WEEKBLAD Vrijdag, 15 October Hk 42. VAI\ AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Tiende Saargang. Haarlemmermeer. Landbonw. ^yXAiU^; Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Vereeniging van Landbouwknmliueii in Frankrijk. HA ARLEMMERMEEtt. PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6.- Prijs van een enkel Nommer IB Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA 8t C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTies: van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Afloop der verkooping van de Landbouw-Exploitatie Feikema's Hoeve te Haarlemmermeer, gehouden te Haarlemin het gewezen logement „de Gouden Leeuw", ten overstaan van den te Haarlem gevestigden notaris C. J. G. de Booij, den 13 October 1869. Perceel N°. 1zijnde 20 bunders bouwlandgekocht door den heer J. J. Brasserte Uitgeest, voor 19,200. Perceel N°. 2zijnde de bouwhoeve genaamd „Feikema's Hoeve drie arbeiderswoningen enz.benevens 20 bunders, 92 ellen gras- en bouwland, gekocht door den heer P. Ver- degaalte Lisse, voor 29,200. Perceel H°. 3, zijnde 19 bunders, 91 roeden58 ellen gras- en bouwland, met daarop staande kalveren- en varkens- schuurgekocht door geuoemden heer J. J. Brasser, te Uit geest, voor 1 9,500. Perceel Nu, 4, zijnde 19 bunders, 92 roeden grasland met een boschjegekocht door den heer C. Boer, te Bennebroek, voor 20,400. Perceel H°. 5, zijnde 19 bunders, 74 roeden, 80 ellen gras- en bouwland, gekocht door den heer Klaas Beerepoot, te Venhuizen voor 19,000. Perceel N°. 6, zijnde 19 bunders, 70 roeden gras- en bouwland met een boschje, gekocht door voornoemden heer Klaas Beerepoot, te Venhuizen, voor 18,500. Perceel N°. 7, zijnde 19 bunders, 81 roeden, 80 ellen gras- en bouwland, gekocht door den heer Dirk Hulscher, te Haarlemmermeer, voor 18,400. Perceel N°. 8, zijnde 24 bunders, 27 roeden, 10 ellen bouwland met 2 arbeiderswoningen, gekocht door den heer J. van Wijk Wz.te Haarlemmermeer, voor 25,700. Bedragende alzoo de geheele opbrengst der verkooping 169,900.— Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand September 1869. LTJST VAN BEIEVEN DIEUITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DEE GEADBESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. P. van der Neut, te Aarlanderveen. 2. Weduwe van BermerDelft. Zondag 17 October e. k., des avonds ten zes ure zal de godsdienst-oefening in de Hervorrade kerk te Abbenes worden geleid door Ds. Hoog, van Haarlem. van 6—12 October 1 869. GEBOREN Pieter zoon van Geertruida Terbeek. Lijsje dochter van W. Roodenburg en If. Lelieveld. Catbarina dochter van II. P. Metz en G. van der Meulen. Hendrikadochter van P. Trompslager en A. Bergman. Everdinadochter van A. H. Walstijn en H. Lam- boo. Johannes Antoniuszoon van J. Doeswijk en T. Melraan. Elisabethdochter van J. C. Kempenaar en A. Vis. Hendrika doch ter van J. Troost en M. Kok. Jannetje, dochter van J. Riems'dijk en i). van der Lmde. Bastiaan zoon van M. de Vries en W. Visser. V\ illem Fredrikzoon van H. M. Schouten en M. van der Horst Willemmadochter van A. van der Stroom en E. M. Hartman The odoras zoon van T. Braak en J. van Gellekom. Theresiadochter van N. Gootjes en M. C. Dankars. OVERLEDEN Johannes, oud 20 dagen zoon van D. Kamper en E. Vlaar. Aaltje Hooghiemoud 58 jaren ongehuwd. Jacobs Elisa beth oud ruim 2i jaardochter van A. G. Voordendag en G. Spaans. ONDERTROUWD G. Arrachart met B. Rohreij. G. van Weelden (wednr.) met A. van der Vis. GEHUWD J. Bongers met J. de Vos. A. J. van Schaik met K. tt Karman (wednr.) met L. van der Pad. A. Wijtkamp met H. Mooser. 1 Bij besluit van 18 September 1869, n°. 15, heeft Z. M. de Koning, bescbikkende op een verzoekschrift van bet be stuur d^er Vereeniging voor gereformeerd school-onderwijs te Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer, de statuten dezer voor minder dan dertig jaren aangegane vereeniging goedgekeurd en baar als regtspersoon erkend. De Tentoonstelling van vruchten en bloemen op de terrei- nen der Koninklijke Nederl. Tuinbouwmaatschappij Linnaeus is Zondag j. 1. door 16,000 personen bezocht; sedert de ope ning bedroeg het aantal bezoekers 43,000. Als eene bijzonderheid wordt uit Etten, bij Terborghbe- rigtdat aldaarin den tuin van den heer Hajeniuseene dessert-peer van een leiboom is gepluktdie bijna 4 nederl. oncen woog. Ook uit Texel wordt als iets zeldzaams gemeld dat op het landgoed bewoond door den heer Barhorst een appelboom voor de tweedemaal in vollen bloei staat. Zdtphen 12 October. De opbrengst der aardappelen is zeer gunstig. De kwaliteit der zoogenaamde negen-wekers is uitmuntend. In de overige soorten is geen spoor van ziekte aanwezig en de hoedanigheid laat niets te wenscben over. De vrees van den landbouwer, dat de laat ingevallen regen de aardappelen zou hebben doen doorwassen blijkt nu gelukkig ijdel geweest te zijn. Enschede 11 October. Sedert eenige dagen worden de paarden in deze omstreken door slagers uit Almelo weder op- gekocht. In deze stad kochten zij een mooi dier, dat wel geene tanden meer had, maar het zat nog al goed in het vleesch. Men besteedde zoo wat om de 50. Uit Friesland wordt gemeld dat de Minister van Binnen- landsche zaken aan den heer Jhi. Teding van Berkhout con- cessie heeft verleend tot de reeds zoo lang gewenschte aan- hechting van Araeland aan den vasten wal, met het doel om achtereenvolgens de geheele Friesche Wadden in te polderen en droog te maken. Dit berigt heeft in die provincie overal groote vreugde verwekt. Texel, 12 October. Een landbouwer in den polder Eijer- land heeft een kip uitgebroed in het laatst van Mei van dit jaar, en die thans zelf zit te broeden op 14 eijeren, hetwelk als iets hoogst zeldzaams wordt beschouwd daar het beestje nog geen vijf maanden oud is. Hablingen 11 October. Zaturdag jl. zijn alhier onder meer uitgevoerd: 3481 kwart-vaten boter, 50 kanterkazen 74 balen vlas12 balen wol1262 balen farina, 19 balen lompen277 kwarters boonen130,000 chicorei-wortelen 304 runderen, 62 kalveren, 9 varkens en 681 schapen. Als middel tegen het klaauwzeer onder het rundvee wordt in de omstreken van Dalfsen met goed gevolg aangeweDd koperrood met terpentijn. Te Nieuw-Leuzen is de tongblaar op drie stallen uit- gebroken. Sneek, 12 October. De tongblaar blijft nog voortdurend in de omstreken dezer stad heerschenen wel in die mate dat bijna geene enkele koe daarvan verschoond blijft. Ook onder de schapen vertoont zich dezelfde kwaalechter be- houdt de ziekte tot nog toe steeds haar goedaardig karakter. Meppel, 13 October. Wij deelen met genoegen mede dat de heer Commissaris des Konings in dit gewest het ge- voelen heeft ingewonnen van eenige deskundigennopens de bij vele gemeentebesturen bestaande onzekerheid of eren zoo jawelke maatregelen tegen de verspreiding van het mondzeer of de tongblaar onder het rundvee behooren geno- men te worden. Die deskundigen zijn eenstemmig van oordeel dat de te- genwoordige ziekte een goedaardig karakter heeft, euhetzij eene afzonderlijke ziekte, hetzij een goedaardigen vorm van de besmettelijke en gevaarlijke tongblaarziekte is. De geraadpleegde deskundigen achten het echter wensche- lijk, daar ook het mondzeer besmettelijk is, dat bet zieke vee zooveel mogelijk van het gezonde worde afgezonderd. Daarbij dient echter in de eerste plaats op zuiverheid en frischheid van lucbt gelet te worden. Yoor zoover het aan- getaste vee afzonderlijk geweid wordtzou de afzondering uit de weiden van het zieke vee boven het stallen der kudde de voorkeur verdienen. Het verbod om rundvee op de markten toe te laten reeds door sommige gemeentebesturen gegevenalsook het'nemen van andere algemeene maatregelen tegen de verspreiding der ziekte, wordt niet noodig geacht. Neemt de ziekte onver- hoopt een kwaadaardiger karakter aandan zullen welligt andere middelen van voorzorg vereischt worden. In de maand December 1868 kwam in Frankrijk eene Ver eeniging van Landbouwkundigen tot stand. Deze Maatschappij verlangt haren werkkring ook buiten de grenzen van Frankrijk uit te strekkenen wenscht daartoe ook met buitenlandsche Maatschappijen en voorstanders van Landbouw in den vreemdein aanraking te komen. Door tusscbenkomst der Fransche Legatie en van de Heeren Consuls van Frankrijk in de onderscheidene handelsteden in Nederland werden de Statuten dier Vereeniging aan het Hoofd- bestuur aangeboden met schriftelijk verzoek om ook hier te lande die Vereeniging bevorderlijk te zijn en daaraan deel te willen nemen. Die Vereeniging voert tot titelSocie'te des Agriculteurs de France. Zij stelt zich tot doel om den vooruitgang van de verschil- lende takken van Landbouw te bevorderen. Zij tracht haar doel te bereiken door het houden van wed- strijden door zamenkomsten of vereenigingen van landbouwers in de onderscheidene Departementendoor tentoonstellingen door het instellen van onderzoekdoor proefnemin°:endoor lijdschriften door vereerende en door geldelijke aanmoediging, door den koop en verkoop van fokdieren te vergemakkelijken door onderwijsdoor mondelinge behaodeling van algemeene of plaatselijke landbouwbelangen en aangelegenheden. Zij onthoudt zich van de behandeling van zaken die vreemd zijn aan het doel harer instelling, en voornamelijk van alles wat met de politiek in verband staat. De zetel der Vereeniging is gevestigd te Parijs, waar eens telken jare de Algemeene Vergadering zal worden gehouden gedurende hoogstens aeht dagen. Telken jare zal de Maat schappij Tentoonstellingen kunnen doen houden in de Depar tementen eu ook Regionale CoDgressen. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit: den Voorzitter der Maatschappij, zes Onder-Voorzittersden Algemeenen Secre- taris, vier Secretarissenden Penningmeesterden Bibliothe- caris-Archivaris. De Vereeniging wordt bestuurd om niet door een Hoofd- bestuurbestaande uit bovengemeld Dagelijksch Bestuur, uit den Voorzitter en Onder-Voorzitter van elke Afdeeling en uit 36 Raadsleden. Alle Vereenigingen van Landbouw en die daarmede in ver band staanhebben het regt om zich bij die Maatschappij te laten vertegenwoordigen door Afgevaardigden. De Vereeniging bestaat uit: Leden-oprigters {rnembres fon- dateurs), die voor entre'e betalen 100 francs en eene jaarlijk- sche contributie van 20 francs; Leden-begunstigers dona- teurs)die in eens af storten minstens 1000 francs Gewone Leden, op eene jaarlijksche contributie van 20 francs; Leden-afgevaardigden van andere Maatschappijentegen eene jaarlijksche contributie van 20 francs. Bij deze Vereeniging worden ook onder diezelfde titels toegelaten vreemde Leden (buiten Frankrijk), als: Leden-be gunstigers tegen betaliug in eens af van minstens 1000 francs; Leden-oprigters tegen 300 francs; en Gewone Leden tegen 200 francs. Jaarlijksche contributie wordt van den vreemde niet gevorderd. Wetenschappelijke Vereenigingen en Maatschappijen van Landbouw buiten Frankrijk mogen zich ook laten vertegen woordigen bij de Socie'te des Agriculteurs de France door Af gevaardigden uit hun middendie onder eene der genoemde categorien moeten zijn ingeschreven. De verzoeken tot admissie en de inschrijvingen moeten ge- schieden ter Secretarie der Vereeniging Rue du Bac, N°. 43, te Parijs. Belangstellenden kunnen op vrachtvrije aanvraag de Statuten dier Vereeniging ter inzage bekomeu bij den heer Rust-Hoek, D. R. Gevers Deynoot.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1