WEEKBLAD No. 36 VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vrijdag, 5 September •ftkAiU> Tieude Jaavgang. Haaiiemmermeer. GEMEENTE-RAAD. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 25 tot 81 Augustus 1869. Holl. Maatscliappij Landbouw. Landbonw. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Zitting van Dingsdag 10 Augustus 1869. Voorziiter: de Heer J. WLantzendorffer. Tegenwoordig 12 Leden, zijnde de heerenKlapwijk, van Riessen, Ver- ploegh, Dorbeck, van Vuuren, 'tHooft, Tensen, Buis, Knaap, Timmer- mans, Scbone en Kuiper. Afwezig de heer Lanser. De notulen der vorige Vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1°. A an de Vergadering wordt mededeeling gedaan van eenige Staatsbladen b. den uitslag der onlangs plaats gebad hebbende herstemming voor de verkiezing van Baadsleden. Aangenomen voor kennisgeving. 2°. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wetbouders, wordt besloten tot toelating van al de nieuw benoemde Baadsleden zijnde tegen de door hen overgelegde geloofsbrieven geene bezwaren gerezen. 3°. Op het daartoe gedaan verzoek wordt besloten. een stukje grond naast het Baadhuis te verkoopentot het daarop bouwen van eene woning voor den Burgemeester. 4°. Nadat van gedachten was gewisseld omtrent eene andere bestemming te geven aan een paar vertrekken in het Baadhuiswordt besloten aan Burgemeester en Wetbouders op te dragen om hieromtrent nader hun ge- voelen mede te deelen, en dan de zaak in de volgende Vergadering te be- handelen. 5°. Wordt besloten, om twee gedane lijkschouwingen te betalen uit de Gemeentekasomdat die niet uit 's Rijks kas kunnen worden betaald. 6°. Op het adres van R. Goris, te Nieuw-Veunep, verzoekende dat voor de bouwing eener bijzondere school aldaar kosteloos inoge worden afgestaan de grond liggende op een der binnenwegeu te Nieuw-Vennepwordt af- wijzend beschikt. 7°. Na eenige deliberate over het voltallig maken van het Burgerlijk Armbestuur, wordt door den Voorzitter de toezegging gegeven, dat de be- noeining van Armmeesters in de volgende Vergadering zal plaats hebbeu. De Vergadering wordt daarop gesloten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte houden op Dingsdag 7 September 1869 des namiddags ten een ure, ten Kaadhuize. 1. Beeediging van raadsleden. 2. Benoeming van een wethouder. 3. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerl. stand. 4. Aanbieding der Begrooting voor 1870 5. Plans voor de te bouwen scholen. 6. Ingekomen stukken. GEBOBEN Catharina Cornelia, dochter van J. P. F. Boudewijn en B. Verheem. Jacoba Geertruida, dochter van A. Voordendag en T. Best. Jakobns, zoon van J. Bus en A. M. Hack. Jan Hendrik zoon van J. Groot en D. Ossen. Geertruida Maria dochter van II. Vlaskamp en E. J. Thoolen. OVERLEDEN Petrns van Bemden, oud 51 jaren, gehuwd met P. Ja cobs. Krijntje, oud 9 maanden, dochter van W. Spaargaren en J. Vree- ken. Gerrit Cornelisoud. 7 maanden zoon van J. D. Eavensbergen en C. Tanis. Johannes, oud 4 maanden, zoon van C. Somers en C. Pij- nenburg. Aaltje, oud 2 jaren, dochter van W. van 't Hof en A. Jong- kind. Adrianusoud 11 maanden, zoon van L. Blom en A. Meulekes. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD C. de Gier met J. van der Mooren. A. de Buig met C. Nouwens. Manndag den 30 Augustus, des avonds ten zes ure, brak een hevige brand uit in de boerderij bewoond door W. Claij Wzn., aan den IJweg, sectie L, kavel 14, te Haarlemmer meer. Het gebouw, eene Noord-Hollandsche boerderij, viel al spocdig in en is dan ook totaal afgebrandmet al het graanhooi, enz.van den inboedel is echter een groot ge- deelte gered kunnen worden. De boerderijwaarvan eige- naar is de heer Latensteinwas verzekerd bij de Haarlemsche Brandverzekering-Maatschappijterwijl, naar men verneemt het graan en de inboedel niet waren verzekerd. De brand- spuit n°. 4 van het Hoofddorp was bet eerst bij den brand tegenwoordigterwijl even daarna nog kwamen de spuiten n°. 5 en n°. 3. Zij hebben alien goed gewerkt. Gelukkiger was men op den 31 Augustus, aan den Aalsmeerderwegsectie HH, kavel 21, alwaar, eveneens door het broeijen van het hooibrand ontstond bij den landman J. Gul, doch door dadelijk aangebragte hulp van de brand- spuiten n°. 1 en 2 uit deze gemeente slaagde men er in om ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) het gevaar meester te blijvenzoodat de woning gespaard ge- bleven is en slechts het hooi behoefde opgeofferd te worden. Aanstaanden Zondag, den 5 September 1869, des avonds ten half zes urezal de godsdienst-oefening in de Hervormde kerk te Abbenes geleid worden door Ds. Steenbakker Morillion Loijsen, predikant te Overschie. Zondag den 5 September a. s. zal de voormiddagbeurt in de Herv. kerk aan het Hoofddorp worden waargenoraen door Ds. P. Huet, reizend predikant der Confessionele Vereeniging. (Aanvang half tien ure). Des avonds ten 5 ure zal de heer Willemsenevangelist te Lemmer, optreden in het gebouw „Geloof en Liefde", en zal ook daar welligt nog een korte rede door Ds. Huet worden uitgesproken. De heer 't Hart zal ten 5 ure optreden in „Maran Atha". De godsdienstige toespraken in „Geloof en Liefde" en in „Maran Atha" zullen te beginnen met 12 September e. k. ten 4 ure aanvangen. Zoodra de heer Krull, oud-zendeling uit Oost-Indie, met een jaar verlof in Nederland, en eerstdaags zieh zullende ves- tigen in de gemeente Haarlemmermeer, zal aangekomen zijn, zal het gebouw „Eben-Haezer" in dienst worden gesteld. De woning achter „Maran Atha" zal spoedig door deu der- den evangelist worden betrokken, doch er is van binnen nog niets geverwd. Wie wil mij helpen om zijn woning eerst nog wat te laten verwen? Spoed is in dezen wenschelijk. Zoodra deze woning betrokken zal zijn, zal daar eene Christelijke naai- en breischoolbenevens eene Christelijke volksbibliotheek en bijbeldepot worden geopend. E. J. v. Wisselingh J.Pz. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Agenda voor de Algemeene Vergaderingop Dings dag 7 September 1869, des avonds ten 7 uur, in „de Korenbeurs"te Haarlem. 1. Uitdeeling der prijzen aan de bekroonden op de laatste Afdeelings-tentoonstelling. 2. Bapport omtrent den toestand der te veld staande gewassen. 3. Verkiezing van afgevaardigden ter Algemeene Vergadering. 4. Mededeelingen en berigten. 5. Verloting om niet van voorwerpen. Afdeeling Haarlemmermeer. Agenda voor de Vergadering op Dingsdag 7 Sep tember 1869, des voormiddags ten 10 ure, in het Logement „de Beurs," in het Hoofddorp. 1Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Aanneming van nieuwe Leden. 3. Behandeling der punten van beschrijving voor de Alge meene Vergadering, te Purmerende te houden. 4. Benoeming van afgevaardigden voor de Algemeene VergaderiDg. 5. Verkiezing van twee leden van het Bestuur voor de vacaturen, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren Joh. van Vuuren en A. Valkenburgdie weder verkiesbaar zijn. 6. Verloting om niet van diverse voorwerpen. Aangaande de verwachtingen omtrent den oogst in de pro- vincie Noord-Holland bevat de Staats-Courant het volgende verslag De tarwe, rogge, garst en haver staan, bijna zonder uit- zondering, goed. Op enkele plaatsen vreest men echter dat de kwaliteit zal tegenvallenmet name dat de korrel ligter zal zijn dan in het vorige jaar. Het mosterdzaad belooft eene uitmuntende opbrengst. Minder gunstige verwachtingen worden gekoesterd ten aan- zien van het karweizaad en het koolzaad. Dit wordt loege- schreven aan den droogen zomer van het vorige jaar. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Het vlas is buitengewoon goed geslaagd. De boekweit had in den aanvang veel te lijden door den regen; het ingevallen warme weder in de maand Julij deed echter veel goed zoodat men zich van dit gewas eene matige opbrengst belooft. Het eerste aardappelgewas is over het algemeen vrij goed uitgevallen; de vrucht was wel klein van stuk, maar goed van smaak; het tweede gewas laat zich nog gunstiger aanzien. De ziekte heeft zich nog weinig vertoond. Erwten en paardenboonen staan weelderig; de bruine en witte boonen hadden daarentegen veel van het natte voorjaar te lijden, en zullen waarschijnlijk een gering beschot opleveren. De moezerij liet zich in den aanvang slecht aanzien; de verwachtingen zijn langzamerhand gunstiger geworden. De vruchtboomen laten veel te wenschen over; vooral is dit het geval met de appelboomen. Zeer gunstig luiden de berigten omtrent het grasgewas en het hooi; de natte weersgesteldheid echter in de laatste weken was oorzaak, dat men op onderscheidene plaatsen van het broeijen van het hooi hoorde. De gezondheidstoestand van het vee liet over het algemeen weinig te wenschen over; wel deden zich gevallen van long- ziekte voor onder het rundvee, en ook de bekende varkens- ziekte vertoonde zich weder, maar belangrijke uitbreiding verkregen deze ziekten in Noord-Holland niet. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is, onder dagteekening van 18 Augustus jl.n°. 189, 3e afdeeling, de navolgende circulaire gerigt aan de Coramissarissen des konings in de onderscheidene provincien „Bij herhaling is gebleken dat de peilmerksteenenhakkel- houten en verkenmerkenwelker, door de waterpassingen vau den algemeenen dienst bepaalde hoogte bovea het Amster- damsche peil, ten alien tijde moet blijven dienen ter bewa ring van het algemeen vergelijkingsvlak voor peilschalen enz., door het afbreken of vermetselen van de huizen, sluizen en andere gebouwen, waarin die voorwerpen zich bevonden, zijn verloren gegaan. „Hiermede ging ook de vrucht verloren van soms uitge- breide en kostbare waterpassingen. Tijdige waarschuwing of kennisgeving had echter dit verlies kunnen voorkomen. „Die kennisgeving schijnt mij toe, het geschiktst door de plaatselijke- en waterschapsbesturen te kunnen geschieden daar die, uit den aard hunner betrekking, het best met voorgenomen slooping, verbouwing of veraudering der gebou wen en sluizen kunnen bekend zijn. „Ik heb daarom de eer UHE. te verzoekendie besturen in uw gewest uit te noodigen, op de hierboveu bedoelde verkenmerken toezigt te doen houdenen by voorgenomen slooping of verandering van gebouwenwaardoor die verken merken verloren zouden kunnen gaan of hun oorspronkelijken en jnisten stand verliezendaarvan tijdig kennis te geven aan den hoofd-ingenieur in uw gewest, ten einde dezen in staat te stellen voor de bewaring der peilhoogte te doen zorg dra gen. De hoofd-ingenieur in uw gewest zal hiertoe de noodige aanschrijving ontvangen." Ambt-Hardenberg 27 Augustus. Het grootste gedeelte van den rogge-oogst is hier voor den regen binnengekomen zoowel kwaliteit als kwantiteit is uitmuntend. De boekweit doet zich op de zandgronden niet zoo gunstig aanzienechter in de veenen wel. Het vlas is zeer gunstig geluktbeter dan in een der laat9te jaren. De aardappelen zullen ook een ge- noegzaam beschot opleveren. Nopens den hooibouw valt ook niet te klagen, zoodat over het geheel genomen de uitkomsten van den landbouw ruime stof genoeg zullen kunnen opleveren tot dankbaarheid aan den Gever alles goeds. Zutphen, 27 Augustus. Men heeft een aanvang gemaakt met het maaijen der zoogenaamde tweede snede van het gras gewas. Tot nu toe blijkt de opbrengst voldoende te zijnen wordt de kwaliteit voor goed gehouden. De weilanden laten niets te wenschen over, en geven overvloedig voedsel aan het weidende vee. Texel, 31 Augustus. De weekmarkt van gisteren was rui- mer met vee bezet dan de voorgaande. Het schaapvee 15 tot 20, biggen 13 per stuk.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1