Landbouw. Politiek Overzigt. 17 Januarij. AANBESTEDINGEN. Oemeng^de Herigten. Yerschrikkelijke ramp op zee. N°. 18. Voor de twee beste PINK-OS KALVEREN, oud 1 jaar. lste Prijs 15; 2de Prijs 10; 3de Prijs 5. N°. 19. Voor de twee beste PINK-KUIS KALVEREN, oud 1 jaar lste Prijs 20; 2de Prijs 15; 3de Prijs 10. N°. 20. Voor den besten RUSTIER, oud 2 iaar. lste Priis f 30- 2de Prijs 20; 3de Prijs 10. N°. 21. Voor den besten RUSTIER, oud 1 jaar. lste Prijs 20- 2de Prijs 15; 3de Prijs 5. N°. 22. Voor de vier beste OOISCHAPEN met LAMMEREN, van zuiver Texelscb ras. lste Prijs 15; 2de Prijs 10; 3de Prijs f 5. N°. 23. Voor de vier beste OOISCHAPEN met LAMMEREN, van Engelschgekruist of ander Iulandsch ras. (Uitgezonderd Texelsch.) lste Prijs 15; 2de Prijs 10; 3de Prijs 5. N°. 24. Voor den besten SPRINGRAM. lste Prijs f 10- 2de Priis 5; 3de Prijs 3. J N°. 25. Voor de beste ZECG met BIGGEN. lste Priis f 15 2de Prijs 10; 3de Prijs 5. N°. 26. Voor den besten BEER. lste Prijs f 10; 2de Priis f 5- 3de Prijs 3. NB. Het Vee onder deze Afdeeling vervat mag niet met spoeling gevoed zijn; terwijl de eigenaars van de Rijstieren, bekroond met den eer- sten of tweeden prijs verpligt zijn deze als zoodanig bescbikbaar te houden tot 1°. Julij 1870. Zij zullen eerst na het bewijs daarvan geleverd te hebben, den toegekenden prijs kunnen ontvangen. E. Pluimgedierte. N°. 27. Voor den besten tooin KIPPEN van een I1AAN en minstens twee HENNENverdecld in de navolgende soortena. Een toom Kraai- koppen, lste Prijs 10; 2de Prijs 5.-5. Een toom Spaansche Kip- Peri lste Prijs 10; 2de Prijs 5. c. Een toom Krielkippen, lste Prijs 10; 2de Prijs 5. d. Een toom Cochinkippenlste Prijs/ 5 2de Prijs Getuigschrift. e. Een toom Dorkingkippenlste Prijs 5 2de Prijs Getuigschrift. Een toom Boerenkippenlste Prijs 5 2de Prijs Getuigschrift. g. Een toom Goudpellen, lste Prijs 5; 2de Prijs Getuigschrift. h. Een toom Zilverpellen, lste Prijs 5 J 2de Prijs Getuigschrift. i. Een toom Eilenbaarden, lste Prijs 5 2de Prijs Getuigschrift. N°. 28. Voor den besten toom KALKOENEN van e'en HAAN en mins tens twee HENNEN. lste Prijs 6 2de Prijs Getuigschrift. N°. 29. Voor den besten toom GANZEN van een GENT en minstens twee GANZEN. lste Prijs 52de Prijs Getuigschrift N°. 30. Voor den besten toom EENDEN van e'e'n WOERD en minstens twee EENDEN, verdeeld in de navolgende soorten: a. Een toom Fluweel- eenden, lste Prijs 10; 2de Prijs 5; b. Een toom Kwakereenden lste Prijs 10; 2de Prijs 5. c. Een toom Graauwe Schieteenden lste Prijs 5; 2de Prijs Getuigschrift. d. Een toom Kuifeenden, lste Prijs 5 2de Prijs Getuigschrift. e. Een toom Boereneeuden lste Prijs 52de Prijs Getuigschrift. N°. 31. Voor de drie schoonste paren DDIVENverdeeld in de navol gende soorten: a. Drie paren Kroppers lste Prijs 5; 2de Prijs Getuig schrift. b. Drie paren Snelvliegers (Pagadetten, Postduiven, Hoogvlie- gers, Tuimelaars, enz.), lste Prijs 5 2de Prijs Getuigschrift. c. Drie paren niet behoorende tot de vorige soorten, lste Prijs f 5: 2de Priis Getuigschrift. Het Bestuur behoudt zich voor om nog enkele prijzen toe te kennen aan hen, die voorwerpen, niet in dit Programme gevraagdmaar met den Veestapel in betrekking staande, op deze Tentoonstelliug hebben ingezonden Het Bestuur der Afdeeling voornoemd N. J. HOFFMANN, Voorzitter. H. DE BIE, Secretaris. VOORWAARDEN. Art. 1. De Tentoonstelling zal worden gehouden te Rotterdam, op Dingsdag den 5 April 1870, op een nader aan te wijzen terrein. Art. 2. Ieder mag op deze Tentoonstelling inzenden, mits daarvan voor of op 29 Maart 1870 aan den Secretaris der Afdeeling te Rotterdam schril- telijk kennis gevende. Bij deze opgave moet tevens vermeld worden naar welk nummer van het Programma men wenscht mede te dingen. Art. 3. De ingezonden voorwerpen zullen niet naar twee of meerdere nummers van het Programma te gelijk kunnen mededmgen. Voorwerpen, vroeger reeds op eenige Tentoonstelling met den eersten prijs bekroondj mogen niet mededingen naar de prijzen, uitgeloofd voor een nummer van het Programma, overeenkomende met dat, waarvoor de vroegere bekroo- ning heeft plaats gehad. Art. 4. Niemand mag Vee inzenden dan waarvan hij gedurende ten minste drie maanden eigenaar is geweest. De schriftelijke verklaring hier- van moet geschieden in de opgave bij Art. 2 vermeld. Art. 5. Het Vee en Pluimgedierte zal des morgens tusschen 6 en 8 ure op de plaats der Tentoonstelling moeten geleverd worden; hetgeen later komt, zal niet meer kunnen mededingen. Bij het Vee moeten"bekwame geleiders zijn, die gedurende de Tentoonstelling daarbij zullen moeten blijven. Art. 6. De beoordeeling van het ingezondene zal geschieden door Com- missien van desknndigen, aan wier uitspraak de inzenders zich zullen moe ten onderwerpen. Art. 7. De beoordeeling zal geregeld worden naar de volgende grond- slagen: a. Dat de ouderdom van het driejarig Vee zal moeten blijken door het aanwezig zijn van niet meer dan vier, en die van het tweejarig Vee door het aanwezig zijn van niet meer dan twee breede tanden. b. Dat geen prijs onvoorwaardelijk worde toegekend aan het beste der ingezondene voorwerpen, maar aan dat alle'e'n, hetwelk inderdaad uitmuntend en de onderseheiding van eenen prijs waardig is. c. Dat de prijs ook dan worde toegewezen, wanneer er slechts eene inzending heeft plaats gehad, indien het ingezondene inderdaad zoodanige onderseheiding waardig is. d. Dat wanneer er geen genoegzaam onderscheid is tusschen twee inzendingen, die beide de bekrooning worden waardig gekeurd, het lot beslisse. De'niet bekroonde inzender krijgt in dat geval een getuigschrift, in hetwelk hicr- van zal worden melding gemaakt. Art. 8. De premien zullen naar verkiezing aan de bekroonden worden voldaan, geheel in geld, zoo als bij de verschillende N°s. van het Pro gramma bepaald is, of wel in medailles, voor zoo ver dit met de waarde der prijzen overeen te brengen, cn wel naar den volgenden maatstaf: voor eenen Eersten Prijs eene Gouden Medaille, ter waarde van /50; voor eenen Tweeden Prijs eene Zilveren Medaille, ter waarde van 10; voor eenen Derden Prijs eene Bronzen Medaille, ter waarde van 5, met bijvoeging van het overige in specie, waar dit vereischt wordt. Art. 9. De Tentoonstelling zal aanvangen des voormiddngs ten 10 ure, en eindigen des namiddags ten 3 ure. Art. 10. De toegang is bepaald op 25 cents de persoon. De Leden der Hollandsche 3faat.se/iappij van Landbouw hebben echter, op vertoon van hun doorgaand Bewijs, met een vrouwelijk lid van hun huisgezin, vrijen toegang, alsmede de inzenders voor hunnen persoon. Bij de pla'ats der Tentoonstelling zullen gedrukte lijsten van het ten toon gestelde en toe- gang-billetten verkrijgbaar zijn. Art. 11. De uitreiking der Prijzen zal des namiddags ten 2 ure plaats hebben. Art. 12. Gelegenheid tot behoorlijke stalling voor het Vee zal door het Bestuur aangewezen worden. Art. 13. Aan deze Tentoonstelling zal, na bekomen verlof van het daartoe bevoegd gezag en onder nader mede te deelen bepalingen, eene verloting verbonden worden van Vee en andere voorwerpen tot den land bouw in betrekking staande. Het Bestuur der Afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Ifollandsche Maatschappij van Landbouw N. J. HOFFMANN, Voorzitter. s H. DE BIE, Secretaris. NB. Na afloop der Tentoonstelling zal er, bij genoegzame deelneming, voor de Leden der Ifollandsche Maatschappij van Landbouio gelegen heid zijn tot het houden van eenen gemeenschappelijken Maaltijd, tegen betaling van 3 de persoon, met een halve flesch wijn. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich franko op te geven aan den Seeretars der Afdeeling, uiterliik op Za- turdag 2 April 1870. Kampen3 Januarij. Gedurende het jaar 1869 werden aan de stads boterwaag alhier ter weging aangeboden 40,407 achtste en 4961 zestiende hektol., rertegenwoordigende eene hoeveel- heid van 858,248 kil. boter, zijnde 5122 achtste en 781 zes tiende hektol. of 110,659 kil. meer dan in het jaar 1868. Voorts werden aan de stads waag gewogen4460 varkens en 113 kalveren, zijnde 500 varkens meer dan in het jaar te voren. Slieek1 Januarij. Gedurende het afgeloopen jaar is aan de stadswaag alhier gewogen: 43,643 kwart, 4595 achtste ton boter en 879,248 kil. kaas, dat is meer dan in 1868: 3286 kwart, 33 achtste ton boter en 153,486 kil. kaas; het getal kazen was 53,788 de langste aanvoer van kaas was op 10 Maart, 158 kil.; van boter 16 February209 kwart en 160 achtste ton; de hoogste aanvoer van kaas was op 1 Junij, 56,647 kil.; van boter 25 Mei, 1429 kwart en 57 achtste ton; de laagste boterprijs was op 25 Mei/ 40.50; van kaas: kanter 8 Julij 25 nagei 3 Junij 27de hoogste boterprijs was op 16 February 67.50; van kaaskanter 26 Oktober/ 36.50, nagel 27 Mei 36.50. Het jaar 1870 is begonnen met a. een nieuw ministerie in Frankrijkb. een twistendziekmisschien weldra ster- vend ministerie in Oostenrijk, en c. een aftredend ministerie in Spanje. Wat het fransche kabinet betreft, dit is, met Emile Ollivier, den van vroeger bekenden kampioen voor de vrijheid en voor de parlementaire regering, aan het hoofd opgetreden als een onvermijdelijk gevolg van de verandering in het regeringstelsel van Napoleon III gekomen. Deze souve"- rein wil voortaan niet meer oppermagtig gebieder, maar een- voudig konstitutiouneel vorst, met verantwoordelijke ministers zijn. Met betrekking tot de kabiuetskrisis in Oostenrijk valt op te merkendat de leden van het zoogenaamde cisleitbaansche kabinet verschil van gevoelen hebben over eenige der belang- rijkste regeringsbeginselenen de keizer van beide partijen de meerderheid en de minderheideene uiteenzetting van hare grieven en wenschen ontvangen heeft. Frans Jozef zal dus hebben te beslissenen van het door hem te nemen besluit zal het voornamelijk afhangen of graaf von Beust, de rijks- kanselier, zijne positie zal kunnen behouden en dezelfde in- vloedrijke staatsman zal kunnen blijven die hij thans is. En waarom leggen in Spanje de ministers hunne portefeuilles neder? Omdat de kandidatuur van den vijftienjarigen hertog van Genua naar den spaanschen troon te eenenmale is komen te vervallen. Vele leden van het kabinet hadden aan de natie dien jeugdigen prins reeds als koning beloofd, en maken nu een gek figuur, daar zij hun woord niet kunnen nakomen. De oom en de voogd van den vaderloozen hertog van Genua Koning Victor Emanuel, de moeder van den jongeling, zijn stiefvader en de italiaansche ministers zijn er alien tegen dat hij als opvolger van Isabella II op den troon zal plaats nemen en dus valt er niets meer aan te doen. Het is waarlijk jammer dat de Mexikanen den ongelukkigen Maximiliaan van Oostenrijk hebben doodgeschotenwant zie, hadden zij hem maar ver- dreven, weggejaagdverbannendan zou zijne weduwe mis schien thans niet krankzinnig zijnen hij zelf, wie weet 1 ko ning van Spanje worden Wat ons Vaderland betreft is dezer dagen in de politieke wereld weinig of geene beweging. Zooals men weet is de Tweede Kamer met de Kersfeesten naar huis gegaan, toen zij de begrootings-wetten had aangenomeneerst na vrij ge- rekt gepraat, later afgehamerd. De Eerste Kamer voud nog even gelegenheid de wet op de middelen aan te nemen, om stagnatie in de dienst te voorkomentoen zijn hare leden ook naar huis gegaan, om in den schoot des gezins zich te sterken tot en de stukken te bestuderen voor de aanstaande behande- ling der Begrooting voor en in het dienstjaar 1870. RIJKS-TELEGRAAE. De kantoren der Bhijn-Spoorwegmaatschappij zijn voor den duur der winterdienst open als volgt: AbcoudeAmsterdam, Arnhem en Maarssenvan's morgens 6 ure tot 's avonds 10% ure. Ede, van 's morgens 6% tot 's avonds 9% ure. Gouda, van 's morgens 6% tot 's avonds 10% ure. Maarsbergen en Veenendaal, van 's morgens 6% ure tot 's avonds 8% ure. Nieuwerkerk en Rotterdam, van 's morgens 6 tot 's avonds 10% ure. Nieuwersluisvan 's morgens 6% ure tot 's avonds 10 ure. Oudewatervan's morgens 6% ure tot 's avonds 10 ure. Utrecht, van's morgens 6 ure tot's avonds 10% ure. Woerdenvan's morgens 7 ure tot 's avonds 10 ure. ZeistDriebergenvan 's morg. 6 ure tot 's avonds 9% ure. Zevenaarvan's morgens 5% ure tot 's avonds 10% ure. Die der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn ge durende de winterdienst open als volgt: AlkmaarAmsterdamDelft's GravenhageHaarlem den HelderLeiden, Rotterdam en Schiedam, van 's morgens 8 ure tot's avonds 10% ure. De overige plaatsen van 's morgens 8 ure tot 's namiddags 1 ure, en van 's namiddags 3 ure tot 's avonds 10 ure. In het gebouw van het provinciaal bestuur te Haarlem is 30 December aanbesteed: 1°. het driejarig onderhoud van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, in zeven perceelengedurende de jaren 1870, 1871 en 1872; minste inschrijversle perceel, de heer Bennik, voor 94,450; 2e perceel, dezelfde, voor43,460; 3e perceel, de heer Schalk, voor 30,900; 4e perceel, de heer R. Kroon voor/ 23,460; 6e perceel, dezelfde, voor/ 34,890; 6 e per ceel, dezelfde, voor/ 39,800; 7e perceel, de heer Sivets, voor 66,400; 2°. het driejarig onderhoud van's rijks havenwerken en zee* weringen op het eiland Ylielandminste inschrijver de heer Bos, voor 23,065 3°. het driejarig onderhoud van's rijks havenwerken en zee- weringen op het eiland Terschelllngjninste inschrijver de heer Oldenburg, voor 7969; 4°. het driejarig onderhoud van de Keulsche vaart, in de provincie Noord-Holland; minste inschrijvervoor9969. Te s Gravenhage is aanbesteed het maken der beide land- hoofden voor de brug over het Hollandsche diep, met de aan- sluttende spoorwegdammenin twee perceelen en in massa minste inschrijvers: voor perceel 1 en 2 de heer de Groot, te Giessendamvoor 231,000 en 569,000; in massa de heer Kraaijeveltte Sliedrecht, voor 666,000. heeft H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden behaagd aan de V ereeniging Huljpbetoon aan eerlijlce en vlijtige armoede te Amsterdam, voor de eerlang door deze te houden verloting, te doen toekomen een keung gewerkt zijden kanapekussen. - In den avond van 28 December is bij een vechtpartij in een der publieke huizen te 's Boschaan een korporaal van het 5e reg. infanterie door den waard een slag toegebragt, ten gevolge waarvan hij eenige uren later is overleden. De dader moet zich in hechtenis bevinden. Een landbouwer onder Raaltebezweek dezer dagen na het gebruik van brijwaarin anijszaad gekookt was. Men vreest, dat onder dit zaad conium maculatum voorkomt, vermits, naar men ons verzekert, meer huisgenooten ongesteld werden na het gebruik daarvan, welke echter spoe- dig weer herstelden. De gemeenteraad van Haarlem heeft onlangs behandeld de missive van den minister van financienbetreffende het oprigten van een nieuw post- kantoor aldaar, namelijk voor rekening der gemeente, onder aanbieding, dat het Rijk het gebouw alsdan voor een langen termijn zal huren voor 7 pet. sjaars van het voor aankoop, inrigting enz. aengewende kapitaal. Op voorstel van B. en W. besloot de vergadering aan den minister te be- rigtendat de raad er bezwaar in vindt het door den minister gehuldigde beginsel aan te nemendoch daar er werkelijk behoefte aan een beter post- kantoor bestaat, en de goede gezindheid van den minister dankbaar erken- nende, beleefd, maar dringend, verzoekt, dat ook in deze gemeente voor rekening van het Kijk een postkantoor gesticht zal worden. de maand Julij jl. begaf zich een schipper te Delfshaven op reis met vrouw en kinderenna zijne woningwaarin hij eenig huisraad lijfgoed enz. achterliet, goed gesloten te hebben. De schipper werd ziek en na in het gasthuis te 's Hage nog verpleegd te zijnstierf hij aldaar. De weduwe keerde kort daarop naar hare woning terug en vond die genoegzaam ledig. Een onderzoek volgde en leidde eindelijk tot de arrestatie van twee buurvrouwen der bestolene, welke dan ook voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland teregtstondenals beschuldigd van diefstal in vereeni- ging in een bewoond huisgepleegd door middel van eenen valschen sleutel. De raadsheer mr. Francis nam het presidium waarde advokaat-generaal mr. van Maanen, was voor het O. M. opgetreden. De advokaat mr. van Goes was aan de beide beschuldigden als verdediger toegevoegd. Langduurde het lezen der akte van beschuldigingtvaarin honderden ontvreemde voor werpen waren opgesomd, niet minder lang het verhoor der 15 getuigen a charge. De beide vrouwen zijn moeders van jonge kinderen en echtge- nooten van zeer gunstig bekende werkliedenook haar gedrag was tot heden onberispelijk. Zij hebben haar misdrijf ten voile beleden. Het O. M. zelf voerde bij zijn rekwisitoir verzachtende omstandigheden aan, waarna het voor beide besch. eene korrectionnele gevangenisstraf eischte van minstens zes maanden en hoogstens vijf jaren. De verdediger beval de beschuldigden in clementie van het hof aan, en dit, na de teregtzitting een half uur geschorst te hebbenveroordeelde elk der beide beschuldigden tot vijf jaren tuchthuisstraf. Opmerkelijk is het hierbij, niet alleen dat het hof eene v eel zwaardere straf heeft opgelegd dan door het O. M. was geeischt, maar vooral dat het de beschuldigden heeft vrijgesproken van de haar ook ten laste gelegde verzwarende omstandigheidgebruik gemaakt te hebben van een valschen sleutel, gelijk het O. M. had betoogd. Men verneemt dat wijlen de heer dr. T. van Outeren, te Leiden, aan verschillende instellingen van weldadigheid en andere inrigtingen aldaar legaten heeft vermaakt, zoo als aan de diakonie der hervormde gemeente f 10,000, aan het H. G. of arme wees- en kinderhuis f 6000, aan het evang.-luth. wees- en oudeliedenhuis f 3000, aan de vereeniging tot onder- steuning van de nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Katwijk en Noordwijk 4000; voorts nog aan het r.-k. wees- en oudeliedenhuis, aan de diakonie der christ.-afgescheiden gemeente en aan andere instellingen alles te zamen een bedrag uitmakende van 40,000. Uit Hall wordt een afgrijselijk geval van dronkenschap berigt. Een man uit het naburige Beinsburg begaf zich, na een zwaar misbruik van sterken drank gemaakt te hebben, omstreeks middernacht huiswaarts. Hij viel in een put en was te bedwelmd om zich er uit te werken. Men vond hem den volgenden morgen, nog geheel bewusteloos, met de voorarmen in den modder vastgevroren, zoodat men hem letterlijk uit het ijs loshakken moest. Hij heeft er het leven afgebragt, maar negen vingers moesten hem afgezet worden, dewijl zij door het koudvuur waren aangetast. Als een staaltje van de fabelachtig hooge prijzen, die thans te Rome voor woningen gevorderd en betaald worden, wordt gemeld, dat een hon- gaarsche kerkvorst voor zes kamers op de derde verdieping, in een afgele- gen straat, 12,000 francs per maand moet betalen, en bovendien zelf het huisraad ten bedrage van 11,000 francs zich heeft moeten aanschaffen. Een verschrikketijke gebeurtenis is in den Stillen Oceaan voor- gevallen. Een fransch schip, de Moaroa, beladen met polynesische koelies, op de Gilbert-eilanden bij frijze van roof aan boord geno- men, was op zijne reis naar Tahiti, toen deze ongelukkigen zich begonnen te verzetten tegen hunnen overvoer. Om hen te straffen voor een opstand, die ten voile geregtvaardigd was door hunne onverklaarbare ontvoering, deed de bemanning het dek van het schip springen, waardoor het grootste gedeelte der koelies gedood werd of verdronk. Dit verschrikkelijk feit levert een bewijs te meer, dat de koelies- handel in geenen deele verschilt van den slavenhandel - en niet zonder huivering kau men het verhaal lezen van den strijd, waarvan de Moaroa het tooneel is geweest. Dit verhaal is gesteld door den eersten stuurman van het schip. Zie hier de voornaamste bijzonderheden „De Moaroa was van Tahiti met eene lading katoen naar Auckland vertrokken, en n.oest op de terugreis australische koelies (arbeiders) overbrengen. Na de katoen te Auckland gelost te heb ben, zette de Moaroa koers naar het eiland Byron, waar de kapitein te vergeefs trachtte de inboorlingen te overreden bij hem aan boord te komen. Drie dagen later kwamen wij in de nabijheid van het eiland Peru, maar daar een blanke, die op het eiland Byron woonde, drie personen uitgezonden had om de inboorlingen te verwittigen dat wij behoefte aan menschen hadden, is niemand aan boord gekomen. Den volgenden morgen ontmoetten wij de driemast-bark Annie van Melbourne, die 150 Kanaquen aan boord had, maar geen water. De kapitein maakte toen schikkingen om deze inboorlingen naar Tahiti over te voeren. Na ze aan boord genomen en tevens eene hoeveelheid kruid van de Annie gekregen te hebben, zetten wij koers naar het eiland Hope. Twee groote ka- noos kwamen langs boord met 37 Kanaquen, die alien bij ons bleven. Den volgenden dag kwamen nog 19 Kanaquen aan boord. Ten 4 ure namiddag zetten wij koers naar het eiland Byron. Dit eiland voorbij stevenende, namen wij nog 68 Kanaquen in en daarna wend- den wij den boeg naar Tahiti. Alles scheen rustig te zijn, maar het dek was overvuld, - ongeveer 300 menschen waren daar bijeen. De mannen der wacht bevonden zich op het achtergedeelte van het schip en waren bezig met planken gereed te maken voor een op te rigten schntting tusschen de peiltafel en de koebrug, toen eens- klaps de Kanaquen op het achter gedeelte toeschoten en mijne wacht aanvielen. Ik stond toen bij de deur der kamer, van waar ik een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2