Maarlcnamermcer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegevcn: GEMEENTE-RAAD. Landbouw. Eerst dan zullen Iloofdingelanden kunnen oordeelen wat "wet moet worden. Gedeputeerde Staten zullen over de zaak des noods in hooger beroep kunnen regtsprekenen de toe- Btanddie dan zal ontstaanzal, zoo al niet volmaakt zijn, dan tocli berusten op grondig onderzoek en berekening. Elke maatregel, die men thans nemen zoude, zou berus ten op gissing en overijling. Ik hoop dat onze geachte Dijkgraaf, hersteld van eene zwore ziekte, weldra op nieuw moed en krachten moge vinden om deze maatregelen te helpen tot stand brengen, Ik geloof dat de bespreking der zaak in geschrifte thans een einde be- hoort te nemenen dat zij vatbaar is voor mondelinge be- handeling in het Dagelijkscli Bestuur, het eenige ligcbaara dat daartoe door de vvettelijke bepalingen op dit stuk is aangewezen. Tenzij dus mij anders mogt blijken noodig te zijn, wensch ik na deze repliek geene dupliek te schrijven, en zal hoogst waarschynlijk zwijgen op nieuwe gedrukte stuk- ken, totdat de zaak behandeld is in bet Dagelijkscli Bestuur, ter plaatse waar het behoorL Badhoeve, 10 Mei 1869. AMERSEOOKDT. Door Kerkvoogden der Hervormde. Gemeente te Haarlem- mermeer is op den 8 Mei aan het Hoofddorp bij inschrijving aanbesteed het verriglen van eenige herstellingen aan de kerk en pastorij aldaar. Ingesclireven was door L. Kieviet voor 2575 A. Langereis 2280, de Erven Bos 2250 en A. J. van Wijk f 2173. Het werk is daarop aan den min- sten inschrijver gegund. Volgens de gewijzigde label van indeeling der kiesdistrikten in het rijk is het enkele hoofddistrikt Haarlemmermeeraf- vaardigende 1 lid der Tweede Khmer van de Staten-Generaal, zamengesteld uit de volgende gemeentenHaarlemmermeer Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Sloten, Watergraafsmeer Diemen Ouder-AmstelNieuwer-Amstel, Aalsmeer, Uithoorn Leimuiden Ehijnsatenvoude, Alkemade, Lisse, Hillegom. Sedert de inwijding van de Hervormde kerk te Abenes wordt daarin geregeld elke week Godsdienstoefening gebouden. Op 16 Mei (eerste Pinksterdng) des middags ten twee ure, zal de preekbeurt aldaar vervuld worden door den wel-eerw. heer Stutterheim, proponent te 's Gravenhage. van 5 tot 11 Mei 1869, GEBORENPic ter, zoou van J. Eanser en G. Spaargareu. Janna fiochter van C. van Oudenaren en J.'Roubos. Jacobus en Cornells (tweel.zoons van J. (lc Laat en J. Stam. Jacobus, zoon van A. Ruig- haver cu G. Jongkind. Goossiai, zoon van J. Koolhaas en A. Roeland. ••KWERLEDEN.Geertje Oosterhoutond 42 jaren, geKuwfi mei GcrHt Boele. Grietje Kuiper, ond 31 jaren, gehuwd met Arie Soeteman. Jozina Steehomver, oud 32 jaren, gehuwd met II. den Otter. ONDERTROUWDJ. Kats met A. van Rijswijk, J. Witte met A. Boelhouders. G. Smit met J. van Cornewal. J. Mohle met P. van Kooten. GEHUWD: W. Komen met T. Barteling. J. G. Welage met J. C. van A\ unnik. - J. Hulsbos met L. van den IIcuvcl. G, Siebeling met J. Scheer. Zitting van Donderdag 4 Maart 1869, Voor sitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De V ergadering wordt geopend des voormiddags ten tien nre. Tcgenwoordig tien leden, zijndc de heeren Knaap, Timmermans,'t Hooft, Lanser, Klapwijk, van Riessen, Verploegb, Kniper, Dorbeck en van Vuu- ren. Absent de beeren Scbone, Buis en Tenscn, de eerste wegens ODge- steldbeid, met kennisgeving. 1. Aan de Ergadering wordt door den Secretaris voorlezing gedaan der Notulen van 28 Januarij 1869, welke met algemeene stemmen worden goedgekeurd. 2. Aan de Vergadering wordt medegedeeld bet navolgendej a. de Staatsbladen van 1869, n°. 8 tot 21, en van 1868, n°. 178; i. de Provincialc bladen van 1869, n°. 8 tot 12; c. brieveu van Gedeputeerde Staten, dd. 3 Februarij 1869 n°. 9 en van 3 Februarij 1869 n°. 10, daarbij tcrugzendende goedgekeurde raadsbeslui- ten tot af- en overschrijving en tot betaling uit de onvoorziene uitcaven dienst 1868 d. dat do verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, in plaats van den beer Tensen, 'door Burgemeester en Wetbouders is bepaald op 20 Julij 1869, tegelijk met de verkiezing voor de overige alsdan aftredende leden van den Raad; e. dat ter Secretarie tor lezing liggen de opgemaakte bcstekken voor bet scbilderen van bet Itaadhuis en voor de te doene werkzaambeden aan de begraafplaats bij bet Hoofddorp; dat blijkens ingekomen berigt van den Advocaat Philips in zake het proces met J. W. de Heij eene memorie van grieven bij het Hof is inge- dienden de beproefde schikking tot geen gunstig gevolg beeft gcleid. Deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 3. Wordt overgegaan tot de uitloting van twee aandeelen elk f 1000, in de geldleening ten laste der gemeente primitief groot 32,000, om met Julij a. s. te worden afgelost. Nadat de onuitgelote nommers waren opgerold en in de bus gedaan worden door den beer van Yuuren nitgetrokken de nommers vijftien en twee-en-twintigzegge 15 en 22van welke nommers de nflossidg alzoo zal plaats vinden. 4. Gaat men over tot de benoeming van eencn Marktmeester enWaag- meester, waartoe door Burgemeester en Wetbouders zijn voorgedragen W. Fruit en Gerrik Honigh Kzn. De Vooezittee wijst aan als stemopnemers de beeren Knaap en Timmermans. In de bus zijn bevonden tien geldige stembriefjes, en blijkt bij de ope ning dat zijn uitgebragt op Willcm Pruit tien stemmen, die alzoo met al gemeene stemmen is benoemd tot Markt- en Waagmeester. 5De Burgemeester deelt aan de Yergadering inede Gat van Ileeren Gedeputeerde Staten is terug ontvangen het goedgekeurde Raadsbeslnit, tot aaukoop, van Mevrouw Diemont, van den groud voor den bouw eener school en ondcrw ijzerswoning in wijk 8. Aangenomen voor notificatie. 6. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen bet navol- gende Conceptbesluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gelet op de raadsbesluiten van den 25 October en 27 December 1859 en 27 Februarij 1862, waarbij bet aantal scholen in deze gemeente is bepaald op zeven; Overwegende dat door de uitgestrektheid der gemeente en de vermeer- dering der bevolking de behoefte zieb doet gevoelen aan venneerdering van bet aantal scholen; Gezien art. 17 der wet van 13 Augustus 1857, Staatsblad n°. 103; Ileeft besloten: 1°. De raadsbesluiten van 25 October en 27 December 1859 en 27 Februarij 1862 worden ingetrokken. 2°. Het aantal scholen voor openbaar lager onderwijs in deze gemeente wordt bepaald op acht. 3°. Die scholen zijn of worden geplaatst als volgt: N°. 1 op Sectie DD 1 aan de Hoofdvaart. tr 2 n n FF 15 aan den Aalsmeerderweg bij den Vijfhuizerweg. 3 u E 15 aan den Spieringweg bij den Vijfhuizerweg. 4 v J J 1 in het Hoofddorp. n 5 n u PP 1 in bet dorp Nieuw-Vennep. 6 n Abenes. n 7 n Sectie EL 12 aan den Bennebroekerweg bij den Aalsmeerderweg. 8 //J 21 aan den Bennebroekerweg bij den Spieringweg. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Na voorlezing van dat besluit wordt het zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 7Komt weder in behandeling bet adres der vier gemeente-veldwachters, om te worden begunstigd met eene gratifikatie; welk adres bij besluit der vorige vergadering werd gesteld in banden van Burgemeester en Wet- houders, om advies. Tevens komt in behandeling een adres der rijksveldwachters, mede ver- zoekende dat hun eene gratifikatie moge worden toegelegd. Het daarop door Burgemeester en Wethouders gegeven advies strekt om aan elk der gemeente-veldwachters te verleenen eene gratifikatie van/7.50 en aan elk der rijksveldwachters eene gratifikatie van f 5. De Vooezittek meent dat de ijver der gemeente-veldwachters is gebleken uit de door hen gedane bekeuringen. Wat de rijksveldwachters betreft, deze dienst gaat geheel buiten den Bargcmeester omde rijksveldwachter Erans- man is veel ziek, maar de anderen komen ook nooit bij den Burgemeester; de veldwacbters kunnen dat wel niet helpen, want zij moeten volgen de orders, die zij krijgen van den brigadier. Hij (Voorzitter) is daarom niet zeer voor eene gratifikatie aan de rijksveldwachters, maar tocb ook niet tegeH. De heer van Riessen zegt, dat bij meer beeft hooren klagen over de weinige zamenwerking tusschen de officieren van justitie en de Burgemees- ters, hetgeen spreker meent dat niet goed is. De Voorzitter acbt bet ook wenschelijk, dat de veldwacbters zich van tijd tot tijd bij den Burgemeester moeten aanmelden. De beer tan Riessen vraagt of de bedoeling is om Legel (copcierge) ook eene gratifikatie tc'geven hij zou bet nog al bard vinden dien voorbij te gaan. j De Vooezittee zegt, dab bij_ gecne aanleiding vindt, waarom ook aan Legel eene gratifikatie zou moefen worden gegeven zoo bijzonder is bij (Voorzitter) altbans niet over diens dienst tevreden. Het vqorstel van Burgemeester, enWetbouders, om elk der veldwacbters te geven eene gratifikatie v»n /7.50, wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel van Burgemeesteteh Wethouders, om aan elk der rijks veldwachters te geven eene gratifikjitie van 5, wordt daarop mede zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, 8. Aan de goedkeuring der Xebgadering worden onderworpen de navol- gende concept-besluiten De Raad der Gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten: I Op de begroofing van uitgaven voor de dienst van 1869 te doen de navolgende af- en o verschrij v in gen Afschrijving Onvoorziene uitgaven 11.35 Overschrijving Kosten bij de loting voor de militie en schutterij 11.35 Bewecgredenenongenoegzaamheid der op de begrooting uitgetrokken som. Gedaan te Haarlemmermeer. De Raad der Gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten Uit den post der onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1869 te vol- doen de uitgaven hierna vermeld: Kosten der akte van afstand van dorpsgronden met bijbeboorende Garten40,51* JToelichting: deze betaling vloeit voort nit Art. 6 van de akte van afstand van dorpsgronden, goedgekeurd bij de wet van 3 December 1868 (Staats- blad, n°. 158). Gratifikatien aan de gemeente- en rijksveldwachters f4St.- Toelichtingde Gemeenteraad wenscbt te geven de volgende gratifikatien Aan elk der 4 gemeente-veldwachters f 7.50, is y30. Aan elk der 3 rijksveldwachters /5, isjg. En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincic Noord-Holland worden toegezonden, met verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven, uit den post voor onvoorziene uitgaven, de vereischtc magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Beide besluiten worden na voorlezing zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. 9. De Vooezittee deelt mede een schrijven van den heer A. J. Klaeen- beek, waarbij bij berigt de betrekking van gemeente-veearts op de vast- gestelde instructie te willen aannemen. Wijders deelt de Voorzitter mede, dat de heer Klabenbeek aan Gedeputeerde Staten een adres heeft inec- diend om in bet genot te worden gesteld van eene toelage uit de provin- ciale fondscn. De Vooezittee stclt alsnu voor om den heer A. J. Ki.aeenbeek te benoemen tot gemeente-veearts van Haarlemmermeer, en zulks voor den tijd van een jaar, ingaande heden, en eindigende den 3 Maart 1870, op eene belooning van /150, zonder meer, en dus ook zonder reiskos'ten, welke voor zijne rekening blijven. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 10. De Voorzitter wenscbt dat deze Vergadering alsnu zal regelen de bestemming der dorpsgronden die door het Rijk aan de Gemeente zijn afge- staan, en zegt dat het gevoelen van Burgemeester en Wetbouders is om die gronden voor dit jaar te verpachten. De beer Veeploegh geeft in bedenking om de gronden te verpachten voor vijf jaren. De beer van Riessen en de beer Klapwijk zijn er voor om te ver pachten voor een jaar. De Vooezittee zegt dat ook bij er voor is om de gronden voor een jaar te verpachten: welligt wil men dan daama de gronden wel beplanten ook voor den welstand der dorpen. De beer van Riessen stelt voor, om te verpachten voor dit jaar en de vaststelling der voorwaarden van ver- pachting over te laten aan Burgemeester en Wethouders. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 11. De Voorzitteb brcngt ter tafel het van het poldcrbcstuur ontvangen bestek, met teekening en begrooting van kosten, voor bet maken eener nienwe brug over de Hoofdvaart bij Abenes, en vraagt of men wil dat deze stukken zullen worden ter visie gelegd. De heer Veeploegh stelt voor om ze goed te keuren, Overeeukomstig het voorstel van den beer Verploegb wordt besloten. 12. De Vooezittee vertoont eenige door den onderwijzer Boekel ver- vaardigde teekeningen (methode de Witte van Citters), waaruit blijkt dat de beer Boekelalsnu ook in staat is om in zoodanig teekenen onderwijs te geven, en stelt voor om aan den beer Boekel, op het daartoe door dezea gedaan verzoek, te melden, dat deze Vergadering den beer Boekel magtigt om des Zaturdags van 9 tot 11 ure, aan de leerlingen, die zich daartoe zullen aanmelden, dergelijk onderwijs kosteloos te geven, waarvoor hem uit de gemeentekas eene belooning zal gegeven worden, berekendtegen vijftig gulden per jaar, en zulks voorloopig tot den 31 December 1869. Nadat de beer Dorbeck had in overweging gegeven om die magtiging voorloopig te geven tot November, brengt de Voorzitter bet door hem gedane voorstel in omvraag, hetwelk wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, (Voor stemden de beeren Timmermans, Lanser, Klapwijk, van Riessen, Verploegh, Kuiper, van Vuuren en Knaap. Tegen de beeren 't Hooft en Dorbeck.) 13. Gelezen een verzoek van H. van Scbip, vragende afschrijving op zijnen aanslag in den Hoofdelijken omslag dienst 1868, wegens vertrek uit de gemeente. Overwegende dat de adressant op den 12 Mei 1868 is ver- trokken naar Leimuiden, is besloten aan H. van Scbip afschrijving te verleenen op zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag dienst 1868, voor acbt-twaalfde gedeelten, ter somme van f 3.33J-. 14. Wordt de openbare zitting veranderd in eene met gesloten deuren. 15. De Zitting heropend zijnde, en bij de gewone rondvraag niemand verder bet woord vragende, wordt de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Wijhe 9 Mei. Ten gevolge van de gevallen regens gedu- rende de laatste dagen, liebben de weilanden reeds een aan- zien gelijk in de maand Junij. De rupsen vertoonen zich sedert de laatste dagen op eene onrustbarende wijze in de boomgaardeu. Ook de aardvloo heeft reeds veel schade veroorzaakt, De rogge staat reeds in de aren en belooft veel. Wonsehadeel, 10 Mei. Deze wijd uitgestrekte gemeente doorrijdende, ontdekt men overal zeer veel vlaslandhet ge- was staat uitstekend en de kooplieden komen er reeds op af, om het op risico op steel te koopen. Het koolzaaddat be- gint te bloeijen, staat hoi en ziet er niet best uit; er is weinig van dit gewas verboutvd. De Londensche markt is reeds ruim van nieuwe aard- appelen voorzien, die van Scilly en Cornwall worden aange- voerd, De prijs is thans 60 a 70 cent (nederl.) het pond. Uit het programma der tentoonstelling van vee, voort- brengselen van- en werktuigen voor den land- en tuinbouw, bij gelegenheid van het 23ste Ned. landhuishoudkundig con- gres, te houden te Kampen van Maandag den 28sten Junij tot en met Zaturdag den 3den Julij e.k.zien wij, dat er wederom belangrijke prijzen zijn uitgeloofd voor voorwerpen, welke, ter mededinging ingezondende bekrooning zullen ver- dienen, als: 665, voor paarden; 410, voor runderen; 263, voor schapen en varkens, 44, voor pluimgedierte; 129, voor landbouw-voortbrengselen en zuivelbereiding 631, voor werktuigen of gereedschappen voor den landbouw; 100, voor voorwerpen tot opluistering ingezonden, waar- onder in de eerste plaats gerekend worden bijenkorveneen- dennestenverzameling van veengereedschappen en andere werk tuigen meer bijzonder in Overijssel in gebruik, potgewassen, tuinmeubelen, enz. Uit een en ander blijkt, dat die tentoon stelling zeer belangrijk belooft te worden. Het lijdt dan ook geen twijfel, of het groote gewigt der zaak zal velen, ook uit ons gewest, derwaarts lokken, waartoe het spoor thans eene zoo gemakkelijkegoedkoope en spoedige gelegenheid aanbiedt. Iu de Landiouw-Ct. van den 15den April werd weer even als in het vorig jaar gewezen op de verfoeijelijke gewoonte om de nesten der kraaijen te vernieleneu teregt wordt dan ook daarop in dat blad de aandacht gevestigd. Het verstoren der nesten onzer insekten-elende vogeisdat in ons land eene zeer aangename zaak schijnt tezijn, veroorzaakt aan den landbouw eene groote schade, waarom zekere S. uit L. gemeend heeft, dat het wel de moeite waard is in hetzelfde blad hierover iets te zeggen. Hij doet daarover drie vragen 1. Hoeveel nes ten worden er jaarlijks in Nederland vernield? 2. Hoeveel oude vogeis worden er opgevangen en gedood 3. Welke schade komt hieruit voort Hij haalt eenige kleine getallen aan om te bewijzendat het aantal insekten daardoor zeer moet ver- meerderen. Wanneer men rekent, dat er jaarlijks in iedere ge meente van ons vaderland 30 nesten worden verstoord (zeker niet te veel genomen) en uit ieder nest 4 jongen waren te voorschijn gekomen, bedraagt dit aantal over de ongeveer 1200 gemeenten van ons vaderland reeds 144,000 vogeis, die voor hunne geboorte gedood worden. Dan het aantal vogeis, 't welk gevangen of gedood wordtdat zeker een even groot aantal bedraagt; men kan dus het geheel zeker op 288,000 insekten-eters brengen. Deze zijn voor het meerendeel trek- vogels die hier met half April komen en met half October vertrekkendie gedurende hun verblijf hier te lande zeker dagelijks 60 insekten noodig hebben en alzoo in dien tijd (182 dagen) 10,920 insekten vernielen; en dit over de 288,000 vogeis, die men aan zijne dwaze hartstogten heeft geofferd, geeft dit eene vermeerdering van 3,144,960,000 exemplaren van schadelijk ongedierte. Daarom heeft de Vereeniging ter bescherming van Dieren te's Gravenhage daarop ook den heer commissaris des konings daar ten stede opmerkzaam gemaakt, ten einde de gemeentebesturen in Zuid-Holland uit te noodi- gen het verstoren der nesten enz. des noods door strafverorde- uingen te keer te gaan. Exkhuizen, 3 Mei. Bij een veehouder is plotseling de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2