WEEKBLAD 1869. V rijdag, 16 April. IV0. 16. SMm VAN A AN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDEIt-BELANGEN GEWIJD. Ticnde 3 aav gang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemm ermeer. Itandbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 7 tot 13 April 1869. .Aft** HAARLEMMERMKER, PRIJS VAN HET ABONNEAIENT in het Jaarf 6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Uitslag der Verpachting van het Grasgewas der Eiagdijken en Polderkaden, den 8 en 9 dezer gehouden, als Het grasgewas der Eingdijken over 1869 heeft opgebragt 9154.alzoo 1634.meer dan in 1868 en dat van de Polderkadenmede over 1869 heeft opgebragt 2186. alzoo 366.meer dan in 1868. Naar men algemeen zegt, heeft de Burgemeester, mr. J. P. Amersfoordt, bij de audientie op 11. Woensdag van Z. M. den Koning zijn eervol ontslag als Burgemeester aangevraagd. GEBORENGerard, zoon van A. C. Flipphi en A. M. P. Kroezen. Bartholomews Adrianus, zoon van J. van der Blom en N. de Graauw. Jan Comelis, zoon van M. van Hauselt en S. van Willigen. Hendrika, dochter van G. van Groningen en C. v. d. Mooren. Hendrikus Petrns, zoon van M. Knypers en A. Stokman. Hendrik, zoon van W. de Graaf en H. AVesdorp. Pleunis Jacobus, zoon van L. de Koekkoek en A. van der Stelt. OVERLEDENMaria Straathof, ond 49 jaren, gebuwd met W. Moer- kerk. Cornelia, oud bijna 2 jaren, dochter van J. van Gameren en J. Kardol. Comelis, oud bijna 3 maanden, zoon van C. Opbeim en D. Stroet. Antonia, oud bijna 3 maanden, docbter van H. de Gier en E. Zuiddonn. Peter van Kerkwijk, oud 57 jaren, gebuwd met Diliana van Loon. Jan, ond 9 weken, zoon van J. Bloos en E. Verheul. Jacob, oud 3 weken, zoon van A. Minnius en G. Wiedijk. ONDERTROUWDP. Beemsterboer met G. Oostwouder. J. Grielc- spoor met M. van Groningen. K. Hoogmoed en J. D. C. Kleist. GEHUWD: H. van "Woerkom met M. Verduin. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmerxneer. Eerste helft der maand Maart 1869. LIJST VAN BRIEVENDIEUITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DEB GEADBESSEEEDENNIET BESTELD ZIJN KUNNEN WOKDEN. 1. Mejw. Waartenaaij te Broek in Waterland. 2. W. Bram,Haarlemmermeer. 3. M. Sepers,Koudekerk. 4. Ko MijeLeiden. 5. Jacobus Barendrecht,. Papendrecht. 6. Jacobus Yoordewinde, Soetermeer. 7. G. van Oostende, Zwijndrecbt. Naar men verneemt heeft het Z. M. den Koning behaagd, aan de Afgevaardigden van het Bestuur der Koninkl. Nederl. Tuinbouw-Maatschappij Linnaeus, op de audientie van Woens dag laatstl. de verzekering te geven, dat Z. M, die inrigting Zaturdag aanst.s morgens omstreeks half tien ure, met een bezoek zal vereeren. Zutphen13 April. Te Winterswijk zijn dezer dagen twee stukjes tuingrond verkocht, het eerste 8 roeden groot voor 450, en het tweede van slechts 3 roeden voor 295 een duidelijk bewijs, dat de prijs der landerijen in het graafschap Zutphen steeds stijgende blijft. Onder bovengenoemde verkoop- pnjzen zijn de noodzakelijke onkosten niet begrepen. Gokinciiem, 14 April. Terwijl men in de streken van Beesd, even als elders, gewoon was dat bet bederf in de aardappelen zich met in den nazomer openbaardewas het met den laatsten oogst geheel anders. De aardappelen kwamen gaaf en goed uit den grond en werden voor een groot deel, zoo als daar gebruikelijk is, in de kelders opgelegd, om in bet voorjaar verkocht te worden. Ongelukkig is echter de ziekte in dezen winter uitgebroken en gnat nog steeds met zulk eene kracht door, dat duizende mudden in kelders en in kuilen bedorven zijnen zelfs de voorraad voor eigen gebruik reeds hier en daar begint te ontbreken. De ziekte openbaart zich bijna uit- sluitend in de Geldersche wolkammers, die in deze streken voornamelijk geteeld worden; andere aardappelsoorten weten er weinig vaD, Vele landbouwers denken er over om de wol- amroers op nieuw te potenen reeds zijn op verscheidene plaatsen poters van Engelschen oorsprong aangekocht en wor- den thans aan d,G akkcrs toevertrouwd. Op de dezer dagen te Parijs gehouden tentoonstclling van ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFEN'DE te adresseren aan VAN BONGA G°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) slagtvee zijn 232 ossen, 53 koeijen, 26 scliapen en 166 var- kens tentoongesteldbij het eerst gehouden concours in 1844 slechts 30 ossen en eenigo sehapen, in 1850 157 ossen en 22 varkens. Uit de rede, door den minister voor den land- bouwenz., bij het uitreiken der prijzen uitgesprokenblijkt, dat de consumtie en de prijzen van het vleesch te Parijs en overal elders in Frankrijk gaandeweg toenemen. Terwijl de consumtie te Parijs in het jaar der algemeene tentoonstelling (1867) tusschen de 127 en 128 millioen kilo bedroeg, beliep zij in 1868 bijna 131% millioen kilo. Het aantal paarden op de thans te Parijs geopende vierde tentoonstelling bedraagt ongeveer 500, eene waarde ver- tegenwoordigende van ck. 62,000 fr.tegen 380 paarden, ter waarde van 60,000 fr., in 1868. De Provinciale Courant van Noord-Brabantvan 12 April jl., bevat het volgend artikel, na een bezoek aan de Koninklijke Nederlandsche Tuinbouw-Maatschappij Linnaeus te Water- graafsmeer EERE, DIEN EERE T0EK051T. Dit spreekwoord mag wel toegepast worden op de stich- ters van deze voor den Nederlandscken tuinbouw hoogst be- langrijke Maatschappij. Eene ondernemiDg, die te kampen had niet alleen met de bezwaren waarmede elke nieuwe zaak hier te lande te kampen heeft, maar welker tot standbren- ging blootstond aan tegenwerkingendie men wel verwachten kondoch welke niet minder moeijelijk te overwinneu vvaren. „Bij eene school, alwaar theoretisch en tevens praktisch onderwij3 zoude gegeven worden, moeten daarvoor niet alleen geschikte gebouwen, maar ook de benoodigde kweekerijen zoo van bloemen als van heesters vereenigd zijn. Dat dit tijd en geld vorderde, zal wel niet behoeven ontwikkeld te worden. Echter in zeer korten tijd, na overwinning der geldelijke bezwaren, is dit doel bereikt. Eenmaal in het bezit van bet landgoed Frankendaalte Watergraafsmeer, zijn als het ware met een tooverslag aldaar, in het bestaande hecht ge- bouw, verrezen: goed ingerigte lokalenalwaar thans reeds een 24tal (17 internes en 7 externes) leerlingen onderwezen worden in de vakkeu, welke een vereischte zijn tot vorming van rationeele tuiniers, door kundige leerarenaan welker hoofd staat de in de botauie en kweekkunst beroemde de Beucker; zoo ook een zestal nieuwe groote serres, (vvarme en koude) volgens de beste systemen ingerigt, waarin een onnoemelijk aantal plauten en bloemen van de schoonsle en zeldzaamste soorten voorhanden zijn, terwijl de kweekerijen op den kou- den grond reeds eene zekere uitgebreidheid hebben verkregen, die dagelijks toeneemt, niettegenstaande de aanvankelijk reeds belangrijke afleveringen. Het spreekt van zelf dat zoodanige verzameling van belaDg- rijke planten en bloemen, die kern noodig, bij zulk een etablissementin zoo korten tijd daargesteld, verkregen is uit verschillende kweekerijen, doch de kultuur zelve en de aankweek geschiedt hier thans op groote schaal, en is zoo wel als het geheel der moeite waardig om te zien, en wij kunnen een iedervooral de liefhebbers van bloemen en de voorstanders van nuttige ondernemingen uit onze provincie vooral aanmoedigen, als zij de hoofdstad bezoeken, dat ge- sticht te gaan bezigtigen; zij zullen zeker voldaan zijn over hetgeen zij daar kunnen zien en tevens nuttig kunnen mede- werken tot den bloei dezer Maatschappij door hunne bevin- ding aan anderen mede te deelen, want er bestaat geen zaak die niet noodig heeft dat men ze kenne om een goed oordeel te kunnen vellen, en hoe zeer een gunstig oordeel bij zulk een ondernemingwaar het de opleiding geldt van bekwame tuin- lieden en den aankoop van planten en bloemenhetzij tot voordeel of tot sieraad nuttig kau zijn ter bevordering van haar bestaan en uitbreiding, beboeft geen betoog; het is daarom dat wij door deze korte vermelding van dit ons be zoek de aandacht der ingezetenen van deze en andere proviu- cien op het gesticht Linnaeus wenschen te vestigen, tevens verwijzende op den uitgebreiden beredeneerden catalogus van boomenbeesters, planten enz., door de Maatschappij in het licht gegeven, waarbij ook het prospektus dezer inrigting te vinden is, waarin bet doel en de voorwaarden omschreven zijn. „Eene aanmerking zoude kunnen gemaakt worden, namelijk omtrent den aard der grondenof beter gezegdlage ligging PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zeqelregt bij elke plaatsing 35 Cent. van Frankendaal, die elk sa»£?bewonerzoo als wij zyn moet opvallenvooral bij regenacbtig wederzoo als wij dat troffen den dag van ons bezoek aldaar, doch de grond schijnt er uitmuntend te zijnen tegen het nadeel der lage ligging is ook reeds voorzien door het plaatsen van een molentjewaarmede het eventuele overtollige water zoo noodig kan weggemalen worden. „Wij kunnen dit ods gunstig oordeel over deze onderneming niet besluiten zonder te vermeldendat eenige onzer vrienden, die planten en boomen van Linnaeus hebben ontvangenzeer tevreden zijn, en ook in bet bijzonder de netheid en doel- matigheid van het inpakken zeer roemen." Het inschepen van Tee In de haven van Hamburg. Het is van algemeene bekendheid, dat de prijzen der noodzakelijkste levensmiddeleninzonderheid van alle vleesch- spijzen, in de laalste jaren aanzienlijk gestegen zijn, en in den tegenwoordigen tijd eene buitengewone hoogte bereikt hebben. Menige nijvere en zorgvuldige buismoeder slaat van tijd tot tijd een benaauwden blik in haar huishoudelijk uit- gaafboek, en peinst zich bijna moede op middelen, om haar huisgezin des middags van het zoo nuttige en noodige dier- lijk voedsel te voorzienof wel heeft zij reeds dit artikel van de dagelijksche spijslijst moeten schrappenof althaus het gebruik er van, hoe noode dan ook, aanmerkelijk moeten wijzigen en inkrimpen. Vanwaar die hooge prijzen van alles, wat het dierenrijk tot voeding voor den meusch oplevert? Vleesch en spek, boter en eijerenkaas en vet, visch en gevogelte, het is alles sedert een 2 Otal jaren in waarde soms meer dan verdubbelden bijna ieder heriunert zich den gulden tijd, toen men zonder bezvvaar voor 's huis' schatkist zich van deze artikelen een genoegzamen voorraad kon aanscbaffen. Een der voornaamste oorzaken van dit verschijnscl moet gezocht worden in het veelvuldig gebruik dezer voedingsmid- delen in het naburig Engeland, waarvan zich de gevolgen over het geheele vasteland van Europa laten gevoelen. Hoogst aanzienlijk is dan ook de uitvoer van allerlei slagtvee uit onderscheidene plaatsen naar de overzijde van het kanaal. In het jaar 1866 werden, volgens de daarvan in het licht verschenen statistieke opgavenuit de haven van Hamburg 38,349 ossen en stierenen 9605 koeijen naar Engeland ingescheept. Frankrijk leverde 39,244 stuks hoornvee, en na dit rijk bragten achtereenvolgens NederlandSleeswijk-Holstein Bre men, SpanjeDenemarken, Portugal, ZwedenBelgie, Bus- land en vele andere landen bunne schatting aan het land der Britten. Wij komen tot verbazende cijfers, indien wij al de ponden vleesch en speken daarbij al den voorraad visch eijeren, boter en kaas zamentrekkendie in genoemd jaar naar Engeland zijn uitgevoerd. In het geheel hebben 209,17 L stuks hoornvee, die eene waarde vertegenwoordigen van bijna 4 millioen pond sterling, ruim 28,000 kalveren 800,000 sehapen, 74,000 varkens, verder 233;000 centenaars gezou- ten en versch ossenvleeschwaartoe zelfs Australie zijne bij- dragen leverde, 578.000 centenaars spek, 57,000 centenaars hammen3,000,128 eijeren, 500,000 centenaars visch, den overtogt over het kanaal gemaakt. Voor al dien levensvoor- raad werd door Engeland meer dan 10 millioen pond sterling of meer dan 120 millioen gulden betaald, terwijl de jaar- lijksche uitgave voor aangevoerde boter op meer dan 6 mil lioen pond sterling, en die voor kaas op 2,750,000 pond sterling berekend wordt, Blijkt uit deze enorme cijfers aan den eenen kant, dat onze overzeesche naburen prijs stellen op dierlijk voedselen er geen kosten voor outzienvan den anderen kant is het duidelijkwaarom wij en andere landen met ons voor de zoo geliefde en voor de gezondheid zoo ge- wensehte vleeschspijzen zulke hooge prijzen besteden moeten. Intusschen is het niet te ontkennen, dat deze uitvoer van slagtvee en andere levensartikelen in het algemeen de wel- vaart en den rijkdom der volken en landen bevordert, en in vele havens een tooneel van drukte en vertier en rustelooze werkzaamheid veroorzaakt, hetwelk door den vreemdeling met aandacht en belangstelling gadegeslagen wordt. Onder deze havens is die van Hamburg een der drukste en voor naamste. Het is vooral het inschepen van vee, hetwelk een interessant schouwspel oplevert. Welk een ontzaggelijke massa kan niet een groote stoomboot bevattenGeheele kudden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1