W E E R fit L A D rll 'M wmmmm 1869. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N». 25. •zmm RIJDAG 18 J U X 1,1. ¥Ai\ TVeivde Saargang. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 9 tot 15 Junij 1869. JLandbouw. t)e commissie tot ontvangst van arbeiders voor de tentoon- stellung van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van klen handiverksman is zamengesteld ah volgt: bestunr, tevens sub-commissie voor logies en voeding, de heereu G. H. iKuiper, president; prof. J. W. Gunning, vice-presi dent; Mg. J. J. Leuveling Tjeenk, thesaurier; Mr. P. M. van Notten t-;n Mr. J. C. Portielje, seeretarissensub-commissie voor de miprkwaardigkedende heeren N. Tetterode, W. E. A. Beijerinck en P. A. Testassub-commissie voor de buiten- landsche w.erklieden, de heeren: N. G. Pierson, Mr, C. A. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in Let Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Bij besluit van 9 Junij 1869 n°. 23, heeft Z. M. de Koning goedgevonden 1°. aan Mr. J. P. Amersfoordtop zijn verzoekeervol ontslag te verleenen als Burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer; 2°. tot Burgemeester der gemeente Haarlemmermeer te benoemen J. W. Lantzendorfferonder toekenning van eervol ontslag ah burgemeester van Ilpendam. Reeds bij ons vorig nummer in een afzonderlijk bulletin aan onze lezers medegedeeld.) Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Mei 1869. LUST VAN BRIEVEN, DIE, UITJIOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. K. de Iiaan J. Tolte Hornmeer. GEBORENWillemzoon van G. Bakker en A. Everse. Willem zoon van D. Oosterhout en T. Kapteijn. OVERLEDENPeter Jacob oud ruim 3 weken zoon van Hk. van Kerkwijk en H. J. Alders. Cornelia Mariaoud 5 maandendochter van J. N. Raat en N. E. van Keulen. - Willemoud 3 weken zoon van A. Mesman en C. de Vries. Aafje, oud 2 maanden dochter van G. Kerman en A. Mantel. ONDERTROUWD P. Veen met G. Kaptijn. C. Verlee (weduwnaar) met N. van der Kwast (weduwe). GEHUWD A. Overmann met G. Klonip (weduwe). Op Zondag den 20 Junij 1 869, des avonds ten zes lire, zal de godsdienstoefening in de Hervorrade kerk te Abbenes worden geleid door Ds. E. J. van Wisselinghpredikant te Hoofddorp, in Haarlemmermeer. In het gebouiv, genaamd Geloof en Liefde" (Hoofdvaart boek Kromme-togt) is de tiveede Christ. Volksbibliotheek ge- plaatst. Elken Zaturdag-namiddagvan 67 ureis deze bibliotheek geopend. Bij den Bibliothekarisden heer J. J. 't Hart, wonende in het gebouiv, is a 20 cents de Catalogus verkrijgbaar. Ook is er een Bijbelddpot gevestigd. De Evangelisatie-zaal in voornoemd gebouiv ivordt elken Zondag-avond zeer druk bezocbt, en het is te verivachten dat de Chr. Volksbibliotheek dezelfde belangstelling zal ondervinden. De prijzen der wol op de markt te Sloten waren 1. a1.10 per kilo. Aanvoer ruim 300 vachten. Flaauive handel. Omtrent de aanstaande internationale tentoonstelling, van 15 Julij tot 4 October deZes jaars, in het Paleis voor Volks- vlijt te Amsterdam te houdenkan bet volgende worden medegedeeldVoor Nederland is door de inzenders eene ruimte gevraagd van 2200 vierk. meters. Uit 's Bosch alleen ivorden omstreeks 100 inzendingen verivacht. Behalve de reeds in vroegere opgaven genoemde rijken, hebben thaus ook Pruissen Oostenrijk, Baden, WurtembergBeijeren, Zivitserland en Italii? ruimte gevraagd. Uit Pruissen verwacht men 69 inzen dingen; uit Oostenrijk 62. Onderscheidene bezendingen zijn reeds aangekomen. Het meest zullen ivaarschijnlijk de belangstelling trekken le inzenders, die liiet slechts voorwerpen tentoonstellenmaar (die ook op de tentoonstelling zelven vervaardigen. Zoo zal de lrirma Ziegelaar eene sehoenenfabriek inrigteneene andere forma eene fabriek van kleine kettingeneen groot aantal n;|aimachines zal in werking zijn, en de mattenvlechlerij te No ordwolde zal door een paar personen worden vertegenwoordigd. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adressercn aan VAN B0NGA C°. te Amsterdam. (IJiterlijk Woensdag.) CrommelinMr. A. C. Waller en A. Daniels; sub-commissie voor de Nederlandsclie werkliedende heeren Mr. H. W. G. lias, L. A. H. Hartogh en S. A. de Flities. Ter gelegenheid der algemeene vergadering, door de Ilol- landsche Maatschappij van Landbouw te Purmerende te houden, zal nldaar van 29 September tot en met 3 October eene algemeene tentoonstelling worden gehouden van veevoort- brengselen van en iverktuigen vobr den landbouw. De ten toonstelling ivordt den 29sten 's morgens ten 11 ure geopend. De vee-tentoonstelling zal gehouden worden den 1 October, van 's morgens 11 tot 's namiddags 3 ure. Voor deze tentoonstelling zijn uitgeloofddoor Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, 3 gouden en 2 zilveren mc- dailles; door Z. K. H. Prins Hendrik 2 gouden en 6 zilveren medailles, en voorts een aanzienlijk getal gouden, zilveren en bronzen medailles. Tot Commissarissen der nederlandsehe regering bij de wereld- tentoonstelling van tuinbouw, in September 1869 te Hamburg te houden, zijn benoemd de hh. J. H. Krelage, voorzitter der Algemeene vereeniging van bloembollen-kultuur, te Haarlem en H. Witte, hortulanus aan 'sRijks akademie-tuinte Leiden. Tot leden der subeommissie in Nederland zijn benoemd de hh. J. II. Boeke, lid van het bestunr'van het Genootschap tot bevordering van nijverheid te OnderdeDdam, te Groningen; W. E. Boer, secretaris der afdeeling Zutphen van de Geldersche Maatscbappij van landbouw, te Doetinchem; F. W. van Eeden algemeen secretaris-penningmeester der Nederlandsehe maat schappij ter bevordering van nijverheid, te Haarlem; jhr, mr. D. K. Gevers Deynoot, secretaris der Hollandsche maaischappij van landbouw, te BotterdamC. Glijm, bloemist te Utrecht J. C. Groeneivegenhortulanus van den stads-kruidtuinte Amsterdam; J. Iloofman Pzn., voorzitter der Vereeniging tot regeling en verbetering der vrucbtsoorten, te BoskoopA. van Lenneplid van het Bestuur der afdeelingen Amsterdam en Haarlem der EoUandsche Maaischappij van Landbouwte Am sterdam C. A. Ludewigvoorzitter der Vereeniging tot bevor dering van tuin- en landbouw, te Maastricht; en Dr. L. Mul der, hoofdredacteur der Landbouw Courantte Arnhem. Middelburg, 15 Junij. De tentoonstelling van wege de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt albier te houden, is lieden geopend. Nadat de algemeene vergadering der Maatscbappij des morgens ten 10 ure in de koncertzaal was gehouden, werden ten 2 ure de ten toon gestelde be- kroonde iverktuigen beproefd op het tentoonstellingsterrein buiten de Seisbarriere, hetivelk zeer goed en doelmatig inge- rigt is. Door het min gunstige weder heeft die beproeving zich tot enkele iverktuigen moeten bepalen en zal morgen daarmede worden voortgegaan. Uithoofde der iveersgesteldheid (regen en wind) is ook het feestconcert in bet Schuttershof, dat heden avond door de confrerie van St.-Sebastiaan aan de leden der Maaischappij zou aangeboden zijnuitgesteld tot aanstaanden Vrijdag avond. De katalogus der geexposeerde iverktuigen en andere voorwerpen tot den landbouw betrekke- lijk bevat 231 nummers, waaronder, ivat de iverktuigen be- treft, eene eerste plaats innemen de inzendingen van de hee ren Landre en Glindermante Amsterdam, Wed. J. C. Mas- see en Zn.te Goes"G. Stout, te Tielen Boeke en Hui- dekoper, te Grouingen. Monsters van verschillende soorten granen voedergewassengras- en klaverzaden en mestspecien zijn o. a. in groote verscheidenheid ten toon gesteld. De gemeenteraad van Middelburg heeft beslotende aan genoemde maatschappij toegezegde bijdragen nit de gemeentekas voor liedoelde tentoonstelling en de daarmede gepaarde feeste- lijkhedente verhoogen met 50, en alzoo te brengen op 330. Voor 1 Julij 1870 verwacht de Hollandsche Maatschappij van Landbouw de beantwoording van de door baar uitge- sclireven prijsvraag nopens de beiverking en bereiding van vlas. De drie volgende vragen zijn door baar ter beantwoor ding gesteld: 1°. Is de kunstmatige rooting van het vlas, zooals die tegenivoordig o. a. in Frankrijk en lerland geschiedt, ook voor de nederlandsehe vlasserijen aan te bevelenalthans op zoodanige plaatsen waar de natuurlijke rooting niet of met minder goed gevolg kan geschieden; 2°. Zijn de vereischten, bij het ontbreken daarvanin den bodem of in het water door PRIJS DER ADVERTENTICiiV van 16 regels 7 5 Cent, elke regel meer 12 J/, Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. kunstmiddelen te iveeg te brengen of aan te vullen2°. Is eerste kwaliteit van vlas, beiverkt op de zuid-hollandsche ivijze gelijk te stellen met de eerste kivaliteit van vlas, zoo als die in het buitenland, als: Belgie, Frankrijk en Engelandver- kregen ivordt? Zoo neenis dit dan toe te schrijven aan de teelt of aan de beiverking van het vlas. De beantwoording dezer vragen beboort bet blijk te dragen de vrueht te zijn van een degelijk, zelfstandig en deskundig onderzoek, en voorts zoo danige, zooveel mogelijk tecknische, bijzonderbeden en gelde- lijke berekeningen te bevattenals uoodig zijn om hem, die eene nieuwe of verbeterde ivijze van vlasbereiding wenscht in te voerenden weg te wijzen. De Maatscbappij heeft hier- voor uitgeloofd bare gouden medaille en 250. Ook heeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bet initiatief genomen tot het instellen van een onderzoek naar den maatschappelijken toestand der boerenarbeiders in Neder land. Zij heeft namelijk een programma van vragen uitgege- vendoor ivelker beantwoording men tot de kennis van den maatschappelijken toestand dier arbeiders hoopt te komen. Onder die vragen komen er 29 voor, ivelke belrekking heb ben op den arbeidde inkomsten, de iurigting, de koslen en de levenswijze van het gezin en voorts o. a. eenigewaar- in men verlangt te weten of onder de arbeiders vereenigingen bestaan om liunnen zedelijken en stoffelijken toestand te vcr- beterenen, zoo ja, ivelke hare resultaten zijn. Beverwijk, 14 Junij. De laatste gehouden grasveilihgen hebben, bij den uitmuntenden stand der geivassen, door el- kander 10 pet. meer opgebragt. Ook in deze streken ligten de rupsen groote verivoes- lingen aan. De meeste vruclitboomen staan bladerloos en van vrueht ontdaan. De aardbezien, de eerste hoop van de tui- niersbeloven een slechten oogst. Over het algemeen komen de vruchten niet vooruit en verkrijgen een kivijnend aanzien. Blokzijl, 14 Junij. Als iets vermeldensivaard kunnen wij mededeelendat bij eene op lieden gehouden landverhuring in de naburige gemeente Kuinre, de prijzen zoo aanzienlijk iva- ren, dat zelfs een perceel 630 meer heeft opgebragt dan ten vorigen jare. Heden werden alhier aangevoerd nieuwe Noord-Ilol- landsclie muisjes en verkocht tot 45 cent de vijf kop, het ivelk op de oude aardappelen dien invloed haddat ze van 22J4 °P 17/4 cellt> de beste, werden gesteld. Capelle (Langstraat) 10 Junij. De verpaclitingen van hooigrns zijn voor veertien dagen aangevangen en geschieden nog dagelijks. Er ivordt/ 10 a 12 per honderd rijnl. roeden besteeden wanneer men nu in aanmerking neemt, dat 500 nederlandsehe ponden hooi per 100 rijnl. roeden eene vrij goede opbrengst kan genoemd ivorden, dan hebben de pach- ters geene geringe hooiprijzen in het hoofd. Reeds veertien dagen is de handel in kalfvee aanmer- kelijk slapper, naardien de belgische kooplieden zich niet zoo druk vertoonen als geivoonlijk. Men sclirijft dit toe nan den veelvuldigen regen, die vooral ook in Belgie de iveilanden dras- sig heeft gemaakt en ivaardoor op het oogenblik eenige schaarschte aan voeder beslaat. Dalfsen, 12 Junij. Toen tea vorigen jare de aardappelen- bouiv in onzen anjtrek zoo zeer mislukte, vreesde men in bet algemeen dat dit produkt uiterst schaarsch zou zijn en bij ge volg zeer duur .moest betaald worden; nu echter komen uit verschillende provincien en zelfs uit het buitenland zulke kivan- titeiten aardappelen te voorschijndat niet alleen in de be- boefte kan worden voorzien, maar zelfs meer komt dan voor de konsumtie noodig is. Te Zwolle hebben de dezer dagen door Burgemeester en Wethouders gehouden publieke verpachting der slads liooi- en iveilanden 1500 meer opgebragt dan in bet vorige jaar. Ambt-Ommen, 12 Junij. De hooge waterstand van de ri- vier de Vecht heeft de oeverlanden aan dezen slroom niet be- gunstigd, docb men hoopt dat die groenlanden, door eenige dagen later te maaijennog even goede resultaten zullen op- leveren. Intusschen hebben alle andere booge bouiv- en ivei landen zeer veel door de vochtigbeid geivotinen. Rogge, aard appelen cnz. hebben een zeer sclvoon aanzien; daarenboven zijn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1