W EEKBLAD 1869. Vrudag, 26 Februarij. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELAN GEN GEWIJD. N°. 9. Tienie laargang. Maarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Ijandbouw. Rjjnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: (Uiterlijk Woensdag.) HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABOBfMEMEKT in het Jaar6.> Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Agenda voor de Yereenigde Vergadering van Rijn- land, te houden op Donderdag den 4 Maart 1869, des voormiddags ten 10% ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden. 1. Mededeelingen. 2. Yoorstel omtrent de Duinverordening. 3. Idem omtrent de betaling van achterstallige huurpen- ningen voor een perceel langs het Oegstgeester Kanaal. 4. Idem omtrent afstand van grond aan P. Kloekjes. 5. Idem tot af- en overschrijving op de Begrooting voor 1868, tot wijziging der Begrooting voor 1868 en tot af- en overschrijving op de Begrooting voor 1869. 6. Verzoek om het water van den Legmeerplas op Rijn- land te brengen. 7. Idem van G. W. Koning, tot afkoop van twee recog nition. 8. Idem van Gebr. Vollenhoven, om met de volmolens te Gouda door te werken. 9. Bejg&ndeling der Concept-Verordening Weipoortsche Yliet. 10. Yaststelling der Kiezerslijsten. 11. Tijdelijke vervanging van den heer Crommelin, als lloogheemraad. Men leest in de Zondags-Editie van het Handelsblad van 22 February jl. „Het verdient vermelding en strekt ten bewijze van de krachtige en voldoende capaciteit der tegenwoordige stoomge- malen, dat in den Haarlemmermeerpolder, na de zoo aanhou- dende regens op 13 en 14 February jl., in weinige dagen een laag peil in dien polder kon worden waargenomen, waarbij het middelbaar gelegen land 9 a 10 palm boven het water lag. De uitslag van de gehouden stemming voor drie leden van het Kiescollegie der Ned. Herv. gemeente van Haarlemmer meer, op 23 Febr. jl.is geweest als volgtopgekomen waren 77 stemgeregtigdenwelke 230 geldige stemmen hebben uit- gebragt. De heeren Pieter Bus en Adrianus Noordam zijn benoemd, beiden met 77 stemmen; alsmede de heer Willem Los, met 75 stemmen. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Sedert de vorige opgaaf ontving ik Yoor de Evangelisatie-gehouivendoor Ds. Lamers, van de dames Br. te 's Hage 12,37%. Yoor de Chr. Volksbibliolhekendoor Ds Lamers, van de dames Br. te 'sHage 3 deelen van het Chr. Zondagsblad; van H. G. Koster HGz. te Amsterdam een pak boekenvan A. B. 1.60. Voor de Chr. Kaai- en Breischolenvan vr. S. f 2.50. 23 February 1869. E. J. van Wisselingh J. Pz. Predikant. van 17 tot 23 February 1869, GEBOREN: Marinus, zoon van Dirk de Jong en M. Knor. Cornelia, dochter van A. Dugtigheid en L. van der Knijff. Goossen, zoon van J. Roelands en P. den Dekker. Johanna Wilhelmina, dochter van L. van Kasteren en M. van Loenen. Johanna, dochter van M. Hermus en J. Kloonen. "Willem Hendrik, zoon van R. van de Ree en A. Kooper. Quirinua, zoon van Q. Kroezen en J. H. van Leeuwen. Johannes, zoon van M. Rouhos en M. Gennet. Teunis, zoon van G. Schoorl en E. Bchotvanger. Johanna, dochter van P. Doos en C. van Vliet. Klaas zoon van W. Brantjes en A. Koning. Cornelia, dochter van D. Schaap en W. Everse. Ane, zoon van G. Boele en G. Oosterhout. Catharina Jacoba, dochter van N. J. Immink en N. van Tol. OVERLEDEN: Maria, oud 8 jarendochter van A. van der Velde en J. bchans. - Antje Olie, oud 55 jaren, gchmvd met A. Scheering. Dirk Zwietering, oud 47 jaren, gehuwd met M. Braak. Laurens Boot oud 68 jaren, gehuwd met A. van der Linden. Margaretha Henderika Rietmeijer, oud ruim 34 jaren, gehuwd met P. Bierman. Hendrikus Gonstantinus Amandus Strack van Sehijndeloud 27 jarengehuwd met J. Stijnman. Jan Lttien, oud 50 jaren, gehuwd met D. J. Veen Jacob oud 4 jaren, zoon van P. Eveleens en T. Blootshoofd. Niko- aas Johannes, oud 6 maanden, zoon van Veronica Lelijveld. Jan Bal- der, oud 19 jaren, zoon van K. Balder en A. Sas. Albertus, oud 2 ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETEEEPENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. weken, zoon van L. Elfering, en S. van den Berg. Jacob oud bijna 5 jaren, zoon van J. Molenaar en D. Kooij. LEVENLOOS AANGEGEVEN: Een kind van A. Kom en C. de Jon- ge. Een kind van D. Blom en K. Stam. ONDERTROUWDgeene. GEHUWDJ. Lanser met G. Spaargaren. Deu 19 February 1869 was voor velen in Haarlemmermeer een aangename dag, daar de verjaardag van Z. M. den Koning aldaar feestelijk werd gevierd. Niet alleen waren van een groot aantal openbare en bij- zondere gebouwen de vlaggen uitgestokenmaar ook de Bur- gemeester der Gemeente, de heer Amersfoordt, had zich be- ijverd om dien dag regt feestelijk te herdenken. Op het Baadhuis waren door hem genoodigd, tot het ge- bruiken van ververschingen, de Wethouders, Baadsleden, Leden der School- en vele andere Commissien, de Majoor van het 2de bataillon Rustende Schutterijen de in Haarlemmer meer wonende Officieren dier Schutterij, de Onderwijzers, Opzigters van den polder, enz. enz.terwijl met genoegen ook werd opgemerkt de aanwezigheid van Jhr. Gevers van Endegeest, President der vroegere Commissie tot droogmaking van Haarlemmermeer, benevens Mevrouw Amersfoordt en Mejufvrouw Dijk. Aan bet dejeuner heerschte eene opgewekte stemming, en werd door den Burgemeester de eerste dronk gewijd aan den Koning, waarbij hij ook gedacht het aandeel dat de Konin- gen Willem I en II hadden gehad in de droogmaking, en dat het plan was uitgevoerd onder de leiding eerst van den heer van de Poll, den vader van den tegenwoordigen Dijk- graaf, (de laatste had door ongesteldheid niet aan de uit- noodiging voor heden kunnen voldoen) en later onder de lei ding van Jhr. Gevers van Endegeest. Die dronk werd algemeen toegejuicht en volgden daarop eene menigte toasten, waaronder eene van Ds. de Holl, op den Burgemeester, die daarbij den wenseh uitsprakdat ZEd. mogt terugkomen van zijn opgevat voornemen, om bij het ver- strijken van den 6jarigen termijn die betrekking neder te leg- gen; voorts van den beer Yalkenburg, op den Dijkgraaf en het Polderbestuurvan den heer Eggink, op den Gemeente- raad; van den heer van Dorsten, op Mevrouw Amersfoordt; van den heer van Riessen, op het Bestuur der Afdeeling Haarlemmermeer van de Holl. Maatschappij van Landbouw van den heer Kiuiver, op de Wethouders; van den heer van der Moerop den Majoor der Schutterij van den heer Schone, op de Onderwijzers; van den beer Bultman, op de school- commissie; van den heer van de Blocquery, op de Genees- kundigen; van den heer Majoor van Lennep, op den heer Jhr. Gevers van Endegeestvan den heer Gevers, op de hoof- den van het Polder- en Gemeentebestuur en hunne echtge- nooten van den heer Tinholt, op den Secretaris Eggink, die zulks beantwoordde met een toast op den bloei van den land bouw en de welvaart der landbouwers; en vele andere toasten meer, waaronder er waren op Mej. Dijk, op de Badboeve, op de kinderen, op de Geestelijkheidop den Gastheer, op den beer Boekel, geschiedsekrijver van Haarlemmermeer, op de Opzigters van den Polder, op de Eendragt, op de Hoofd- Ingelandenop de Officieren der Schutterijop den Architect der Gemeente, op den Directeur van het Telegraafkantoor, enz. enz.; terwijl H. M. de Koninginde aanstaande Kroon- Prinses en de Gastvrouw niet werden vergeten. Zeker waren alle aanwezigen ingenomen met de guile ont- vangst, die zij hadden genoten en waarvoor den heer Amers foordt alien lof toekomt. Na het vertrek der gastenontving de Burgemeesterin antwoord op een door hem dien morgea aan Z. M. gezonden telegram, het navolgende antwoord: „Zijne Majesteit betuigt den Burgemeester, de Wethouders en de Notabelen van Haarlemmermeer zijnen opregten en har- telijken dank, voor de ontvangen telegram. „De Adjudant des Konings, „Baron Tacts van Amerongen van Woudenberg." Ook voor de leerlingen der Teekenscholen was Zr. Ms. verjaardag een blijde dag. In de Raadzaal waren opgehan- gen eenige teekeningenvervaardigd door de leerlingen der groote teekenschool, onder directie van den heer Buijn, en in een andere kamer eenige teekeningen van de leerlingen PRIJS DER ADVERTENTieiV van 1—6 regels 7 5 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cent. der kleine teekenschool(methode de Witte v. Citters)be- stuurd door de heeren Yerhage (Hoofddorp) en Spruitenburg (Nieuw-Yennep). Deze teekeningendie zeer goed en netjes warentoonden aan welke groote vorderingen in ruim een jaar kunnen worden gemaakt, indien eene zaak als deze met zooveel ijvbr wordt aangevangen en voortgezet. Aan de kin deren die daartoe, volgens het oordeel der Bestuurderen van de Teekenschool, het meest in aanmerking kwamenwerden den volgenden dag eene menigte nette en doelmatige prijzen uitgereikt, daartoe door den Burgemeester (uit eigen beurs) welwillend geschonken. Zij ontvingen die eereblijken, na op guile wijze onthaald te zijn op brood met vleesehchocolade en gebak. Voorzeker zal dit alles eene krachtige aansporing zijn om de nuttige instelling der teekenscholen meer en meer te waarderen, en daarvan nog een uitgebreider gebruik te doen maken. Zeker zal de 19de February 1869 nog lang tot aange name herinneringen stemmen. Vele landerijen in de provincie Friesland lijden tegenwoor- dig groote schade door de veldmuizenwaarom men de landen op vele plaatsen onder wafer laat loopenten einde dat on- gedierte te doen verdrinken. Als een bewijs, welke hooge pachtsommen soms worden verkregen, meldt men uit Zoetermeer dat Woensdag 11. aldaar in publieke verhnring voor 10 jaren een bunder tuingrond gelegen onder Zegwaard, heeft opgebragt de som van 320 in het jaar. Op de hoeve Reville, onder Zevenbergen, in eigendom toebehoorende aan den heer baron van den Bosch genaamd van Rouwenoortwerden onlangs 3 runderen verkocht voor de aanzienlijke som van 1300, waaronder een os, 4 jaren oud, voor 600 een vette stier, 5 jaren oud, voor/450, alien om met Faschen - te leveren. Dergelijke prijzen zijn zeker ongehoord. Men meldt uit Meppel dat de duurte van boter, varkens en schapen, op de weekmarkt van 18 dezer ongehoord was. De voorname reden hiervoor was te vinden in de aanwezisr- heid van een groot aantal kooplieden uit Holland, Friesland en Overijssel, alien per spoor gearriveerd. De aanvoer van genoemde artikelen en ook van granen was buitengewoon. De boter gold per vat 34 a 35, en de Meppeler kluiten per 1% ned. pond 2.50 a 2.60. Niemand her- innert zich den tijddat er zooveel geld voor belaald is. Evenzoo was dit met de dragtige varkens 't gevaldaar de beste per stuk zelfs f 60 en meer opbragten. Friessche scha pen werden zelfs tegen 30 verkocht. Waar 't been moet, is niemand bekend, en toch waren er nog landlieden, die spijt hadden dat ze nog maar niet meer voor hun boter ge- eischt hadden. In den laatsten tijd worden te Zwolle veel varkens aange- vo.erd, herkomstig uit Hongarije, waar de veepest weder is uitgebroken. Deskundigen vreezendat Meruit gevaar voor den nederlandschen veestapel zal kunnen ontstaan. De vijand is te zeer bekend in zijne geducbtheid, om hem achteloos te behandelen en de waakzaamheid te verzuimen. In het Tijdschrift He Volksvlijt" leest men het volgende Poot-Aardappelen. Sedert het heerschen der aardappelziekte, is men al meer en meer teruggekomen van de gewoonte om stuk gesneden aardappelen en kriel uit te poten in plaats van groote aard- appelen. Herhaaldelijk is door opzettelijk genomen proeven bewezen, dat, bij het niet poten van zulke groote poters de gierigheid de wijsheid bedriegten onlangs is zulks weder bevestigd door proeven die in den Chemischen Ackersmann van Stockhardt vermeld worden, terwijl men tevens aangetoond heeft, dat halve en zelfs gevierendeelde groote poters nog beter waren dan kleine. Hetzelfde gewigt, namelijk van half doorgesneden groote poters, bragt 3650 ned. pond of ruim 60 mud van het bunder meer op dau kleine, terwijl vier stukken land met pootaardappelen van 6 lood gewigt elk be- plant, 5900 ned. pond of 98 mud van het bunder opleverden,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1