- 66 - Ijandbouw. Oemengde Uterigten. N°: 8 JONGS PAARDEN, (vrcemd of gekruist ras) geboren iu 1867. lsfe prijs f 25.2<le prijs 15. ;N?. 9. JONGE PAAEDEN, (inlandseh ras) geboren in 1868. lste prijs 20. 2de prijs 10. N°10. JONGE PAARBEN, (vreemd of gekruist ras) geboren in 1868. lste prijs f 20. 2de prijs f 10. N°. 10a. Het beste span inlandsche PAARDEN, geboren in 1865 Prijs f 25. N°. 10J. Het bestc span PAAREEN van vreemd of gekruist ras, ge boren in 1865. Prijs 25. N 10e. Het beste en scboonste span PAARDEN, dat tevens dcmeeste bandelswaarde heeft, (minstens 1000). Prijs 50.. Rundvee. N°. 11. STIEREN, geb. in 1867. lste prijs f 50. 2de prijs25. N°. 12. STIEREN, geb.inl868. lste prijs/40. 2de prijs 20. N 13. STIEREN, geb. in 1869. lste prijs f 15.2de prijs/10. N°. 14. Een MELKKOE, niet ouder dan 4 jaren. lstepriis/40 2de prijs f 20. N°. 15. Een MEEKSCHOT. lste prijs f 30. 2de prijs f 15. N°. 16. Een MELKVAARS. -lste prijs f 25. 2de prijs f 10 N°. 17. Een dragtige KOE of SCHOT. lste prijs 40 2de prijs 20. N°. '18. Een VAARSgust of dragtig, geboren in 1868. lste prijs f "25. 2de prijs 10. 1 J N°. 19. Een VAARSKALF. lste prijs 15. 2de prijs 10. Scliapen. N°. 20. SPRINGRAMMEN, lste prijs 25. 2de prijs 10. N°. 21. Twee OOIJEN, onverscbillig van welkras. lste prijs/15 2de prijs 10. j, 22. Twee OOIJEN, Teielscb ras. lste prijs 15. 2de prijs N°. 23. Zes OOILAMMEREN, onverschiUig van welk ras. lste prijs f 20. 2de prijs 10. Werktulgen. N 24. De beste verzamcling WERKTUIGEN voor land-en tuinbouw lste prijs 50. 2de prijs 25. beste verzameling kleine WERKTUIGEN en HANDGEREED- 8UIAPPEN voor land- en tuinbouw. lste prijs 25. 2deprijs/10. voegd de naauwkeurige naamlijsten der in te zenden artikelen om die in de catalogue te kuunen opnemen. Wat de verzending der goederen naar St.-Petersburg betreft, blijft bet vertrek der stoomboot van de firma Sraijers C°. te Antwerpen bepaald op 1 Mei, en moeten de goederen op zijn laatst den 28 April aldaar aankomen. Voor het goederenvervoer op de russische spoorwegen zijn op nieuw zeer belangrijke tariefverminderingen toegestaan en er worden nog verdere mededeelingen te gerooet gezien om- trent vrachtreduktien voor personen en goederen op de geheele spoorweglijn. Diegenenwelke nog op de St.-Peterbnrger ten- toonstelling wenschen in te zenden of het kruidkundig kon- gres, aldaar gelijktijdig te houdenwenschen bij te wonen, zullen weldoen ten spoedigste hnnne aanmeldingen aan de kom- missie te St.-Petersburg of aan hare representanten in Ne- deilandde heeren Groenewegen C°. te Amsterdam, en den beer J. H. Krelage, te Haarlem, in te zenden. De door de afdeeling Amsterdam van tie Ilollandsche Maal- schappij van Landbouw georganiseerdeop den 17 dezer te Am sterdam in de Plantaadje gehouden, harddraverij bad een bui- tengewoon groot aantal toeschouwers gelokt. De inrigting van terrein tribune enz. gaf allezins blijk van de goede zorgen der afdeeliDg, en toonde dat zoo iets deugdelijk aan baar is toevertrouwd. Tot deelneming waren ingeschreven 21 paar- den. De prijs een prachtige zilvercn bouiHoir met dito kom- foorbenevens f 50 voor den berijder, werd bebaald door den zwarten ruin langstaart van den beer J. C. Metz, van Waddinx- veenbereden door den heer J. Bos; de le premie, twaalf zilveren lepels en vorken (couverts), door de Lietse, en de 2e premie, een zilveren soezenmand, door den Komeet, beide van den heer mr. P. Heringa Cats, van Leeuwarden, en bereden door den heer IV. de Boer. De prijzen werden onder gepas- te toespraak uitgereikt door den heer H. S. vanLennep, pen- mingmeester der afdeeling. IIoorn, 20 April. Ilet grasland stond in jaren zoo. vroeg in April zoo rijk niet als ditmaa!; tie meeste landerijen prijt ken reedsmet eene menigte boterbloemen. Was het weder niet eenigzins afgekoeld en waren de boeren nog niet van hooi voorziendan zou men in het land reeds veel vee zien. De boomen beloven dit jaar een rijken oogst. ^Bommeeerwaakd 19 April. Het warme weder heeft een bijzonder goeden invloed op de graslanden uitgeoefend, zoodat zij een zeer scboon aanzien hebben. Veel vee is reeds in de weide. De vruchtboomenwaarvan vele reeds in vollen bloei staan, beloven een buitengewoon ruimen oogst. De prijs van het hooi is in ruim vier weken van 20 tot 12 de 1000 oude ponden gedanld, betgeen, zoo men verneemt, aan de verrainderde aanvraag voor het buitenland is toe te schrijven. Zutphen 19 April. In de vorige week hadden zich op onderscheidene roggeakkers kale vlekken in de graansoort ver- toondwaardoor de bezorgdheid van den landman werd gaan- de gemaakt. Dank zij het schoone weder der laatste dagen hebben die verschijnsels meestal opgebouden. Bovengenoemde -vlekken worden aan den worm toegeschreven. Assen, 18 April. Ten gevolge van gunstige berigten is de prijs van bet hooi in plaats van 20 de 1000 pond tot f 14 gedaald. Gewoonlijk trekken om dezen tijd door deze stad dage- lijks vele ijmkers met hunne bijenkorven, om die in de pro- vincie Groningen op te zetten. Thans eveawel heeft het te- gendeel plaats; de bijenhouders zijn verpligt die in de Haar- lemmermeer of elders op te zetten, vermits bet koolzaad in de provincie proningen door de laatste nachtvorsten veel heeft ge- ledenzoo zelfsdat de bijen aldaar bijna geen honig zullen kunnen verzamelen. Omtrent de aanstaande internationale tentoonstelling van tuinbouw te St.-Petersburg verneemt men, dat bij die gelegen- beid als kommissarissen der Nederlandsche Begering zullen op- treden de heeren jhr. mr. W. H. de Brauw, te 'sGravenhage oud-voorzitter der Kon. Ned. Maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouwJ. A. Krelage, te Haarlem, voorzitter der Al- genieene Vereeniging voor bloembollenkultuuren dr. N. W. P. Eauwenhof, te Eotterdam, oud-sekretaris der Kon. Ned. Maat schappij tot aanmoediging van den tuinbouw. Als kongresleden en bezoekers der tentoonstelling hebben zich tot nu een twaalf- tal Nederlanders aangemeld, en van een zestal is berigt inge- komen dat zij het voorneraen hebben in te zenden. Het zal voor hendie gelijk voornemen bebbenvan gewigt zijn te vernemen, dat van de kommissie te St.-Petersburg berigt is ingekomen, dat men voor de tentoonstelling nog inzendingen kan opgeven tot den 25 Aprii oude stijl (5 Mei nieuwe stijl) •onder voorwaarde dat dan tevens bij de opgaven worden ge- LANDBOUW-MOZAIEZ, door D. van Hclst. V. Het sabbathsjaar was voor bet land, wat de sabbath was voor den mensch; de beteekenis van bet Hebreeuwsche woord Sab bat, is rust. Ieder zevende jaar moest bet Israelitische land onbebouwd blijvenbraak liggen de akkers mogten niet bezaaid hunne vruchten niet ingeoogst worden; de wijnstok mogt niet ge- snoeid de druiven niet ingezameld worden. Alles, wat in dat jaar zonder arbeid der mensehen van zelf voortkwam, was niet het eigendom van den grondbezitter maar van iedereen; alien, de armen de lijfeigenen, de dag- looners, de vreemdelingenbet vee dat in de weide liepbad- den daar evenveel regt op zelfs bet wild mogt niet verjaa^d worden. Behalve een godsdienstig doelhad deze wet ook eene nut- tige en weldadige strekkingde knechts toch, die in dat jaar weder vrij werden en bij die gelegenheid een paar schapen ten geschenke ontvingen, vonden daarvoor overal eene vrije weide en konden den grond leggen van eene kleine kudde en eene eigen huishouding. Israelitendie door armoede ge- diongen het land badden moeten verlaten, konden in zulk een jaar terug keeren en overal hun onderhoud vinden de kud- dendie anders in de Arabiscbe woestijn gehoed werden, von den in het sabbathsjaar eene overvloedige en vette weide van den opslag van tarwe, garstenz.; alsdan zwierven de her ders met bun vee geheel het land door en waren de Israeli- ten, als eertijds, weder een Noraadisch volk geworden. Ook het wildals altijd door den akkerbouw verjaagd en uitge- roeid, verliet dan zijne wijkplaats, de bosschen van den Li- banon, vond rijkelijk voedsel en bevolkte het land op nieuw. Twee gewigtige bedenkingen zonden tegen bet sabbathsjaar kunnen oprijzen. Eerstens zou men kunnen meenen, dat bet gemis van den geheelen oogst in het zevende jaar, bongersnood tengevolge moest gehad hebben; maar dan verwijs ik alweder naar de bui- tengewone vruchtbaarheid van het Joodscbe land dat meer koren opbragt dan zijne bewoners behoefdenterwijl de Is raeliten, door hun lanngdurig verblijf in Egypte bekend gewor den met het gebruik om voorraadschuren aan te leggen tot bewaring van het graan voor tijden van duurte en misgewas een gebruik, aldaar door hunnen grooten voorzaat Jozef in- gevoerd, voorzeker niet in gebreke zullen gebleven zijn om dat goede voorbeeld in Kanaan na te volgennu ze vooruit wis- ten een jaar niets te zullen oogstentrouwens, ze konden dit te gemakkelijker doen, ja, waren er bijna toe genoodzaakt omdat ze weinig of geen buitenlandschen handel dreven. Tweedens zou men kunnen vragenof de geheele stilstand van den akkerbouw gedurende een gansch jaar, en dat bij een volk lietwelk schier alleen uit akkerlieden bestondniet tot ledigheid met al hare verderfelijke gevolgen zal geleid bebben; dock men vergete niet dat, buiten den veldarbeid al le andere bezigheden karen gewonen gang gingen; terwijl bet reizen en trekken met het vee door het gansche land veel tijd zal geroofd hebben. Nog was dit jaar in het bijzonder toegewijd aan het onderwijs van het geheele volk zoo moest b. v. op het Loofhuttenfeest van het sabbathsjaar voor bet verzamelde volk, en vooral voor de jeugd, de wet in haren geheelen omvang verklaard worden. Of de Israeliten het sabbathsjaar altijd streng gehouden hebben Voor de Babylonisclie ballingscliap scbijnen ze het 70 maal nagelaten te hebben, en treffend is de overeenkomst tussclien die ballingschap van 70 jaren en die overtreding van 70 jaren; toen geschiedde wat Mozes reeds voorzien had, als hij zeide: Het land zal rusten, al le die dagen zal het rusten, omdat het niet rustte toen gij het bewoondet." Leviticus XXVI, vs. 34 en 35. Men ziet, tusschen bet braken thans in gebruik, en het braken den Israeliten geboden, bestaat eeu groot verschil zoowel in den tijd en de wijze, als in het doel, Bij ons ieder jaar slecbts een zevende gedeeltebij hun om de zeven jaren al bet land tegelijkbij ons berhaalde en diepe bewerking en alleen rust zoo veel mogelijk van alien plantengroeibij hun geene vernieuwiag van den grond geheel ongestoorden plan tengroei van allerlei aard en alleen rust in den zin van stil- liggenbij ons doel tot verdelging van het onkruid en voor- koming van het uitpntten van den grond; bij hun eene gods- dienstig-liefdadige instelling. Een van beiden nu of men houde het braakliggen der landerijen nog altijd en ook voor ons ver- pligtendmaar dan ook deze wet letterlijk opgcvolgd, niets er aan veranderd, maar dan ook al het land tegelijk stil laten iiggendan ook in dat jaar de opbrengst van akker en boom- gaard den armen gegeven; of men beschouwe deze en andere huishoudelijke voorschriften van Mozes als wijs en voortreffelijk voor zijn volk in dien tijd voor bun land, docb minder ge- past voor ons in dezen tijd voor dit landmaar dan ook het land beschouwd naar de eischen van deze eeuw dan ook en vooral niet maar een enkelen dag van de zeven godsdienstig, maar alle dagenniet maar een enkel jaar van de zeven de liefdadigbeid beoefeud, maar alle jaren. Men kieze. Nieuwveen, Ma art 1869. Do verleden week gehouden voorjaars-paardenmarkt le Frankfort werd met alleen door het fraaiste weder begunstigd, maar onderscheidde zich oo door heerlijke uitkomsten zoowel voor de koopers als de verkoopers. up geene vroegere markt was een zoo groot aanlal van de fraaiste dieren ten verkoop aangeboden, en ook op geene was van verrc en nabij een zoo groot aantal kooplustigen aangekomen als ditmaal. Ruim 1300 paarden waren aan de markt gebragt, voor het grootste gedeelte paarden van wcelde en in deze had ook de meeste omzet plaats; de handel was zeer levendtg, zoodat de verkoopers alle reden hadden om tevreden te zijn lOEOnderhetd daar zeer goede prijzenvoornamelijk voor koets- en riipaar- den, bedongen werden. De paardenmarkt-loterij maakte insgelijks goede zaken; de 40,000 loten (it 1 thaler), welke daarvoor uitgegeven werden, werden greltg gevraagdzelfs uit het verwijderde buitenlandzij werden alle genomen. Bij openbare uitloting, welke den 14den des avonds in de Saalbahn plaats had viel de eerste hoofdprijs (een fraaije landauer met 4 donkerbruine Walachische paarden) op het lot n°. 22463; het viel ten deel aan een meesler kastenmaker te Frankfort; de grillige forluin beschikte dat de derde hoofdprijs, eene groene caleche, met twee rood- bruine Wallachtsche paarden, welke op het lot 21436 kwam, ten deel viel aan de vrouw van den winner van den eersten hoofdprijsdie bui ten v\eten van den man het lot had genomen. -Onlangs is te Soest de yvomng van T. v. d. B. geheel afgebrandhet pand waseven als de inboedel, tegen brandschade verzekerd en, naar men zegt, tot vrij hoog bedrag. Op vermoedendat de brand kon aangestoken zijn, is ge- meldc persoon naar het huis van arrest te Amersfoort overgebragt en de instructie der zaak aangevangen. Verschillende voorwerpen, tot zijnen inboedel behoorendewerden op zijn erf begraven gevonden. Naar men zegt heeft hij dan ook de voliedige bekentenis reeds afgelegd, dat hij den brand heeft gesticht, door met een lamp spoedig ontvlambare voor werpen in zijne hedstede aan te steken. Eenige dagen geledendes avonds ten half tien ure, passeerde de korporaal der te Delft in garni- zoen iiggende vcsting-arlillerieValeton, het Oude Delft, en hoorde onder eene der bruggen een geschreeuw, dat veel op dat van een drenketing geleek. Hij ontdeed zich onmiddellijk van sabel en jas, sprong van de hooge kade in het water en had, na een gevaarlijk zwemtoerlje, het geluk en de zelfvoldoening een hond van een anders wissen dood te redden. Hoe het ook zij, hern komt alle eer en lof toe voor zijn hulp- vaardig gedrag en ervarenheid in de zwemkunst. Eenige officieren wilden hem eene geldelijke belooning ter hand stellen, welke hij evenwel heleefd weigerde. Zaturdag avond is te Ruinerwold nabij Meppel, eene hcvige veehtpartij tusschen boerenknechts vuorgevallen, waarhij somntigeernstige verwondingen met messen hebben hekomen. Twee van de vermoedelijke daders zijn naar Assen getransporteerd. De uitspraak van het prov. hof in Zuid-Holland 20 dezerin zake van Bosman c. s. (rotterdamsche ongeregeldheden) is als volgt: Bosman, Vranken, BoelaarsWolters,van Rrimpcn, de Weerd, Lohman, van Klaveren, Kemp en Ferwerda ziju schuldig verklaard aan feitelijken en gewelddadigen wederstand door een gowapende vereeniging van meer dan twintig personen jegens politiebe- ambtenFerwerda is veroordeeld tot korrektionele gevangenisstraf van drie jaren de overigen lot konfincment in een tuchthuis voor vijf jaren. St. Nicolaas en Bays zijn vrijgesproken. Terwijl men met de barkas van Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendritc te Nieuwediep aan hot zeilen was, is een der matrozen door het loslaten van de schoot, of iets der- gelijksover hoord geslagen. Door de konfusie, daardoor aan hoord ver- oorzaakt, streek men niet terstond de zeilen en liep de barkas over van den drenkeling af. Gelukkig zag men dit van den wal en roeiden terstond eenige vletteriieden uit al hunne magt naar den in doodsgevaar verkee- renden schepeling en hadden het geluk hem te redden. Te Parijs is een tooneelspel opgevoerd, getiteld Gutenberg, doch tevens uilgetloten, en de heer Jules Janin schrijft in het Journal des Pebatsten bewijzo hoe de roem van den uitvinder der boekdrukkunst miskend is, dat toen in 1827 ter eere van Gutenberg door Europa een standbeeld zou worden opgerigt, in Frankrijk slechts 2000 francs, in Italie 500 francs, in Enge- iand 125 francs, in Belgie 55 francs en in Zwilserland slechts 20 francs zijn hijeengebragt. Jules Janin had er bij kunnen voegen: »En in Neder- land geen centime!" Voor het standbeeld van Lourens Jansz. Coster, den waren uitvinder der boekdrukkunst, heeft Nederland bijdragen van andere landen niet noodig gehad, en toch prijkt het te Haarlem op de Groote Markt. Dr. Riilf, leeraar van de Israel, gemeente te Memel en secretaris van het Comite van onderstand voor Israelieten in Rusland, aan de pruisische grenzenheeft in het IVeekhlad voor Israelieten een advertentie geplaatst, waarin hij de ontzettende ellende die daar onder zijne arme geloofsgenooten heerseht, beschrijft, en voor hen de hulp ook zijner Christelijke medebroeders inroept. Hij zegt daarin o. a. hot volgende: 90 pet. van de talrijke, maar geheel verarmde bevolking der steden in die streek zijn, zooals bekend is, Israelieten. Daarvan is, gelijk beweerd wordt, reeds 10 pet. door honger en typhus omgekomen, en gcbeurtenissen die ons met huivering vervullenworden ons van daar medegedeeld. Geheele familien zijn tot het laatste lid toe uitgestorven of de ouders, die door de ellende en ontbering zijn weggeraapt, hebben een aantal hongerende kinderen achtergelatenja, er worden gevalten verhaald dat een der ouders gestorven en de overgeblevene in zinneloozc vertwijfeling de kinderen, zonder zich verder om hen te bekommeren, verlaten of ze te voren bij vermogende lieden hcimelijk in huis gebragt had. In de stad Citowian woondennaar de wijze der armen in deze strekenzes familien digt op elkander gedrongen in een huis. Allengs waren alle zes familien uitgestorven. Eene moeder was de laatst over geblevene. Haar man en derlien kinderen had zij voor zich in het graf zien nederdalen. »Iieil u", riep zij, toen ook het veertiende en laatste den adem uilblies»gij heht den doodsangst doorgestaanterwijl wij dien nog dagelijks in ieder uur voor oogen hebbenWaar zulke feiten wor den medegedeeld, daar kan iedere aansporing tot weldadigheid overbodig geacht worden. Ook onze Christelijke landgenooten zullen zeker gaarne iets voor die diep ongelukkigen daar afzonderen. In een cafe-concert te Berlijn leunde dezer dagen een zeer corpulent heer over de balustrade, die het publiek vaD de muzikanten scheidt. Een weinig voorover bui- gende, om de woorden te lezcn van de melodie, die men juist speelde, hrak de balustrade onder het gewigt van zijn ligchaam en onze man kwam met het hoofd naar beneden op den grooten trom teregtwaarvan hij het vei doorboorde. Niet zonder moeite gelukte het den muzikanten den dikken heer, die geheel in de trom was weggezonken, uit zijne benarde posilie te redden. Men kan zich eene voorstelling maken van de opge- wektheid van het publiek. In eene kerk te Annecy (Frankrijk) heeft een ontzettend geval van godsdienst-waanzin een bloedig tooneel opgeleverd. Terwijl de priesler de dienst verrigtte, ontstond er eensklaps onder de aandachtige schare een hevig tumult. Een doofstomme, door godsdienst- waanzin aangetast, en met een mes in de hand, wilde een der aanwezi- gen dwingen te knieien. Het gelukte dezen eehter hem terug le stoolen en de kerk te verlaten. Daarop keerde de doofstomme zich in voile woede tot een ander, die de viugt naar hot koor nammaar* hij had het onge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2