WEE&BLAU Vrijdag, 12 November. N°. 46. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Tiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Ijandbouw. \\UJUp Itijiiluiul Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Zitting van Dingsdag 26 October 1869. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: H A ARLE>IIHERME£R, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Taar6- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN REDAKTIE EN DITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA 8c C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) Het vrangpurit van de afschaffing der ambachten in Rijn- lana werd onlangs op nieuw behandeld bij de Prov. Staten, zoowel van Zuid- als Noord-Ilolland. Die zaak werd alweder uitgesteld en het zal nu waarschijnlijk wel minstens weder een jaar daren eer zij tot afdoening komt. Intusschen is de brug te Rijnsaterwoude (die door het oude ambacht had behooren te worden gemaakt) niet meer te passeren hetgeen reeds sedert vele jaren het geval is. De passage wordt onderhouden door een pontje en heeft reeds eenmaal mensehenlevens gekost. De weg van Haarlemmermeerpolder naar Leimuiden (welke met de brug van Rijnsaterwoude de eenige passage vormt naar Alphen, Gouda en de geheele Rijnstreek) staat zoodanig onder water dat die voor voetgangers niet meer bruikbaar is, maar de passage door booten wordt onderhouden, Paarden en rijtuigen gaan met levensgevaar over den te smallen weg, die geheel onder water staat. Het komt wenschelijk voor dat Ged. Staten van Zuid-Holland hier tusschenbeide tredenen deze beide werken door hunne zorg in het publiek belangop kosten van ongelykin bruikbaren staat worden gebragt. Immers ook ten vorigen jare heeft reeds de weg naar Leimuiden onder water gestaan en de verlaging van het peil van Rijnland wordt door dat coliegie verschoven, tot den tijd dat Holland op zijn Smalst zal doorgegraven en de sluizen bruikbaar zijn en zoo er aan deze zaken vroeger niets gedaan wordtkan nog menigeen ver- drinken eer deze weg en brug in orde zijn. (Amst. Cour.) Tweede helft der maand September 1869. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. Wed. Kouh te Gouda. 2. J. L. de Boer,Haarlemmermeer. Van het Hulpkantoor te Heemstede: N°. 3. G. Willemzente Haarlemmermeer. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 10 Leden, zijnde de heerenTimmermansKnaap Ten- sen, 't Hooft, Lanser, Klapvvijk, van Riessen, Verploegh, Dorbeck en van Vuuren. Afwezig de heeren SchoneKuiper en Buis. De notulen van 8 October 1869 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld a. de uitslag der onlangs gehouden aanbesteding van steenkolen b. eenige Staats- en Provinciale bladen van 1869 c. het Procesverbaal der gedane opneming van de boeken en kas van den Gemeente-ontvanger d. biief van den advokaat Philips meldende wanneer de pleidooijen be- treffende de aaimeming van het Raadhuis zijn bepaald e. brieven van Gedeputeerde Staten, ten geleide van eene 2e Suppletoire Begrooting voor 1869; van een Raadsbesluit tot aankoop van grond; van een Raadsbesluit tot het doen van betalingen uit den post voor on- voorziene uitgavenen van het goedgekeurde Kohier van den Hoofdeliiken omslag, dienst 1869 J f. brief van den Burgemeester van Sloten, meldende dat al de kinderen nit deze gemeente, die vroeger de school te Sloten bezochten, daarop we der van af 1 November 1869 tot 1 Mei 1870 zullen worden toegelaten. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld de uitslag der onlangs ge houden aanbesteding van de school n°. 7 en school en woning n°. 8. Na eenige discussie hierover wordt besloten de werken niet aan den laagsten insckrijver te gunnen en de plannen eenigzins te doen wijzigen. 3°. Wordt aan de Vergadering medegedeeld de goedkeuring door Gede puteerde Staten van het Raadsbesluit de dato 28 September 1869, tot het aangaan eener geldleening. Naardien echter, met het oog op het bouwen der scholen n°. 9 en 10, 1 eene hoogere geldleening (dan waarvoor goedkeuring is gevraagd) in de Be grooting voor 1870 is gebragtwordt besloten het gemelde Raadsbesluit te wijzigen en op nieuw ter goedkeuring in te zenden.' 4°. Op het adres van J. Doeswijk, verzoekende dat hem moge worden verkocht een stukje grond van het kadastrale perceel sectie K, n°. 1172, zijnde het marktplein, wordt afwijzend beschikt. 5°. Wordt goedgekeurd de door het Burgerlijk Armbestuur ingezonden Begrooting voor 1870, en wel in Ontvang en in Uitgaaf op/5689.12. 6°. Wordt door de Vergadering goedgekeurd een Conceptbesluit tot het PRIJS DER ADVERTENTieN: van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/4 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. verleenen eener subsidie aan het Burgerlijk Armbestnur voor 1870ten bedrage van f 1950. 7°. Ten gevolge eener aanmerking door Gedeputeerde Staten op'de ter goedkeuring ingezonden Verordening op de vordering der begraafregten wordt besloten gemelde Verordening te wijzigen. 8°. Wordt bepaald dat de levering der schoolbehoeften weder op de- zelfde wijze zal plaats hebben als over 1869. 9°. Op de daartoe gedane vraag geeft de Voorzitter de redenen op waarom de Vergadering thans op Dingsdag in plaats van op Donderdag wordt gehouden alsmede dat men tot het doen verraardigen der bestek- ken voor de scholen n°. 9 en 10 wenschte te wachtcn tot na de aanbe steding der scholen n°. 7 en 8. De Vergadering is daarop Het scbijnt met de forten in Nederland niet gebeel naar wensch te gaan. Is het fort bij Abcoude ingezakt door de werking van grond- verschuivingin het fort Schiphol (Haarlemmermeer) is onlangs een zolder ingezakt, waarop een groot gewigt aan kogeis lag. De kogeis zijn gevallen op den kruidkelder, waarin 12,000 pond kruid lag. Gelukkig hebben de stalen kogeis in hunnen val ditmaal het kruid niet bereiktbij onderzoek is gebleken dat de zolder door champignons bezet en verteerd was. De kogeis zijn nn alien gestapeld op eenen zolder dnarnaast. Zijdie in de nnbuurschap van dit fort wonenzouden gewenscht hebben dat dit gewigt op meer zolders ware verdeeld gewor- den en dat de inspectie over den staat der forten op meer ernstige wijze geschiedde. van 3 tot 9 November 1869. GEBORENJohannes Petrus, zoon van C. Beers en A. Tol. Barend, zoon van L. Buis en M. Thomas. Cornelis, zoon van C. Hameetman en M. Eveleens. Jacoba Maria en Johanna Maria, (tweel.) doehters van S. Spijker cn M. Straathof. Wilhelmina Cornelia, dochter van J. A. Romers en E. van der Woude. Franciscus, zoon van B. de Ruijte en P. van Meel. Antonius Hendrikus, zoon van H. van Bedijk en M. Scheelings. Cornelia, dochter van H. Eluck en J. Stipdonk. Apo- lonia, dochter van A. Blom en E. Scholte. Antje, dochter van W. Meijer en A. Joostema. Jan Hermanus, zoon van M. Verkuijl en S. van den Broek. Jan, zoon van C. Kooij en A. Zuidland. Adriana Petronella, dochter van W. Westendorp en M. A. van Opstall. OVERLEDEN: Henri Petrus, oud 16 maanden, zoon van H. N. Tappe en 11. E. Botesz. Johannes Wirandus Struike, oud 60 jaren, gehuwd met Elisabeth van Haasten. ONDERTROUWD F. P. Overhand (wednr.) met M. Struike (wed.) P. Starrenburg (wednr.) met G. Peters (wed.) GEHUWD geene. Op de vee- en paardemnarkt te Haarle mmermeer zijn den 4 November 1869 nangevoerd 247 runderen 98 paarden, 15 schapen de handel was vlug. Blokzijl 2 Nov. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelendat bij den heer N. alhier een rozenboom op den kouden gronddie den gepasseerden zomer een overgroot getal rozen droegthans weder in bloei staat. Haarlem, 2 Nov. Gisteren is hier op den Stads-Doelen onder leiding van den heer J. H. Krelage, als voorzitter, ge houden de 24e algemeene vergadering der Algemeene vereeniging voor bloembollenkultuurIn die vergadering is door den sekre- taris, den beer D. Bakker, verslag uitgebragt over het afge- loopen vereenigings-jaar 1868/69, waaruit bleekdat de toestand der Vereeniging allezins gunstig kan genoemd worden dat de voorjaars-tentoonstelling van February 1869 als uit- muntend geslaagd moet worden beschouwden dat hetaanlal niet opbelangrijk was toegenomen daar het in de versehillende afdeelingen te zamen 174 bedroeg. o Daarna is bepaalddat de tentoonstelling van bloeijende bloembolgewassen enz.in het aanstaande voorjaar te Haarlem te houden zal zijn op 12, 13 en 14 Maart 1870. Voor die tentoonstelling is, voor 12 bloeijende amaryllis, behalve de daarvoor in het vroeger reeds uitgegeven programma gestelde prijzen eene gouden medaille uitgeloofd. Ten laatste zijn de medailles en daarbij behoorende getuig- schriften aan de op de tentoonstelling van February 1869 bekroonden uitgereikten wel: aan E. H. Krelage en Zoon te Haarlem, twee gouden medailles, geschonken door de stad Haarlem, een verguld-zilveren medaille, vijf zilveren medailles en eene kleine zilveren medaille; aan L. van Waveren en C0., te Hillegom, eene verguld-zilveren medaille; aan A. J. Bos, te Haarlem twee verguld-zilveren medailles en twee zilveren' medailles; aan F. Buys Gz.te Haarlem, eene verguld-zilveren medaille, eene kleine zilveren medaille en vijf versehillende prijzen in geld; aan G. W. F. Hoogeveen, te Haarlemeene gouden medaille en eene zilveren medaille; aan Schertzer en Zoon, te Haarlem, eene verguld-zilveren medaille; aan gebr. Elderingte Overveeneene verguld-zilveren medaille; aan Ant. Roozente Overveen, eene zilveren en eene kleine zilveren medaille; aan J. J. van Logcbemte Haarlem, eene kleine zilveren medaille; aan J. G. Muhring, te Haarlem, eene zilveren medaille; aan G. C. van Meeuwen, te Haarlem, eene zilveren medaille; aan H. Hendrikste Haarlem, eene zilveren medaille, eene kleine zilveren medaille en drie ver sehillende prijzen in geld; aan G. van Waverai en E. Kruiff, te Sassenheim eene verguld-zilveren medaille; aan M. Ploeg te Haarlem, eene verguld-zilveren medaille; aan Job. Rosen- krantz en Zoon, bij Haarlem, eene kleine zilveren medaille. Te zamen drie goudentien verguld-zilveren Iwaalf zilveren en zes kleine zilveren medailles, benevens acht versehillende prijzen in geld. Hoorn, 8 Nov. Op de groote najaars-koemarkt van heden en gisteren namiddag zijn aangevoerd ongeveer 7000 stuks over bet algemeen beste kwaliteit. De handel was vlug en' de prijzen bijzonder hoog. Als een bewijs van duurte is, voor zoover bekend, een koop gesloten van 10 melkgevende koeijen voor de som van 2500. Sneek, 2 Nov. De tweede najaars-veemarktheden ge houden, was beter bezocbt dan de vorigewaartoe zeker bet gunstige weder zeer heeft medegewerkl. Niet minder dan 700 koeijen werden aangevoerd, waarvoor 78 a 280 werd besteed. Tevens waren ter markt gebragt 380 kalveren 96 schapen en lammeren en 20 varkens. Men besteedde voor de kalveren 19 a 60, schapen 14 a 36, lammeren 12 a 26 en varkens 40 a 76, Er waren nog al eenige vreemde koop- lieden hierheen gekomen waardoor de prijzen hooger liepen dan men verwacbt had. Volleniiove, 3 Nov. Er is alhier tegenwoordig eene drukke verzending in eene nieuwe meststof „de scheer" ge- naamddie in deze en naburige provincien met vrucht wordt aangewend op de akkers en velden en nu reeds weder tegen a. s. voorjaar wordt opgezet, omdat zij thans wel de helft goedkooper is, dan om dien tijd. Vijf arbeiders kunnen daags een praam vol laden waarvan de verdieristen voor ieder ruim 1.50 bedragen. Het verzamelen en transporteren dezer meststof verschaft aan menigeen werk en brood. Uit Meppel wordt aangaande deze meststof bet volgende geineld Verscheidene bladen melden als eene nieuwe bijzou- derheid dat in onze naburige gemeenlen Gietlioorn Wanne- perveen enz. uit het water een meststof wordt opgehaald de zoogenaamde „scheer." Voor alien die er belang in mogten stellenmeenen wij te mogen mededeelen, dat het gebruik der scheer als meststof, die niet alleen hier, maar op vele plaatsen wordt aangetrofl'en sedert een aantal jaren geschiedt." Den 2den dezer zijn door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan Jhr. Mr. P. J. W. Teding van Berkhout de voor- waarden voorgelegd waaronder hem bij Koninklijk besluit van 16 Oct. jl. n°. 17, belioudens de goedkeuring, zooveel floo- dig, van de wetgeveride magt, ooncessie is verleend tot land- aanwinning en bedijking van een gedeelte van het Friesebe Waddoor verbinding van het eiland Ameland met den vas- ten tool. Wij ontleenen aan die voorwaarden bet volgende: De oppervlnkte tusscben de grenzen der bedijking wordt voor zoover zij aan den Staat behoort, kosteloos aan den concessionaris in eigendom afgestaanzonder dat de Staa! tot eenige vrywaring hoegenaamd gehouden is en met dien verstande, dat de oeverwerken langs den zuidelijken wal van Ameland 's rijks eigendom blijven. De ongehruikt liggende gronden op het eiland Ameland de duinketen met de daarlusschen liggende openingen en slenken worden voor zoover zij aan den Staat behooren zonder eenige vrijwaiing van diens zijde, aan den concessionaris in eeuwig- durenden opstal uitgegeven ten einde daarop alle zoodanige werken en aanplantingen te kunnen aanleggen als hij in het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1