WEEK BLAD 1869. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N°. 28. wnpHBK \X\ARZ/' VllIJDAG, 9 JlILIJ. Tiende Jaargang. Mei I860. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen cn werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland.. BODEGKAVEN. Maarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: ILandbouw. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar. 6.—- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONG A G". te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) De tijdruimte uitgeirukt in uren en minuten. De lengte-afmeting in nederl. ellen. De mhouds-afmcting in kub. ellen. Waarnciiiliigcn, Vloed op bet Y id. den IJssel id. ii de Noordzee Ebbe bet Y id. den IJssel id. v de Noordzee Boezemstanden I Boezemstanden to i El Verval in de Sluizen.... I> O Tan ^:)z' ng P 1-1 Hoeveelbeid geloosd De mcest beerscbende Wind •A I Gewerkt gedurende 5.1 Opbrengst 2 I Ditgemalen O 60 I Gestopt voor Hoogwater. W id. h Sliiisgang Waargenomen tc SPAAENDAM. HALFWEG. 0.172 A.P. 0.215—A.P. 0.603 A.P. 0.636 A.P. 0.059. 19.- 2.817.837. Oost. 37-45. 0.54. 3.949.770. 0.16 A.P. 0.199 A.P. 0.588 A.P. Noord-Oost. 49-15. 0.694. 2.314.510. 9-35. GOUDA. 1.10 A.P. 0.372 A.P. 0.513 A.P. 0.539 A.P. 0.011. 6.- 71.522. Noord-Oost. 71-22. 1.027. 2.725.596. KATWIJK. 0.934 A.P. 0.791—A.P. 0.584 A.P. 0.566 A.P. 0.05. 32-30. 3.064.451. Oost. Aantcekeningen. LEIDSCHENDAM. Rijnland0.592 A.P. Delfland0.309 A.P. Eijnland0.584 A.P. Woerden0.467 A.P. Van Woerden op Eijnland gedu rende 95 uren afgevloeid. Uitslag der op den 23sten Junij jl. plaats gehad hebbende aanbesteding vanhet vervangen van de houten rolhrug iij Ben- nebroekdoor een nieuwe liouten brug met ijzeren draaijend gedeelte. Daarvoor was ingeschreven door L. Kieviet, J. Groenewegen, W. P. van Eibergen W. van den Berg A. van der Pluim 8s C°. J. N. Boers P. van Essen, voor 12675. 11737. 12523. 13549. 11970. 12666. 13000. te Haarlemmermeer Haarlem Haarlemmermeer Haarlem idem Houtr. en Polan. idem Het werk is daarna gegwnd aan den beer J. Groenewegen te Haarlem, voor de som van 11737. WIMIIWir—Ill IM1IMI11 11 II— HBBB—M— Onze nieuw benoemde burgemeester, de heer J. W. Lantzen- dorffer, werd hedenden 7den Julij, met eene eerewacht te paard en onder begeleiding van een corps muziekanlen uit Haarlem, van de Sloter rolbrug ingehaald. Van de meeste ge- bouwen wapperde de nationale vlag en met luide toejuichingen van de zamengevloeide menigte werd de titularis omstreeks l/3 ure 'snamiddags, aan het Hoofddorp ontvangen. van 30 Junij tot 6 Julij 1869. GEBOEENAdrianuszoon van J. de Wit en M. Denekamp. Gijs- bert, zoon van T. van Gulik en J. Blanken. Maria, docbter van J. B. Daane en A. M. C. Crone. Mariadocbter van M. Pijnaker en M. Eietveld. Trijntje, docbter van P. Jansen en 1. Kikkert. OVEBEEDENKlaasoud 4J maandzoon van W. Brantjes en A. Koning. Catbarinaoud 4 jaren, docbter van A. Glas en I. Eoelofs. Cornelia, oud 7 maanden, docbter van Lvan Balen en H. Mulders. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van W. Slootweg cn M. van Smeerdijk. ONDERTEOUWDW. Paas met C. van Heiningen, GErilOUWD: J. B. Ferdolagc met J. E. Jansen. IJ. Heinis met M. A. Alders. C. van Heiningen met M. IJ. Alders. Aanstaanden Zondag, den 11 Julij 1869, des avonds ten zes ure, zal de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Abbenes worden geleid door Ds, H. S, J. van Rijsoort, pre- dikant te Rhijnsburg. EVANGELISATIE-GEBOUWEN te HAABLEMMEEMEEE. Dankbaar maakt de ondergeteekende bekend, dat in de maand Junij de navolgende giften zijn ingekomeuvan D. H. B. te Terborgh 2.N. N, te Leerdam 1.98; uit de bus der Zondagschool te Hoofddorp 3.16J/2; uit het busje van V. W. 1.50; uit de bus van Erkelens 12.door Ds. van Ehijn, van de vereeniging „Trouw in't kleine"/ 10 door Ds. Posthumus Meijesvan S. M. H. 10.N. N. 2.— en van Jhr. G. van E. 10. Yoor de Chr. VolJcsliblioihekenvan K. en N. eenige boe- kenvan N. N. een dozijn boekenen door Ds. Lamersvan N. N. een pak uitmunteode boeken. Wie is er in de Gemeente, die alleen of met zijne vrienden de binnen-beschildering van „Maran-Atha" of van „Eben-Haezer" of de verliehting voor den a. s. winter in een dezer gebouwen voor zijne rekening wil nemen, of die ons belpen wil om de nog ontbrekende gelden bij elkander te krijgen, opdat de-ge bouwen voor den a. s. winter gekeel en al voltooid zijn? De beide in dienst gestelde gebouwen bewijzen reedsdat ze in eene dringende behoefte voorzien. 'tis eene eer, indien God ons daartoe in gelegenheid stelt, om mede te mogen werken aan de bereiking van het voorgestelde Hem welgeval- lige doel. 1 Julij 1869. E. J. VAN WlSSELINGH J.PZN. Harlingen, 6 Julij. De toestand van het hooi, gelijk het voor weinige dagen was binnengehaaldheeft in de nabij ge- legen gemeenten genoegzaam onrust veroorzaakt, om het niet op de gebruikelijke wijze in de schuren binnen te halen maar het is meest in hoopen op het erf bij de woning opgetast. En zelfs daar ziet men niet zelden den damp er aanhoudend uit optrekken. Sommige landlieden hebben hun hooi weder uit de schuur naar buiten gebragt. Als men niet verneemt van vele hooibrandenloopt alles buitengewoon gelukkig af. Het hooi, dat in de laatste dagen binnenkvvamwas voldoende droog. Met de boekweit slaat het in het oosten der provincie slecht; rogge en vlas daarentegen uitmunteud. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar zijn uit onze haven uitgevoerd3416 runderen en kalveren, 11,220 schapen en lammeren162 varkens, 64,040 vierdevaten boter, 30,245 kanter- en 88,802 goudsche kazen, 3793 balen vlas, 116 kisten vleesch, 154 kisten eijeren422 balen cichorei- wortelen, 52 manden wild, enz. Dalfsen, 4 Julij. Nooit is door de pruissische veehande- laren in alle soorten van vee zooveel handel gedreven als lhaus vroeger bepaalde zich hunne keuze hoofdzakelijk tot schoon gevormde kalfdragende koeijenthans echter worden evenzoo stieren, pinkenja zelfs halfjarige kalveren genomen, en tegen ongekende hooge prijzen naar Pmissen verzonden. PRIJS DER ADVERTENTICN van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 /3 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De groote grasverpaclitingen zijn hier gchouden, ende-' zelfde landen hebben meer dan het dubbele van het vorige jaar opgebragt, enkele zelfs drie maal zooveel. De hooibouw is thans in vollen gang. Wijhe, 2 Julij. In de laatste weken zijn de vette kalve ren en schapen bijna alien door vreemde kooplieden opgekocht, die ze naar Engeland verzonden. Er is dan ook groot gebrek aan vette kalveren en ander vee voor de slagtbank. Tot hier nooit gekende prijzen wcrden de naauwelijks halfvette koeijen bij de veehouders uit de weiden of stalleu gehaaldhet zijn vooral de pruissische koopliedendie daarvoor hooge sommen bcsteden; zij zoeken thans de stieren, welke zij mede zeer goed betalen. De vette varkens gelden 30 a 35 c. de 5 ons. De suikerbectwortelen staan hier zeer gunstig en naar het zich laat aanzien, zal de opbrengst van dit product, dat hier in menigte verbouwd wordt, zeer groot zijn. Wij kunnen het berigt, dat door andere bladen verspreid is, als zoude er in deze provincie eene ziekte onder de varkens heerschen, bepaald tegenspreken. Ook in deze gemeente verkeeren zoowel de varkens als de geheele veestapel in den besten welstand, Brielle, 30 Junij. Omtrent den staat der veldgewassen in den omtrek dezer gemeente en der omliggende plaatsen kunnen wij berigtendat de tarwe, rogge en garst alien uit- muntend staan en een ruimen oogst beloven. Het vlas daar entegen uitgezonderd in enkele gemeenten, staat niet heel mooi en heeft veel geleden van het ongunstige weder, dat wij in de afgeloopen maand hebben gehad. Capelle (Langstraat) 3 Julij. Werd de hooibouw aan- vankelijk zeer belemmerd door het aanhoudend natte weder, waardoor reeds veel hooi zijne blaauwe kleur verloren had, thans gaat het met de inzameling reeds acht dagen naar wensch. De opbrengst is over het algemeen zeer voldoende en de kwaliteit voortreffelijk, De prijs van het nieuwe gewas is nog onbekend, daar men hier gewoon is eerst dan den marktprijs te maken, wanneer de schelften of mijten aan het Oude Maasje te koop gepresenleerd worden. Het nog voor- handen oude hooi werd in den laatsten tijd vlug opgekocht, en naar kwaliteit tot 18 per 1000 halve ned. pond verkocht. Over den stand der veldgewassen kan van hier venneld worden, dat die, met uitzondering van boekweit en aardap- pelen, zeer gunstig is en vooral de rogge en erwten zjch boven alle andere onderscheiden. De boekweit blijft zeer laag aan den grond, en de koude keett haar eene valsche kleur doen aannemen. De vroege aardappelen hebben over het al gemeen zeer weinig loof, zoodat de verwachting daarvan niet groot isde late soort echter heeft zich in den laatsten tijd nog al gunstig ontwikkeld. De opbrengst der vruchtbooraen zal de verwachting overtreffendaar, door de vele rupsen die zich in Mei vertoonden, bijna alle hoop verdwenen was. Thans is de boomrups weg. Uddel, 1 Julij. Met de boekweit, inzonderheid de vroege, is het in deze buurtschap en bijgelegen streken, wegens het voortdurende rain gunstige weder, over het algemeen treurig gesteld. Behalve dat op onderscheidene akkers de lielft van het zaaizaad is achtergebleven, verstikt naar men gelooft, komt de andere helft zoo rood en zuinig uit, dat men waarlijk niet weet, waarover zich het meest te bedroeven, over hetgeen O achterbleef of over hetgeen uitkorat. Deze schrale stand der boekweit drukt niet alleen den landbouwer, maar boezemt ook den bijenhouder of zoogenaaraden ijmker groote bezorgdbeid in. Van een gunstigen of minder gunstigen bloei der boekweit hangt, zoo het weder ook in regie reden staat tot dien bloei, een ruim of zuinig honiggewin af. Als het met de boekweit en het weder zoo blijft, zullen de bijen den ijmkers de kosten van het voederen niet opbrengenen deden velen van hen dan ook wijzer hunne immen te zwavelen. De hoop op eene zach- tere weersgesteldheid en een dien ten gevolge meer voordeeli- gen groei, moge, in veler belong, zich spoedig verwezenlijken. Dat het verlangen naar betere tijden een niet altijd ijdel ver- langen is, bleek nog onlangs op overtuigende wijze. Kort na het scberen der schapen en het schillen der akkermaalsbosschen hadden de wol en de eikenschors een zeer lagen prijste laag in evenredigheid hunner kosten en waardete laag om tusschen kooper en verbruiker een passend evenwigt te bcwaren. Men

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1