W E E Ji B L A D 1869. Vrijdag, 24 December. VAN AAN LANDBOITW GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. No. 52. TienAe 3aargang. BER1GT. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbouw. •1 Zitting van Donderdag 25 November 1869 Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Vervalschmg- van Oliekoeken. 1 HAAIILmiJIEIiMEKIl, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaary Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENEEDAKTIE EN TJITGAVE BETEEEFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) Hebben wijsteeds de wenschen onzer geabonneerden in het oog houdende, gaarne aan veler billijk verlangen voldaanom den loopenden jaargang van het Weekblad op hetzelfde formaat te houden, ten einde het inbinden tot een goed geheel niet onmogelijk te makenthans is het ons een genoegen, na dien wensch bevredigd te heb ben, den onzen te kunnen voldoen, en met 1870, door een grooter formaat, uitbreiding aan den inlioud te kunnen geven, dank zij de afsehaffing van het dagbladzegel, zonder verhooging van prijs. Daar de ondervinding be- wezen heeft, dat de inrigting en geest van het Weekblad algemeen genoegen gaven, blijven wij in dit opzigt op denzelfden voet voortgaanmaar op breeder leest geschoeid ons verheugende dat wij onzen lezers thans zooveel meer zullen kunnen aanbieden, om nu eens hun genoegen te verhoogendan weder hunne belangen te beter te bevor- deren. Dit was steeds ons streven, en met vernieuwden ijver zullen wij op dien weg voortgaan, die ons nu, door vergroot formaat, nog aangenamer wordt. PRIJS DER ADVERTENTieN van 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Antonius, zoon van B. J. van Graas en M. van der Wiel. Adriana, dochter van J. Boon en M. Oosbeek. Trijntje en Maarije, (tweel.) dochters van G. Gorter en K. Wortel. Teuntje, dochter van C. de Wit en 54. de Groot. Hendrikzoon van J, van Schooten en 51. van der Bladen. Antje, dochter van G. van Lint en G. van der Ham. Pe- trus Jacobus zoon van JLanser en 51. Wijtkamp. Pieter, zoon van A. de Jong en K. Krijgsman. O.VEBLEDENSofia Rosalia, oud 4J maand, dochter van J. P. Me- I groot en P. de Jong. Diliana, oud 3 jaar 10 maanden, dochter van G. van Weelden en C. van Kerkwijk. Johannes, oud 13 maanden, zoon van L. van Hofwegen en J. van der Groef. Arie, oud 25 dagen, zoon van M. Touw en G. Vermeer. Dirk, oud 33 jarenongehuwd, zoon van D. van der Meer en 51. Meijer. Jacoba, oud 6 maanden, dochter van H. Spierings en S. Vink. Janna, oud 29 jaren dochter van W. Kemp en S. Witte. ONDER1ROUWDC. Betlem (wednr.) met J. Maliepaard. J. Sin- mge met A. C. van der Pijl. GEHUWDgeene. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren Timmermaus, 't Ilooft Ten- sen, Klapwyk, van Riessen, Schoue, Kuiper, van Vuuren, Buis, Dorbeck Verploegh en Knaap. Afwezig de heer Lanser. 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgende" eenige Staats- en Provinciale bladen; J, ,mifietvet fvan Gedeputeerde Staten, goedgekeurd terugzendende het raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van sommige onderwijzers e. brief van Gedeputeerde Staten, berigtende dat het raadsbesluit tot vermeerdering van het aantal scholen is aangenomen voor informatie rf. brief van Gedeputeerde Staten, waarbij goedgekeurd wordt temggezon- den het raadsbesluit tot verhooging der aan te gane geldleening- rekening" oveflSfi™" GedepUteerde Staten> tot goedkeuring der Gemeente- Alle welke mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. 3. Wordt gewijzigd de instructie voor de leden der plaatselijke school- commissie, m verband met de vermeerdering van het aantal scliolen 4. Worden Aybenoemd tot leden der plaatselijke schoolcommissie de heeren J. van Vuuren en D. Eggink. 5 Wordt besloten om te herbesteden het bouwen van de scholen n°. 7 en 8 en wel school n°. 8 naar een nieuw te maken planen school n°. 7 naar het bestaande plan. Wordt vastgesteld het suppletoir kohier van den Iloofdelijken Omslag tot een bedrag van 167.6 7. Wordt goedgekeurd een concept-raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving m de Begrooting dienst 1869. 8 Een aan de vergadering onderworpen eoncept-besluit, lot het doen van betolingen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven der Begrooting dienst 1869, wordt goedgekeurd, voor zooveel betreft de daarbij voorgestelde uit- gaaf van f 2.90. J 9. Op het daartoe gedaan verzoek wordt aan den hoofdonderwijzer Boekel vergunning verleend om weder in 1870 voort te gaan met het geven van teekenonderwijstegen eene belooning van 50.— 'sjaars. 10. De vergadering wordt daarop, na het houden eener Zitting met ge- sloten deuren, gesloten. 8 Deventee, 14 Dec. De rogge staat hier zeer goed op het land en groeit nog dagelijks. Er staat ook nog veel knollen- groen builen, hetwelk de meeste veehouders nog aan de koeijen voederen. Het hooi geldt 20 a 24 per 500 kilogrammen.. Het honiggewin was in den afgeloopen zomer zoo ruim dat er thans nog dagelijks bonig in den handel komt. Capelle (Langsteaat), 14 Dee. Als een bewijs dat de landerijen ook in deze streek bij voortduring in waarde rijzen dientdat dezer dagen een stuk weilandter grootte van p. m. 2/2 hectares, gelegen onder Drongelenvoor de enorme som van 7400 uit de hand is verkocht. De prijs van het hooi is tegenwoordig merkelijk lager, en toch worden er aanzienlijke partijen voor de persen opgekocht. Men besteedt thans 24 a 26 per 1000 kilogrammen. Vette varkens zijn sedert eenige dagen ook in prijs gedaald de beste kwal. kan men thans voor 64 cents per kilogram schoon aan den haak koopenligtere soort van 80 tot 100 kilogrammen brengt slechts 58 a 60 cents op. Vette koeijen komen weinig meer voor, en die er nog zijn blijven steeds prijzig, zoodat men kan rekenen dat zij tot 70 cents per kilogram verkocht worden. Kalf-koeijen blijven door de belgische kooplieden druk gezochtdocli zijn momenteel weinig voorhanden. hetzij met opzet, hetzij toevallig, als afkomstig van de wilde mosterd, die als onkruid en ook in deD handel onder den naam van krodde ol krok voorkomt. De katoenkoeken zijn nadeelig, wanneer zij niet geheel en al van onverteerbare ka- toenvezels gezuiverd zijn, of zelfs giftig zoo zij, vochtig ge- wordenaanieiding geven tot ontwikkeling van schimmels. Men schrijft ons uit Naarden: „Het tot dus verre bijzonder zachte winterweer is oorzaak, dat men uit de om deze stad gelegene schoone en groote kweekerijen ongehinderd met aflevering van boomen en plant soen kan voortgaan. Er heerscht dan ook op de kweekerijen hier eene buitengewone levendigheid en drukte. »>Hoe langer hoe meer schijnt, men binnen- en buitenlands tot de overtuiging te komen van de goede eigenschappen van plantsoen, op zandgrond gekweekt. Zulk plantsoenin min der zwaien grond geplant, schiet grootere en krachtiger wor- tels, die bij overplantingen zich veel gemakkelijker vastzetten en tevens om hunne meerdere uilgebreidheid meer gelegenheid hebben om de voedende sappen op te nemen, ofschoon zij die minder behoeven dan de wortels van plantsoen in zwaren grond gekweekt." LANDBOUW-MOZAIK, door D. van Hclst. Agenda voor de Vergadering van deri Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 30 December 1869, des namiddags ten een ure, ten Raadhuize. 1. Ingezonden stukken en mededeelingen. 2. Verordening op het begraven. 3. Spreken over het in beleening geven van ka3gelden. 4. Aanbesteding der scholen n°. 7 en 8. 5. Maximum van onderstand. d>. Scholen n°. 9 en 10. van 15 tot 21 December 1869. GEBOREN Corneliadochter van L. v. d. Woude en L. Roomers. Adriana Petronella; dochter van J. Lankhaar en G. Verbeek. Wijnandus (Overgenomen nit het Tijdschrift De Volksvlijt.) Over vervalschingen van veevoederstoffenen in't bijzonder van oliekoeken, heeft onlangs de bekende scheikundiije Dr. Voleker eene Iezing gehouden in de pachters-club te Londen, waarbij allerhande geestig uitgedachte knoeijerijen voor den dag kwamenmaar waarbij tevens aangewezen werd hoe die meestal op eene zeer eenvoudige wijze te herkennen waren. Oliekoeken worden met allerhande stoffen vermengd die geene olie bevatten, terwijl juist de olie de stof is welke de vo"eder- waarde bepaalt. Onder de lijnkoeken zijn over het algemeen de hardste koeken de bestenomdat die meestal van zuiver lijnzaad gemaakt zijn en door hunne hardheid weinig vocht opnemen, en daardoor minder bederven. De zachte, door vochten uiteenvallende koeken worden dikwijls met zemelen veimengdtot nieuwe, goedkoope zemelkoeken verwerkt en, met de giftschimmel vervuld, verkocht. De vervalsching van' lijnzaadkoeken met andere oliekoeken, zoo als die van katoen- pitten, van aardnotenvan cacao- en beukenpittenvan hen- nepzaad is voornamelijk schadelijk, omdat men eene minder deugdzame stof even duur laat betalen als het lijnzaad; maar toch altijd blijft men nog oliekoeken geven. Vermen- ging met zemelen, dadel-stof, de afval van de grutterijen van haver en garst, rijstmeel, zaden van de Johannes- broodboom indigozaad daarentegen doet met stoffen voederen, die in het geheel geen olie bevatten, die wel met voordeel te vervoederen zijn, maar dan vooral niet als oliekoeken betaald moeten worden. In Engeland zijn echter ook lijnzaadkoeken voorgekomen, die, uit Oost-lndie afkom stig met de giftige of althans hoogst nadeelige uitgeperste zaden van den wonderboom of met kirkus-boomen? vermengd warenen die dus alleen als meststof gebruikt kunnen wor den. Dit is ook het geval met de oliekoeken uit mosterdzaad, dat evenwel dikwyls onder het raapzaad vermengd voorkomt, VIII. We hebben nu reeds zoo dikwerf de vruchtbaarheid van het joodsche land geroemddat het waarlijk hoog tijd wordt eens te zienwelke voortbrengselen het zoo al opleverde, en dan vinden we als de drie voornaamste vermeld koren, most en olie. De voornaamste graansoorten waren tarwe, spelt en garst; van rogge of haver vinden we nergens gewag gemaakt, die dan trouwens ook minder in zuidelijke landen te huis behooren, hoewel tegenwoordig in Palestina rogge geteeld wordt. Tarwe werd het meest en in alle streken van het land ver bouwd die uit de Overjordaanstreek was de beste; ofschoon zij het hoofdvoedsel was en voor de tempeldienst veel er van benoodigd, overtrof hare opbrengst toch verre de beboefte der bevolking en werd er veel tarwe uitgevoerd naar Phenicie; men zaaide ze in October en oogstte ze op het laatst van April! Spelt werd, even als in Egypte en Arable, ook in Palestina veel verbouwdmaar ofschoon het meel daarvan veel fijner en witter is dan dat der tarwe, is het daarvan gebakken brood toch minder voedzaam. Garst was, mede als in Ejjypte, een der voornaamste voort- brengselen van den akkerbouw in Kanaanzij diende zoowel ten behoeve van den mensch als van het vee. Het garsten- brood werd echter, gelijk bij de Grieken en Romeinen"slechts door de mingegoeden gegeten: terwijl in plaats van met haver, de paarden met garst gevoederd werdeneven als bij de Romeinen. Ook een bedwelmende drank werd er uit bereid, de zoogenaamde garstenwijndie bij de Egyptenaars zeer ge'- zocht was. De garst werd in het begin van November gezaaid en was in April rijpin de koudere streken eerst in Mei, en werd een maand vroeger gesneden dan de tarwe; tegen woordig zaait men in Palestina de garst in Eebruarij, die gevolgelijk ook veel later ingeoogst wordt. Gierst werd en wordt nog wel veel langs de kusten van de Middellandsche zee geteeld en ook onder het brood gemengd gegeten, maar bij de oude Israelieten weinig. De vlasbouw behoort van oudsher in Egypte te huis; dit gewas bereikt daar eene lengte van ruim drie voet en de Stengels zijn zoo dik als die van het riet. Ook in het joodsche land werd het vlas verbouwd, bewerkt en bereid; men ver- vaardigde er touw van, lampenpitten vlaswiekenen kleeding- stukkende kleederen der armen waren van ongerot vlas. Boonen maakten ook een gewoon voedsel der behoeftige Hebreers uit; van boonenmeel, met ander meel vermengd, bakten ze hun brood. Ook linzen werden op de akkers geteeld; deze erwtensoort is in het Oosten eene aangename spijs; soms bakte men er, met tarwe gemengd, brood van, en nog tegenwoordig is bij groote duurte, in Egypte linzenbrood het voedsel der armen. Het komijnzaad der Israelieten was niet onze gewone komijn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1869 | | pagina 1