- 54 Gemengde Bcriglen. XXIII Xederlaudsch Landliaisliondkundig Congres verschillentle stammeu verdeelJ eu ontviug elk Israiiliet eenen akker in erfelijken eigendom, iot aandeel; alleen de stam van Levi wa3 hiervan uitgesloten aan dezen vielen 48 steden ten dedl, elk met 1000 ellen grondgebied, van den stadsmuur afgerekend. Men zou met eenigen grond knnnen vragen of Palestlna groot genoeg wa3 om een volk als het Israelietische, dat bij zijnen intogt op ongeveer drie millioen zielen kon geschat wor- den allden in den landbouw zijn beslaan te doen vinden; en, zoo dit al in den beginne waar moge geweest zijn of zulks dan later, bij zijn sterke vermenigvuldiging, zoodat het reeds onder Davids regering tot acht millioen was aangegroeidwel mogelijk zal geweest zijn. In antwoord hierop diene het volgende. Vooreerst was liet Joodsche land nitgestrekter, dan het op de meeste landkaarten wordt aangeduid, behoorde er nog een aanzienlijk gedeelte van den Libanon met zijne vruchtbare dalen toe en bezaten de negen en een halve stam aan deze of de we3tzijde van den Jordaan, ten zuiden nog land in Arabie. Ten anderen was het Joodsche land buitengewoon vrucht baar; alleen de omstreken van Jeruzalem raaakten hierop eene uitzondering, deze waren voor den akkerbouw niet geschikt, maar leverden daarentegen uitmuntende olijven en druiven op. En daar nu elk Israiiliet zijne akkers in vollen eigendom bezat, kon hij er, alleen het zevende jaar uitgezonderdwaar- over later, naar goeddunken mede handelen en er de meest mogelijke vruchten van trekken zijne kudden dreef hij in de woestijn, voor weiland behoefde hij dus niet te zorgenmaar kon alles onder den ploeg houden. Eindelijk moet men ook vooral niet vergeten datbij ge- lijke vruchtbaarheid, een zuidelijk gelegen land een grooter aantal inwoners kan voeden, dan een noordelijk gelegen land. In bet zuiden heeft men veel minder behoefte aan brand- stoffen, kleedingvoeding, enz. dan in het noorden de bos- schen kunnen du3 geveld en alles omgeploegd en met koren bezaaid woiden, want aan vlas en hennep is minder behoefte, ook niet aan wol; voor weiland behoeft daarom ook minder gezorgd. En toen nu later het Israelietische volk te zeer vermenig- vuldigde, nam het bezit van het overgebleven gedeelte van den Libanon en stichtte volkplantingen in de Arabische woestijn waar ze vroeger hunne kudden weidden want zelfs het Zand is daar vruchtbaarals er slechts waterbronnen zijn. In ieder geval moet men het hedendaagsche Palestina niet vergelijken met het voormalige; den tuin van vroeger niet met de rui'ne van thans; toen maakte de noeste vlijt zelfs naakte rotsen vruchtbaar, door ze met teelaarde te bedekken en deze tegen het wegvoeren door het afstroomend water te bewaren door ze te ommuren; thans, na 18 ecuwen, is door oorlogen en de heerschappij der ongeloovigenalles verwoest, en heeft ook de wijn, een der grootste geschenken van dit heerlijke land, maar door den Alkoran verboden veel van zijne waardij verloren; trouwens, die vroegere vruchtbaarheid van den grond blijkt nog altijd overtuigend daar, waar de tegenwoordige be- woners, niet verontrust door zwervende roofhorden, zich nog ongestoord op den akkerbouw kunnen toeleggen. Meuwveen, Febrnarij 1869, te Kampen, van Maandag 28 Junij tot en met Zaturdag 3 Julij 1869. Bij gelegenheid van het Congres zal eene Tenfoonstelling worden gehouden van YeePluimgedierte, Yoortbrengselen van- en Werktuigen voor den Land- en Tuinbouw. De opening dezer Tentoonstelling is bepaald op Woensdag Een 30 Junij des middags te 12 uren. De Tentoonstelling van het vee duurt 6ea dag, die der werktuigen en landbouwvoortbrengselen 4 dagen. Het nitvoerig programma dezer Tentoonstelling zal zoo spoedig mogelijk algemeen verspreid worden. Het Bestuur heeft reeds tot het uitloven van prijzen eene niet onbelangrijke som ter beschikking; die som is intusschen niet voldoende om aa-n de Tentoonstelling eene gewenschte uitbreiding te geven. Het Bestuur neemt dus de vrijheid alle belangstellenden beleefdelijk uit te noodigen om bijdragenbetzij in geld of in voorwcrpenter zijner beschikking en hetzelve daardoor in staat te stellen vele en groote prijzen uit te loven. Daarin toch bestaat het eenige middel om eenen goeden uitslag aan de Tentoonstelling te verzekeren iets waarop het Bestuur van het XXIII landhuishoudkundig Congres "rooten prijs stelt. D Elke gift, groot of klein, zal dan ook met dankbaarheid nangenomen en de naara der gevers met het bedrag der in- schrijving achter het programma gedrukt worden. Aan deze Tentoonstelling zal bij genoegzame deelneming «ene Yerloting worden verbonden. Het Bestuur van het 23e Ned. Landhnish. Congres, Mn. S. II. de La Sabloniere, to Voorzittcr. Mr. B. VV. A. E Baron Si.oet tot Oi.dhlts, 2e Voorziiler. Mr. H W. Jordens. Jonkiir. Mr. G C. Junius van IIemert. C H. A. Engei.enberg. L II. VAN ItOJILNDE. \Y. G Boele, Thesaurier. N. van Berkum Bijsterbos Jr., to Secretaris. J. G Hissink, 2e Secrelaris. C. M. J. Jongkindt Comnck, Direct, der Maalsch. van VVelda- digheid, en VV. Kanis, YVethouder der geraeente Grafhorst, beiile Jaatsta medeleden der commissie voor de Tentoonstelling. Omtieut de internationale tentoonstelling van tuinbouw welke in September a. s. te Hamburg zal plaats hebbenver- neemt men, dat men zich alom in de meest gewenschte mede- werking mag verheugen. Zoo zullen door de directie van den spoorweg BerlijnHamburg de levende planten tegen hetgewone tarief met de personen-treinen verzonden worden en al de goe- deren van de tentoonstelling terugkeerende, vrachtvrij worden vervoerd, terwijl het dienslpersoneel, dat de goederen vergezelt, met kaartjes 4de klasse, op de 3de klasse plaats verkrijgt. De Nederl. Maatschappij tot Lxploitatie der Staatsspoorwegen heeft dezelfde voordeelen toegestaande Amsterdamsche Stoomboot- maatschappij heeft zoowel voor de reis naar Hamburg als voor de terugreis 50 pCt. reductie op het vrachttarief der goederen toegestaan. Daar de plaats der tentoonstelling, boewel eenigzins hoog gelegenaan de Elve grenstis het vcrvoer daarheen van de met booten aangebragte goederen zeer gemakkelijk. Men houdt zich thans onledig het terrein voor de tentoonstelling in een grootsch park te herscheppen; de kosten der daar voor de tentoonstelling op te rigten gebouwen bedragen Ongeveer f 200,000. Door den Koning^en de Koningin vanPruisen, de stad Altona en anderen zijn buitengewotie prijzen uitgeloofd. Men mag verwaehten, dat ook in Nederland deze tentoonstel ling veel medewerking zal ondervinden. Eeeds heeft zich de Pomologische vereeniging te Boskoop voor eene zeer belangrijke bezending doen insclirijven. In het Tijdschrift „Be Volksvlijt" leest men het volgende: Markt van Landbouw-Worktuigon. Het is eene gelukkige gedachte om de tentoonstellingen van werktuigen te vervangen door eene jaarlijks, ter zelfder tijd en terzelfder plaats, te houden markt, gelijk er, met den besten uitslag, sedert eenige jaren eene te Breslau gehouden wordt, die in 1867 reeds te Praag is nagevolgd, Zonder in de zoo bezwaarlijk te vinden kosten van eerepenningen te vervallen, wordt door zulk eene markt hetzelfde doel bereikt, het doen kennen door tentoonstellingen en beproeven van de beste werktuigen en van do verbeteringen welke daaraan toe- gebragt mogen zijn. Het is eene zaak die ook door onze Nederlandsche landbouw-tentoonstellers ernstig in overweging genomen verdient te worden; want het lijdt geen twyfel dat, zoo er ruimschoots gelegenheid gegeven wordt tot het in het werk stellen der werktuigen door de fabrikanten zelvenzonder dat hun zulks op kosten te staan komt, deze, door onder- lingen naijver gedreven, niet nalaten zullen om werkdadig de waarde hunner werktuigen aan te toonen. Zonder wedstrijd en prijsuitloving, met alle daaraan verbonden kosten en moeije- lijkhedenkan de markt hetzelfde voordeel opleveren als eene tentoonstelling. De markt te Breslau heeft, in 1868, plaats gehad van den 30 April tot eu met den 3 Mei. De ter markt gebrngte voorwerpen moesten den 1 April aan de regelings-commissie opgegeven worden en gedurepde de marktdagen, verkocht of niet verkocht, aanwezig blijven. Elken inzender werd kosteloos de noodige ruimte en verzekering tegen brandschade toege staan, en tegen inkoopsprijs alles geleverd wat er tot het in werking brengen van stoomwerktuigendorschwerktuigen snij- en maalmolens en dergelijke, noodig was. Voor het in werking brengen van akkerbouw-werktuigen was overvloedig gelegenheid. Faardenslagterij. Ilet gebruik van paardenvleesch komt al meer en meer in zwang. In 1867 werden er te Berlijn omstreeks 3500 paarden geslagt, en eene nieuwe, groote Centraal-Eosschlachterei moest men openen om aan de toenemende navraag te kunnen vol- doen. Bij het gebruik der verschillende deelen van het lig- chaam, buiten dat van het vleeschkomt nu ook de uitvoer naar Spanje van de dunne darmen. Zorgvuldig gereinigd, van alle slijm ontdaan en gedroogdgaan die derwaarts om tot bet bewaren van boter te dienen. Het is bekend dat men daar de boter bij de el verkoopt. Zou onze paardenslagterij te lloorn geene zaken kunnen doen, door zindelijk toebereide paardendarmen, met Hollandsche boter gevnld, naar Spanje uit te voeren? In de Purmerender Courant leest men het volgende: Een afgrond in Oost-Tonnessee. De Knoxville Press" berigt het volgende uit Amerika Zaturdag morgen, den 13 Febr., toen mr. Glenn, van New Market, Jefferson-county, Tennessee, aan het ploegen wa3 bij een heuvel op de boerderij van mr. Hill, eene halve mijl afstands van New Market, bemerkte hij plotseling dat zijn span paarden verdwenen was onder de oppervlakte van den grond, de ploeg en het pSardentuig daarboven latende. Bij nader onderzoek bleek, dat de grond eerst weggezakt was onder de achterpooten der paarden; waardoor het tuig over de koppen der paarden schoof en de dieren het kwijt- raakten, alvorens zij onder den grond zonken. Een der paar den is 18 a 20 voet diep onder den grond begraven, en stierf onmiddellijk door verstikking. De ander bleef in het gezigt 12 voet beneden den grond. Mr. Glenn en zijn zoon, die getuigen waren van het akelig tooneelpoogden het eene paard te redden door in de opening te gaan, doch de grond bleef verzakken en weldra konden zij zichzelven niet meer redden toen eindelijk de buren op hunne noodkreten afkwa- men eu hen van hun neteligen toestand bevrijdden. Beide paarden zijn verloren. De holte is in den vorm van een cirkel en 20 voet in doorsnede. Men heeft een aantal loggen in de opening geworpendoch alles verdwijnt voor het gezigt en men kan den gapenden afgrond niet gevuld krijgen. Er zijn geene rotsen of steenen zigtbaar en de geheele zijgrond langs den heuvel schijnt slechts eene dunne aardkorst te zijn, waaronder een oogenschijnlijk onpeilbare afgrond gaapt. Z. M. de Komng zal zich, naar men vcrneemt, Dingsdag 13 April naar Amsterdam begeven. Te Amsterdam is in den Buiten-Amslel nabii bet Amstel-Hoteldnjvende gevonden het lijk ecner onbekende vrouw, geheel natu sleclils met een paar katoenen en een paar vvollen kousen aan de meneneen stuk van een borstrok aan den linkerarm en een gescheurde cornetmuts bangende aan den lials; om den hats was een gewoon bind- touwtje geknoopt, en ter zijde van het regteroor bevonden zich twee vrij diepe sneden. Het lijk is naar het Binnen-Gasthuis overgebragt. Te Hansen heerschen de mazelen zoo erg, dat bijna geen huis wordt aange- troffenwaar kinderen zelfs tot I6jarigen leeftijd er van bevrijd zijn. De scholen worden dientengevolge zeer schaars bezocht. Door het provin cial geregtshof in Noord-Brabant is uitspraak gedaan in de bekende zaak V3n J K.oud 31 jaren, dienstmeid, geboren te Sleenbergen, laatst ge- woond hebbende te Dinteloord, thans in liechtenis te 's Bosch. Het hot heeft haar scliuldig verklaard aan kindermoordvoor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en veroordeeld tot eene tuchthnis^traf voor den lijd van tien jaren. Uit Steenwijk meldt men, dat de heec W.zaakwaarnemer en handelaar in effekten aldaar, tot groot nadeel van een aantal zijner klientenonverwacht is doorgegaan, p. m. 100,000 hem ter konversie toevertrouwde oostenrijksche papieren medenemende. Men veronderstelt algemeen, dat hij naar Londen is vertrokken Tot waarschuvving van mililiepligtigen vermelden wij het volgende geval, het- welk zich bij de jongste loting in de gemeente Nieuw-Leussen heeft voor- gedaan, Een jongeling aldaar begaf zich verleden jaar ten behoorlijken tijde naar het gemeentehuis ter inschrijving, maar geen der bestuursleden nocli den klerk aantreflende, vcrtrouvvde bij zijne aangifie aan de vrouw van den laatste. De klerk, die de boodscbap werkelijk ontving, vergat ecluer de inschrijving te doen, zoodat bij de toting de naam van dien militiepligtige op de alphabelische lijst niet voorkwam. Deze heeft daar- voor moeten boeten, want door heeren Gedeputeerde Slaten van Overijssel is hij als nalalige aangemerkt en zonder loting tot twee jaren dienst- prestalie verivezen. Eene jonge dame, de dochler van den beer Allen, te Musselburgh, die de tentoonstelling te Waresley had bezocht, wenschte in den namiddag met den spoortrein terug le keeren. Zich te lang op- geliouden hebbende, was de trein reeds in gang, toen zij beproefde er in te stappen door mede te loopenalvorens iemand het beletten kon. Het kleedje van de ongelukkige dame raakle in de trede vast, en na een paar malen rondgeslingerd te zijn, viel zij onder den trein die over haar borst ging, waardoor zij onmiddellijk stierf. Op het plein van de Sor- boune te Parijs heeft, in eene fabriek van chemicalien, waar het nieuwe buskruid voor de torpedo's wordt gemaakt, eene vreeselijke ontploffmg plaats gehad. Het huis vloog in de lucht; 10 personen werden gedood; stukken van menscbelijke ligchamen werden vveggesliugerd tot op een af- stand van 80 el; verseheidene personen werden"gewond en 5000 venster- ruiten vernield. Van Barbados heeft men beriglen lot het laatst van December jl.waaruit blijkt dat zes weken laug aldaar droogte bad ge- heerscht; sedert deitig jaren had men zoo iets niet beleefd. Men veron derstelt dat het ruini gebruik van guano, bij bet gebrck aan regen, de kultuur benadeeld heeft. Ook van de kostgr onden is de oogst bitter mis- lukt; zoodat men gedurende vele maatulen toevoer van levensmiddelen van bet buitenland zal moeten erlangen. Men heeft met goed gcvolg de proef genomen met de aanplant van blackeye boonen ten einde den voorraad levensmiddelen te vermeerderen. In de steenkolenmijn van graaf Dud ley te Brierleyhili (in Engelaud) heeft men waarschijnlijk bij bet uilgravea aan een stroum water den toegang verleendten minste de mijn is plot seling vol water geloopen. Men is met alien ijver bezig aan bet poirtpen. Tien werklieden en drie jongens hebben bij dit ottgeluk bet leven ver loren. Een eenoogig heer, die digelijks het Spui le Amsterdam moet overloopenheeft de gcwoonte om den bliriden man, die daar zijn rug tegen den muur staat te scburen met het gevolg, dat de steenen er van slijten twee cenlen per dag te geven. Verleden maand was de blinde drie dagen achtereen niet op zijn post. Hij was ztek. Toen de eenoogige weldoeuer hem den vierden dag weer terug zag, vroeg hij, terwijl bij hem aclit centen in de hand stopte: Wel, vriend, hoe gaat bet? 0 zeer wel, mijnheerdank u wel, mijnheer, zoo als mijnheer ziet. Dan gaat bet maar half goed - zeide de lieer - want ik heb maar een oog. Zoo! zoo! heeft uwee maar een oog? Neem dan assieblieft vier centen van me terug. Blijkens een per mail ontvangen berigt heeft de keizer van Japan eene verordening uitgevaardigdinboudende dat ieder in wiens liuis brand ont- staat, onverscbillig of dit al dan niet bij ongeluk is, zonder genade moot onthoofd worden. Het eerste geval van dien aard heeft zich reeds dade- lijk voorgedaan. Bij een der inwoners van Jeddo ontstond brand en de man des huizes heeft destvege zijn hoofd moeten missen. Gedurende het jongste verblijf van den onderkoning van Egypte te Konstantinopel hebben de dagbladen gewag gemaakt van in het Serail gehouden gezeliige bijeenkomsten, waarbij zoowel de vronwen van dien vorst als die van den sultan Abdul-Aziz zich ongesluijerd in de legenwoordigheid van lurksche en andere manncn verloond haddcn. Thans wordt gemeld,.dat de harem van den onderkoning dagelijks in verseheidene coupe's uitiijdt en de drukste wijken der egyptisclie hoofdstad bezoekt, terwijl bet gelaat der vrouwen nug wel met een ligt gaas bedekt is, maar zoodanig, dat bare trekken zich zeer wel laten onderscheiden. Volgens genoemd blad, wil de onderkoning, dat zijne vrouwen zich over een jaar geheel en al naar de wtjze der europesche vrouwen in het publiek zullen vertoonen en be- wegenen niet slechts zijne vrouwen, maar ook die zijner pachaas. Volgens een Duitschen geleerde trekt de kern der aarde meer en meer bijeentengevolge van de gesladige verkoeling, en zal de dag komen, waarop zij de vaste landen niet meer zal kunnen dragen, die uitspiingen boven bet algemeen peil der zeeen. Dan zullen deze uitslekende gedeel- tcn namelijk: Azie, Afrika, Europa en Amerika, eensklaps in den grond zinken, door hun eigen gewigt medegesleept en door de zee overdekt worden. De menschen zullen maar op weinige punten behouden blijven, namelijk op die, welke aan de overstrooming ontsnappen; die rassenzul len dan verauderen in nieuwe soorten, uilhoofde van de nieuwe voor- waarden, welke aan bet organieke leven gesteld zijn door de verandering der luchtgesteldlieid. 0m onze lezers ecliter geen vrees aan te jagen, kunnen wij hierbij voegen, dat, volgens de berekeningen van den geleerde deze gebeurtenissen niet zullen geschieden dan na twee honderd millioen eeuwen. Te Homeniet in Italie, maar eene plaats in den noord- amerikaansrhen staat New-York, is onlangs een moordenaar opgehangen. Bij die gelegenheid is de prnef genomen met eene nieuwe vvijze van teregtstelling. Men heeft namelijk den ter dood veroordeclde chloruforme toegedienden het luik doen vallenzoodra bij bewusteloos was. Er zijn geene teekenen van pijn waargenomenen na 12 minuten had de pols opgebouden te slaan. In het laatst der vorige maand kwam le Belgrado een sl.ivenhandelaar met vier jeugdige zwarte slavinnen hij zich die hij uit Rutschuck naar Bosnie wtlde overbrengen. Zoodra bij nu op het tolkaiitoor kwam, om zijne koopwaar voor de belasting aan te geven, werd hem van wege de auloriteit eenvoudig aangezegd, dat iedere slaaf of slavin, het servisch grondgebied betredeude, dadelijk vrij is. De koop- man kon dus gaan of blijven, precies zoo als hij verkoosdoch daaren tegen waren zijne slavinnen even vrij of zij hem wilden vergezcllen of niet. In het ecrst begrepen de slavinnen er niets van. Zij meenden eenvoudig dat zij aan de amblenarett verkocht waren, en derhalve aan deze als hare nieuwe meesters moesten gehoorzamen Men kan dus be- grijpen hoe vreemd zij opkekentoen zij hoorden hoe het er mede stond. Maar wat nu gedaan? In het tolkantoor of op straat blijven, dat ging niet. Geluklig bestaat aldaar ter diensle van doorreizende Turken eene moskee, die door cen hodja of turkschen priester bediend wordt. Deze persoon had naauwelijks het geval vernomen, of hij hesloot gebruik te maken van het buitenkansje om op eene gnedkoope manier eene vrouw te krijgen. Hij begaf zich dus naar de stedelijke auloriteit en verkla.arda

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2