W E E K It L V D 1869. Vrijdag, 50 April. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N°. 18. Tiende SaaTgang. Haarlem in ermeer. Ijandbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONHEMEWT in het Jaarf 6.' Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (ITiterlijk Woensdag.) Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand Maart 1869. LIJST VAN BRIEVEN, DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDENNIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. 1. C. Oosterbaante Amsterdam. 2. J. van Leewen,Haarlem. 3. Kloumen,Haarlemmermeer. 4. P. van der Jagt,Oud-Beijerland. 5. Willem Ruipman, Woubrugge. van 21 tot 27 April 1869. GEBORENGerrit, zoon van A. Onkenhout en S. Hendrichs. Lijsje, dochter van J. Troost en J. van Vliet. Aafje, dochter van J. Mantel en M. Tanis. Cornelia en Jannetje (tweel.), dochters van P. Wolfert en J. Baartman. OVEELEDEN: Cornelia, oud 1 jaar, dochter van P. de Koning en K. van Leeuwen. Aagje Mantel, oud 30 jaar, gehuwd met G. Kerman. ONDERTROITWDIV. Komen met P. Barteling. - J. G. Welage met J. C. van Wunnik. J. Hulsbos met L. van den Heuvel. G. Siebe- ling met J. Scbeer. GEHUWDP. Beemsterboer met G. Oostwouder. J. Griekspoor met M. van Groningen. K. Hoogmoed met J. de Kleist. Met primo Mei aanstaande zal men tveder per Hollandscbe spoorweg kunnen vertrekken: van Halfweg naar Amsterdam, 's morg. 9-9, 's nam. 12-56, 6-20 en 's av. 9-13 ure; van Amsterdam naar Halfweg's morg. 7, 8-10, 's namidd. 12-40, 3-25 en 's av. 7-15 ure; van Halfioeg naar Haarlem, 's morg. 7-15, 8-25, 's nam. 12-55, 3-40 en 's av. 7-30 ure; van Haarlem naar Halfioeg, 's morg. 8-55, 's nam. 12-42, 6-5 en 's av. 9 ure; van Halfweg naar Leiden, 's morg. 7-15 en's av. 7-30 ure; van Leiden naar Halfioeg, 's morg. 11-45 en's nam. 5-2 ure. Jacobus Krijgertuinier en hovenier te Naaldwijk, lieeft Z. M. den KoniDg de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden. Te Amsterdam zijn uit Roelofs- arendsveen de eerste peulen en doperwten aangevoerd en ver- kocht door W. Jausen. Bij bet ministerie is berigt ontvangendat in de maanden Augustus en September dezes jaarsen derhalve omstreeks denzelfden tijd, dat de vroeger bekend gemaakte tuinbouvv- tentoonstelling te Hamburg zal worden gebouden, te Altona eene tentoonstelling van nijverheid en landhuishoudkunde zal worden gehouden. De voornaamste bepalingen daaromtrent vastgesteldzijn opgenomen in de Staats-Courant. De Stem. d. VI. L. geeft het volgende eenvoudige en gemak- kelijke middel aan de banddat iedereen toelaat om bijna oogenblikkelijk later te maken. Men neemt eene zekere hoe- veelheid roomdie men giet in eene flesch met breeden hals of eenvoudig in eene karaf; men stopt de opening met een doek en klust hard na acht of tien minuten heeft men boter men doet ze uit de karaf en wascht ze kerhaalde malen, om ze te scheiden van de karnemelkdie zij bevat. Men kan er zoo weinig maken als men wil, zelfs minder dan 30 gram- men (eene once) te gelijk. Uddel, 26 April. Het gunstige weder van de laatste dagen (warme regens vriendelijke zonneschijnverfrisschende onweders) beeft een uitmuntenden invloed gehad op akker, weiland en bosch. Blijft omtrent de te veld staande rogge tot heden niets te wenschen over, ook het gras ziet er heer- lijk uit en doet veel van zich verwachten. De hierbij gelegen bosscben geven alle teekenen van nieuw levenals het weder zoo blijven mag, zal een jeugdig groen lien spoedig tooijen. Van den beuk zij nog in het bjjzonder gezegddat hijde dikte zijner knoppen in aanmerking genomen, alle hoop geeft op rijke vrucht. Met uitzondering van den koekoek, die eerst als de boomen in het loof staan verschijnt, zijn alle zomervogels weder teruggekeerd. Zij hebben hunne respektieve woningen betrokken of zijn, onder een keurigen wildzang, druk bezig ze te bouwen. Vooral de nachtegaal is dit jaar vroeg; reeds in het laatst der vorige week werd zijn heerlijk geluid gehoord. Ook onder de bewoners alhier heerscht groote bedrijvigheid zoo met het in orde brengen der tuinenals met het pooten van aardappelen en het mesten en bouwen der boekweitlanden. Van het zoo fraaije weder tracht ieder te zijnen nutte gebruik te maken. Groningen, 25 April. Ons gewest, dat in den regel zulke belangrijke koolzaadoogsten oplevert, zal dit jaar al zeer wei nig produceren. Verreweg de meeste landenwaarop kool- zaad was uitgezaaidzijn omgeploegdtengevolge van den slechten toestand waarin het gevvas verkeerde. De betrekke- lijk hooge graanprijzen hebben mede bijgedragen, dat de land- bouwers te eerder besloten tot omploegen. Nijmegen, 27 April. De plotselinge verandering van win- terkoude in zomervvarmte heeft veld en tuin met lentedos ge- tooid. Het vee is overal in de weiden, die genoegzaam gras opleveren; de vruchtboomen dragen, ondanks den ruimen oogst van het vorige jaar, weder eene menigte bloesemknoppen hout en bloemgewas beginnen te ontluiken; de nachtegaal zingt in het boschen de zwaluwen zijn reeds teruggekeerd. Met iederen dag heeft het bij nitstek groeizaam weder nieuw leven gebragt. Het koren staat zeer gunstig en de aardap pelen staan op vele plaatsen reeds boven den grond. Als dit weder blijft aanhouden, geeft het voorjaar een schoon voor- uitzigt. Harlingen, 22 April. Gisteren werden van hier per stoom- boot naar Londen gevoerd 70.000 kievitseijeren. Geen won der, dat wij hier geen dezer delicate versnaperingen te zien krijgen. De prijzen zijn dan ook niet animerend voor raen- schen, die de waarde van het geld hebben te observeren. De boerenknapen intusschen varen er wel bij; uit Dantumadeel bijv. wordt gemeld, dat twee knapen in die gemeente reeds meer dan 150 hebben gevonden. Gorinchem, 26 April. De weldadige regens, in deze maand gevallenhebben het aardrijk doen herleven met eene frissche groene kleur. Onderscheidene landbouwers alhier hebben reeds hun vee geheel of ten deele in de weide gedaanhetgeen bij gunstig weder door anderen zal worden gevolgd, daar in onze omstreek, zoover bekend is, het vee een goeden staat van ge- zondheid geniet. Wat het wintergraan betreft, dit heeft op sommige plaatsen nog al door de muizen geledenmaar staat overheerlijk te velde. De appel- en perenboomen beloven veel; de steenvruchten hebben in de vorige maand door de nachtvorsten veel geleden. Over het algemeen laten de voor- uitzigten weinig te wenschen over. Keppel, 26 April. Een kuiper alhier had de vorige week een jong wild konijntje gevangenen plaatste het dier in een kuip, digt bij het nest, waarin zijn bond zieh met drie jon- gen bevond. De bond nam het konijntje op en legde het in zijn nest naast zijne jongen en nu ziet men het rustig bij de hondjes, aan de teef zuigende, die het met hare melk groot- brengt. Dalfsen, 26 April. Het akkerhout zal dit jaar 3 a. 4 we- ken vroeger geschild kunnen worden dan gewone jaren, en, naar wij vernemen, worden voor de schors hooge prijzen be- loofdhet hout daarentegen zal beneden het cijfer van het vorige jaar afgeleverd moeten worden. Varsseveld, 28 April. Dezer dagen is door een landbou- wer uit onze gemeente een dragtig varken verkocht, tegen den buitengewoon hoogen prijs van 125. Londen, 27 April. Door de regering is in het Lagerhuis medegedeeld, dat op last der bevoegde overheid 900 schapen die den 24 dezer uit Hamburg hier waren aangebragt, onmid- dellijk geslagt zijn geworden, omdat men vermoedde dat som mige daarvan aan eene besmettelijke ziekte leden. De rege ring heeft tevens verklaarddat op dit oogenblik noch te Ant- vverpen, noch te Hamburg, eenige besmetting onder het vee heerschte. Statistiek van den Landbouw in Engeland. De landbouwkundige afdeeling van de Board of trade heeft eene statistiek openbaar gemaakt over het jaar 1868. Daaruit blijkt, dat van de 56,964,260 acres land in Groot-Brittannie PRIJS DER ADVERTENTieN I van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cent. in het afgeloopen jaar 31.5 procent werd gebezigd voor den verbouw van graan 40.5 als weiland; op 223,989 acres werd vlas geteeld, terwijl 3.2 pCt. braak lag. De veestapel bestaat uit 9,083,416 stuks hoornvee, 35,607,812 schapen en 8,189,167 varkens. BIJGELOOE IN DEN LANDBOUW. Als het onkruid op den akker, is het bijgeloof op ieder gebied van leven en werken. Gelijk het onkruid niet dan ten koste van het nuttig gewas tierten daaraan de voedende bestanddeelen des bodems als het ware ontsteelt, bestaat ook het bijgeloof niet dan ten koste van het goede het ontrooft den geest de helderheid van inzigtendie noodig is ora met verstand te werken, en het verstikt de beste krachten. Wie dus dat onkruid helpt uitroeijendoet een verdienstelijk werk; wie bet bijgeloof van den akker des levens tracht te verwijderenmoet voor zijne pogingen dank genieten en ondersteund worden. Dr. J. Sasse, te Leiden, die in zoo hooge mate scherpzinnigheidgrondige kennis en ervaring vereenigt, en de vruchten daarvan met onbekrompen hand ten algemeenen nutte verspreidt, heeft onlangs in het orgaan der Hollandsche Maalschappij van Landbouw verschillende bijge- loovige begrippen aangehaald, op den keper beschouwd, en getracht door ,eene oordeelkundige verklaring betere denk- beelden daarvoor in de plaats te stellen. Wij meenen zijne goede bedoelingen te moeten bevorderen, en nemen daartoe het volgende over: Wanneer de vruchtboomen op Vasten-avond gesnoeid worden, dan krijgen zij in datzelfde jaar gcene rupsenen de vruchten geene wormen." Hoe is het mogelijk dat men zoo iets ge- looven kan? Zou dan de Vasten-avond alleen ter wille van de boomen invallen, en hoe kunnen rupsen en wormen zich over deze verrigting bekreunen? Het pleit wel voor eene groote domheid, om zulks in ernst te kunnen gelooven Om het klaauwzeer van koeijen te genezenmoet men een graszoodjewaarop de hoe staatuitsnijdendoch niet grooler dan de omtreh van den poot. Hit zoodje moet men op eene plank in den schoorsteen leggenen zoodra het zoodje droog isis ook de koe genezen." Niet in het uitsnijden van het zoodje, noch in het plaatsen daarvan in den schoorsteenis de genezende kracht gelegen, maar wel in het geduld oefenen. Immers, er moet een geruime lijd verloopen, eer het natte zoodje in den schoorsteen geheel uitgedroogd is. Het is volstrekt niets bijzonders, dat de koe niet eer genezen isdan voordat het zoodje droog is. Om een veulen door de merrie te doen aannemenmoet men datgene wat het veulen bij de geboorte op de tong heeft tiggenin een ijzeren pan bakken, vervolgens het poeder ver- branden, door de melk roeren; en dit mengsel aan het moeder- dier ingeven." Hoe is het mogelijk, dat iemand met gezonde hersenen aan zoo iets kan geloovenwant welke kracht moet er nu in gebraden- en daarna weder verbrand vleesch zitten het overblijfsel is natuurlijk niets anders als kool. Even goed en met veel minder omslag en raoeite, kan men tot poeder gebragte houtskool of ivoorzwart ingeven. In ieder geval zal men ondervindendat het een zoowel als het ander kool is Om een varken voor betoovering te vrijwaren moet men een handvol „bijvoet" A r t e m i s i a V u 1 g a r i s) in het hok hangen." Ik ken zeer vele landbouwers, die aan deze dwaze meening een vast geloof slaan. Het schijnt echter volkoraen onverschillig te zijn, welke plant er in het hok hangt, want ik heb wel eens eene geheel andere plant dan de „bijvoet" in de hokken aangetroffenniettegenstaande men mij de verzekering gaf, dat zij onfeilbaar werkte en voor „bijvoet" gekocht was. Dit maakt alzoo de kracht nog grooter, want men behoeft slechts te gelooven dat de eene of andere plant „bijvoet" is. Misscbien dat de varkens het ook wel gelooven 1 Bene koedie door het kalven verzwakl en uitgeput is moet men gebedeld brood geven." Er ligt in dit bijgeloof wel eenige waarheid opgeslotenofschoon men het liever niet als zoodanig erkennen wil. De beteekenis is alzoo deze: De krachtelooze toestand van het dier vordert dringend verster- kende middelen en krachtgevend voedselen daartoe behoort vooral brood genoemd te worden. Goed krachtig voedsel is natuurlijk kostbaar, en hiertoe gaat een, ofschoon zich zelf bedriegende, gierige boer niet geraakkelijk over, omdat hij nu

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1