WEEKBLAD 1869. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. i\K 25. Vrijdag, 4 J U N IJ v k kkj* Tienle 3aaigang. Haaiiemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. (Uiterlijk Woensdag.) Gemengde Berigten. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAff HET ABONNEMENT in het Jaarf 6.— Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. Op Zondag den 6 Junij 1869 zal de godsdienstoefening in de Hervormde Kerk te Abbenes worden geleid door Ds. Kraaijenbelt, van Heemstede, en een aanvang nemen des namiddags ten half zes ure. EVANGELISATIE te HAARLEMMERMEER. Door de gunst des Heeren zijn in de maand Mei de navol- gende giften ingekomendoor den heer Hdveicervan de M. 0. te A. 20collecte in eene confessionele vergadering te Hil- legom/ 1.61collecte in de Herv. Kerk te Genemuiden 12.56 collecte in de Herv. Kerk te Overschie 37.88; collecte na eene christ. toespraak in de Herv. Kerk te Thamen aan den Amstel/5; door ds. Jorissen te Rotterdam 12.12; door ds. Adriani te Benthuizen 4door ds. Schouw Santvoort: van N. N. te B. /2.50; van douair. v. L. te A. een Pinkstergave 300uit een busje y 1.65 eene Pinkster- collecte 14.70van den heer Schierbeek te Groningen een pakje boeken voor de christ. volksbibliotheken. Hartelijk dank voor uwe belangstellende medewerking en hulpvrienden en vriendinnen des HeerenDe Heer, die de harten neigt, bewijst ons alzoo bij voortduring nabij te zijn! Daarom gaan wij met lust en moed voort op den iDgeslagen weg, vertrouwende dat Hij ons het nog ontbrekende ook zal doen toekomen. Eoofddorp in Eaarlemmermeer, 1 Junij 1869. E. J. VAN Wisselingh J.Pz., Fred. van 26 Mei tot 1 Junij 1869. GEBORENAbraham Mattheus Theodoras, zoon van B. W. Vallen- duuk en H. Schoonderbeek. Nicolaas Thomas, zoon van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeck. Hendrika Johanna, dochter van J. TI. Hnlscher en E. C. Holscher. Hendrikus, zoon van G. Jansen en A. Verboom. Cornells Adrianus, zoon van J. Bakker en C. J. van Es. OVERLEDENEdnardns, oud 9J jaar, zoon van H. Vernave en C. Yer- mond. Johanna, oud 18 jaren, dochter van M. van Staveren en J. van Haastrecht. Maarten, oud 1 jaar, zoon van S. Reiziger en N. Raarse. Guurtje, oud 18 jaren, dochter van P. Kruisveld en G. Tuinman. - Di- liana Trijntje, oud 9 dagen, dochter van A. van Kerkwijk en M. P. de Boer. ONDERTROtlWDA. Dol (wednr.) met N. van den Steenhoven (we- duwe). A. Overmann met G. Klomp (wed). GEHUWD: P. Kok met M. de Groot. D. G. Alders met V. Balk. Men verneemt dat de heer G. Yisker, van Rotterdam, aan- staande week weder eene soiree zal geven in de zaal van het logement de Bearsaan het Hoofadorp alhier (zie achterstaande adverieniie). Wij vertrouwen dat het publiek deze zeldzame gelegenheid zich ten nutte zal makenten einde de gaven van dien nederlandschen improvisator te hooren. Op de internationale tentoonstelling van tuinbouw te St.- Petersburg is, voor het concours der gekonserveerde groenten in blikken, de eerste prijs, zijnde een gouden medalje, toe- gewezen aan de Haarlemsche Maatschappij tot verduurzaming van levenmiddelen. In het rapport van den jury is op zeer gun- stige wijze over deze inzending melding gemaakt. Uit het Westland wordt gemeld dat van tijd tot tijd reeds enkele mandjes met nieuwe aardappelen verzonden worden, en dat in het begin van Junij de verzending der nieuwe aardap pelen grooter en daarna met een uitgebreid vervoerook voor buitenlandsche rekening dagelijks voortgezet zal worden. Niet- tegenstaande de weersgesteldheid zeer afwisselend en soms niet vrij van nachtvorst is, staan veld- en graangewassen overal gunstig en belovend. De onderscheidene vruchtboomen leve- ren, bebalve de perziken die dit jaar weinig in aanmerking kunnen komen het vooruitzigt op een niet onbevredigenden oogst. Gras is er overal veel en zwaar in de weilandendie telkens door een voldoenden regen nieuw voedsel krijgen met kans op een gunstigen hooibonw. Het wisselvallige lenteweder heeft in de Veenen, zoo als ons gemeld wordt, omtrent de gewassen dusver teleurgesteld Peulen en dorperwten gaan traag vooruit, terwijl snijboonen en angurken, met schoon weder op de akkers uitgeplant, weg teren door koude en veelvuldigen regen. De aardbezien staan ALLE TOEZENDINGEN, REDAK.TIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. overal goed in bloei, maar de vruchten zullen mislukken, als het gewenschte weder uitblijft. Capelle (Langstkaat) 26 Mei. Het wei- en hooigras staat in deze streek zoo schoon als maar gewenscht kan wor den zoodat een vroege hooibouw te verwachten is. Aan de verschillende vruchtboomen zijn dit jaar zulk eene verbazende menigte rupsen als men zich kan herinneren ooit gezien te hebben. Algemeen is men hier bezig met uitbranden der nes- tenwaartoe men een lamp aan een staak bindt en dien ver- volgens in petroleum doopt; men heeft dan slechts een lucifer noodig en de lap blijft een geruimen tijd branden. Beetsterzwaag 30 Mei. Naar wij vernemen is de vlas- bouw op de zandgronden van Friesland hier en daar gedeel- telijk mislukt door de zoogenaamde vretingwaardoor de plant geheel verwoest is. Yerscheidene stukkenwelke voor eenigen tijd met aangenaam groen prijkten en thans geheel zwart zijn, worden op nieuw omgeploegd en met cichorei bezaaid. Zoo als bekend is ontstaat de vreting bij droogschraal weder en woedt tot den langsten dag door. Alleen nat weder kan ha- ren voortgang verhinderen. Het is dus niet te verwonderen dat de landbouwers op de hooge zandgronden den gevallen regen met blijdscbap begroeten (de veenboekweiters niet mede- gerekend) en er naar verlangen, dat zulks zich van tijd tot tijd moge herhalen. Windesheim, 28 Mei. Men herrinnert zich niet ooit zoo vroeg de hooilanden met zooveel gras en van zulk eene goede kwaliteit bedekt gezien te hebben als dit jaar. Men is reeds hier en daar met het maaijen begonnen. De suikerfabriek te Lemele heeft in onze environs zeer veel land gepacht. De suikerwortelen staan reeds veel belovend. Udder, 1 Junij. Nopens de alhier te veld staande ge wassen kan worden gezegd, dat zij zich, ondanks het min- gunstige weder, vrij voordeelig ontwikkelen. Yooral geldt dit van de rogge en de late aardappelsoortende vroegere soor- ten beloven, daar vele pooters achterblijven, of ten gevolge van het natte weder, voor hun ontkiemenverrotten, niet zoo veelom van den grond en de mest toeh nog eenig voordeel te trekken, zaaijen sommige landbouwers dan ook knollen door die soorten heen. De boekweit, eerst voor weinige dagen aan den grond toevertrouwdverlangt inzonderheid naar warmer dagen. Gorinchem 31 Mei. In Schoonrewoerd en omstreken staat de hennep buitengewoon goed te velde en hebben de regens der laatste dagen daarop een zeer weldadigen invloed uitgeoefend. Wxjhe 29 Mei. Als een bewijs, hoedanig de prijzen der landerijen in de laatste jaren zijn gestegen verhaalt men dat voor eenige jaren een erve, in deze en omstreken gelegen verkocht is voor de som van 1700, hetwelk later weder verkocht is voor 20.000, terwijl de tegenwoordige eigenaar het thans voor 30.000 zou kunnen verkoopen. De Nederlandsche Industrial deelt, onder het opschrift: „Eene nieuwe manier van boterbereiding"het volgende mede „lIoewel men vrij zeker weet, aan welke vereischten vol- daan moet worden om bij het karnen eene behoorlijke afschei- ding van boter te verkrijgen, zoo is het toeh ook goed te weten, dat men hetzelfde doel, de afscheiding der boter, volkomen kan bereiken op vrij wat eenvoudiger wijze, zonder karnen. In Erankrijk is deze methode van boterbereiding reeds op enkele plaatsen in gebruik; bij onze geprezen boterboeren zullen daarentegen echter groote vooroordeelen bestaantoeh zal het welligt den een of anderen grooten boterfabriekant die de spreuk„time is money" begrijptaangenaam zijn een middel te kennen, waardoor hij zich van dien tijdroovenden arbeid, het karnen, kan ontslaan. „Men heeft dan opgemerkt, dat room zich in boter veran- dertwanneer hij eenvoudig in den grond wordt begraven. Wat hier in den schoot der aarde plaats vindtis nog een duister boek; te meer omdat de gewone afscheiding van boter wordt verkregen door eene zuiver mechanische bewerking. Maar al kunnen we dan ook geen voldoende verklaring geven van deze eigenaardige verandering van room in boter, zooveel is zekerdat in Normandie en in andere streken van Frankrijk de boter werkelijk op deze manier in het groot bereid wordt. PRIJS DER ADVERTENTICR van 1—6 regels 7 5 Centelke regel meer 12 /x Cent. Zegelbegt bij elke plaatsing 35 Cent. „Men gaat hierbij te werk als volgt: de room, die men in boter wil veranderen, wordt in linnen zakken van middel- matige digtheid gedaandeze zakken worden zorgvuldig toe- gebonden, ongeveer /2 ned. el (1 '/2 voet) onder den grond begraven en met aarde bedekt. Neemt men deze zakken na 24 tot 25 uren weder uit den grond, dan is de room vast geworden. Met houten spatels in stukken gebroken giet men er nu zoo lang water over tot alle merk volkomen verwijderd isen hiermede is de boter gereed. „Ten einde te voorkomen dat de room niet door de aarde verontreinigd worde, doet men meestal om dezen zak een tweede. „Deze wijze van boterbereiding spaart natuurlijk veel arbeid maar faalt daarenboven nimmerde boter-afscheiding heeft veel meer volkomen plaats dan bij het gewone karnen. Men geeft daarbij de verzekering, dat de kwaliteit der alzoo ver kregen boter voortreffelijk is." De Rhein- and Ruhr-Zeitung deelt een middel mede ter ver- delging van de rupsen op vruchtboomen. Een scherm of deksel van dun blik, in den vorm van een lampenkap, wordt op eene hoogte van ongeveer vier voet met de wijde zijde naar onderen gekeerd, naauwsluitend om den stam aangebragt en bevestigd. Vervolgens schudt men den boom of slaat met een stok tegen de takken, waardoor de rupsen er uit vallen. Deze keeren steeds terug naar de plaats van waar zij gekomen zijn en ver- zamelen zich spoedig in massa onder het schermwaar zij niet overheen kunnen en het dus gemakkelijk valt ze door verbranding als anderzins te dooden. Bij deze behandeling lijden de boomen geen nadeelhetgeen bij het begieten met bijtend vocht onvermijdelijk het geval is. Yolgens eene statistieke opgave bezit Europa in het geheel een veestapel van 25j/2 millioen paarden, 7672 millioen stuks hoornvee (de kalveren niet medegerekend), 195 millioen schapen, 34 millioen varkens en 1373 millioen geiten. De opbrengst aan wol bedraagt jaarlijks 242 millioen kilo, die aan boter 750 millioen en die aan kaas 1800 millioen kilo. En nog is alles zoo duurl Te Ouderkerk a/d. Amstel werd in het logerncnt Paardenburg publiek aanbesteed het bouwen van eene boerderij met aanboorighedenin den Rondehoeperpolder, welk werk is aangenomen door de heeren Gebrs. Schilder te Amsterdam, voor 13,589. In den gang van een winkel- huis in de Torenstraat te Scheveningen, alwaar pas gaspijpen waren aan gebragt, is achter een behangsel uit een der leiders een gasonllasting ontstaan, die, toen de vrouw des huizes met een licht in bet vertrek kwam, ontvlamde en waardoor deze aan arm en hand is verwond geraakt. Den 27 Mei is een jongen van Zr. Ms. rainschip Scorpioen, ter reede van Hellevoetsluis, bij bet uitspoelen van zijne kooi over boord gevallen. Ofschoon men onmiddellijk met sloepen tot zijne hulp gereed was, schijnt de stroom te sterk geweest te zijn om anderen in staat te stellen hem te redden. In de gemeente Vrijhoeven-Capellen hecrschen de mazelen in zulk eene hevige mate, dat 3/4 der schoolkinderen daaraan lijdt. De haagsche kermisbezoekers zullen zich zeker herinnerendat door de bedienden van de vSalon amusant" van Theodore Lyon aan menigeen adreskaarten werden ter hand gesteld, in den vorm van een bankbiljet van/100. Ter waarschuwlng nu van het publiek kan berigt wordendat een inwoner van 's Hage dezer dagen het slagtoffer is ge worden van deze aardigheid, daar het aan een onbekend persoon gelukt is een dergelijk nagemaakt bankpapier bij hem te wisselen. Hoewcl hij het bedrog betrekkelijk spoedig ontdekte, is men nog niet op het spoor van den dader kunnen geraken. De politie doet steeds ijverig onderzoek. Het prov. gcregtshof in Zuid-Holland heeft de dienstbode Alberlje Wesler- huis vrijgesproken van het haar ten laste gelegde misdrijf van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegden hare onmid- dellijke invrijheidstelling bevolen. Vervolgens stond leregt de kellner Fer dinand Auster, die, het laatst woonachtig to Rotterdam, den 8 Februarij een uitstapje naar Delfshaven maakte en zijn intrek nam bij den logement- houder H. aldaar. Twee dagen bragt bij daar door.cn verwekte door zijn fatsoenlijk voorkomen volstrekt geen mistrouwen. Dezen goeden dunk stelde hij echter schromelijk te leur, toen men spoedig van den onbe- kende niets meer hoorde, maar des te meer van zijne verrigtingen want de dochter van den logemenlhouder ontdekte dat van de aan hem als nachlverblijf aangewezen kamer ten haren nadeele was ontvrecmdecu paar gouden oorbelleneen gouden dames-horologie, 13 stukken van y 2.50, 10 stukken van 1, onderscheidene kleinere muntstukken, twee kostbare porte-monnaies en een kristallen flakon met zilver-vergulden stop, Dien ten gevolge werd onverwijld een onderzoek naar den dader van den diefstal ingesteld, ten gevolge waarvan de besch. in den vroegen morgen van 11 Februarij jl. te Rotterdam, in het logement van Walhof, is aan- gehouden en, nadat hij nabij de Leuvehaven in het water was gesprongen en gered, aan het politie-bureau is gebragt. Hier legde hij een volledige bekentenis af en de politie kon zich verheugen een gevaarlijken dief iil handen te hebben, want spoedig daarna kwam een berigt van den kom-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1