- 54 demen^de Hcrigtcn. I lets uit (len Anna-Paulowna-Polder. en daarentegen pootaaidappelen van 12 lood elk, 11,000 ned. pond of 180 mud van bet bunder. In de Purmerender Courant van Zondag 21 Februarij leest men het volgendei "VVij vernemen met veel genoegendat de toestand van den Anna-Paulowna-Polder, die zoo veel besproken belangvijke indijking in Noord-Hollandzich in de laatste jaren zeer veel heeft verbeterd. Het oostdeel en een groot gedeelte aan het westelijk deel kunnen tbans gezegd worden geregeld in cul- tuur te zijn. Men heeft daar thans oogsten van 25 a 30 mudden uitmuntende tarwe, dus meer dan de gemiddelde opbrengst van goed land. Het vlasland word tegen hooge prijzen afgezet. De uitgebreide teelt van het vlas oefent een krachtigen invloed op alles uit; en geen wonder, als men nagaat dat het land daarvoor wordt verhuurd tegen 300 a 400 ja hooger per bunder. Yoor het aanstaande saizoen werden o. a. 25 bunders reeds gevlasd land tegen 400 per bnnder in vasle paclU genomen. Dit land is gedraineerd, waardoor de waarde is verhoogd. Deze polder, vroeger zoo afgelegen, is thans in het bezit van uitmuntende communication door vaarten en wegen. De laatstgenoemden, voor een groot gedeelte begrindbieden alle gemak aan, en de spoorweg, met het, in het midden geves- tigde station Anna-Paulownaheeft voor den polder onschat- bare waarde. Ook het telegraaf bureau doet goede diensten. De Noord-Hollandsche spoorweg doorsnijdt een gedeelte van de zandgronden des polders en daar laat de ontwikkeling nog veel te wenschen over. Er ontstaat daar wel een nieuwe buurtkerkland genaamdwaarbij dit jaar eene nieuwe school zal gebouwd worden; wel zijn daar enkele eigenaren met de cultuur bezig, maar bet schijnt eensdeels dat de bezittingen daar nog te groot zijn, anderdeels dat men nog niet hersteld is van de vroeger geledeu verliezen. Men heeft daar te vroeg willen cultiveren. Eerst moesten die losse gronden eenigen zamenhang krijgen en het voorname pnnt, de bemaling, goed geregeld zijn. Dit laatste, de bemaling, is thans in volkomen orde door verschillende verbeteringen aan de stoommachines aangebragt, en wat de kracht dezer landen aangaat, vlas, erw ten en verschillende andere gewassen, vooral aardappelen, worden thans aldaar met voordeel gebouwdwanneer men het land maar durft bewerken. Is eenmaal deze oppervlakte vol- ledig in cultuur, dat zeker bij de ondervinding, die men thans krijgt, binnen weioigen tijd zal gebeuren, dan zal het algemeen blijken dat de zeepolders toch eigenlijk tot de vruchtbaarste behoorenal zijn in den beginne de bezwaren grooter, daar de mindere vruchtbaarheid der gronden een gevolg is van hunne vastheid, en het groote zoutgehalte. Waren die gronden in den beginne maar rustig gedurende eenigen tijd aan de werking der natunr overgelaten en alleen maar voor goede bemaling en verkaveling gezorgd geworden, dan ware veel geld gespaard en Zeker het land niet zoo zeer in discrediet geraakt. Dat heeft veel kwaad gedaan, de ont wikkeling zeer tegengehouden en velen afgeschrikt, zelfs bij bet groote gebrek dat allerwege aan land bestaat. Uit belangstelling in deze onderneming, die zooveel moeite heeft gekost, maar zoo krachtig in stand gehouden is.zullen wij gaarne van tijd tot tijd eenige berigten van daar opnemen. Wij bevelen ons aan bij de nijvere bevolking des Atma-Pau- lowna-Palders voor het ontvangen dier berigten, niet twijfe- lende of dit zal bijdragen om belangstellenden op te wekken ook daar eens te gaan zien hoe de landbouw-nijverheid zich aldaar onlwikkelt. MANGEL WORTELSUIKER-FABRIEK in 1811 te Oosterbeek opgerigt. Yoor zeven en vijftig jaar werd eene „mangelwortelsuiker-fa- briek" op kleine schaal en met de hulpmiddelen.van dien tijd, tot stand gebragt door een ondernemend jongeling, J. Backer genaamd, nog slechts 18 jaar oud, toen hem de ontdekking ter oore kwamdat er uit beetwortels suiker was te bereiden. Het continentaal-stelseldat de indiscbe suiker van de markt uit- sloot, deed de behoefte aan een plaatsvervanger gevoelen; Bac ker nam terstond de proef in hoeverre die ontdekking praktische waarde had. Hij koeht een bosje beetwortels, zoo verhaalt hij nam de proef en verkreeg inderdaad suiker. Dat was de grond- slag van de „mangelwortelsuiker-fabriek", voor eene halve eeuw door den wakkeren ondernemenden jongeling te Oosterbeek op gerigt, welke fabriek zoo belangrijk werd geacht, dat de Com- missie van landbouw er een bijzonder verslag aan wijdde. Dit verslag, opgenomen in bet Daghlad van het Departement van den Boven-Yssel van den 5 den December 1811luidde als volgt „Rapport van de commissie van landbouw over de fabriek van mangelwortel-suiker te Oosterbeek. „De commissie van landbouw, in dit departement, welke thans alhier hare gewone najaarszittingen houdt, overtuigd van het groote belang dat er gelegen is zoo voor het geheele rijk, als voor dit departement in het bijzonder, in het aanmoedigen van den aanbouw der mangelwortelenheeft heden eene com missie uit haar midden benoemdbestaande uit de Heeren van Lijnden van Hemmeu, van Heeckeren van Molecatevan Pal- landt van Walfort en den secretaris Op ten Noort, ten einde de, bier nabij gelegen, suiker-fabriek van mangelwortelente Oosterbeekte inspecterenwelke commissie het navolgend rap port over dit ontwerp heeft gedaan betwelk wij hier aan onze lezers mededeelen „„De commissie, welke heden morgen was benoemd tot het inspecteren van de fabriek te Oosterbeekheeft de eer aan de vergadering le rapporteren, dat zij, na eene zeer heusche recep- tie van den Heer Bakker, een der deelgenooten van gemelde fa briek, met het uiterst genoegen hadden gezien de industrie van de deelhebbers, de zorg en moeite welke dezelve op zich na- men, en aan den daglegden, om in ons vaderland en in dit de partement eene proeve te nemen om een inlandsch product tot suiker te makenen zoo doende de Indien, in dit opzigt, te kunnen ontberen. „„Het was niet alleen, dat een sterk en wel betimmerd hnis, voor de fabriek geschikt, hun oog tot zich trokmaar ook het inwendige van hetzelve, de raspmolen, de ketels, enz. verdien- de hunne opmerking. Hier, waar, in dit jaar, een en een half millioen ponden mangelwortelen zijn bijeengebragt, kunnen da- gelijks 30,000 ponden mangelwortelen worden geraspt, welke, indien de persendie de ondervinding aan de fabriekanten ge- leerd heeft nog niet in die volkomene orde te zijn als noodig is, ook tot siroop kunnen worden gestookt, om dan vervolgens te laten kristalliseren en tot suiker te formeren. Hier heerscht de beste orde, zindelijkheid en activiteiteen aantal van omtrent vijftig werklieden waren hier bezig om de zaak uit te voeren. De in de stoof zijnde schotels met gestookte siroopals ook de monsters van geraffineerde of lompsuiker, de bruine en witte kandij, aan de leden nwer vergadering vertoond, gaven de dui- delijkste blijkendat dezelve voor de indiscbe niet beboefde te wijkenook was de rumuit dezelve gestooktvan een zeer goeden sraaak, terwijl de industrie dier deelnemers zoo ver is gegaan, dat zij eene proef hebben genomen, om, uit het over- blijfsel van de geraspte en uitgeperste mangelwortelenpa pier te maken, hetgene ook, blijkens een aan ons vertoond staal, in zoo ver is gelukt, dat zulksmet het beste succes voor pakpapier kan worden gebezigden men zich zoo ver durft vleijendat deze specie ter bereiding van karton-papier zeer ge schikt niet alleenmaar misscbien beter dan dat van lompen zijn zoude. Om korttegaan, het is uwe commissie voorgeko- mendat bier ontegenzeggelijk bewezen wordt, dat, zoo er maar genoegzame fabrieken ter extrahering der suiker uit de mangelwortelen worden aangelegd, de indiaansche zeer wel kan worden gemist, le meer daar uwe commissie vermeent, dat de cultivateur der mangelwortelen meer dan genoegzaam tevre- den zal zijn over de cultuur van dit gewas, aangezien dezelve zoo veel revenuen kan opleveren, dat die alleen voor geen an- der gewas behoeft te wijken, maar zelfs de hoop geeft van de zelve te overtreffen; daar een morgen lands jaarlijks bij een zeer middelmatig gewas 60,000, en bij een goed gewas 100,000 ponden mangelwortelen oplevert, voor welke de fabriekanten reeds 4, ja zelfs reeds 5 gulden per 1000 ponden betalen. „„Het is dus voor de agricultuur van dit departement alleen- lijk te wenschen dat er zich vele fabrieken tot dat einde zullen etablisseren, ten einde in elk district de landman, zonder te ver- ren afstandzijn verbouw van mangelwortelen aan de fabriekan ten kan leveren dewijl het dan zeker isdat door de protectie van een verlicbt monarch, bij het navolgen van den ijver dezer te Oosterbeek zich gevestigd hebbende fabriekanten de fabrie ken genoegzame materialen zullen hebben om het rijk met de noodige suiker te gerieven. „„Arnhem, den 16 November 1811. Voor copie conform (get.) W. R. Op ten Nooet Secretaris." De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Hol land heeft ter kennis gebragt van de belanghebbendenle. dat de jagt op eenden voor dit jaar in Noord-Holland zal worden gesloten met 6 Maart, na welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooi- eenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei; 2e. dat de jagt op ander waterwild voor dit jaar in Noord-Holland zal worden gesloten met 18 April; 3e. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uit geoefend van 1 Mei tot 15 Julij; 4e. dat de visscherij, met uitzondering van die met aalkorven en palingfuikenvoor dit jaar in Noord-Holland zal zijn gesloten van 15 Maart tot 15 Mei. In ons vorig nommer hebben wij uit Delft bet overlijden medegedeeld van eene vrouwdie men meende dat de laatstovergebleven marketentster uit den veldslag van Waterloo was. Wij vernemen nu evenwel, dat er nog iemand in leven isdie dien veldslag als marketentster heeft bijge- woond. Zij beet J. W. Schaper en was reeds destijds gehuwd met A. Kosterdie toen bij de derde compagnie van het 15de bataillon der land- militie als fuselier stond en die zicheven als zijnog in het voile ge- not van kracht en gezondheid mag verheugen. In weerwil van haren tachtigjarigen ouderdom, is zij althans nog zoo vlug ter been en flink bij de hand dat er blijkbaar niets ongerijmds ligt in de verklaring, die zij nog onlangs uilsprakdat zij zulk eene campagne nog best zou kunnen mededoen. In een regt levendigen trant weet zij uit dien tijd alleriei bij- zonderheden te verhalen waarvan zij getuige is geweest. Zij heeft haar tenue en haar vaalje van die dagen nog getrouw bewaard. Het echtpaar is thans reeds 57 jaar gehuwd en woont onder Crooswijk (bij Rotterdam), niet ver voorbij de begraafplaats. Er zijn nog acht kinderen (alien gehuwd) van hen in leven, benevens een groot aantal klein-kinderen en achter-kleinkinde- ren. De gemeenleraad van Ouderkerk aan den Ussel heeft bij besluit van 10 December 1868 de gewone kermis of jaarmarkt in die gemeente afgeschaftweik besluit den 9den dezer door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd. Als eene buitengewone zeldzaamheid deelen wij mede dat het paard van den landbouwer Egbert Weslhof te Wijhe, twee zwarte merrie-veulens heeft geworpen welke beide in leven en zeer weivarende zijn. De oudste lieden herinneren zich nietooit zulks gehoord te hebben. De heer S., fabriekant te Groningen, en niet be- hoorende tot het israelitisch kerkgenootschapheeft ten behoeve van het te Utrecht te vestigen centraal israelitisch weeshuiseene aanzienlijke gift geschonken en wel 300 in eens en jaarlijks f 100. In de vorige week heeft zich in de celluluirc gevangenis te Amsterdam een bewaarder van het leven beroofd, door zich in een regenbak le verdrinken. Te Luik is een kind geboren, welks oogen, in stede van onder het voor- hoofddaar ioven staan. Het voorboofd is cehter niet breeder dan de plaats die de oogliolten gevvoonlijk heslaan. Het ongelukkige kind bezit voor bet overige alle levensvalbaarheid. Onlangs lazen wij in de uieuwj-. hladen dat een deurwaarder te Parijs zijne exploiten per velocipede be- zorgde, dit schijnt navolging te vindenalthans een deurwaarder te Texcl heeft zich ook een dergelijk voertuig aangeschaft en het schijnt op ge- lijke goede wegen goed te bevallen. Te Veenendaal is zondag avond onder kerklijd hij zekeren H. D., die geheel alleen huisde, een slouto diefstal gepleegd. De dader of daders hebben in huis weten te sluipen, en zich daar van p. m. 16000 aan obligation meester gemaakt. Als een nieuw bewijs van de zeldzame weersgesteldgeid gedurende dit saizoen kan worden vermeld, dat op 6 Februarij te Ransdorp door den landman A. van Keulen, gevonden is een nest waarin drie jonge hazen, en wel reeds zoo ontwikkeld, dat een het op een loopje kon zetlen. Niet on- aardig is de bierbijkomende bijzonderheiddat toen bet dierlje op zijn vlugt in een sloot raakte, de landman zich over den kieinen drenkeling onlfermdehem er uithaalde en in het nest terug bragt. Men ver- neemt, dat in den storm, die in den nacbt van 12 op 13 dezer gewoed heeft, op de Schclde voor Antwerpen een beurtschip van die haven op Charleroi vergaan is, on dat ten gevolge daarvan de schipperzijne vrouw en vijf kinderen, benevens de schippersknecht, zijn verdronken. Laatst- genoemde laat eene weduwe met 5 jonge kinderen na. Te Breda is Vrijdag 11. in het huis van arrest gebragt een dienstmeisje uit Raamsdonk, oud 17 jaren, beschuldigd van moedwillige brandstichting, waardoor men- schenlevens in gevaar verkcerden. Zij is tot deze misdaad gekomenorn- dat zij van bare meesteres de vergunning niet kon verkrijgen, haren ster- vendon vader te bezoeken. De brand is gelukkig spoedig gebluscht. Volgens de Tall Mall Gazette kiagen de geneesheeren in Engeland over de toeneming der gevallen van krankzinnigheid en het ongenoegzame der middelen tot bestrijding daarvan. Genoemd blad is van gevoelen dat de zaak der moeite van onderzoek wel waardig is. Jl. Vrijdag waren te Leipzig op een openbare plaats van uitspanning aangekondigd komisehe voor- dragten van den koeplet-zanger II. en zijne echtgenoot. De vrouw ver- scheen op het bepaalde uur, doch haar man niet, en zij zag zich dus lengevolge van zijn wegblijven genoodzaakt alleen het publiek bezig to houden en de laclispieren barer hoorders op te wekken, hetgeen haar eok zeer goed gelukte. Maar waarom was haar roan niet gekomen De ongelukkige overmeestcrd door wanhoop daar bij in bet onderhoud voor zicli en de zijnen niet kon voorzien, bad zich opgehangen, terwijl zijno vrouw komisehe liederen voordroeg! Vier kinderen zijn nu der moedcr alleen tot last. - Verschrikkelijk kontrast in het levenEen kleine anekdote van von Bismarck: Op het eerste bal aan het hof te Berlijn niaakte de rijkskanselier bout de cour aan de vrouw van eon buitenland- schcn diplomaaten het is bekend dat de premier van Pruissen even veroverend is bij het schoone geslacht als op politiek terrein. Met da hem eigene driestheid wilde hij een roos trekken uit het boeket dat de dame in de hand hield, maar deze gaf hem een iik met den waaijer op den vinger en zeide: Heer minister, die bloomen zijn geen duitscho Stalen; gij moot vragen, als gij er eene wilt hebben." Te Luntcren is dezer dagen een man overleden, die zeer armoedig leefde. Na zijnen dood vond men in eene kast vorsclieidene zakken met geld, wegendo cirka 80 pond. Voor zijnen dood gaf hij een vriend een zakje met geld om dit den armen te schenken. Hue verheugd de erfgenamen, neven en nichten, meest behoeftig, over dezen onverwachten vond zijn, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Bij den kommissaris van polilie Luda te Keulen, heeft een vrouw, onlangs uit de gevangenis ontslagen, zich aangemeld met de verklaring, dat zij den brand in den schouw- burg gesticht heeft. Volgens hare bekentenis was zij daags voor den brand in dienst gekomen hij den kassier Backhaus, doch iiad de vrouw des hui- zes, met haar niet levredenhaar dadelijk do dienst opgezegd, en uit wraak liierover zou zij na middernacht, alle gaskrancn opengedraaid en het gas ontstoken hebbentoen dit middel haar niet spoedig genoeg werkte, zou zij nog onderscheidene voorwerpen hebben bijecn gebragt en ze doen ontvlammen. Gewetensfoltering over hare misdaaddie den gru- welijken dood van Backhaus met vrouw en vijf kinderen ten gevolge had joeg haar naar den pastoor om te biechten, doch de geestelijke wilde haar geen absolutie goven en vermaande haar aan de politie alles te be- kennen. Men is zeer nieuwsgierig naar de oplossing dezer gebeimzinnige zaak, le meer daar verscheidene personen de gedano aangifte der vrouw voor valsch meende to moeten houden. In het dorp A. in Friesland viel Zondagochlend het volgende voor: Eenige jongens, wior getal spoe dig tot eeoe menigte aangroeide ontdeklcn ergens in het dorp een baas die op hun geschreeuw natuurlijk aan den loop ging. Evenwel scheen het dier zich op de straatsteenen niet te huis te gevoelen, waardoor het eenigen tijd van een sclireeuwenden hoop jongens omsingeld hleef, het dier goraakle eindelijk in een hleekje, geiieel van iatwerk omringd. Ook hier vervolgden het de jongensom het le vangen. De eigenaar wildo den troep verwijderen, doch de jongens waren le veel opgewonden, om naar zijn roepen te luisteren. De man gaat dus ook op zijn hleekje en vat het beest hij den kopeen paar jongens grepen het achtereinde en nu zou het op een trekken gaan. Do jongens hadden echler geen vat op den haas, zoodat de man dien levend in huis gevangen zette: de jongens bleven evenwel voorlschreeuwen en tieren. De een had hem hot eerst gezien, een ander er naar gewezen een derde hem beet gehaden ieder wilde het beest in eigendom hebben: de jongens eischlen, dat men den haas weder in het dorp zou lalen loopenenz. Het huis waarin de haas gevangen zat, werd geheel omsingeld: men schopte en sloeg op voor-en achterdeur, steenen werden tegen deur en vensters geworpendoch wat hij zulke gelegeuheden gcbruikelijk schijnt to wezen, geenc politie liet zich zien, om den hoop uiteen le drijven. Men zond iemand naar den veldwachter, met verzoek om adsislcntie; hij nam zelf de boodschap aan en zou slraks wel eens kijken. Een paar slemmen uit den troep riepen: »0, die komt toch niet, want dan verkoopt zijne vrouw geen pijpen en sigaren meer aan ons." Zou het waar kunnen zijn? Atlians niemand met stok of zwaard gewapend kwam opdagen. De jongens zetten hun balda- digheden voort, eerst driekwartieruurs later, toen de een na den andere verdwenen was, kwam de veldwachter. Om de grootste belhamels van de jongens te verbieden? Neen! en nogmaals neon! ZEd. kwamen eischle den haasdie hier gevangen zat, levend op. Oeh Mijnheer! een eenvoudig man, die met alle wetten niet bekend is, begrijpt niet of de polilie regt had den haas, dien hij op zijn eigen hleek gevangen had, op te eischen, en cvenmin of een politieagent of een veldwachter, dieom adsistentie verzocht wordt, naar willekeur driekwartieruurs op zich mag la- ten wachten. Verleden week werd een knaap, oud negen jaren, wegens onbehoorlijk gedrag, van eene der openbare scholen te 's Hago verwijderd. Een zijner kameraden bragt hem later de valsche boodschap over, dat hij weder ter schole komen mogt. Ilieraan gaf de jongeling gehoor, maar toen hij ter schole verscheenbemerkte hij dat men den draak met hem gestoken had. Hierover verstoord, trok hij een mes en gaf daarmede den valschen boodschapper een steek in den rug. Ruim drie jaren geleden werd aan een winkelier aan de Hoogstraat te Rotterdam, terwijl hij bezig was de kalanten te hedienen, eene porte-monnaie met dertig gulden ontstolen, die hij in de drukte een oogenblik naast zich op de toonbank had nedergelegd. Wie den diefstal gepleegd had bteef een geheim en is alsnog een geheim. Als een belangwekkende bijzonderheid wordt evenwel gemeld, dat de bestolene onlangs over de post een brief ontving met dertig gulden papieren geld. De geleidende brief luidde lelterlijk gccopieerdaldus: rnijn heer drie Jaar geleede toen ik in roterdam was en bij u goet kwaam koopen zag ik een porte menee op do toonbank iegen, dien ik dog dat iemant uit de winkel hem hat laate legen en ik behoefte aan gelt hat om voor mij kin de re ete te koopen maar mynheer ik hat er tog geen vrecde mee want ik wis log niet van wie hij wasmaar nu ben ik in de geleegenhyt om dat geld weer u ter hant le stellen daar ik tog in roierdam moes weezen, zoo hep ik dit maar op de post, gedaan u zal meschien wel weete wie het toe behoor. ik hoop u het my vergeeven zul dat ik zulks zoo lung gehoude hep maar ik hep het zoo benouwd die tyt gehat dat ik het niet eerder weerom hep* kune geeven en hoop dat my hcemelsc vader het my mag vergeeven."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2