- 02 - demciig'de Herig'ten. J ti 0 e s a ii b c ii. runderen sehnpen en varkens worden met ecu schip getrans- jporieerd. Dan wordt echter ook niet een enkel lioekje be- scbikbare ruinate onbezet gelaten. Onder, op en boven liet dek worden de toekomstige hammen en rollades zamengepakt. Daar is b.v. een geweldig groote kudde scliapen het eerst aan de beurt. Onder een aanlioudend geblaat in de meest verschillende toonwijzen volgen zij gewoonlijk zonder aarzelen vaak met onstuimige liaast, den voorafgaanden herder, over de naauwelijks twee ellen breede houten brug naar het schip. Soms echter, bij absentie van hun bekenden aanvoerder, sehijnt in het schapengemoed een zeker wantrouwen te ont- wakenen weigert het dier hardnekkig den onbekenden weg te betreden. Dan behelpt men zich op eene andere wijze. De belhamel der kudde, of een ander daarvoor geschikt dier, wordt door twee matrozen bij zijn voorpooten onder den arm genomen, en zoo op zijne achterpooten voorwaarts stap- pend, geeft hij aan zijne makkers een voorbeeld van gefor- ceerde dapperheid, die lhans echter zonder verwijl met luid- ruchtig geblaat hunnen onverschrokken aanvoerder volgen. Op de boot aangekomen, worden zij of naar beneden getrans- porteerd, of bij gebrek aan ruimte naar galerijen boven het dek gevoerdtot welke een houten schuins oploopeude brug den toegang verleent. Zulke galerijen of gangen kunnenover de geheele uitgestrektheid van het schip opgerigtomstreeks 1000 scliapen bevatteu. Ongelukkig echter, zoo ze niet van genoegzaam hooge leuningen voorzien zijn. Immers mogt een der dieren, hetzij uit ontevredenheid met zijn staathetzij uit angst of een andere beweegredente rade worden, zich over de leuning heen in zee te werpende gansche kudde zou den roekelooze volgen en reddeloos verloren zijn, het- geen ergens reeds moet hebben plaats gehad. De varkens makengelijk ook uit bovenstaande statistiek blijkt, verweg de minderheid van het naar Engeland uitgevoerde slagtvee uit. Dit belet echter niet, dat hun oorverscheurend gegier, al zijn ze ook in kleinen getale aanwezig, ver boven het geloei en geblaat hunner reisgenooten uitklinkt. Daar hunne bekende halstarrigheid hun nederlaten in de scheeps- ruirate beneden in den weg staat, wordt hun meesal op het dek een verblijfpaats aangewezen. Inzonderheid trekt de inscheping van runderen de opmerk- zaamheid van den toeschouwer. Zij worden of beneden in het scheepshol, of zoo hier geen voldoende ruimte is, op het dek geplaatst. De methode, in het eerste geval aangewend, is zoo eeuvoudig als origineel. Op het dek ergens is een sterke kraan opgerigt, die door stoom of menschenhanden werkt. Een touw van de sterkste constructie hieraan beves- tigdvat onderaan met een haak in den ring van een breeden gordeldie midden om het lijf van het dier geslagen wordt. Gemakkelijk wordt nu de geheele colossus in de hoogte ge- heveneene zijwaartsche beweging der kraan brengt de vracht boven de opening van het ruimen plotseling verdwijut, even als Lucifer op het tooneel, het dier in de donkere diepte. Zulk eene inscheping maakt een eigenaardigen indruk. Wat een magt ziet men den betrekkelijk zwakken mensch over het sterke forsche dier uitoefenen 1 Hij handelt er mee naar be- lieven en willekeur. Van den anderen kant kan men een glimlach niet onderdrukkenover den starren geesteloozen blik, waarmede de logge vleeschklomp de hem aangedane be- handeling ondergaat. Indien het rund snel en vaardig opge- ligt wordt, verroert het geen lid, geeft geen geluid, noch eenig teeken van schrik of verrassing, de hals met den roas- sieven kop hangt eenigzins zijwaarts, en gevoelloos zakt de zware last naar benedenalsof het leven reeds uitgebluscht is- Zijn echter de runderen bestemd om op het dek te loge- ren, dan worden zij alien te zamen in een troep over de brug op het schip gedreven. Dit levert vaak een hoogst levendig schouwspel op. In weerwil van het stroowaarmede de landingsbrug bedekt is, gebeurt het toch dikwijls dat enkelen van de geweldige beesten nedervallen en niet terstond weder kunnen opstaan. Dit veroorzaak geen geringe verwar- ring. De geheele troep blijft staan, hier en daar keert er een op zijn schreden terug, het regent knuppelslagenen drijvers zoowel als matrozen hebben al hunne energie noodig om den troep weer in beweging te krijgen. Eenmaal op het schip aangeland, zijn de dieren volkomen rustig, met uitzon- dering van de stieren, die wat meer omzigtig behandeld moeten worden. In den afgeloopen zomer gebeurde het, dat twee bullen plotseling in een onbewaakt oogenblik regts- omkeert maakten, en, terwijl alles voor hen uit den weg ging, van het dek over de brug naar het land terugliepen. Hunne pogingen tot ontvlugting baatten hun echter niet. Nog voor dat zij den oever bereikt hadden, werden zij door kracbtige handen gestuit, bij de touwen gevaten, hoewel zij hunne drijvers nog een eind ver met zich voortsleepten door mildelijk toegedeelde stokslagen tot staan gebragt en naar bun kerker teruggevoerd. Daar is gewis hun lot niet benijdenswaardig. Digt zamen- gedrongenhebben zij geen plaats genoeg om te gaan liggen. Niettegenstaande den korten duur der reis wordt deze toe- stand des te pijnlijkerdaar ook het voedsel hun zoo goed als onthoudeu wordt. Slechts een geringe voorraad hooi wordt meegenomenom in de dringendste behoeften te voorzien. Wordt dan door storm de overtogt vertraagdzoo begrijpt men ligt, hoe vreeselijk het arme vee door den honger gepij- nigd wordt. Overigens kan men zich gemakkelijk voorstellen in welk een jammerlijken toestand eene met slagtvee volge- propte stoomboot gedurende een storm verkeert. Menigmaal bevindt men zich alsdan in de noodzakelijkheideen gedeelte der lading over boord te werpen; eene verrigting, die, gelijk voor de hand ligtop zich zelve met grcole bezwaren ver- tbonden is. Werpen wij nog even, terwijl de boot met vollen stoom haar reis voortzet, een blik op de haven, zoo pas doorhaar verlateu. 't Is een tooneel vol leven en beweging. Schier op elk uur van den dag aanschouwt het nog rusteloos bezige lieden, die in het zweet huns aanschijns, maar toch vrolijk en opgeruimd vaak onder luid gezang hun arbeid verrichten. Wat gczonde krachtig ontwikkelde gestalten 1 Wat gespierde en llinke werkers! Zoo ergens, dan ziet men hier den in- vloed van frissche lucht en ligchaamsbeweging op de bevor- dering aan gezondheid en spierkracht. Zien we nog een oogenblik wat naauwkeuriger de haven rond. De diepste rust gedurende den ganschen dag en nacht vindt gij er kort voor zes uur in den morgen, 't Is er om dezen tijd nog rustiger dan in den nachtwaarin het geluid der riemslagen eener naar het schip terugkeerende boot hier of daar gehoord wordt, Niet de minste beweging bespeurt men op de schepen. Slechts de blaauwe rookwolken uit de kombuizen verraadt de eigen- aardige bezigheden van een deel van het scheepsvolk. Stroom- afwaarts op grooten afstand, of ook wel midden in den stroomniet ver van de haven, drijven vele kleine vaartui- genhonderden platboomde melk- en groenteschuitenmet hoog opgestapelde roode emmers of platte korven beladen onderscheiden roei- en vischbooteu die zich straks naar hare bestemmingsplaatsen zullen begeven. In de haven zelve begint de dagelijksche drukte eerst met den slag van zes. Pas lreeft de klok op het toljacht door vier luidklinkende slagen het teeken gegeven, of alle seheeps- klokken vereenigen hare niet zeer harmonisch zamenstemmende toonen met deze uitnoodiging tot den dagarbeidterwijl het uurwerk van den Michaelistoren aan de algemeene roepstem door zijne zes dreunende slagen kracht bijzet. Als met een tooverslag verandert het geheele tooneel. De stilte van den nacht is geweken voor luid geraas en gedruisch. Alles begeeft zich tot den arbeid. 't Is een bont dooreenwoelend tafereel. Hier verneemt men de korte en krachtige bevelen der kapi- teins en stuurlieden, daar het gedruisch van zeilen en tou wen, ginds zijn een paar schuitenvoerders, die van hetzelfde schip hunne lading ontvangen moeten, wegens den voorrang in twist geraakt, en op vele schepen klimmen matrozen en scheepsjongens met verbazende behendigheid langs masten en touwenbalanceeren op de uiterste einden der ra's en toonen eene vlugheid en zekerbeid van bewegingen, waarin zij voor den meest geoefenden akrobaat niet behoeven onder te doen. Zoo vertoont ons de haven van Hamburg het menschelijk leven dag op dag, in zijne meest rustelooze werkzaamheid en bontste afwisseling. S. B. Vollcsblad Naar men verneemt, zal het spoorweg-halt Velsenop de lijn van Haarlem naar den Helder, met 1 Mei geopend worden. Tegcnwoordig worden weder adreskaarten in den vorm van een bankbiljet van f 100 verspreid. leder zorge dus dat bij, bij bet ontvangen van bankbiljotten er niet de dupe van worde, want voorbeelden hebben vroeger aangetoond dat er wel cens zulk een van bet adreskaart-allooi onder liep, tot groot nadeel van hen die ze ontving. [n de zilvermijnen van Nevada (Ame- rika) is een brand uitgebarsten, die aan 30 menschen het leven heeft gekost. De stoomboot Bradford is, bij het stoomen door het Kanaal van Voorne, in aanvaring geweest met een volgeladen baggeraak, waar- door een oppassend jongeling, die zich daarop bevond, jammerlijk is om- gekomen zijn lijk is later opgevischt. Weinige jaren geleden hebben zijne onders een even oppassenden zoon door bet omslaan eener boot verloren. Het Prov. Geregtshof in Gelderland heeft den 9 dezer Ever- dina Wiilemsen, van Elst, tot vijfjarige tuchtbuisstraf veroordeeld, wegens kindermoord, door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd. Nog werd door het Hof uitspraak gedaan in zake Antje Haverkamp, be- schuldigd van brandsticbting waarbij gevaar voor menschenlevens was te voorzien, in den avond van 26 Februarij jl.gepleegd ten huize van den beer v. D. te Apeldoorn, bij wien zij als dienstmeid inwoonde. De be- schuldigde had toen, om zich op bare moesteres, die een zeer Iastig humeur bleek te hebben en met wie zij dikwijls woordenwisseling had gehad, te wrcken, op de Iogeerkamer in daar aanwezige Iompen vuur aangebragtdoeh korten tijd daarna zich daarboven bevindendeop het hooren knetteren van het vuur, berouw gevoeld, waarop zij haren mees- ter van het onlstaan van den brand die zeer spoedig werd gebluscht was gaan verwittigen. Evenwel bad diens dochterdie deslijds reeds in bed lag te slapen, in levensgevaar kunnen verkeeren. Het Hof veroor- deelde do jeugdige beschuldigde (19 jaren oud) tot de straffe des doods. Op de Zuiderzee is een treffend ongeluk voorgevallen. Bij het visschen met haringfuiken op bet Zuiderboord der Zuiderzee bevondcn zich drie visschers uit de gemeente Bunschoten in eene boot. Door den golfslag schepte die boot water en sloeg om, met het noodlottig gevolg dat twee van hen verdronken; de derdc had het geluk zich aan de boot vast to klemmen en werd later door een anderen visscher gered. Te Wou- dricbem is verleden week bij den landbouwer Ottenvanger een hevige brand uitgebarstendie in weinige oogenblikken twee vvoningen en twee scburen in de asch legde. Tien runderen en twee paarden zijn daarbij verbrand, terwijl al het aanwezige hooi, stroo en stalgereedschap ver- nieid werd. De schade is zeer groot en de oorzaak onbekend. Tot waarschuwing wordt uit Leeuwarden gemelddat door het Kantongeregt aldaar voor cenige dagen twee personen zijn veroordeeld tot eene geld- boete van 10 gulden of gevaugenisstraf van drie dagen: de een wegens het plaats nemen in een rijtuig van een trein der spoorwegdienst, zonder van een behooriijk plaatsbewijs te zijn voorzien; do ander wegens het verder reizen dan het station eener spoorwegdienst, waarvoor bet plaats bewijs genomen waszonder daarvan kennis te geven aan den hoofdcon- ducleur of de bijkomende vracht te betalen. Bij Wigan (in Engeland) is eene ontplofflng in eene steenkolenmijn voorgevallen, terwijl 200 werk- Iieden zich daarin bevonden. Reeds 20 lijken zijn naar boven gehaald. Gedurende de Paascbdagen is te Parijs zeer veel sneeuw gevallen en heeft de thermometer, ten gevolge van den ongemeen scherpen zuid-oos- ten wind, eene belangrijke daling ondergaan. Ook in onderschcidene an dere oorden van Frankrijk, vooral in de bergachtige streken, zijn insge- lijks groote massa's sneeuw gevallen, waardoor op sommige plaatsen zelfs de gemeenschap gestremd werd. Uit Pau schrijft men, dat de Pyreneen zoo dik met sneeuw bedekt zijn, dat de beeren en andere roofdiercn in de vlakten afdaien en de schapen, geiten enz. in de dorpen komen weg- slelenzelfs zou een kind door de beeren weggeroofd zijn. Een troep Piemontesche werklieden is in de vorigc week bij het overtrekken van den Simplon door een sneeuwval bedolven, waarbij 11 hunner het leven hebben verloren; de overigo 7 is bet gelukt aan bet doodsgevaar te ont- snappcn. NOG EEN WOORD OVER DE BEMALINGS-QUAESTIE. W nterbezwaar waterberging afsluiting van hoog afpoldering van laag land afzonderlijke of kilbemaling, enz., enz., alien als woorden van gelijke beteekenis, en be- trekking hebbende op tijdelijken waterlast in den Haarlemmer- meerpolder, kwamen in den loop der jaren telkens weder op nieuw en te veelvuldig ter sprake, dan dat niet elk, daarin belang stellende, bij zoo vele en meestal uiteenloopende mee- ningen daaromtrent, eene eigene opinie zich zoude hebben gevormd. Geheel daargelaten wat in deze reeds vroeger moge zijn geschiedscbijnt de tijd tot rijpbeid gekomen, dat meer af- doende maatregelen behooren genomen te worden ter voor- ziening in overgebleven tijdelijken waterlast voor de laag- en tijdelijk watergebrek voor de hooglanden. Eene ten dien einde in hare vergaderiug van 15 Januarij 1868 door Iloofdingelanden benoemde comraissie heeft hare taak ten einde gebragt, althans na zeer rijp beraad in eene concept-verordening van baar gevoelen doen blijken, zich aldns resumeerende„eigenaars van landen op 4.30 el of lager gelegenkunnen verlof bekomen tot afzonderlijke in- poldering en bemaling, mits de bekende 4800 vierk. el waterberging, in elke 20 bunders aanwezig, buiten de in- poldering aan den polderboezem terug te geven in 3200 kub. el, te verstrekken door de verbreeding der wederzijdsche kavelslooten elk met 1.50 el en van den togt 1 el." De beer Mr. Amersfoordt heeft zich intusschen de moeite gegeven in eene zeer uitvoerige memorie ons eene schets van kilbemaling voor te leggen en deze aan te bevelen, zonder echter te ontkennen dat deze gelden veel geld zal kosteu nogtahs daarbij wijzende op de zeer kostbare en drukkende wijze, waarmede de commissie haar doel voor den laaglander tracht te bereiken met het toestaan van afzonderlijke inpolde- ring en spinnekop. Eindelijk zien wij den heer Mr. Rutgers van Rozenburg met zijne even heldere als bondige memorie voor alle belang- hebbenden optreden, om, door de meest duidelijk uiteenge- zette en afdoende redenen, in zijne bemalings-quaestie zoowel het stelsel der commissie als meer bepaaldelijk de voorge- stelde kilbemaling te bespreken en gelijktijdig te bestrijden als onvoldoende en onuitvoerlijk", en eenvoudig in hoofd- zaak als radikaalmiddel daar tegenover te slellen: ^afsluiting zoo veel mogelijk van het hooge land." Naar hetgeen steller dezes durft constateren, zijn Inge- landen hier den heer Rutgers van Rozenburg grootelijks ver- pligt voor deszelfs duidelijk betoog ter bestrijding, en het nieuw gezigtspunt ter overweging aangegeven. Met dit laatste althans sympathiseer ook ik volkomen. Immers het is en was steeds mijne leidende gedachte, ook toen ik weinig jaren geleden durfde beweren, dat 2 machines zoo krachtig als Lijnden en Cruguius voldoende zijn zouden den polder van waterlast te bevrijden, n.m. bij practische afsluiting van bet hooge landen datzelve benuttigd tot tijdelijke waterberging en waterophouding. Diezelfde gedachte destijds uitgesprokenen thans door den heer Rutgers van Rozenburg tot grondslag der opheffing van waterbezwaar gelegdafsluiting zoo veel mogelijk van hoog land," blijft steeds, ook naar mijne beseheiden meening, het even eenvoudig als natuurlijk en minst kostbaar en radicaal middel, ter bereiking van het doel in kwestie, en zij het mij veroorloofd daartoe het navolgende te brengen als uitbrei- ding en araendering van het plan Rutgers. Boven en behalve de door den heer Rutgers aangewezene landen worden nog afgesloten: de sectien NLL en 00 ge heel; van de sectien EFkavel 1626, van QQ, kavel 1630, en zal zulks al te zamen genomen, met inbegrip der dijks- en veldwegsgronden, bij benadering 4000 bunders bedragen. Met 150 vaste dammen in even zoo vele kavelslooten aan den eersten togt aangebragt, zal deze 4000 bunders en daarmede al het hoogste land zijn afgesloten. Zal zulks volgens den heer Rutgers vermoedelijk contractueel moeten geschieden het al of niet inlaten van water uit de ringvaart, hiervan afhankelijk gesteld, zal de taak vergemakkelijken en elke tegenkanting van de zijde der eigenaren vermoedelijk uitsluiten. De door mij bedoelde vaste dammen zijn dezulken waar- van de kruin of bovenkant 20 duim onder het plaatselijk maaiveld wordt aangelegden alzoo overlaal-dammenter wijl in elk derzelve <ien duiker (met schuif), welks bodem 30 duim lager, en alzoo 50 duim onder het maaiveld reikt die duiker in zomertijd geopend ter doorvloeijing van uit de ringvaart ingelaten water, voedt alzoo den algemeenen boe- zem tot 4.90 of 5 el; steeds tot 50 duim onder het maai veld bet hooge land achter den duiker blijvende aanvullen, terwijl diezelfde duikers onder buitengewone omstandigheden d. i. bij overtollig water in den polder, zoowel gedurende den zomer, als meer bepaald in het ongunstig jaargetijde, naar welgevallen van het Dagelijksch Bestuur worden gesloten, omdaarmede tijdelijk des noodig tot 30 duim water in het hoog te kunnen bergen en ophoudenen alzoo de stoom- werkluigen tijd te geven tot uitmaling van het overtollige in het laag, alvorens het hooger afkomend water te doen toevloeijenterwijl inmiddels de 20 duim overlaat steeds belet, dat bet hooge land door deszelfs vaste afdamming en gesloten duikers direct nadeel door waterbezwaar zoude kun nen beloopen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2