W E E It B L A 1869. VAN AAN LANDBOITW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N\ 58. ^ARf? Vrijdag, 17 September. TVen&e Jaargang. Haarlemmermeer-Polder Haarlemmermeer. GEMEENTE-RA AI). Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 814 September 1869. Landbonw. UAARLKMMERMEKR, PRIJS VAN HET ARONNEfllENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent Groote Letters worden naar hare plaatsraimte berekend. VERGADERING VAN HOOFD-INGELANDEN gehouden op Woensdag 1 September 1869, in het Lokaal van Staats te Haarlem. Voorzitter: de Heer J. W. M. van de Poll, Dijkgraaf. Tegenwoordig 14later 21 Leden. 1. De Voorzitter verwelkomt de leden, die benoemd zijn tot Hoofd- ingelanden. 2- De navolgende mededeelingen wordeu door den Voorzitter gedaan a. dat in kas is eene waarde van f 10,431.82, en in prolongate is uitgegeven f 28,000. b. dat de voorraad steenkolen bedraagt 31,900 mudden; c. dat de verpachting van het grasgevvas van de wegen hecft opgebragt 4904.— d. dat de verpachting van het vischwater heeft opgebragt; in de Ring- vaart f 923.en in den Polder f 1205. e. dat de brug te Abbenes is aangenomen voor f 865.en die te Bennebroek voor f 11,737. dat het onderhoud der gebouwen enz.in zeven perceelen, is uitbe- steed en aangenomen voor f 7477. 3. Komt aan de orde de verkoop van de Veldwegen en bepaling van de koopsomwaarvoor de Veldwegen zullen worden verkocht. De Vookzittee stelt voor om den tot heden gestelden prijs van f 300. per bunder te behouden, wclk voorstel wordt venvorpen, en aangenomen om in het vervolg den prijs, waarvoor Veldwegen zullen worden verkocht afhankelijk te stellcn van de waarde. 4. Komt aan de orde een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden omtrent den verkoop der Veldwegen aan Jbr. L. Rutgers van Rozenburg, J. van Eik, de dames Simon Thomas en IVMeijer, welk voorstel wordt aan genomen. 5Koint aan de orde het rapport der Coinmissie voor het ondcrzoek der rekcning van den Penningmeester over het jaar 1868, welke rekening wordt goedgekeurd alsmede een staat van gedane bctalingen uit den post Onvoorziene Uitgaveu, dienst 1868. 6. Volgt een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, ill zake de afzon- derlijke bemaling, naar aanleiding der verordeningzoo als die door de Coinmissie is ontworpen. Hierover hebben belangrijke beraadslagingcn plaats. Na de artikelsgewijze behandelingwordt de geheele Verordening aange nomen met 14 tegen 7 stemmen. Die Verordening luidt als volgt: VERORDENING op de inpoldering en af- zonderlijke bemaling door windmolens of stoomkracht van lage landen in den Haar- lemmermeerpolder. Art. 1. Ilet peil, waarvan in deze verordening gesproken wordt, is het Amsterdamschekortheidslialve uitgedrukt door de letters A. P. Art. 2. De eigeuaars van landen, geheel of gedeeltelijk gelegen op 4.30 onder A. P. of lager, knnnen van Dijkgraaf en Heemraden verlof krijgen tot afzonderlijke inpoldering en bemaling dozer landen. Art. 3. Dit verlof wordt niet verleend, tenzij de eigenaar zich verbindt, om, ter vervanging van de bij Art. 2 der verordening, afgekondigd 20 Mei 1857, gevorderde waterbergingten bedrage van 4800 Q ellen op 1 el onder het maaiveld in ieder kavel, buiten de inpoldering aan den polderboezem terug te geven 3200 Q ellen, te verstrekken door de verbreeding der wederzijdscbe kavelslootenelk met 1.50 el en van den togt met 1 el. De weg- en kavelslooten mogen nimmer in de inpoldering worden begrepen. Art. 4. Geene afzonderlijke bemaling door stoomkracht of windmolens mag plaats bebben, voor dat de kavelslooten en de togt op de in Art. 3 voorgeschreven wijze zijn verbreed. Het verlof tot afzonderlijke bemaling wordt door Dijkgraaf en Heemraden geschorst, zoodra de kavelslooten en de togt de voorgeschrevene ruimere afmetingen hebben verloren. Art. 5. Het midden der kavelslooten wordt aangewezen door een paal op den berm van den weg, door Dijkgraaf en Heemraden te plaatsen en te onderbouden ten koste van de eigenaars, die vergunning tot afzonder lijke bemaling hebben verkregen. Art. 6. De eigenaar van meerdere aan elkander grenzende kavels, ge legen op de hoogte in Art. 2 omsehrevenkanop dezelfde in Artt. 3 4 en 5 genoemde voorwaarden, verlof krijgen zijne kavels te zamen met hetzelfde bemaliugswerktuig van water te ontlastenen daartoe waterge- meenschap in die kavels te maken, door middel van grondduikers onder de verbreede kavelslooten. Art. 7. Het in Art. 6 genoemde verlof kan ook worden verleend aan verschillende eigenaarsdie voor gezamenlijke rekening hunne aan elkander grenzende kavels afzonderlijk wenscben te bemalen. De strafbepalingenin deze verordening genoemd, zijn alsdan op elk der eigenaars van toepassing. Art 8. Voor gedeelten van kavels, gelegen op de hoogte in Art. 2 omsehreven, kan door Dijkgraaf en Heemraden gelijk verlof tot afzonder lijke inpoldering en bemaling worden verleend, indien voor deze gedeelten 160 Q el waterberging per bunder in onmiddellijke gemeenschap met bet polderwater, ten genoegen van Dijkgraaf en Heemraden, zal zijn gemaakt, en zoolang deze behoorlijk wordt onderhouden. Art. 9. Van de werktuigen ter water-ontlasting mag hiertoe geen ge- bruik wordeu gemaakt, zoodra de waterstand in den polder aan het Hoofddorp of Nieuw-Vennep de hoogte van 4.70 el onder A, P. heeft bereikt. Art. 10. Indien eene of meer der in deze verordening genoemde voor waarden, waaronder door Dijkgraaf en Heemraden verlof tot afzonderlijke bemaling is gegeven, niet worden nageleefd, verbeurt de eigenaar eene boete van f 25.en kan het verlof door Dijkgraaf en Heemraden wor den ingetrokken. Bij herhaalde overtreding wordt het verlof ingetrokken. Art. 11. Voor de afzonderlijk ingepolderde landen wordt de verordening op het daarstellen van meerdere waterberging, afgekondigd 20 Mei 1857 buiten werking gesteld, zoolang het verlof tot afzonderlijke bemaling door Dijkgraaf en Heemraden niet is ingetrokken of geschorst. Op de waterberging, krachtens deze verordening te maken, zijn toepas- selijk Artt. 6 en 9 der verordening van 20 Mei 1857. Het 2de gcdeelte van het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, luidende: //Voort te gaan met het leggen van hevels in de Seetien, waarin voor rekening des Polders geen hevels zijn gelegd, en het tappen van water uit de bermsloot te vergunnen, onder voorwaarden, vastgesteld hij besluit van 14 Junij 1865," wordt aangenomen met algcmeene stemmen. Het 3de gcdeelte van het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden: »Aan de eigenaars van landen, geheel of grootendeels gelegen op 3.80 el en minder onder A. P.welke niet van water uit de bermsloot kunnen worden voorzien, vergunning te geven tot opmaling van water uit den polderboezem, mits in de monding der slooten geplaatst worden houten stuwdammen, volgens aanwijzing van het Bestuur en in den voorgeschre ven vorm," wordt aangenomen met 19 tegen 2 stemmen. 7. Wordt gelezen een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot vcrhoo- ging van enkele posten der Begrooting van 1869 welk voorstel wordt aangenomenen vastgesteld eene le Suppletoire Begrooting in ontvang en uitgaaf op J 3004.en goedkeuring verleend aan de gedane betalingen uit den post Onvoorziene Uitgaven tot een bedrag van f 692.07. 8. Met algcmeene stemmen wordt aangenomen een voorstel van het Da- gelijksch Bestuur tot verkoop van eea'ge Poldergronden aan de Gemeentc Haarlemmermeer. 9Aan JBoers wordtop zijn verzoek om teruggave van ingehouden gelden wegens boete voor het niet opleveren van de brug te Leymuidcn op den hcpaalden tijdeene gedeeltelijke teruggave dier ingehouden gelden door de Vergadcring verleend. 10. Wordt vastgesteld een Eerste Suppletoir Kohier voor 1869 ter groottc van 37 bunders 37' roeden 86 ellenalzoo tot een bedrag van 373.78. 11. Door de Vergadcring wordt besloten om het Lokaal der Secretarie wedcr voor den tijd van een jaar in te huren. 12. Wordt gelezen een voorstel van het Dagelijkseh Bestuur om aan G. van der Starrete Slotente verhuren een gedeelte Polderkade als opslagplaats welk voorstel wordt aangenomen. 13. Komt ter tafel een Staat van Uitgaven boven de f 100.welke wordt goedgekeurd. 14. Aan de Vergadering wordt nog medegedeeld dat aan den heer A. Tinholt is verhuurd een gedeelte Ringdijk, op dezelfde voorwaarden waarop aan de Erven A. 't Hooft een gedeelte Ringdijk is verhuurd waaraan de Vergadering hare goedkeuring hccht. Hierna niemand meer het woord verlangendewordt de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Uitslag der op 11 September jl. plaats gehad hebbende aanbesteding van het verdiepen der Ringvaartbij Halficeg. Ingeschreven werd door Willemsen te Haarlem voor 2040. A. Kuijk,1780.— W. van den Berg, 1898. Gebn Bos,Haarlemmermeer, 2594. J. HaasnootKatwijk aan Zee, ,,8383. M. van Rees, Sliedrecht2499 Daarna is het werk gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. Kuijk, te Haarlem, voor de som van 1780. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Augustus 1869. LIJST VAN BRIEVEN, DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDIIEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZUN KUNNEN WORDEN. N°. 1. J. van Bijsterveldte Gestel. 2. J. van der Groef, te Mijdrecht. Zitting van Honderdag 26 Augustus 1869. Voorzitter: de Heer J. 11'. Lantzendorffer Tegenwoordig 11 Leden, zijnde de heeren van Vuuren, Dorbeek, Kui- per, Vcrploegh, Schone, van Riessen, Klapwijk, Lanser, Tensen, 't Hooft en Knaap. Afwezig de heeren Buis en Timmermans. De notulen der Vergadcring van 10 Augustus 1869 worden gelezen en goedgekeurd. 1. Aan de Vergadering wordt medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen a. Staatsblad van 1869n°. 144 en 145 b. Provinciaalblad van 1869 n°. 33 c. brief van Gedeputeerde Statenhoudende terugzending van het goed- gekeurde besluit tot verkoop van een perceeltje grond d. de uitslag der plaats gehad hebbende herbesteding van onderhouds- werken aan scholen en het raadhuis e. dat er eenige hezwaren zijn geopperd tegen het tot een ander doel inrigten van een paar vcrtrekken in het Raadhuis, aan welke zaak daarom voorloopig geen gevolg is gegeven. 2 Wordt besloten de Gemeenterekeningdienst 1868 en de rekening van het Burgerlijk Annbestuur dienst 1868 welke door de Commissie van onderzoek zijn nagezien en in orde hevondenvast te stellen de eerstein Ontvang opf 37,858.31 in Uitgaaf opn 33,393.01| Batig Saldof 4,465.291 de tweedein Ontvang opf 5,274.991 in Uitgaaf op4,615.871 Batig Saldo659.12 3. De Voorzitter verandert de openbare zitting in eene met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde worden benoemd tot Leden van het Burgerlijk Armbestuurin Wijk 1 de heer R. Dekkerin Wijk 2 de heer J. Gulin Wijk 5 de heer C. van der Kraatsen in Wijk 8 de heer P. Kistemaker. 4. Wordt gelezen eene missive van den Burgemeester van Slotenmel- dendc dat door den Gemeenteraad van Sloten een besluit is genomen om met 1° October 1869 niet meer op de school aldaar toe tc laten de kin- deren die uit deze gemeentc die school bezoeken. Nadat daaromtrent van gedacliten was gewisseldwordt besloten dat eene Commissie uit den Raad met den Burgemeester van Sloten zal gaan spreken over deze zaak ten einde te verkrijgen dat de Raad van Sloten op zijn besluit terugkome en de kinderen voorloopig nog op de school te Sloten toegelaten worden. 5. Ben schrijven van den Gemeente-Ontvangerwaarbij hij verzoekt dat zijne instructie gewijzigd moge wordenwordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethoudersom advies. De Vergadering wordt daarop gesloten. GEBORENCornells, zoon van A. Vis en IJ. L. Spruitenberg. Lambertus, zoon van IJ. Koolc en D. J. van Leeuwen. Johanna Maria Cornelia, dochter van L. Speelmans en C. Jansen. Hendrik Fredrik, zoon van J. C. Koch en G. M. Gunther. Klaas, zoon van J. Koomen en N. Vreeken. Cornelis, zoon van J. de Kreij en J. de Hunn. Cornelis, zoon van P. de Geus en C. de Ilnan. Johanna Lucia, dochter van P. van Veggel en C. Jansen. Leendert, zoon van C. Pater en E. Quax. Hendrika Maria, dochter Van P. F. J. B. Fouraux en J. Lu- sink. Johanna, dochter van D. M. van Andel en J. Botermau. Maria, dochter van A. Kauffman en C. Zwaneveldt. Cent, zoon van S. van Gecst en K. Kool. Antonius Leonardus, zoon van J. H. Bcrtels en M. T. van der Lans. OVERLEDENJohanna Catharina Evers, ongehuwd, oud 30 jaren. Neeltje, oud 18 dagen, dochter van J. Ravestijn en A. de Koning. Johannes, oud 3 maanden, zoon van W. Overtoom en A. F. van Aken. Maria, oud 4 maanden, dochter van J. Greenland en G. M. Tielkens. Johanna, oud 10 maanden, dochter van D. Zwietering en M. Braak. Neeltje Mouthaan, oud 35 jaren, gehuwd met Arie Tol (gedomicilieerd te Rhoon.) Pietertje, oud 7 jaren, dochter van L. Koorevaar en M. Soet. Johanna, oud 8 maandendochter van F. Link en J. de Graaf. Willem, oud 8 dagen, zoon van S. Voswijk en A. Derlagen. Antje, ond 5 jaren, dochter van E. Schooneveld en P. van Dijk. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van A. J. Vervaart en M. Go- verden. ONDERTROUWD geene. GEHUWD; G. Spek met C. van der Putten. MttttttMilgllPWPiMWI ■IMBWIMIWinnitWIM Zutphen 13 Sept. De oogst der boekweit, welke graan- soort een der hoofdproducten van den landbouw in ons graaf- schap isvalt niet erg mede en de opbrengst tot beden gaat niet boven de helft van het gemiddelde in goedc jaren. De gemaaide boekweit is over het algemeen kort van stroo en komt dun van het landdaarentegen is de kwaliteit van den korrel zeer goed. De schade, door de nachtvorsten aan de boekweit toegebragt, wordt voor de provincie Drenthe op pi. m./60,000 geschat. Deventer, 14 Sept. De hooibouwers klagen in deze om- streken zeer over de groote menigte veldmuizen en rallen die zich bier opbouden en bier en daar nog al schade veroorza- ken. In deze omstreken is zulk een groote overvloed van gras in de weilnndendat men zich zou verbeelden in de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1