WEEK BLA D 1809. Rk 19. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN PO|DER-BELANGEN GEWIJD. Vrijdag, 7 Mei. Tieude Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Polderwezen. ftandbonw. Eene liijdrage tot de wijze lioe te hnndelen, als het gcldt de hepaliug- van welk dier een gegeven stuk vleesch afkomstig is. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TTiterlijk Woensdag.) Het Grasgewas der Wegen in den Haarlemmermeerpolder, hetwelk den Aden Mei voor een jaar is verpacht, heeft opge- bragt 4904.— alzoo 359 meer dan in 1868. CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Ontvangen in de maand April: van de Wed. V. te Z./ 5; Collecte in het Evangelisatiegebouw te Diemen /7.40; idem te Woubrugge 3.50; van B. te Maassluis van M. te Yelzen 10; door J. J. 't H. 8.10; door Ds. Schouw Sant- voort: van P. P, 2.97; van Jhr. W. M. 2 van E. v. d. W. 2; van v. B. 2; van d. P. 1; door Ds. Earners: van N. N. te Breda 10; door Ds. Verhoef: van G. te U. 60; van Mej. A. A. Z. een pakje boeken met 1.23 /2 voor vracht; door Ds. Lamers t van E. G. D. eenige boeken en van M. te U. boe ken en traktaatjes; van een Schildersknecht een net beschil- derd bord, waarop met fraaije gothische letters Luk. 11:28; van K. te A. een krachtig seraphine voor edn der Evangelisatie- gebouwen. Iloofddorp1 Mei. E. J. van Wisselingh J.Pz. Behalve de Chr. Volksbibliotheekis er aan het Hoofddorp °°k opgerigt een Bijbelde'pot, dat Zaturdags van 5 tot 7 ure des namiddags geopend is. Bijbels en, kerkboeken in allerlei formaat en tot de laagste prijzen (over 't algemeen nog lager dan ze te bekomen zijn bij het Bijbelgenootschap), zijn nu in onze onmiddellijke nabijheid verkrijgbaar. Die nu geen bijbel of kerkboek heeftof mogelijk een erg geschonden exemplaar bezit, zal wel doen van deze gelegenheid gebruik te maken. Naar men zegt, ontvangt de kooper van een bijbel gratis eenig godsdienstig geschrift op den koop toe. Even als Z. M. de Koning, heeft het ook H. M. de Ko- ningin, alsmede Z. K. II. Prins Frederik behaagd, elk voor twee exemplaren in te teekenen op eendoor Ds. van Wisse lingh, ten voordeele der Evangelisatiegebouwenuitgegeven wordend boekwerkgetiteldbe verovering van Haarlemmer meer" benevens bijdragen van de heeren: Adama van Schel- tema, Beets, Bronsveld, Cramer, Creutzberg, Hasebroek Herman, Huet, Lamers, Ten Kate, van Lingen, van Ooster- zee, van Rhijn, Schouw Santvoort, Cohen StuartValeton en anderen. Met platen en kaarten. Amsterdam, bij H. Hoveker. van 28 April tot 4 Mei 1869. GEBORENElsje Francyna, dochter van P. Roubos en A. Versluijs. .Burgje dochter van L. Tam//oer en M. Spaargaren. Johannes, zoon van U Somers en C. Pijnenburg. Theodoras, zoon van D. Wiebes en A. Motthe. Aagje, dochter van J. Tesselaar en M. Quax. Jacobus zoon van J. van der Jagt en M. Salomon. Klasina, dochter van A. Hoogmoed en P. Schelling. OVEELEDEN: Pieter, oud 16 jaren, zoon van C. Waterdrinker en A. Mienis. Matthijs Cornells, oud 7 weken, zoon van P. Maaskant en C. A. Kopje. Pieter, oud 5 jaren, zoon, en Ingetje, oud 2 jaren, doch ter van G. Roest en A. lex. Geertje Kavel, oud 32 jaren, gehuwd met J. Bogerd. Petrus Jacobus Lusijn, oud 59 jaren, ongehuwd. Jonanna van Brnnen, oud 42 jaren, gehnwd met D. Romers. ONDERTROUWDC. Smorenburg met M. L. van der Peet. L. Ruis met Jr. Thomas. J. Slooten met P. van Tol. A. Schalk met V™ H' Hulscller met E. C. Holscher. GEHUWDP. Jansen met S. Kikkert. M. Reedijk met J. Korst- man. M. Touw met G. Vermeer. A. Claij met T. Davidson. Op den 30 April 1869 is in de Ringvaart der gemeente Haarlemmermeer, nabij llalfweg, in de rigting van het fort de Liede, gevonden het lijk van een onbekend manspersoon oud ongeveer 30 jaren, blond haar en ringbaardgekleed met zwart lakenschen jas, grijs engelseh lederen broekwit katoenen borstrok, wit katoenen hemd, gemerkt I. D, 6, wit flanellen onderhemd en grijze kousen. Z. M. de Koning heeft eervol ontslagen, op hun verzoek Gr. Eruynis, als heemraad bij het dykscollegie van den Lande van Voorne (Zuid-Holland)Jhr. W. M. H. deJonge, als be- heerder van den Nieuwen of Jongen polder van Dreisehor (Zuid-Holland); Jhr Mr. J. B. Strick van Linschoten, als hoog- beemraad van het waterschap Bijleveld en den Meerendijk (Utrecht); ingetrolchen de benoeming van Jhr. J. C. W. Eabricius van Leijenburg, tot beemraad van het waterschap de Biltsche en Zeistergrift (Utrecht)en benoemd tot hoog- heemraad van de Yierpolders (Zuid-Holland) Jhr. P. Repelaer van Spijkenisse; tot hoogheemraad van den Krimpenerwaard (Zuid-Holland) C. Hoogendijk Dzn.tot dijkgraaf van Schie- land (Zuid-Holland) Mr. J. A. Vaillant; tot heemraad voor den polder de Zeevang (Noord-Holland) C. Kaaskooper; tot hoog heemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten van wege den kavel Waterland (N.-Holland) Mr. H. J. Smit; in het dijksbestuur van Wieringen (N.-Holland)tot dijkgraaf J. Koorn en tot heemraad K. Smit; tot heemraad in het bestuur van den polder Waard Nieuwland op Wieringen (N.-Holland) P. Schuurmantot hoogheemraad van den Lekdijk Beneden- dams en den IJseldam (Utrecht) Mr. E. du Marchie van Voort- huysen en Mr. O. Braet Bisdom van Cattenbroektot schout voor het bestuur der vereenigde waterschappen onder Wijk bij Duurstede (Utrecht) Jhr. Mr. C. C. G. de Pesterstot hoogheemraad in het groot walerschap van Woerden (Z.-Hol- land en Utrecht) H. van der Lee; tot dijkgraaf in het 4de dijkdistrict der provincie Overijssel, W. Kanis; tot leden van het boofdbestuur van het waterschap Oldambt (Groningen) voor het 2de onderdeel S. Hemmers en voor het 4de onderdeel H. Edzes; tot leden van het hoofdbestuur van het waterschap Westerkwartier (Groningen), voor het 2de onderdeel J. T. Wieringa en voor het 3de onderdeel H. E. Zuidematot lid van het hoofdbestuur van het waterschap Reiderlandvoor het 5de onderdeel (Groningen) A. Waalkens. Purmerende 3 Mei. Op de jaarmarkt van heden waren aangevoerd 1732 runderen welke door de koude minder vlug werden verkocht. Gelde-koeijen waren wel te plaatsen. Gokinchem 28 April. Ten gevolge van het goede weder en de gunstige gesteldheid der landerijenhebben de fabriekan- ten hunne zaaijers herwaarts en naar Gelderland gezonden om het suikerwortelzaad uit te zaaijen. Mogt de oogst slechts zoo goed zijn als zulks het geval gepasseerde jaar is geweest dan zoude zulks zeer tot hooge tevredenheid der landbouwers strekkenvooral als men o.*a. in aanmerking neemt, dat een landbouwer hier ter stede vier bunders land met suikerbieten had gebouwdwelke de niet onaanzienlijke som van/ 2236.73 hebben opgebragt. Beverwijk 29 April. Het fraaije weder is voor den tuin- bouw zeer gunstig. De meeste gewassen komen flink te voor- schijn en de vruchtboomen beloven veel. Yooral bet grasge was staat in deze streek uitmuntend en belooft een goeden oogst. Leeuwarden, 30 April. De stand der veldgewassen in deze provincie is zeer gunstig. Ook de vruchtboomen hebben een prachtig aanzien en beloven veel, De Noord-Oosten wind der laatste dagen heeft echter nog al wat nadeelig teruggewerkt vooral ook wegens de daarmede gepaarde nachtvorsten. Ge- lukkig dat de grond droog is; de invloed der nachtvorsten zou anders veel merkbaarder zijn. Hoorn 30 April. Op onze voorjaars-koemarkt van heden werden aangevoerd ongeveer 3000 stuks, over het algemeen zeer puike waar, ten bewijze waarvan kan strekkendat, niet- tegenstaande op den dag voor de markt, zooals hier gebrui- kelijk isde beste kwaliteit van de melkgevende koeijen door de groote landeigenaars reeds in de stallen zijn opgekocht, de prijzen van eenige ons bekende koopen zijn geweestvoor 5 stuks/ 1500, 4 stuks/1120 en 10 stuks 2240. Van de hierboven bedoelde aangevoerde hoeveelheid werden er 49 schepen of 1419 stuks van de Eriesche kust komende gelost. De handel was in alle soorten vlng en de prijzen bijzonder hoog. 'sHertogenbosch, 4 Mei. De uitgeloofde premie van 600 voor den best gekeurden buitenlandschen hengst is dezer dagen toegekend aan G. Verhoeven, te Dussen (Land van Heusden). Deze hengst behoort aan eene Maatschappij tot veredeling van het paardenras in dat Land, is van duitsch bloed, 1.62 el hoog, 8 jaar oud en ligtbruin. Ieder jaar looft de provincie Noord-Braband 300 voor dat doel uit; ten vorigen jare meldde zich niemand aan, zoodat de premie dit jaar 600 bedroeg. PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. Uit alle streken van Midden- en Zuid-Duitschland wordt gemelddat zoowel het winter- als het zomer-graan uitmun tend staat en een goeden oogst belooft. De bloei der ooft- boomen is zoo weelderig en heerlijk, dat men een zeer rijke opbrengst verwaeht, vooral van appelenkersen en pruimen. Uit Stettin wordt gemelddat verscheidene roggevelden in den omtrek dier slad reeds in voile aren staaneen voor dezen tijd van het jaar sedert menschengeheugen onbekend verschijnsel. De Nordd. Landw.-Zeitung meldtdat de lange witachtige kiemenwelke in kelders bewaarde aardappelen na afloop van den winter uitdrijven, eene gifstof (solanim) bevatten en dat die kiemen, aan dieren tot voeder gegeven, deze ziek maken en veeltijds ook doen sterven. Het blad raadt dus aan om, alvorens zoodanige aardappelen aan bet vee te gevende kie men daarvan af te plukken. In het Lagerhuis in Engeland heeft de heer Forster, in antwoord op eene interpellatiemedegedeeld, dat eene geheele lading schapen uit Hamburg geslagt was geworden, doordien 4 daarvan met ziekte behebt warenofschoon spr. niet zeker was dat die ziekte de pokken was. Er waren nog twee ge- vallen van dien aard voorgekomenwaarin 5 schapen van de 1800 en 4 van de 351 besmet waren. De regering achtte het echter niet noodig het bevel tot slagting van schapen op de landingsplaats te hernieuwendaar dit den toevoer van schapenvleesch grootelijks zou schaden. In 1865 beliep de verzending van buitenlandsche schapen op de londensche markt 41% pet.; in 1866 klom die tot boven 50 pet., in 1867 bijna tot 50 pet. en in 1868 toen boven vermeld bevel be- stond, daalde de verhouding tot 12 pet. Ook was er tus- schen de runderpest en de schapenziekte dit onderscheiddat de onderdrukking der eerste veel moeite vereischte, terwijl de laatste op de gemakkelijkste wijze kon worden weggenomen. Te Amsterdam, in de Warmoesstraat, tusschen de Oude- en Nieuwebrugstegen, M 459, wordt, in navolging van andere groote steden, een paardenvleesch-slagterswinkel geopend op Zaturdag den 8 Mei e. k.alwaar men lapjes, rollades of gebakt a 22% cents, en biefstuk a 30 cents, per 5 Ned. oncen (alles zonder beenen) zal kunnen bekomen. Kvvade tongen beweren, dat het gebruik van paardenvleesch alles behalve een nieuwtje is, en dat er, onwetendeen heele massa door het publiek in de gedaante van rookvleesch worst enz. verorberd werd. Hoe dat zijopenbaar is men er in ieder geval nog niet voor uitgekomen. De paardenvleescb- winkel heeft dus deze goede zijde, dat ieder weet wat hij koopt. Intusschen wordt het dan, nu blijkt dat het een goed en krachtig voedsel is, toch zaak op te letten, dat wie rund- of ander vleesch koopt, dan ook die soort en geen paarden vleesch krijgt, nu daarvan zulk een mooije en opzettelijke winkel wordt opgerigt. Daarom gelooven wij hier te moeten mededeelen een belangrijk artikel, door den heer F. C. Hek- meijer in het Landbomo Magazijn geplaatst en juist ter zake dienstig Zundelkeurmeester van het vee te Bern heeft als zoo- danig veel gelegenheid om het boven bedoelde onderzoek in den opgegeven zin te bewerkstelligen, en het volgende deelt bij vooral mede, om de middelen en wegen aan te duiden, die gevolgd moeten worden om tot zekerheid te geraken. „In het eerste geval moest van 5 stukken vleesch, elk 23 N. p. zwaar, en van alle beenderen ontdaan, bepaald worden van welk dier die afkomstig waren. Het vleesch was helder rood en zoo het scheen gezond. Vet was niet aanwe- zig, zoo min in het bindvveefsel tusschen de afzonderlijke la- gen, als op de sneevlakten, en toch kon het dier, waar van het afstamde, niet zeer vermagerd zijn geweest zooals uit het volumen der stukken bleek. De loop der vezelen en de reuk aan verscbe doorsneden gaven geene opheldering. Daar in geen der stukken niet het minste been aanwezigwas, kon slechts de ontleedkundige verhouding der afzonderlijke spieren worden nagegaan. Het eerste stuk, van onregelmatig driehoekigen vormwas afkomstig van het voorste gedeelte van den hals; de nekband was geheel weggenomen, maar men kon

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1