A tl v ertentien. VERZEKERINGSRANK, VELDY RUCHTEIY Nederlandsche Ten gevolge der bij vonnis van de Arron- 30 Bunders goed te Veld staande Winter-Tarwe en Rogge. Verhuring, bij Inschrijving, Amerongen. Maatschappelijk Kapitaal 500,000. VERZEKERING van Kapitaleu tegen AVekelijksclie Premien. VERZEKERING van Kapitalen en Lijfrenten tegen Premien in eens, per jaar, per halfjaar, per drie maanden of per maand. Overlevingskassen, uit de Noord-Brabantsche Suiker-Fabrieken, voor bemesting\ UIT DE HAND TE KOOP: licden uit den omtrck er liunne kudden in latcn vveiden. In den avond van den 21 Junij, omstreeks 10 uren is er op den Staatsspoorweg aan de halte Blerik, nabij de Maas, een ongeluk gebeurd, dat de schrome- lijkste gevolgen na zich had kunnen slepen; door onachlzaamlieid van den wisselwachterdie vergeten had het excentriek te herstellcnis de goe- derentrein op een verkeerd spoor geraakt en in voile vaart tegen een acbttal daar slaande wagens geloopen; de holsing was vreesclijk, de lo- komotief is bijna geheel verbrijzeld, als ook vijf wagens van den goede- rentrein gelukkig zijn er geen menschenlevcns le bctrenren. Aan het poslkantoor tc Onderdendam is voor geruimen tijd een brief verzonden met het volgende adres: »Aan de komelker ziklco tieling aan anderderkant Oosterpoort te Groningen en verdes af te geefen aan meid netta Freede- ling." - Of deze brief is teregt gekomenweten wij nietniaar wel, dat er zoowel binnen als buiten de muren van Troye wordt gezondigd. Eenige weken geleden tocli arriveerde aan dat zelfde postkantoor een brief met het zeer duidelijk geschreven opschrift: Warffum, na eerst een bezoek te hebben gebragt aan het postkantoor te Delfzijl. Kunnen alle briefslel- lers niet regt schrijven alle postbeambten schijnt de kunst van goed lezen ook niet aaogeboren te zijn. Warffum is toeh gemakkelijk te onderkennen van Warven of (zoo als het zijn moet) de Warven, onder de gemeente Delfzijl. Te Parijs zaten onlangs zes advokaten op de bank der be- klaagden voor de korrectionelc regtbank, en werden alle veroordeeld twee, ter zake van duel, elk tot 200 frank boete en de vier overigen die sekondanten bij het tweegevecht waren elk tot 50 frank boete. De regtbank te Arnhem heeft, den 28 Junij, Hendrik Siries, veearls te Wageningen, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der genees- en art - senijmengkunde, tot eene gevangenisslraf van drie maanden veroordeeld, doch sprak hem vrij van het legen belaling verschaffen van geneesmidde- lendaar het niet was geblekcn uit welke bestanddeelen de toegediendc drankenwaarvoor bij geld ontving, bestonden. Verleden week is te Zwolle de deurwaarder, geemploijeerde bij den ontvanger der directe be- lastingen, door een andeien deurwaarder, wegens het niet betalen van huishuur, met zijne geheele huishouding op straat gezet. Onlangs, tervvijl de middagtrein van Deventer naar Zutphen in aantogt was.zagde machinist, bij den overweg aan den Laatsten Stuiver, eene koe die langs de rails stond. Hij liet dadelijk stoom vliegen orn het dier door het geluid te verschrikken en het op de vlugt te drijven; doch de koesloeg er geen acht op. Een oogenblik later Tag zij met verscheurden kop en gebroken ribben op den grond. Geen der passagiersdie zich in de waggons bevonden, had iets van het gebeurde bemerkt.eu de trein kwam op den gewonen tijd aan. Den heer A., apotheker te Utrecht, heeft men uit Amsterdam een pakje tocgezondenwaarin zich een dood pas- geboren kind bevond. Tussehen 1 December 1868 en 10 Mei 1869 is het aantal misdadenin Ierland gepleegd uit wrevel tegen de grondeige- naren of hunne rentineestersiets grooter geweest dan in de laatst voor- afgegane jaren, nl. drie moordeueen-en-vijftig andere gewelddadigheden tegen persoon of have, en acht-en-zeventig scliriftelijke bedreigingen met moord of brandslichting. Blijkens opgave van het Bureau Veritas te Parijs zijn in de maand Mei 1869 totaal omgekomen 190 schepen t. w. 87 Engelsche, 25 Amerikaansche16 Fransche, 1-1 Noord-Duitscbe, 10 Noorweegscbe, 9 Nederlandsche, 5 Italiaansche en 24 onder verschillende andere vTaggen. Bovendien zijn 27 schepen (waaronder 13 stoombooten) afgekeurd en 25 worden als verloren verondersteldbij ontstentenis van eenig berigt. Te Marseille heeft eene vrouw zich schuldig gemaakt aan een viervoudigen moord en aan poging tot zelfmoord. Met pistoolschoten wondde zij doodelijk of bijna doodelijk eerst hare zuster, vervolgens twea van hare kinderen en eindelijk haren man, den restauraliehoudcr Bonne- foy. Deze vreeselijke misdaad werd door haar bedreven in minder dan een kwartieruur, en de oorzaak moet gezocht worden in de gevolgen van het zedeloos gedrag dier vrouw. De helsche megera liet een van hare kinderen, haren oudsten zoonin het leven. In het Steichowiser dal in Bohemenis dezer dagen een kruidmolen in de lucht gevlogen. Acht personen verloren daarbij het leven. De oorzaak van het ongeluk is niet hekend. De heer Le Verrier heeft aan de Fransche Academie van we- tenschappen een nota van Prof. Buys Ballot aangeboden, waaruit schijnt te blijken, dat de droogmaking van de Ilaarlemmermeer er toe had bij- gedragen ons iuclitgeslel te wijzigen. De schrijver had bevondendat in het jaar na de droogmaling, de winter een halven graad Celsius) kouder en de zomer een halven graad warmer was dan te voren. In de Steen- wijker Courant leest men de volgende curieuse advertentie: »Door Gods goedheid en hunne wederzijdsche genegenheid zijn te Oldemarkt door den buwlijksband zaamgesnoerd: L. Sinnigevan Veendam, met R. Muurlink, van Oldemarkt. - Hun dankbare neef, H. J. F. Muurlink. - Neven,nich- ten en andere bloedverwanten, geene huwelijks-aankondiging ontvangen hebbende, gelieven bun dit ten goede te houden; daar zij eenige vrien- den kennisgeving toegezonden en eenige familiebetrekkingen vergeten heb ben en beschouwen deze, hoewel wat laat, als bijzondere kennisgeving. Verzoeken van trouwbeklag verschoond te blijven." Omtrent de grootste fabrieknijverheid van Birmingham (in Engeland) worden de volgende opga- ven medegedeeld: Elke week worden gemiddeld vervaardigd 14 millioen stalen pennen, 6000 ijzeren ledekanten, 7000 geweren, 300 millioen machineschroeven100 millioen knoopen, 1000 stuks zadels, 5 millioen munten van koper of brons, 20,000 ballen40,000 pond voorwerpen van papier-mache, juweliers-werken ter waarde van/ 360,000, 6£ millioen meters staal- en ijzerdraad, 40,000 naalden, 20,000 pond haarspelden, 18J millioen haken en oogen, 10,000 dozijn haardijzers, 35,000 blaas- balgen 150 machines en andere kleine fabrikaten in gelijke verhouding. In de City te Londen is eene versehrikkelijke misdaad uit waanzin bedre ven. Een werkman van de heeren Chawner C°.Hosier Lane, ver- keerde in zulk een neerslagtige stemming dat hij zijne vrouw en zes kin deren (waarvan twee kleine meisjes) vergeven heeft, waarna hij zich zel- ven insgelijks door pruissisch zuur om het leven bragt. Den vorigen avond nog nam hij zijne kinderen mede op eene wandeling tot het scheppen van frissche lucht. Later heeft hij een brief aan de politie geschreven, waarin hij haar verwittigde dat haar bijstand ten 10 ure des ochtends aan zijn adres gevorderd zou worden, en dat, ingevai van gesloten deur, men die moest openbrekcn. De zes kinderen waren 1 tot 10 it 12 jaren oud. Volgens de berigten uit Britsch-Indie ontvangen, heeft aldaar zulk eene groote hitte geheerscht, dat zeven soldaten, waarvan vijf te bed lig- gendebezweken, ten gevolge van beroerten. Volgens den Builder werd in Lancaster (Staat Pennsylvania) een liuis van achttien voet breed en veertig voet hoog in negentien en een half uur gebouwd, en drie da gen later bewoond. Er werden 42,550 stcenen voor gebruikt. Een zeldzaam voorkomend geval is onlangs te Middachtersteeg gebeurd. Zeker heer ging met eene dame zijner kennis wandelen, en maakte behendig van de gelegenheid gebruikom haar een zilveren knipje met geld te ont- futselen. De zaak werd ruchtbaar, en onze cicerone vervolgd. Eene ge vangenisslraf van 2 jaren zal den brutalen afzetter den tijd geven over zijn gemis aan ridderlijk gevoel voor het schoone geslacht na te denken. Op een stormachtige avond van de vorige maand had aan het spoorweg- station te Idaard-Roordahuizum het volgende voorval plaats; terwijl een spoorwegbediende bezig was een paar met schapen geladen wagens aan elkander te koppelen, zette een rukwind ze eensklaps in beweging en, voor men het kon tegengaanijlden de wagenssteeds door den wind gedreven, met snelheid voort. Hier en daar, waar men ze zag aanko- men, poogde men wel ze door het werpen van zand op de rails, te doen stilstaan, maar de wagens waren koppig genoeg niet te willen ge- hoorzamen. Eerst te Wolvega, meer dan een uur sporens, werd men ze meester vooral ook tot blijdschap van den bediende, die gedurende al dien tijd in de weinig benijdbare positie had verkeerd van tussehen de wagens in te moeten mode draven. Gelukkig dat een spoorwegbrug, die de geimproviseerde trein moest passeren, gesloten was en dat geene andere treinen in aantogt waren. Gedurende den afgeloopen winter zijn in Frankrijk nagenoeg 34,000 kursussen voor volwassenen gehouden (1300 meer dan ten vorigen jare)die door 800,000 handwerkslieden uit de steden en van het platte land zijn bczocht geworden (13,116 meer dan in den vorigen winter). Het schijnt echter, dat de vermeeidering len gunste van 1868 69 voornamelijk is voortgevloeid uit de openstelling van herhalingscholen voor het vrouwelijk geslacht. Met elk jaar verliest de onkunde lerrein. Sedert 1863 is haar balans met 8 pet. verminderd. Op dat tijdstip lagen nog 38 vande 100 Franschen, die den 20-jarigen leeftijd bereikt hadden, naar den geest in de diepsle duisternis verzonken, en bij de laalst gehouden enqudte was dit aantal tot op 20 verminderd. Een vriend van zeker huis liet onlangs een meisje van 6 jaren op zijn knieen springen en zeide lagchendterwijl hij haar liet dansen - Je bent lief en als je groot bent word ik je man. - Ik dank u wel- zeide het kind - ik wil geen man, maar mama zou wel een anderen willen heb ben. Men begrijpe welk een gezigt mama en papa moeten gezet hebben bij die opregle mededeeling. Men las onlangs in een dagblad het volgende- De heer X. heeft over dit of dat een rekwest opgezon- den naar hot ministerie. Men zegt dat het na rijp beraad aan de kamer zal worden voorgelegd. Dit werd voorgclezen op een sociteit. - Die arrne man! - zeide een der leden, een boomkweeker. - Waarom dat? En zijn rekwest is in rijp beraad genomen? - Juist daarom- antwoordde de ander, - ook ik heb eens een plan aan het ministerie opgezondenen ook dat is in rijp beraad genomen, ja zoo rijp, dat het arme rekwest verrot is van de rijpheid van 't beraad en ik er zelfs geen korrellje van heb kunnen terugvinden. Blijkens de dezer dagen ontvangen berigten uit Japanis de gouvernements-stoomboot Kewanee in de nabijheid van Jeddo in de lucht gesprongen. Terwijl men bezig was met kruid aan boord te brengen, was een der werklieden zoo onvoorziglig van daarbij een pijp aan te steken. Ongelukkig vielen daardoor eenige vonken op een bescbadigd vaalje, waardoor bet daarin aanwezige kruid vuur vatte, met het gevolg dat de geheele voorraad ontplofte. De geheele bemanning met het werkpersoneelte zamen 130 personen, werd in de lucht ge- slingerd en viel in het water neer. Twaalf man zijn vermoedelijk terslond gezonken; allhans men heeft, in weerwil van alle aangewende moeite geen van hen kunnen vinden Elf anderen waren zoodanig verbrand en verminkt, dat er voor hen aan geen levensbehoud viel te hopen, terwijl een aantal anderen gewond zijn. De zwaargekwetsten zijn naar liet rijks- hospitaal te Jeddo overgebragt. Op de plantage Resoluiie (in West Indie) is in den naclit van 23 op 24 Mei een hevige twist voorgevallen, tussehen de aldaar werkende Chinezen en de geemancipeerden, met het ongelukkig ge volg dat 17 Chinezen en 2 geemancipeerden gewond zijn geraakt. Op last van den gouverneur is eene kommissie, met het stoomschip Schouwen, kommandant Haekstroh, derwaarts vertrokken, ten einde een geregtelijk onderzoek in te stellen. Den 26 Mei is genoemd stoomschip te Paramaribo teruggekeerd met de vermelde kommissie, en naar men verneemt is de aanleiden- de oorzaak tot den ontstanen twist gelegen in een verschil tus sehen twee Chinezen en een geemancipeerde over eene kleine schuld- vordering. Een der Chinezen bragt den schuldeischer een slag in het aangezigt toe, waarop de zoon van den geemancipeerde de beide Chinezen terugdreef. De laatsten, in woede ontstoken, be- gaven zieh, onder bedreigingen, naar de woningen hunner landge- nooten, die zich daarop in grooten getale verzamelden en naar het terrein oprukten, het welk, - afgeseheiden van het hunne door eene trens, - door de geemancipeerden bewoond wordt. Deze, voor de overmagt der Chinezen bedueht, wapenden zich met hunne ge weren en losten eerst eenige losse schoten, om den Chinezen vrees aan te jagen. De Chinezen bleven eehter stand houden, zoodat eeni ge hunner tegenstanders met schroot vuurden, met het ongelukkig gevolg dat 13 Chinezen, waaronder 2 zwaar, gewond werden. Een der laatsten, naar het fort Nieuto Amsterdam, ter verpleging vervoerd, stierf den volgenden dag. Zes Chinezen en zes geemancipeerden zijn gevankelijk naar de stad vervoerd. VAN ZEER WELIG WASSENDE in den Ilaarlemmermeer polder, als Op KAVEL 0, N°. 25, aan de Hoofdvaart bij Nieuw-Ven- nep: De TWEEDE SNEDE of NAWEIDE van 0 Bunders fif.liriff en 3/2 Bunder TAlt WE. En op KAVEL MM, N°. 14, mede aan At Hoofdvaart h\] Nieuw-Vennep3/2 Bunder VARWE, De VERKOOPING dezer VELDVRUCHTEN geschiedt in Perceelen op het Lapd afgebakend, en in Combinatieu daar- vanen tegen gereede Betaling. Zij zal gehouden worden door den Notaris J. L. VAN DER MOER, op Dingsdag den 6den Julij 1869, 's namiddags ten 1 ure, in de Her- berg van C. LEWIS Jr., te Nieuw-Vennep. GEVESTIGD TE Goedgekeurd bij Kotiin/clijk Besluit van 17 April 1867 n°. 65. Nadere INLICHTINGEN te bekomen bij den Heer J. SIJNEjV te Hoofddorp Kruisdorp AGENT voor Ilaarlemmermeer. Te bevragen bij den Heer J. VAN DER HOOP, Makelaar, te Bergen-op-Zoom, dissements-Regtbank te Haarlem, dd. 24 Juni 1869, uitgespro- ken Faiilietverklariii"' van IIAIMIEX DE GROOT, wonende te Haarlem, is de bij Acte van 1 April 1869 tussehen ge- noemden H. DE GROOT en den Ondergeteekende als aan- sprakelijke Vennootenmitsgaders de daarbij genoemde per sonen als Commanditaire Vennooten, aangegane Vennootschap onder de firma DE GROOT, WASSENAAR C0., ten doel hebbende het exploiteren van eene Stoombootdien3t tussehen Haarlemmermeer en diverse andere plaatsen, ontbonden, Amsterdam, 25 Juni 1869. L. P. WASSENAAR. In Perceelen van minstens 5 Bunders. Te bevragen bij A. NELEMANS, op Sectie EE, N°. 30, hoek Vijfhuizer- en Aalsmeerderweg. van Kavel 8, Sectie GG, aan At IKoofilvaart, tussehen den Fijfhuizerdwarsiceg en het Kruisdorp, te Haarlemmer meer, voor den tijd van 10 jaren. VOORWAARDEN ter lezing ten Kantore van den Notaris LICHTENBELT, te Aalsmeer, bij wien ook, voor den 12 July eerstkomendede Inschrijvingsbilletten moeten zijn ingeleverd. Typhus en GalJcoorts. Waarom sterven sommige menschen en genezen andere er van? ,0p deze belangrijke vraag kan een bevredigend antwoord gegeven worden namelijk: dat er menschen zijn, die toereikende levenskracblen hebben om over die vernielende ziekte te zegevieren. Weluu, deze naluurlijko werking erlangt men zeer gemakkelijk door de bloedzuiverende Hollo- way Pillendie alle koortswekkendc stoffen uitroeijen en het zenuw- gestel zoodanig verbeteren, dat niet eene werking kan afwijken, noch eenige ziekte, van welken aard ook, bet ligchaam bereiken, noch de heilzame werking van de liersenen verminderenonder den we'ldadigen bloedzuiverenden invloed van deze onvergelijkelijke Pillen; de meest ort- gekende en kwaadaardigste ziekten worden, in korten tijd, lot eene goedg uitkomst gebragt, zelfs dan, wanneer de dood onvermijdelijk scheen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.—, 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag 5 contant le bekomen bij ALLE APOTHEKEllS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETABL1SSEMENT te Londen, 533 Oxford Street, vroeger 244 Strand. Londen28 Junij. Gkaanmaukt. Het weder was bij den aan- vang der afgeloopen week op nieuw ruw en stormachtig, totdat gepas- seerde Vrijdag het meer op den zomer begon te gelijken. Do markten ondervonden natuurlijk den invloed van znlk eene wisselvalligheidbe- gonnen eerst te rijzenwerden naderhand weder kalmer en keerden ein delijk tot den normalen toestand terug. In Frankrijk, de tnsschenlig- gende landen en Duitschland merkt men eveneens een gedurigc verande- ring op, en in sommige plaatsen was de verhooging der prijzen nog aanmerkelijker dan elders. Het is waarschijnlijk, dat onze vreemde aan- voeren zullen toenemen, nu de handel over het algemeen eenigzins aan- wakkert. Echter gaat het zeer moeijelijkbij zoodanigen weifelenden staat van zaken als de tegenwoordigeiets zekers te voorspellen. Onder de doorgaans onvoordeelige geruchten, betreffende de uitwerkselen van het weder, merken wij eenige verbetering op ia den latcren oogst van Hongarije en Zuidelijk Rusland. Ook zijn er uitgestrekte plaatsen in Frankrijk, waar het uiterlijk veel belovend is. Echter zullen wij met, geduld moeten afwachten wat ons van Hooger hand zal toegezonden worden, daar slechts gissingen gewoonlijk weinig hevredigends opleveren. Veemaekt. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 12,865 stuks. Runderen. Schapen en Lammeren. Kalveren. Varkens. Amsterdam 117 Rotterdam 202 4184 642 57 Harlingen 58 1372 124 Dordrecht 119 13 93 2 Antwerpen 433 25 103 Hamburg 301 1693 405 Bremen 283 619 Geestemunde 847 Gottenburg 24 13 Marseille 78 Boulogne 461 81 Cadix 65 - - Duinkerken 54 '447 2925 7998 773 1169 Alleen was er een matige voorraad van vreemd Vee aan de markt.,L— Schapen in middelmatigen toestand. Lammeren zeer loom, terwijl de noteringen in een zeer daleuden toestand verkeerden. Kalveren met kleinen voorraad en beperkte vraag. Varkens slechts matig gevraagd. Vee. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 3,129 Runderen, 30,030 Schapen en Lammeren, 485 Kalveren en 220 Varkens.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 3