178 Provinciale Staten van Noord-IIolland. Gemeng-de Berigten. Over het fokken en voeden van liet vee. Zitting van Dingsdag 2 November. B E NOEMINGE N. nog tot de zeldzaamheden behoort, ook vette koeijen naar Dnitschland getrausporteerdwaardoor de prijzenin weerwil van de algemeen heerschende longblaar, gestegen zijn. Leersum, 29 Oct. Ook hier is, hoewel nog zeer gering, de tongblaar onder het rundvee uitgebroken. Harlinoen 2 Nov. Zaturdag is van hier uitgevoerd 2894 vierde vaten boter, 2350 kanter en 9000 edammer kazen11 manden wild, 25 kisten schapenvleesch36 vaten vet, 118 balen vlas, 283 runderen78 kalveren en 1214 schapen. Zelhem, (graafschap Zutphen) 29 Oct. De heer van D. alhier, pootte in het voorjaar drie amerikanen (zekere aardap- pelsoort), en heeft daarvan een half mud geoogst, wegende 34 ned. pond, en die gemiddeld 43 ned. lood wegen per stuk. Voorzeker een buitensewone opbrengst. VoORDRAGT VAN DEN HEER M. HoOPER, VAN DROOMKEEN op de Lnndbouwers- en Veehouders-Vergadering van Ballineen. (Yervolg, zie ons vorig Nommer.) Spreken wij nu over het schaap. Zooals ik het voor de koe heb aangemerkt, is ook het beste middel om sterke en kloeke lammeren te bekomende schapen wel te voeden wan- neer zij gaan lammeren. Voor de schapen in den winter heb ik niets beter gevonden dan hooi in de rekken na de weide gegeven. Is de weide zeer arm en kan men over geene vol- doende hoeveelheid hooi beschikkendan zal men eenige rutabagas of koolrapen moetengeven; maar voor schapen vind ik die niet goedkan men dit echter niet vermijden en is het volstrekt noodzakelijkdan zou ik de koolrapen van Aber deen boven de Zweedsche verkiezen. Na het lammeren zouden de schapen, als men ze niet op betere weide zet, meer hooi en beet moeten bekomen (niet te veel) en, in sommige ge- vallenelken morgen 225 grammen haver ieder. Mijns dun- kens is het onmogelijk beter voordeel uit zijne haver te trek- ken dan die gedurende eene maand of zes weken na het lammeren, volgens het saisoen en den wasdom van het gras aan eene kudde schapen te geven. A1 die kosten wordeu bijna geheel gedekt met de schapen voor het verliezen hunner wol te bewaren zooals dit bij velen na het lammeren geschiedt, vooral bij dezulken die eene dub- bele dracht hebben; het uitwerksel op de schapen is ongelooflijk uitgenomen voor die, welke er de ondervinding van gedaan hebben. Die moeders, welke twee lammeren hebben zouden indien de omstandigheden zulks toelatenmoeten afgezonderd en beter onderhouden worden, en zoo doende zou men op speentijd een gelijker deel lammeren hebben. Midden in February is voor de eerste lammeren vroeg ge- noegM. Davidson heeft aan den klub der pachters van Asthy gezegd, dat hij voor Maart met het lammeren niet graag begint, dat de lammeren, voor 20 April gekomen vroeg genoeg zyn en dat ze soms die van Maart overtreffen. Wanneer zy ook mogen geboren zijnzeker is het nogtans dat een laat lam, wat niels beproefd heeft, veel beter is dan een vroeg lam, dat in zijnen groei is verhinderd geworden. Nemen wij aan dat de geboorte in Maart plaats hebbe, dan zullen de lammeren in Julij kunneri gespeend worden. In dat geval zijn noch het jonge gras, noch de klaver, noch de oude weide voldoende. Dit voedsel zou ze te veel zuive- ren, maar gewoonlijk houden zij zich in volkomen staat op eene weide van twee of drie jaar, waarop de twaalf vroegere innanden hamelen geweid hebbenof op het naeras eener oude weide. Dank aan dit voedend regiemzullen zij in goeden staat aan de koolrapen komen en dat is het bijzon- derste, want zet men ze zwak zijnde op de koolrapen, dan zullen er velen gevaar loopen van te sterven en meer andere zullen zich in lange niet herstellen. Voor ze geheel op de koolrapen te. zettenzou men er hun tusschen het voeder moeten van gevenom het hen te leeren eten en ze aan de verandering van voedsel te gewennen. Midden October mag men ze geheel op de koolrapen zettenen danonaangezien de maat van koek die hun wordt toegediendzou men ze 225 tot 340 grammen daags moeten geven. Met de koolrapen verloor ik vele schapentot dan wanneer ik dit stelsel in uitvoering bragtook zou men de rekken gedurig van goed stroo, van haver of van hooi moeten voorzien; ik geef de voorkeur aan stroowant als er wat vertrappeld bij isdan is het gevolg niet hetzelfde. De koolrapen zouden met een bijzonder werktuig in stukken ter dikte van eenen vinger moe ten gesneden en in de troggen of eetbakken de dieren voor- »ezet worden. Op die wijze zullen de lammeren van gemeene inlandsche schapen en van eenen goeden hamel voortgekomen op den ouderdom van 14 maanden 8 of 9 kilogram op het vierendeel zwaar worden. Verlangt men vette lammeren om op eenige weken te ver- koopen, dan acht ik het goed ze vroeger te doen geboren wordenbijvoorbeeld op het einde van December of begin van January. Na hunne geboorte zouden zij op eene be- schutte plaatsof nog beter van een afdak voorzienmet hunne moeders moeten gebouden worden, welke gedurig goed hooigesneden koolrapen en eene ruime maat graan of koek zouden moeten hebben; zoo zullen de lammeren op omtrent acht weken tijds goed voor de slagterij zijn en de schapen kort daarnaals zij op lammerentijd in goeden staat waren. Wij komen op het varken, en ronduit verklaar ik dat ik de voeding der varkens niet heel voordeelig heb gevonden Eene goede kweekzog, een varken met den afval der keuken of met 6 kilogr. mee! of zemeleu op de week gevoed zijn goed om onderhouden te worden doch als bouwvee beschouwd, heb ik er heel weinig over te zeggen dat waardig zij aan- gehoord te worden. Ik zal mij toelaten u een uittreksel van eenen brief voor te lezenaan de Farmer's Gazette gezonden door M. William Joice, van Abbey-Farm, Waterford, een der fokkers en tentoonstellers van berkshire-varkensdie het meeste bijval geniet. „Er is geen dier," zegt hij, „dat op eenen gegeven tijd even veel vleesch voortbrengt op dezelfde hoe veelheid voedsel als het varken op eene krachtige wijze ge- kweekt. Het berkshire-varken is in het bijzonder een lande- lijk, sterk en kloek beest, dat alle verandering van het weder kan doorstaan, in den zomer de warmte en in den winter de koudeen, een ander groot voordeel, geen varken kan zich zoo goed als dit op de weide onderhouden. Mijne zoggen leven schier heel den zomer op de weide, tot aan November; als toemaat hebben zij slechts gedijde wortelen. Nooit laat ik de wortelen kokenuitgenomen de aardappelenik geef alles ruw aan de koeienpaarden en varkens. Thans heb ik een vijftigtal varkens, en die, welke bekwaam zijn om te etenkrijgen gedijde koolrapende uitslagen van zulk een regiem vind ik voldoende en wat aan arbeid en brandstof uit- gespaard wordt is nog al aanzienlijk. Degenendie mijne varkens komen ziensfaan heel verwonderd dat ze ruwe kool rapen eten en zoo gezond zijn. Ik voed ze met geene beeten tot na Kersmis als ik kan. De gedijde wortelen voor de varkens bestemd worden in een groot vat gelegd men giet er eenige emmers kokende sap van mai'smeel boven op en laat alles eenige uren verkoelendan is dit voedsel gereed om gebruikt te worden." Ik zal hier bijvoegen dat de reeds gedane bemerking van de jonge beesten in eenen voortdu- renden staat van vooruitgang te houden, insgelijks, zoo niet sterker, op het varken toepasselijk is. Van zijne geboorte tot aan zijn dood, moest het dagelijks in grootte en in gewigt toenemen; elken dag dat het zulks niet doetveroorzaakt het een verlies aan zijnen eigenaar. Slot volgt.) In deze vergadering zijn als Iteden toegelaten en hebben zitting genomen de hh. A. Wiegel Cz. gekozen in het hoofd-kiesdistrikt. Nieuwer-Amstel, en K. Breebaart, gekozen in het hoofd-kiesdistrikt Schagen. De ingekomen suppletoire begrootingen van het gesticht Meer-en- berg voor 1869 en 1870, en eene missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van een plan tot aanbouw van eene afdeeling voor sto- rende krankzinnigen te Meer-en-berg, zijn gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de hh. Rendorp, van Limburg Stirum, Ve xing Meinesz, Quarles van P.fford en van Valkenburg. Een voorstel tot het verlebnen van subsidie aan de gemeente Pett.en, voor den aankoop en de verbetering van wegen aldaar, en een voorstel tot opheffing der betrekking van adjunkt-opzigter van den provincialen wat.erstaat in het arrondissement, Nieuwediep en tot nadere regeling der jaarwedden van de opzigters van den waterstaat, zijn gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de hh. Westerwoudt, Stakman Bosse, Maclaine Pont, Dedel en van Lennep. Eene aanvraag van den heer A. Harmens Hz. om subsidie voor het droogmaken van de Breek en andere wateren onder Landsmeer, Ilpendam en Oostzaan is gesteld in handen eener kommissie, be staande uit de hh. Corver Hooft, A. Prins, Donker, Crommelin, P. N. Muller, Rahusen en van der Burch. Ter griffie zijn nedergelegd, om nader in hehandeling te worden genomen: 1°. de ingekomen adressen betreffende de aanvraag van den heer Rutgers van Rozenburg om subsidie voor het droog maken van een gedeelte der Legmeer-plassen 2°. een adres van den heer J. H. Muller, te Nieuwer-Amstel, om subsidie voor de droogmaking van de geheele Legmeer-plassen 3°. eene mi-sive van dijkgraaf en hooghreinraden van Rijnland betreffende de voorgestelde opheffing der ambachten in Rijnland 4°. een adres van den heer J. J. Korthals betreffende de opheffing van het ambacht Aalsmeer 5°. een adres van den raad der gemeente Akersloot, om subsidie voor de verbetering van een weg in Akersloot, en IJitgeest. Eene missive van Gedep. Staten betreffende de zaak van den aanleg van deD Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg is gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de hh. Westerwoudt, Bruyn, Op- perdoes Alewijn, van Bommel, Cramerus, Wertheim en Jordens. Bij monde van den heer Philips is rapport uitgebragt, over het ontwerp-reglement van bestuur voor den Uithoornschen polder. De ontwerp-reglementen van bestuur voor den polder Mijzen, den Overbraker-buitenpolder en den Spieringhorner-buitenpolder, en de voorstellen tot wijziging van de reglementen van nestuur voor het hoogheemraadschap Waterland, voor den polder de Kaag onder Assendelfi, voor den polder Buitenhuizen onder Assendelft, voor den polder de Egmondermeer en voor den Zieburg en Diemerdijk, zijn gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de heeren vauTets, Gerdenier, deJong, Hartog, Versteegh, Merens en Teding van Berkhout. Het ontwerp-reglement van bestuur voor het hoogheemraadschap Amstelland, tot ile voorloopige vaststelling waarvan Gedeputeerde Staten van Utrecht niet hebben medegewerkt, is gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de heeren van Tets, Gerdenier, Philips, Asser en Teding van Berkhout. Voor die kommissie zal tot voortzetting harer werkzaamheden, gemeenschappelijk met eene door de Staten van Zuid-Hollaud te benoemen kommissie, na de sluiting der vergadering van de Staten, ,'s Konings magtiging wor den aangevraagd. De aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Huizen, Ransdorp, Krommenie en Landsmeer zijn gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de heeren Heydanus, Hulst, J. Prins, Stant, Six, van der Toorn en Koenen. In de bijeenkomsl van 5 November e. k. zal worden overgegaan tot het benoemen van een lid van Gedeputeerde Staten, in de plaats van jhr. mr. H. Hoeufft van Velsen, die zijn onislag als zoodanig heeft genomen. Z. M. de Kouing heeft benoemd: tot heemraad van het heem- raadschap van de Mark en Dintel (Noord-Brabant) A. Maris Cz. tot heemr. van den polder Albrandswaard, gemeente Poortugaal (Zuid-Holland)J, Vermaat Johz tot waardsman van den pol der Het Binnenkijvelandgemeente Poortugaal (idem), A. van der Waal Cz.tot heemr. van het waterschap Het Gemeeneland van Poortugaalgemeente Poortugaal (idem), L. Pons en L. de Zeeuw tot dijkgraaf van den polder Ydoorn (Noord-IIolland) A. A. H. Sweys; tot dijkgraaf van den Hondbossche eu Duinen tot Petten (idem), .Th. Mr. C. van Foreest; tot hoogheemr. van Waterland (idem), J. P. Swart; tot hoofdingeland van den St.- Aagtendijk voor de voormalige banne Wijk aan Duin (idem) W. Scholtz Hz.; lot dijkgraaf van de Vrije polders onder Tho- len (Zeeland), M. G. vau Stapelein het waterschap Hemelumer Oldephaert en aanhoorige zeedijken (Friesland), tot dijkgraaf K Tjebbes tot dijksgedeput. R. O. Bajema en T S. Ybema. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot onteigening van eigendommen ten behoeve van de aan te leggen Noordzee-haven buiten de mon- ding van het Noordzee-kanaal. De memorie van toelichting luidt als volgt: „De Amsterdamsche Kanaalmaatschappij beeft de beschikking noodig over eenige eigendommengelegen onder de gemeente Velsen, in het belang, zoowel van den aanleg, als later van de exploitatie der haven te Wijk aan Zee. Met bet oog hierop heeft de directie dier Maatschappij de toepassing iu- geroepen der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n°. 125) voor de gronden die op de ter griffie der Kamer nedergelegde schetskaart met roode strepen zijn aarigeduid nadat pogingen om die gronden in der minne te krijgen waren mislukt. „Gedurende den aanleg der kanaal- en havenwerken zijn tot grondberging noodig de terreinen op de schetskaart te gelijk met roode en groene strepen gemerktterwijl tevens een strook grond vereischt wordt voor den hulpspoorweg die tot den aanleg van het zuidelijk havenhoofd onmisbaar is. Ook in het belang van de latere exploitatie der haven is de vrije beschikking over eenige der aangeduide eigendommen wenschelijk. Zoo tot verzekering van de gemeenschap tus schen de jaagpaden van het kanaal en de havenhoofden als tot het plaatsen van gebouwen magazijnen bouwstoffen voor het onderhoud enz.behoort de onmiddellijke omtrek der haven onder beheer der Kanaalmaatschappij te komen. De stukken tot onteigening hebben, overeenkomstig art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n°. 125), op de secretarie der gemeente Velsen ter visie gelegenzonder dat bij de ter-visie- ligging eenige bezwaren daartegen zijn ingebragt." Ten gevolge van de aanhoudend hevige noord-westen stor- men en de daardoor ontstane hooge vloeden hebben de na- volgende schaden aan de werktuigen tot het daarstellen van de werken van het Noordzeekanaal plaats gevonden, als: Aan de stellingen voor de havenwerken zijn 11 stuks juk- ken weggeslagendoch alien aan strand teruggevonden. Aan den kistdam waarin de Zuiderzeesluizen zullen gebouwd worden, heeft eene zandverzakking plaats gehadwaarvoor de kistdam zelf door de daartoe aanwezige kokers tot, op on- geveer 2 meter onder A.P. is volgezet, ten einde verdere schaden te voorkomen. De heistellingen en verdere gereed- schappen bleven alien bewaard. De werken zelven noch aan de havenhoofden aan de Noord- zeenoch aan de daarop reeds geplaatste borstweringen noch aan de werken aan de Zuiderzeesluizen hebben eenige schade geleden. De vereeniging tot bescherming van dieren te Parijs heeft onlangs een wedstrijd uitgeschrevcn in het vervaardigen van muilkorven; vereischten waren het bijten verhinderen en tevens de vrije ademhaling onbelemmerd laten. 103 muilkorven werden ingezonden; 98 de bekrooning onwaardig gekeurd. De vervaardigers der 5 overige kregen ieder een zilveren medaille. Een gevaarlijk sujet is ten derden male in handen der politie te 's Gravenhage gevallen. Vroeger door het boog militair geregtshof tot zeven, en later bij arrest van het prov. geiegtshof in Zuid-Holland lot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld ter zake van valschheid in geschrif- lenis die persoon weder op heelerdaad betrapt van soortgelijke misda- dige handelingen. Sedert eenigen tijd niet meer werkzaam hij de aanne- iners, de Gebr. v. M waar hij als opperman diensthaar was, wist bij dat die tlrma hare niaterialen per hon in verschillende magazijnen liet balen. Van deze wetenschap maakte hij met beliulp van valsche hand- teekening, gebruikom in zes weken tijds voor ruim f 300 aan niate rialen te bekomen, die hij hier en daar voor een bedrag van 150 te gelde maakte. Bij het onderzoek na zijn arrestatie hleekdat bij van die som 122 te zijnen bate had verleerd, terwijl hij vrouw en twee kin- deren in diepe armoede liet verkeeren. Zondag avond is op de Great Northern-spoorweglijn op geriugen afstand van Londen, een ongeluk voorgevallenwaarbij drie personen zijn omgekomen en verschcidene andere min of meer urnstig letsel bekomen hebben. Naar luid van een berigt isten gevolge eener nog niet ver- klaarde omstandigheidde lokomotief, in voile vaart zijnde, plotseling blijven stilstaanzoodat de wagens gedeeltelijk door den schok verbrij- zeld, gedeeltelijk met kracht van de rails en over den weg geslingerd werden. Gelukkig bevonden zich weinig passagiers in den trein. Het prov. geregtshof in Zuid-Hollaad heeft uitspraak gedaan in de zaak der echtelieden te Rotterdamveroordeeld door de arr.-regtbank aldaar, wegens het hevorderen van onzedelijkheid bij meisjes beneden de 21 jaren, en ben beiden veroordeeld lot een jaar gevangenisstrafen/25 boete, met onlzegging tevens van de burgerschapsregten gedurende deri tijd van twee jaren. In den nacht van 28 of 29 October poogden vier mannen in te hreken in een koepel onder bet dorp Roodkerk, (Friesland) eigendom van den heer S.te Leeuwarden. Eer hun plan echter gelukte, werden zij verrast door den huurder der bijgelegen zalhe van den heer S. die na zijne vrouw bij den naasten buurman om hulp te hebben gezonden er alleen moedig op los ging om de booswichlen verjagen. Dit ging echter niet gcmakkelijkeene hevige worsteling ving aan, maar hoe ongelijk de kans ook wezen mogt, slaagde de lioer er toch in de dieven te verjagen, die ijlings door eene sloot de vlugt namen. Een hunner was zwaar ge- kneusd, een ander met verscheiderie messteken gewond. De dappere boer ziet er ook zeer gehavend uit en heeft vooral aan zijn aangezigt belangrijke sneden bekomen. Men hoopt spoedig het spoor der dieven

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 2