4^% 1869. Vrijdag, 22 October. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N°. 45. TVen&e Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. tandlbonw. 9255. 7467. 8400. 8490.— 10400.— 6980.— 8010.— 7994.— 8325.— 7999.— 8535. Zitting van Dingsdag 28 September 1869. Zitting van Vrijdag 8 October 1869. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Welke mangelwortelen zijn voor veevoeder het meest aan te raden? weerblId HAARLEHMERMEEK, PRIJS VAtV HEX ABONNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Uitslag der aanbesteding te Haarlemmermeervan School n°. 7, en School en Onderwijzersvvoning n°. 8, op 14 Oc tober 1869. Voor School n°. 7 werd ingeschreven door: W. F. van der Heijden, voor 12900 L. Kieviet J. Rutgers D. Audier C. Alkemade Jr. Q. Hengeveld M. van Daalen,. Gebr. Bos B. Buurman,. J. Heijink, H. G. Waanders, C, L. Heijink voor Laagste inschrijver was dus de Heer M. van Daalen 6980.— Voor School n°. 8 met Onderwijzerswoningwerd ingeschre' yen door: G. Hengeveld 18700.— Gebr. Bos 15989.— J. C. Guldemond, 13948. Jb. Guldemond, 14114. W. F. van der Heijden 22000. C. Alkemade Jr 14550.— J. Rutgers 14442 L. Kieviet, 16817. D. Audier, 14488. H. G. Waanders, 16331. M. van Daalen 13860.— B. Buurman, 15999. C, L. Heijink, 17250. J. Heijink, 16400. P. Zwartjes, 14928.20 Ook hiervoor was dus de laagste inschrijver de heer M. van Daalen, voor f 13860. Voorzilter: de Heer J. W. Lantzendorffer De Vergadering wordt geopend des namiddags ten een ure. Tegenwoordig 12 leden zijnde de heerenvan VuurenKuiperVer- ploeghvan Biessen, Klapwijk, Lanser, Tensen, Knaap, Buis, 't Hooft, Schone en Dorbeck. Afwezig de heer Timmermans. De notulen der vergadering van 7 September 1869 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld en voor kennisgeving aan- genomen a. eenige Staats- en Provincial bladen van 1869 b. dat door R. Dekker is bedankt voor de betrekking van lid van het Burgerlijk Armbestuur c. dat de van den heer Buijn verlangde verklaring is afgegeven. 2°. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd het Conceptbesluit tot aankoop van den grond voor wegen en aanlegplaatsen in de dorpen. 8°. Wordt goedgekeurd eene Suppletoire Begrooting van Inkomsten en I'itgaven, dienst 1869, bedragende: in Ontvang 900.40 en in Uiteaaf 775.batig Saldo 125.40. ,4*. Wordt goedgekeurd een Conceptbesluit tot het doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der Begrootingdienst 1869. 5°. Een Conceptbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de Begrootingdienst 1869 wordt mede goedgekeurd. 6°. Wordt aan de Vergadering medegedeeld een schrijven van den Bur- gemeester van Sloten betreffende het schoolgaan van kinderen uit deze Gemeente op de school te Sloten. 7°. Aan de Vergadering wordt voorgeiezen een Conceptbesluit, waarbij nader wordt bepaald het aantal scholen in deze Gemeente te brengen op tienhetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 8°. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd een Conceptbesluit, waarbij wordt geregeld de bijstand te verleenen aan de hoofdonderwijzers van enkele scholen in deze Gemeente. 9°. Door de Vergadering wordt goedgekeurd een ontworpen Conceptbe sluit tot het aangaan eener geldleening. 10°. Het Kohier van de Belasting op de Honden dienst 1869 wordt vastgesteld op een bedrag van f 617.25. Het besluit tot heffing van Begraafregten en de Verordening op de mvorderingworden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 12°. Op het daartoe gedaan verzoek en op voorstel van Burgemeester en ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN 1 van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/, Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Wethouderswordt besloten de kosten van het uitreiken van aanslagbillet- ten aan den Gemeente-Ontvanger te vergoeden. 13°. Worden de termijnen van invordering van den Hoofdelijken Om- slag nader bepaald op den 13 November en 18 December 1869. 14°. Wordt aan L. Houtkooper vergunning verleend om voor zijne re- kening eene sloot te doen maken om zijn gekochten dorpsgrond te Nieuw- Vennep. 15°. Worden door den heer van Riessen inlichtingen gevraagd omtrent het getal Leden van het Bestuur der Teekenschool. De Vergadering is daarop gesloten. Voorzilter: de Heer J. IV. Lantzendorffer. Tegenwoordig 10 leden, zijnde de heerenKnaap, Timmermans, 't Hooft, Lanser, van Riessen, Schone, Verploegh, Kuiper, Dorbeck en van Vuuren. Afwezig de heeren: Buis, Tensen en Klapwijk. De notulen der vergadering van 28 September 1869 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Wordt besloten om het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1869 te wijzigen overeenkomstig de uitsprank van Gedeputeerde Staten. 2°. De Begrooting van Inkomsten en Uitgavendienst 1870, wordt na behandeling vastgesteld: in Ontvang op 63,124.87 en in Uitgaaf op 63,124.87derhalve Saldo nihil. 3°. Wordt goedgekeurd het Conceptbesluit tot beschikking over vier- vijfde gedeelten der Rijksbelasting op het personeel, dienst 1870/71. 4°. Worden vastgesteld het Besluit tot heffing en de Verordening op de invordering van den Hoofdelijken Omslag voor 1870. 5°. Aan de Vergadaring wordt medegedeeld a. eenige Staats- en Provinciale bladen b. dat de verpachting der Gemeentegronden in de dorpen heeft opge- bragt f 857. c. een ingekomen request van J. Doeswijk vragende aankoop van een stukje Gemeentegrond. 6°. De tijd van oplevering der funderingwerken voor de scholen 7 en 8 wordt nader bepaald op 1 February 1870. 7°. Besluit de Vergadering om een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalhoudende verzoek tot verwerping van de voor- gedragen Wet tot wijziging der Armenweten waarbij dc verblijfplaats als domicilie van onderstand wordt aangewezen. De Vergadering wordt daarop gesloten. Van eene geachte zijde zijn ons de volgende drie berigten met verzoek tot plaatsing toegezonden „De winter nadert met zijne lange avondenvooral lang als men niets te doen heeft of geene bezigheid kan zoeken. Eene uitmuntende gelegenheid om op zeer nuttige wijze den ledigen tijd te besteden, wordt nu wederom op vier onderscheidene plaatsen der gemeente aangeboden door de Chr. volksbiblio- theken. Catalogussen zijn verkrijgbaar bij de bibliothecarissen en geven getuigenis van verscheidenheid van lectuur. De bibliothecaris te Hoofddorpde heer Verhage, heeft bekend gemaakt, dat, gedurende den aanstaanden winter, de biblio- theek elken Zaturdag, van 12—1 ure, geopend zal zijn. Om de goede vruchtenwenschen wij dat er veel gebruik van gemaakt zal worden." „Met genoegen vernemen wijdat de heer A. Hissink ge- examineerd godsdienstonderwijzer te Neder-Hemertdoor den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van Haarlemmermeer als zoodanig benoemd is voor deze gemeente en eerstdaags in functie zal treden." „In de Hervormde gemeente van Haarlemmermeer zijn in de afgeloopen week acht godsdienstoefeningen gehouden. Ook ten opzigte daarvan bemerken wij met genoegen, dat er ge- noegzaam gelegenheid wordt aangeboden." van 13 19 October 1869. GEBORENPetrus Theodoraszoon van D. Kieft en E. Stokman. Cornelis Meijer, zoon van F. A. Dol en N. Koster. Cornelia, dochter van T. Verboom en J. Markus. Mariadochter van C. Hietveld en P. Keizer. Johannes zoon van J. van Wijk en J. Verkuijl.Maartje Idadochter van J. Bruijn en M. van der Kloot. Dirkzoon van W. van der Pol en J. van der Mooren. Johannes, zoon van M. Stol- tenkamp en J. Klaverstein. OVERLEDENPietjeoud If jaar, dochter van Antje Joore. Anna Maria oud 44 jaren, gehuwd met C. Oolders.Cornelia, oud 9 maanden, dochter van J. Kerkhovcn en C. de Graaf. Everdinaoud 4 maanden, dochter van P. Jurriens en C. van der Linden. Wijntje ond ruim 3i jaar, dochter van A. Stolk en G. Zuidland. ONDERTROL D J, Spaans met G. Struik. B. Rijgersberg met J. Spoor. GEHUWDPieter Jans (gewoonlijk genaamd Pieter Klaver) met Antje Kuipers (gewoonlijk genaamd Antje van derSchaaf). M. Schuuring met G. van Essen. J. Mostert met J. Schalk (weduwe). Zutphen 15 Oct. De groeikraeht, die zich in de laatste twee weken in ons graafsehap ontwikkelt, overtreft alle ver- wachting. De weilanden zien er uit alsof wij ons nog mid den in den zomer bevonden. Spurrie en knollen leveren een overvloedig gewas op, en vergoeden grootendeels aan den landbouwer het gemis aan appelen. In de boterprijzen wordt eene gevoelige daling te gemoet gezien. Wijhe15 Oct. Als eene zeldzaamheid deelen wij mede, dat in een tuin alhier verscheidene aardbezienplanten in vollen bloei staan, terwijl men bij de wed. v. d. L. ook een bed dier planten vindt, waaraan voor de tweede maal in dit jaar reeds rijpe vruchten zitten. Men raeldt uit Katwijk aan Zee: Van de duinaardappelen is de uitkomst niet zoo ruim als in het vorige jaar, de kwa- liteit is echter zeer goedvoor groningers wordt besteed/"3, voor wolkammers en kromhouten 4 per mud. Deventer, 18 Oct. De aanvoer van vette varkens uit Hongarije blijft steeds aanhouden. De prijzen dier varkens zijn op verre na zoo hoog niet als de inlandsche. Intusscben is ook de kwaliteit minder goed dan van inlandsche varkens. Hoewel zij zeer vet zijn, is het vleesch dier dieren niet zoo lekker als dat van inlandsch ras. Harlingen, 13 Oct. Gisteren bedroeg hier de uitvoer: 3146 kwart vaten boter, 5350 kanter- en 7990 edammer- kazen, 8 kisten schaapvleesch25 geslagte schapen 21 run- deren6 kalveren, en 335 schapen. Op de laatste jaarmarkt te Lichtenvoordeeene der drukst bezochte in het graafsehap Zutphen, werden veel runderen aangevoerddie alien goede prijzen opbragten; vooral de dragende werden duur verkocht. Varkens golden tot ruim 2 per week; eene niet vette guste zeug gold 50. Capelle (Langstraat) 19 Oct. Even als in vorige jaren gaan de veehouders uit deze strekensedert veertien dagen bij geheele troepennaar den Alblasserwaard en omstreken ten einde daar verschillende soorten van rundvee op te koo- pen. Het zijn vooral dragtige koeijendie tegen het voorjaar moeten kalven, welke algemeen gezocht worden, en waarvoor zij van 120 tot 180 besteden. Die runderen worden niet alleen met het oog op winstwanneer de tijd van verkoopen daar isgekochtmaar voornamelijk ookomdat de Lang- straatsche boer, ter bebouwing van zijn land, veel mest noo- dig heeft. De handel in booi is voor het tegenwoordige weinig beteekenend; alleen voor de pers wordt nu en dan een enkei partijtje opgekocht. De marktprijs is thans gemiddeld 26 per 1000 kilogrammen. Voor het vette vee wordt algemeen 60 a 65 cents per kilogram besteed. Vette varkens worden ook reeds druk gezocht, welke tot 64 a 66 cents per kilo gram schoon aan den haakworden afgeleverd. Zandaardappelen van tamelijk goede kwaliteit gelden 2.50 a f 2.60 per hectoliter, klei-dito van zeer goede kwaliteit /3 a/ 4.25. Zutphen, 19 Oct. De landbouwer F. R. Meester alhier heeft gisteren eene roode kool vertoond, die ruim 20 pond woog en geheel gaaf was. Naar dit feit te oordeelenzou de welbekende kool uit de Honderdtallen van Christoph von Schmid nog niet gansch en al tot het rijk der fabelen behooren. Er zijn nog vele landbouwers, die in de dwaling verkee- ren, dat mangelwortelen een slecht veevoeder, een dun, waterachtig soepje zijn. Dit komt, omdat er zeer weinigen' zijn, die de zaak goed onderzocht en er vergelijkende proe- ven mede genomen hebben. Zij hebben wel eens hier of daar een hoekje grond in den tuin met mangelwortelen beplant en voor en na een paar hiervan aan bun vee gegevenmaar zoo eenvoudig is het niet om over de waarde van de een of an- dere stof als voedingsmiddel te kunnen oordeelen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1