Advertentien. 79 Gemengde Herigtcn. Vervolg der Verkooping, AFBRAAK Haarlemmermeer-Polder. Verpachting Visscherij in cn rondoin den Polder. Door vertrek naar elders. eene hechte en sterke Iluizing, afzonderlyk Gebouw voor Koe- en Paardenstalling ZA1F EN PILLEN VAN H0L10VAY. HAARLEMMERMEER-POLDER. M. VAN ESSEN. de Verpachting;, voor den tijd van een jaar, van het Revissclien van eenige Wateren in dien Pol- der, en voor den tijd van drie jaren, de Vis scherij in de Ringvaart rondoin den Polder. De YOORVVAARDEN der VERPACHTING zijn op franco aanvrage gratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Polders, in het Locaal van Staats, op den St. Jansweg, te Iiaarlem, en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter leziug. VERKOOPING in de Nianve Geleerde Man", VerzwaJcJcing en afmaltiny van den Geest. longziekte uitgebrokenten gevolge waarvan eene koe gestor- ven en eene andere afgemaakt is. In de provincie Friesland is in de vier eerste maanden van dit jaar slechts een geval van de besrnettelijke longziekte onder het rundvee voorgekomen. De Commissaris des Konings in Friesland heeft de gemeente- besturen in die provincie verzocht tot medewerking om alle wreedaardige volksspelen als: katknuppelenpalingtrekken, haan- of ganssabelenenz., waar die nog bestaan, te keer te gaan. Sommige gemeentebesturen hebben daarop een artikel in gewenscbten zin in de politie-verordeningen opgenomen waarbij die spelen verboden worden. Kosten voor het Landbouw-Onderwijs uitgetrokken op het Fransche budget. Op het Fransche budget voor 1870 staan voor het land- bouw-onderwijs uitgetrokken 280,500 voor de drie keizer- lijke landbouwscholen van Grignon Grandjouan en la Saulsaie 340,000 voor 48 tot 50 school-boerderijen15,000 voor 14 landbouw-kolonien; 9100 voor leerstoelen van landbouw te Toulouse, Nantes, Caen, Amiens, Nancy en negen andere plaatsen, en eindelijk 18.000 voor openbare voordragten over landbouw-ondenverpen ooft- en houtteelt. Krachtig wordt er van de zijde van den landbouw op aangedrongen, dat de regering te Parijs eene hoogere landbouwschool oprigte, en het schijnt dat aan dien aandrang wel gehoor gegeven zal worden. De schoolboerderijen dienen tot opleiding van boe- renknechts, en worden hoofdzakelijk ondersteund door een kostgeld van 36 cents daags, dat de Staat voor iederen leer- ling betaalt. Op dat budget staan alsmede uitgetrokken 99,500 voor het onderhoud der rundvee- en schapenhoude- rijen die de Staat onderhoudt tot veredeling der rassen. Deze hebben echter gewoonlijk 47,000 jaarlijks opgebragt, zoodat de werkelijke kosten niet meer dan 52,000 beloopen. Yerder wordt eene som van 839,000 uitgetrokken voor aanmoedi- gingenprijzen bij wedstrijdennasporingen ten aanzien van planten- en dierziekten en dergelijke, en eindelijk 345,000 voor bezoldiging en reiskosten der landbouw-inspecteurs. Het totaal van het geheele hoofdstuk landbouw bedraagt/ 1,636,000. Wanneer men deze uitgaven over eene bevolking van omstreeks 40,000,000 zielen, vergelijken wil met hetgeen naar evenre- digheid der bevolking, voor Nederland uitgegeven zou moeten worden, zal men zoo omstreeks de juiste getallen verkrijgen door van elk het tiende gedeelte te nemen. De dochter van den burgemeester eener Limburgsche gemeente is dezer dagcn door de regtbank te Roermond veroordeeld tot betaling van 5 boete, omdat zij zich had onttrokken aan de betaling van het markt- geld dat zij te Roermond vcrschuldigd was. De warcndoor haar ten verkoop aangeboden bestondon in drie eijerenwat kool en wat uijen. Zij verkeerde zeker in de meening, dat men bij het verkoopen van uijen en van kool niet aan fiscalo bepalingen onderworpen was. De drie eitjes hebben het haar misschien gedaan. »llaar, mijnheer Jones! je bent toch niet dronken?" riep mevr. J. ontsleld uit, toen haar cchtgcnoot laat in den nacht zwaaijende t'huis kwam. ne... neen, mijnwaarde," stotlerde Jones, »neen... niet d... dronken, maar slechts w... w... wat duiz... duizelig van het zien naar de velocipedes." De Amersf.-Ct. mcldt het volgendc»Olto Poppinger geeft op, dat hij een middel gevonden heeft, waardoor men in staat is de koeijen steeds bij dag te doen kalven. Op het. landgoed vGurhofi" waarvan hij administraleur is, heeft hij, naar hij vermeldt, sedert 10 jaren ingevoerd dat men eene dragtige koe 0 weken voor het kalven eerst des middagsdan 8 dagen daarna des avonds niet meer melkt. De uiikomst was, dat sedert deze 10 jaren niet eene enkele koe des nachts, maar alle overdag gekalfd hadden. Hij zegt, zijn hoofd cr niet om te verwedden, dat zijn middel allijd doel treft; maar op grond van zijne lOjarige ervaring er toch wel eenige waarde aan te hechten." Te Hoorn, heeft zich de sergeant-titulair S.een knap jongeling van 19 jaren in do kazerne door een geweerschot van *t leven beroofd. Den loop van het geweer met zijne regterhand in den mond houdende, haalde iric met zi)n hnkervoet over en was binnen wcinige oogen- bhkken een misvormd lijk. Ondervondene onaangenaamheden schijnen de oorzaak van deze wanhopige daad te zijn. Door de politie te 'silage is onlangs aangehouden zekere H. d. J.horlogiemaker van beroep, die zich schuldig moet hebben gemaakt aan misbruik van vertrouwen ten na- deele van verschillende personendaarin bestaandedat hij eene klok gouden horlogien en andere voorwerpen, die hij moest herstellen, zou verkocht of beleend hebben. Ten gevolge van het ondcrzoek door den commissaris van politie, den heer Wulffers, is de verdachte naar het huis van verzekering overgebragt. Toen hij na zijne arrestatie op het politie- bureau gevisileerd werdbleek hotdat hij een zwaar geladen pistool bij zich had, waarmede hij zich, volgens zijne opgave, juist van het leven had wtllen berooventoen hij daarin door zijne arrestatie en visitatie ver- hinderd werd. Verleden week hespeurden eenige personen te Zalt-Bom- mel een hondje dat aan den waterkant zaten er niet van daan wilde. Men kwam daardoor op de gedachte dat welligt de eigenaar van het ge- trouwe dier op die pljats zoude verdronken zijn; na onderzoek bleek dan ook, nelaas, dat de onderstelling eene waarheid waswant men von.d weldra het lijk van een onderbaas bij de werken van het stationsgebouw aldaar, van b. genaamd, wonende te Tilburg. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 of 6 kinderen na. In den Boxumer terp, waarmede men aan net afgraven is, zal waarschijnlijk een schat gevonden worden. Althans men heeft onder het afgraven eene kruik gevonden, die op de zorgvul- digste wijze was verzcgeld en waarin een stuk perkament, waarop ge- schreven was: »L—S. paar de viant komt hebbe ik mijn goedt begraven in dese terp; mocht ik vallen door viants gewelt, sy Godt mijner siele genadig en mijn goedt den vinder tot segen. Tomas Obbema, lot Boxum. Driekomngsdag 1586.' De bekende slag bij Boxum is dan ook in de maand January van gemeld jaar voorgevallen, en indien nu de bedoelde rnmenVr0egT net, re^.s 8ev"nden is, zal hij eerlang aan het liclit a!? ~Z 1S» blJ liet afr|jden van het station, het paard voor fahliot iVa,n h,et,l!olel de Kroon 8csPannen ter hoogte van de gas- 1, l u schnkken geraakt, ten gevolge waarvan omnibus, paard, passagiers en bagage in de rivier de Mark leregt kwamen. Gelukkig zijn de beide zich in den wagen bevindende passagiers met den scliriken een Innnen "d!8 ,?mr" en -ls deze rarap 20nder verdere ongelukken afge- Itnn nai 'iarlin8en >s eene koe, die door een plolselinge opwel- Zi", n Was 1'czeten' haren geleider ontloopen en bragt heel ontsteltems te weeg: zij wierp een kind teraarde, bragt een oud man eene wonde aan het voorhoofd toe, snelde destad uit, den Franeker trek- weg op, wierp een meid flink over den kop ter aarde, joeg twee fabri- kanten in den onderwaldraafde over een sloot en land traverseerde spoorweg - en ging ruslig in eene weide grazen. De slagter, wien het beesl locbehoordeliet het daarop zwaar gehoeid stadwaarls brcngen en maakte het vervolgens af. Een depeche van den franschen konsul te Livorno meldt dat de pakketboot Generaal Abatucci nabij Calvi door eene noorweegsche brik is aangezeild 49 zeelieden en passagiers kwamen daarbij om. Met name de intendant-generaal Cauchoisde kommandeur Ferrari en diens familieeenige konsuls en pauselijke zouaven vonden mede den dood in de golven. De sultan van Turkije heeft drie vrou- wen, die zeer zonderlinge namen dragen. De eerste lieet Douvnele (nieuwe pare!): de tweede Ilai'nvani Dil, de derde Eda Diltwee namen van bloe- men. Het gezamenlijke aantal vrouwen, die den harem van den sultan bewonen, is bijna ongelooflijk groot, men wil namelijk, dat cr ongeveer negen hondcrd vrouwen van iederen stand en leeftijd verblijf houden Zijne gesnedenen, kamerheeren, wachteu, pages, koetsiers, boolslieden, bedicn- den zijn ten getalc van 2300 man. Ongeveer 500 tafels voor 12 per sonen worden iederen dag in de serails en in de kiosks bediend zoo dat er tweemaal daags voor 6000 personen spijzen worden gereed ge maakt. Uit Hardegarijp meldt men van 29 April: eene wedding- schap, die om de eerlijklieid, waarmede de verliezcr zc betaalde en om het geluk, daaruit voor den belrokken winnaar gcboron, vermelding vcr- dient, had onlangs liier plaats. De zoon van een onzer logementhouders had bij de laatst geliouden ioting voor de militie een betrekkelijk hoog nummer gctrokken, maar in het oog van den kastelein en anderen, mis schien heter op de hoogte der uitvallende nummers, niet hoog genoeg om met glans vrij te geraken van de dienst. Daarovcr slrijdendc nam een der bezoekers van het logement aan voor 25 het nummer voor zijne rekening te nemen, hetzij dan al of niet dienstpliglig makende. De kastelein nam daarin genoegen en stelde den wedder terstond die som ter hand. En de uitkomst wasdat het twijfelachtige nummer dienstpliglig maakte, zoodat de verliezer, een welgesteld koopman, nog 275 had bij te passen om een plaatsvervanger te verstrekken en aan die verpligling ook prompt voldeed. De Iloll. IJzcren spoorwcgmaatschappij heeft eene bijzonder gunstige bcpaling van tarief in werking gebragt, voor het reizen van militairen en rijks-zeeliedcn. Het vervoer tegen betaling van halve vracht strekt zich uit tot alle militairen in uniform beneden den rang van officier, ook al reizen ze buiten 's rijksdienst. Als eene bijzonder groote zeldzaamheid wordt uit Broek, gemeente Doniawerstal (Friesland) gemeld, dat aldaar Zondag jl. 18 ledematen in de kcrk werden beves- tigdwaarvan nog acht den doop moesten ontvangen. Onder deze 8 doo- pelingen hevonden zich 5 broedersdie alien reeds den naam van groot- vader droegen. Bij de laatste voorstelling van Tannhaiiser te Amsterdam zat cr in het parterre een heer, die alle aria's meezong en zoo luiddat hij iedereen, die voor, naast en aclitcr hem zat, hinderde. Een buur- man, wien dat akkompagncment bijzonder verveelde, riep: - Houd toch je mond, ezel. De heer kecrde zich woedend om en vroeg: - Bedoeltu mij bij geval, mijnheer? - 0, volstrekt niet - zeide de andere - ik had het tegen dien verwenschten Grimmingcr, die zoo hard zingt, dat ik u niet goed hooren kan. Heden overleed, na een langdurig en pijnlijk lijdenmijne geliefde Echtgenoote MAARTJE BLAAUBOERin den ouder- dom van ruim 58 jaren. Ook namens Kinderen en Behuicdkindcren J. 1A.YSER. St. Maartenibrut) (Zijpe), 9 Mei 1869. IN DEN DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den liaarlemmermeer- Folder Gelet op Art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterscbappen in Noord-Holland ProvinciaaUlad n°. 80 van 1854), en op Art. 1 der Yerordening op het kroozen en zuiveren van alle vuilnis en waterplanten der Lengtetogten en Slooten in den Haarlemmermeer-Polder; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen over de Wegslooten SCHOEW zal worden gedreven, te beginnen na den 20 Junij aanstaande. De Ingelanden worden, voor zooveel noodig, herinnerd aan de verpligting, hun bij Art. 8 der genoemde Yerorde- ning opgelegd, en in hun eigen belang aangemaand haar be- hoorlijk na te leven, ten einde zich te vrijwaren tegen de toepassing der daarbij bepaalde Boete. Haarlem6 Mei 1869. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd H. YAN WICKEYOORT CROMMELIN, (loco) Bijkgr. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secrelaris. De Ondergeteekende heeft de eer aan het geachte Publiek bekend te makendat hij te Abhenesaan de Noordwest- zijde van het Mloofdhanaal3 een GEI1EEL NIEUW GE- BOUW tot IIER1SERG heeft ingerigt, waaraan tevens eene doelmatige STALLING is verbonden. Hij staat in voor eene nette en goede bediening en verzoekt ten vriendelijkste om uw aller gunst en aanbeveling. op Woensdag den 19den Mei 1869, des middags ten 12 ureaan den Aanswetjbij den Spoorwegvan eene AANZIENLIJKE, EXTRA MOOIJE PARTIJ bestaande in een groote massa Vloerdeelenlolder- deelen; Balken, lang 7 Ellen; JVoxijnen met Schuif- ramen; Ataamgeutigten en Auiken; Mtinnen-tkeur- koxijnen, en hetgeen verder ter Verkoop zal worden aangeboden. Zegt het voort. DIJKGRAAl en HEEMRADEN van den JJaarlemmermeer- Folder zullen, op Dingsdag den 25 Mei 1869, des morgens ten 11 ure, in het Logement van J. DE VRIES, aan het lloofddorpte liaarlemmermeerovergaan tot Haarlem, 12 Mei 1869. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, II. VAN 1YICKEVOORT CROMMELIN(loco) Bijkgr, J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secreiaris. te BennebroekDonderdag 20 Mei 1869 'smiddags 12 ure, door den Notaris J. DoLLEMAN, van: waarin de Komenijs-Winkel en Slijlerij van Branken en Likeuren met het beste succes worden uitgeoefendmet en BERGPLAATS, nog eene SCHUUR met Stookplaats, alles van Steen gebouwd, staande te Haarlemmermeeraan den Ringdijknabij de Bennebroeker Rolbrugop Poldergrond met het Recht van Opstal op dien Grond en aanhoorigen Tuin Kad. D, N°. 1295 en 1312, groot 5 Roeden7 Ellen. Breeder bij Billetten. De Veilconditien zullen 3 dagen voor den Verkoopdag, ten Kantore van den genoeraden Notaris, te Heemsledeter visie liggen. De ziekte ondermijnt al spoedig de sterkste geesten, ten ware dat zij in stand gehouden worden door de hoop op eene spoedigc genezing. Die hoop op_ herstel is met de zekerheid gevestigd op de hoog geschatlc ge- neesmiddelen van Holloway, de gczondste en heilzaarasle inc- dicijnen voor alle in- en uitwendige zieklen. Zij herstellen elk orgaan in zijn eigenaardig standpunt, door liet bloed te zuiveren, de zenuwen op te wekkenen alle verstoppingen uit de vaten of de ktieren te verwijde- ren. Voor de huidziekten en de zieklen der kinderen zijn de geneesmid- delen van Holloway onbetaalbaar. Voor al de ongesteldlieden waaraan de vrouwen onderhevig zijn, zijn die gencesmiddelen nutlig, daar zij de or- ganen, van welker geregelde werking de gezondheid geheel afhangt, her stellen en versterken. Doosjes Pillen a0.80,/ 1.853.—,/ 6.75,/13.50,/ 20.50, Potjes Zalf.a 0.80, 1.85, 3.—,,, 7.05,,, 13.85, 20.90, zijn op franko aanvrage h coolant te bekomcn bij J. P. VERLINDEN, le Bergen-op-Zoomden heer J. STRAATMAf?le 's Bosch; alsmede le Londen, 533 Oxfordslreet ci-devant 244 Strand (Temple Bar). Londen, 10 Mei. Graanmaekt. Een overvloedrge regenbui, die verleden week het aardrijk drenkte, droeg veel er toe bij om de tem- peratuur regt vruchtbaar te maken. De appelbloesem heeft zich dan ook gezet, en het Gras ziet er frisch uit, dat aanrankelijk, door de vrij scherpe windeu en nachtvorsten veel leed; ook heeft de Tarvre gedeelte- lijk hare oorspronkelijke kleur hernomen, Het zaad, dat aan de aardc pas toevertrouwd iszal spoedig ontkiementerwijl het Leiite-Koren en alle voor de consumtie geschikte levensmiddelen Snellen voortgang maken. De vooruitzigten op het vasteland zijn doorgaans gnnstig, ofschoon het Raapzaad door de vorst geleden beeft en in sommige gevallen ook do Rogge. In Zuidelijke streken is men op het punt de Garst in te oogsten, zoo als in Algeriewaar de vooruitzigten veelbelovend zijnen granen goed groeijenzoodat de Fransche soldaten waarschijnlijk nog meer de sikkel dan de lans zullen hebben te hanteren. In Frankrijk valt weinig verandcring voor. Belgie, Holland en eenige gedeelten van Dnitschland toonen eene rijzende stemming. In Hongarije was Tarwe loom en lager, en te New-York was eene daling in voorjaarskwaliteitenalsmede in de prijzen van Meel, met eenige verwachting van meerdere reductie, het geen echter veel afhangt von Engelsche telegrammen. Vkf.markt. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 14,855 stuks. Runderen. Schapen en Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam 285 2989 334 52 Harlingen 145 931 14 Dordrecht 33 64 Antwerpen 91 3798 2 53 Hamburg 37 2829 55 Bremen 54 100 Geestemnnde 927 544 17 Gottenburg 343 Boulogne 328 645 Duinkerken 48 137 2291 11836 431 297 De markt was van Schapen ruim voorzienen eerste kwaliteiten wer den gezocht. Lammeren vonden goeden aftrek. Kalverenmet matigen aanvoer, gingen traag van de hand tot vorige noteringen. Vee. De geheele aanvoer ter markt bedroeg41,620 Runderen, 32,600 Schapen en Lammeren, 141 Kalveren en 121 Varkens.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 3