WEEKBLAD VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vrijdag, 8 October. T\en&e laargang. Ilaarieinmermeer-Poldcr. Haarlemm ermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven liandbonw. IIAAKIJAIMIilDliTlt. PRIJS VAN ITEX ABONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETKEEFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag der op den 29 September 1.1. gehouden aanbeste- ding van het verdiepen van eenige vakken togt in den Haar- letnmermeerpolder. Ingeschreven vrerd door: A. Kuijk, te Haarlem,voor 10976. W. v. d. Berg, te Haarlem10680.—. J. van Dijkte Haarlem10900.—. J. v. d. Heuvel Az.te Haarlemmermeer, 5769. A. Willemse, te Haarlem,5339. Gelir. Bos, te Haarlemmermeer,4350. Het werk is daarna gegund aan J. van den Heuvel Az.te Haarlemmermeer, voor de som van 5769. Van geachte zijde wordt ons het volgende ter opname ge- zonden Zondag 11. werd het Evangelisatie-gebouw „Eben-Haezer voor de eerste maal voor de godsdienst-oefening gebruikt. Bij deze gelegenheid werd het woord gevoerd door onzen predi- kantden heer E. J. van Wisselingh .T.Pz.en door den evangelist, den heer J. F. Krul. De opkomst was groot en de aandaeht liet niets te wenschen over. Het orgeldoor den heer Knipscheer te Amsterdam gedurende een jaar in gratis gebruik afgestaanwerd bespeeld door de heeren Roos- dorp en Stout. Bevoegde beoordeelaars pryzen de bijzonder doelmatige inrigting van het gebouwvvelke nog meer in het oog zal springenwanneer het geheel voltooid is. Wij wen schen onzen ijverigen predikant hartelijk toe, dat hij het voor gestelde doel volledig zal mogen bereiken en hij zich hiertoe in de belangstelling en medewerking van velen verheugen moge. Na het einde der eerste godsdienstoefening werden er bij den uitgang godsdienstige geschriften uitgedeeld. Wij gelooven dat deze eerste godsdienstoefening over 't algeme'en een zeer goeden indruk heeft nagelatenen hopen dat°,Eben- Haezer verder tot zegen van den Vijfhuizerhoek zal zijn." van 30 September tot 5 October 1869. GEBORENJan, zoon van Guurtje Oene (ongeh.) Franciscus, zoon van Q. Huijsmans en C. Kloet. Willemina Hendrika, dochter van J. J. t Hart en C. Gilbers. Arie, zoon van A. Schekkerman en J. Veer- man. Aaltje, dochter van A. van Rozelaar en B. Megchelsen. OVERLEDEN Wilhelmina, oud 2 jaar, dochter van J. Smit en E. J. Romers. Petronella, oud 8 maanden, dochter van J. Janszen en J. Ma- lcfijt. Gerardus, oud 5 jaren, zoon van A. .Smoorenburg en A. de Vreede. ONDERTROUWD: P. Jans (gewoonlijk genaamd P. Klaver), met A. huipers (gewoonlijk genaamd Antje van der Schaaf). M. Schuuring met G. van Essen. J, Mostert met J. Schalk (weduwe). GEHUWDgeene. Woensdag morgen 29 September 1869 werd te Purmerende door Mr. J. Messchert van Vollenhoven de tentoonstelling der Tlollandsche Maatschappij van Landbouw geopend, met eene zeer mtvoerige rede. Hij noemde het gelukkig, dat nu de ten toonstelling kon doorgaan, daar dit bet bewijs leverde, dat de veepest was geweken waardoor zij zoo lang moest uitge- steld worden. Het was een waar genoegen te ziendat zij thans zeer luisterrijk wasdaar mede de tuinbouw zeer was vertegenwoordigden Purmerendes ingezetenen niet achter waren gebleven om hunne belaDgstelling algemeen te doen hlijken. Daarna bragt hij hulde aan de inzenders. De opening werd opgeluisterd door de muziek van het regiment huzaren uit Haarlem. Ten 12 ure werd de tentoonstelling voor het publiek geopend. Ten 1 ure was er matine'e in den Doelen. Te gelijk met de tentoonstelling heeft de Maatschappij ook hare jaarlijksche vergadering gehouden. De hoofdpunten daarin behandelden de voornaamste bijzonderheden daardoor ter algemeene kennis gekomen, zijn de volgende: Het ledental blijft op dezelfde hoogte. Door het Hoofd- bestuur is, ingevolge het verzoek van de afd. Rotterdam c. a., opheffing verkregen van eenige belemmeringen van veevervoer naar Engeland. Ook wcndde het Hoofdbestuur zich met gun- stig gevolg tot de regering, opdat er maatregelen genomen worden tot uitoefening van toezigt bij in- en doorvoer van vee. Aan de heeren de Geer en van Rijnontwerpers van de boerenwoning op de tentoonstelling te Parijs, zijn door de Keizerlijke commissie medailles toegekend. De maatschappij is lid geworden van de zeer gunstig wer- kende Socitie des Agriculleurs de France. Aan den heer A. W. van Hoornrijks-veearts te Amster dam, is opgedragen een handboek te schrijven over de paar- denfokkerij. Het Hoofdbestuur beschikte afwijzend op een verzoek ora subsidie voor eene tentoonstelling van bloemendoor de af- deeling der „Maatschappij van Nijverheid" te Krommenie te houden; daarentegen werd de afdeeling der Holl. Maatschappij „Zaanlandsche Gemeenten" opmerkzaam gemaakt op deze ten toonstelling. De afgevaardigde van Velsen c. a. bragt namens de com missie, aangewezen om de rekening van het vorige en de begrooting voor het volgende jaar na te zieneen zeer gun stig rapport uit betreffende de gehoudene administratie. De uitgaven hadden beloopen f 16,440.60 en er blijft een voor- deelig saldo van/ 2293.76. De rekening, even als de be grooting, werd goedgekeurd; terwijl het lot de afd. Soeter- meerSloterdijk en Goedereede bestemde, om uit haar midden eene commissie tot gelijk doel voor de volgende vergadering te kiezen. De herziening vau de wet nam vrij wat tijd weg; het re- sultaat was dat zij, behoudens eenige kleine veranderingen van stijlbleef zoo als ze was. De heer Begram heeft schriftelijk een rapport ingezon- denbetreffende de gedane pogingen der commissie benoemd om te trachten naar de vestiging van eenen band of eene vereeniging tusschen de verschillende landbouw-vereenigingen in Nederland, Tot heden heeft men de gewenschte zamen- werking niet kunnen verkrijgen de commissie blijft diligent. Het ingekomen antwoord op de prijsvraag omtrent een model-aanteekeningboek voor den landbouwer, werd de be,- krooning niet waardig gekeurd. De prijsvraag zal op nieuw worden nitgeschreven. Bij punt VII gaf de afgevaardigde van Woerden een nieuw werktuig voor inenting ter bezigtiging. De tongblaar is thans eene plaag voor velen; eene warme stal schijnt voor de aan- getaste beesten wenschelijk te zijn. In eene afdeeling is de long-wormziekte onder de schapen bemerkt; men meent dat zout, als bijvoeder gebruikt, gunstig werkt ter bestrijding dezer kwaal. Het middel van den heer Munnikhuis, te Pur° merende, wordt tegen de varkensziekte aanbevolen. Op voorstel van het Hoofdbestuur worden eenige afdeelin- gen aangewezen, om de op de tentoonstelling ingezonden kunst-meststoffenbenevens olie en vet, te onderzoeken en daaromtrent te rapporteren. De beide voorstellen der afdeeling Velsen c. a. komen in discussie. Daaruit blijkt, dat ijzervitriool werkt tegen bet ongans bij schapen; als middel tegen longziekte was het tot heden door niemand aangewend. Tegen rupsen werden eenige remedien genoemd. Punt IXa lokte vrij wat bespreking uit, en als slotsora stelde de vergadering: dat theoretisch onderwijs met prakti- sche opleiding in den landbouw hand aan hand moet gaan. Punt 1X5 verkreeg de adhaesie van de vergadering, voor zooverre het de hoofdzaak geldt. Ieder was voor het houdeD van eene Internationale tentoonstelling in 1872. Omtrent de plaats, waar die tentoonstelling gehouden zal worden, bleek men minder eensgezind te zijnde beraadslagingen hierover zijn dan ook afgebroken door eeDe motie van orde van den afgevaardigde van den Ilelder, om namelijk de discussien te sluiten. Deze motie werd aangenomen en gevolgd door het voorstel van den heer S. de Clercq Wzn., om thans alleen uit te maken dat er in 1872 eene internationale tentoonstel ling zal zijn, zonder reeds nu de plaats te bepalen. Dit voorstel werd verworpenen het voorstel van het Hoofdbe stuur in het geheel aangenomen met meerderheid van stemmen. De boekery is door eenige geschenken vermeerderd, Na herhaalde stemming wordt Dordrecht genoemd als de plaats tot het houden der vergadering in 1870. Ten slotte wees de vergadering, bij overgroote meerder heid van stemmen den heer C. J. van der Oudermeulente s Hage aan als lid van het Hoofdbestuur. 30 September werd een wedstrijd op velocipedes gehouden. Na een voorspel op driewielige velocipedesdat meermalen den lachlust der aanschouwers gaande maakte, en tot ge noegen van alle aanwezigen, en vooral van de winners, afiiepwerd ten half een ure een aanvang gemaakt met de loting voor den wezenlijken wedstrijd op tweewielige veloci pedes: 17 deelnemers waren ingeschreven, waarvan er 14 werkelijk deelnamen. Elk deelnemer bereed zijn eigen voertuig, waaronder verscheidene door sierlijkheid uitmuntten. De nieuw- heid van het schouwspel, zoowel als het buitengewoon fraaije weder, hebben vooral vele stedelingen en vreemdelingen uit- gelokt. Ten 1 ure begon de wedstrijd en was ten 2 J/2 ure afge- loopen. Men kon zich nu een denkbeeld maken van de bui- tengewone snelheid die een geoefende velocipedist kan doen zien. De prijs, een prachtige zilveren inktkoker, werd behaald door den heer R.geemployeerde aan de metaalwarenfabriek van den heer J. T. Scholte, waar dan ook de velocipede, waarmede den prijs gewonnen werd, vervaardigd is. De premie werd behaald door den heer T., met een velocipede van een buitenlandsch fabriekant. De overwinnaars zoowel als de deelnemers trokkenbegeleid door de muziek, door de stad naar het stadhuisalwaar zij de prijzen ontvingen. Den 1 October werd de tentoonstelling van vee geopend, die in alle opzigten aan de verwachting beantwoordde en een zeer druk bezoek lokte. Aan de harddraverijZaturdag bij die gelegenheid gehou denwerd door 24 paarden, waaronder eenige beroemde harddravers uit Friesland en Grouingendeelgenomende prijs, eene som van 300, is behaald door het paard de Deugd, van den heer H. Kremer, te Garnwerd (Groningen), bereden door H. Luursde lste premie van 100 door de Nettetoebehoorende aan U. Rijpma, te Pingjum, bereden door P. Rijpma; de 2de premie van 40 door het paard Sniptoebehoorende aan J. Waal, te Spanbroek, bereden door den eigenaar. Des avonds was de stad ge'illumineerd. Aan de lijsl van bekrooningen ontleenen wij de volgende DEKHENGSTEN voor zware Tuig- en Ploegpaarden, geboren in I860 of vroeger. lste prijs Vereeniging tot verbetering der Paardenteelt te Haarlemmermeer; 2de prijs A. Boot, te Scbermeer. N°. 4. VEULENMERRIEN voor zware Tuig- en Ploegpaarden, gedekt in den spnngtijd van 1869, met haar Veulen van de vorige dekking. lste prijs B A. Baron van Verschuer, op de Hartekamp; 2dc prijs Admiraal, te Schermeer. N°. 6. VEULENMERRIEN voor ligte Tuig- en Rijpaarden, van vreemd oi gekruist ras, gedekt in den springtijd van 1869, met haar Veulen van de vonge dekking. lste prijs niet toegekend; 2de prijs A. R. Kaan, te Wieringerwaard; 3de prijs 13. A. Baron van Verschuer, op de Hartekamp. N°. 13. JONGE PAARDEN, geboren in 1865, van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk geslacht. lste en 2de prijs H. F. Bultman te Haarlemmermeer. N°-„14' JONGE PAARDEN, geboren in 1866, van inlandsch ras, on verschillig van welk geslacht. lste prijs niet toegekend; 2de prijs J. Laan te Landsmeer; 3de prijs H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. N°. 15. JONGE PAARDEN, geboren in 1866, van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk geslacht. lste en 2de prijs B. A. Baron van Verschuer, op de Hartekamp; 3de prijs J. J. Duyvene'de Wit, te Beemster N°. 18. JONGE PAARDEN, geboren in 1867, van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk geslacht. lste prijs W. A. Baron van Ver schuer; 2de prijs J. J. Duyvene de Wit, te Beemster; 3de priis S W Bos, te Oosthuizen. 1 J N°' ,19, JONGE PAARDEN, geboren in 1868, van inlandsch ras on- yerschdhg van welk geslacht. lste prijs A. Spaans, te Beemster; 2de prijs J. Water, te Beemster; 3de prijs J. van Twisk Az., te Wijde-Wormcr. N°. 20. JONGE PAARDEN, geboren in 1868, van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk geslacht. lste prijs J. J. Duvvene' de Wit te Beemster; 2de prijs W. A. Baron van Verschuer. N°. 24. RIJ-STIERENgeboren in 1867 of vroeger, onverschillig van welk ras. lste prijs H. R. Peters, te Pannerden2de en 3de prijs K. Akkerman Jr., te Schermeer; prijs van het bestuur W. Duin, te Hens- broek; WKonmg, te Oosthuizen; P. Bier, te Haarlemmermeer. N°. 28. MELKKOE, met de meeste teekens geschikt voor melkop- brengst. lste pnjs H. Bakels, te Beemster, (21 teekens); 2de prijs P. Bier, te Beemster (17 teekens); 3de prijs K. Kramer, te Beemster (15 teekens). N°. 57. Zes BIGGEN, niet ouder dan 8 weken. lste prijs B. A. Baron van Verschuer, op de Hartekamp. N°. 60. Vetgeweide KOEIJEN. lste en 2de prijs J. Heijnis Jz„ te Schermeer; 3de prijs C. J. Brantjes, te Purmerende; prijs van het bestuur K. Brantjes, te Purmerende. N°. 82. ROODE WINTERTARWE. lste prijs H. F. Bultmante Haar- lemmermeer; 2de en 3de prijs niet toegekend. wN/,83- ™E WINTERTARWE. lste prijs J. Breehaaxt Kz„ te Wmkel; 2de prijs B. A. Baron van Verschuer, te Haarlemmermeer: 3de prijs D. Breebaart Kz., te Winkel. N°. 86. ZOMERROGGE. lste prijs Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, te Loosduinen; 2de en 3de prijs niet toegekend.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1