- *34 LuiHlhomv. Polderwezen. AANBESTEDINGEN. €lemengde Berigten. 5. De Voorzittek legt ter tafel over de bestekken met teekeningen, ontworpen voor de te bouwen school n°. 7 en de te bouwen school en on- dcrwijzerswoning n°. 8. Ten opzigte der plans voor school 8 wordt hesloten die te doen ver- vallen, omdat het is voorgekomen niet doelmatig te zijn, en een nieuw plan te doen maken in den geest van hot plan voor school 7, doch de school iets grooter, zullende de plans, gereed en door eene commissie van deskundigen onderzoeht zijnde, op nieuw bij den Eaad worden behandeld. 6. Wordt besloten aan het polderbestuur kennis te geven, dat men wel gonegen is aan te koopen 1 bunder, 93 roeden, 13 ellen grond, zijnde de wegen en aanlegplaatsen langs de Kiuisvaart en Kruistogt en Vennepertogt en zulks voor den door dat bestuur gevraagden prijs. 7. Wordt besloten aan Burgemeester en Wethouders op te dragen, om de dorpsgronden der gemeente weder voor een jaar publiek te verpachteuter- wijl met de verpachting der wegen tot in het voorjaar zal worden gewacht. 8- Op praeadvies van Burgemeester en Wethouders wordt besloten, op de adressen van J. Knol, J. de Vries en G. Mourik, verzoekende dat het uur van sluiting der herbergen moge worden gewijzigd, afwijzend te be- Bchikken. 9. Op het daartoe door C. Lewis en J. Winters gedaan verzoek, wordt besloten, ter tegemoetkorning in de kosten eencr te Nieuw-Vennep te houden harddraverijuit de Gemeentekas eene bijdrage van f 25 te verleenen. 10. Wordt besloten, de door Burgemeester en Wethouders aangeboden Gemeente-rekening over 1869, alsmede de door het Burgerlijk Armbestuur ingezonden Rekening over 1868, te stellen in handen eener commissie van drie leden tot onderzoek. 11. Wordt, op voordragt van Burgemeester en Wethouders, besloten om, tot het verrigten der doodschouw in de gevallen waarin zulks, volgens de Wet van 10 April 1869, {Staatsilad n°. 65), wordt gevorderd, aan te wijzen twee geneeskundigen, in elk dorp een, wordende voor de belooning een tarief vas 12. Nader gelezen een schrijven van den Burgemeester van Sloten, waarbij wordt verzocht dat deze Gemeente eene toelage moge geven in de kosten van het onderwijs te Sloten, voor de kinderen die uit deze Gemeeute te Sloten schoolgaan. Wordt, op advies der plaatselijke schoolkommissie, besloten aan het Ge- meentebestuur van Sloten te berigten, dat deze Vergadering geeue termen heeft gevonden om in het voorstel van den Burgemeester van Sloten te treden. 13. Gelezen eene missive van de Commissie voor de te bouwen Gerefor- meerde school te Nieuw-Vennep, daarbij kennis gevende van het voornemen tot houwing dier school en verzoekende dat de grond, zich bevindende vooraan op den Binnenwcg in sectie Q aan de Hoofdvaart, in het dorp Nieuw-Vennep, aan haar moge worden afgestaan, tot ophooging van het terrein dier school. Is, op voorstel van den heer van Riessen, besloten, dit schrijven te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, ten einde na te gaan of bedoelde grond benoodigd kan zijn bij het later in orde maken van den weg. 14- Wordt na deliberatie besloten, om op de Begrooting voor 1870 te brengen het tractement voor een hulp-onderwijzer voor school n°. 7, ad 400.— 15. Wordt besloten om de notulcn van den Gemeenteraad inhetvervolg niet meer geheel, maar dat een kort uittreksel uit de notulen in het Weelcblad van Haarlemmermeer zal worden geplaatst. 16- Wordt in principe besloten, een klein gedeelte grond te verkoopen naast het Raadhuis, tot het daarop bouwen van een huisten behoeve van den Burgemeester. De Vergadering is daarop gesloten. 1. 2. 3. 4. 5. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 26 Augustus 1869, des namiddags ten een ure, ten Raadhuize. Ingekomen stukkeu en mededeelingen. Geraeenterekening 1868. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1868. Bezwaarschrift tegen den Hoofdelijken Oraslag. Benoeming van Armmeesters. Capelle, (Langstkaat) 17 Aug. Was de landbouwer in de afgeloopen week hier niet zonder reden bevreesddat zijn tot schoven gebonden korendoor den aanhoudenden regen, geheel zou bedervende uitkomst heeft echter bewezen dat dit bederf van luttele beteekenis is. Alleen in den band zijn enkele arendie niet best rijp warenaan het kiemen geraakt, doch die enkele aren beteekenen zeer weinig, wanneer men de vrij aanzienlijke opbrengst van de hoeveelheid lands in aanmerking neemt. Men mag veilig aannemen dat thans de geheele rogge- oogst in de schuren geborgen is. In het naburige Babylonienbroek worden de tarwe-akkers in erge mate door de veldmuizen verwoest. Ook in de weilan- den maken die onwelkome bezoeksters onafzienbare sporen. Sedert eenige dagen zijn kalfkoeijen en dito vaarsen zeer willig, zoodat belgische kooplieden weder belangrijke aan- koopen doen. Het hooiaan het Oude Maasje tot schelften of mijten geplaatstals een bewijs dat het te koop is begint zeer sterk op te ruimen. Evenwel zijn verscheidene hooiboeren verpligt geweest, hunne schelften naar de schuren terijden, aangezien hun hooidoor het vele broeijenniet voor den handel ge- schikt was, terwijl anderen gaarne hooger prijs zouden bekomen. In den zomer maken de muggen en vliegeu zich gereed om het vee en het menschdom te verrassen. In de stad heeft men van die insecten minder last, maar op het land des te meer. Men gebruikt daar, om ze te verdelgen, zoeten melk, potlood en rottekruid; dit laatste middel is echter zeer ge- vaarlijkwant een dier vergiftigde vliegen kan in het eten vallen en dit kan de noodlottigste gevolgen na zich slepen. Zie hier een eenvoudig middel, waarmede men in korten tijd al de vliegen kan vernietigendie een woning of een stal onveilig makenMen neemt een plank van een el in 't vier- kant en hangt die aan een rauur van een stal of van den gang, waarop alle kamers uitkomenen vervolgens smeert men met een kwast over die plank een dunne laag suiker- siroop. De vlieg wordt aangetrokkeu door den reuk van die suikerachtige materiewaarop zij dol isen vliegt er op aan, maar door haar drift kleven de vleugels en pooten er aan vast en kan zij niet meer los komen. Na vruchtelooze po- gingen en uitputting van krachten sterft zij. Wanneer nu die plank geheel bedekt is met doode vliegenschraapt men ze met een houten raes af en smeert er met den kwast een tweede laag stroop op. Op die wijze wordengelijk men begrijpen zaleen huis of een stal zeer spoedig bevrijd van al de vliegendie den bewoners of het vee tot last zijn. Er is een groote vliegdie zich bij voorkeur op het paard zet en dit of ondeugend of ziek maakt. Zij zoekt vooral den buik van het paard op, omdat het vel daar minder dik is, zoodat haar angel er beter doorglijdt. Men heeft een een voudig middel om ook die vlieg te verdrijven of te vernieti gen: Men neemt een handvol groene noteboombladerenhakt die goed fijn stampt ze en laat ze vervolgens gedurende eenige dagen weeken in een kan koud water. Men bestrijkt den buik van het paard met dit aftrekselen iedere vliegdie er zich aan vast hecht, is terstoud een lijk. Hoe sterker het aftrek sel is, des te geweldiger is zijn uitwerkiug. Ook de boom- of bladluizen worden door dat aftreksel ver- nield en men behoeft de boomen of planten, waarop zij leven, er slechts eens mede te bespuiten, om den geheelen zomer geen last van die insecten meer te hebben. Als de vruchtboomen overlast hebben van de mierenkan men ze het opklimmen langs den stam niet beter verhinderen, dan door aan den voet der boomen een laag teer of petroleum te smeeren. Die laag moet minstens 8 duim breed zijn. Het insect dat daarover moet om naar boven te komenvalt flaauw of stikt. Op verschillende plaatsen in het district Erankfort a/d Oder is de runderpest uitgebroken. De duitsche bondswet van 1 April dezes jaars betreft'ende maatregelen tegen die ziekte is onmiddellijk in werking gebragt. De besmette plaatsen zijn door militairen afgesloteD. Het slagtvee mag alleen onder toezigt der politie en van den veearts verkoeht en geslagt worden. Binnen een kring van drie raijlen zijn tot nader order alle weekmarkten verboden zoowel als alle groote opeen- hoopingen van vee, en voor zoo ver doenlijk ook van menschen. In de London Gazette van 10 Augustus jl. zijn verschillende orders in Council opgenomen betreffende den invoer in Enge- land van vreemd vee, waarbij onder anderen de voorwaarden worden bepaald, waaronder vreemd en britsch vee in de haven van Louden kan verkoeht worden. Daar de beperkte bepa- lingenwelke daarbij zijn vastgesteld ook op uit Nederland aaugevoerd vee van toepassing zijn, wordt de aandacht van belanghebbenden daarop gevestigd. Onder anderen is bepaald dat vreemd vee niet ontscheept mag worden dan terplaatse, op de wijze en op den tijd als van wege de engelsche rege- ring zal worden aangewezenen dat het binnen tien dagen na de ontscheping moet geslagt worden. In sommige gedeelten van het graafschap Surrey (Engeland) lijden de melkkoeijen aan het zoogenaamde „tong- en voet- euvel", dat zich snel verspreidt. De tong wordt raauw en de voet doet zeer, zoodat het dier niet goed eten en niet staan kan. De ziekte duurt een paar wekendocli de beesten wor den eerst na verloop van maanden weder geheel beter. De heer J. B. H. van Royen te Utrecht heeft een goed werk gedaan met eene „eenvoudige toelichting" van het Pomprad, een verbeterd scheprad, van den Ingenieur II. Overmars Jr., door den druk algemeen te maken en zoo doende alle belang hebbenden in de gelegenheid te stellen, zich een juist denk- beeld van dit nieuwe waterwerktuig te vormenen de voordee- len te leeren kennen, welke zijne toepassing op den landbouw verschaft. Twee groote uitslaande platen verduidelijken de be- schrijving, volkomen en wij raden alien aan, die den dagelijkschen strijd met het water te voeren hebben, deze brochure te koopen. Zij kost slechts 75 cents en is bij Kemink en Zoon te Utrecht uitgegeven. Eene aandachtige bestudering van het Pomprad des heeren Overmars, leidt tot de konklusie, dat hetgeen de uitvinder van de voordeelen der toepassing opgeeft, waar moet zijn. Maar wat nog oneindig meer zegt, de onwederlegbare bewijzen zijn reeds voorhanden, dat het werktuig in de praktijk ten voile houdt, wat het in theorie belooft. Laat ons zien. Het pomprad heeft geen buisjes of kleppen of zamengestelde zuigers, die met oponthoud of reparatien drei- genhet benedenwater wordt met elke snelheid voordeelig in het bovenwater geschoven; de pomp blijft immer geregeld wer- ken, hoedanig ook de waterspiegel van beneden- en bovenwater mogen rijzen of dalen; door de eenvoudige en stevige konstructie, zoowel van het rad als van depompbuis, levert het geen be- zwaar op deze zoo groot te makendat kolossale hoeveelheden water tot aanmerkelijke hoogten kunnen worden opgevoerd en om diezelfde redenen zal men het rad zoo uoodig ook zeer smal kunnen konstrueerensteeds wordt het benedenwater rustig zonder noodeloos geweld, in het bovenwater opgebragt. De voordeelen zijn derhalve met andere woorden deze 1°. Het is eenvoudig en sterk van konstructie en goedkoop; een gewone smid of timmerman kan het bij onverhoopt noodig herstel, maken; 2°. het kan het water met alle snelheden opmalen3°. het blijft voortdurend het water voordeelig op- voeren hoedanig ook de hoogten van beneden- en bovenwater mogen veranderen; 4°. het is beter, dan eenig ander bekend waterwerktuig, geschikt om in korten tijd kolossale hoeveelhe den water tot hoogten beneden zes meters op te voeren. En nu de ondervinding. Zij bewijst dat er niets te veel van het pomprad bij theoretische bespreking gezegd is. Zij heeft reeds geleerd dat het nuttig effekt, dat isde werkelijke opvoer van water in verhouding tot het vermogen van het stoom- of windwerktuigbij het pomprad buitengewoon groot is en veilig op negentig percent kan geschat worden. Die ondervinding is verkregen bij de aanwending van het pomprad in den polder het Laag Hemaal, nabij's Hertogenboschwaar het nu reeds sedert maanden voortdurend heeft gewerkt, en dagelijks in werking te zien is. De genoemde polder, het Laag Hemaalongeveer 1800 bun ders groot, werd door een stoom -scheprad bemalendat op den duur onvoldoende bleek te zijn. Het bestuur van den polder heeft den Ingenieur H. Overmars Jr., aan wien hier te lande oktrooi voor het pomprad is verleendopgedragen om dat onvoldoende scheprad in een pomprad te veranderen en daarbij tot de hoogste standen van het buitenwater opbrengsten bedon- gen die vroeger nimmer door het scheprad geleverd werden. Onze meest geachte waterbouwkundigenzooals de heeren ingenieurs Stieltjes, Conrad en Reuveus, hebben ten vorigen jare, toen zij als commissie waren vereenigd om voorstellen te doen tot de verbetering der waterlozing van Rijnlanddan ook reeds aaugeraden tot proef een scheprad van het stoomgemaal te Gouda in een pomprad te veranderen. Zulk een verandering en ook dit mag als een voordeel aangemerkt wordenlevert geen overwegende bezwaren op. Integeudeel; zij geschiedde aan het Laag Hemaal, met inbegrip van alle daarbij behoorende werk- zaamheden, binnen tien weken tijds, zijnde 14 dagen voor den bij kontract bepaalden tijd. Aan het gunstig oordeel van de heeren StieltjesConrad en Reuvenspaart zich dat van wijlen den in de praktijk vergrijs- den en algemeen geachten waterbouwkundigeden heer J. Kros te Leiden, die, in weerwil zijner hooge jaren, een der eersten was die aan het pomphart in den polder het Laag Hemaal een bezoek bragten. Ook in de vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, 13 April dezes jaars gehouden, werd het pomprad grondig besprokennadat de heer Stieltjes het model en de feitelijke met het werktuig verkregene resultaten had medegedeeld. Genoeg voorwaar, om onze levendige belangstelling in de vinding des heeren Overmars te regtvaardigenen onze inge- nomenheid met de eenvoudige toelichting, die van Royen in het genoemde geschrift van het pomprad heeft gegevente motiveeren. Men late toch die brochure niet ongelezen en men verzuime niet het werktuig te gaan zien. Wie er nog meer over lezen wil, zie o. a. Be Nederlandsche Indusirieel van 27 Junij en 4 Julij, Nrs. 17 en 18, waarin men een goed geschreven stuk vindt van een ooggetuige der werking van het pomprad. Wij veroorlooven ons daarbij echter de opmerkingdat de scherpzinnige steller nog eene hoogst belangrijke eigenaardigheid onopgemerkt liet, namelijk de ver- wijding van den afstand der krimpmuren, onmiddellijk voor en achter den cylinder, waardoor de waterboog of opslag wordt vermeden en het gemakkelijk laden en lossen van het water ontstaat. Moge het hiermede aangekondigde geschrift bijdragen, om de aandacht op het pomprad te vestigen en het spoedig tot groot voordeel der eigenaars en gebruikers onzer lage pol- derlanden in vele wind- en stoomgemalen de plaats van schep rad en vijzel te doen innemen. De heer van Royen verklaart zich ten slotte bereidzoo veel in zijn vermogen is, meerdere inlichtingen nopens het pomprad te geven, vooral in verband met de bijzondere omstandigheden waarin men het zou wenschen toe te passen. Zijn adres is Utrecht, van Wijcks Kade H. 325c?. Belangstellenden hebben dus overvloedige gelegenheid, om zich volledig in alles op de hoogte der zaak te stellen. Den 18 Augustus werd door het bestuur der Amsterdamsche Kanaalmaatschappijaan haar bureau te Amsterdam, in het openbaar aanbesteed het maken van den put voor de draaibrug over het Noordzeekanaalbuiten Velsenin de rigting van den spoorweg tusschen Haarlem en Uitgeest. Aannemer de heer J. C. Slebe, te Haarlem, voor 28,500. Den 13 Augustus, 's namiddags circa drie ure, is te Amstelveen, op de boerderij Kroonenlurghewoond door H. Willigenburgbrand ontstaan, ten gevolge van het broeijen van het hooi; de geheele boerderij, benevens al de gereedschappen met circa 300,000 pond hooi is verbrand waarvan slechts 100,000 pond tegen brandschade was verzekerd. Dat de brandewijn niet alleen bij menschen, maar ook bij dieren dronkenschap verw'ekt, is reeds van zelf aan geen twijfel onderhevig, en door talrijke waarnemingen gekonstateerd. Zoo kwam onlaugs een Noord- Anierikaan op de gedachte, de ratten in zijn huis, door een uit brood, suiker en brandewijn bestaand deeg dronken te maken en op deze wijze te vangen. Inderdaad beantwoordde het gevolg ten voile aan zijne ver- wachtingen; de beesten toch, die van het in den kelder geplaatste deeg gegeten hadden, gaven zich aan eene vrolijke zorgeloosheid over, en lieten zich bij de nadering van hunnen gastheer, in plaats van in hunne holen terug te keerenzonder tegenweer vangen. Intusschen dient men bij zulke ondernemingen op te passenwant eene te late komst kon ligtelijk teleurstelling veroorzaken, namelijk, in het geval dat de gasten hun roes zouden hebben uitgeslapen. Tijdens het onstuimige weder op den 11 dezer, zijn op de kusten van Hellevoetsluis, tegen den avond, twee engelsche schepen met al de opvarenden een prooi der golven geworden. Een man van het scheepvolk op de HoUandia, een rolterdamschc stoomboot, liggende op den Theems nabij Brewers-quay, (te Londen) heeft het leven verloren door het springen van den stoomketel op een stoomsleper. De stortbui van ijzer, die op de Hollandia viel en daarop veel schade aanrigtte, wierp een stuk tegen het hoofd van den man die in bet gasthuis aan de wonde is overleden. De kapitein en de stoker van den sleper werden vermorseld in de lucht geworpen. De machinist was aan wal gegaan om te ontbijten, en had de boot onder 50 pond stoomdrukking verlaten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2