WEEKBLAD 1869. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N». 50. XXXMtZ/. Vrij dag, 23 Julij. Haarlcmmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 14 tot 20 Julij 1809. GEMEENTE-RAAD. Tiende Jaargang. Landbouw. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET A BON N EM ENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Bij de verkiezing van vier Leden voor den Gemeenteraad van Haarlemmermeerop 20 Julij jl.werden uitgebragt 252 stemmen. Verkozen zijn de heeren: J. G. Schone, met 181, en W. Verploegh, met 172 stemmen; terwijl er voor de twee andere Leden eene Aerstemmiug moet plaats hebben tusscben de heeren: G. B. 't Hooft, die 122, J. Tensen, die 119, H. P. Bultman, die 57, en P. S. Zijlmans, die 43 stem- men verkregen welke Aerstemming is bepaald op 3 Augus tus aanstaande. GEBORENMaria, dochter van A. van Konteren en C. Spoor. -Jan, zoon van J. den Rooijen en K. van der Graaf. Hendrikadochter van C. Oldenburg en W. Meulekes. Adriana Margaretha, docbter van J. Bouwman en S. van der Laan. Reinier Gerardzoon van G. Weijers en J. Groenenberg. Johanna, docbter van H. Edelaar en A. van der Graas. Pieter, zoon van P. van Gerven en B. Smit. Jan, zoon van G. Roos en G. Burggraaf. Wijntje, dochter van J. Beets en L. Ben jamin. Jan, zoon van A. Vis en L. Kaptijn. Elisabeth, dochter van J. B. Calvelage en M. M. Ongers. Cornelia, dochter van A. Slnijter en C. van Veen. OV E RLE DENCornelis Adrianusoud 6 weken zoon van J. Bakker en C. J. van Es. Neeltje, oud bijna 7} jaar, dochter van J. Eijgen- brood en P. Groenewegen. Peter Oosterhoutoud 68 jarengehuwd met C. Rietveld. ONDERTROUWD J. de Kreij met J. de Haan. J. Bogerd (wednr.) met J. Grevenstuk. GEHUWDW. Paas met C. van Heiningen. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Junij 1869. LUST VAN BRIEVEN, DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KDNNEN WORDEN. N°. 1. J. P. Senat,te Amsterdam. 2. W. van den Berg,Amsterdam. 3. G. GorterAmsterdam. 4. A. de Haan,. 'sGravenbage 5. Neeltje Kortekaasde Linden. 6- J- MulderPurmerend. 7. Mej. S. Both, wed. E. W. Wagner,. Wateringen. Zitting van Donderdag 27 Mei 1869. Voorzilter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des middags ten twaalf ure. Tegenwoordig negen leden, zijnde de heeren: Verploegh, Scbone, Buis, t Hooft, Dorbeck, Lanser, Kuiper, van Vuuren en Klapwijk. Jfwezig de heeren: Knaap, Timmermans, van Riessen en Tensen. -Oe Notulen van den 29 April 1869 worden gelezen en met algemeene (8) stemmen goedgekeurd hebbende de heer Kuiper zieb buiten stemming gehouden, als zijnde in de vorige vergadering niet tegenwoordig geweest. 2. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende: a. eenige Staats- en Provinciale bladen van 1869; A. missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van bet goedgekeurde raadsbesluit tot betaling van/563 uit de Onvoorziene Uitgaven, dienst 1869 c. dat tot veldwachter dezer gemeente is benoemd A. Franke, en zulks in plaats van J. de Vries, op zijn verzoek eervol ontslagen. Deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 3. Worden benoemd tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaalde heeren 't Hooft en Scbone. 4. W orden benoemd tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad: lste afdeeling de heeren Kuiper en Dorbeck. 2de afdeelingVoorz'itter, de beer van Vuuren; Leden, van Riessen en Lanser. 5. Worden benoemd tot leden der Commissie voor de Schutterij de heeren Knaap en Verploegh. 6. Wordt besloten aan B. de Groot, C. Hameetman, S. Tensen, G. van Os, Jan Brouwer, P. Wolfert en B. de Mooij, alien wonende te Nieuw- Vennep, op bet daartoe door ben gedaan verzoek, eenige perceelen dorps- grond af te staantegen den prijs van 40 cents de eltot bekoming van eenig erf achter hunne woningen. 7. Komt in behandeling het bestek voor de te verrigten onderhoudswer- ken aan de scbolen, raadhuis, brandspuithuisje enz. welk bestek voor de leden heeft ter lezing gelegen. Dit bestek wordt zonder boofdelijke stemming goedgekeurd. 8. Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten, dd. 12 Mei 1869, n°. 37, waarbij eenige aanmerkingen worden gemaakt op de vastgestelde verordening op het bouwen in Haarlemmermeer. Wordt besloten, deze stukken te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, ten fine van praeadvies. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN DITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te. Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) 9. De adressen van J. Knol, J. de Vries en G. Mourik, omtrent den tijd van sluiting der herbergen worden gerenvoijeerd aan Burgemeester en Wet houders, ten fine van praeadvies. 10. Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den kerkeraad der Ned. Hervorinde Gemeente van Haarlemmermeer, dd. 7 Mei 1869, waarbij wordt berigt, dat in de gemeente zijn opgerigt drie Evangelisatie-gebouwen, en wel, het gebouw genaamd //Geloof en Liefde", aan de Hoofdvaart hoek Kromme togthet gebouw genaamd //Maran-Atha", aan den Aalsmeerderweg bij den Vijfhuizerweg, en het gebouw genaamd //Eben-Haezer", aan den Spieringweg bij den Vijfhuizerweg, en waarbij tevens wordt berigt, dat deze kennisgeving gescbiedt, opdat, wanneer zulks noodig mogt zijn, deze gebouwen deelen zouden in al die voorregten, welke door de wetten des lands worden gewaarborgd. Dit schrijven wordt aangenomen voor notificatie. 11. Wordt aan de Vergadering medegedeeld een schrijven van het be- stuur van den Haarlemmermeerpolderwaarbij wordt ingezonden afschrift van het proces-verbaal van aanbesteding van de brug over de Hoofdvaart, te Abbenes, met verzoek de helft der aannemingssom, ad f 432.50, over te maken. Aangenomen voor notificatie. 12. Wordt goedgekeurd een besluit tot bet doen van af- en overschrij- vingen in de Begrooting, dienst 1869. 13. De beer Klapwijk geeft in overweging, om er bij den heer Minis ter van Binnenlandsche Zaken op aan te dringen, dat de Burgemeester, die zal worden benoemd, verpligt zal zijn te wonen in Haarlemmermeer. Op eene aanmerking van den Voprzitter en na korte discussie, beeft deze zaak geen verder gevolg. De beer Dorbeck zegt bij deze gelegenheid, dat hij het ook zeer be- treurt, dat aan den Rijks-Ontvanger vergunning is gegeven om te Haarlem te wonen. De Vergadering is daarop gesloten. Zondag aanstaande, den 25 Julij 1869, des avonds ten half zes ure, zal de godsdienstoefeningin de Hervormde kerk te Abbenes geleid worden door Ds. Romenijpredikant te Haarlem. Op aanstaanden Zondag, den 25 Julij, zal in de Herv. kerk aan het Hoofddorp, gedurende de godsdienst-oefening (aanvang 9/2 ure), voor de eerste maal het nieuwe orgel worden gebruikt, dat door den heer Knipscheer (Warmoes- straat te Amsterdam) is vervaardigd. Dewijl de kosten nog niet gedekt zijn zal er bij die gelegenheid eene collecte ten behoeve van het orgel worden gehouden. De opkomst in de spreekzaal van het gebouw „Geloof en Liefde" (Hoofdvaart, aan den Krommen Togt), overtreft de verwachting. Dit gebouw heeft een zeer net uiterlijk en is inwendig zeer doelmatig ingerigt. Behalve hetgeen de daarin reeds wonende godsdienst-ouderwijzer noodig heeft voor wo- ning, vindt men er een groote en luchtige zaal, benevens twee kleinere vertrekkenwelke bestemd zijn voor de opname van arme Protestantsche weezenvoomamelijk kinderen van arbeiders, welke in den polder zijn gestorven. De wensch van het bestuur dezer inrigting is, om de onkosten voor de opvoeding dezer arme weezen voomamelijk te bestrijden met hetgeen de cbristelijke barmhartigheid der landbouwers en der landeigenareu van Haarlemmermeer tot dit doel zal willen afzonderen. Het getal der verpleegde weeskinderen (er is plaats voor minstens een twaalftal) zal derhalve zijn in feven- redigbeid der inkomsten. Eenmaal per jaar zal er een open- baar verslag worden gehouden van den toestand der inrigting en rekening en verantwoording worden gedaan van de inge- komen en uitgegeven gelden. Naar wij verneraenzal de eerste wees eerstdaags worden opgenomen. Hartelijk wenschen wij dat deze ecbt cbristelijke inrigting spoedig in een staat van toenemenden bloei moge verkeeren zulks zou eene eer zijn voor Haarlemmermeer. Leiden, 20 Julij. Omtrent den stand der veld- en tuin- gewassen wordt ons het volgende medegedeeld De verzen- dingen van aardappelen uit het Westland hebben sedert de helft der vorige maand onverminderd plaats gehad. Vergeleken bij hetgeen naar Rotterdam, het vergaderpunt van tallooze aanvoeren voor Engeland, waaromtrent de levering tegen bedongen prijzen was aangenomen, werd verscheept, mogten die voor de binnenlandsche markten hoe ruim ook, schier buiten aanmerking blijven. Bij den doorvoer te Delft kon men dagen achter elkander tusschen de 30 en 40 zwaar bevrachte schepen met aardappelen opmerken. Ook van andere tuinpro- ducten gingen er groote partijen scheep naar Rotterdam. Van den aanvang af hebben de aardappelen, wat het beschot be- PRIJS DER ADVERTENTI6N van 16 regels 7 5 Cent, elke regel meer 12]/a Cent. Groote Letters worden naar bare plaatsruimte berekend. treft, voldaanterwijl de hoedanigheidten gevolge van droog weder, in verbetering toenam. Men kan aannemeudat de teelt dier vrucht sedert 10 jaren voor twee-derde uitgebreider is geworden en veeleer zal vermeerderen, nu het blijkt dat met ieder jaar de behoefte zich klimmend doet kennen. Van de verschillende ooftboomen zijn de vruchten door zonneschijn gekoesterd, uitgezet, terwijl de wijnstok, hoezeer dan ook achterlijknog het vooruitzigt geeft op een aantal rijpe tros- senmits de warmte blijft aanhouden. Wegens verbeterde weersgesteldheid hebben in de veenen zich de snijboonen en augurken van den kwijnenden toestand hersteld, maar niet zoo zeer, dat een voldoend gewas kan worden te gemoet gezien. De vroege bloemkoolteelt is dit jaar overal gelukkig met veel verzending. Boskoop, Aalsmeer, Rijnsburg en andere plaatsen voor- zagen de voornaamste markten met aardbezienwaarvan het vervoer nu ten einde loopt. Ook van dit artikel wordt de aankweeking schier ieder jaar grooter, terwijl Boskoop zich daarin door fijne Engelsche soorten onderscheidt. Rijnsburg, dat vroeger niet in aanmerking kwamwat be- treft de aardbezienverzond daarvan eene tamelijke hoeveel- heid en had een ruim deel in het vervoer van aardappelen, o. a. naar Engeland. Het vlas heeft zich veel van de ruwe wind- en regenvlagen hersteld, en belooft eene vrij zware opbrengst. Overal uit de omstreken luiden de berigten om trent den hooibouw gunstig. Onder Soetermeer en elders staan de verschillende graansoorten belovendterwijl er het kool- zaad eerlang gesehikt is om te worden gesneden. Op vele plaatsen durft men zich van de late aardappelen, die sterk in bet loof staan, een schoonen oogst voorstellen. Het rund- vee is overal gezond en vindt genoegzaam voedsel in de weilanden, die, door de op het vochtige weder gevolgde warmte, steeds een welvarend aanzien bleven behouden. Assen, 19 Julij. De geruchtenhier en daar in omloop, alsof de bekende ziekte onder de aardappelen weder zigtbaar is, kunnen wij na gedaan onderzoek gelukkig tegenspreken. Naar het zich laat aanzien, zal de opbrengst van dit product ruim zijn. Werkendam, 20 Julij. De stand der gewassenop de verschillende uitgestrekte buitenlanden nabij deze plaats die in weinige jaren alle tot bouwlanden herschapen zijn en vroe ger alle tot de griendlanden behoorden, belooft dit jaar vrij buitengewoon en een dubbelen oogst; ten bewijze daarvan diene dat bij publieken verkoop van te veld staande gewassen onder andere het vlas tot 700 per bunder opbragt. Voor de beetwortelgronden werd dit jaar een vierde en een derde der huursom van het vorige jaar meer beloofd. Land van Altena, 19 Julij. Moge bet weder reeds weken achtereen niet zeer gunstig vobr sommige veldgewassen zijn geweest, het laat nu niet te wenschen over en men kan nu ook uiets aan de gewassen opmerken. Wij moeten erkennen dat alles uitmuntend staat. Op de buitenvelden heeft men reeds een aanvang gemaakt met het plukken van vlas, hetwelk zeer zwaar is ook de hooilanden hebben veel geleverd. Leeuwarden, 17 Julij. Onze markt wordt tegenwoordig met aardappelen als het ware overstroomden vooral giste- ren was de aanvoer uit de dorpen BerlikumButjumMenal- dum en Stiens buitengewoon groot. De prijzen worden daar- door natuurlijk gedrukt; zij varieerden van f 2.50 tot 2 ja zelfs tot 1.50 per mud. De kwaliteit is uitmuntend en de kwantiteit zeer voldoeude. Zutphen 20 Julij. Men heeft een begin gemaakt met het maaijen der garst. Opbrengst en kwaliteit vallen mede. Bin- nen veertien dagen is men voornemens met den roggeoogst aan te vangen. In het algemeen is het hooigras in onze streken zeer duur verpacht. De opbrengst is echter zoo ruim, dat de koopers er goed bij zullen varen. Voor het binnenhalen was het weder bijzonder gunstig. bTEENWIJK15 Julij. In het Handelsblad wordt berigt; dat in de laatste dagen der vorige week zich op verschillende akkers dezer gemeente de verschijnselen hebben voorgedaau

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1