Advertentien. Opgaande Boom, veevTeTel Het Regthuis te Sloten^ Wei- of Hooiland, STROO. 187 VEIIKOOPING Beuken-Boomen, Eiken-Boomen, Linden- Sparren-Esschen- en Ypen-Boomen. Haarlemmermeer Opening der School voor Geref. Onderwys, GODF. BOELEN, 50 a 100,000 Kilo's droog en blank TABWE- of ROGGESTROO. in de Kustenburger-Bosschen Alles gemakkelijk te land en te water te vervoeren. BETAALDAG 35 Julij MSSO. TE KOOP GEVRAAGD: Belangryk vraagstuk. en Nederlands aanzien en roem onder de Staten van Europa op nieuw een eervolle en achtinginboezemende plaats mogt doen innemen. Mogen tot in verre geslachten zijn nakomelingen bij het aan- schouwen van zijn beeldhem voorstellende op het plegtig oogen- blik dat hij onder opzien tot den Almagtige zich op nieuw aan Ne derland verbond en al zijne kraehten aan het hem zoo diei bare vaderknd toewijdde, - gelijk hij in gemoede naar zijne beste over- t.uiging tot heil van Staat en Volk gedaan heeft, - mogen zijne na komelingen zich te aller ure verpligt en bemoedigd gevoelen om hem hierin na te streven, en om even als hij en zijne voorvaderen, goed en bloed voor Nederland steeds veil te hebben. „De beelden der drie mannen en de namen der overige groote landgenooten, die de andere zijde van dit gedenkteeken versieren, staan daar als blijk van hoogachting dier waardige toonbeelden van ware volksdeugd en vaderlandsliefde. Ook zij zijn een blijk van het dank- gevoel van het tegenwoordig geslacht voor hetgeen de mannen van 1813 met zooveel zelfverloochening en toewijding hier ter stede, te Amsterdam en elders, voor Nederlands herstelling hebben tot stand gebragt. Voor het opkomend en voor volgende geslachten helpe die voorstelling dat gevoel van hoogschatting en dank bewarenen zoo worden die beelden voorbeelden van vaderlandsliefde en man- nenmoed, waardig om te worden nagevolgd, wanneer, wat God ver- hoede, Nederland ooit weder in een benarden toestand mogt ge- raken, als waaruit zij het hielpen redden. n Het beeld der godsdienst doe vorst en volk steeds gedenken aan de groote dingen, die de Almagtige in die tijden zoo tastbaar voor Nederland en Oranje heeft gedaan en aan den godsdienstzin onzer voorvaderen. Het werke mede tot behoud en versterking van dien goeden zin, opdat alien, tot welke geloofsbelijdenis ook behoo- rende, bezield met den geest van verdraagzaamheid en van liefde tot den naaste zich vereenigen tot gelijke liefde jegens het vader- land en in de vreeze Gods, met den geloove dat zonder Zijnen zegen geen heil te verwachten, noch bestaanbaar is. u Het beeld der geschiedenis wordt ons voorgesteld als de groote gebeurtenis van November 1813 opgeteekend hebbende, en nu naauw- lettend nitziende naar hetgeen de toekomst van bet geredde volk en van den herstelden Staat haar ter vermelding zal aangeven. Helpe dat beeld vorst en volk voortdurend indachtig zijn aan de sohoone bladzijden, die hare gedenkrolle reeds behelst; moge het hun ten prikkel zijn om steeds daarvoor te waken, dat in die gedenkrolle in lengte van dagen slechts moge kunnen worden geboekstaafd wat getuigt van ware vorstendeugd van waarachtig volksgeluk van schrander staatsbestel, van kloek krijgsbeleid ter zee en te land van bloei van kunsten en van wetensehap en en van al wat groot, goed en edel is, gelijk daarvan uit den tijd der voorgeslachten zoo menige bladzijde overvloeit. Dat eindelijk het zinnebeeld van Nederland, de wakkere maagd, op de tinne van dit, gedenkteeken prijkende, met de verbroken kluis- ters aan haren voet, herlevende in al hare kracht en met forschen arm de herkregen Oranjevaan plantende, onder wier schaduwe het volk, in de gedaante van een ontwakenden leeuw, gereed is elken aanval op zijn herkregen onafhankelijkheid onverschrokken te kee- ren, - moge die nederlandsche maagd in alle eeuwen uit de hoogte slechts hiervan de getuige zijn hoe het herboren, met Oranje her- eenigde Nederland onveranderlijk wil trouw blijven aan de voorva- derlijke zinspreuk Eendragt maakt magt. Met deze wenscben op de lippen, met deze bede in het hart, dank ik God dat Zijne goedertierenheid mij het voorregt heeft willen schenken deze ure te beleven. En na, merkwaardig gedenkteeken van de liefde eens volks, vertoon u vrij voor aller oog." Na deze toespraak gaf Z. K. H. de prins-voorzitter het sein tot onthulling; drie fanfares en kanonschoten werden vernomen en een jubelkreet uit duizenden monden weerklonk bij de aanschou- wing van het gedenkstuk, door het, dankbare Nederland tot stand gebragt. Toen nu de juichtoonen eenigzins bedaard waren, rigtteZ. K. H. de prins-voorzitter het woord tot den heer burgemeester der resi dence, en overhandigde dezen met eene korte toespraak de oorkonde der overdragt van bet monument in den eigendom der gemeente. Nu vatte de burgemeester der residentie het woord op en aan vaardde, als hoofd van het gemeentebestuur, namens den ge meenteraad van 'sGravenhagehet gedenkteeken. Hierop sprak de voorzitter van orde der hoofdkommissie, de heer J. Heemskrrk Az., het volgende: »Sire 1 Voor dat deze plegtigheid op waardige wijze wordt be- sloten, zij mij de vervulling gegund van een zeer aangenamen pligt. „Aan ons, leden der hoofdkommissie, ligt bij deze gelegenheid een woord op het hartik stel er prijs op, dit uit aller naam te mo gen uitspreken. Het is een woord van opregten dank en hulde aan onzen voorzitter, prins Frederik der Nederlanden. «In deze hoofdkommissie waren te zamen werkzaam zij, die zich allereerst, de oprigting van een nationaal monument tot taak stelden, en anderen, door de keuze der plaatselijke kommissien geroepen enkelen onder ons, die de bange dagen en de zegenrijke omwente- ling van 1813 beleefden, en veel meer die ze bij overlering kennen. Maar hoe verscheiden,' daarin stemden alien van ganscher harte overeen, dat zij hoog waarderen de onafhankelijkheid van het land, en de geliefde dynastie. En deze kommissie mogt gedurende ruim 6 jaren het voorregt genieten, te arbeiden onder de leiding van den oudsten vorst uit het Huis van Oranje-Nassau, van den zoon des grondleggers van onze vrijheid, die zelf deel nam jian den onvergetelijken bevrijdings- oorlog. »Zij heeft dit voorregt gewaardeerd. In den bloeitijd van Athene noemde het zijne oudste en kloekste burgers Marathon-strijders, naar hen die de perzische heirscharen hadden helpen verdrijven wij balden onzen besten nog levenden Marathon-strijder in ons midden, aan oiis hoofd, terwiji wij de nagedachteuis huldigen van hen, die niet meer zijn. «Hadde U. K. H. alleen door uw naam en regtmatigen invloed ons een onmisbaren steun gegeven, het zoude al veel zijn. Maar niet aldus werd de betrekking van voorzitter door U begrepen. Uw initiatief, uwe leiding, uw raad en daad hebben ons nooit out broken, en bij elke soms moeijelijke overlegging hebben wij altijd uw onverflaauwden ijver, en de meest humane en vrije gedachtewis- seling met U. K. H. mogen waardeeren. Wij danken -Uwe K. H. hartelijk voor dit alles, en verheugen ons bovenal, dat eene der inscription op dit gedenkteeken het mag getuigen, dat de edele naam van koning Willem I het heeft ingewijd, juist 6 jaren nadat onze geeerbiedigde Koning ons verheugd had met er den eersten steen aan te leggen. „Behage het Gode, nog vele jaren toe te doen tot Uw nuttig, Uw werkzaam, Uw roemvol leven. En blijve het in Nederland, in lengte van dagen, eene waarheid Geen vaderlandsche, geen groot- scbe onderneming, geen hulde aan het voorgeslacht, geen onderpand voor de toekomst, dan met, Oranje als voorganger." Daarna hield prof. JJ» van Oosterzee de feestrede Het laatste woord, welke toespraak reeds in druk verscbenen is. Na de laatste woorden dier rede hief de gansche schare het 6e en 8e vers van het volkslied aan. Onbeschrijfelijk was de indruk van Tollens woorden en de plegtige toonen van Smits; ieder Neder- lander kent ze, ieder Nederlander beaambt ze: „Bewaar o God, den Koning lang En 't lieve Vaderland Met geestdrift werden die woorden gezongen en de ontboezeming daarvan opgevolgd door fanfares en het daveren van saluutschoten. Hiermede was de indrukwekkende plegtigheid afgeloopen en nam de feestelijke optogt van weeskinderen, werklieden, enz. een aanvang. Bevalleil van eene DOCHTER, C. BULTMA1V OTT DE VRIES. Haarlemmermeer17 November 1869. VAN des op Iiapienenberg onder Ml I h #11* ,Tf op Dingsdag den 30 November 1869 morgens ten 10 ure, als: EENE GROOTE PARTIJ EXTRA ZWARE EENE DITO PARTIJ ZWARE gesclnkt voor ZAAOROUTBARGROEDENenz.en EENE PARTIJ ZWARE De Makelaars J. DINGER, J. DE BEURS en ;J||iJ. P. A. KILSDONK zullen, op Maandag 6 De- yfcember 1 8 6 9, des middags ten 12 ure, in Het Outlezijds Heeren-Logementte Amsterdam, ten overstaan van de Notarissen C. VAN OLST Jr. en D. VAN OSEN- BRUGGEN, verkoopen: N°. 1. Het hechte en sterkfc GEBOUW, ingerigt tot Herberg en Logement, genaamd met KoetshnisStalling voor Paarden en Hoornvee Tuin en JErve staande en gelegen in het midden van het Dorp Slotenop den hoek van de Kerksteeg, Wijk 1, N°. 79 en 79a, te zamen groot 6 Roedeil en 12 Elleil. N°. 2. Een Perceel best en wel toegemaakt genaamd: R1DDENROV met twee Roestwinen en WerJwaarop zich bevinden twee Cehouwen 3 inge rigt tot berging voor HooiWagens en Rijtuigen, een 1F«- gensehuur en een Snuiverstaande en gelegen bij het Dorp Sloten, aan den Akerweg, in den Sloter-Buitenpolder Kad. Sectie F, N°. 661, 662, 681 en 682, te zamen groot 51 Roeden en 13 Ellen. De Perceelen zullen eerst ieder afzonderlijk geveild en daarna te zamen in slag gelegd worden. Te bezigtigen des Ding'Sdag'S en DonderdagS, van 11 tot 3 ure. De Bewijzen van Eigendom en de Voorwaarden der Veiling zullen acht dagen voor den Verkoopdag, des voortniddags, ter inzage liggen ten Kantore van den Notari? C. VAN OLST Jr.op de Heerengracht bij de BeulingstraatJJ 418, te Amsterdam, en Copij der Veilcon- ditien bij den Notaris D. VAN OSENBRUGGENreside- rende te Nieuwer-Amstel, aan den Overtoomschenweg. te Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer, den 26 November e. k. Ouders of Voog'den, die voor hunne Kinderen daarvan gebruik wenschen te makenworden verzocht met dezelve des voormiddags ten 9 ure, in het Schoolgebouwom deceive te laten inschr{fven. Begunstigers en Belangstelleilden worden verzocht tegen half 11 ure, om de Opening bij te wonen. Des Maandags 29 November, 0111 9 Ulir, zullen de lessen aanvangen. Namens het Bestuur, R. G 0 RISVoorzitter. De PULPE der Raspen en Persenuit de Beetwortel- Suiker-Fabrieken (geen s n ij s e 1een zeer geschikt en goedkoop VOEDER ook ter vetmesting van Koeijen, Ossen Schapen, enz., steeds te bekomen bij den Contractant van verschillende Fabrieken, den Heer Binnenweg 126, Rotterdam. Naauwkeurige aanbiedingen met Prijsopgave franko boord aan het Bureau dezer Courant, onder motto STROO. Omringd, zoo als wij zijn, van tot ziekten aanleiding gevende oorzaken is het onze pligt een of ander middel te zoeken om de onzuiverheden uit het ligchaam te verdrijven of ze ten minste schadeloos te maken. De Professor Holloway heeft een geneesmiddel uitgevonden dat in staat is om dat kapitale punt te bewerkstelligen en hij heeft het in bereik gesteld van de armste iieden. Deze Pillen zijn de bescherming van de zamen- stellende deelen van het bloed, dat, wanneer zij bedorven of vernietigd zijn, vat geven aan koortsen, ontstekingen en andere ziekten, die het gostel aantasten en eindigen met de slagtoffers er van vroegtijdig ten grave te doen dalen. In de ongezonde landen en steden, na zich door hunne eigenschappen zelve en zonder publiciteit het beste behoedmidde! tegen de koortsen enz. enz. getoond te hebben, zijn sedert de laatste jaren aangenomen door de mannen van de kunst en het publiek in't algemeen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.— 6.75, 13.50, 20.50 zijn op franco aanvraag h contant te bekomen bij ALLE AP0THEKERS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETABL1SSEMENT te Londen, 353 Oxfort Street, vroeger 244 Strand. Londen, 15 November. Graanmarkt. Op nieuw was de weers- gesteldheid verleden week scherp en koud, vergezeld van de gewone hoeveelheid mist. De Tarwe is vrij stevig, anders was het gevaar, waar- aan de plant blootgesteld was, vrij groot, daar de gedurige fluctuatien van wind, regen en koude voor haren groei zeer nadeelig waren. In alle gevallen kan het wel zijn dat tegen Kerstijd er weinig van fiksche, ste- vige Tarwe meer te zien is. Ook het Gras zal er waarschijnlijk onder lijden, zoodat er weinig voor het Vee te grazen blijft.Dat het saizoen aan vele veranderingen onderhevig zoude zijnhebben wij reeds lang voorspeld, ofschoon wij nimmer voor weer-profeten wilden doorgaan. Het resultaat heeft aan onze verwachtingen echter beantwoord. Ruime aan- voerennog grootere uitzigtenen loome berigten hebben de Tarwe weder 1 shilling in prijs doen dalen, niettegenstaande de erkende schaarsch- heid van den oogst gedurende dit jaar. Ook Frankrijk, zoo digt bij ons wat haren grond betreft, heeft evenzeer in deze daling gedeeld. De vloot van de Zwarte Zeede nog opene Oostzeeen de groote versche- pingen uit Amerika, schijnen alle hoop op verbetering gedurende het loopende jaar te verbieden. De Aardappelen, die men zoo hoog roemde, zijn verre beneden de verwachting uitgevallen, zoo als trouwens de lage prijs en korten duur duidelijk bewijzen; daarbij komt, dat er genoegzame ziekte onder de SchapeA en het Vee geweest is, waardoor het vleesch van wege zijne duurte geene vergoeding voor den afval der Aardappelen kon aanbrengen. Veemarkt. De geheele aanvoer uit het bnitenland gedurende de vorige week bedroeg 11,021 stuks. Runderen. Schapen en Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam Harlingen Dordrecht Antwerpen Hamburg Bremen Boulogne Duinkerken Calais Jalea Tonning. 212 161 30 61 35 1756 2255 3836 968 290 1124 1095 15 827 8155 307 33 53 19 81 6 112 412 199 Vee. De geheele aanvoer ter markt bedroeg4583 Rnnderen, 16,960 Schapen en Lammeren, 56 Kalveren en 90 Varkens. Prijs in cents per ned. 12schoon aan den haak: Rnnderen: 1°. kwal. 88/91; - 2°. kwal. 61/72; - 3°. kwal. 52/61. Schapen: 1°. 88/91; - 2°. 69/83; - 3°. 55/66. Kalverenfijne. 83/99- grove zware 66/83. Varkens: kleine fijne 88/99; - id. id, 72/85. Amsterdam 15 November. Vee. Vette Runderen golden: lekwal. 240 a 280; 2e kwal. 220 a 260; 3e kwal. 200 a 240; Melk- en Kalf-koeijen f 80 a 200. 17 November. Granen. Tarwe zonder handel. Rogge iets lager met weinig handel; per 2100 ned. Taganrog f 190 a 195; Peterb. f 188 a 193. Op levering lager verkocht. Zaden. Koolzaad bij voorgaanden marktdag op het Voorjaar onveranderd; op 9/v. olie in April 761. Lijnzaad in een doen; 112/13 12 Ar changel f 370. Olie. Raapolie begin-markt slap, sluit vaster, f 38fLijnolie onveranderd in prijs, f 30f. Hennepolie f 35. Petroleum f 31. Koeken. Raapkoeken f 98 a 102; Lijnkoeken f 111 a 15. Rondvisch f 171 per 50 ned. 12. Alkmaar, 12 November. Kaas. Aangevoerd 477 stapels, wegende 10,762 ned. 12Prijs: Kleine f 34,Kommissie 86,Mid- delbare 36,25 laagste prijs f 24,50. 13 November. Vee. Aangevoerd: 8 Paarden f 45 a 175; 14 nnchtere Kalveren 10 a 18139 Schapen f 11 a 28; 60 magere Varkens f 15 a f 35; 168 Biggen f 8 a 15. -- I' Va

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 3