Ad vertentien. 142 De Dijkgraaf van Rijnland Schroefstoombootdienst VAN DER TANG COMP. Verandering der dienst met 30 Augustus 1869. KONINKLIJKE BESLUITEN. REGTSZAAK. ©emengde Berigten. Jtigezouben. SCHOOL VERZUIM. AMSTERDAM—LEIDEN. langs de HaarlemmermeerAalsmeer, Leymuiden Oude en Nieuwe Wetering, en de Kotag. Dagelijks behalve Zondag. twee uur vroeger van Amsterdam en alle tusscheu- plaatsen. EE LIRECTIE. Blokzijl, 26 Augustus. Hebben de onlangs veelvuldig gevallen regens in de strekenzoo als het naburig Ambt- Vollenhoven waar veel bouwland wordt aangetroffen nog al schade aangebragt aan het korendat aan schoven gebonden op de akkers stond om te droogenveel goeds hebben ze daarentegen gedaan aan de buitenlanden alhier, die, door het hooge zeewater te zeer gedrenkthunne daardoor verkregene ziltigheid hebben jverloren en numede door het heerlijk schoone weder, zeer veel goeds beloven. Capelle (Langstraat) 27 Augustus. Sedert eenige dagen is de handel in hooi eenigzins levendig gewordenzoodat van het nieuvve gewas dagelijks aanzienlijke partijen uit de sehuren worden afgeleverd. Dat afgeleverde is echter van puike kwaliteit en geheel zonder broei en bragt gemiddeld 14 per 500 kilogrammen op. Met het inzamelen der tweede snede is men hier en daar reeds begonnenook hiervan is de opbrengst ruim en de kwaliteit uitmuntend. Ook hier is het bederf in de aardappelenin de laatste veertien dagenop eene onrustbarende wijze toegenomen zoodat van de vroege soort meer dan de helft als bedorven op het land blijft liggen. Men hoopt echter, dat de late soort het verlies eenigermate zal vergoeden. Abcoude, 26 Augustus. De heden alhier'gehouden paar- denmarkt was minder druk bezocht, dan vroegere jaren. In het geheel vvaren 227 paarden en 9 veulens aangevoerd. De handel, die tot laat na den middag voortduurde, was zeer levendig en er vverden goede prijzen besteed. In de gemeente Colijnsplaat (eilaud Noord-Beveland)heeft de longziekte onder het rundvee zich geopenbaard. Z. M. de Koning heeft goedgevonden1°. op zijn ver- zoek, een eervol ontalag te verleenen aan Mr. C. A. van Everdingenhis plaatsvervangend heemraad van het polder- district Tielerwaard (Gelderland)2°. te benoemen: tot leden bij het bestuur van het waterschap den Hoogen Maas- dijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oud-HeusdenschenDoeverenschen en Drongelenschen dijk (Npord-Brabant)W. Uithoven, B. Pullen en J. Buys Thz. tot dijkgraaf van het waterschap Sabina-Henricapolder (Noord- Brabant), A. van Sprang; tot dijkgraaf van den Zuid-Holland- schen polder onder Dussen (Noord-Brabant)P. J. Stael; tot heemraad van den polder het Nieuweland van Heinenoord, genaamd de Bossehen (Zuid-Holland)K. Sehelling; tot heem raad van den polder Wieldrecht (Zuid-Holland)W. Molen- dijktot heemraad van den Zegenpolder onder Rhoom (Zuid- Holland), P. T. Dekker; tot dijkgraaf van den polder de Molengorzen (Zuid-Holland), K. Barendrecht; tot hoogheem- raad van de uitwalerende sluizen in Kennemerland en West- Priesland (Noord-Holland), A. Maclaine Pont; tot beheerder van den Nieuwe- of Jongepolder van Dreischor (Zeelaud), Mr. C. van der Lek de Clercqtot dijkgraaf van den Remoortere- polder (Zeeland), C. B. Wijffels; tot heemraad in het collegie van watergraaf en heemraden van de rivier de Eem beken en aankleve van dien (Utrecht), Dr. M. C. Yerloren; tot ge- eommitteerde van den polder Broeken en Mate (Overijssel) W. van Putten; tot gecommitteerden van den polder de Koekoek (Overijssel), L. de Jong en P. J. G. van Diggelen; tot gecommitteerde van den polder Sekdoorn (Overijssel) T. Vrijhof Horstmantot mede-volmagten van het waterschap de Noordpolder (Groningen)H. H. Addinga en E. 0. Smit. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft een belangrijk vonnis gewezen in het bekende regtsgeding tusschen het bestuur van Amstelland en den burgemeestcr van Amsterdam, betreffende het regt van waterloozing door de stad Amsterdam. Zoo als men zich herinneren zal strekt de vordering van Amstelland o. a. tot opbreking der drooggemaakte Achtergracht en herstel in den vorigen toestand, des noods met, behulp van den sterken arm. De regt- bank heeft de ingestelde vordering ontvaukelijk verklaard en de door Amsterdam voorgestelde exceptie verworpen, dat dijkgraaf en hoogheemraden van Amstelland niet bevoegd zouden zijn, als ver- tegeuwoordigende de waterschap, in regten op te treden. De regt- bank heeft echter tevens beslist, dat de vordering niet gold een onder- werp van privaat- of burgerregtelijken, maar van publiek- of staats- regtelijken aard, en zich mitsdien, conform het eerste gedeelte van de konklusie van den substituut-officier van justitie, mr. M. J. van Lennep, onbevoegd verklaard van dit geschil kennis te nemen, met kompensatie der kosten. De regtbank grondde deze beslissing o. a. op art. 148 der grondwet, hetwelk alle twistgedingen over eigendom of daaruit voortspruitende regten over schuldvordering en andere burgerlijke regten bij uitsluiting opdraagt aan de kennisne- ming van dc regterlijke magt. Eene vordering als deze, van een aard om b. v. den waterstaat van Amsterdam onder het beheer te brengen van het bestuur van Amstelland en te bepalen wie het waterpeil binnen Amsterdam zal regelen, behoort tot het waterschaps- regt en valt niet onder de bepalingen van art. 148 der grondwet, daar de beslissing van het algemeen belang kan afhangen, iets waarover de burgerlijke regter niet kan en mag beslissen. Art. 192 der grondwet draagt het toezigt daarop aan de provinciale staten op, die bevoegd zijn, onder goedkeuring des konings, in water- schapszaken reglementen te maken. Ofschoon nu in dezen geen reglement door de provinciale staten is vastgesteld, mag dit aan de prov. staten opgedragen toezigt niet, bij gebreke van een reglement, door den burgerlijken regter worden uitgeoefend. Een wettelijke magtiging daartoe ontbreekt. De regtbank sprak deze onbevoegd- heid uit, ofschoon niet door de gemeente Amsterdam voorgesteld, als zijnde zij eene onbevoegdheid betreffende den aard des geschils. Voor Amstelland was gepleit door mr. A. S. van Nierop, voor Amsterdam door den stads-advokaat mr. A. Brugmans. In onderscheidene plaatsen van het noorden onzes lands vertoonde zich 11. Zondag avond, omstreeks 71 uur in het zuiden een groote vuurbol, die de rigting naar het noorden aannam, waar hij eindelijk uiteenspatte na eenige sclntterende veelkleurige pijlen van zich te hebben geworpen. Het geheel leverde een frappant gezigt op. Men brengt dit verschijnsel algemeen in verband met de verbazende afwisseling van temperatuur, eenige uren te voren, die van meer dan oost-indische hitte eensklaps tot koel, frisch herfstweder overging. In den morgen van den 28 Augustus is de trein van Haarlem naar Alkmaar, zeer kort bij de begraafplaats, midden door een boerenwagen gegaan. De twee broeders en eene zuster, die zich in het rijtuig bevon- den, en naar de kermis op weg waren, zijn verminkte lijken geworden. De wegwachter, die den toegang tot den weg had moeten afsluiten, schijnt geslapen te hebben en is reeds eenmaal om achteloosheid gedegradeerd. In het stadje Kroplin, in Mecklenburg, stierf onlangs een genees- heer, die tevens armendokter, en alles behalve zelf rijk was. Diens be- trekking werd daarop door de stedelijke regering aangeboden aan den Israelietischen geneesheer, dr. Weil aldaar, die ze ook aannam, onder voorwaarde echter, dat hij het dubbelc der bezoldiging van zijnen voor- ganger zou ontvangenen dat hijzoolang hij de praktijk uitoefende niet uit zijne betrekking kon worden ontslagen. in die voorwaarden werd bewilligd. Toen het contrakt was goteekend, deed de heer Weil afstand van zijne bezoldiging ten behoeve van de weduwe van wijlen den chris ten geneesheer. De beide boerenhuizen van den landman GerritBruin, staande naast clkander in het nabij Schagen gelegen dorp St.-Maarlenzijn ten gevolge van de broeijing van het hooi, in brand geraakt, die zoo snel toenam, dat een uur later de twee huizen in puin en asch lagen. Volgens gerueht bevonden de huisgenooten zich nog te bedtoen het bewoonde deel reeds in brand stondzoodat zij oaauwelijks tijd gehad hebben zich te redden. Genoegzaam de geheele inboedel en voorraad landproductenuijgezonderd een paar rijtuigen en eenige vachten wol, die zich in het tweede boeren- huis bevondenzijn eene prooi der vlammen geworden. Als een hewijs van voorbeeldigen vrouwennioed dient het volgende vermeldIn de vorige week raakte op den Fluweelenburgwal te 's Gra- venhage een span paarden, in voile tuig, op den hoi. Door den feeste- lijken intogt der scherpschutters enz. waren de straten drukker dan go- woonlijk bevoikt en was dus meer gevaar voor onheilen te vreezen. Eene jonge dame, zeer deftig van uiterlijk, het gevaar beseffendeijlde op de hollende rossen toe, wierp zich tusschen beiden in en smaakie het ge- noegen ze staande te houdeutot groote verbazing vau de toeschouwers, die haar hunnen lof betuigden voor zooveel stoutmoedigheid en beleid. Op de paardenmarkt te Abcoude is een schipper, door een slag van een paard voor zijne borst zoodanig getroffen, dat hij dood wegge- dragen is. Hij laat eene weduwe en kinderen achter. Bij het vertrek van den Hollandschen spoortreiri van 8,40, in den avond van den 26 Augustusis de lampenist van een waggon op de rails ge vallen toen de trein reeds in beweging was, ten gevolge waarvan een waggon over zijn regterbeen reed. Hij is door werklieden van den spoor- weg naar het gasthuis gebragt, en daar werd hem het regter-onderbeen geamputecrd. De ongelukkige heet Jacobus Martinus Millers, en is 23 jaar oud. Het Politieblad, meldt, dat zestien gouden en zilveren cylinder-, anker- en repetitie-horologienbij gelegenheid der scherpschuttersfeesten in de gemeente Utrecht, door middel van zakkerollerijzijn ontvreemd. In den Rippelschenhoek in de bouwhoeve van de erven Lotsyte Alkmaar, bewoond door de weduwe Teunis Verschoop, is brand ontstaan en de bouwhoeve was binnen weinige uren totaal afgebrand. De geheele oogst was daags te voren binnengekomen, bestaande in tarwerogge, garst, hooi, enz., en twee varkens. De bewoners hebben met groote inspanning hun leven gered en zijn door hunnen bond gewekt geworden. De kennis-bezoekers zoowel als de bewoners van Zaandam werden Zondag avond verschrikt door het geroep van brand. Weldra bleek het, dat er brand ontstaan was in een hooiberg te Koog aan de Zaan, doch die gelukkig door de werking van 5 spuiten is gebluscht. Te Chawleigh, een dorpje in Devonshire, speelden eenige kinderen met lucifers in een timmermanswinkel. Er ontstond daardoor brand, die 21 huizen met stroodaken vernielde en 74 personen van huisvesting be- roofde. Gebrek aan water benam alle hoop op blussching. Uit Zwolle meldt men, dd 26 Aug.: Naar aanleiding eener ken- nisgeving des burgemeesters van Staphorst, dat aldaar vermoedelijk in den afgeloopen nacht een moord was gepleegd, begaven zich .de regter-kom- missarisofficier van justitie en griffier der regtbankhenevens de doc- toren van Raaite en Meiness derwaartsten einde een regterlijk onderzoek in te steilen. Men verneemt daaromtrentdat de 23-jarige dochter van een welgesteld landman heden ochtend levenloos in eene schuur bij de ouderlijke woning gevonden is, met een dik touwdat aan eene egge is bevestigdom den hals. Te oordeelen naar de wonden aan het hoofd en aangezigt, schijnt zij zich met kracht verweerd te hebben. Uit de reg terlijke lijkschouwing is geblekendat zij zich in zwangeren toestand bevond; dat het touw, waarmede de verslagene geworgd is, niet aan haren vader behoort, en dat haar minnaar, die terstond in verhoor ge- nomen is, ontkent haar gisteren avond bezocht te hebben, ofschoon hij anders gewoonlijk kwam. Te Lonneker zou den 27 Augustus op het gemeentehuis een hu- welijk worden voltrokken bij vyelke gelegenheid de bruid, die nog geen 30 jaren oud is, als het ware iemand van de straat had opgenomenom bij de ophanden zijnde plegtigheid als haar vader op te treden. In de verwachting van een paar borreltjes als belooning te zullen ontvangen trad de voorgewende vader te voorschijnen hoewel 31 jaren oudgaf bij op 58 en vader van de bruid te zijn. Die opgave verwekte achter- doeht en bij het eerste onderzoek bleek reeds het bedrog. Het huwelijk werd dan ook niet voltrokken. Te Waltham een dorpje ongeveer twee of drie uren van Canter bury, (Engeland) zijn veertien personen vergiftigd, waarvan twee gestor- veri, door water te drinken uit een tobbe, welke vroeger gebruikt werd voor een mengsel, dienende tot het inwrijven of wasschen van schapen. Dc pacbler vermaande den man aan wien hij de tobbe gaf, deze goed uit te wasschen. Do man deed dit met eene oplossing van soda en gehruikte de ton of tobbe toen als een emmer om water te scheppen. De tobbe had gedurende den nacht vol gestaan en toen 's morgens het water ge- bezigd werd om thee te zetten openbaarden zich de gevolgen in buik- loopzware pijnbraking en hevigen dorst. De huisgenooten dienden tot lessching van den dorst, weder hetzelfde water toe aan het gezin, dat uit ouders en vier kinderen bestond. Een kruidenier te Londen wiens winkel in Highstreet gevestigd is, is veroordeeld tot betaling eener boete van /4800, omdat hij gema- len koffij verkocht, die met gebrand meel vermengd was. Voor eenige weken gaf een zeer verdienstelijk onderwij'zer eene statistieke opgavewaaruit bleekdat meer dan honderd duizend kinderen jaarlijks in ons land van alle onderwijs ver- stoken zijn. Honderd duizend! Dat getal spreekt een treu- rig vonnis uit over duizenden oudersdie de voornaamste belangen hunner kinderen zoo slecht behartigen; dat getal roept wee over al degenendie dat ellendig schoolverzuim in de hand werkenmaar dat getal heeft ook vele weldenkenden aangespoord, om maatregelen te nemen, om dien kanker van 't maatschappelijk welzijn te bestrijden. De Hollandsche Maatachappij van Landbouw heeft zich voor- genomen een onderzoek in te steilen omtrent den maatscbap- pelijken toestand van onze arbeidende volksklasse, en daarbij ook vooral het oog gerigt op het onderwijsom te weten te komen welk en hoeveel gebruik er van gemaakt wordt. Edele poging! Zij doet de hoop koesteren, dat vermindering van schoolverzuim er het gevolg van wezen mag. Als de heeren landbouwers medewerkenkan er veel gedaan worden, en och't is zoo noodig. De redenen voor 't schoolverzuim zijn vele. Wij geven er enkeleaardappelen leggenwieden hooijeu koren bouwen, aren rapenaardappelen rooijen, 'I ruwe weer in herfst of winterenz. enz.alle min of meer gevoed door onverschilligheid omtrent het onderwijs. Schoolpligtigheid kon als dwangmiddel moeijelijk door onzen wetgever toegepast worden. Wei jammer, voor zoovelendie niet geleerd hebben uit eigene oogen te zien, en die niet als zelfstandige lieden bespeuren, dat aan hunne lievelingen, door het gedurig thuis blijven, een onherstelbaar verlies wordt toegebragt. Als onderwijzer waag ik het een beroep te doen op de welwillendheid mijner medeburgers. Ik hoop, dat velen het mij zullen toestemmenschoolverzuim is een kwaadnadeelig voor den leerlinglastig en teleurstellend voor den onderwijzer en in gevolgen van treurigen invloed op de maatachappij. Daar- omhelpt ons strijden tegen onkunde en onverschilligheid. Zendt uwe eigene kinderen getrouw ter school, ook tot voor- beeld voor anderen. Neemt geene schoolkinderen in uw werk, en waar ge bij daglooners of onderhoorigen zulke kin deren ziet zwerven, wijst daar de ouders op hunne nalatig- heid. Al is het slechts den kind, dat door uwe medewerking meer geregeld onderwijs ontvangt, dan reeds is uw werk tot zegenwant degelijk onderwijs kan niet bestaan wanneer het bij brokstukken gegeven wordt. Toch is zulk onderwijs voor ieder, meisjes zoowel als jongens, eene eerste behoefte. Het vormt den mensch tot een zelfstandig wezen, dat zich niet door iederen raddraaijer in beweging laat brengen. Het verhoogt den menschwant onzedelijkheidarmoedkwak- zalverij en dweeperij verminderennaarmate de mensch voor- uitgaat in waarachtige ontwikkeling en beschaving. 31 Augustus 1869. P. Timmer. brengt bij deze ter kennis van belanghebbendendat bij Dijkgraaf en Hoogheemraden is ontvangen: 1°. Voorstel van eene Commissie uit de Staten van Noord en Zuid-Holland, tot opheffing der Ambacliten in Rijnland, met bijbehoorenden Staat der Werken. 2°. Concept-Reglement voor het Waterschap Rijnsburg. 3°. Concept-Reg'lement voor de gemeene Omringing on der Oegstgeest. 4°. Concept-Reg'lement voor de Elleboogsche en Slomp- wijksche Verlaten onder Zegwaard en Stompwijk. 5°. Concept-Reg'lement voor het Meersche Verlaat onder Stompwijk. Welke vier laatste Voorstellen alleen door eene Commissie uit de Staten van Zuid-Holland worden gedaan. Dat AL DEZE STUKKEN van den eersten tot den laat- sten September ter visie liggen op de Secretarie van Rijnland te Leiden, van des morgens 10 tot des namiddags 3 ure. (Zondagen uitgezonderd). De BEZWAREN, welke tegen die Stukken mogten bestaan, zullen voor den 1 October e. k. in duplo aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten zijn ingezouden. Leiden, De Dijkgraaf van Rijnland, 80 Augustus 1869. H. C. J. HOOG. Dagelijks van LEIDEN Maandag, Dingsdag, Woens- dag en Donderdag van AMSTERDAM: Leidsche Poort sm. 7. Overtoomsche Sluis 7.45. Aalsmeer ongev. 9. Leijmuiden 9.40. Oude Wetering 10. NieuweWetering,, 10.15. de Kaag 10.35. V rljdaff en Zaturdaguithoofde der Markt te Leiden Heerengracht. Kaag ongeveer. Nieuwe Wetering Oude Wetering Leijmuiden. Aalsmeer nam. 2. 2.50. 3.15. 3.30. 3.45. 4.30.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2