WEEKBLAD Vrijdag, 2P7 Augustus. N°. 35 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. TieivAe Jaargang. Is kilbemaling met bevloeijing onuitvoerlijk? Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. AARLRMMERNBER, PRIJS VAN HEX ABONNEMENT in het Jaar6- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Nadat Leeghwater, Cruquius en de baron van Lijnden, met vele anderen, gedurende meer dan tweehonderd jaren hadden aangetoond dat de Haarlemmermeer konde en behoorde droog- gemaakt te worden, heeft de hoogleeraar Jacob de Gelder met de opzigters van Rijnlandvviskunstig aangetoond in zijne memorie aan dat Collegie, dat die droogmaking onuitvoerlijk was. En ziede droogmaking heeft desniettegenstaande plaats gehad, en in den nieuwen polder leven bereids meer dau tienduizend menschen. Mr. Rutgers van Rozenburg gaat nog verder. Nadat ik sedert vijftien jaren twee honderd bunders land in Haarlem mermeer heb bevloeid, en wel door water uit eenen hevel (welke bevleeuing echter beter en met minder gevaar voor den. waterstand des polders door eenen kilmolen zoude kun- nen geschieden)beweert Mr. Rutgersmet den Hoofdopzig- ter des poldersdat zulk bevloeijen (door kilbemaling) onrno- gelijk isdat het land in Haarlemmermeer daartoe te ongelijk ligtdat daardoor 600 bunders land onder water zouden gaanenz. enz. Als iets bestaatmag men veilig beweren dat het kan be- staan. Wie het niet gelooven wil, kan het dagelijks op de Badhoeve komen zien. Maar om te zien, moet men zijne oogen willen open doen en die niet onwillig sluiten, of naar eene andere zijde heen- rigten. Mr. Rutgers en vele anderen hebben de gewoonte hun land te verpachten. Uit den aard der zaak weten zij dus zelden, wanneer hun land te veel of te weinig water heeft, en kan hun dat ook niet schelen het gaat den pachter aan. Men leert dit niet op het kantoor, of op de beursof in de stu- deerkamer, of in de pleitzaalmen ziet dit op den akker en ondervindt daar de schade. Voor mij, die gewoon ben zelf het land te bebouwenis dit uit den aard der zaak spoediger merkbaar. Zoo weet ik b. v. op dit oogenblik dat op Maandag den 9 Augustus j. 1. het water in den polder stond op 4.86 -f- A. P., en dat desniettegenstaande op een mijner stukken land, BB 9, zooveel water stond, dat de stoomploeg, zoowel als de oogst- kardaarin zakte. Op Woensdag 11 Augustus stolid het water nog slechts 0.4 meter onder mijn bouwland, en was op Donderdag 12 Augustus alweder een decimeter gerezen. Deze ongelukkige toestand bleef voortduren tot 17 Augus tus, dus gedurende acht dagenzoodat mijn goed vlasland al den tijd had om eens regt nat en koud te worden en ik noch ploegen, noch mennen konde. Dit ongeluk nu was toe te schrijven daaraandat het Polderbestuur verzuimd had eenen dam van kroos te doen wegnemen uit den Krommen togt, die mijne eenige van Bestuurs- wege wettig daargestelde water-uitloozing daarstelt. Het hielp mij weinig of ik met Hen man dagelijks werkte om het water in den Spaarnwouderdwarstogt te loozendoor de duikerswelke ik voor zulke ongelukkige gevallen in den Spaarnwouderdwarsweg heb laten makenbehalve het eigen water, kreeg ik nog al het water van het land dat boven mij ligt (sectie CC)ik had dus een voorsmaak van de wer- king der dammendoor den heer Rutgers van Rozenburg en den Hoofdopzigter voorgeslagenen die nuvolgens hun voorstelwet en regel zullen worden. Het was jammer dat de Hoofdopzigter juist met den Dijk- graaf naar Duitschland waszoodat hij de schade bij mij niet konde zien. Het lage land des polders (de kil) was drooggemalen tot 5 en 5.20 -3- A. P. en toch lag mijn land BB 9, dat op het laagste punt slechts tot 4. -3- A. P. daalt, en dus schijn- baar een meter boven water moet liggen, inderdaad slechts een of twee decimeters boven den werkelijken boezemstand. De proefneming was dus al zeer ongelukkig"en hieruit kan blijken hoe de toekomst zal zijnwanneer al de killetjes en killen zullen drooggemalen worden door afzonderlijke be- malingenen het hooge en middelbare land worden verzuurd door allerlei waterkeerende dammen, onder toezigt van een Polderbestuurdat nu reeds te kort schiet in het wegruimen der kroosdammen. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UIT GAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) Mr. Rutgers heeft zich opgeworpen tot den advokaat der hooglanders hij heeft veel kans zijne zaak te winnen want in het Polderbestuur zitten op dit oogenblik bij uitsluiting bijna niet anders dan hooglandersdie aan de laaglanders alles willen toestaan wat den polder oogenblikkelijk maar schijnbaar geen geld kost. Zij zijn dus regter en partij in hunne eigene zaak. Wanneer nu diezelfde hooglanders later zullen inzien dat hun beste bouwland (waarvan zij thans de opbrengsten van vlas tarwe enz. trekken) ondergemalen wordt door de buren, en het water bovendien nog kunstmatig wordt opgehouden door de dammen van Mr. Rutgers of den Hoofdopzigter, dan eerst zal mijne meening zegevierenmaar het zal dan wel wat laat zijn; er zal groote winstderving hebben plaats ge- vonden; er zal op vele plaatsen niet te redden verwarring zijn ontstaan verkregen regten van bemalingen zullen moeten worden geeerbiedigdenz. enz. Het zal veelveel geld kosten. Hoe Mr. Rutgers ook moge trachten met mij den gek te scherenik zal niet ophouden tegen deze maatregelen te waarschuwen zoolang het nog tijd is. Telkens wanneer partij weder nieuwe stukken in het pro- ces brengt zal ik mijne meening weder doen hooren. Dit was onlangs het geval toen het Rapport van den Hoofdopzig ter verschenen was ik had gemeend verder te kunnen zwij- genmaar nieuwe argumenten maakten nieuwe wederlegging noodzakelijk. Moet ik nu eindelijk bij Hoofdingelanden de zaak der laaglanders verliezen ik zal wachtenen ik vreesdat dit niet lang zal behoeven te duren; want er zijn sommige waar- heden die men niet door overstemming veranderen kan. Al zullen Hoofdingelanden op zekeren dag met algemeene stemmen (min eene) hebben uitgemaakt dat de laaglanders door afzonderlijke bemaling het middelbare land kunnen on- dermalendie schade zal zich toch openbaren. De tegenwoordige vrienden van Mr. Rutgers zullen zijne vijanden worden op den dag als de vlasboer hen zal bedan- ken voor de huur van hun land, omdat dit land telkens onder water geraakt. Als dat nu veel geld zal kosten en veel verdriet, zal men aan mij denken als het te laat is. Als de landen beneden 4.60 -3- A. P. afzonderlijke bema lingen zullen hebben (zie Kaart Hoofdopzigter), zullen het eerst van alien onder water geraken de gedeelten land lig- gende van 4.30 tot 4.60 A. P. Het zijn de sectienB. 22, 23, 25; 26; E. 1630; P. 1—15; J. 1, 5—10, 16; K. 13—22, 24—29; L. 1—6, 10—14; N. 20—29; O. 3—15, 18—30; P. 9—10; Q. 1—7, 16—20; GG. 10—15, 22, 23, 25—30; HH. 6—8, 12, 14, 15; II. 17, 20, 23, 26—30 JJ. 16—30; KK. 1—17, 23, 25; LL. 7—12; MM. 7, 8, 10—15, 16—24; NN. 1—20, 22—28; PP. 1—3, 5—7, 12—30; QQ. 1, 2, 17, 20; RR. 13_16, 17—19, 21. Zijdie eigenaars zijn van deze landerijendienen te we ten dat zij het eerst aan de beurt zijn om onder water te worden gemalen. Zij hebben tot hiertoe stil gezeten. Indien hunne verte' genwoordigersde Hoofdingelandende afzonderlijke bemalin gen toestaan, liggen zij het eerst aan de beurt om te verdrinken. Indien dit gebeurtik zal hen hebben gewaarschuwd. Al is mijn naam hierdoor op dit oogenblik minder populair bij de eigenaren van het hoogste land; al moet ik hierover de hooghartige aanmerkingen hooren, en zelfs de aardigheden lezen van Mr. Rutgers van Rozenburg ik acht het pligt dit alles niet te tellenmaar waarheid te zeggensteeds en over- al. Wil men mijne stem kunstmatig smorenhet zal niet helpen 1 Al loopt de Leugen nog zoo snel De Waarheid achterhaalt haar wel Amersfoordt. Badlioeve, 24 Augustus 1869, den Verjaardag van wijlen Koning Willem I, die Haarlemmermeer heeft drooggemaakt niettegenstaande Mr. Luzac in de Staten- Generaal beweerde dat dit onuitvoerbaar was. PRIJS DER ADVERTENTieN: van 16 regels 7 5 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag der op 24 Augustus plaats gehad steding van het vervaardigen van drie verder kolenbergplaats aan het stoomtuig den Lijnden. Ingeschreven werd: door J. Heijinkte Amsterdam L. Kieviet, te Haarlemmermeer, G. van der Horst, te Haarlem,. J. Guldemond, te Hillegom Gebrs. Bos, te Haarlemmermeer,. G. van der Starre, te Sloten Wed. Mulder en Zoonte Haarlem, A. Hartman te Haarlem J. Groenewegente Haarlem C. L. Heijinkte Amsterdam W. van den Berg, te Haarlem,. hebbende aanbe- lingschotten in de voor 2190.- 2350.- 2150.— 1998.89 2139.— 2090.— 2849.- 2037.- 2143.— 2530.— 2345.— Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder, op Woensdag den 1 September 1869 des morgens ten lOure, in het lokaal van Staats, te Haarlem. a. Mededeelingen. b. Bepaling van de koopsom, waarvoor veldwegen zullen worden verkocht. c. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot verkoop van veldwegen aan de heeren: Meijer, Jhr. Rutgers van Rozenburgvan Eijk en de dames Simon Thomas. d. Rapport der Commissie omtrent de gedane betalingen en afschrijving uit den post Onvoorziene Uitgaven dienst 1868, en vaststelling der Rekening dienst 1868. e. Voorstel der Commissie tot afzonderlijke inpoldering, met advies van Dijkgraaf en Heemraden en behandeling der Verordening. Magtiging tot verhooging van enkele posten op de Begrooting dienst 1869, uit den post Onvoorziene Uitgaven. g. Voorstel tot verkoop van poldergrond aan de gemeente Haarlemmermeer. h. Verzoek van J. Boers, tot teruggave van ingehouden boete. i. Vaststelling van het Suppletoir Kohier 1869. j. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur, tot wederinhuring der localen van de Secretarie. De op Dingsdag 17 Augustus 1869 te Nieuw-Vennep ge- houdene Harddraverij is als volgt afgeloopen Des voormiddags hebben 16 paarden medegedongenzijnde boerenpaardenwelke nimmer een prijs gewonnen hadden. De prijs, zijnde een prachtig met zilver gemonteerd zuur- stel, is behaald door het paard Geertrui"eigenaar de heer K. van Este Waddinxveen en bereden door den pikeur J. Vis. De eerste premiezijnde een prachtig met zilver gemonteerde sigarenbeker, met dito luciferspot, is behaald door het paard „de blaauwe bles"eigenaar de heer P. Ent- hoven, te Haarlemmermeer, en bereden door diens zoon G. Enthoven. De tweede premie, zijnde een Priesch paar- dendek, is behaald door het paard „Aafke"eigenaar de heer W. C. Bulk, mede te Haarlemmermeer, en bereden door G. Treur. Des namiddags hebben 14 paarden medegedongenzijnde paarden van zessen klaar, doch welke hoegenaamd geen Stads- prijs gewonnen hadden. De prijs, zijnde een prachtige zilveren tabakspot en een dito vuurkomfooris behaald door het paard „de Goedheid" eigenaar de heer B. de Jong, te Haarlemmermeer, en bereden door den eigenaar zelven.De premie, zijnde een prachtige met zilver gemonteerde sigarenbeker, met dito aschbak en luciferspotis behaald door het paard „de Nette"eigenaar de heer C. de Graaf, te Winkel, en bereden door den pikeur P. Langendam. Prijzen en premien zijn finaal vereerduitgenomen de prijs, behaald door het paard „Geertrui"van den heer K. van Es,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1