WEEKBLAD 1869. VAN AAN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vrij dag, 16 Julij. 29. Tleude Jaargang, Haarlcmmcrmecr. Landjbonw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 7 tot 13 Julij 1869. Een droppel Water, HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. De verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer zal plaats hebben op Dingsdag, den 20 July 1869 van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure. De aftre- dende leden zijn: J. Tensen, G. B. 't HooftW. Verploegh eu J. G. Scbone. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Groote Letters worden naar bare plaatsruimte berekend. GEBOREN: Barend, zoon van J. van Wieringen en J. M. Buis. Okko zoon van T. van Es en A. Okken. Johannes, zoon van G- Bam boo en J. de Jong. Johannes, zoon van J. van der Marel en M. van Klavercn. Cornells Johannes, zoon van P. J. Dnijkersloot en M. M. Tuijn. Klaas, zoon van K. van Keulen en A. Barteling. Gijsbert zoon van P. Briene en A. Roeland. OVERLEDENChristina, oud ruim 6 jareu, dochter van A. C. Elipphi en A. P. Kroezen. Geertrni, oud 9 jarendochter van D. Giesbergen eu E." Planken. Corstiaan Molenaar, oud 49 jaren, gehuwd met N. Ro- bijn Willem Overtoom, oud 47 jaren, gehuwd met A. P. van Aken Jannetje Koningen, oud 27 jaren, gehuwd met J. Verbeek. ONDERTROUWD: H. C. Tomeese met N. Monte. J. Stokman met M. Mesman. GEHUWD A. Bruin (wednr.) met E. Driessen (weduwe). G. den Rooijen (wednr.) met P. van der leden (weduwe). Aanstaanden Zondag, den 18 Julij 1869, des avonds ten half zes ure, zal de godsdienstoefeningin de Hervormde kerk te Abbenes worden geleid door Ds. Crul, predikant te Katwijk aan Zee. bewaring te hebben gehadalsmede een certificaat der be- trokken overbeid ten blijke dat onder de diersoort, waartoe bet ingevoerde stuk behoort, ter plaatse van herkomst en in den omtrek geene besmettelijke ziekte heerscht; 2°. dat verder de invoer van gezegde veesoortenvoor den duur van een jaar, slechts zal mogen geschieden in de havens van Gothen burg, Halmstadt, Helsingborg, Malmo, IJstad, Calmar, Norrkoping, Stockholm, Gefle en Wisby: dat bij aankomst aldaar, het stuk vee, hetzij aan boordhetzij ter plaatse van de ontschepingonderzocht worde door een veeartsdie het zal hebben te verklaren vrij van alle besmettelijke ziektedat het stuk vee, onmiddellijk na afloop van dat onderzoek, ge- durende tien dagen afzonderlijk zal worden opgesloten nabij de plaats der ontscheping, onder het toezigt van een veearts, en het onderzoek, na afloop van dien termijn te vernieuwen zal uitwijzen dat bet vee alsnog vrij van besmettelijke ziekte gebleven is; dat alleen dan eerst het vee verder zal vervoerd en in aanraking met andere herkaauwende dieren mogen ge- bragt worden. (Slot, lie ome beide vorige nummers.) Meppel, 12 Julij. De hooibouw die in ons gewest nagenoeg afgeloopen is, heeft de gunstigste resultaten opgeleverd. Capelle, (Langstraat) 9 Julij. De marktprijs van bet aan het Oude Maasje te koop gepresenteerde. hooi is eergis- teren door de koopers op 14.50 per 1000/2 ned. ponden gesteld. Vele hooiboeren komt die prijs niet hoog genoeg voor, waarom zij reeds begonnen zijn met het ingezamelde hooi naar de voorraadschuren te rijdenten einde hunne kans af te wachten. Anderen zijn nog dagelijks bezig met schelf- ten aan het Maasje te plaatsen. Intusschen kan men den hooibouw voor geeindigd beschouwende opbrengst mag vrij ruim en de kwaliteit uitmuntend genoemd worden. Veen, 9 Julij. De aardappelen worden thans tot/3.25 a 3.75 per mud afgeleverd. Naar men verneemtworden in de provincien Groningen en Friesland sommige stukken land reeds weder voor een vol- gend jaar verhuurd voor vlas tegen een hoogeren prijs, dan er in dit jaar reeds voor besteed was. In den Bakerwaard en onder Steenderenhebben de gras- verkoopingen gemiddeld 112 per hectare opgebragt, hetgeen overeenkomt met 140 per rijnlandsche morgen. Deze prijs wordt als duur aangemerkt. Naar men uit Botterdam meldt blijft de vraag naar aard appelen voor Engeland en Schotland steeds aanbouden; de aanvoer uit bet Westland sedert enkele dagen is dan ook groot te noemen, en de prijzen desniettegenstaande zelfs rij- zende. Sommige stoombooten waren met deze aardvrucht als overladen en moesten ten slotte zeer aanzienlijke partijen achterlaten. Ofschoon men in de gelderscbe streken een aan- vang heeft gemaakt met het rooijen van aardappelenblijft de aanvoer daarvan tot nog toe gering. Men schrijft'dit toe aan het min gunstige gewas der vroege soortende kwaliteit is overigens uitmuntend; zij worden thans gretig van 8.50 tot 8.75 per mud verkocbt en ook veel door gezonden naar de verschillende havens van Eugeland en Schotland. Bij koninklijk zweedscb besluit van 30 Junij jl. is het verbod van den invoer van vreerod vee in Zweden opgeheveu, onder de volgende bepalingen1°, dat een iegelijk die hoorn- veeschapengeiten en andere herkaauwende dieren aldaar wenscht in te voerenvoor de ontscheping zal moeten ver- toonen een bewijsstuk, waarbij de verkooper verklaart het te verkoopen stuk vee gedurende vier voile maanden onder zijne Zoo is dan onze 'droppel, dien wij dachten verwezeu te zijn om beweegloos, in de poolstrekenden tijd te zien vervliegenweder in den zeestroom gebragt en er begint voor hem eene nieuwe reeks van lotgevallen. Dezelfde droppel is hij nog altijdnog altijd boudt hij een deel zuurstof in en twee deelen waterstof; alleenlijk is hij rijker geworden bij heeft iets aangeworven. Thans bevat hij op 100 grammen: 96,470 grammen water, 2,700 chloruur van sodium of keukenzout, 0,360 chloruur van magnesium, 0,070 chloruur van potassium, 0,002 bromuur van magnesium, 0,230 solferzuur van magnesia of engelsch-zout, 0,140 solferzuur kalk of pleister, 0,003 koolzuur kalk (krijt en zamenstelsels 0,025 overblijfsel, daarbij, maar in zeer kleine hoeveelhedenlood, solfer, kei- aardeammoniakijzerkoperen zelfs iets of wat zilver. Wilt gij nu eenige bijzonderhedeu over de plaats, welke op onze aarde dat water bekleedt, waarvan onze droppel deel maakt? De gansche oppervlakte onzer aarde meet ongeveer 5,098,857 vierkante myriameters; het water bedekt 3,832,658 vierkante myriameters, zoodat er voor de vaste landen en eilanden slechts 1,266,299 v. m. overblijven. A1 de waters der zee bijeengebragtzouden een bol vormen van 50 tot 60 mijlen diameter en in de veronderstelling dat de aardbol vol- maakt rond zou ziju, zonder bergen of oneffenhedenzouden zij de aarde bedekken met eene lage water van 200 meters dikte. Wilt gij een denkbeeld van het zout dat opgelost en ont- bonden is in den Oceaan? Men rekent dat bet gewoon zout alleen, om van andere zouten niet te spreken, dat zich in de zee bevindt, eene hoeveelheid van 3,051,342 kubieke mijlen vorrat; indien dit zout bijeengebragt werd, zou het bergen maken vijfmaal zoo groot als de Alpen te zamen. Wilt gij iets weten over de kracht van het water? Het kan tot baren worden van 50 meters hoogtedie eenen hoop vormeu van 2 tot 3,000 kubieke meters en die 2 tot 3 mil- lioen kilogrammen wegen. Zulke baren, van zulk gewigt, bewegen zich met eene snelheid van 20 meters op elken secondedus tweemaal zoo snel als een spoortreindie tien mijlen op een uur aflegt. Gij zult niet behoeven te vragen welk het lot zal zijn van een schip, dat de speelbal wordt van zulke branding. Dusin zee zoo wel als te landkrijgt onze droppel wanneer bij bij zijne makkers vereenigd is, eene onweerstaan- bare magt. Gelukkiglijk stelt God hem paal en perk. In zee, zoo min als in de lucht, heeft de droppel water ooit rust. Vooreerst volgt bij al de bewegingen der zee, waarvan de gansche onafzienbare vlaktewanneer zij ook een geheel onbewegelijkekalme spiegel schijnt, als met zachte ademhalingen rijst en daalt; de zeeman noemt dit deining. Dan heeft hij bewegingen die hem eigen zijnwordt hij kou- der, dan krimpt hij in; hij wordt zwaarder en zakt dan in de diepte, en blijft zakken tot hij niet meer dan 4°,25 graden warmte heeft, eene warmte die overal aan het water gemeen is, wanneer men tot eene diepte komt van 1,000 voet; blijft die afnemiug van warmte aanbouden, en daalt zij tot 0dan wordt de droppel lichter dan bij was met 4°,25 graden warmte; hij klimt weder, zoekt de oppervlakte en drukt den warmeren droppel naar omlaag. Zoodat, door eene bewon- derenswaardige schikking Godshet bevriezen niet anders dan op de oppervlakte kan gebeuren. Buiten dat, werken nog andere krachten op den droppel: de omwentelingen die gebeuren in de luchtde windende orkanen en bovenal de aantrekkingen van zon en van maan die alle dagen rond den ganschen aardbolen naarmate zij in hunnen loop vorderen, twee oneindige golvingen doen ont- staan; daaruitde tijen, ebbe en vloed, die onzen droppel zonder ophouden om en weder schommelen. Gij ziet het 't is hem onmogelijk eenige rust te genieten. Ook hij is voor de rust niet geborenintegendeelhij is bestemd om eeuwig te dwalen, gelijk de wandelende Jood van wien de legende spreekten daarom dwaalt hij immer voort en rond. Zie, ergens duizende mijlen ver, op den tegenkant des aardbols; er is eene streek dorstend naar water; God wil dat hij ze laveeen straal der zon valt op hem neder zuigt hem op en nu zal een wind, of rechtstreeks of langs honderde omwegen misschienhem naar den grond brengen die op hem wacht en die van hem lafenis en vrucbtbaar- beid hoopt. Hij maakt deel van den omloop die ganseh onze aarde be- meestert: dikwijls valt hij neder, als regen, dauw, ijzel, mist, sneeuw, ijs, damp, nevel, en onder al die verschillende vormen oefent hij dan eenen verblijdenden dan eenen bedroe- venden invloed uit; en altoos wordt hij terug opgeslorpt en voortgeslepen. Zielaatst viel hij in een meer met blauwe waterengeen rimpeltje liep op zijnen effen spiegelof het ontstond onder den adem van het streelende avondzoeltjehij weSrkaatste niets dan het blauwe uitspanselals groene landouwenals witte kasteelen, als prachtige gondolenals geurige bloemen en oranjeboomenHier zou het goed zijn het leven te mogen slijten. „Neen", zegt de Heerscher van het heelalenin de woestijnen van Afrikaonder het gloeijen der zon, verheft zich de doodende Smum (Simoum)die alles op zijnen door- tocht verzengt, de Middellandsche Zee oversteekt, onder den naam van Sirocco ganseh Italie plaagt, en alboewel hij zich met water beladen hebbenog de macht heeft ons verloren droppeltje op te slorpen en het wegvoert over de Alpen. En zoo gebeurt het dat de droppel die reeds de wildste volksstammen heeft gelaafd, onzen dorst lescht. Door hen uitgezweet misschien, komt hij on3 voor als schuimend bier of als vrolijke wijn; bij hen en bij ons, helaas als vergifti- gend vuurwaler. En zoo staat de Laplander in verband met den Patagoon. En zoo is de gansche bevolking der aarde door lucht- en zeestroomendoor eenen omloop van water ten nauwste omstrengeld. Zou bet nu niet onnoodig zijn u nog langer met de lot gevallen des droppels water bezig te houden Zou het niet overbodig wezen u te toonen dat hij de reizen die wij met hem in het noorder gedeelte der aarde gedaan hebben ook in het zuider gedeelte kan afleggen en inderdaad aflegtver- mits daar ook een reuze-stroom de zee doorloopt; vermits met e6n woord, dezelfde wetten daar en lucht en water regeeren Wat wij reeds zegden voldoetniet waar Gij begrijpt nu reeds welke rol een droppel water in de natuur speelthoe gewichtig hoe nuttig eene rol. Zulke rol verdiende, ja, door dicbters bezongen te worden en die eer ontbrak onzen droppel dan ook niet; zie bier hoe een der grootste dicbters die ooit verscheen, hoe Bil- derdyk spreekt 't Vocht, in dampen opgeheven, Wordt tot wolken saamgedreven, Wandelt 's kernels ruimte door, En als regen Baant het zich op aard een spoor, 't Daalt, in kronklend ommezwieren, Van der bergen lioogten neer. En herschapen tot rivieren, Keert het naar zijn oorsprong weer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1