Advertentien. 154 Landbonw. Qemengde Berigten. Haarlemmermeer-Polder. VERPACHTING Eenige Perceelen Dorpsgrond, Gezaagd en Ongezaagd HOUT, KALK, TltAS, en PORTLAND-CEMENT Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: BENOEMINGEN. Ret verdiependoor iniddel van uitbaggeren der Vaarten en Tout en in den Haarlenimer- meer-Polder. op Vrijdag den 1 October 1869, TOT ZEER LAGE PRIJZEN TE KOOP: WAAL-, RIJN- en IJSSELSTEEN, en andere Bouwmaterialen. 8°. Een aires van L. Houtkooper, te Nieuw-Vennep, verzoekende oin voor gezamenlijkc rekening een sloot. te laten schieten am zijn gekochten dorpsgrondwordt ge9teld in handen van Burgemeester en Wethouders am advies. 0°. Wordt meegedeeld de uitslag der conferentie, gehouden met den Burgemeester van Slotcnomtrent het aldaar ter school gaan van kinderen nit deze gemeente. De Vergadering wordt daarop gealoten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemraermeerte houden op Dingsdag 28 September 1869, des namiddags ten een ure, ten Raadhuize. Ingekomen stukken. Voordragt omtrent den aankoop van poldergrond. Suppletoire begrooting, dienst 1869. Voordragt tot af- en overschrijving. Verschillende voordragten betreffende het onderwijs. Voordragt tot het aangaan eener geldleening. 7. Kohier hondenbelasting 1869. 8. Voordragt tot heffing van begrafenisregten. van 1521 September 1869. GEBORENWillem, zoon van H. Huizinga en C. de Jonge. Carel Fredrik, zoon van C. F. Stcmler en C. van der Pligt. Herman Rein- ders, zoon van H, C. R. Folmer en M. E. Billroth. Jacob, zoon van J. Lewis en A. Kooijman. Hendrik en Arie, zonen van G. Houtman en M. Portegijs. Johannes, zoon van D. Kamper en E. Vlaar. Adriana Maria Louisa, dochter van C. Jongeneel en D. L. Lubbcrt. Jacoba dochter van J. Spaargaren en M. v. d. Meer. Johannes Gubertzoon van B. Vervloed en A. Schelfer. Nicolaas, zoon van R. van Aalst en E. Schaap. OVERLEDEN Susanna Magdalenaoud 9 maanden dochter van F. Verhoeven en A. Snijdcrs. Pieter, oud 6 maanden, zoon van G. Scha- gen en G. Zuidland. Maaike, oud 3 maanden, dochter van A. Terlouw en P. den Toom. Jan Hendrik oud 3 weken zoon van J. Groot en D. Ossen. Neeltjeoud 7 jaren, dochter van .T. Beets en L. Benjamin. ONDERTROUWDJ. Bongers met J. de Vos. GEHUWD geene. Op de harddraverijgehouden den 16 dezer aan de Vijf- huizen alhierhebben 10 paarden naar prijs en premie gedongen. De prijsbestaande in eene pendule onder stolp werd behaald door het paard de bruine Bleseigenaar J. de Jong, en bereden door B. Lijding. De premie, een vergul- den inktkoker met barometerviel ten deel aan het paard Mietoebehoorende aan K. Bamboo, en bereden door C. Lamboo. In den nacht van 14 op 15 September 1869 is afgebrand het woonhuis en de wagenmakerij van M. van Leeuwensectie S S 11 (ringdijk) tegenover de Oude Wetering. Door de spoedige blussching van den brand, door de brandspuit aan de Oude Wetering (Alkemade), is voorkomen dat welligt meer huizen zouden zijn afgebranddie digt aan het ver- brande perceel grensden, en door den hevigen wind groot ge- vaar hadden van in brand te geraken. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Z. M. de Koning heeft benoemd: tot heemraad van het wa- terschap Stormpoldergemeente Krimpen aan den IJssel (Zuid- Holland), H. Dammann; tot heemraad van den Eendragts- polder, gemeenten Zuid-BeijerlandGoudswaard en Piershil (idem), J. Maris; tot dijkgraaf van den Strijenschen pol der, gemeente Strijeu en's Gravendeel (idem)S. Herweijer in het bestuur van den polder Oostzaan (Noord-Holland)tot dijkgraaf D. Keyzeren tot heemraad J. Zwart Pzn.tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Zeeburg en Dieraerdijk (Noord-Holland en Utrecht)Mr. E. Hnydecoper van Nigtevecht en J. J. Bredius. Texel, 22 Sept. Men is hier thans druk begonnen met het aardappelen-rooijen. Zij leveren een ruim beschot. De knol is over het algemeen buitengewoon groot en talrijk. Een arbeider plukte aan een stam aardappelen ter zwaarte van 8J ons. Ziekte wordt niet ontdekt. Herxen, 21 Sept. Zelden was de hooioogst zoo voordee- lig als in dezen zomer. Ook het etgroen leverde veel op en zelfs zooveel als in het vorige jaar het gewas der eerste en tweede snede. Daarbij komt dat de kwaliteit uitmuntend is. De aardappelen, die in de vorige week tot 2.50 per mud opgekocht werdengelden thans weder 2 het mud. Daar men thans met het rooijen dezer aardvrucht druk bezig is en deze zoowel in hoedanigheid als in hoeveelheid medevalt, verwacht men nog lagere prijzen. Uit Groningerland meldt men ons: Duizenden mudden aardappels worden thans weder bij de landlieden opgekocht, ten einde in de vele fabriekendie in deze provincie op de voornaamste plaatsenzooals o. a. te Sappemeer, Stadskanaal Veendam Zuidbroek enz. bestaan, tot siroop, stijfsel enz. verwerkt te worden. Het oprigten van dergelijke fabrieken begint thans ook in het buitenland navolging te vinden. Uit de Veenen wordt het volgende gemeldEene algeheele vernieling is Zondag jl. aangerigt. De suijboonen zijn aan Harden gewaaid en de augurken er niet veel beter afgekomen. Na veel ongestadig zomerweder doorgeworsteld te hebben had men er nu den besten tijd van pluk bereiktterwijl de krach- tige planten nog talrijk met jonge vruchten bezet waren. Op de levering van beide producten is derhalve niet meer te rekenen. Het is vooral te bejammerenzooals uit Boskoop vernomen wordt, dat bij de geduchte schade, allerwege door den storm veroorzaaktde meeste afgewaaide vruchten geene waarde hebben. Fijne soovten van peren en appelen jtoewel dit jaar van de laatste bet minst, die laat worden areplukt en in den winter een sieraad van het dessert konden uitgeinaakt hebben, zijn half volwassen verloren gegaan. Sommige boomen ver- toonen hier en daar nog vruchten, maar vele hebben niets meer behouden. Uit Wijhe meldt men: De storm der laatste dagen heeft het water in de rivier zoodanig opgestuwddat de meeste uiter- waarden geinundeerd werden. Van de boomen zijn bijna alle vruchten door den wind weggeruktde tuinen zijn als met ooft bezaaid en werd hier veel ter markt gebragtdat eerst over een maand rijp zou zijn geweest. In den Alblasserwaard zijn duizenden mudden appelen en peren door den storm afgeslagen zoodat de pachters zware verliezen lijden. De hennep is mede zeer gehavend een ge- deelte ligt geknakt tegen den grond, terwijl het grootste deel van het zaad verloren is. Tengevolge van het opgejaagde rivierwater is ook het nahooi, dat hier en daar nog op de weiden lag zeer beschadigd. Naar men verneemt, heeft de te Haarlem gevestigde firma E. H, Krelage Zoon op de onlangs (e Hamburg gehouden internationale tentoonstelliug van tuinbouw de volgende be- krooningen verkregen: den eersten prijs voor de beste verza- meling hulsten (63 stuks in 40 soorten); eene zilveren me- daille voor de beste abies nordmannianaden eersten prijs voor de twee fraaiste dekoratie-plantengeschikt, om buiten op piedestals geplaatst te worden, voor twee agave filifera en eene bronzen medaille voor eene verzameling van ^soor ten yucca agavealoedosglirioxbeaucarniapinceneciitia enz. Onlangs is door gemelde firma ook ontvangen eene zil veren medaille, door haar verworven voor eene lilium Ihomp- sonianum in bloem op de voorjaars-tentoonstelling van den Cercle agricole et liorticole du Grand-Ducke de Luxembourgte Luxemburg gehoudenonder bescherming van H. K. H. prin- ses Hendrik. Dalfsen, 21 Sept. De oogst kan hier, op enkele per- ceelen boekweit naals afgeloopen beschouwd worden. Rogge, boonenaardappelen, boekweit en oliezaad hebben een goed beschot opgeleverd. De ziekte onder de aardappelen is van minder beteekenis dan men aanvankelijk vreesde. Alleen vindt men enkele lage landenwaar eenige rotting bespeurd wordt. Over het geheel geeft de landbouw eene bevredigende uitkomst. Blokzijl, 21 Sept. Gelijk hier de tongblaar, diegenoeg- zaam bij alle veehouders is doorgedrongenheerscht in de nabijgelegen gemeenten Oldemarkt c. a. en het Kampereiland het tong- en klaauwzeer. De voorgenomen inpoldering van een gedeelte der Zui derzee loopende van de haven te Kuinre op den hoek van de Voerst N 1. W. van Vollenhove, voor rekening eener Engelsche maatschappij schijnt werkelijk haar beslag te krij- gen, daar te Blokzijl deskundigen zijn aangekomenom uit- bakening te doen. Meppel 21 Sept. De tongblaar onder het rundvee begint zich meer en meer uit te breiden in onze omstreken en doet zicli nu reeds voor in de gemeenten WanneperveenAmbt- Vollenhove, Blankenham, Kuinre, Steenwijkerwold en Steen- wijk. Ons gemeentebestuur heeft bereids maatregelen geno- men, om het overbrengen dier ziekte, zoo mogelijk, te ver- hinderen. Utrecht, 21 September. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 789 paarden aangevoerd tot hooge prij zen was in alle soorten een levendige handel zoowel voor binnenslands als voor Prankrijk en Belgie. Voor veulens van anderbalf jaar werd van 120 tot 170 besteed. In de veerijke streken van HarmelenKockengen enz. heerscht de tongblaar onder het rundvee; bovendien wordt menige schoone melkkoe aldaar door de longziekte getroffen. Zaandam, 22 September. Den 21 October a. s. zal alhier eene groote markt van veekaas en boter worden gehouden waarop alsdan tevens prijzen zullen worden uitgereikt. In den kruidmolen van de hh. Bredius, bij Muiden, is brand onlstaan en zijn twee woonhuizen verbrand en 4 paarden gekwetst. Van persoon- lijke ongelukken heeft men niets vernomen. Op de Westermarkt te Amsterdam is door het breken van een haak eener schommel, een 15 jarig meisje op de straat gevallen, waardoor zij het nekbecn gebrokeri hcefl; bij de komst van den chirurgijn was zij reeds overleden. Het lijk is riaar de ouderlijke woning vervoerd. Korten tijd na aankomst in de kazernc te Leeuwardenheeft een der miliciens, schippersknecht van beroep, een oppassend militairdie hem in den gang ontmoette, zonder eenige aanlciding, met zijn zakmes eene dicpe snede over den voorarm toegebragt, waardoor een der aderen werd doorgesncden en de ongclukkigeuitgeput door zwaar bloedverlies naar het hospitaal werd vervoerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De dader, onmiddellijk gearresteerdzal spoedig van den krijgsraad de vcr- diende straf voor zijne wandaad ontvangen. Eene dienstbode, die met de kinderen van harcn meester de bcr- gurner kermis bezocht, hall het ongeluk uit een in vollen gang zijnden draaimolen te vallenen het scheen dat zij zich uitwendig niet erg bc- zeerd had; allhans zij begaf zich vrij wel naar hare woning. Toen de meester haar cchter den volgcnden innrgen wilde wekkenvond hij haar lijk. Men vermoedl dat inwendige kneuzingen haren dood veroorzaakt hebben. De van Rotterdam naar Delft varende schippersboot is voor Over- schie in aanvaring gekomen met eene pakschuit. Door den schokdaar- door to weeg gebragt, is in de achterkajuit van de boot eene petroleum- lamp van de tafel gevallen op den school eener passagierster, waardoor deze en nog anderc passagiers en hunne gocderen in brand geraakten. Men denke zich de groote verwarring onder de 17 aanwezige personcn! Gelukkig is de brand spoedig gebluschtmaar eenige passagiers hebben de een meerde ander minderbrandwonden bekomcn. De boot kon de reis niet vervolgen. In den nacht van 14 op 15 September is te Nieuwediep, een ver- dienstelijk onderofficierman en vader van zes kinderen, terwijl hij de wacht had np het wachtschip, door de duisternis of andere noodlottige omstandigheden, door het srheepsluik in het tusschendek gestort. De ongclukkige was na enkele minuten een lijk. Zijne weduwe en kinderen staan hierdoor zonder hulp of steun en van miles ontbloot. De pink de Jonge Gerardstuurman Jacob Ros, reeder A. Vrolijk is te Vlielandzonder bemanning op het strand geworpen. Is de beman- ning in de golven omgekomen, waaraan bijna niet te twijfelen vail, dan hebben acht brave visschers het leven jammerlijk verloren. Op de pink voeren de vader en de broeder van den stuurman en nog een vader met zijn zoon, en als zoogenaamde buitenman een Katwijker. Vier der ongc lukkige Scheveningcrs laten weduwen en weezen achter, een der opva- renden was weduwenaar en twee waren vrijgezel. Op een dorp in de prov. Utrecht had onlangs in de Herv. kerk een onaangenaam voorval plaats. Juist zou de predikant zijne leerrede aanvangentoen een man achter uit de kerk naar de diakensbank kwam loopen, op een stoel klom en een diaken een slag a3n het hoofd toe- bragt, zeggende: »daar heb je nu de aapdie zoolang voor je voor gek gespeeld heeftDe armverzorgerdie den man kende als soms lijdende aan vlagen van krankzinnighcidried hem aan, om de kerk te verlaten. Deze raad werd echter beloond door een tweeden klap. Dit tooneel drong den prediker, zijne verlegcne en onthutste kerkeraadsleden aan te sporen, dat zij den onrustmaker zouden vcrwijderen, die, de stem des predikers vernemende, het oog naar den predikstoel rigt en zegt: »hlijf jij maar op je stoellje, anders krijg jij ook wat." Met vereende krachten gelukte het den kerkeraadsleden den man uit de kerk te zetten, doch het een en ander had zooveel sloornis verwektdat de godsdienstoefening geeri voorlgang kon hebben. Buiten gekomen vonden de kerkgangersden ijlhoofdigen man met een lang broodmes voor de paslorie staan, die bij zeker zou binnengetreden zijn, iudien de predikantsvrouw niet ter regier tijd de huisdeur bad afgesloten. Spoedig daarop werd de hulp van de politic ingeroepen, die den man naar Utrecht heeft getransporleerd ,waar bij, na een verhoor bij den officier van justitie, in het krankzinnigenge- sticht is opgenomen. Eene kurieuse schakerij wordt uit Cork (Ierland) gemeld. Een boerlje had een hengst-veulen verkocht en daarvoor 540 baar geld gekregen. Hij borg de penningen in eene woilen kous en legde zc in eene kisl. Toen hij den volgenden Zondag na de kerk dienst te liuis kwam en zich wat amuseren wilde met de stichtelijke beschouwing dezer somvond bij wel de kousmaar platniet gezwollen. De goudstukken waren ver- trokken en hadden 's mans dochter met zijnen knecht meegenomen. Dat de man ontzet, boos, kwaad, nijdig was, laat zich begrijpenmaar veel ergcr nog was dit het geval bij zijnen oudsten zoon. Deze was een wel- beraden jongen, en hij lict er geen gras over groeijen Dadelijk de zon- dagschoenen aan en zoo snel mogelijk den wind in om de schakersde sovereigns, op te sporen en zich op hen te werpen; de geschaaktezuster ging hem minder aan. Te Cork snapte hij ze, namelijk het resterende, maar tevens twee passage-kaarten naar Amerika. Het meisje wcigerde naar huis terug te gaan. De broer schreef alzoo aan vader, dat hij zelf diende te komen om haar te overtuigen van zijne ongekrenkte vaderliefde en vergevensgezindheid. Intusschen moet hij zeker begrepen hebben dat eene zoo schoone reisgelegenheid niet alle dagen voorkwam. Hij maakte dus van het eene billet op New-York gebruik en scheepte zich in op de boot, met het geredde deel der sovereigns. Vader kwam. De minnaar verliet het meisje, maar nam vaders jas mee, en de dochter keerde naar huis, onder geleide van papa in hemdsmouwen. Bevallen van een welgeschapen ZOON J. W, ZWAANEN- BURGgeliefde Echtgenoote van AalsmeerJ. RIETBERGEN. 18 September 1869. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder zullen op VVoensdag den 29 September 1869, des namiddags ten 2 ure, in het Lokaal van ST A ATS, op den St. Jansweg, te Haarlem, overgaan tot de OPENBARE AANBESTEDINGbij enkele insclirijvingvan: BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn op/ra«eo aanvrage gratis verkrijgbaar aan de Secretarie van dien Polder en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. INLICHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Hoofd-Opzigter te Haarlem en bij de betrokken Polder-Opzigters te Haarlem- mermeer. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. O. VAN DE BLOCQUERY, Secret. des morgens ten tien ure, ten huize van den TCastelein J. DE VRIES, in het Hoofdrtorp. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ilaarlemmermeer zullen, op dag en uur voormeld, VERPACHTEN: gelegen te Hoo/ddorp en te Nieuw-Vennep. De VOORWAARDEN liggen ter lezing ter Secretarie, en te Nieuw-Vennep bij J. WINTERS. Zegt het voort Haarlemmermeer hij den Cruqmm 20 September 1869, Gebr. BOS.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2