de ongesteidheid van jufvrouw v. B. dat vereischte. Gevvoonlijk wislen zij dat hunne hulp noodig was wanneer de bewoonster verschrikkelijk schreeuwde. Menigmaal evenwel konden zij onverrigter zake terugkeeren daar de vrouw wel eens louter uit eene caprice giide. Vandaar de oorzaak, dat zij nu mejufvrouw v. B. een poos iieten wachten, toen zij weder de wouing van haar misbaar deed weergalmen. Toen dit evenwel at vrceselijker word en angstgeschrei zich daaronder mengdespoedden de buren zich naar bovenen waar zich een afgrijselijk teoneel voor hunne oogen vertoonde. Mejufvrouw v. B. Hep in lichtlaaije vlam als eene razende over het portaal. llocwcl in het eerst degelijk verschrokkcnbehielden de buren evenwel de tegen- woordigheid van geest om de juiste middelen aan te wenden tot het uit- dooven der vlammen en de ongelukkige in hare kamer terug te voeren onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de politie ontboden. De kommissaris van politie Wulffersvergezeld van een inspekteur en een agentverschenen daaropwelke laatste zich beijverde om de vrouw met lijnolie te besmeren. De kommissaris ondervroeg de vrouw, die Item kenbaar maakte dat zij hare door eene of andere omstandigheid riat ge- worden kleederendie zij aan het lijf hadvoor de gloeijende kagehel wilde droogen, deze vlam hadden gevat; de vrouw was deerlijk verbrand en men verzekert dat er weinig hoop op behoud van haar leven bestaat. Toen de heer Wulffers order gaf om haar naar het burgergasthuis te vervoerendat later geschiedde, deelde zij hem mede dat in haar lade- tafel een trommel verborgen was waarin zich 4000 gulden aan effekten bevonden en dat zij bovendien eene groote hoeveelheid gouden en zilve- ren voorwerpen bezat. Bij het hierop ingesteld onderzoek bleek dit vol- komen waar te zijn en werden bovendien nog andere zaken van waarde gevonden, alsook voorwerpen waarvoor zij veel geld moest hebben besteed. Onder anderen vond men ook onder haar ledikant een enormen grooten keulschen pot gevuld met boter. Gedurende de laatste drie maanden van 1868 zijn te Londen 252,700 kinderen geboren tegen 158,399 sterf- gevallen. Over het geheele jaar bedraagt het cijfer der geborenen 1,047,859 en dat der sterfte 636,881latende dus eene vermeerdcring van bevolking over van 410,978 'sjaars of 1177 per dag. In een der departementen van Zuid-Frankrijk is een 83-jarige man die zijne 74-jarige vrouw gedurende vele jaren zoo erg mishandeld had dat haar dood als een gevolg daarvan was aan te merken, tot een gevangenisstraf van 3 maanden en een geldboete van 200 francs veroordeeld. De vrouw bezat een vermogen van 200,000 francs en de man was een vrek onder de vrekken. In het dorp Dubowka (in het gouvcrnement Kiew) woonde een getrouwde boer, die twee kinderen had, met zijn ouden vader en zijne schoonzuster. lieze nu beviel hem ongelukkigerwijre beter dan zijn vrouw. De vader waarschuwde vergeefs. Toen de gevolgen zich open- baarden, maakte de vader het vergrijp van zijn zoon aan de autofiteiten bekend. Er werd eene vergadering helegdwelke de volgende straf be- paalde de twee schuldigen werden in ketencn geklonkcnin de gevan- genis gezet en den volgenden dag door bet dorp rond gevoerd en bij iedere honderd pas afwisselend gegeeseld, waarhij het dorpsmuziek zich deed hooren. Voor het station van den Westerspoorweg te Parijs, viel voor eenige dagen een beer op de straat neder. A1 spocdig bespeurde men dat hij een aanval van beroerte had, en droeg hem in een der naastbij gelegene huizen, waar een oogenblik later eene vrouw huilend en ontdaan, en om haar man haar lieve man, roepend hem kwam op- zoeken, al weeklagende zijn das los maakte, en de omstanders verzociit »als je blieft haar toch maar met haar man alleen te latenwant dat zdoveel menschen hem benaauwden." Men voldeed aan haar verzoek De vrouw was zoo lief en zorgvuldig als maar mogelijk is. Eindelijk komt de docter, hij doet eene aderlating en de zieke herleeft. »Ik ben blij dat het zoo goed afloopt," zeide hem de docter, nook om uwe vrouw." »Mijne vrouw?" »Ja je vrouw, de arme zielMen had ze wel in hare tranen kunnen baden toen ik hier kwam - ze heeft wat goed voor u gezorgd.»Maar, docter, ik ben niet gehuwd." Hij voelde zijne zakken na. »Jawel, - ze heeft me gerold - ik ben beurs en horologe kwijt." Eenige uren voor den aanvang der jongste trekking van de Oostenrijksche credietloten te Weenenkwam mijnheer A. zijn vriend B. op straat tegen en werd door dezen uitgenoodigdom een rijtoertje mee'te gaan maken. A. bedankteomdat hij voornemens was vdor de op handen zijnde trek king vier credietloten te koopen, en hij dan misschien te laat zou komen. B. kreeg toen ook lust om zich eenige loten aan te schaffen en verzocht aan A. om meteen vier loten voor hem te koopen. Nog voor de trekking ontving B. een couvert met loten, benevens de rekening voor het bedrag van vier credietloten, welke hij terstond betaalde. Het couvert werd ongeopend in de brandkist gedeponeerd, en de twee vrienden zaten des avonds nog heel frdeel onder een glas wijn bij elkander. Toen de voor- name prijzen bekend waren geworden, haastten zich beide hunne loten na te zien. Met verbazing bemerkte A. toen, dat hij in der haast vijf in plaats van vier loten had gezonden, terwijl bij zelf slechts drie stuks had gehouden. Te gelijker tijd ontdekte ook B. dat hij vijf loten had, waaronder dat, waarop de hoogste prijs gevallcn was! A. stelde nu aan B. voor, de winst te deelen, maar B. weigerde, en er bleef eerstge- noemde niets anders over dan geregtelijke vervolging, om zijn wezenlijk of vermeend regt te handhaven. A. gaf dan ook de zaak aan een advo- kaat in handenom tegen B. te proccdeeren. De wijsheid van koning Salomo zou den regter in deze zaak voorzeker wel te stade komen. In Amerika doet men alles, ook wat slecht is, op een kolossalen voet. Wat denken onze lezers b. v. van het volgende twecgevecht? Twee aan- nemers van openbare werken te Tennessee (Amerika)de heer Clark, een Engelschman, en de heer Wood, een Amerikaan, hadden oneenigheid ge- kregen over een geldkweslie. Daarbij kwam naijver en deze veranderde weldra in een onverzoenlijken haat. De twee vijanden waren reeds twee- maal op het terrein gekomen om te vechten, en eens in een boschieder gewapend met een karahijn. Dat was dus als het ware een menschen- jagt, waarbij de jager van den edn het wild voor den ander was, en omgekeerd. De eerste maal werd de heer Clark gewonden de tweede maal was het de heer Wood. Zijn tegenstander toch deed alsof hij ge- troffen was door een kogel, maar naauwelijks was de heer Wood hem genaderd, om te zien of hij hem gedood of slechts gewond had, of de heer Clark stond plotseling op, gaf vuur en joeg hem een kogel in de ribben. Dat schot was echter niet doodelijk; de heer Wood bleef een maand te bed liggen en toen hij weer beter wasverlangde hij niets lie- ver dan den strijd op nieuw te beginnen, maar nuom or ook voor goed een einde aan le maken. Na verschillende voorstellen, waarvan het eene nog verschrikkelijker was dan bet andere, te hebben afgewezen, werd er eindelijk een aangenomen, dat nog het vreeselijkste van alien was. Het tweegevecht zou over zes maanden plaats hebben. Inmiddels zouden er op een verlaten terrein, aan den kant van een bosch, en ongeveer over een uitgestrektheid van een mijl, rails gclegd worden, maar slechts voor een weg. Op die rails zou het gevccht met de lokomotief plaats hebben. De twee tegenstanders zouden elk op een lokomotief gaan staan, die zij zoo hard zouden mogen stoken als zij wilden. De een zou zich aan bet eene einde van den weg, de ander aan het andere moetenplaat sen. Men zou boven van een kleinen heuveldien men van beide einden van den weg even goed kon zien, een geweerschot lossen. Men zou alligt het schot niet kunnen hopren, maar in ieder geval den kruitdamp kunnen zien. Dat eerste schot zou het signaal zijn voor de duellisten om zich gereed te houden. Een tweede geweerschot en dus ook een tweede kruitdamp zou het signaal zijn om op elkaar in te loopen. De vijanden staan op hun post tegenover elkaar, ieder achter zijn lokomotief, waaruit de rook naar boven stijgt; beide hebben de hand aan de kruk en het oog gcrigt op den heuvelvanwaar het signaal zal gegeven wor den. Het eerste schot valt. Een ligt rookwolkje dwarrclt op in de lucht. Daarna verloopen er vijf minutenvijf eeuwen. Een tweede rookwolkje verheft zich boven den heuvel. De twee lokomotieven zetten zich in beweging; haar gang, die eerst eenigzins langzaam is, krijgt bin nen een paar secondcn een buitengewone snelheid. De vaart van die van den heer Wood schijnt veel sneller te zijn dan die van den heer Clark. Zij is reeds voorbij den paaldie geplaatst is om aan te duidenwaar men halfweg is. Maar een vijflien el verder ontmoeten de twee monsters elkander. De schok is verschrikkelijk. De locomotief van den heer Wood stort omver en valt op haar kondukteur, dien zij verbiijzelt, brandt, voorlsleeptverplettert. De anderedie van den heer Clark, is van voren verbrijzeldblaast een wolk van stoom uit en schiet nog eenige ellen in Snellen ren voorwaarts. De konducteur is echter verdwenen. De schok heeft hem, lien pas van den weg af, necrgeworpenaan den kant van het bosch, waar men hem bewuslcloos, met door den stoom verbrand aangezigt en een gobroken been vond liggen. De dokter heeft echter verklaard dat de wonden niet doodelijk waren en dat de heer Clark er wel weer van op zou komen, maar van zijn tegenstander heeft men niet meer dan een vormeloozen en onherkenbaren klomp vleesch gevonden. De heer Clark moge voorlaan gelukkig leven, als 't hem mogelijk is! Amsterdamsclie Kanaal-Maa tschappij. Aangaande de werken der Amsterdamsche Jianaalmaatschappij wordt ons bet volgende medegedeeld: Het werk werd in December voortgezet met 500 tot 635 arbeiders, 26 tot 28 paarden, 3 stoombaggervaartuigen, 3 tot 6 lokomotieven, 80 tot 150 wagens, eene centrifugaalpomp en 3 duikerklokken. Verder 3 tot 4 afzonderlijke ploegen, te zamen 30 tot 48 werk- lieden, bij naclit, op de stoombaggervaartuigen en aan het noorder- hoofd in zee. Noordzeehoofden. In den nacht van 28 op 29 December strandde nabij de zcestelling een schip. Alvorens op het strand te komen, stootte dit vaartuig tegen de stelling, waardoor de drie buitenste jukken werden gestreken. De stelliug bevat dien ten gevolgenog 32 jukken; het buitenste juk staat op 358 el buiten denduinvoet. In het geheel waren: Gcmaakt 7273 buitenblokken (583 in December), bevattende 16,815 kub. el (1362 kub. el in December) en 8542 binnenblok- ken (53 in December), bevattende 26,231 kub. el (105 kub. el in December). Gesteld boven AP. 2297 kub. el buitenblokken (171 kub. el in December) en 248 kub. el binnenblokken (84 kub. el in December). Wijders 1965 kub. el beton (86 kub. el in December). De lagen van het landeind werden opgeleverd tot de volgende lengten buiten den duinvoet: Grondlaag 306 el; tweede laag 3Q5 el; derde laag 298 elvierde laag 297 el; vijfde laag 295 elzesde laag 293 elbovenlaag 291 el. Van deze lengten werden in December gesteld Grondlaag 6 eltweede laag 8 elderde laag 2 elvierde laag 17 el; vijfde laag 15 el; zesde laag 14 el; bovenlaag 28 el. De jongste stormen hebben het hoofd niet beschadigd. Hoofdkanaal. In het Wijkermeer waren met 1 Januarij gebaggerd 884,886 kub. el, waarvan 36,145 kub. el in December. Tot verlenging der zanddijken in het Wijkermeer werden gebezigd 16,796 kub. el zand, aangevoerd uit de doorgraving bewesten Velsen. De dijken langs het hoofdkanaal werden daardoor gebragt tot? 7139 el lengte, waarvan 39 el in December gedaan. Onder genoemde lengte is begrepen 525 el lengte overstorting, met zand van den vroeger in de rigting van het zuidelijk jaagpad gelegden rijsdam, bewesten Buitenhuizen. Zijkanaal B. De dijken werden door zandstorting op 1285 el gezamenlijke lengte gebragt, waarvan 52 el in December gedaan. Tusschen deze dijken werd de hand gelegd aan het baggerwerk in dit zijkanaal. De aanvankelijk in December gebaggerde hoeveelheid bedroeg 10,919 kub. el. Kistdam voor de Zuiderzeesluizeu. Tot herstel en versterking werden 570 palen ingeheid (448 in December) en 1774 kub. cl zand gestort (1661 kub. el in December). Afsluildijk. Het werk bepaalde zich tot verrigtingen van gewoon onderhoud. Schade, ten gevolge van hoog water of hevigen wind, werd niet geleden. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Baarlemmermeer- Polder zuilen Op Bingsdag 16 February 1869 des morgens ten llure, in de Ilerberg: Het Mtegthui*te Slotenoverscan tot de Openbare Verkooping van eenige Perceelen MEER- IIOLM, gelegen achter den Ringdijk van den llaarlemmer- meerpoldernabij het Nieuwe Meer. De Verkoopvoorwaarden liggen ter lezing aan de Secretarie van den Haarlemmermeerpolder, te Haarlem, en in eenige Herbcrgen te Stolen, AalsmeerOverloom en te Amsterdam. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Bijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secret. Zegt het voort. DIJKGRAAF en HOOG HEEMRADEN van Rijnland brengen bij deze ter kennis van ingelanden I", dat de LIJSTEN der STEMGEREGTIGDE INGELAN DEN van het Hoogheemraadschap, voor het Dienstjaar 1869, volgens Art. 29 van het Reglement, gedurende veertien dagen na heden (Zondagen uitgezonderd)van des morgens 9 tot des middags 12 ure, ter image zuilen liggen als volgt: de Lijsten van al de Zestien Districten ter Secretarie van Rijnland, alwaar zij tevens tegen betaling van 10 Cents voor elke Lijst, verkrijgbaar zijn; die van het Derde District aan den Cruquius; die van het Vierde District aan den Lijnden; die van het Zevende District aan den Leeghwater die van elk der overige Districten ter Gemeente-Se- cretarie van de Hoofdplaats van dat District en van de daartoe behoorende Onderkiesdistricten 2°. dat zijdie vermeencn dat de Lijsten niet naauwkeurig zijn opgemaakt, volgens Art. 30 van het Reglement, gedurende veertien dagen na het aanplakken dezer Kennisgeving, hunne BEZWAREN, met overlegging van de vereischte Bewijzen kunnen onderwerpen aan de beoordeeling van de Vereenigde Vergadering, welke op den eersten Donderdag in Maart over de ingekomen Reclames zal beslissen. Leiden, 4 February 1869. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd H. C. J. HOOG, Bijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPSSecretarie. Deze twee geneesmiddelen kunnen niet genoegzaam aanbevolcn worden wegens den gunsligen invloeddien zij op de huid uitoefenen. Bij alle soorten van uitslag, ontstekingen en verzweringenvertooncn zich de zuiverende hoedanigheden van die Zalf zoo heilzaam van af de cersto werking er van, door het zieke deel te zuivcren en te reinigen, en hot tot een gezonden en nieuwen toestand te brengendat de ziekte ver- dwijnt om voor de beste gezondheid plaats te maken. De Zalf van Holloway werkt op eene wonderbare wijze op de kwalen der bcenen, de verouderde etterwonden enz.zij verbetert en wekt den tragen en onvolledigen omloop des bloeds opverdrijft alle verdorven stolfen en brengen eene volmaakle gezondheid te weeg. De Zalf van Holloway ver- oorzaakt geen voor het leven nadeeligen invloed op de werkingen van do huid; zij bevordert op eene klaarblijkelijke wijze de uitwaseming en het zweeten hetgeen de huid zacht en glad doet worden van hard en droog, zooals zij le voren was. Doosjes Pillen af 0.80,/ 1.85,/ 3.—,6.75,/ 13.50,/ 20.50, Potjes Zalf... a 0.80,,, 1.85,,, 3.—,,, 7.05,,, 13.85, M 20.90, zijn op franko aanvrage 5 contant te bekomen bij J. P. VERLINDEN, te Bergen-op-Zoomden heer J. STRAATMAN Hoofddepothouder te's Bosch alsmede te Londen, 533 Oxfordstreet ci-devant 244 Strand (Temple Bar), Bij iedere Doos is een in alle talen gedrukte teregtwijzingom de zieken in alle mogelijkc omstandigheden de bonoodigdo inlichtingcn te geveu.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 3