150 Ciemeng'de ISerigten. SH-BfflS Vruchtbare Schapen. Dood van frenle Alexine Tinne. maand Junij of Julij te zijnterwijl ook de hooilandenhoe wel onlangs voor de tweede keer gemaaidthans weder zeer goed met gras bezet zijn. Er wordt nog steeds veel boter gekarnd. Op de prijzen heeft dit echter weinig of geen in vloeddaar deze steeds zeer hoog blijven. Leeuwarden, 10 Sept. De onder het rundvee heerscheude tongblaar is tot in de omstreken onzer gerneente doorgedron gen; de veemarkt van heden was dientengevolge gekenmerkt door lusteloozer stemming en Iagere prijzen dan men hier in den laatsten tijd gewoon was. Wijhe, 12 Sept. Ofschoon uit verschillende gemeenten van dit gewest gemeld wordt dat het mond- en klaauwzeer onder het vee heerschtkunnen vvij van hier mededeelendat de veestapel in den besten welstand verkeerten dat het vee dit jaar bij uitstek gunstig medevalt. Windesheim 11 Sept. Men verneemt dat op het Kam pereilandgemeente Kampenbij een landbouwerzicb het mond- en klaauwzeer onder het vee heeft vertoond. Verschei- dene runderen zijn er aangetast. Op de drie-en-twintigste algemeene vergadering der Eol- landsche Maatschappij van Landbouw kwam, na eenige andere punten, punt VII in behandeling, waaronder de varkensziekte en aangewende middelen daartegen. De president deelde de vergadering mede, dat een der tegenwoordig zijnde leden reeds drie jaren lang verschillende landbouwers een middel had aan de hand gedaan ter voorkoming der gewone varkensziekte, dat dat middel steeds met den besten uitslag was bekroond in elke streek en bij ieder landbouwer die het had toegediend. De president vroeg of iemand hieromtrent het woord verlangde, toen na eenige oogenblikken zich de heer D. Munnikhuis be- kend maakte als bezitter van dit voortreffelijk middelen de gunstige uitkomsten hier en daar verkregen verhaalde; de per- sonen door den heer D. Munnikhuis genoemdwaren bijna bij ieder die de vergadering bijwoonde bekendook verklaarde hij zich bereid om den leden van de afdeeling kosteloos zijn middel te verstrekken. Door den president werd den heer D. Munnikhuis dank gezegd voor dit zoo belangrijk berigt voor den landbouw later werd evenwel bij den heer D. Munnikhuis aangedrongen om voor de leden der afdeeling niet alleen, maar voor Zuid- zoowel als voor Noord-Holland zijn middelen be- schikbaar te stellen hetgeen door hem bereidwillig werd ge daan; hij verzocht daarom den afgevaardigden hiervan kennis te geven op de algemeene vergadering op Donderdag den 80 September a. s. Het doet ons evenwel genoegen dat de heer D. Munnikhuis voor een ieder zijne middelen tegen een zeer lagen prijs beschikbaar stelt. Wij vertrouwen dat, daar met de nuttigheid de goedkoopte gepaard gaatieder landbouwer dit middel even als de andere nuttige middelen in den land bouw onontbeerlijk zal bevinden. Haklingen, 18 Sept, In de afgeloopen week zijn van hier o. a. uitgevoerd7439 kwart vaten boter, 6850 edammer- en 6750 kanterkazen207 runderen, 108 kalveren363 varkens, 978 scbapen, 75 balen vlas, 33J last haver, 60 pak gezouten huiden, enz. Met een der stoombooten van de Steam Navigation Company werden Zaturdag jl. van Rotterdam naar Londen vervoerd 1400 schapen, 400 varkens en een aantal manden pluimge- dierte. De behandeling die dit vee op zee rhoest ondervin- den, was zoo slecht, dat de Times daarover in een opstel aan zijne verbolgenheid lucht geeft, terwijl in een andere kolom van dat blad over dit feit de zeer regtmatige klagten van een ooggetuige voorkomen. De schapen waren zoodanig opeengepakt, dat de matrozen over de ruggen van de dieren liepen. De veedrijvers, wel verre van mededoogen te hebben met het vee dat aan hunne zorgen was toevertrouwd begingen allerlei wreedheden en scbenen er zeker vermaak in te schep- pen de hongerende en dorstende schapen te slaan. Toen de stoomboot ten laatste Blackwall had bereikt, werd het vee nog erger mishandeld. De schapen toch werden met geweld gedwongen over' een schuine plank aan wal te gaan. Vielen zij op het vuile glibberige seheepsdekdan werden zij zoolang met dikke stokken geslagen tot dat zij weder opstonden. Een der matrozen vooral vond er genoegen in een hond op de vreesachtige schapen aan te hitsenterwijl hij voor afwisse- ling een varken met geweld door een opening trachtte te drijven, die veel te naauw was voor het ligchaam van het dier. Van Blackwall werden de schapen voor 24 uren in een veld ge- dreven, om des Maandags te worden verkocht. De Times acht het in de hoogste mate ergerlijkdat een' groot gedeelte van het ingevoerde vee elke week op die wijze wordt overgebragt. Als men bedenkt dat bovenstaande too- neelen voorvielen aan boord van een passagiersbootdan zou men mogen aannemen dat het aan boord van een veeboot nog veel erger toegaat. De Times noemt zoodanige behandeling van het vee niet alleen gruwelijk en onmenschelijkmaar acht het zelfs zeer waarschijnlijk dat daardoor epidemische ziekten zeer worden bevorderd. Dat de stoomboot-maatschappij zulk eene handeling gedoogt wordt door het blad zeer betreurd; zij behoorde zoodanige maatregelen te nemen dat de matrozen niet over de ruggen der dieren konden loopen. De Times acht dan ook de directie en de officieren der boot even schul- dig aan het brutaal geweld op redeloos vee gepleegd als de matrozen en de veedrijvers. Indien de directie er evenwel geen einde aan maakt en zoodanige behandeling voortaan niet beletdan dient de wet tusschen beide te treden. De Privy Council toch is bij magte om maatregelen te nemenwaardoor aan het vee op de zeereis voldoende voedsel en water verze- kerd en het voor mishandeling gevrijwaard wordt. Het is thans pligtzegt de Times ten slotte, dat zoodanige maatre gelen worden toegepast. Op eene pachthoeve te Leeds in Engeland waren twee var kens gebeten door een dollen honddie onmiddellijk werd afgemaakt. Het varken, dat een aanmerkelijken beet gekregen hadgaf eenige teekenen van varkensdolheidzoodat het denzelfden weg moest volgen als de hond en begraven werd eerst veertien dagen geleden begon" ook het tweede varken onrustig te worden. Te vergeefs trachtte men het te geuezen, in zijn hok maakte het allerlei woedende bewegingenzoodat men het arrae dier door afmaking eene weldaad bewees. De beide varkenszeer zwaar voor zij gebeten warenwaren sedert vbrmagerd en ontvleescht. De heer Benjamin Thomaslandbouwerte Penbach in Carmarthenshire, bezit eene ooi van gemengd ras, die in Januarij 1868 vijf lammeren tegelijk wierp, en in December laatstledenweder drie, hetgeen in den tijd van een jaar acht lammeren uitmaakt. Een der eerstgenoemde lammeren stierf kort na de geboorte, maar de zeven andere zijn met de moeder gezond en in goeden staat. Deze soort van schapen schijnt buitengewoon vruchtbaar te zijnwant een andere landbou wer op eene hoeve in de buurtverkreeg in 1867 elf lammeren van twee ooijen van dezelfde soort binnen een jaar, en in de meeste gevallen krijgt men tweelingen. Deze schapen werpen ook veel vroeger dan de edeler rassenen in dat opzigtzijn zij dus veel waard. Zij zijn klein maar het vleesch is voor treffelijk. Een ander voordeel isdat zij zelden door eenige kwaal worden aangetast, en dat zij aanzienlijk veel wol geven. Van gemengd ras zijnde, verschillen zij in meerdere opzigten van de inlandsche bergschapen. De slagers in Engeland koopen ze gaarnein waarheid verkiezen zij ze boven edeler rassen,'- een bewijs, dat hunne kalanten ze gaarne hebben. In de Kiiln. Zeit. leest men omtrent dit feit het volgende: „Uit een brief van den heer Rossi, den oostenrijkschen konsul te Tripoli, blijkt, dat freule Tinne het slagtoffer is geworden van een twist tus schen de verschillende stammen der Touaregs. Zij had zich dadelijk bij hare aankomst te Mourzouk onder de bescherming gesteld van Ichnonchen, het magtigste opperhoofd der Touaregs van de omstreken van Ghat, en zij had hem eeu eskorte verzocht, om zich te begeven naar het hoofdverblijf van zijnen stam, alwaar zij den zomer wilde doorbrengen. Ichnonchen verleende haar zijne besehwming en zond haar het gevraagde eskorte, hetwelk echter was zamengesteld uit lieden, die op Ichnonchen zeer ontevreden waren, en wel ten gevolge van een vrede, dien hij met een ander opperhoofd gesloten had, waarbij hij hunne belangen niet genoeg in het oog had gehouden. Zij wisten hunne vijandige gevoelens te verbergen, maar waren op wraak bedacht, en meenden daaraan op geene schitterender wijze te kunnen voldoen dan door het vermoorden van haar, die hun door Ichnonchen was aanbevolen. Freule Tinne vermoedde niets van deze twisten; wel had de turksche gouverneur van Mourzouk daar- van kennis moeten dragen, en deze had haar behooren te waar- schuwen zich niet op zulk een onrustig gebied te wagen. Fr;ule Tinne vertrouwde zich onbezorgd aan de bende toe, die zij voor een veilig geleide hield, en reisde naar Schara, drie of vier dagen van Mourzouk verwijderd, en vervolgens naar Birgnig, alwaar zij reeds buiten het turksche gebied was. Hier werd het moorddadige plan volvoerd, en behalve freule Tinne werden nog twee andere Neder- landers gedood, een matroos van het jagt, hetwelk zij verkocht had, en een knaap, de zoon van een anderen matroos: de eenige Europe- anen die bij haar gebleven waren. A1 hare goederen, waaronder eene kameel-lading thalers van Maria Theresia (de meest gangbare uiunt in de binnenlanden) werden onder de moordenaars verdeeld. Volgens een brief van den heer Chapman, den engelschen viee-konsul te Bengazi, zouden de Touaregs, die het eskorte uitmaakten, freule Tinne uit den weg hebben willen ruimen, omdat zij hun hin- derlijk was in een strooptogt, dien zij tegen een naburigen stam wilden ondernemen. De broeder van den aanvoerder van het geleide was door dien stam vermoord, en om dien moord te wreken, zou die aanvoerder het plan gevormd hebben, een omweg van ongeveer een maand te maken en op dezen strooptogt de hem toevertrouwde reizigers mede te nemen. Toen freule Tinne zich daartegen verzette, zich op de bevelen van Ichnonchen beriep en met diens toorn dreigde, zou men haar geantwoord hebben, dat men zieh niet veel om Ichnonchen bekommerde, maar integendeel gegronde redenen van ontevredenheid tegen hem had. Volgens het berigt, zou de wensch om zieh op Ichnonchen te wreken het eerst bij deze gelegenheid-bij het geleide zijn opgekomen. De Touaregs droegen echter zorg hun schandelijk plan niet te verradenzij behandelden freule Tinne met groote oplettendheid, tot dat zij zieh buiten het turksche gebied en geheel in hunne magt bevond. Deu dag na hare komst te Birgnig, toen de kameelen werden beladen, werd de aanslag vol- bragt. Er ontstond een twist tusschen de kameeldrijvers, dien de twee Nederlanders wilden bijleggen; deze verzuimden in den haast hunne wapenen mede te nemen. Freule Tinne bleef voor hare tent staan, omringd door de hoofdeu der Touaregs. Toen de twist heviger werd, wilde zij zelve zich daarheen begeven, en ging naar de kameeldrijvers toe. Dit oogenblik werd door het opperhoofd, die achter haar stond, gebruikt om haar met zijn zwaard te treffen. Zij liet een luiden gil hooren en zonk toen levenloos ter aarde. De twee Nederlanders wilden, bij het hooren van den kreet hunner meesteres, spoedig hunne wapenen uit de tenten halenmaar zij werden neergeveldvoordat zij de tenten konden bereiken. Nu vielen de moordenaars op den buit aan. Eerst braken zij deijzereu waterkisten open, in de meening dat deze goud of zilver inhielden; zij zagen zich bedrogen en dreigden nu een strooptogt naar Mourzouk te zuDen ondernemen, om de bagage te bemagtigen, die aldaar was achtergebleven. De negers van freule Tinne, ten getale van 50 tot 70, werden niet alien tot slaven gemaakt, maar alleen dejongsten, en van de negerinnen de schoonsteno. a. eene kleine negerin, nog bijna een kind, die door freule Tinne altijd met groote voorliefde behandeld werd. De overige negers, die vrijgelaten werden, hebben het berigt van den moord te Mourzouk medegedeeld." Bij den jl. Zondag geheersclit hebbenden slorm was in de goot van een huis aan het Wesl-Nieuwland te Rotterdamliet lood door den fellen wind opgerold, en daar men hevreesd was, dat daardoor ongelukken zouden ontstaan, verzocht men een schoorsteenveger, -een jongeling van 24 jaren, daarin te voorziendoch hij werd na weinige oogenblikken, nadat hjj zich op het dak bevond, door een rukwind opgenomen en op de straat geworpen. Met liefde en zorg onmiddellijk ten huize waar hij werkte opgenomen, Week hij echter weldra een lijk te zijn. De onge- lukkige, een Italiaan, kwam juist van de godsdienstoefening en had zich onderscheidenc jaren als ijverig in zijn vak doen kennen. Uit Klarenbeekbij Voorst, meldt men het overlijden van de wed. Davenesk, in den ouderdom van 79 jaren. Zij was eene marketentster van het jaar 1812. In 1807 gehuwd, maakte zij den krijgstogt naar nusland mede, waar al hare kinderen, op een zoon nadoor vermoeije- nis en ontbering stierven. Den slag bij Leipzig heeft zij mede bijgewoond, en bij die gelegenheid werd zij zoodanig gevvond, dat zij sede'rt het ge- bruik van hare beenen miste. Te Nieuwediep is een sloep, .vaarin vier mannen het binnenkomen van schepen gingen afwachten, daar de zee nog al onstuimig was, onderste boven geslagen, en de schippers zouden gewis verdronken zijn, als niet een tweede vaartuig, met hetzelfde doel uitgezeild, zich in hunne nabij- heid had bevondenaan wier schippers het gelukte drie hunner kamera- den te redden, doch de vierde zonk voor hunne oogen in de diepteweg. Deze laat vrouw en kind na. Drie jongelieden uit Brussel hebben per velocipede den weg van Brussel naar Parijs in twee dagen afgeiegd. Zaturdag morgen zijn zij te Charleville aangekomen, komende van Parijs, van waar zij altijd op het zelfde voertuigin den namiddag naar Dinant (Namen) zijn vertrokken waar zij den nacht dachten door te brengen. In een kolenmijn bij Plymouth in Pensylvania is een brand uitge- barstenwaardoor 202 mijnwerkers gestikt zijn. Deze lieden waren pas denzelfden morgen, na een langdurige werkstaking, tot den arbeid terug- gekeerd. In het Crossener Wochenblatt leest men de volgende advertentie: »Heden rood, morgen dood. Zoo ging het mijne vrouw, die voor acht dagen nog over stoelen en tafels sprong en gisteren reeds begraven werd, ten minste haar stoffclijk deel. Gedurcnde ons huwelijk was zij een vro- lijk wijfje, dat zich evenwel geen knollen voor citroenen liet verkoopen. Daarom kan ieder mijn smart begrijpen. Zoo jong en levenslustig en nu reeds begraven»Wat is het menschelijk leven!" zeide ik dezer dagen, ook gisteren nog, op het kerkhof, toen ik den doodgraver betaalde die mij beloofd heeft het graf in orde te zullen houden. Zoo'n vrolijke vrouw vind ik nooit terug. Ik hoop dat de genadige hemel ieder voor zulk een verlies beware en bedank vriendelijk voor de toezending derbloeinen en den heer cantor voor zijn graflieddat mij door merg en been ging het werd heel goed gezongen. Ackermann, mr. Slotenmaker." In hot Victoria-Theater, te Beriijn is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Toen men bezig was het derde bedrijf van het tooneelspel Reichsgrafin Gisela te speien geraakte het gazen kleed van mej. Fricke, een jeugdige danseuse, in vlam, ten gevolge van hare onvoorzigtigheid, dat zij op den grond had geworpen een door haar aan het gaslicht ontstoken papier. De vlam deelde zich ook mede aan het gazen kleed van mej. Ella Tomniel, en de twee korislen werden zoodanig met brandwonden overdekt, dat eerstgenoemde eenige uren later, ten huize harer ouders, stierf en mej. Tommel in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd werd, alwaar zij, naar men verwacht, ook wel zalsterven. De volgende anekdote vindt men in den Gaulois »De zoon van een rijk koopman van Parijs was op eene figurante van het theater ver- liefd geworden. De vader, die het spel van zijnen zoon met een wakend oog gadesloeg, vond weldra dat dit niet kon blijven duren. Hij deed den verliefden jongeling bij zich komen gebood hem alle betrekking met die juffer af te breken, en om meer zekerheid hiervan te hebben, zond hij hem in de omstreken van Versaillesbij een priester. De jongeling was beleefd en in weinige dagen had hij zich de vriendschap van den goeden man verworven. Hij wist zich zoo stii en zoo goed te gedragen, dat hij weldra vergunning verkreeg een zijner makkers van Parijs bij zich te noodigen. Den volgenden dag kwam er inderdaad een fraai jongeling bij den priester aan. Hij wierp zich in de armen van zijnen rnakker, en den ganschen dag hadden zij elkander zoo omhelsddat de pastoor zich de handen van tevredenheid wreef. En dit was zoo alle dagenDe jongeling was weldra liet kind van den huize en onze geestelijke maakte er een misdienaar van. Eenigen tijd later kwam de koopman zijnen ouden vriend den pastoor en zijnen zoon bezoeken. Niemand was te huis. Hij treedt in de kerk. De priester was aan het lezen van de mis. Verbeeldt u de verwondering van den koopman, toen hij in den misdienaar de kleine figurante van het tooneel, de minnares van zijnen zoon herkende!" -Een brief uit Cherbourg, door het officiele regeringsblad en andere dagbladen van Parijs opgenomen, meldt het volgende: »Tien dagen lag het amerikaansche fregat Sabine op onze reede. Een scheepsjongendoor een officier met eene taak in het ruim belast zijnde, vond er eene lont, aan het eene eind aangestoken en met het andere einde in de kruidkamer reikend. De lont werd tijdig gebluscht; eenige minuten later zou het schip in de lucht gevlogen zijn Bij onderzoek bleek dat eene zamen- zwering bestond tot vernieling van het vaartuig; de zamengezworenen wilden wraak oefenen ten koste ook van hun eigen leven. Deswege wer den 22 matrozen in boeijen geslagen, en 7 hunner veroordeeld om dadelijk te worden opgeknoopt. De bevelhebber van het fregat vroeg van de overheid te Cherbourg vergunning om dit vonnis binnen'het franschezee- gebied uit te voerendeze werd geweigerd. De Sabine ligtte toen het' anker; en naauwelijks was zij buiten de reede of er hingen zeven matro zen aan de ra Van deze strenge slrafoefening zijn eenige hier te huis behoorende schippers getuigen geweest." Een voornaam personaadje, een prins, stond bekend als een man van middeleeuwschen trots. Op zekeren dag wandelde hij door het dorp, in welks nabijheid zijn uitgeslrekte eigendommen gelegen waren, en op die wandeling ontmoette hij een boer, die veel werk had om een varken voort te drijven. Toen de landman den hoogen heer zag aankomen bleef hij staan en keek hem aan zonder te groeten. Kent gij mij niet? - vroeg de prins. - Jawel,. - antwoordde de andere. - Hoe heet ik dan?~ Gij zijt mijnheer de prins. - Zoo, en waarom neemt gij dan uw pet niet af als gij mij ziet? - Dat wilde ik juist doen, mijnheer - zeide do boer - als gij maar zoo goed wilt zijn om even mijn varken vast te houden, want dat dier is mij reeds tweemaal weggeloopen. To Parijs is onlangs ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den honing der voddenrapers"bekend geweest onder den naam van »pere I'Epingle." Meer dan twaalf honderd voddenrapers volgden het lijk, en door drie hunner werden toespraken gehouden op het graf van hunnen kollega. Niemand heeft ooit kunnen vernemen wie »pere 1' E- pingle" was en van waar hij was gekomen. Onder de peluw van zijn bed vond men eenige papieren met het opschriftuna mijnen dood te ver- brandenj" dit geschiedde. Om zijnen hals droeg hij een medaillon met het miniatuurportret van de treurspelspeelster Rachel. Hij woonde op het »ApeneiIand", en wanneer soms een der bewoners van die huurt in nood verkeerde, verwijderde »pere I'Epingle" zich, en na verloop van eenige uren kwam hij met geld .terug. Hij was inderdaad de konirig van zijne wijken zijne onderdanen eerden en achtten hem. Hij regelde hunne zaken legde hunne geschillen bij en strafte hen voor hunne misdrijven. Een dief werd dadelijk vervallen verklaard als lid van de voddenfapers- vereeniging en voor altoos verhannen. Hij bereidde zelf de geneesmidde- len welke hij noodig had, en gaf ze kosteloos aan anderen. De boeken welke hij hezat leende hij uit, en 's avonds leerde hij de kinderen lezen. Een Mexicaan heeft, uit dankbaarheid voor de afschafflng der sla- vernij in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, incognito aan president Grant, generaal Sherman, den ex-minister Seward, en de weduwe van president Lincoln zeer kostbare geschenken in zilver gezonden. Onder de geschenken voor don president is een koffijservies uit 36 stukken be- staande en voortreffelijk bearbeid. Te Chicago werd op een avond, in een duistere en cenzame straat, een burger aangesproken door iemand, die hem een stuk papier voor den neus hield, met verzoek hem den inhoud bij de naaste lantaarn voor te lezen. De aangesprokene voldoet daaraan en leest bet volgende: »Wan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2