WEEK BLAD 0^% Si 1869. Vrijdag, 28 Mei. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEVIJD. iV°. 22. Tiende Saargang. De aanstaande Verkiezing. HOOFD-KIESDISTRICT HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONPTEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Sedert wij in ons vorig nommer mededeeldendat Mr. J. P. Amersfoordt de man van veler kens was, zagen wij hetgeen men ons dienaangaande van verschillende zijden ge-t meld had, bevestigd. Ook werd in eene vergadering van kiezers, deze week gehouden, eene Centrale Kiezersverccuiylng opgerigt, en kwamen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heeren Mr. M. J. de LangeMr. A. S. van Nie- rop, Jhr. Mr. J. W. H. Eutgers van Eozenburg en Mr. J. P. Amersfoordt in aanmerking. Uit dit viertal werd toenna gehouden beraadslagingmet meerderheid van stemmen de heer Amersfoordt tot kandidaat geproklameerd. Wij ondersteunen die kandidatuur, want zij komt ons voor een goede, aanbevelenswaardige keuze te zijn. Menig distrikt zou wenschen in zijn midden zulk een man te hebben zoo vol goeden wil en ijver voor de belangenzoo geheel bekend met de behoeften, en zoo veelzins gesehikt om als vertegen- woordiger op te treden. Haarlemmermeer behoeft geen kan didaat buiten af te zoeken. Maar, hebben wij reeds hooren vragen„wat is de heer Amersfoordt? konservatief of liberaal?" Ochkiezerslaat die holle klanken varen. Die groote woorden dienen tot niets goeds. Daarmee wordt grove mis- leiding gepleegd. Er zijn reeds al te veel slechte keuzen gedaan door die bedriegelijke uithangborden te vertrouwen. Wie weet regt duidelijk te maken wat die woorden liberaal of konservatief dan eigenlijk wel beteekenen? Alles en niets tegelijk. Onderzoekt ernstig en met geweten of de kandidaat eerlijk, bekwaam, onafhankelijk is; of hij al de vereischten bezit om een nuttig, werkzaam lid der Tweede Kamer te zijn, en schuwt alle partijleuzendie verbitteren en verdeelen en alle deugdelijke zamenwerking ten goede, onmogelijk maken. Er zijn met grooten ophef van liberaal" mannen naar de Tweede Kamer afgevaardigddie later weer niet liberaal" beschouwd werden, en er zijn wederkeerig, onder de aan- beveling van konservatief," vertegenwoordigers aan de kiezers opgedrongen, die hen, als het op stuk van zaken aankwam, geheel teleurstelden. Zoo gaat hetals men zich door partijleuzen laat leiden. Waeht er u voor, kiezers! wikt en weegt onpartijdig bekwaam- heden en geschiktheid. Dat is de ware weg om tot een goede keus te komen. Wat ons betreft, wij bevelen u dan ook den heer Amers foordt niet aan als liberaal of konservatief; maar op grond van het vele goede, waardoor hij zich heeft onderscheiden en op vertrouwen aanspraak heeft. Yraagt ons dus niet: is hij liberaal of konservatief, maar vraagt ons: wat weet ge van hem? Waarom raadt gij ons aan hem te kiezen? En ziet hier dan ons antwoord. De heer Amersfoordtzoon van wijlen den hoogleeraar in de godgeleerdheid te Eraneker, begon zijne wetenschappelijke studien onder prof. D. J. van Lennep te Amsterdamen zette die vervolgens te Leiden voort, waar hij het onderwijs van de professoren Bake, Peerlkamp, Siegenbeek en Nieuwenhuis ge- noot; mannen, wier onderwijs deugdelijke grondslagen bij zoo velen gelegd heeft. In de regten was hij een vlijtig leerling van prof. Cock. Destijds was ook de heer Thorbecke hoog leeraar aan de leidsche hoogeschool, en hoewel Amersfoordt 's mans groote bekwaamheden hoog waardeerde, waagde hij het toch als student reeds dikwijls een eigen meening te heb ben hetgeen in de kollegiekamer nog al eens tot ernstig ver- schil van meening aanleiding gaf. De student nam niet gaarne lets op bloot gezag van den professor aan, en vroeg meer naar bewijs, dan naar professorale autoriteit. Die karaktertrek is hem bijgebleven. Onder professor Tydeman bestudeerde Amersfoordt de staat- huishoudkunde, voor welke studien hij een groote voorliefde koesterdeen reeds op 22jarigen leeftijd, terwijl hij kandidaat in de regten en letteren was, werd hij door den minister de Kock bij de Wurtembergsche regering aanbevolen om te Hohen- heim, bij Stuttgart, de landhuishoudkundige studien gade te slaan en aan de Nederlandsche regering rapport in te dienen ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°. te Amsterdam. (TTiterlijk Woensdag.) over de landhuishoudkundige school aldaar; eene inrigling waarop de zeeuwsche landbouwer van den Bosch destijds zeer de aandacht gevestigd bad, ten gevolge waarvan de Neder landsche regering daaromtrent grondig ingelicht wilde zijn. Amersfoordt's lust en liefde voor den landbouw dagteekent reeds van dien tijd, en ware toen de minister de Kock niet afgetreden, welligt zou hij toen reeds op dat terrein een werkkring gevonden hebben. Maar's ministers opvolgers gaven te kennen dat van de oprigting eener landbouwschool niets zou komen, en Amersfoordt hervatte dus zijne regtsgeleerde studien. Hij promoveerde en zijne dissertatie handelde „Over de zorg van de overheid voor het onderwijs." Hij drong daarin vooral aan op eene hervorming van het toenmalig onderwijs in praktischen zin, opdat het meer dadelijk voor het volk nuttig zou zijn tot zijn onderhoud, tot zijne beschaving, tot zijne zedelijkheid. Hij is zijne woorden van toen later in daden getrouw gebleven, en heeft als burgemeester van Haarlemmermeer medegewerkt tot stichting van vele lagere scholen. Na zijne promotie in de regten en letteren op 24jarigen leeftijd, gevoelde hij lust om landen en volken tezien, hunne huishouding gade te slaanvooral ook met betrekking tot den landbouw. Een groot deel van Europa heeft hij toen bereisd en met veel vrucht. Zoowel de landbouwscholen als de prak- tische uitoefening van het bedrijf in de meeste landen van Europa zijn hem niet van hooren zeggen, maar uit eigen aanschouwing bekend. In het vaderland teruggekeerdkon hij al spoedig partij trekken van de opgedane kennis. Immershoewel praktiserend advokaat te Amsterdam, wijdde hij reeds veel tijd aan het administreren van landgoederenwaartoe familiebetrekkingen hem aanleiding gaven en vermeerderde hij zijne kennis door dat beheer natuurlijk in hooge mate. Meer en meer gevoelde hij zich lot den landbouw getrokkenen kocht eindelijk op 18 Mei 1854 het land in Haarlemmermeer, dat onder zijne handen geworden is de Badhoeve; een landgoed, dat eene Europesche vermaardheid verworven heeften hoogst merk- waardig is als eene verzameling van het beste, dat door de verschillende landendie hij bezocht heeftin landbouw- werktuigen, plantenvee, bevloeijing, drooglegging enz. ge- leverd is. De Badhoeve is eenig in Nederland, en bewijst hoeveel Amersfoordt er voor over had om een der belang- rijkste takken van ons volksbestaan te helpen ontwikkelen en bevorderen. De Koning erkende dat streven en schonk hem het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, ja zelfs de keizer van Erankrijk erkende deze verdiensten in den Nederlander, en benoemde den heer Amersfoordt, op voordragt van prins Napoleon, die de Badhoeve in alle deelen had in oogenschouw genomen, tot ridder van het Legioen van Eer. Zijne regtsgeleerde studien, en de ervaring van zijn praktijk als advokaat te Amsterdam opgedaan, kwamen hem in den werkkring, dien zich in Haarlemmermeer voor hem opende, weldra goed te stadezoowel met betrekking tot het polder- wezen als het gemeentewezen van het nieuw drooggemaakte land. Van 1856, den tijd der oprigting, tot nu toe is Amers- •foordt lid geweest van het polderbestuur, eerst als hoofd- ingeland, en sedert Eebruarij 1861 als heemraad. Slechts zeer zelden sloeg Amersfoordt in al dien tijd eene vergadering van het polderbestuur over, en de verslagen van het Haarlemmermeer IFeekblad bewijzen hoe dikwijls voorstellen door hem gedaanhetzij dadelijkhetzij na verloop van tijd, kracht van wet hebben verkregen. In onderscheidene opzigten heeft hij zich jegens den polder verdienstelijk gemaakt en was hij haar nuttig. Wil men hiervan bewijzen Wij hebben te kiezen uit vele. Daar zijn b. v. de wegen", waarvan hij het eerste voorbeeld gaf. Nog heden ten dage rijdt het pu- bliek, zonder vergoeding, over 2000 ellen Veldwegdoor Amersfoordt hard gemaakt, en waarvoor hij nimmer eenig geld ontving. Steeds behartigde hij de belangrijke aangelegenheid der waterberging en verbeterde bemaling. Hij was de eerste die het denkbeeld opperde van bevloeijing door hevelsen dat denkbeeld in praktijk bragt, zoodra het wettig veroorloofd was. Hij bragt het eerste zeeschip met sleenkolen dadelijk uit Engeland naar den Leeghwaier. Hij voer het eerst de Meer rond met de sleepbootendie sedert de Euhrkolen en de grind aanbragten naar de werktuigen. Hij opende de stoom- vaart naar Katwijk en Leiden en drong aan op de verbinding PRIJS DER ADVERTENTIGN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegeleeot bij elke plaatsing 35 Cent. met Haarlem, door verhooging van de Spieringbrug. Hij ver- kreeg de afschaffing van sluisgeld aan de Overtoomsche sluis en deed den tol op den Sloterweg tot op de helft verlagen hij bezorgde de pont aan het Schinkelveer, die nog heden de verbinding met Amstelveen en Utrecht uitmaakt. Hij ont- wierp den spoorweg door Haarlemmermeer, die wel is waar, ondanks zijne krachtige pogingen om de zaak te bevorderen niet tot stand kwam, maar waarvan toch de voorlooper, het telegraafkantoorbereids door zijne bemoeijingen in de ge- meente werd gevestigd. Maar ook in andere opzigten waren Amersfoordt's veelzijdige studien en de ondervindingdie hij door rusteloozen arbeid opdeed, den polder van uitgebreid nut. Eerst alleenlater met den Heer Mr. Eutgers van Eozenburg, was Amersfoordt regtsgeleerd adviesgever van het polderbestuur, en de pro- ceskosten, die het tot heden maakte, waren, dank zij de deugdelijkheid der ontvangen adviezen, gering voorvvaar. Verder hebben wij nog te wijzen op zijne talrijke geschriften over den Haarlemmermeerpolder, die veel gelezen en uitver- kocht zijn. Zij werden onlangs vermeerderd met zijne artikelen over kilbemaling, die thans weder de aandacht van het pu- bliek op dit groote belang hebben gevestigd en wat ook moge worden beslotenzeker hebben bijgedragen om deze groote kwestie, door de opgewekte wrijving van gevoelens, tot meer helderheid te brengen. Eerst als lid van den gemeenteraad en later ook als bur gemeester van Haarlemmermeer, welken post hij nu zes jaren bekleedde, en waaruit hij thans ontslag heeft gevraagd, is Amersfoordt van meer regtstreekschen invloed op de ontwik- keling en het bestuur der gemeente geweest. Zij heeft zich in dat tijdvak belangrijk ontwikkeld, en zijn krachtige hand, zijn onverpoosde werkzaamheid heeft de beste resultaten opge- leverd. Onder zijn bestuur werden drie nieuwe scholen ge- bouwdde overige in goeden staat gebragt en het sticbten van een achtste school werd reeds voorbereid. Drie lagere teekenscholen voor jonge kinderen naar de metbode van de Witte van Citters, en eene teekenschool voor meergevorderde kinderen werden opgerigt en in gang gehouden. De geneeskundige policie werd krachtig gehandhaafd, en het behaagde den koning, na het ophouden der cholera-be- smetting, aan Amersfoordt eene medaille te vereeren. Aan de policie op het vee werd evenzeer met groote energie, ten algemeenen beste, nadrukkelijk door Amersfoordt de hand gehoudenen hij zag zich vereerd met het lidmaat schap der staatskommissie. Door zijne tusschenkomst werd het geschil tussehen de gemeente en 'srijks domein over de gemeentegronden tot we- derzijdsch genoegen bij de wet geregeld. Het armbestuur eindelijk is zoodanig geregeld, dat voor alle armen naar vermogen zorg gedragen wordt en toch nog de toegestane fondsen in de laatste jaren niet ten voile zijn be- hoeven te worden gebruikt. De financien der gemeente zijn in bloeijenden toestand ge houden zonder dat sedert het burgemeesterschap van Amers foordt de hoofdelijke aanslag in Haarlemmermeer belangrijk is vermeerderd behoeven te worden. Zietdaar feiten, kiezers; en op grond van die feiten, welke deugdelijke, wetenschappelijke vorming, veelzijdige bekwaam heden, een energiek karakter, een onvermoeide werkzaamheid bewijzen,op grond van die feiten, roepen wij den kiezers in het district Haarlemmermeer toe: Mr. J, P. Amersfoordt moet uw man zijnl Hij is een vijand van dwang, en dat geldt ook met vollen nadruk ten opzigte der openbare school, vooral van gewelens-dwang, en hij heeft zich steeds verzet tegen elk en een iegelijkvan welken stand of rang ook, die dwang wilde uitoefenen niet op strong regt of minstens op. btllykheid ge- grond; hij heeft altijd getoond van het beginsel uit te gaan dat kracht alleen te pas komt, waar regt moet zegevieren. Zij, die vrijheid voorstaan in handelsbelang en vervoer;die vooruitgang wenschen op het gebied van nijverheid en weten- schapdie dat alles wenschen onder een slerk Koningschap met een Vorst uit het Huis van Oranje, zij kunnen met het volste vertrouwen in hem een warm geestverwant af te vaar- digen, op Amersfoordt hun stem uitbrengen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1