- 122 - Verslag van tie verwachtingen onitreut ilen oogst in de provincie Zeeland. (*einengde BSerigten. MB N°. 25. De beste verzameling kleine Werlctuigen en voor land- en tuinboow, le prijs f 25, toegekend aan n°. 183, dezelfde als n°. 179; 2e prijs /10, toegekend aan n°. 187, W. Stolp, te Haarlem. PRIJZEN VAN HET BESTUUR. Aan N°. 92 van P. Verkuil, te Haarlemmermeer, J 10. 158 P. Bier, n n 25. it 104 J. F. de Vries, te Baard,u 10. u 134 n Mr. A. H. van Wickevoort Crommelin, te Berkenrode,tt 10. tt n 155 it dezelfde, 10. tt 156 it dezelfde,10. tt u 157 tt P. Vromestijn, te leijerdorp,10. 140 Jhr. D. J. C. van Lennep, te Heemstede, u 15. tt 141 dezelfde, tt 10. u n 185 A. R. Valk Jz.te Loosduinen, it 10. tt n 186 Gebr. Kerstente Haarlem10. Op de gehouden haarlemsche zomer-paardenmarkt waren 620 paarden en 9 veulens aan de lijn De prijzen verschilden voor de paarden van 800 tot f 60 voor de veulens van 100 tot 50. De handel was levendig en voor het bui- tenland vooral voor Eaankrijk werd veel verkoclit. Dalfsen 27 Julij. De vooruitzigten op een goed honig- jaar zijn nog niet als ongunstig te bescliouwende gestadige vvarrnte, gepaard met afwisselende warrne regenbuijen heeft de boekweit reeds in vollen bloei gezet, zoodat de bijen niet meer gevoederd wordenen zij reed9 meer honig vergaren dan de dagelijksche belioefte vereischt. Men heeft hier reeds de eerste nieuwe rogge ter l>e- werking gebragt, waarvan de uitkomsten allergunstigst mogen genoemd worden. Men herinnert zich sedert jaren zulke goede kwaliteit niet, terwijl de hoeveelheid bevredigend is. Zelhf.m, 27 Julij. Nagenoeg twintig jaren geleden werd alhier eene aanzienlijke bouwplaats gekoclit voor 6500. De vorige week is diezelfde bouwplaats voor f 17,000 verkocht Deventer, 27 Julij. De rogge wordt reeds binnengehaald. De kwaliteit is bij uitnemen'dheid gunstig en de opbrengst is zelfs ruim een derde meer dan die des vorigen jaars. Texel, 2 7 Julij De scliapen, in de maand Maart jl. publiek verkocht bragten per koppel getniddeld23 op. Tbans worden zij per stuk gretig verkocht tot/3'2 en hoogerzoodat die lioerenwelke in het voorjaar kocliten groote winsten behaaldenzoowel door meer waarde, als wol en lammereu. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloteu de me- dewerkirig van het gemeentebestuur toe te zeggen ter uitvoe- ring van het voornemen der Hollandsche Maatschappij van Land- hnutoom in 1 872 ter gelegeuheid van het 25-jarig bestaan dier Maatschappij, daar ter stede eene international teutoon- stelling te houden. Als een bijzonderheid dient vermeld te wordendat in den tuin van een der ingezetenen van 's Gravenhage reeds rijpe druiven gevonden worden. ZwoLLE, 22 Julij. Ook Overijssel is rijk gezegend geweest in het hooigewaser is wel voor twee jaren gewonnen. En toch zijn de prijzen nog hoog, 14 zelfs tot 16 per 1000 halve ned. ponden vvelk vreemd verschijnsel zich alleen laat verklaren door den grooten uitvoer naar EngelandBel- gie en Pruissen alwaar de oogst niet ruim is geweest. Wijhe, 22 Julij. In eene weide alhier heeft men weder getraehl een pink de pezen af te steken. De kersen zijn hier zoo overvloedig, dat men de beste soorten voor 6 a 8 c. het pond koopt. De hooioogst heeft in deze omstrekeu 30 pet. meer dan in het vorige jaar opge- bragt. Het etgroen belooft veel. Blokzijl, 21 Julij. De hooibouw is in deze omstreken genoegzaam afgeloopen. De hoeveelheid gewonnen hooi laat niet9 te wenschen over, doclt de rijpheid van het in den be- ginne binnengebragte had beter kunnen zijn, hetgeen dan ook de oorzaak is geweest van het buitengewoon sterke broeijen, dat ook teregt voor gevaar van brand deed vreezen. Hit schijnt echter thnns door genomen maatregelen gewekenten minsle de visitatie, welke in dezen omtrek is geschied le- verde dienaangaande gunstige resultalen op. Olst 21 Julij Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat in den tuin van zekeren Z alhier een appelboom staat die in de maand April gebloeid heelt, daarna door de rups van bind en bloesem berootd isen nu weder voor de tweede maal in bloei staat Capei.le (Langstraat), 23 Julij. Nog al aanzienlijke partijen hooi worden aan het Oude-Maasje ingeScheept, en dagelijks wordt met het opkoopen voortgegaan. Intusschen zijn de koopers dit jaar zeer keurig zoodat alleeu pnike kwaliteit aftrek vindf, en hooi, dat maar een weinig gebroeid heeft, wordt niet alleen afgekeurdmaar zelfs niel oangezien. De algemeene marktpiijs is ihans 14 per 500 ned pond. Zierikzee, 22 Julij. De I eden hier gehouden openbare verpachiing der lienden eigendum dezer gerneente zijnde heeft, met inbegrip van oukosteu en blokgeld opgebragt de som van 4369.22 In 1868 bedroeg die opbrengst 4640.58. Een landbouwer in Groningen, die alle mogelijke middelen had uitgedaeht om de kersendieven zooals spreeuwen en der- gelijke te w.-ren brengt sedert eenigen tijd eene eigen vin- ding in praktijkdie hem tot dusverre goede resultaten ople- vert. Hij hangt naraelijk een sluk spiegelylas vrij in een boom op, met den glaskant naar de zon gekeerd. De wiud houdt het glas in beweging en dit schrikt de vogels af om te nadereu. Door het fransche ministerie van landbouw en koophandel is bet volgende bekend gemaakt: „In Sicilie is door den heerschenden veetyphus de veestapel met ruim 300,000 stuks verminderd. Dientengevolge ontbreekt het er aan de noodige mest voor den landbouw en is de prijs van het vleesch tot eene buitensporige hoogte gestegen. Te Palermo, eene stad van 200,000 zielenworden naauwlijks 20 ossen daags ge- slagt, waarvan nog een gedeelte voor de troepen en de hos- pitalen besteuid is. Het natte weder in Mei en Junij heeft aan de tarwe over het algemeen nog al nadeel gedaan.. Het gewas is op goede gronden hier en daar gelegerd; men vleit zich echter met een ruim middelmatigen oogst. Ook op de rogge oefende het natte weder een ongunstigen invloed uit. Het gewas staat veelal dan te velde en de op brengst zal waarschijnlijk beneden het middelmatige blijven. De wintergarst ontwikkelde zich gedurende het voorjaar zeer krachtig, maar leed veel, vooral op zware gronden, van den in Junij gevallen regen De waarschijnlijke opbrengst wordt zeer verschilleud en wel van 36 tot 50 hectoliters per hec tare opgegeven. De ontwikkeling der zomergarst werd door de koude in het voorjaar tegengegaan. Iri enkele gedeelten der provincie staal zij uiettemiu vrij gunstig. Het gewas wordt gerekend 32 a 40 hectoliters per hectare te zulleri opbrengen. Van de versehillende gewassen leed de haver het meest van het ongunstige voorjaarsweder. Door de latere warmte heeft zij zich hier en daar nog eenigermate hersteld. De opbrengst zal echter meer dan waarschijnlijk het middelmatige niet bereiken. Ofschoon de paardenboonen zich eerst laat hebben ont- wikkeld, schijnt zulks geenen nadeeligen invloed op het ge was te ZulleD uitoefenen. Over het algemeen toch vleit men zich met een tamelijk ruime opbrengst. De berigten omtrent de erwten luidenop enkele uitzonde- ringen naODgunstig. De opbrengst zal veelal ver beneden het middelmatige blijven, terwijl van sommige veldeti wordt verwacht dat zij weinig of niets zullen oplevereri. Van het koolzaad wordt eene tamelijk ruime opbrengst ver wachtalleen in bet voormalig 4de district is dit gewasnaar gemeld wordtveelal mislukt. De dorschtijd zal veel later dan gewooulijk iuvallen. Het vlas geeft over het algemeen reden tot tevredeubeid. Uit het voormalig 4e district wordt gemeld datdaar de zaad- rijping met de lintvorming geen gelijken tred heeft gehouden, eene mimlere zaadafwerping te wachten is. Op de aardappelen heeft de later ingevallen warmte een heil- zatnen invloed gehad. Op enkele plaatsen heeft men gemeend de sporen der bekende ziekte weder in het loof te ontdekken zij hebben echter geen voortgang gemaakt. Men rekent op een mid<lelbare opbrengst. De meekrapplantenzoowel de oude als de jonge, leden te veel van het koude en natte weder om eene ruime opbrengst te kunuen geven. Vooral de jonge en tweejarige planten verkeeren in zwakken toestand. De graslanden leverden schier algemeen ruim voeder op voor bet vee. De goede verwachting die men van de hooilanden koesterde wordt reeds aanvankelijk bevestigd. Het hooi is van zeer goede hoedanigheid en de opbrengst ruim. De toestand van de voedergewassen is, op enkele uitzonde- ringen na, gunstig, en belooft eene tamelijk ruime opbrengst. De beer Mechi een zeer bekend landhuishoudkundige in Engeland, geeft eene beschrijving van een werktuig tot het droogeu van gras en granen dat hij sinds twee zomers ge- bruikt en dat aan oudernemende landbouwers de grootste voor- deelen belooftZoodra het gras gemaaid is, wordt het van het veld vervoerden blootgesteld aan den invloed van een stroom heete lucht, welke door een grooten waaijer wordt in beweging gebragt. De lucht wordt door een oven met coke gestookt, verwannd, en wordt door den waaijer, welke hetzij door stoomhetzij door paarden kan bewogen wordenin de schuur, waar het gras ligt, gedrevendewijl anders de lucht door den schoorsteen ontsnappen zou. In ongeveer tien rai- nuten wordt het vochtige gras in hooi van de beste kwaliteit veranderdhetgeen door den lieer Mechi en eene menigte andere landbouwers steilig verzekerd wordt, waar te zijn. Deze uitvinding maakt den landbouwer geheel ouafhankelijk vau het weder en de som gelds is onlzaggelijk grootwelke zij aan het land kan besparendoor in plaats van inferieur en beschadigd hooi goed hooi te leveren. De tweede hooioogst, welke door het vochtig najaarsweder dikwijls geheel mislukt, wordt hierdoor even voordeelig als de eerste oogst. Nog eeu en ander voordeel is aan de uit vinding verbonden. Eene van de groote moeijelijkheden welke ondervouden worden door hen, die de fecale stoffen der gioote steden willen aauwenden tot bevochtiging en he me sting der velden, was daarin gelegen, dat hooi, koren euz.zoo lang op bet veld bleven slaan, zoodat eene her- haalde besproeijing van het veld onmogelijk was. Indien echter het gras onmiddellijk na het maaijen van het land wordt weg- gevoerd, kan men de weide onmiddellijk latin besproeijen met fecale stoffen aangelengd met wateren hierdoor den twee- den oogst bespoedigen en grooter maken Door deze uitvin ding zal dus ieder winnenbehalve zij, die het schilderach- tige hooijen op het veld lief hebben, en die nu, in plaats van op hooigeur, zullen worden onthaald op geheel iets anders. Men leest in de Leidsche Courant de volgende aankondigiug »I. en A. hebben de eer de geachte jongelui der stad Leiden bekend te maken, dat zoo zij nog niet voorzien zijn van eene kermis-dame zij zich kun nen vervoegcn bij M. C.een liefclijke dame, die hen zeer hoffelijk zal ontvangen. Zij die verder met deze geachte M C in kennis wenschen te komen, zullen door haar zoodanig behandeld worden, dat er niets te wenschen overhigh. Reflccterenden adresseren zich met franco brieven, motto zwarte krullenNieuwen Rijn alhier." In de gemeenle Sieenwijkerwold is de vrouw van T W.oud 42 jaren, zeer voorspoedig bevailen van drie meisjes; moeder en kinderen zijn welvarende. Men zal zich herinneren, dat onlangs de huishoudster des bewoners van den Mariengaardermolen onder Hyum (Friesland) in hechtenis werd ge nomen wegens moedwillige brandslichling in dien molenten einde haren meesler de assurantie-gelden te hezorgen, die hooger waren dan waarop hem die molen, eerst verkocht en later weder duurder ingekocht (alles op haar aanraden), was te staan gekomen. Zij had de misdaad volkomen bekend. De zaak werd hij de arr.-regtbank geinslrueerdmet gevolg dat de beklaagde naar den prokureur-genera.il hij het provinciaal geregts- hof werd verwezen. Krachtens arrest, ter raadkamer van het hof gewe- zenis do beklaagde weder op vrije voeten gesteld Zijn wij wel ondcr- rigl dan moel de raadkamerop grond van geneeskundige verklaringen, omtrent hare hekrompen verstandelijke vermogens, haar de bcwuste mis daad niet hebben toegerekend. Tuen zij de beslissing vernam, was zij ten hoogsle verwonderd. Zij begreep er niets van, daar, gelijk zij zich uilliet, zij de daad werkelijk had bedreven. Toon de sneltrein van Heerenveen in den avond van 23 Julij het station Wirdum naderde, sliet hij, door het niet verplaatsen van een wissel, op een met kolen geladen wagen, die op het doodspoor was ge- plaatst. Die wagen weid verbrijzeld, de stoker heeft den arm gebroken en enkele passagiers hebben ligte kneuzingen bekomen; overigens liep alles goed af. De machine is door dit geval onklaar geraakt en een liulp- locomotief van Leeuwarden moest hulp hewijzen. Een slager, tevens koopman in vee, is den 10 Julij van Dronrijp met de Harlinger stoomboot naar Londen vertrokken, bij zich hebbende 35 vette schapen De personen van wie de scliapen gekocht zijnwacht- len te vergeefs op zijne terugkomst en ook zijrie vrouw zat in angst, daar de reiziger niets van zich het hooren. Thans heeft de vrouw eene uil- noodiging ontvangen met haar kind naar Londen over te komen en alzoo blijkt het dat deze tiandelaar besloten heeft den frieschen bodem niet weder te betreden. Op de rivier de Maas, ter hoogte van Kralingen, is een ontzettend ongeluk voorgevallen. Het aakschip Anna Mariaschipper L Rriill, werd door de stoomboot LLhenus n° 3, kapt. Harlmanovervaren. In weervyil van al de pogingen ues schippers om af te houdenkwam zijn schip in geweldige aanraking met eene hoot, door genoemde stoomboot gesleept. IJIings begat Kriill zich met zijne familie, die aan hoord was, in eene boot, om zich le redden, doch op dat oogenblik werd zijn schip aan stukken geslagen en viel door den schok het boolje om. De vijf personen, die er zich in bevonden, verdwenen in de diepte. Hoewel lerstond hulp aanwezig was, mogt het alleen gelukken den schipper, zijne schoonmoeder en den kneeht te redden. De vrouw en een kind van Kriill zijn verdronken. De zaak wordt door de polilie ouderzocht. Te Parijs heeft in den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. een ver- schrikkelijke brand gewoedin de rue Nolfe-Dame-des-Champs (achter het Luxembourg). De daar gelegen stallen koetshuizen, werkplaatsen en n agazijnen geraaklen omstreeks middeinacht in lirnnd, en weliira stonden alle gebouweuheslaande een oppervlakle van 12,0(J(J etlenin lichte- lnnijevlam. Alle belendende liuizeu waren ernstig bedreigd zoodat de bewoners have en goed tiachtten te redden. Ondariks de krachligste po gingen tot hlussching, kon men van het etahlissement der maatschappij niets behoudenhet braridde tot den grond af. Van de vijf honderd rij- luigen die voorhanden waren, zijn geen 50 gered, en de meeste voor- raad van versehillende voorwerpen werd geheel vernieligd. Gelukkig heeft men het grootste gedeelte der paarden in veiligheid kunuen brengeri. Ten 5 ure in den rnorgen was men den brand meester, doch de spuiten waren ten 10 ure nog in werking. Niemand heeft het leven bij deze ramp verloren doch drie personen werden ernstig gekwetst. Te Spa doet eene jonge en schoone dame thans veel over zich spreken. Omstreeks 11 ure des morgens komt zij in het zwart gekleed en gevolgd van een gouvernanto, in de speeizaal. In hare hand houdt zij een rood lioekje waarin zich tien banknoten van 10o0 francs bevin- den. Zij plaatst zich aan een speeltafel, terwijl hare dienstinaagd regt achter haar staat; zij speelt met veel voorzigtiglieid en koeltiloedigheid. Als de 10,060 francs verloren zijn, staat zij op en verlaat de zaal. Als zij 30,000 francs gewonnen heeft, zooals dit wel gebeurt, verlaat zij ins- gelijks het spel. En dat is zoo alio dagen. Doorgaans wint zij. Niemand lient haar. Van waar komt zij? Hoe is haar naam Het is een geheim. Men ziet haar slechts in speelzalen nooit op de wandeling. Hare dieust- hode is de bescheidenheid in persoon. Men houdt het er voor dat zij stum is. De Augshurgsche Allg. Zeitung zegtdat de operaas in drieerlei snort te rangschikken zijn: operaas om te hoorenoperaas om te zien en operaas waarhij hooren en zien vergaat Het is een opmerkelijk feit, dat de heer Krupp de eigenaar van de grnole staalfabriek te Essen, in Pruissen, die sinds veer tig jaren in de zaak is en gedurende eenige jaren met minder dan 10,000 man in dienst had, nooit eemg geschil met eenig werkman heeft gehadeen feit, zonder twijfel grootendeels toe le sclirijven aan de bewonderenswaardige inslellingeri en regelingen in het belarig van de werklieden. Volgens eerie der bepalingen van de inrigtingen beeft ieder werkman na twinlig jaren dienst, aanspraak op een jaarlijksch pensioen gelijk aan do helft van zijn loon in het laatsle jaar, en na vijf en dertig jaren kan hij zijn ont- slag nemen met een pensioen gelijk aan hel voile loon Zulke regelingen eihler, hoe krachtdadig zij ook mogen zijn, schijnen de buitengewone ecndr igt en orde die altijd in deze ontzettend groote inrigting worden gehandhaafd niet te verklaren Dikwijls zijn duizend tot veertienhonderd man bezig aan eenen arbeid, zooals het gielen van eeri' vorm. Zij vver- ken als een roan, en dezelfde harmonie en milftaire orde heerschen altijd. Uit Groningen wordt gemeld: »Het geloof aan heksen en spoken is nog altijd niet verdwenen; ziedaar eene wel treurige, maar onwedcr- sprekelijke waarheid, waarvan ook deze stad weder een trefferid bewijs heeft opgeleverd Een paar gehuwde lieden hezitten onder meer kinde ren eene dochter, lijderide aan vallende ziekte. Voor eenige dagen kreeg de lijderes weder zulk een loeval, ditnraal echter gepaard met een hevige slijmbrakingwelke de moeder noodzaakle de hulp der buren in le roe- pen, onder welke er waren, die verklaarden dat hare dochter door zekere met name genoemde vrouw was.... betooverd. Waaischijnlijk zou de zaak geene verdcre gevoigen hebben gehad, zoo riiet de aangeduide vrouw, aan welke deze aantijging was ter oore gekomen van het haar ten laste gelegde aangifte bij de politie had gedaan. Deze deed daarop onderzoek naar het gebeurde, tengevolge waarvan de moeder der lijderes zoo ont- stelde, dai zij sprakeloos ineenzeeg, en thans reeds, in weerwil van de zorgvuldigste geneeskundige behandeling en verpleging, is overleden Voorzeker eene behartigenswaardige les voor velen die vaak uit scherts zoogenaanide spookhistorien in de wereld brengen." Heb je ooit zoo'n dun middeltje gezien vroeg iemand, op eene voorbijgaande dame wijzende - 0 he, was het antwoordverieden zag ik er zelfs een zoo dun als twee zulke dunne bij elkaar. Te Kralingen is de bliksem geslagen in de woning van A. van der Wiel. De straal heeft zich een weg gebaand door het woonverlrek heen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2